PDA

Zobacz pełną wersję : Jakiej firmy piec na wegiel?



Zyon
09-04-2006, 20:13
Witam! Od okolo miesiaca buszuje po internecie i probuje sie dowiedziec ktory piec jest najlepszy. Potrzebuje piec na wegiel z dolnym spalaniem, z elektronika, o mocy okolo 20KW (do ogrzania 150m2)

Ktora firma jest lepsza: Zebiec, Per-eko, Ogniwo, Zywiec?
A moze nie ma az takich roznic w dzialaniu. Chodzi mi o to, aby pozniej nie zalowac zakupu.

Pozdrawiam!

Janussz
09-04-2006, 20:38
Nie ma złych kotłów. Są tylko złe ręce użytkownika.
Przeczytaj przed zakupem DTR-kę kotła. Jeżeli spełnisz wymagania tam stawiane, to kupuj ten który się Tobie podoba.

ADAMOS48
09-04-2006, 21:33
Z tych co wymieniłeś tylko ogniwo zasługuje na uwagę.

Zyon
10-04-2006, 12:33
Czytajac o tych wszystkich piecach zauwazylem, ze niektore piece maja pojemnosc wody np. 43L, a sa tez takie co maja ta pojemnosc prawie 3x wieksza. Co jest lepszy? Wieksza czy mniejsza pojemnosc?

Janussz
10-04-2006, 12:35
Większa.

sebo8877
10-04-2006, 12:37
Im wiekszy zład instalcji tym wieksza stabilnośc -dłuższe nagrzewanie - wolnijesze chłodzenie. Zalecam jak najwięcej wody w piecu.

sebo8877

Zyon
10-04-2006, 13:07
A co myslicie o firmie Viadrus? Warto dolozyc pare zlotych i kupic zeliwnego Herculesa U22?

sebo8877
10-04-2006, 13:45
Warto - ale ja i tak zastanowiłbym sie nad dolnospalającym kotłem.
Co do herkulesa u22 mój ojciec ma go juz 4 rok nie narzeka piec chodzi bez zarzutu. Chwali sobie ten kocioł.
Ale dzis nadchodzi era kotłow dolnospalajacych parujacych na wyciągu - a herkules pracuje na nadmuchu.

sebo8877

nostan15
10-04-2006, 14:21
A ja polecam DAKON DOR dobry kocioł i dobra cena.
U mnie 3 zimy i jestem bardzo zadowolony.

AldonkaS
10-04-2006, 14:23
Ja mam Viadrusa - również nie narzekam. Kotły (poza Zębcem) są OK. Przy wyborze zwracaj uwage na dostępność serwisu!!!!!!!!! (czyt. jak blisko mają do Ciebie). Bo możesz się na tym przejechać. A instalator to nie serwis :(:(:(.

coli
10-04-2006, 14:26
A jaki zasobnik na wode polecacie?

Janussz
10-04-2006, 14:31
A co myslicie o firmie Viadrus? Warto dolozyc pare zlotych i kupic zeliwnego Herculesa U22?
Ten kocioł, to stare nasze poczciwe Camino. Jest to kocioł przystosowany do spalania koksu. Mówienie o tym, że jest to kocioł wielopaliwowy, jest delikatnie mówiąc nieuczciwe. Przez 120 lat był kotłem tylko i wyłącznie na koks.
W kotle gazowym jak się uprę to spalę garść węgla i napiszę, że jest wielopaliwowy.

nostan15
10-04-2006, 14:42
Janussz ma racje-popieram.

Zyon
10-04-2006, 18:53
Ten kocioł, to stare nasze poczciwe Camino. Jest to kocioł przystosowany do spalania koksu. Mówienie o tym, że jest to kocioł wielopaliwowy, jest delikatnie mówiąc nieuczciwe. Przez 120 lat był kotłem tylko i wyłącznie na koks.
hmm... to jakie konsekwencje poniose palac w nim weglem?

Z tego co sie dowiedzialem Viadrus Hercules U22 to piec z gornym spalaniem. Czy istnieje mozliwosc, by dosypywac do niego paliwo bez calkowitego wygaszenia?

