PDA

Zobacz pełną wersję : Przekrój więźby-pomocy!!!



Jolla
09-04-2006, 19:48
Witam :(

W gotowym projekcie domu z horyzontu "Marysia", przekrój krokwi wynosi 6 x 18, wykonawca powiększył przekrój do 8 x 18. Kierownik budowy po obejrzeniu projektu powiekszył przekrój krokwi do 11,5 x 20, tym samym powiększył wysokość nadproży z 11,5 na 24cm. Wymiar domu to 9,6 x 12,2 kąt dach 45 stopni dach dwuspadowy, kostrukcja więźby jętkowo-krokwiowa, wielkość dachu 190 m2 dachówka cementowa.
Ponieważ wiele osób się dziewi,że kierowniczka budowy sygeruje takie powiekszenie, proszę o pomoc co o tym myślicie? Jakie przekroje krokwi macie w swoich więźbach. Po zmianie tego wymiaru i dodaniu płatwi ilość kubików z 9 m 3 zmieniła mi się prawie na 13 m3
pozdrawiam :lol: :lol:

Cypek
09-04-2006, 19:58
Zapytam tak:
A po co powiększają ?
Czy zmienia się rodzaj pokrycia dachu ?
Czy zamierzasz w najbliższej przyszłości stosować np. dachówke cementową zamiast blachy?
Czy kyórys z nich przedstawił Ci wylicznia, które wskazywałyby na konieczność takich zmian?

Geno
09-04-2006, 20:10
Może przyjął pod IV strefę albo chociaż III - jeśli Gliwice i okolice bo I sterfa w tych rejonach nie do końca odpowiada rzeczywistym warunkom - druga sprawa szykuje się zmiana normy i zmiana niektórych wartości obciążeń np. średni ciężar śniegu. Inna kwestia to schemat statyczny i obciązenia stałe np. pokrycie - wreszcie po katastrofie jakoś wszyscy dmuchają na zimne.


Co do przekrojów ze względu na pokrycie to według mnie w większości przypadku bez sensu jest odchudzanie więźby pod np. blachę - jeśli komuś przyjdzie kiedyś ochota na wymianę na dachówkę będie to kilka co najmniej razy więcej kosztować niż powinno.

ja14
09-04-2006, 20:32
Ja przy domu o podobnej wielkości (dom w magnoliach2 z Archon+) miałem zaprojektowane krokwie 8*16 pod dachówkę cementową.
Ale i tak pokryłem blachą.

Jolla
09-04-2006, 20:39
Cypek

W orginalnym projekcie przewidziane jest pokrycie ceramiczne lub cementowe, ja zakładam dachówkę cementową brassa, więc taką jaka jest przewidziana w projekcie.

Geno
Faktycznie obliczenia w projekcie robione są pod I strefe śniegową, nie odchudzam wielkości więźby, wręcz przeciwnie wykonawca powiększył ją z 6 x18 do 8 x 18, pokrycie daję też zgodnie z projektem cementowe, więc nie mogę zrozumieć czy konstruktor w pracowni horyzontu aż tak się pomylił, żeby teraz kierownik zwiększał krokwie do wymiaru 11,5 x 20 . Chciałabym żeby to było uzasadnione, wtedy nie będą oszczędzać na przyszłym bezpieczeństwie, ale jeśli nie ma takiej potrzeby to po co wydawać dodatkowe 3 tyś

Lee
09-04-2006, 20:46
Ja mam krokwie 8 x18cm pod dachówke ceramiczną,dach czterospadowy
mam doGliwic 50km i przy obliczeniach wyszły 8x16 ale sam zmieniłem na 8x18 ,roznica była 1m3 wieżby
u sąsiada są 8x 16 tej zimy na dachu miał pare Tatr śniegu :) w miejscu gdzie sie schodza dwie połacie i jakoś mu sie nic nie zawaliło, ale wiezbe robił
ciesla od urodzenia miał po 60 tce, stosował stare połaczenia ciesielskie, wszystkie łaczenie schodza sie idealnie.Jego słowa " te dzisiejsze łaczniki do wieżby to mozecie sobie wsadzić do ...albo altanke z nich robic a nie dach domu" :lol: chyba miał racje,niema jak stare i sprawdzone.
Wiezbe robił jakies dwa tygodnie ale jak zrobił to mozna było podziwiac.

Geno
09-04-2006, 20:48
Cypek

W orginalnym projekcie przewidziane jest pokrycie ceramiczne lub cementowe, ja zakładam dachówkę cementową brassa, więc taką jaka jest przewidziana w projekcie.

Geno
Faktycznie obliczenia w projekcie robione są pod I strefe śniegową, nie odchudzam wielkości więźby, wręcz przeciwnie wykonawca powiększył ją z 6 x18 do 8 x 18, pokrycie daję też zgodnie z projektem cementowe, więc nie mogę zrozumieć czy konstruktor w pracowni horyzontu aż tak się pomylił, żeby teraz kierownik zwiększał krokwie do wymiaru 11,5 x 20 . Chciałabym żeby to było uzasadnione, wtedy nie będą oszczędzać na przyszłym bezpieczeństwie, ale jeśli nie ma takiej potrzeby to po co wydawać dodatkowe 3 tyś

Troszkę przesadził bo chyba z 50% ma zapasu co najmniej :wink:

Jolla
09-04-2006, 21:01
Chyba przyjdzie mi już na poczatku budowy postawić sprawę jasno pani kierownik,że zostaję przy wymiarze , który podał mi wykonawca (zrobił zestawienie wg którego mam zamówic więźbe)Mam nadzieje , że się nie obrazi i nie będę musiała szukać nowego kierownika .

Andrzej Wilhelmi
09-04-2006, 21:42
Z mojego doœwiadczenia wynika, że projekty gotowe już majš pewien nadmiar. W moim przekonaniu wykonawca słusznie doradził 8x18 to aktualnie najbardziej popularny przekrój. Projetowane 6 cm powodowałoby wiotkoœć krokwi. Kierownika radzę zmienić b o jak zacznie dalej tak doradzać to nie wybudujesz tego domu. Pozdrawiam.

jorg
09-04-2006, 22:07
Zasada jest taka przekrój krokwi 8*16, 7*14, 9*18. mieszkam na podhalu i tak tradycyjnie się stosuje. Ja miałem w projekcie więźbę tak przewymiarowaną że mozna by czołgiem jeździć. odchudziłem ją i dałem tradycyjne 8*16. Nie ma co się podniecać że im większe przekroje to tym lepiej chyba że dach< 20 stopni.

Jolla
10-04-2006, 10:38
Witam :)

Dziękuję wszystkim, którzy podzielili sie swoimi doswiadczeniami, teraz czeka mnie rozmowa z kierowniczką budowy :x

pozdrawiam :wink:

Marek30022
10-04-2006, 11:25
Zasada jest taka przekrój krokwi 8*16, 7*14, 9*18. mieszkam na podhalu i tak tradycyjnie się stosuje. Ja miałem w projekcie więźbę tak przewymiarowaną że mozna by czołgiem jeździć. odchudziłem ją i dałem tradycyjne 8*16. Nie ma co się podniecać że im większe przekroje to tym lepiej chyba że dach< 20 stopni.
Potwierdzam. Tak jest "naukowo". Ale zwykle jest 8X18 a nie 9X18, dlaczego, nie wiem. U mie jest 8X18, skrajne i koszowe 10X20. 18 dlatego, że łatwiej zmieścić pomiędzy krokwie 15 wełny.