PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięcie w murze na łączeniu ścian - wieje - czym załatać?



szarra
09-04-2006, 17:32
Witam! Kilka miesięcy temu kupiłam mieszkanie. Zimą trochę ciągnęło od jednej ze ścian, więc gdy zabrałam się za zrywanie tapet przy remoncie podejrzewałam jakąś niespodziankę;
Faktycznie - dokładnie w miejscu gdzie blok zakręca tworząc skrzydło i jego dwie części łączą się - z tynku pod tapetą wyłoniła się spora szczelina (2-3 mm) - ciągnie się od podłogi do sufitu. Ponieważ delikatnie od niej 'ciągnie' podejrzewam, że również w murze (pustak) w jakimś stopniu szczelina ta ma swoją kontynuację (blok jest 9-letni), jest to 3-cie, ostatnie piętro, a jak słyszałam skutki 'pracowania' murów po wybudowaniu są na ostatnich piętrach najsilniejsze.
Czym załatać takie peknięcie?

Mój plan jest taki:
oczyścić z części ruchomych tynku, odpylić, zagruntować, a szczelinę wypełnic masa akrylową typu flexi; wyładzić;
jednak czy to wystarczy i jakie konkretnie produkty (marka, nazwa) moglibyście Państwo polecić?

Lee
09-04-2006, 18:47
ja bym tą szczeline wypełnił pianka do montazu okien ,nastepnie po stwardnięciu usunąc nadmiar pianki, tak bys miała miejsce na jakis akryl albo silikon.

szarra
09-04-2006, 19:36
Super! dziękuję - na piankę jakoś nie wpadłam, a pomysł wygląda bardzo dobrze :-)

Lee
09-04-2006, 20:33
pianka zapewni szczelnośc tego pekniecia no i obnizy strate ciepła, bo zapewne były straty skoro wiało.
Mam nadzieje ze pomogłem :) [/img]

szarra
10-04-2006, 20:21
Mam nadzieję, że tak (zima pokaże :-) )...
ślicznie dziękuję!

Sp5es
11-04-2006, 06:37
Nie wiadomo czy połączenie pracuje. A jeśli tak ,to piana jest sztywna. Akryl dla odmiany dla właściwej pracy potrzebuje 300-400%zapasu - oznacza to 1mm szpara musi byc pokryta 4 mm akrylu.

Wydaje się optymalne użycie taśmy rozprężnej Illbruck lub Interchemoll.

szarra
11-04-2006, 07:32
Trochę poczytałam o tych taśmach na stronie producenta.
Wygląda to ciekawie. Nie bardzo jednak wyobrażam sobie wklejenie tej taśmy w szczelinę. Jak wyglądałaby prawidłowa procedura?
Czy zakupic tasmę jednostronnie przylepną i wkleić ją po jednej ze stron szczeliny - np. wdłuż lewej jej krawędzi?
Na stronie Interchemalla napisano,iż taśmy spręzone sa do 20% swej docelowej objetości. Czy oznacza to, że grubość 0.5 mm wystarczy dla mojej 'rysy' w murze? Czy lepiej wybrać większą? I jaką szerokośc taśmy powinnam tam wkleić by uzyskać szczelnosc połączenia (ostatecznie szczelinę moge pogłębić dłutem - pytanie tylko czy jest to konieczne/wymagane)
Rozumiem, iż wystajacą cześć można odciąć?
Jak zabezpieczyć cześć od strony pokoju? (docelowo na tej ścianie planuję tapetę z włókna szklanego - jak wykończyć rysę 'pod włókno?)

