PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja grawitacyjna



mario77
18-04-2006, 07:28
Mam pytanie odnośnie wentylacji grawitacyjnej. Buduję dom z użytkowym poddaszem Powiedźcie proszę, czy w kotłowni z kotłem na ekogroszek powinien byc oddzielny kanał grawitacyjny oraz czy w pokojach na poddaszu powinny być oddzielne kanały wentylacyjne :-?

Funia28
18-04-2006, 07:35
Tak oddzielne

ESKIMOS
18-04-2006, 07:53
Co do kotłowni - bezwzględnie konieczny osobny kanał wywiewny wentylacji

Co do pokojów - dyskusyjne i rzadko stosowane.

Funia28
18-04-2006, 19:44
Jeśli poprowadzisz wspólny kanał wentylacyjny np. kuchni z pokojem na poddaszu ryzykujesz zapach np. gotowanej kapusty w pokoju. Tak samo rzecz ma się z łazienką - a propos zapachów no i wilgoć - para przedostająca się z jednego pionu wentylacyjnego z łazienki do pokoju.

jabko
18-04-2006, 19:49
Co do kotłowni - bezwzględnie konieczny osobny kanał wywiewny wentylacji...
Rzekłbym że nawiewny także :roll:

ESKIMOS
18-04-2006, 21:03
Co do kotłowni - bezwzględnie konieczny osobny kanał wywiewny wentylacji...
Rzekłbym że nawiewny także :roll:

Ależ oczywiście.

W każdej kotłowni spalinowej musi być nawiew powietrza do spalania.

Ja mam tak;

- w zachodniej ścianie domu będącej jednocześnie ścianą kotłowni wmurowaną mam pionowo 2-metrową kanalizacyjną 160-kę z dwoma kolankami co daje kształt litery Z której górny koniec wychodzi kratką na zewnątrz ściany a dolny też kratką wewnatrz kotłowni przy posadzce .
Kratki z regujacją przeswitu a dodatkowo górna z drobną siateczką przeciwko owadom, robalom, pajakom itp.

- w kotłowni pod sujfitem kratka wywiewna w kanał wentylacyjny komina.

I wszystko gra - witacyjnie.

mario77
18-04-2006, 21:21
Napiszcie proszę jeszcze na temat wentylacji w pokojach na poddaszu. Mam w projekcie trzy pokoje z czego w jednym są okna dachowe a w dwóch drzwi balkonowe 2,1m x 1,6m. W projekcie mam osobne kanały wentylacyjne, ale mój kierownik budowy mówi, że są niepotrzebne bo w praktyce nie będą spełniać swojej roli. : :-?

ja14
19-04-2006, 07:28
Sprawa jest kontrowersyjna. Przepisy swoje a życie swoje :D
Osobiście mam takie samo zdanie jak Twoj kierownik. Zbyt dużo kanałów wentylacyjnych w domu to spory problem. Albo zapewnisz bardzo duży dopływ powietrza z zewnątrz (nawiewniki albo rozszczelnianie okien - a grzanie kosztuje :( ) albo częśc kanałów wentylacyjnych zamiast odprowadzać powietrze zacznie je doprowadzać (najczęściej właśnie te na poddaszu - bo są krótsze). W rezultacie możesz mieć, w niesprzyjających okolicznościach, zapach dymu z własnego komina w pokojach na poddaszu. No chyba, że planujesz rekuptor - to wtedy nie ma problemu :D