PDA

Zobacz pełną wersję : Beton na ławy



pietrek30
11-04-2006, 16:45
Witam. Mam pytanie, bowiem dziś obdzwaniając firmy za betronem i bloczkami natrafiłem na straszne rozbieżności cenowe. Zacznę od betonu, mam zamiar zalewać ławę, łącznie 15m3 betonu B15, a ceny w zależności od firmy od 190 do 210 zł/m z pompą. Jestem z okolic Częstochowy, więc naturalnie opisuję ten region, i firma ewentualnie ma dojazd ok. 17km. Tak więc wszędzie, w tych wiekszych firmach rzucano cenę ok. 190/m, jednak w jednej z nich facet dodał, że ich jest droższy od reszty bo 210 zł/m ale ich beton ma niską przenikaność wilgoci, która musi być poniżej 6%, a tą granicę mało kto utrzymuje. Więc czy to wogóle istotne i czy warto? w zasadzie w moim przypadku to wydatek +150zł, ale jeśli to mało istotne jeśli chodzi o ławę to i dobrze 150 zł aby zostało w kieszeni.

Geno
11-04-2006, 17:05
Dokładnie to nie wiem co Ci facet powiedział ale betony np. hydrotechniczne, wodoszczelne zaczynają się od B25 i kosztują mniej więcej od 220 zł/m3 netto z tym,że w większości przypadków wystarcza zwykłe B15 czy B20 - pielęgnowane i dobrze zagęszczone ma wystarczającą szczelność dla większości warunków.

Spytaj się może jakie dodatki uszczelniające stosuje a potem zobaczymy czy mówi prawdę :wink:

pietrek30
11-04-2006, 17:25
Pewny jestem ceny i rodzaju czyli B15. W poprzednim poście był błąd dot. tych 6%, iż oferowany beton ma zazwyczaj powyżej nie poniżej tego procenta. Zastanowił mnie wykład człowieka własnie nad tą kwestią, bowiem inni poprostu mówili B15 190-200 zł/m3 i tyle. Rozumiem, że człowiek stara się sprzedać. Zastanowiło mnie tylko to, czy to istotne i czy w kwesti ławy ma to duże znaczenie czy B15 czy B20, czy hydro. W zasadzie zazwyczaj zalecają lepszy, a kładzie się tańszy. A na dłuższą mete jak wychodzi?? W końcu istotne jest, przemarzalność, średnia opadów, a więc czy wilgoć/chłod nie będzie przenikać dołem, a potem w ściany.

anpi
11-04-2006, 17:36
Witam. Mam pytanie, bowiem dziś obdzwaniając firmy za betronem i bloczkami natrafiłem na straszne rozbieżności cenowe. Zacznę od betonu, mam zamiar zalewać ławę, łącznie 15m3 betonu B15, a ceny w zależności od firmy od 190 do 210 zł/m z pompą. Jestem z okolic Częstochowy, więc naturalnie opisuję ten region, i firma ewentualnie ma dojazd ok. 17km. Tak więc wszędzie, w tych wiekszych firmach rzucano cenę ok. 190/m, jednak w jednej z nich facet dodał, że ich jest droższy od reszty bo 210 zł/m ale ich beton ma niską przenikaność wilgoci, która musi być poniżej 6%, a tą granicę mało kto utrzymuje. Więc czy to wogóle istotne i czy warto? w zasadzie w moim przypadku to wydatek +150zł, ale jeśli to mało istotne jeśli chodzi o ławę to i dobrze 150 zł aby zostało w kieszeni.

Myślę, że facet zastosował zwykły bełkot marketingowy, żeby uzasadnić wyższą cenę. A w ogóle - rozbieżności w cenach od 190 do 210 zł to wcale nie tak wiele. Normalka.

Geno
11-04-2006, 17:38
Witam. Mam pytanie, bowiem dziś obdzwaniając firmy za betronem i bloczkami natrafiłem na straszne rozbieżności cenowe. Zacznę od betonu, mam zamiar zalewać ławę, łącznie 15m3 betonu B15, a ceny w zależności od firmy od 190 do 210 zł/m z pompą. Jestem z okolic Częstochowy, więc naturalnie opisuję ten region, i firma ewentualnie ma dojazd ok. 17km. Tak więc wszędzie, w tych wiekszych firmach rzucano cenę ok. 190/m, jednak w jednej z nich facet dodał, że ich jest droższy od reszty bo 210 zł/m ale ich beton ma niską przenikaność wilgoci, która musi być poniżej 6%, a tą granicę mało kto utrzymuje. Więc czy to wogóle istotne i czy warto? w zasadzie w moim przypadku to wydatek +150zł, ale jeśli to mało istotne jeśli chodzi o ławę to i dobrze 150 zł aby zostało w kieszeni.

Myślę, że facet zastosował zwykły bełkot marketingowy, żeby uzasadnić wyższą cenę. A w ogóle - rozbieżności w cenach od 190 do 210 zł to wcale nie tak wiele. Normalka.
Bełkot chyba nie bo wygląda na dodatek uszczelniający (10zł/m3) zmniejszający m.in. nasiąkliwość.

anpi
11-04-2006, 17:44
Bełkot chyba nie bo wygląda na dodatek uszczelniający (10zł/m3) zmniejszający m.in. nasiąkliwość.

No, ale czy jest to uzasadnione w przypadku betonu na ławy?

Geno
11-04-2006, 17:52
Bełkot chyba nie bo wygląda na dodatek uszczelniający (10zł/m3) zmniejszający m.in. nasiąkliwość.

