PDA

Zobacz pełną wersję : siedlisko rolne - jaki haczyk?



Jagna
23-02-2003, 21:30
Z tego co tu wyczytałam, wynika, że siedlisko rolne ma wiele więcej zalet niż działka budowlana: o wiele tańsza ziemia, mniejszy podatek, wystarczy zgłoszenie POŚ - nie potrzeba zezwolenia....dlaczego więc ludzie wydają ciężkie pieniądze na działki budowlane zamiast budować siedliska? Ja nie rozumiem :sad:
Blondynka

musso
23-02-2003, 21:45
Musisz być producentem rolnym. /wystarczy na papierze/
Wydzierżaw notarialnie troche ziemi od sąsiada rolnika i to wystarczy. Notariusze maja gotowe druki.

Jagna
23-02-2003, 21:55
Mówiłam już Wam, że Was uwielbiam za tak szybkie reakcje? :smile:
Musso, wiem o tym i właśnie dlatego się zastanawiam dlaczego każdy tak nie robi? Nas wszyscy traktowali "eee...rolna, to budować się nie możecie" a tymczasem się okazuje, że nie tylko możemy, ale jeszcze na tym zyskujemy! Jaka jest więc przewaga budowlanej nad siedliskiem? A przy okazji: obiło mi się o uszy, że od połowy roku już nie każdy będzie mógł być rolnikiem. Tylko rolnik będzie rolnikiem, taki z odpowiednim wykształceniem i działalnością. Nie wiem czy to prawda.

musso
23-02-2003, 22:05
Jak się ma ziemię to jest się rolnikiem , z dopłatami do produkcji to juz inna sprawa. dopłaty dostaną producenci. Tobie nikt nie udowodni że masz złą itencję i chcesz tylko pobudować dom. Nie masz co sie martwić okolica czysto rolnicza i urząd Ok.

Jagna
23-02-2003, 22:14
To prawda, okolica i urząd....wszystko się zgadza :smile:
Dla lepszego zachowania pozorów kupimy sobie kurę :grin:
Dzięki!

Smok
23-02-2003, 22:22
Jagna, tylko nie rozgłaszaj tego. Już sobie wyobrażam 40 mln rolników. No, a jak zablokujemy drogi........... :lol:

magero
24-02-2003, 09:40
No, a własnie się dzisiaj dowiedziałam, że nie można uzyskać kredytu na budowę domu na działce rolnej!!! Czy to prawda?
magero

Dave
24-02-2003, 11:43
Jagna - wynika to głównie z tego że ludzie nie za bardzo orientują się w temacie (sprawa siedlisk dla dowolnych rolników jest aktualna dopiero od 1999 roku - wtedy odbyło się kilka spraw przed Sądami i zaczęto szerzej korzystać z tych praw). A poza tym jednak nabycie ponad 1ha ziemi kosztuje często podobnie jak działka budowlana. Można oczywiście dzierżawić ale wtedy trzeba doliczyć dzierżawę. Problem nie polega głównie na rodzaju działki ale na bliskości mediów - z reguły działki budowlane mają blisko media a z rolnymi bywa różnie. I co z tego że kupisz tanio działkę rolną jak za doprowadzenie mediów zapłacisz więcej niż za działkę budowlaną podobnej wielkości ? No i często działki rolne są z dala od innych gospodarstw a nie każdy chce mieszkać na odludziu. Jeśli jednak uda się kupić sensownie położoną działkę rolną to wg mnie jest lepiej kupić ją niż kupować działkę budowlaną w podobnym miejscu. Ale dobrze położonych działek rolnych nie ma zbyt wiele..

D.

Jagna
24-02-2003, 14:45
Dave, to brzmi bardzo logicznie. Wreszcie mi się rozjaśniło. Fakt pozostaje faktem, że jest to super sprawa z tym siedliskiem. Magero, było na ten temat w forum i jednak można. Wrzuć w wyszukiwarkę "siedlisko rolne" i tam coś znajdziesz.