ADAMOS48
10-04-2006, 20:16
Janusz nie ma racji ,ponieważ taki sam kocioł polskiej firmy Kielar ma 4 kanały nadmuchowe od góry i można w nim zapalić od góry również.jak w dawnym piecyku oszczędnościowym .Zyskujemy na czasie palenia i sprawności natomiast tracimy na mocy kotła. Dlaczego w kotle żeliwnym wymyślonym notabene dla koksu ,po dzisiejszych modernizacjach nie można palić wszystkimi paliwami stałymi? Twierdzę ,że mozna z bardzo dobrymi wyniklami.Powracając do Wiadrusa i inych kotłów żeliwnych to Kielar pod względem inowacyjności i jakości jest poza konkurencją ,jężeli ktoś nie wierzy proszę sprawdzić naocznie

Zyon
10-04-2006, 21:16
Czyli ten Kielar-Eco jest lepszy od Viadrusa? Co jest w nim lepsze?

Aha... i ponawiam pytanie (bo jestem w tym zielony) czy w takim Viadrusie czy Kielarze mozna dorzucac wegla bez wygaszania?

Janussz
11-04-2006, 07:54
Ten kocioł, to stare nasze poczciwe Camino. Jest to kocioł przystosowany do spalania koksu. Mówienie o tym, że jest to kocioł wielopaliwowy, jest delikatnie mówiąc nieuczciwe. Przez 120 lat był kotłem tylko i wyłącznie na koks.
hmm... to jakie konsekwencje poniose palac w nim weglem?

Z tego co sie dowiedzialem Viadrus Hercules U22 to piec z gornym spalaniem. Czy istnieje mozliwosc, by dosypywac do niego paliwo bez calkowitego wygaszenia?
Konsekwencje?

Finansowe. Po pierwsze. Ze względu na górne spalanie, kocioł tego typu ma sprawność rzędu 30-40%. Tylko na koksie jako paliwie już odgazowanym, można podnieść sprawność do 60-70%.
Po drugie. Częste podkładanie opału.
A po trzecie. Brak możliwości utrzymywania stałej temperatury pracy kotła.

Nie trzeba wygaszać. Opał ma być tylko dość gruby. Tzn. nie trociny, nie miał węglowy, gdyż zagasisz palenisko.

Ma też zalety. Przy prawidłowej obsłudze jest nie do zdarcia.

Zyon
11-04-2006, 08:13
Konsekwencje?

Finansowe. Po pierwsze. Ze względu na górne spalanie, kocioł tego typu ma sprawność rzędu 30-40%. Tylko na koksie jako paliwie już odgazowanym, można podnieść sprawność do 60-70%.
Po drugie. Częste podkładanie opału.
A po trzecie. Brak możliwości utrzymywania stałej temperatury pracy kotła.

Czyli takie Ogniwo z dolnym spalaniem byloby lepsze? Co bys ostatecznie radzil kupic? Decyzje musze podjac w ciagu najblizszych kilku dni :(.

Janussz
11-04-2006, 08:16
Janusz nie ma racji ,ponieważ taki sam kocioł polskiej firmy Kielar ma 4 kanały nadmuchowe od góry i można w nim zapalić od góry również.jak w dawnym piecyku oszczędnościowym .Zyskujemy na czasie palenia i sprawności natomiast tracimy na mocy kotła. Dlaczego w kotle żeliwnym wymyślonym notabene dla koksu ,po dzisiejszych modernizacjach nie można palić wszystkimi paliwami stałymi? Twierdzę ,że mozna z bardzo dobrymi wyniklami.Powracając do Wiadrusa i inych kotłów żeliwnych to Kielar pod względem inowacyjności i jakości jest poza konkurencją ,jężeli ktoś nie wierzy proszę sprawdzić naocznie
Ależ Adamosie.
Ja mówię o Herkulesie, a Ty o innej konstrukcji. Nie znam Kielara, a Herkulesa znam, gdyż stał u mnie dwa lata i z ceny 2500, spadł do 1500 a i tak nie znalazł nabywcy. Został oddany dla dostawcy.

