PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja projektu - ściana 3W zamiast 2W



mario_pa
09-04-2006, 20:55
Zastanawiam się nad zmianą ściany z 2W, taka jest w projekcie, na 3W.

Pytanie czy trzeba to zrobić w ramach adaptacji, czy można później w trakcie budowy jakimś wpisem do dziennika.
Chce sobie zostawić jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji, a z drugiej strony zależy mi na jak najszybszym uzyskaniu pozwolenia na budowę.

WojtekSz
10-04-2006, 23:55
Pomysł jest niezły bo ściana 3w ma swoje zalety ale taka zmiana projekty wymaga naprawdę dużej znajomości projektu i doświadczeńia bo może Cię poprowadzic na manowce. Zwróc uwage na dodatkowe pogłębienia osadzenia okien!
Sam mam ściany 3w ale tak było projektowane od samego poczatku. A sprawe głębokich otworów okiennych załatwiłem przez ścięcie ścianejk bocznych tak jak to robili nasi przodkowie w zamkach gdzie nierzadko mury miały i 2m grubości :)
pozdrawiam

zuczek
11-04-2006, 08:00
My zmienialiśmy z 1W na 3W i żadnego problemu z tym nie było.

zuczek
11-04-2006, 08:02
A, zmiany tej musisz oczywiście dokonać na etapie adaptacji projektu. Jeśli teraz masz ścianę 2W to prawdopodobnie zmieni się grubosc ściany jeśli zdecydujesz się na 3W.

mario_pa
11-04-2006, 10:40
A sprawe głębokich otworów okiennych załatwiłem przez ścięcie ścianejk bocznych tak jak to robili nasi przodkowie w zamkach gdzie nierzadko mury miały i 2m grubości :)
pozdrawiam

Na czym polega takie ścięcie?

W projekcie ściana ma 24cm+ 12cm (ocieplenie).
Ja myślałem o przeróbce na 20+12+12. Babka od adaptacji stwierdziła, że ściana konstrukcyjna (czyli wewnętrzna) musi mieć minimum 24 cm.

Gość od budowy mówi, że 20 cm wystarczy. Kto mówi rozsądniej? Babka jest z Nadzoru.

zuczek
11-04-2006, 13:13
Np ceramiczny max gr. 19 cm nadaje się na ścianę nośną, choć niektórzy (u nas budowlańcy + kierownik budowy) twierdzą, że lepiej gdy ściana nośna jest grubsza. Ale już architekt adaptujący nam projekt stwierdził, że 19 cm w zupełności wystarczy dla domu jednorodzinnego. Zdania jak widać podzielone.

P.S. Na ściany nośne poleca się też silikat gr 18 cm.

Geno
11-04-2006, 15:00
A sprawe głębokich otworów okiennych załatwiłem przez ścięcie ścianejk bocznych tak jak to robili nasi przodkowie w zamkach gdzie nierzadko mury miały i 2m grubości :)
pozdrawiam

Na czym polega takie ścięcie?

W projekcie ściana ma 24cm+ 12cm (ocieplenie).
Ja myślałem o przeróbce na 20+12+12. Babka od adaptacji stwierdziła, że ściana konstrukcyjna (czyli wewnętrzna) musi mieć minimum 24 cm.

Gość od budowy mówi, że 20 cm wystarczy. Kto mówi rozsądniej? Babka jest z Nadzoru.

Może niech "babka" poda podstawę,ązeby tak twierdzić - co prawda normy teraz do końca nie obligują do stosowania ich ale 6.3.1 Minimalne grubości ścian
Minimalna grubość ścian konstrukcyjnych z muru o wytrzymałości charakterystycznej fk > 5 MPa wynosi
100 mm, a o fk < 5 MPa - 150 mm.

