PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepla - iel teraz kosztuje?



brachol
11-04-2006, 06:52
Witam
jak w temacie stanialy cos czy trzymaja cene?
pozdrawiam

angi
11-04-2006, 18:30
Też jestem zainteresowana.

brachol
14-04-2006, 06:50
podciagam chociaz wyglada na to ze nikt nei kupuje PC :cry:

NOTO
14-04-2006, 09:26
Podobno już można samemu składać pompy z elementów. I dzięki temu jest sporo taniej. Ale czy trwałość ta sama ? To ma chodzić conajmniej ze 20 lat.

Asia i Robert
16-04-2006, 23:06
Też jesteśmy zainteresowani pompami ciepła zwłaszcza gdy gaz drożeje. Która pc jest tańsza i lepsza: solankowa czy propanowa?

zender
19-04-2006, 10:43
Też jesteśmy zainteresowani pompami ciepła zwłaszcza gdy gaz drożeje. Która pc jest tańsza i lepsza: solankowa czy propanowa?


chyba gazowa bedzie lepsza, solanka w chlodnictwie to dosc stary temat.
A viessman kosztuje 80tys do domu 250m2
VIT 63 tys do takiego same domu.

Nie jestem penwy czy w cenie jest wykonanie ogrzewanie podlogowego w domu. Niedlugo bede mial wiecje ofert to cos powiem

Zatem:
IVT greenline HT E 14 PLUS
pompa neto 39tys
dolny kolektor 11,5pozizomy, zas z pinoowym jest 23
suma wychodzi w I wersji 50, zas w drugiej 62

To tyle pozniej bedzie drozej. Z VIESSMANA nawet o szczegoly juz nie pytalem bo 80 tys zmrozilo mnie zamiast rozgrzac :D

pzodr.

Asia i Robert
19-04-2006, 11:27
Też jesteśmy zainteresowani pompami ciepła zwłaszcza gdy gaz drożeje. Która pc jest tańsza i lepsza: solankowa czy propanowa?


chyba gazowa bedzie lepsza, solanka w chlodnictwie to dosc stary temat.
A viessman kosztuje 80tys do domu 250m2
VIT 63 tys do takiego same domu.

Nie jestem penwy czy w cenie jest wykonanie ogrzewanie podlogowego w domu. Niedlugo bede mial wiecje ofert to cos powiem

Zatem:
IVT greenline HT E 14 PLUS
pompa neto 39tys
dolny kolektor 11,5pozizomy, zas z pinoowym jest 23
suma wychodzi w I wersji 50, zas w drugiej 62

To tyle pozniej bedzie drozej. Z VIESSMANA nawet o szczegoly juz nie pytalem bo 80 tys zmrozilo mnie zamiast rozgrzac :D

pzodr.
Jak będziesz coś wiedział więcej to daj znać :lol: My na razie zbieramy informacje. Budować się będziemy w przyszłym roku dopiero (już!) :lol: Dzięki Asia

zender
19-04-2006, 11:47
Jak będziesz coś wiedział więcej to daj znać :lol: My na razie zbieramy informacje. Budować się będziemy w przyszłym roku dopiero (już!) :lol: Dzięki Asia[/quote]


witam
Tez bede sie budowal w przyszlym roku ale wyboru musze dokac juz teraz bo mama czasu. Ochsner chce za dwie pompy solankowe jedna do CWU druga do CO 58 tys z vat. Ale w tym nie sa wyliczone roboty ziemne.
TO na tyle dziwna jak dla mnie ta oferta bo Ja przeciez nie bede teraz szukal firmy co mi wygrzebie dul na 1,5 gleboki. A co wiecej jak uloza kolektor i cos bedzie nei tak to beda chcieli obicazyc firme KRET za to ze dol nie rowno wykopali :D tak ze pana z Ochsner powiem raczej NIE

