PDA

Zobacz pełną wersję : mieszacz czy zawory RTL? doradźcie please



klips
13-04-2006, 21:15
witam,
mam taki oto dylemat. W domu o powierzchni 180 m2, będe miał ok. 45 m2 podłogówki. Od razu zaznaczam, że podłogówka bedzie w łazienkach przy sypialniach na poddaszu, oraz w kuchni, holu i wiatrołapie na parterze. Podłogówka ma więc być tylko dodatkiem do ogrzewania grzejnikowego, ma dać komfort ciepłej podłogi a nie przejmować rolę ogrzewania domu bo jest jej po prostu mało!
Teraz pytanie: instalatorzy z którymi rozmawiałem proponują albo zastosowanie mieszacza albo zaworów RTL. To pierwsze rozwiązanie jest droższe i nie wiem czy w moim przypadku zasadne. Ci, którzy proponują mi zastosowanie RTLów mówią, że w ten sposób zaoszczędzę pieniadze i dostanę to co chcę, czyli ciepłą podłogę jako miły dodatek do ogrzewania grzejnikami.
Co Wy na to? Poradźcie. A może ktoś miał podobny dylemat i decyzję już podjąl?

inwestor
13-04-2006, 22:02
witam,
mam taki oto dylemat. W domu o powierzchni 180 m2, będe miał ok. 45 m2 podłogówki. Od razu zaznaczam, że podłogówka bedzie w łazienkach przy sypialniach na poddaszu, oraz w kuchni, holu i wiatrołapie na parterze. Podłogówka ma więc być tylko dodatkiem do ogrzewania grzejnikowego, ma dać komfort ciepłej podłogi a nie przejmować rolę ogrzewania domu bo jest jej po prostu mało!
Teraz pytanie: instalatorzy z którymi rozmawiałem proponują albo zastosowanie mieszacza albo zaworów RTL. To pierwsze rozwiązanie jest droższe i nie wiem czy w moim przypadku zasadne. Ci, którzy proponują mi zastosowanie RTLów mówią, że w ten sposób zaoszczędzę pieniadze i dostanę to co chcę, czyli ciepłą podłogę jako miły dodatek do ogrzewania grzejnikami.
Co Wy na to? Poradźcie. A może ktoś miał podobny dylemat i decyzję już podjąl?
Daj RTL-e tylko pamietaj o dokładnym sprawdzeniu sposobu podłączenia oraz nieprzekraczania powierzchni na 1 szt RTL-a ok. 10...15m2 zgodnie z zaleceniami producenta. Są 2 rodzaje RTL-i z dwoma głowicami do pomieszczeń gdzie nie ma grzejnika i z jedna glowicą dla pomieszczeń gdzie temperatury pomieszczenia pilnuje głowica na grzejniku. Mam w domu 2 szt RTL-i w łazienkach i jestem zadowolony. Dla 45 m2 łacznie w róznych pomieszczeniach szkoda kasy na mieszacz pompy, sterowanie itp. To przerost formy nad treścią.
Pozdrawiam

ADAMOS48
14-04-2006, 00:31
Zawór RTL ja nazywam rozwiązaniem dla ubogich ,a to jest związane z zerowym wymaganiem od podłogówki.Co stoi na przeszkodzie zamiast 3 lub 4 RTLi włożyć zawór 3drogowy za 70zł i kapilarę za 159zł i ,a wrazie problemów założyć pompkę za 170zł i ma się podłogówkę sterowalną jak życzy sobie inwestor ,a nie namiastkę podłogówki.W moim rejonie RTL zakłada się tylko na 1 pętlę max do 10m2 powieszchni na powrocie i czasem to działa czasem nie i nie ma na to nikt wpływu.

Grzesiek13
14-04-2006, 05:24
Podpisuję się pod Adeamosem, RTL to podłogówka dla "ubogich" ciężko sterowalna i często dochodzi do przegrzewów pomieszczeń. Mądry instalator nie zakłada RTL jak nie musi.

klips
14-04-2006, 09:59
dzieki panowie za rady
mam jeszcze jedno fundamentalne pytanie, czy w tej sytuacji (mówię o rozwiązaniach proponowanych przez Was do podłogówki i grzejników) jest sens pakowania pieniędzy w kocioł kondensacyjny, czy może wystarczy kupić dobry zwykły kocioł z zasobnikiem?
Nie ukrywam, że to na czym zależy mi najbardziej to komfort korzystania z C.W.U. więc chciałbym mieć dosyc duży wydatek ciepłej wody z kotła - kondensaty z zasobnikami wartstwowymi zapewniają taki wydatek w ciągu 10 min. na poziomie od 200 litrów w górę - to sporo i dla mnie wystarczy. Pytanie czy zwykły kocioł (nie kondensat) z większym zasobnikiem np. 150-160 litrów?