PN-B-03002:1999
Tytuł:
Konstrukcje murowe niezbrojone - Projektowanie i
obliczanie

WojtekSz
11-04-2006, 18:18
mario_pa: ścięcie scianek bocznych
typowe okno ma grubosci ok 6cm a ściana 3W np 24+16+12=52cm grubości. Poniewaz dla odpowiedniej termiki najlepiej jest jak okno umieszcone jest w środku warstwy ocieplającej to widac z tego ze po stronie zewnetrznej okno schowane jest na ok 17cm a po stronie wewnetrznej to juz na 29cm. Takie głebokie posadowienie powoduje, że ograniczona jest ilosć napływającego światła do domu, szcególnie patrząc na okno nie na wprost ale lekko z ukosa. Aby temu zaradzic nalezy ściąć ukośnie ścianki okna po stronie wewnetrznej tak aby szerokośc okna przy ramie okna wynosiła np 180cm a od strony pokoju np 194cm co odpowiada ścieciu 7cm na grubości 29cm (takie mam proporcje u siebie). Efekt: wiecej światła w domu, wszystkim sie podoba. Ujemna strona: trudniej zamocowac okno bo ścinając otworzyłem komory pustaków U220 z których zbudowane sa ściany nosne i przykręcanie kotew okiennych jest trudniejsze. Jesli to kogos bardzo zainteresuje to wystawię zdjęcia.

mario_pa i zuczek: grubośc ściany nośnej
technicznie dla domów jednorodzinnych parterowych i jednopietrowych wystarczy 19cm. Ze względów technologicznych czesto stosuje sie więcej bo łatwiej i pewniej zbudowac wieniec np dla stropu teriva, a czesto też z przyzwyczajenia konstruktorów. Względy termiczne nie sa tutaj krytyczne bo tak czy owak nalezy stosowac ocieplenie. Jak dla mnie ocieplenie powinno byc grube bi dobrze przemyslane i zrobione bo koszty ogrzewania ciągle rosną :(


pozdrawiam

dabell
11-04-2006, 19:10
Aby temu zaradzic nalezy ściąć ukośnie ścianki okna po stronie wewnetrznej tak aby szerokośc okna przy ramie okna wynosiła np 180cm a od strony pokoju np 194cm co odpowiada ścieciu 7cm na grubości 29cm (takie mam proporcje u siebie). Efekt: wiecej światła w domu, wszystkim sie podoba. Ujemna strona: trudniej zamocowac okno bo ścinając otworzyłem komory pustaków U220 z których zbudowane sa ściany nosne i przykręcanie kotew okiennych jest trudniejsze. Jesli to kogos bardzo zainteresuje to wystawię zdjęcia.



WojtkuSz
bardzo, ale to bardzo proszę o zdjęcia. Własnie adaptuję ściany 2W na 3W (z pełnej cegły silikatowej 25cm+20cm wełny+12cm silikat) - u mnie będzie jak widać 60cm grubości. Ponieważ projekt jest dopiero co oddany do architektów, wszelkie uwagi będa mi bardzo pomocne.

Pozdrawiam serdecznie
Dabell

burgundczyk
11-04-2006, 19:35
scinanie sciany nosnej nie kazdemu sie musi podobac, ja tego nie zrobilem, robili tak chyba nasi przodkowie przed wynalazkiem Edison'a ;)

przy adaptacji do sciany 3W nie zapomnijcie pomyslec o zmianach fundamentu, prawdopodobnie trzeba go poszerzyc lub zmienic analogicznie na 3W... a to juz zapewne wymaga projektu zamiennego (o ile zmiany samych scian nie wymagaja?...) tudziez uwzglednienia zmian od razu w pierwszym projekcie

mario_pa
11-04-2006, 20:06
[Własnie adaptuję ściany 2W na 3W (z pełnej cegły silikatowej 25cm+20cm wełny+12cm silikat) - u mnie będzie jak widać 60cm grubości. Ponieważ projekt jest dopiero co oddany do architektów, wszelkie uwagi będa mi bardzo pomocne.

Pozdrawiam serdecznie
Dabell

Ile płacisz za taką adaptację?