Dziękuje za rady i przepraszam za tysiąc pytań - jestem skazana na wykonanie tego samodzielnie, wiec wolę zadać kilka pytań za dużo niż za mało i rzecz zrobić porządnie.

marcelina632
11-04-2006, 16:52
Trochę poczytałam o tych taśmach na stronie producenta.
Wygląda to ciekawie. Nie bardzo jednak wyobrażam sobie wklejenie tej taśmy w szczelinę. Jak wyglądałaby prawidłowa procedura?
Czy zakupic tasmę jednostronnie przylepną i wkleić ją po jednej ze stron szczeliny - np. wdłuż lewej jej krawędzi?
Na stronie Interchemalla napisano,iż taśmy spręzone sa do 20% swej docelowej objetości. Czy oznacza to, że grubość 0.5 mm wystarczy dla mojej 'rysy' w murze? Czy lepiej wybrać większą? I jaką szerokośc taśmy powinnam tam wkleić by uzyskać szczelnosc połączenia (ostatecznie szczelinę moge pogłębić dłutem - pytanie tylko czy jest to konieczne/wymagane)
Rozumiem, iż wystajacą cześć można odciąć?
Jak zabezpieczyć cześć od strony pokoju? (docelowo na tej ścianie planuję tapetę z włókna szklanego - jak wykończyć rysę 'pod włókno?)

Dziękuje za rady i przepraszam za tysiąc pytań - jestem skazana na wykonanie tego samodzielnie, wiec wolę zadać kilka pytań za dużo niż za mało i rzecz zrobić porządnie.
Morzna tylko jedno zrobić szycie muru lub wpuścić źywice pod ciśnieniem
i wtedy nastąpi związanie scian poniewarz pianka jest tylko dorażnym
rozwiązaniem a tobie oto przecierz chodzi (sprawdzone)

szarra
11-04-2006, 18:52
Szycie murubrzmi groźnie;
a na czym polega wpuszczenie żywicy pdo ciśnieniem - czy moge prosić o rozwinięcie tematu?

marcelina632
11-04-2006, 20:11
Szycie murubrzmi groźnie;
a na czym polega wpuszczenie żywicy pdo ciśnieniem - czy moge prosić o rozwinięcie tematu?
Niewiem jak to napisać ale spróbuje bierze się pompkę jak do natrysku
wlewa się płyn żywiczny do szrodka (żywica +utwardzacz wymieszać)
jeżeli sczelina jest zbyt mała robi się otwór wiertłem do śrotkaszczeliny
wydmuchuje się pozostałość pyłu po wiertle wsówa się do otworu węźyk
który odchodzi od pompki i wciska się rozrobiony płyn źywiczny później
czekasz aź stwardnie i gotowe.(

szarra
11-04-2006, 20:24
Jakie zywice nadałyby się do takiego 'procederu' :-)?
I czy żywica, która uparcie kojarzy mi się ze sztywnym kruchym materiałem spełni tu swoją funkcję? Załatam przecież jedynie szczeline na jednym z pięter, ściana zaś - jeśli blok nadal osiada (co jest potencjalnie mozliwe, jako, że to piaszczyste wzgórza morenowe) - może nadal mieć tendencję do przesunięć (własną, anwet porządną interwencją na jednym z 3 pięter chyba nie załatwię sprawy - nie wiem - tak mi sie wydaje.. jesli się mylę - prosze o sprostowanie)

marcelina632
11-04-2006, 21:36
Jakie zywice nadałyby się do takiego 'procederu' :-)?
I czy żywica, która uparcie kojarzy mi się ze sztywnym kruchym materiałem spełni tu swoją funkcję? Załatam przecież jedynie szczeline na jednym z pięter, ściana zaś - jeśli blok nadal osiada (co jest potencjalnie mozliwe, jako, że to piaszczyste wzgórza morenowe) - może nadal mieć tendencję do przesunięć (własną, anwet porządną interwencją na jednym z 3 pięter chyba nie załatwię sprawy - nie wiem - tak mi sie wydaje.. jesli się mylę - prosze o sprostowanie)
Jeśli od fundamentów pękło do góry to ratuje tylko brygada remontowa
a co do łończeń źywicznych to urzywa się nie tylko do ścian ale i do
kopuł w kosciołach ,i.t.d.to nie tylko uszczelnia ale i wiąźe.