PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór pieca



tom_ek
10-04-2006, 09:07
Mamy do zaadaptowania bydynek w którym była prowadzona działalność gospodarcza. Do wymiany, zrobienia praktycznie wszystkie instalacje. Zastanawiamy się nad ogrzewaniem i plan mamy taki jak na rysunku. Piec gazowy + kominek.

http://www.at-media.pl/arch/podglad.jpg

Piec ma ogrzewać część piwnicy (taka pół piwnica, z oknami nie cała podziemią, więc będzie wykorzystywalna mieszkalnie). Parter jest bardzo wysoki 3,5 m - więc ogrzewanie podłogowe plus kominek do dogrzania jego i poddasza.
Na razie dwie osoby :) więc pojawia się pytanie. Piec jedno czy dwufunkcyjny. A może pokazany w ostatnim 4/2006 Muratorze piec dwufunkcyjny z zasobnikiem?
Konieczna cyrkulacja?

Poproszę o Wasze opinie[/img]

mariobros35
10-04-2006, 22:36
tomek ja na twoim miejscu zainstalował bym piec dwufunkcyjny z zasobnikiem + cyrkulację a do tego kominek wodny który równolegle ogrzewał by dom poprzez c.o grzejnikowe i grzał by wodę urzydkową w zasobniku pieca gazowego.Jeżeli masz pytania to skontaktuj się zemną poprzez meila:[email protected] pozdrawiam

macimarcz
11-04-2006, 07:31
2 funkcyjny z zasobnikiem i recyrkulacją - będzie cacy 8)

11-04-2006, 10:50
Do domu 200m2 i to do tego z dwiema łazienkami piec dwufunkcyjny?

Mogę poprosić o agrumenty?

Wg mnie tylko 1f z zasobnikiem - odpowiednia wydajnoœć (stabilna temperatura wody w łazienkach), w domu jest gdzie wsadzić zasobnik i piece 1f majš raczej większš sprawnoœć i żywotnoœć niż 2f (wymiennik się nie zakamienia, brak zaworu 3-drogowego do CWU, w przyszłoœci możliwoœć podłšczenia zasobnika do instalacji solarnej lub kominka - przez zawór 3-drogowy albo jeżeli kupimy od razu zasobnik z dodatkowš wężownicš).

Z tego co widzę na tym forum, to w domach raczej instaluje się piece 1f z zasobnikiem niż 2f - 2f sš do mieszkań, gdzie od piecyka do łazienki jest zwykle 2m (bo jest w łazience...) a do kuchni 3m (bo przez œcianę)- w domu odległoœć do najdalszego miejsca może wynosić nawet 10m po podłodze (jak piec jest w piwnicy a łazienka na poddaszu po przeciwległej stronie to mamy - 1m do podłogi parteru+5m do pionu przeciwleglego po podłodze piwnicy, 2.6m w pionie do poddasza +2m po podłodze w łaziecne do przyboru na œcianie - ponad 10 metrów).

Jestem ciekaw innych opinii...

tom_ek
12-04-2006, 10:18
ja też jestem ciekaw :)
poproszę też o odpowiedzi praktyków czy w tej sytuacji ich zdaniem eksploatacja pieca 1f + zasobnik była by tańsza czy droższa od 2funk.
jeśli 1f+zas. to rozumiem, że cyrkulacja zawsze wchodzi w grę?

jocker
12-04-2006, 12:55
Powinieneś wybrać jednofunkcyjny z zasobnikiem odpowiednio dobranym do twojego zapotrzebowania na ciepła wodę.

Obecnie sprzedaje się tez piece jednofunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem , które na dobrą sprawę też możemy nazwać dwufunkcyjnymi. Z tym że ciepłą wodę pobierasz tam z zasobnika.

Najnowsze piece zoptymalizowane pod względem wydajności i zajmowanego miejsca pakowane są w obudowy przypominające lodówki - stąd ich potoczne określenie. Z tym że sa to piece kondensacyjne.

Zakładając że sród takich bedziesz wybierać powinieneś skupić się na jednofunkcyjnym z zasobnikiem lub właśnie takiej lodówce.

Ceny bardzo porównywalne.

ADAMOS48
12-04-2006, 19:05
Polecam kocioł 1 funkcyjny i zasobnik ,jest to rozwiązanie optymalne do tak dużego domu tz.3 kondygnacje.Wybór marki pozostawiam Panu ,ponieważ oprócz walorów cenowych i nazw niczym się nie różnią.Przepraszam zapomniałem o kondensatach ,które są parę procent sprawniejsze ,ale droższe.

bravelupus
13-04-2006, 17:39
Ja osobiście polecam piec granpal firmy Polimet zmieniłem ostatnio mojego buderusa na ten właśnie kocioł i jestem zadowolny super sprawność i oszczędność, a także wygodna automatyka.

Piec ten można chyba znaleść na stronie www.polimet.p

ADAMOS48
14-04-2006, 00:45
Kiedyś buderus był cacy ,a teraz nieznany ?Dobry kocioł powinień mieć prostą budowę ,sprawnośc porównywalną , serwis blisko i tanio,jeżeli jeszcze tani to pełnia szczęścia. Wszyscy zachwycają się drogimi kotłami ,a ja się pytam po co jeżeli sprawnośc jest taka sama ,a że każdy sie psuje to wiedzą wszyscy