24-02-2003, 17:55
Kolejnym problemem jest bliskość do miasta.W okolicy W-wy np. trudno jest znaleźć takie siedliska.Dopiero troszkę dalej.
Ale zaczyna się ruch w tym interesie.

Jagna
24-02-2003, 21:11
Opalko, z tego co wiem, to działkę o powierzchni 1ha możesz mieć gdziekolwiek, nawet w wielu kawałkach, a budować się na działce rolnej bliżej miasta. Tu chodzi o pozwolenie na budowę, które przysługuje rolnikowi (czyli posiadaczowi 1ha) na gruntach rolnych również w innej lokalizacji.
Buziaczki :grin:

24-02-2003, 21:19
Jest to utrudnienie.A poza tym, z tego co wiem bywają kłopoty w niektorych gminach z udzieleniem pozwolenia w sytuacji,którą opisujes.Mój sąsiad np. miał takie problemy.
Całuski :lol:

Jagna
24-02-2003, 21:35
W naszej gminie ponoć nie ma najmniejszych problemów, wręcz nas ponaglają, żebyśmy jak najszybciej wystąpili o pozwolenie.... albo nas lubią, albo chcą zrobić w bambuko :smile: To się okaże. W razie czego - kura pod pachę i zaczynamy wszystko od początku! hłe, hłe...to wcale nie jest takie śmieszne....:sad:

25-02-2003, 06:35
Mam działkę rolną,niedługo > 1ha, ale nie będę mógł budować siedliska ponieważ plan zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę siedliskową wyznaczył tereny, na których moja działka nie leży.
MCB

Dave
25-02-2003, 11:11
Anonimowy - plan zagospodarowania nie musi przeznaczac terenu pod zabudowe siedliskowa. Moze - i wtedy mozna sie tam budowac nawet nie majac 1ha. Ale jesli masz ponad 1ha to jestes rolnikiem i wazne zeby plan na twojej dzialce NIE ZAKAZYWAL zabudowy (zakaz zdarza sie niezwykle rzadko). Przeznaczenie w planie moze byc rolne a ty jako rolnik bedziesz mogl sie tam wybudowac bez problemu.

D.

25-02-2003, 11:47
Na "moim" PZP jest wyznaczony pas pod zabudowę siedliskową.
Z tego co wiem zabrania poza nim.
Byłby też problem z mediami bo dookoła mojej działki same pola.
MCB

10-03-2003, 15:01
Czy jest jakiś sposób na zmianę działki budowlanej z powrotem na rolną? Działka została niechcący odrolniona i dom jest już w budowie, czy można po zakończeniu budowy domu zmienić ją na siedlisko???

Pzdr
Nieświadomy Rolnik

Bela
12-03-2003, 15:31
Anonimwy - spytaj w Urzędzie... Ale po co Ci to? Podatek?

Jagna - lepiej, żeby te kawałki siedliska były w jednej gminie, chociaż w jednym powiecie...

B

Jagna
12-03-2003, 16:54
Dzięki Bela, to się pewnie da zrobić....gorzej, że wiosna idzie a my w polu...(dosłownie :grin: )

justyna.miszewska92
20-08-2020, 18:33
Witam, wątek stary, ale moje pytanie będzie na ten temat. Jestem właścicielką kilku hektarów lasów i gruntów rolnych oraz działki z siedliskiem, na której mieszka moja Babcia. Chciałabym sprzedać trochę ziemi, niestety na lasy nie ma prawie żadnego popytu, jedynie na grunty rolne jest zainteresowanie. Mam takich działek 3 sztuki, odrobinę poniżej hektara każda (0,99 lub 0,97ha). Babcia mówi, że nie mogę sprzedać wszystkich trzech działek, bo musi jedna zostać żeby był niższy podatek za działkę z siedliskiem. Czy ktoś z Was orientuje się, czy może to być las, czy musi to być działka rolna? I jaka jest to różnica?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!