Janussz
11-04-2006, 08:30
Zyon
moje podejście do sprawy jest takie.
Kocioł najgorszy z dolnym spalaniem jest lepszy od najlepszego z górnym.
Jak to już wiem, to dalej nie ma już złych kotłów jak pisałem.
Nawet ten z górnym byłby do przełknięcia pod warunkiem palenia w nim koksem.
Stojąc przed kotłem zwróć u wagę na:
Zasyp paliwa-drzwiczki. Będziesz korzystał z tego tysiące razy, a więc czy są wygodnie usytuowane.
Pojemność komory zasypowej. Czy nie będziesz musiał biegać co chwila, aby podłożyć.
Wyczystki kotła. Jak ten kocioł czyścić? Czy nie będzie problemów.

I to chyba najważniejsze punkty. Reszta to kosmetyka, mniej ważna.

11-04-2006, 09:38
... Czyli takie Ogniwo z dolnym spalaniem byloby lepsze? Co bys ostatecznie radzil kupic? Decyzje musze podjac w ciagu najblizszych kilku dni :(.
Ogniwo ma górne spalanie (chyba, ze zaczeli jakas nowa produkcja niedawno ...) :-?
ale to solidna firma i dobry kocioł
tak więc na dolne spalanie, (jak sie chce takie) trzeba sobie samemu - niestety -kocioł zmodernizowac ...
drzwiczki ma skonstruowane "pod węgiel", do drzewa są mniej wygodne ... :-?

pzdr

Zyon
11-04-2006, 11:49
Dzieki za rady :)


Ogniwo ma górne spalanie (chyba, ze zaczeli jakas nowa produkcja niedawno ...) :-?


Wlasnie mialem sie poprawic. Wprowadzono mnie w blad :/. Ogniwo to gorne spalanie. I teraz znowu mam problem. Jak na razie z dolnym spalaniem znalazlem tylko kotly Zywca KDO-U. Zna ktos jeszcze jakies firmy z kotlami na dolne spalanie? Hef odpada bo nie ma elektroniki.

Przejechal sie ktos na Zywcu?

Pozdrawiam!

sebo8877
11-04-2006, 11:52
A Ferrum Suwałki przejrzałeś ???

scieburow
11-04-2006, 13:21
Ja posiadam kocioł ze Stšporkowa (gdyż polecił mi to zadowolony klient)
www.kotlyco.pl
moc 14kW typ UKN (spalanie dolne) z nadmuchem i sterownikiem
komora zasypowa chyba 32 litry,
przy pełnym załadunku węgla trzyma minimum 9h (przy obecnych temperaturach do -30 stopni A.D. 2005/2006)
"Podstawowym paliwem stosowanym w kotłach UKN jest mieszanka węgla kamiennego typu 32,1 sortymentu O II z węglem kamiennym typu 32,1 sortymentu M II w stosunku masowym 1:1 o wartoœci opałowej 25000kJ/kg."
Rzetelna informacja co do parametrów kotłów na stronie producenta

Nie wierzę, gdy ktoœ zachwala swój podobny produkt piszšc że przy takim samym załadunku opału piec trzyma "od 12h do 24 h"

nostan15
11-04-2006, 13:48
W tym temacie zostało powiedziane prawie wszystko!, a Zyon dalej nic niewie.
A producenta kotłów za Ciebie nikt nie wybierze.

Zyon
11-04-2006, 15:48
W tym temacie zostało powiedziane prawie wszystko!, a Zyon dalej nic niewie.
A producenta kotłów za Ciebie nikt nie wybierze.

A kto Ci powiedzial, ze nic nie wiem? Dowiedzialem sie bardzo duzo. Jutro przyjezdza instalator robic kosztorys instalacji. Piec to Zywiec KDO-U 22kW dlatego chce sie jeszcze cos dowiedziec o tych piecach.

Denerwuja Cie moje pytanie to omijaj ten topic.