PrzemoBDG
14-04-2006, 10:19
Daj RTL-e tylko pamietaj o dokładnym sprawdzeniu sposobu podłączenia oraz nieprzekraczania powierzchni na 1 szt RTL-a ok. 10...15m2 zgodnie z zaleceniami producenta. Są 2 rodzaje RTL-i z dwoma głowicami do pomieszczeń gdzie nie ma grzejnika i z jedna glowicą dla pomieszczeń gdzie temperatury pomieszczenia pilnuje głowica na grzejniku. Mam w domu 2 szt RTL-i w łazienkach i jestem zadowolony. Dla 45 m2 łacznie w róznych pomieszczeniach szkoda kasy na mieszacz pompy, sterowanie itp. To przerost formy nad treścią.
Pozdrawiam

RTL dla łazienek czyli kilka m2 to dobre rozwiązanie. Nie trzeba tym zbytnio sterować (wystarczy głowica w rozdzielaczu), gdyż i tak spodziewamy się tam trochę wyższej temperatury oraz większej bezwładności...
Problem może być z kuchnią i holem, gdzie nawet jeżeli powierzchnia umożliwiałaby zastosowanie RTL'u, to nie byłoby to wskazane. Problemem jest mała sterowalność tym układem oraz to iż często jest tam temp. wyższa niż w 'tradycyjnej/mieszaczowej' podłogówce. Znam osoby które poszły w tego typu rozwiązanie i żałują (syndromy puchnących nóg od zbyt ciepłej podłogi itd.)...

inwestor
14-04-2006, 10:38
czytajcie uważnie klips napisał, że podłogówka ma być uzupełnieniem grzejnikow czyli spokojnie na rtlach ustawia sobie "ciepłą podłogę" a temperaturę w pomieszczeniach utrzymują grzejniki.
Dokładnie tak. To ma być tylko samo uzupełnienie a nie podstawowy system ogrzewania. W takim układzie RTL spokojnie wystarcza i dodatkowo masz indywidualna regulację w każdym pomieszczeniu. Kłopoty z RTL-ami polegaja na tym że hydraulicy zamiast podłączać je zgodnie z instrukcją producenta wymyślaja własne patenty i zasilają je z powrotu z grzejników.
Pozdrawiam

Mały
14-04-2006, 21:38
Jak pisali przedmówcy- RTL tylko do 15m2. Przy 45m2 to są juz 3 pętle a tam mieszacz oraz rozdzielacz. I święty spokój. No chyba że 3 RTL-e, ale to juz jakos tak wiele?

klips
15-04-2006, 22:49
panowie,
mówiąc bardzo precyzyjnie, zaproponowano mi aż 5 układów na zaworach RTL. Po jednym w łazienkach na poddaszu (tu jak czytam zgadzacie się, że może być), oraz po jednym w wiatrołapie, holu, oraz w kuchni.
I tu jak czytam - część z Was uważa, że będzie tego za dużo, ale jak słyszcznie doczytaliście, chciałbym mieć jedynie komfort ciepłej podłogi jako uzupełnienie grzejnikowego ogrzewania. Zakładam, że podogówka będzie tylko dodatkiem, ale nie ukrywam, że chciałbym móc jakoś nią sterować aby w zimniejsze dni grzała mocniej a w cieplejsze słabiej.
Poza tym chciałbym aby podłoga w wiatrołapie była np. trochę wyższa niż w holu. Czy układ z zastosowaniem zaworów RTL spełni te wymagania, czy ładować kasę w mieszacz+pompa+osprzęt?
A co z piecem? Czy uważacie, że musi być kondensat, czy może być zwykły?

