PDA

Zobacz pełną wersję : Nadbudowa



zetor
08-04-2006, 12:00
Zamierzam nadbudować kondygnację w budynku,więc zajdzie konieczność wybudowania dodatkowych przewodów wentylacyjnych i spalinowych.Czy nowe kanały mają opierać się na osobnych fundamentach,czy można je posadowić na stropie parteru??

Andrzej Wilhelmi
09-04-2006, 23:15
Na takš nabudowę musisz mieć projekt i pozwolenie na budowę więc takimi drobiazgami nie zaprzštaj sobie głowy to leży w gestii projektanta. Pozdrawiam.

zetor
09-04-2006, 23:58
Dziękuję za odpowiedź,ale czy mozna zastąpić wymurowywanie nowych kominów od podstaw,czyli fundamentow bez rozbierania podłogi na parterze i zacząć je dopiero od nadbudowanej kondygnacji tak zeby obnizyc koszty

Andrzej Wilhelmi
10-04-2006, 00:20
Można. Pozdrawiam.

zetor
10-04-2006, 00:24
Może Pan podać jakiś system lub stronkę producenta????Pozdrawiam

zetor
10-04-2006, 00:26
Mam nadzieję,że nie jest to drobie :(

zetor
10-04-2006, 00:27
drogie przepraszam

Andrzej Wilhelmi
10-04-2006, 00:33
Pustak kominowy lub system Schiedel. Pozdrawiam.

zetor
10-04-2006, 08:53
Dziekuję za poradę.Pozdrawiam

zetor
10-04-2006, 21:36
Witam!!!Odwiedziłem stronę producenta,ale taki system to raczej trzeba stawiać od podstaw,bo tak sam na nowym piętrze to raczej nie da rady.Mimo wszystko taki komin sporo waży,jeśli stał by osobno.Pozdrawiam

mmmad
11-04-2006, 09:44
U mnie na poddaszu stoi na scianie nosnej. System Zapel.

zetor
11-04-2006, 10:14
U mnie jest to trochę "dziko" rozwiązane,poniewż łazienka nie lezy blisko żadnej nosnej ściany (tylko zewnętrznej ).Wokół same działówki.

mmmad
11-04-2006, 12:15
Jesli boisz sie o wytrzymalosc stropu - na kondygnacjach pod kondygnacja z wlasciwym kominem mozesz wybudowac slupek.

zetor
11-04-2006, 17:26
ten słupek postawić na posadzce,czy trzeba kopać fundament????

Geno
11-04-2006, 17:29
Jesli boisz sie o wytrzymalosc stropu - na kondygnacjach pod kondygnacja z wlasciwym kominem mozesz wybudowac slupek.

Wstaw słup - pięknie od góry popęka strop.

zetor
11-04-2006, 17:40
wstawić słup ale kopać pod niego fundament, czy oprzec na posadzce.Posadzka chyba tez popęka.

Geno
11-04-2006, 17:43
wstawić słup ale kopać pod niego fundament, czy oprzec na posadzce.Posadzka chyba tez popęka.
Strop chyba masz żelbetowy - tak jakoś wygląda na to - jak podepresz słupem bez wzmacniana stri=opu (zbrojenie górą) to popęka. Stopa pod słup tez niezbędna - posadzka może popękać i osiąść - stopa nie musi być specjalnie duża 60x60x40 cm np. - choć od razu mówie,ze nie biorę odpowiedzialności za szacunki :wink:

zetor
11-04-2006, 21:07
dziękuję za odpowiedż,ale co z tym systemem schodkowym schiedl'a lub leier niby tak,ale taki pustak tez wazy z 4 kanałami bodajze 34 kg niech komin ma 6 do 8 m to wyjdzie ponad tona na powierzchnię 25 na 68 cm to raczej strop tego nie wytrzyma??????

Geno
11-04-2006, 21:26
dziękuję za odpowiedż,ale co z tym systemem schodkowym schiedl'a lub leier niby tak,ale taki pustak tez wazy z 4 kanałami bodajze 34 kg niech komin ma 6 do 8 m to wyjdzie ponad tona na powierzchnię 25 na 68 cm to raczej strop tego nie wytrzyma??????
Raczej komin wpadnie Ci przez strop niżej.

Andrzej Wilhelmi
11-04-2006, 21:29
Jak chcesz tylko wentylować łazienkę możesz to załatwić kominkiem wentylacyjnym w dachu. Pozdrawiam.

mmmad
11-04-2006, 21:35
Jesli boisz sie o wytrzymalosc stropu - na kondygnacjach pod kondygnacja z wlasciwym kominem mozesz wybudowac slupek.

Wstaw słup - pięknie od góry popęka strop.