Dzieki wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam! :)

ADAMOS48
12-04-2006, 19:10
Mieszkam koło Zywca i opinia o tych kotłach wcale nie jest najlepsza.

nostan15
12-04-2006, 20:08
ADAMOS48 i to prawda.

Janussz
12-04-2006, 20:13
Ale w Żywcu mają dobre kotły do ważenia piwa :lol:

ADAMOS48
12-04-2006, 20:25
A jakieee piwooo?

nostan15
12-04-2006, 20:32
Jak w reklamie piwooo, no może jeszcze góry.

Janussz
12-04-2006, 22:22
A jakieee piwooo?
Oooooooooo!
Jakie zainteresowanie :lol:
Piwo warzone na górskiej wodzie :lol:

Roman1591
13-04-2006, 12:39
Mała uwaga w kwestii ................... ortograficznej.
Piwo jest raczej warzone. Oczywiście może być również ważone - ale trzeba mieć do tego wagę. ;)

tomy
13-04-2006, 15:40
Ja posiadam piec z dolnym spalaniem firmy SEKO z Dębicy. Domek 100mkw, piec 15/18kW. Palę mieszanką ekogroszku i miału 2:1. Przy największych mrozach zasyp 20L pali się 12-13 godzin przy temperaturze zadanej 44 st. Dosypać można w każdej chwili. Z doświadczenia wynikło, że dosypywać nie potrzeba. Temperatura w domu nie spadała po niżej 18 stopni.
Pozdrawiam Tomek

ubek
13-04-2006, 21:47
Ja też mam blisko do żywca .... piwo dobre, na górskiej wodzie .....
co do kotła to kupiłem kocioł z oferty www.slawex.pl prosty 20 kW piec z nadmuchem. Pali sie świetnie. Nie tylko węglem, również drobniejszymi odpadami. Polecam. Do życzenia pozostawia jedynie estetyka wykonania, ale to raczej nie ma znaczenia.

Janussz
13-04-2006, 22:53
Mała uwaga w kwestii ................... ortograficznej.
Piwo jest raczej warzone. Oczywiście może być również ważone - ale trzeba mieć do tego wagę. ;)
Masz 109% racji. Poprawiłem :evil: . Wstyd mi :evil: .

scieburow
14-04-2006, 07:37
Ja posiadam piec z dolnym spalaniem firmy SEKO z Dębicy. Domek 100mkw, piec 15/18kW. Palę mieszanką ekogroszku i miału 2:1. Przy największych mrozach zasyp 20L pali się 12-13 godzin przy temperaturze zadanej 44 st. Dosypać można w każdej chwili. Z doświadczenia wynikło, że dosypywać nie potrzeba. Temperatura w domu nie spadała po niżej 18 stopni.
Pozdrawiam Tomek

to tak a propos stałocieplnoœci :P podawanych przez producenta

w isntrukcji od mego pieca jest zakaz ustawiania temperatury poniżej 56 stopni (ze względu na skropliny)
czytajšc na tym forum posty o wkładach kominowych, i problemach z kominami w zupełnoœci się zgadzam z tym zapisem
Po prostu zauważyłem ,że gdy nastawiłem temperaturę poniżej ww. to w cała komora pokryła się czarnym œluzem..(który jest żršcy)
Myœlę więc że podobnie komin,,
reasumujšc szkoda pieca i komina :wink:

aha Piec 15/18kW dla domu 100metrów jest za duży,, (mi niektórzy producenic odradzali nawet zakup 14kW- z perspektywy użtkowania widzę, że słusznie) nawet w moim nieocieplonym domu,
dlatego ww. Kolega musi obniżać temperaturę (poniżej 56 stopni)

reasumujšc:
mam ustawionš temepraturę zgodnie z instrukcjš powyżej 56 stopni (i zgodnie z poradami wielu innych producentów- w tym producentów wkładów kominowych) i w œrosku temperatura jest OK..
Myslę, że w przypadku docieplenia budynku (nie ma żadnego!!!)
będzie po prostu za ciepło...

Pozdrawiam