1950
15-04-2006, 23:22
jak policzysz 5 RTL-i to wyjdzie prawie to samo co zawór trójdrogowy z napędem,
problem może być ze sterowniem zaworem, potrzebna jest lepsza automatyka kotła, a to kosztuje,
chyba, że to będzie Viessmann z pogodówką,
możesz jeszcze zastosować TZM (termostatyczne zawory mieszające) z Afriso,
w Twoim wypadku było by to lepsze rozwiązanie niż RTL,
jeżeli przy RTL-ach wyliczenia podłogówki nie są aż tak istotne, to jednak przy zaworze trójdrogowym, jak i przy TZM-ie wyliczenia są niezbędne

VPS
16-04-2006, 06:59
Właśnie jestem po rozmowie z klientem właśnie w podobnej sprawie.
Klient chce wykonać ogrzewanie podłogowe (będą również grzejniki) na pow 40 m/2 będą trzy pętle na parterze i jedna pętla na piętrze.
1. Zaczęliśmy rozmawiać o zaworach RTL (http://www.imi-international.net/pl/download/_3.4.%20RTL.pdf)ogranicznik temp powroru lecz nie podobało mu się, że zawory będą widoczne koszt 4 szt 400 zł.
2. Zaproponowałem podobne zawory Multibox RTL (http://www.imi-international.net/pl/download/Heimeier/Kartykatalogowe/_3.6Multibox.pdf) koszt 4 szt 1500 zł również nie przypadł do gustu. Względy estetyczne wymagały aby nic nie było widać.
3. Wreszcie zaproponowałem zamontować Zestaw regulacyjny do ogrzewanie podłogowego (http://www.imi-international.net/pl/download/_3.3%20Zestaw%20o.p..pdf) umieszczony wraz z pompą i rozdzielaczem w skrzynce podtynkowej. Miejsce na skrzynkę znalazło się w pomieszczeniu garderoby. Bingo to było to co klientowi odpowiada.
Sądzę, że i u Ciebie ta trzecia opcja będzie najbardziej odpowiednia. Nie potrzeba żadnej drogiej automatyki sterującej. Zakres regulacji temp wody grzewczej na głowicy jest w zakresie od 20-50 st C całkowicie wystarczający. Działa to bardzo dobrze. Całość zestawu - skrzynka podtynkowa, rozdzielacz, zestaw regulacyjny, pompa, termometry ok 1300 zł

1950
16-04-2006, 07:58
i rozdzielacz koniecznie z przepływomierzami

ADAMOS48
16-04-2006, 11:07
Vps dlaczego tak drogo?To oczym piszesz kosztuje niecały 1000zł

VPS
16-04-2006, 11:54
Moje zestawienie ceny netto
- zestaw do podłogówki Heimeier - 326 zł
- pompa Grundfoss UPS 25/40 - 321 zł
- osprzęt półśrubunki, trójniki, złączki i termonetry - 150 zł
- szafka podtynkowa UPONOR - 224 zł
- rozdzielacz z przepływomierzami i wkładkami termostatycznymi UPONOR - 550 zł
RAZEM netto 1571 zł brutto 1916 zł
Dla klienta 1571 zł - 20% + 7%Vat = 1345 zł
Według Ciebie niecałe 1000 zł. Przedstaw swoje zestawienie porównamy :D

klips
16-04-2006, 21:43
Wreszcie zaproponowałem zamontować Zestaw regulacyjny do ogrzewanie podłogowego (http://www.imi-international.net/pl/download/_3.3%20Zestaw%20o.p..pdf) umieszczony wraz z pompą i rozdzielaczem w skrzynce podtynkowej. Całość zestawu - skrzynka podtynkowa, rozdzielacz, zestaw regulacyjny, pompa, termometry ok 1300 zł

VPS dzięki za podpowiedź, mysle, że to właśnie jest to czego szukałem i w moim przypadku tak jak u twojego klienta będzie to strzał w 10.
A propos, VPS czy możesz wysłać mi na priva jakieś namiary telefoniczne na siebie. Niebawem będę musiał kupić taki zestaw więc chetnie zamówię u ciebie.

P.S. panowie czy możecie jeszcze na koniec rozwiać moje wątpliwości co do kotła. Wiedząc, że ma być ogrzewanie grzejnikowe a pogłogówka ma działać na zasadzie przedstawionej powyżej, mam kupić kondensata czy wystarczy zwykły atmosferyk. Poradźcie coś, bo gra idzie w końcu o kilka tysięcy zł różnicy. Z góry dziękuję

VPS
17-04-2006, 06:48
http://www.bellaonline.us/~polish/dyngus.jpg


Z własnych obserwacji i z tego co życzą sobie klienci widzę, że rosnie zainteresowanie kotłami z zamkniętą komorą spalania popularnie zwane TURBO. Domy są obecnie bardzo dobrze ocieplone i dobór grzejników często sięga parametrów poniżej 70 st C.
Warto skorzystać z programu OZC i zobaczyć jakie będzie zapotrzebowanie ciepła budynku. Na podstawie wyliczeń można próbować dobrać odpowiednie grzejniki względem temperatury wody grzewczej.
Załóżmu, że grzejniki dobrane na parametry wody grzewczej 60/50 nie wychodzą bardzo duże i mieszczą się w świetle okna, a to z kolei przemawia za zastosowaniem kotła kondensacyjnego.
Kotły kondensacyjne obserwując swój region stalą się powoli standartem. Oczywiście jestem zwolennikiem kotłów kondensacyjnych.
Wybór należy do Ciebie. Przeczytaj ten wątek (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=65945&postdays=0&postorder=asc&highlight=kocio%B3&start=0)

Zestaw do ogrzewania podłogowego o krórym napisałem dostaniesz w prawie każdej hurtowni grzewczwej. Firma Heimeier jest znaną i popularną marką wśród producentów armatury grzewczej.

ADAMOS48
17-04-2006, 19:25
VPS
1 zawór 3 drożny + kapilara 220 CALEFFI
2 rozdzielacz z 5 obwodowy z zaworami pod siłowniki i zaworami odcinającymi 320zł
3 pompa mysson 170+ śrub 5zł
4 Jakośc ta sama tylko sie mniej zarobi?

klips
19-04-2006, 15:22
http://www.bellaonline.us/~polish/dyngus.jpg


Kotły kondensacyjne obserwując swój region stalą się powoli standartem. Oczywiście jestem zwolennikiem kotłów kondensacyjnych.
Wybór należy do Ciebie.

VPS ja też skłaniałem się do kotła kondensacyjnego, ale mocno zastanawiam się czy kupić zestaw kocioł jednofuncyjny wiszący + zasobnik, czy może kocioł zintegrowany z zasobnikiem ładowanym warstwowo. Z ulotek informacyjnych wynika, że te drugie kotły (myślę np. o WOLFIE CGS 20/160, lub Hercules Immergas) zapewniają większy komfort korzystania z C.W.U ze względu na większy wydatek ciepłej wody i krótszy czas oczekiwania na pownone napełnienie zasobnika ciepłą wodą. Te kotły są jednak trochę droższe od klasycznego zestawu kondensat+ zasobnik. czy warto więc oszczędzić 1,5-2 tysiące złotych ale kosztem mniejszej ilości ciepłej wody dostępnej "od zaraz"?
na pewno wielu z Was użytkuje kondensaty z zasobnikami, napiszcie czy zdarzyło Wam się np. że zabrakło ciepłej wody podczas korzystania z kilku źródeł poboru wody?

Mały
19-04-2006, 21:46
VPS
1 zawór 3 drożny + kapilara 220 CALEFFI
2 rozdzielacz z 5 obwodowy z zaworami pod siłowniki i zaworami odcinającymi 320zł
3 pompa mysson 170+ śrub 5zł
4 Jakośc ta sama tylko sie mniej zarobi?
...tylko czemu ten nieszczęsny Myson (grupa Wilo) potrafi po 3 latach zdechnąć , a taki Grundfos lub oryginalny Wilo poleci i 15 lat?

1950
19-04-2006, 21:54
bo jest tani, :lol: :lol: :lol:
w doskonałej jakości :cry:

Mały
19-04-2006, 21:57
bo jest tani, :lol: :lol: :lol:
w doskonałej jakości :cry:
Ej nie żartuj z kolegi... chyba chciałeś napisać w doskonałej...padłości?
Wracajmy do naszej Zielonookiej... ;-)

klips
20-04-2006, 22:07
zastanawiam się czy kupić zestaw kocioł jednofuncyjny wiszący + zasobnik, czy może kocioł zintegrowany z zasobnikiem ładowanym warstwowo. Z ulotek informacyjnych wynika, że te drugie kotły (myślę np. o WOLFIE CGS 20/160, lub Hercules Immergas) zapewniają większy komfort korzystania z C.W.U ze względu na większy wydatek ciepłej wody i krótszy czas oczekiwania na pownone napełnienie zasobnika ciepłą wodą. Te kotły są jednak trochę droższe od klasycznego zestawu kondensat+ zasobnik. czy warto więc oszczędzić 1,5-2 tysiące złotych ale kosztem mniejszej ilości ciepłej wody dostępnej "od zaraz"?
na pewno wielu z Was użytkuje kondensaty z zasobnikami, napiszcie czy zdarzyło Wam się np. że zabrakło ciepłej wody podczas korzystania z kilku źródeł poboru wody?

podciągam ten wątek bo jestem tuż przed decyzją i jakoś nie mogę doczekać się jednoznacznego potwierdzenia, że warto dołożyć kasy do kotła z zasobnikiem wartwowym,

Waldon
21-04-2006, 09:34
Czy zamiast zawóru 3 drożnego + kapilara można zastosować taki elemet jak ESBE 30 MR 20-43 St C ?
http://infoweb.esbe.se/images/51646.jpg

jaszczurka
22-04-2006, 10:49
Witam wszystkich.Ja też bym chciala zalożyć ogrzewanie podłogowe,tylko nie mam pojecia na ten temat-zadnego.mieszkam w malym miasteczku i boje sie ze pan fachowiec -ktorego u nas ciezko znalezc moze coś zepsuc.w kolo wszyscy zakladja tylko grzejniki,wiec nie mam kogo sie poradzic.nasz dom ma 160m,parterówka z poddaszem uzytkowym.chcialabym miec na dole podlogowke,ale nie chce rezygnowac z drewnianej podlogi w salonie,sypialni i czesci holu(mogą być panele,ponoc sa takie). salon ma 40m i 3 duze witryny250/280cm i oczywiscie podloga drewniana-lub panele.w salonie kominek.ponoc nie zalecane jest og.podłogowe w sypialni wiec tam grzejnik.na gorze 3 sypialnie i lazienka.w sypialniach grzejniki w lazience podlogowe.jak to wszystko polaczyc w jedną calośc zeby dzialalo i bylo wszedzie cieplo.czy ogrzeje salon?zastanawiam sie czy nie dac w takim razie pod stolem w jadalni ktora jest w salonie kafli ktore lepiej oddaja cieplo?prosze pomóżcie mi,bo widze ze macie na pewno wieksza wiedze niz panowie fachowcy z naszego miasteczka.i jeszcze jedno,czy kominek łączy sie z podłogówka.mamy zamiar miec piec na drzewo,i drugi na olej w razie naszej nieobecnosci,albo lenistwa.i jeszcze kolektory słoneczne.ale misz- masz.jak to polączyć w jedną calosc?czy piece na drzewo maja komputer ktorym sie reguluje temperature?Blagam chlopcy pomożcie biednej Sylwi

ADAMOS48
23-04-2006, 20:39
Gdzie jest ważne i są zauważalne różnice to można wybrać wariant lepszy ,ale z pompami nie ma żadnej różnicy ,i nie wiem po co mam płacić 2 krotnie więcej ,chyba za nazwę ,jeżeli tak to przepraszam ,i napewno w Grunfosie nie ma serwisu ,ponieważ wegług waszej opini nie mają prawa sie psuć .

olekstar
25-04-2006, 15:18
Ale przecież jest jeszcze Leszno www.lfp.com.pl, robią trochę tańszego Grundfosa :lol:
Poza tym robią to na podzespołach i licencji Grudfosa a pracują tam nasi więc warto dać im zarobić.

Mały
25-04-2006, 17:14
Ostatnio Leszno jest droższe(?) chyba że mówisz o tych czarnych "LFP" wzorowanych na DAB-ie.
Adamos- dlaczego Myson przy wysokości słupa wody 0,5m (pompa CP 43 - czyli odpowiednik 25-40) nie chciała przepchać wody w instalacji a Grundfos 25-40 zrobił to bez kłopotu?
W nagrodę za prawidłowe rozwiązanie zagadki dostaniesz pisemną pochwałę...ode mnie! ;-)

