PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie grzejniki wybrać? Pomocy!



Mareczkos
10-04-2006, 10:15
Witam.
Muszę zakupić grzejniki do 3 pokoi. Jeden pokój 9m2 i dwa pokoje po ok. 15m2 na poddaszu. Ogrzewanie c.o., podłączenie dolne wychodzące ze ściany. Jaką moc powinny mieć te grzejniki i jaką firmę wybrać? Bardzoładnie proszę o pomoc :P .
Pozdrawiam

kasiekm
10-04-2006, 10:56
To zależy.
Sama powierzchnia nie wystarczy aby dobrze dobrać grzejniki (niektórzy dobierają w ten sposób, ale jest to obarczone dużym błędem).
Do dobrych obliczeń potrzebowałabym conajmniej:
1. powierzchni każdej ściany w pokojach (z uwzględnieniem rodzaju materiału, z którego jest ona zrobiona i jego grubości - jeśli wielowarstwowa, to kolejno grubości każdej warstwy);
2. zaznaczenia, w której ścianie są okna, drzwi i o jakiej powierzchni;
3. kierunek świata ścian zewnętrznych;
4. co jest za każdą ścianą wewnętrzną (garaż, pokój, łazienka, nieogrzewany wiatrołap itp.);
5. rodzaj materiału, grubość (jak w pkt.1) stropu i podłogi;
6. określenia co jest nad stropem (poddasze, piętro, strych nieogrzewany);
7. określenia czy pod danym pomieszczeniem jest piwnica.

Jeżeli dostałabym te odpowiedzi, to na środę postarałabym podać ci moce grzejników w twoich pokojach i przykłady grzejników, jakie możesz zastosować.
Pozdrawiam :wink:

Mareczkos
10-04-2006, 11:22
Jest to mieszkanie dwupoziomowe w bloku.
Pokój 9m2 jest na pierwszym poziomie, posiada 1 okno, natomiast dwa pozostałe są na poddaszu również posiadają po 1 oknie dachowym. Poddasze ocieplone - jakieś 20-25cm wełny/waty .
Pozdrawiam i dzięki za odzew.
A może polecisz jakąś konkretną markę?

kasiekm
10-04-2006, 11:33
Dwa lata temu pisałam pracę mgr inż., której częścią było "obliczenie" grzejników do domu mojego teścia. Cały system liczyłam na urządzeniach Purmo (grzejniki też Purmo). Układ został zbudowany w 2005r. Po ostatniej zimie teść był zadowolony, więc z praktyki mogę polecić Purmo. Z teorii - Kermi są podobne, ale podobno tańsze :wink:

kasiekm
10-04-2006, 11:38
PS: Niestety mam za mało danych, żeby ci pomóc przy doborze. Możesz zapytać przedstawiciela danej firmy, w której będziesz kupował aby ci pomógł dobrać, ale on też będzie potrzebował tych danych, a jeżeli nie będzie obliczał z tych danych - to będzie ci zawyżał moce (i tym samym cenę :-? ) Bo przy doborze "na powierzchnię" - nie da się dokładnie określić, więc trzeba zawyżyć :wink:
Powodzenia życzę w zakupach :D

Mareczkos
10-04-2006, 11:47
Dzięki za wypowiedź.
A co myślisz/cie o grzejnikach firmy Buderus? Mogę w dość atrakcyjnych cenach zakupić. Decyzję muszę podjąc dziś lub jutro 8)
pzdr

kasiekm
10-04-2006, 11:50
Nie ma za co :)
Nie słyszałam nic o ich grzejnikach. Ale wiem, że mają dobre kotły. Więc może i grzejniki mają tak dobre. Oby :wink: