PDA

Zobacz pełną wersję : ściana max a wewnętrzna ściana nośna z silki???



EZS
19-04-2006, 21:29
idę na rozmowę z architektem. Dość zachowawczym. Mamy mieć ściany z maxa 29 cm a ja chciałabym mieć w środku ściany z silikatów. Działowe nie ma problemu, będzie 12 cm ale co z nośnymi w środku? Czy mogą być z solikatów 18 i
-jak je przemurować z maxem??? Czy w ogóle można?? Jak połączyć dwie ściany nośne z różnych materiałów?
-co z konimem w tej ścianie, który ma być z cegły pełnej???
Nie kombinoiwać?

Tomek23
20-04-2006, 08:30
Śledzę

ja14
20-04-2006, 08:36
Moim zdaniem lepiej nie kombinuj. Nie jestem konstruktorem ale w moim projekcie to ściany wewnętrzne nośne są grubsze niż zewnętrzne. I wydaje mi się to logiczne.

aru
20-04-2006, 08:57
można wszystko ustawić pozytywnie pod Twoim kątem, tylko nie daj się :D

EZS
20-04-2006, 09:27
napisze, co powiedział architekt, ale może ktoś ma jakiś pomysł? :D

katerhasser
20-04-2006, 09:48
moim zdaniem można postawić wewnętrzne z silikatów.
przewiązanie na łączeniu to żaden problem - "zaprawa wszystko wyrówna" 8) nośna 18 wystarczy nawet na zewn
inne pytanie mi się nasuwa: czy te silikatowe działówki chcesz tylko na parterze czy też na piętrze? ja mam dom z silki 24 ale na górze są ściany z G-K bo silikaty są za ciężkie dla mojego stropu.

EZS
20-04-2006, 10:08
Hm. U mnie działówki na górze stoją nad tymi na dole. W projekcie są z cegły więc co za różnica, czy silikat? Bardziej mnie matrwią te kominy - jak się to .. łączy ze ścianą? Może murarz wie, bo ja jakoś sobie nie wyobrażam.
Nie chcę płyt GK. Nie lubię ale nie wykluczam, ze nie chem ale musze gdzie nie gdzie.

aru
20-04-2006, 10:17
jak archtekt powie co innego to to wymień
murarz z kominami sobie poradzi, nie ma różnicy łączenia ściany z maxa z cegłą pełną, i silikatów z cegłą pełną da się zrobić; co do przewiązania ścian to są prefabrykowane łączniki lub muruje się sztraby(?) do przewiązania

ZakWr
20-04-2006, 10:37
Nie wiem jakie masz stropy ale na 18cm ścianach wewnętrznych możesz mieć za mało oparcia pod strop plus wieniec. Oczywiscie to się da nadrobić np szerszym cokołem lub ostatnią warstwą bloczków (daje się szersze ale to jest kombinowanie). Jak masz monolit i to niezbyt gruby to nie powinno być problemu.

Na jedną rzecz zwróć uwagę: jak murujesz z silikatów o module 220 to ściana z którą będziesz przemurowywał też musi mieć moduł 220, bo zaprawa może nie wystarczyć. Odpada więc większość producentów niemieckich, austriackich, bo oni robią elementy z modułem 23 i 24. Chyba że będziesz te silikaty kładł na zaprawę szerokości 3-5cm to wtedy nie ma sprawy

Polskie firmy robia ceramikę poryzowaną o module 220

Ula i Sławek
20-04-2006, 10:51
My mamy dom, który ma ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 36cm, a ściany wewnętrzne są z silki 18 i 12cm. Na forum czytałam wypowiedź, że silka jest tak mocna, że nawet z 18cm można stawiać ściany zewnętrzne. Łączenie ścian niezależnie od tego czy są nośne czy nie polegało na tym, że murarz wbijał co drugi pustak pręt, lub długi gwóźdź do ściany poprzecznej, który potem zalewał zaprawą podczas murowania. Nasz komin jest z cegły i też nie było problemu z przejściej z silki na cegłę. Ważne, aby łączenie nie było linią prostą lecz łamaną. Strop mamy terriva.

EZS
20-04-2006, 12:57
no tak.
będą zwykłe nasze maxy. moduł 220 wysokość, o ile dobrze patrzę na rysunek. silikaty też mają 220 czyli powinno pasować.
strop Teriva. Zobaczę, co powie architekt. jak się uprze, że za wąski, to przemyślę silikaty 240 szerokie. I tak lepiej, niż max 290!

W ogóle cały problem przez to, że miało być wszystko z silikatów. Ale przestraszyliśmy się ocieplenia - mąż chce na maxa dać 15 cm styropianu, więc na silikaty byłoby ze 25 :D :o . A znowu środka ja nie chcę odpuścić. I tak nam wychodzi hybryda.... :(

ZakWr
20-04-2006, 15:53
Przemyśl czy warto ci tak kombinować z tą zamianą silikatu na Maxa
Zakładając że masz ścianę dwuwarstwową i że tynki nie stanowią przegrody oraz że zaprawa jest poklejona idealnie - współczynnik przenikania dla MAX 29 na zwykłej zaprawie +15 cm styropianu FS12 daje przegrodę 0.22WK/m2

a ten sam zestaw z silikatowych bloczków drążonych 24cm 0.247WK/m2
więc różnica wynosi 0.027 co razy powiedzmy 200m2 muru da 5.4W*K różnicy.

Zakładając że załozysz okna o współczynniku szyb 1.1 co da wypadkowy współczynnik ok 1.4 dla całego okna razy powiedzmy 20m2 okien to przez okna ucieknie 28W*K czyli ponad 5 razy więcej niż wyniesie ta różnica.

A ściana z maxa wyjdzie chyba drozej. Jest więcej zaprawy, więcej robocizny.

katerhasser
20-04-2006, 15:57
to niby, że max tyle cieplejszy?... bujda - tylko grubość ocieplenia ma tu znaczenie.
ja mam silikat 24 + 15 styro. grubiej styro - nie ma po co, lepiej mniejszy dom wybudować - wietrzyć i tak trzeba a więcej otworami ucieknie ciepła i wentylacją niz ścianami.

aru
20-04-2006, 20:21
wolniej, wolniej panie, panowie - chodzi o zmianę ścian wewnętrznych
chyba? :D