OK, to nadbudowa, a nie budowa - a ja nie jestem konstrukorem.

Geno
11-04-2006, 21:39
Jesli boisz sie o wytrzymalosc stropu - na kondygnacjach pod kondygnacja z wlasciwym kominem mozesz wybudowac slupek.

Wstaw słup - pięknie od góry popęka strop.

OK, to nadbudowa, a nie budowa - a ja nie jestem konstrukorem.

Mówie tylko jak jest - żelbet się rządzi swoimi zasadami i mozna sobie niechcący "bubu" zrobić - to nie tsal czy drewno ,ze takie numery łatwo przechodzą.

muzykant
12-04-2006, 13:35
mam kilka pytań też w temacie nadbudowy - tylko trochę z innej beczki:

stan istniejący:
piętrówka z płaskim dachem,
ściany piętra BK24+pustka powietrzna+cegła"12" - zakończone zbrojonym wieńcem;


wg projektu na przebudowę...
na istniejących ścianach dobudować ściankę kolankową (3 warstwy BK24);
na ściance kolankowej zbrojony wieniec,
w ściance kolankowej co 2 m zbrojone słupki;
na tym dach dwuspadowy 35stopni...

i tak:
1)
w projekcie napisane jest, że zbrojenie słupków należy powiązać z istniejącym zbrojeniem ścian piętra :roll: - tylko jak to zrobić? odkuwać? - czy nie powinno być tak, że najpierw powinien być dany (na istn. ścianie) dodatkowy, zazbrojony wieniec, na to ścianka kolankowa ze zbrojonymi słupkami i na to dopiero zbrojony wieniec..?

2)
w projekcie stoi, że nadbudowywana ścianka kolankowa będzie "cofnięta" względem zewnętrznej krawędzi istn. ściany (BK24cm+powietrze 3cm+cegła12cm) o 5cm - a różnica ta będzie przykryta grubszym o 5cm ociepleniem części nadbudowywanej....
czyli wynika z tego, że nadbudowywana ścianka kolankowa BK24 będzie "opierać się":7cm na cegle, 3cm "na pustce powietrznej i 14cm na BK :o :roll:
mam mieszane uczucia...
co Wy na to?

no i jeszcze szkic:



.....................................l------l
.....................................l........l... .....- proj wieniec
.....................................l ----- l
.....................................l........l
.....................................l........l
.....................................l........l
.....................................l........l
.....................................l........l... ....proj ścianka kolankowa
.....................................l........l... .......("cofnięta" o 5cm)
--------------------------------l------l
...........istn. strop.............l........l
--------------------------------l........l
...................................l.............l
...................................l.............l - istn. ściana
...................................l.............l (BK24cm+powietrze 3cm+cegła12cm)
...................................l.............l

... taki rysunek jest w projekcie...

zetor
12-04-2006, 14:30
Jak wysoka będzie ta ścianka kolankowa???

muzykant
12-04-2006, 15:52
Jak wysoka będzie ta ścianka kolankowa???

3 pustaki BK24 + zbrojony wieniec = 100cm

zetor
12-04-2006, 16:25
bodajże do 80 cm wysokości nie jest konieczny wieniec na górze ale na pewno nie zaszkodzi

muzykant
12-04-2006, 16:48
no tak...
wieniec na górze jest (zaprojektowany) i wykonany będzie - bez 2 zdań,

tylko pytania moje dotyczyły "dodatkowego" wieńca, na dole ścianki kolankowej - czy jest potrzebny oraz sposobu powiązania zbrojenia zaprojektowanych słupków z istniejącym zbrojeniem wieńca na ścianie - przecież to trzeba będzie odkuwać żeby dostać się do istn. zbrojenia, słupki zaprojektowane są co 2m a żeby to prawidłowo powiązać, to trzeba ze 40 cm przy każdym słupku w obie strony odkuć i powiązać...

a w projekcie stoi tylko:
"zbrojenie słupków należy powiązać z istniejącym zbrojeniem ścian piętra .."

hm... :roll:

zetor
12-04-2006, 18:25
z tego co pamiętam to tak:
-wieniec jest potrzebny zeby połączyć słupki i usztywnić wszystko
-ten górny wieniec może byc zbrojony tylko dwoma 10,strzemiona s lub c rozstaw gdzies 30 do 50 cm
-słupki zbrojenie cztery 10 strzemiona od 4,5 wzwyż rozstaw gdzies okolo 15 razy głownego zbrojenia lub min rozmiar belki
-zakotwienie zbrojenia w wieńcu około 40 do 50 srednic

Andrzej Wilhelmi
13-04-2006, 07:50
Zdecydowanie radzę dwa wieńce. Pozdrawiam.