Asia i Robert
19-04-2006, 12:20
Jak będziesz coś wiedział więcej to daj znać :lol: My na razie zbieramy informacje. Budować się będziemy w przyszłym roku dopiero (już!) :lol: Dzięki Asia


witam
Tez bede sie budowal w przyszlym roku ale wyboru musze dokac juz teraz bo mama czasu. Ochsner chce za dwie pompy solankowe jedna do CWU druga do CO 58 tys z vat. Ale w tym nie sa wyliczone roboty ziemne.
TO na tyle dziwna jak dla mnie ta oferta bo Ja przeciez nie bede teraz szukal firmy co mi wygrzebie dul na 1,5 gleboki. A co wiecej jak uloza kolektor i cos bedzie nei tak to beda chcieli obicazyc firme KRET za to ze dol nie rowno wykopali :D tak ze pana z Ochsner powiem raczej NIE[/quote]
Ja jak będę wybierać to też chcę żeby wszystko robiła 1 firma. Pompa musi się regenerować. Na lato dobrze by było podłączyć do tego kolektor.... i jeszcze chciałabym mieć kominek. :D No i w końcu z czegoś będę musiała zrezygnować.
:cry: :cry: :cry: Asia

zender
19-04-2006, 12:35
Jak będziesz coś wiedział więcej to daj znać :lol: My na razie zbieramy informacje. Budować się będziemy w przyszłym roku dopiero (już!) :lol: Dzięki Asia


witam
Tez bede sie budowal w przyszlym roku ale wyboru musze dokac juz teraz bo mama czasu. Ochsner chce za dwie pompy solankowe jedna do CWU druga do CO 58 tys z vat. Ale w tym nie sa wyliczone roboty ziemne.
TO na tyle dziwna jak dla mnie ta oferta bo Ja przeciez nie bede teraz szukal firmy co mi wygrzebie dul na 1,5 gleboki. A co wiecej jak uloza kolektor i cos bedzie nei tak to beda chcieli obicazyc firme KRET za to ze dol nie rowno wykopali :D tak ze pana z Ochsner powiem raczej NIE
Ja jak będę wybierać to też chcę żeby wszystko robiła 1 firma. Pompa musi się regenerować. Na lato dobrze by było podłączyć do tego kolektor.... i jeszcze chciałabym mieć kominek. :D No i w końcu z czegoś będę musiała zrezygnować.
:cry: :cry: :cry: Asia[/quote]


Oczywiscie tez mam kominek w projekcie. Juz prawie jestem pewny ze bedzie z plaszczem wodnym aby mi dogrzewal caly ukla c.o Bo nie mam zamiaru palic w kominku tylko dal ogrzania salonu. Rozprowadzenie ciepla przez kanaly powietrzen mnie nie intersuje bo sie sciany brudza.

Faktem jest ze jedne z panow wspominial o podlaczeniu kominka do calego sytemu poprzez zbiornik cieplej wody. Ale sadze ze trzeba to jeszcze domowic od sotrny technicznej co on konkretnie przez to rozumie.

Pozdr

sSiwy12
22-04-2006, 13:36
Asia i Robert. No nie koniecznie trzeba z czegoś rezygnować. Są rozwiązania ( www.thermogolv.com ), które "fabrycznie" łączą te zachcianki (moim zdaniem bardzo sensownie). Miałem podobny dylemat i dla mnie proponowane tam rozwiązania "to jest, to" - oczywiście planuję pewnego rodzaju modyfikację CWU. Wynika to z arytmetyki. Pompa w sezonie grzewczym, będzie wspomagała elektroniczny przepływowy podgrzewacz wody. Latem - po wyłączeniu PC, podłogówka może przejąć funkcje chłodzące.
Co do cen. Wydaje się, że firmy jeszcze myślą, że mają monopol i trzymają ceny, które w wielu przypadkach są wyższe niż w kraju pochodznia produktu. Obecna konkurecja sprawi, że będa musieli "żyć z obrotu, a nie marży". Wspomniany wczesniej system kosztuje "na gotowo" około 25.000,- dla pow. ogrzewanej 160 - 180 m2.
Co do DZ "glikolowych" i "gazowych", to w przypadku tych ostatnich udzielana jest gwarancja - co jest dodatkowym atutem.
Pozdrawiam

Darek Rz
23-04-2006, 07:15
Też jesteśmy zainteresowani pompami ciepła zwłaszcza gdy gaz drożeje. Która pc jest tańsza i lepsza: solankowa czy propanowa?


chyba gazowa bedzie lepsza, solanka w chlodnictwie to dosc stary temat.
A viessman kosztuje 80tys do domu 250m2
VIT 63 tys do takiego same domu.

Nie jestem penwy czy w cenie jest wykonanie ogrzewanie podlogowego w domu. Niedlugo bede mial wiecje ofert to cos powiem

Zatem:
IVT greenline HT E 14 PLUS
pompa neto 39tys
dolny kolektor 11,5pozizomy, zas z pinoowym jest 23
suma wychodzi w I wersji 50, zas w drugiej 62

To tyle pozniej bedzie drozej. Z VIESSMANA nawet o szczegoly juz nie pytalem bo 80 tys zmrozilo mnie zamiast rozgrzac :D

pzodr.


