PDA

Zobacz pełną wersję : __Piec z ZASOBNIKIEM czy moze bez - WASZE DOSWIADCZENIA__



malenka
19-04-2006, 07:34
Wczoraj wybuchla dyskusja na ten temat na naszym kolegium rodzinnym a ,ze w tym wzgledzie jestesmy zileoni jak szczypiorek na wiosne :) stad moje pytanie. :D


Jakie macie piece ???

Z zasobnikami czy moze bez?

Jesli z zasobnikiem , to jak duzym ??



Bardzo mnie zastanawia ile taki zasobnik trzyma cieplo i jak pozniej dlugo bedzie sie nagrzewal zeby znowu trzymac temperature.



Widze, ze chyba najpierw trzeba sie mocno znac w tej materii, zeby wybierac piec ale coz...



Czy u Was tez tak dlugo trwalo zanim podjeliscie decyzje odnosnie pieca??





Ja juz powoli siwieje.... 8)

nom
19-04-2006, 07:50
Jakie macie piece ???
ja mam akurat kocioł viessman vitopen 100

Z zasobnikami czy moze bez?
z zasobnikiem 120 litrów.

Bardzo mnie zastanawia ile taki zasobnik trzyma cieplo i jak pozniej dlugo bedzie sie nagrzewal zeby znowu trzymac temperature.
Ja sprawdzałem to od 10*C do 40*C podgrzanie wody w zasobniku to 0,5m3 gazu, ale musze to powtórzyć ze 2 razy, żeby uśrednić wyniki.
A po 24h temperatura z tych 40*C spadła do 19*C, ale mam kocioł i zbiornik mam w nieogrzewanej piwnicy, gdzie teraz temperatura jest 8*C.
W instrukcji podają spadek temperatury na dobę 2-3*C, ale to chyba jak zbiornik jest w temp. pokojowej 20*C.


Czy u Was tez tak dlugo trwalo zanim podjeliscie decyzje odnosnie pieca??

Jakieś pół roku szukałem dobrego kotła, obliczałem, czytałem forum, a w końcu ojciec stracił cierpliwość i poszedł do sklepu i kupił ten, na którym miał największy upust. :-)

malenka
19-04-2006, 07:52
Nom a rozwazales kupno pieca bez zasobnika czy odrazu byles zdecydowany na taki z zasobnikiem ?

Cypek
19-04-2006, 08:17
Wszystko zaeży ile masz punktów odbioru ciepłej wody i ilu użytkowaników. Największa wada braku zasobnika to chwilowe zmiany temperatury ciepłej wody w przypadku odkręcenia przez inną osobę kranu. Chwilowy zimny prysznic nie jest przyjemny (można trochę poprawić sytułację dzięki baterii termostatycznej)
No i ekonomia, masz zasobnik - możesz dać solary, piec kondensacyjny (wolniutkie grzanie z małym naddatkiem - mam ustawione na zasobniku 45 C, piec grzeje na 50C, kondensacja jest, moc pieca ok 25%)

malenka
19-04-2006, 08:21
Szukamy pieca na 4 osobowa rodzine z mozliwoscia powiekszenia ( rodziny oczywiscie 8) )


A punktów odbiory mamy....niech no ja policze....2xlazienka, 2xWC + kuchnia

NOTO
19-04-2006, 09:47
W przypadku małego zasobnika może być problem z wypełnieniem wanny

malenka
19-04-2006, 10:03
W przypadku małego zasobnika może być problem z wypełnieniem wanny


stad moje pytanie, co to znaczy maly zasobnik a jaki to duzy zasobnik ??


przepraszam za takie pytania ale ja totalny laik jestem 8)

Cypek
19-04-2006, 10:30
To sie nawet nie zastanawiaj. Jeżeli solarów nie przewidujesz zasobnik 120-160 l a jak z solarami to 300-500 litrów, zawsze jeszcze podłogóweczki z niego możesz zasilić.

askala
19-04-2006, 12:28
ktory jest ekonimiczniejszy z zasobnikiem czy bez:
---- bez zasobnika
-przy kazdym odkreceniu kranu z ciepłą wodą włącza się piec a przy uruchamianiu idzie najwiecej gazu - tak jak z samochodem
- ale jak nie uzywam cieplej wody zalozmy przez wekend bo mnie nie ma to nie grzeje na prozno wody aby ta wystygla w zasobniku

z zasobnikiem
- jesli dam za maly to piec sie bedzie uruchamial nawet kilka razy dziennie aby ogrzac wode w zasobniku
- jesli dam za duzy to woda nagrzana w caly zasobniku wystygnie mi i znowu ja bede musial ogrzac.

czy 100 litrowy zasobnik to bedzie ok dla 2 doroslych ludzi i malego dziecka:
zakladajac
- raz na dwa, trzy dni zmywarka 15 litrow wody
- mycie rak 20l ( 1,2 litry 10 razy dziennie dla 2 osob)
- kapiel dziecka 20 litrow dziennie (jeszcze tego dokladnie nei wiem)
- pralka raz w tygodniu 30 l (tego nie sprawdzalem)
- poranny prysznic (to mnie zastanawia) 25 l na osobe ??

czyli nawet niech sie wlaczy raz dziennie czu to jest optymalnie dla niego czy powniem rzadziej - czesciej

czy w przypadku z zasobnikiem woda do ogrzewanie tez jest brana z zasobnika, jak to wyglada ?

przyjmuje koszty
dwyfunkcyjny 3500 zł
z zasobnikem 6500 zł
kondensacyjny 11000 zł

takie sa moje przymyslenia jak narazie choc do ostatcznej decyzji mam jeszcze kilka dni...

nom
19-04-2006, 16:47
Z zasobnikiem wiekszy komfort ciepłej wody, bez zasobnika większa ekonomia (jeżeli chodzi o gaz, bo zimnej wody pewnie będzie więcej).

Piotrek77
19-04-2006, 17:47
Ja mam piec na owies i zasobnik na c.w.u 200l

askala
19-04-2006, 18:19
Z zasobnikiem wiekszy komfort ciepłej wody, bez zasobnika większa ekonomia (jeżeli chodzi o gaz, bo zimnej wody pewnie będzie więcej).

tez tak myślałem ale Pani na ostatnich targach z Viesmana pmnie przekonywała ze z zasobnikem będzie ekonomiczniejszy bo się będzie rzadziej włączał. Więc zgłupiałem. Odleglośc międzu kotłownia a jedna łazenka to jest grubość ściany a drugą to strop i w góre. Więc to mały plusik co do montażu dwufunkcyjnego bez zasobnika.

KrzysiekMarusza
19-04-2006, 19:34
Jak odległość od pieca 2-f (bez zasobnika) do łazienek większa niż np. 2-3 metry, to po odkręceniu ciepłej wody musimy część wody puścić w kanalize, zanim dopłynie ciepła - co też nie jest ekonomiczne, a i czekać trzeba.
Natomiast w przypadku pieca 1-f z zasobnikiem starczy ustawić na sterowniku okresy grzania cwu w zasobniku (oraz jej cyrkulacji) - np. nie grzać w nocy ew. oraz kiedy nas nie ma w domu - i już zużycie gazu spada.

Na 2 łazienki mamy 120 litrowy zasobnik i jest git (choć czasami 150 l by nie zaszkodził).
Zużycie gazu na cwu i gotowanie (czyli poza sezonem grzewczym) to średnio ok. 0.9 m3/dzień.
pozdr - Krzysiek