No, ale czy jest to uzasadnione w przypadku betonu na ławy?

Zależy od warunków :) Beton koroduje z tym,że czynników jest wiele - jednym z nich jest woda a w zasadzie to zanieczyszczenia jakie ze sobą niesie (np.kwasy humusowe) - niemniej jednak w większości przypadków środowisko nie jest agresywne i zwykły beton spełnia swoje zadania - zwyłe B20 czy nawet B15 wytrzyma całkiem sporo więc dodatki niezbędne nie są więc to raczej indywidualna decyzja wydac czy nie wydać te 150 zł. Ja bym dał ale jak pisałem nie jest to wymóg.

pietrek30
11-04-2006, 18:13
Wiem, że w zasadzie ludzi nie obchodzą takie rzeczy, ma być tanio, więc leją co tańsze i przez firmę jaka ma najtaniej. Sam pewnie z racji chęci oszczędności zrobię jak większość, choć się wacham, tym bardziej że ostatnimi czasy na lokalnym osiedlu odkopywano ławy w kilku budynkach i je na nowo izolowano, bowiem wilgoć wchodziła od ław, bo ściany były ocieplane. Więc może warto wydać w gruncie rzeczy kilka zł więcej na istotne elementy budynku. Podobnie mam teraz z bloczkami fundamentowymi, ceny też są rozjechane, od 2.20 do prawie 3 zł i tu z kim nie rozmawiam to jedni patrzą tylko na cenę, znów inni wolą zapłacić drożej a bloczki są lepsze ze względu na wykonanie. I jeśli w przypadku ławy na taką małą ilość betonu jak potrzebuję to różnica jest ok. 150 zł, to w przypadku bloczków już jest bardziej znaczna.

Lukaszen
11-04-2006, 19:04
Daj się skusić na lepszy beon, pod warunkiem, że facio wyjawi skrywaną przed światem tajemnicę, jaki to magiczny specyfik dodał za te 10 zł./ m3.

Co do bloczków - u mnie chodzą po 2,68 zł. od dobrego producenta.
A jak sprawdzić, czy są porządne? Popatrz, czy są dobrze zwibrowane - tzn. czy nie sypią się na kantach, czy nie mają zbyt grubego kruszywa itp.

Ja w swoich poszukiwaniach trafiłem na takie, co miały okrągłe kanty, nie trzymały żadnego wymiaru, na dodatek po przepołowieniu okazało się, że w środku są kamolce średnicy około 4-5 cm. Zgodnie z zasadą, że wszelkie wyroby betonowe muszą mieć min. pięciokrotnie większą grubość niż użyte kruszywo, to taki bloczek musiałby mieć min. 20-25 cm wysokości - a miał standart - 14 cm. Na domiar złego na bokach było widać odciśnięte słoje z desek jakiegoś szalunku albo stołu... :o
A ludzie brali niemal parujące, bo były tańsze o 20 groszy na sztuce od porzdnych. Pamiętaj, że na tym będzie stało kupę ton Twojego wymarzonego domku....
pozdrawiam!
Ł.

pietrek30
11-04-2006, 19:59
Tu pewnie nie chodzi o specyfik, ale o uzywane do wyrobu polfabrykaty, raczej sugerowal ze inni uzywaja gorszych. Fakt, pierwsze co sie nasuwa to - marketingowy chwyt. Tak wiec wynika z tego wszystkiego, ze nie ma co zastanawiac sie nad tym co i jak robia inni, skoro duzo osob zaopatruja wiec widocznie wystarczy. A jeszcze jedno, w projekcie konstrukcyjnym konstruktor w lawy oznaczyl beton B20, jednak chce wlac B15 z wiadomych powodow tym, ktorzy chca jak najtaniej. Pomiedzy B15 a B20 chyba nie ma az takich roznic aby ta zamiana mogla znaczaco wplynac na czesc konstrukcyjna? Dom ma miec lawe 50x50, a jest parterowy z poddaszem do wykorzystania, podloze jest gliniasto-piaszczyste.

Co do bloczkow to do tej pory tylko jeden producent wlasnie procz odpowiedzi co do ceny dodal o jakosci, 2.20 bez transportu.

anpi
11-04-2006, 20:47
Tu pewnie nie chodzi o specyfik, ale o uzywane do wyrobu polfabrykaty, raczej sugerowal ze inni uzywaja gorszych. Fakt, pierwsze co sie nasuwa to - marketingowy chwyt. Tak wiec wynika z tego wszystkiego, ze nie ma co zastanawiac sie nad tym co i jak robia inni, skoro duzo osob zaopatruja wiec widocznie wystarczy. A jeszcze jedno, w projekcie konstrukcyjnym konstruktor w lawy oznaczyl beton B20, jednak chce wlac B15 z wiadomych powodow tym, ktorzy chca jak najtaniej. Pomiedzy B15 a B20 chyba nie ma az takich roznic aby ta zamiana mogla znaczaco wplynac na czesc konstrukcyjna? Dom ma miec lawe 50x50, a jest parterowy z poddaszem do wykorzystania, podloze jest gliniasto-piaszczyste.

Co do bloczkow to do tej pory tylko jeden producent wlasnie procz odpowiedzi co do ceny dodal o jakosci, 2.20 bez transportu.

Ja bym się nie zdecydował na samodzielną zmianę B20 na B15. Jak już ktoś mądrze napisał - nie warto oszczędzać na czymś, na czym będzie stał cały dom.