Witam

Tak czytam te ceny i dreszcze mi po plecach "chodzą" . 60-80 tyś :o .I tak się zastanawiam czy grzejąc prądem nie wyjdziemy na tym lepiej niż na pompie ciepła . Czy tak gigantyczna inwestycja kiedykolwiek się zwróci ???

pozdro D.RZ

brachol
23-04-2006, 07:38
no wlasnie z tego co widze to ceny nie bardzo spadly czyli jeszcze si ekonkurencja nie pojawila albo wszyscy sie trzymaja razem i nie chca spuscic z tonu

sSiwy12
24-04-2006, 10:53
Witam ponownie.
Jest sporo nieporozumień dotyczących PC zawartych w tych postach.
Podana cena dotyczy PC do ogrzania 250 m2, i jak znam życie została (wycena producenta) podana jako maksymalna z możliwych. Pewnie po sprecyzowaniu specyfikacjii podane koszt znacznie spadną (w moim przypadku róznica między ofertą wstępną a właściwą wynosiła 25%). Aby ogrzać taką powierzchnię, bez względu na rodzaj "paliwa" koszty każdej kotłowni bedą duże. Gabaryty pieców też (piec gazowy wyliczą na około 13 - 18 kW, a na paliwo stałe od 30 do 50 kW), a co za tym idzie powierzchnia kotłowni też wzrośnie - nie wspominając już o miejscu na składowanie opału. Licząc prosto, do kosztów kociołka, trzeba wliczyć koszt wybudowania kotłowni (od 1600 - 2000 za m2). Pomijam tu koszt komina.
W moim przypadku sprawa wygląda tak. Powierzchnia do ogrzania (podana do kosztorysów) 120 m2.
najtańsza oferta dla CO i CWU wynosiła 28.000,- a najdroższa to 40.000,- oczywiście wszystko "na gotowo" z kolektorem gruntowym poziomym.
Pompa umieszczona w garażu (bo można) - przez co uzyskałem dodatkową łazienkę 4.5m2 (x 1.600=7.200,-), brak komina (4.000,-) i dodatkowo 0,5m2 powierzchni (800,-). Licząc wszystko (a tak trzeba) wychodzi, że zastosowanie PC zwiększa koszty o około 6.000 do 18.000,- wg. kalkulacji wcześniejszej - licząc do gazu "z butli"( przy przyjętym koszcie zakupu i instalacji 10.000,- za całość). Czy to się opłaca. Ja decyzję już mam za sobą, lecz dalej liczę i szukam.
Pozdrawiam

zender
25-04-2006, 16:11
Witam

Kolejna oferta

Ze znanej na tym ofrmu firmy Clima Komfort pompa na czynnik propan R290 cena razem z wykonana podlogowka 80tys brutto. Jedyny mankament to: ze sam musze wynajac osobno chlopka z koparaka 400m2 gruntu na glebokosci 1,5 metra odslonic poczym zasyapc jak kolektor bedzie w ziemi.


Co do cen nie sadze aby spadly generalnie w naszym karju wszystko zaczyna kosmicznie drozec. W sumie wcale sie nie dziwie w kazdej stacj i radju pieja o jakims sukcesie gospodarczym czyt.propaganada!
Najgorsze ze adekwatnie do wzrostu cen spada jakosc wyrobow i uslug.

btw. Jedne z ludkow od ofert powiedzial mi wprost P.C nigdy sie panu nie zworci ! Ciesze sie ze ktos mnie nie wziol za idiote i odrazu szczerze powiedzial.

Mysile ze P.C to inwestycja taka sama jak np: zakup domu zamiast mieszkania lub zakup mercedesa zamiast VW

pozdr

sSiwy12
25-04-2006, 17:33
Myślę, że podejście do sprawy PC jest słuszne. To jest inwestycja, taka jak budowa domu (opłacalna?). Co do przedstawionej ofery, to trzeba zaznaczyć, że sama "kotłownia PC" (na gotowo) kosztuje około 47.000,-
plus podłogówka (też na gotowo) około 25.000,- oraz dodatkowa PC do CWU około 8.000,- - piszę około bo nie znam szczegółów Twojej oferty, a posiłkuję się swoją. Rozbijam te wartośći, bo zaraz ktoś powie "80,000,- za piec?!!!!". I jeszcze raz przypominam, ta oferta dotyczy domu 250 m2

brachol
25-04-2006, 18:00
a jak nie planuje podlogowki to tez warto sie zastanawiac nad PC? i ile drozasza jest PC na studniach?

sSiwy12
25-04-2006, 21:10
Moim zdaniem, najbardziej "wydajna" jest PC przy podłogówce (też drogiej w porównaniu do innych systemów CO). Rozpatrywałem możliwość zastosowania grzejników (tzw. niskotemperaturowych), ale jakoś (mimo przedstawionych ofert - oczywiście z zapewnieniem, że to rozwiązanie jest też "naj") nie "łykam". Zbyt niska sprawność za taką cenę - bez sensu (dla mnie). Jeśli chodzi o drugie pytanie:
od 50 do 100 zł za metr pionowego odwiertu, a potrzeba ich w przybliżeniu o 20% więcej w metrach w stosunku do pow. ogrzewanej. Np pow. ogrzewana 120m2 długość odwiertu jednego lub kilku około 140 mb.
Dla studni (potrzeba 2 ) koszt różny w zależności od rodzaju.

Heimnar
27-04-2006, 13:26
Z PC ze studniami trzeba rozróżnić kolektor pionowy od studni czerpnej i zrzutowych.
Plus jest taki, że generalnie PC ma wtedy deczko lepszą sprawność. Ale minusy też są:
1. Woda musi mieć odpowiednią jakość (twardość, zawartość manganu itp.) - prawie jak pitna.
2. Do wyciągnięcia tej wody z ziemi trzeba zużyć trochę energii (ponad 1kW mocy) co jednak bije w bilans energetyczny i sumarycznie pogarsza sprawność pompy.

Taki rodzaj jest chyba optymalny wtedy, gdy ktoś ma "płynącą" wodę w pobliżu - np. rzeczkę.

Poza tym - do użytokowania takiej studni (spora wydajność potrzebna) trzeba uzyskać pozwolenie wodno-prawne.
Słowem nie jest tak różowo.
Ja będę zmuszony do wykonania kolektora pionowego, bo nie mam tyle wolnej przestrzeni na działce (kupa pięknych drzew), żeby kłaść poziomy, a studni się jednak trochę boję.

Agduś
28-05-2006, 22:53
Właśnie zdecydowalismy się na pompę ciepła od firmy Theermogolv. Oto wycena (przeliczenie z SEK według kursu 0,42):
20 370 zł - pompa, kolektor i zbiornik wody kotłowej
1 470 - dodatkowa spirala do zbiornika, do której podłączymy kolektor słoneczny i kominek
1134 - regulator pogodowy (ewentualnie)
2000 zł - montaż i uruchomienie.
Zakopanie kolektora we własnym zakresie.
Oczywiście nie mamy zamiary wykonywać odkrywki o głębokości 1,5 metra, jak to sugerowała inna firma, tylko wynająć kogoś z koparką łańcuchową , żeby nam wyrył śliczne wąskie rowki o głębokości 100 cm. Kolektor zakopuje sie na 80 cm, ale my mamy zbita glinę i musimy podsypać piasek pod i nad kolektorem.
Do tego kolektor słoneczny i oczywiście kominek. Kominek i tak miał być, a co do kolektora to też się nad nim zastanawialiśmy rozważając inne sposoby ogrzewania domu.
Podłogówkę może zrobić nam każdy, kogo zatrudnimy, ale chyba zdecydujemy się na fachowca z Thermogolvu.

Cicciona
02-06-2006, 19:42
Właśnie dostaliśmy kosztorys.
Dom - 200 m2 , pompa IVT.
1. Elementy kotłowni - 38000 pln
2. Elementy połączeniowe ( CO, CWU, glikol) -4000
3. Pobór ciepła z ziemi - 9000 ( bez koparki )
4. ogrzewanie podłogowe - 11000 ( bez mat.budowlanych)
5. wykonawsto - 10000
RAZEM - 72000 pln
Dodatkowo wentylacja i chłodzenie - 20000 pln