Grzesiek13
25-04-2006, 17:18
Ostatnio Leszno jest droższe(?) chyba że mówisz o tych czarnych "LFP" wzorowanych na DAB-ie.
Adamos- dlaczego Myson przy wysokości słupa wody 0,5m (pompa CP 43 - czyli odpowiednik 25-40) nie chciała przepchać wody w instalacji a Grundfos 25-40 zrobił to bez kłopotu?
W nagrodę za prawidłowe rozwiązanie zagadki dostaniesz pisemną pochwałę...ode mnie! ;-)

Proste, bo nie podłaczyłeś Mysona do prądu :wink:

1950
25-04-2006, 20:10
i zrobiłeś to specjalnie, żeby mieć argumenty na ADAMOSA48 :lol:

ADAMOS48
26-04-2006, 20:24
Mały ja tej instalacji nie wykonywałem, więc nie bedę odpowiadał ,może zatkałeś filter ? :lol:

Mały
26-04-2006, 20:50
Mały ja tej instalacji nie wykonywałem, więc nie bedę odpowiadał ,może zatkałeś filter ? :lol:
Jasne "filter 200" to za komuny były takie fajki... :-D
A swoją drogą ja po prostu mna miejsce cp43 wsadziłem inną pompę i ... skubana nagle zaczęła tłoczyc wodę...? Cudy jakieś...;-)

ADAMOS48
26-04-2006, 21:06
Nie żadne cuda ,po prostu mogła być zepsuta co i grunfosowi jak i willo sie często zdaża Trzeba było wymienić na iną i na pewno nie było by problemu ani z wymianą jak z intalacją . Może zachodzic również problem ,czy mówimy o tej samej firmie bo i braciszków nie brakuje. Napisze sprawę ,która znalazła sie w sądzie .Znana firma włoska istniejąca na rynku wiele lat i sprzedająca dobre produkty ,nagle po któryś badaniach stwierdzono totalny chłam .Okazało sie że znana Polska firma kupiła produkt poniżej jakiej kolwiek jakości i wypuściła na rynek pod tą samą nazwą . Finał jest taki , ze dobra firma wygrała proces ,ale smród poszedł taki ,że wypadła z rynku. Napisałem o myssonie ,ponieważ sprzedaję od paru lat i nie mam żadnych problemów ,czego nie mogę powiedzięć o bardzo znanej firmie . Moje wiadomości pochodzą jak już wielokrotnie pisałem z 15 letniego bycia na rynku.

Mały
26-04-2006, 21:39
Hmmm...racja (to taka realnie myśląca partia) - ale dlaczego swój człowiek powiedział w tym momencie "wstaw Grundfosa będzie po kłopocie, bo tak się już kupę razy mi zdarzyło"? - i nie piszę może tu akurat o samym Mysonie (wcześniej Turdus - co nie?) tylko o wszelakich wynalazkach typu Myson,Turdus, Watts, Diamond, U55 itp...
Dałem sobie po prostu z tym spokój bo szkoda nerwów, a mi jako instalatorowi nie opłaca się jeździć kilkadziesiąt km po to żeby wymienić wadliwy produkt. Nie mówiąc o renomie w oczach klienta "aleś mi pan g...o wsadził..." i to nieważne czy klient sam takie coś sobie zażyczyło (bo taniej) czy też ja w swojej naiwności mu kiedyś wsadziłem(bez głupich domysłów proszę - z tym wsadzaniem :-)) - zawsze tak czy inaczej będzie winien INSTALATOR - o czym przekonałem się niejednokrotnie.

Robinson74
20-11-2020, 15:17
Witam,

Podepnę się pod temat, bo jest na czasie.
Główne ogrzewanie będę miał grzejnikowe, a podłogówka to:
kuchnia - 7,4m2, T150
wiatrołap - 3,2 m2, T200
łazienka 1 - 4,8 m2, T150
łazienka 2 - 4,0 m2, T150

Instalator twierdzi, że mieszacz nie ma tu sensu ekonomicznego i zastosuje RTL.
Czy zgadzacie się z tym?

Robinson74
24-12-2020, 21:50
W nawiązaniu do powyższego posta informuję, że zażyczyłem, sobie normalnie mieszacz, a nie RTL, a poza tym zwiększyłem liczbę pomieszczeń z podłogówką.
Ale mam dodatkowe pytanie.
Ile mniej więcej rury pójdzie na 1m2 ślimaka przy rozstawie 15cm, a ile przy rozstawie 20cm?