Co sądzicie ?
_________________
Cicciona

Darek Rz
02-06-2006, 23:22
Właśnie dostaliśmy kosztorys.
Dom - 200 m2 , pompa IVT.
1. Elementy kotłowni - 38000 pln
2. Elementy połączeniowe ( CO, CWU, glikol) -4000
3. Pobór ciepła z ziemi - 9000 ( bez koparki )
4. ogrzewanie podłogowe - 11000 ( bez mat.budowlanych)
5. wykonawsto - 10000
RAZEM - 72000 pln
Dodatkowo wentylacja i chłodzenie - 20000 pln

Co sądzicie ?
_________________
Cicciona

Witam

Myślę że to szalona cena . Grzejąc prądem i "mając w nosie" tą gigantyczną inwestycję za 100 tyś zł o nazwie POMPA CIEPŁA wyjdziesz na tym o wiele lepiej . Zastanów się ile dziesięcioleci potrzeba ,aby zwróciły ci się nadpłacone pieniądze ( w stosunku do np. ogrzewania prądem ) 10 -20 lat ??? Po tym czasie pompa ciepła będzie się nadawała do remontu więc nigdy ci się to nie zwróci . Oczywiście to tylko moje zdanie .Zdanie człowieka który nigdy by nie wywalił tak koszmarnych pieniędzy w system ogrzewania który nigdy sie nie zwróci . To bedą wywalone w błoto pieniądze . Tak samo wentylacja z odzyskiem ciepła czyli REKUPERATOR . Pożre to to tyle prądu na samą pracę że odzyskane ciepło tego nie zrekompensuje- ale to znowu tylko moje zdanie
:lol:

pozdro D.RZ

iiiiiiiWrocław
04-06-2006, 00:18
Witam,
ceny jakie podawane są na stronie są często szokujące i co dziwne często nie obejmują ceny wykonania robót ziemnych.
Moim zdaniem raczej każda szanująca się firma nie zostawia klienta z takim problemem jak szukanie koparki i nadzór nad poprawym wykonaniem zadania. Ale to tylko taka dygresja.

Bardziej chciałbym się skupić na zaletach pompy ciepła i jej przewadze nad innym typem ogrzewania. Oczywiście można mnie posądzić o subiektywizm i koniunkturalizm, gdyż sam montuję systemy grzewcze. Jednak po wielu latach wykonywania instalacji z kotłami na paliwa nazwijmy to "tradycyjne" (gaz, opał) coraz bardziej skłaniam się ku pc. Z kilku powodów:
- pc jako źródło ciepła nie jest wcale aż o tyle droższe w procesie inwestycyjnym od tradycyjnych systemów grzewczych jak się wydaje, a dlaczego?
Zazwyczaj przyjmuje się do kalkulacji koszt montażu instalacji np. na gaz propan-butan, czy gaz ziemny i zestawia się z kosztem montażu pc. Oczywiście przy takim porównaniu widać, że pompa ciepła jest droższa. Tutaj podnoszą się głosy, że taka inwestycja się nigdy nie zwróci. To jest błąd w rozumowaniu, gdyż zapomina się o kilku ważnych i przede wszystkim drogich elementach jak budowa komina, budowa przyłącza gazu, dla oleju budowa zbiornika wraz z zabezpieczeniem, wentylacja. Po zestawieniu tych ogólnych kosztów systemu tradycyjnego i systemu z pompą ciepła, pompa jest droższa jedynie o kilka tysięcy złotych.
I to te kilka tysięcy złotych podlega "amortyzacji", a koszt eksploatacji pc jest na tyle niski, że zwrot różnicy poniesionych nakładów nastąpi w przeciągu kilku lat

- praktycznie całkowita bezobsługowość, czasem firmy wymagają przeglądów instalacji, ale póki pracuje sprawnie to w praktyce nic nie trzeba robić. Instalacja z solanką, jeśli nie ma żadnych wycieków, jest również wieloletnia i przewidziana jest na ciągłą pracę tyle ile ma działać pompa, czyli 22-25 sezonów grzewczych. Glikol propylenowy nie traci swoich właściwości ze względu na warunki w jakich pracuje (zazwyczaj 0-10 st C w gruncie). W takich temperaturach nie ma zjawiska krystalizacji, co powoduje gorsze działanie kolektora.

- w jednym urządzeniu mamy grzanie (co i cwu) i chłodzenie. Nie ma potrzeby stosowania dwóch pc, oddzielnie do co i cwu (to jest drogie rozwiązanie). Dzięki zbiornikowi buforowemu pc załącza się rzadziej, co wpływa na trwałość sprężarki i niższe koszty eksploatacyjne.
Funkcja chłodzenia oprócz tego, że jest nam przyjemnie w domu w lecie wspomaga naturalną regenerację kolektora gruntowego. Pompy z funkcją cool są o ok. 3-4 tys. zł droższe od ich odpowiedników bez tych funkcji. Chłodzenie może odbywać się za pomocą podłogówki, grzejników lub klimakonwektorów. Najkorzystniejsze rozwiązanie to klimakonwektory, przy grzejnikach i podłogówce w naszym klimacie może wytrącać się wilgoć (przekroczenie punktu rosy), choć są oczywiście czujniki, które do tego nie dopuszczą, jednak nie zawsze wtedy możliwe jest osiągnięcie zadanej niskiej temperatury.

- koszty eksploatacji urządzenia są niskie i w dużej mierze przewidywalne. Cena prądu nie rośnie w takim tempie jak inne nośniki energii, a węgla w Polsce jest dostatek, aby zasilać elektrownie bez potrzeby importu surowca.

- ekologia. Być może dla większości użytkowników nie ma to znaczenia, ale prędzej czy później obudzi się w nas potrzeba zadbania o środowisko i nasze dzieci.

To są główne elementy, jakie moim zdaniem przemawiają za pc.


Koszty samej instalacji grzewczej (podłogówka, grzejniki, klimakonwektory, ogrzewanie ścienne) tutaj pomijam, z tego względu, że i tak bez względu na typ kotłowni należy ją wykonać. Wybór czy ma to być np podłogówka, czy grzejniki podejmuje inwestor, biorąc pod uwagę komfort użytkowania, cenę, wpływ na samopoczucie poszczególnego rodzaju ogrzewania.

----

Proszę tutaj o rzetelne przedstawienie kosztów wybudowania kotłowni na gaz ziemny (kocioł kondensacyjny), spróbujemy porównać to z pompą ciepła. Proszę o podanie wszystkich kosztów typu komin, przyłącze, kocioł, zbiornik buforowy, pompy obiegowe, itp
Wtedy zobaczymy jaka jest realna różnica pomiędzy systemami i czy pc ma szansę się "zwrócić" w stosunku do gazu.

Pozdrawiam
Artur

brachol
04-06-2006, 07:04
Wybór czy ma to być np podłogówka, czy grzejniki podejmuje inwestor, biorąc pod uwagę komfort użytkowania, cenę, wpływ na samopoczucie poszczególnego rodzaju ogrzewania.
Pozdrawiam
Artur
tylko z grzejnikami jest ten problem ze sprawnosc PC spada i trzeba wtedy robic ja wieksza czyli drozsza natomiast na temat ogrzewania sciennego jakos tak malo informacji i ciezko trafic na instalatora ktory wie o co chodzi

1950
04-06-2006, 10:55
Wybór czy ma to być np podłogówka, czy grzejniki podejmuje inwestor, biorąc pod uwagę komfort użytkowania, cenę, wpływ na samopoczucie poszczególnego rodzaju ogrzewania.
Pozdrawiam
Artur
tylko z grzejnikami jest ten problem ze sprawnosc PC spada i trzeba wtedy robic ja wieksza czyli drozsza natomiast na temat ogrzewania sciennego jakos tak malo informacji i ciezko trafic na instalatora ktory wie o co chodzi
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=61467&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=ogrzewanie+%B6cienne

brachol
04-06-2006, 18:19
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=61467&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=ogrzewanie+%B6cienne
dzieki za link mam nadzieje ze sie temat troche rozwinie jeszcze

iiiiiiiWrocław
04-06-2006, 22:31
oczywiście potrzeba przewymiarowania grzejników w pc jest istotna i czyni tą formę ogrzewania mniej opłacalną w sensie ekonomicznym i komfortu użytkowania. Podłogówka jako główne źródło ciepła nie jest jednak aż o tyle droższym rozwiązaniem od grzejników w tradycyjnym systemie, żeby jej montaż nie był opłacalny. W końcu system grzewczy montuje się na lata, a komfort jest nieporównywalny biorąc pod uwagę najlepszy dla człowieka rozkład temperatury, brak konwekcji powietrza, a co za tym idzie kurzu itd.

brachol
05-06-2006, 05:05
ja bym chetnie podlogowke zamontowal ale chce miec prawie wszedzie podloge z desek na legarach a wtedy podlogowka nie bardzo sie sprawdza wiec pozostaje przewymiarowanie grzejnikow lub ogrzewanie scienne