PDA

Zobacz pełną wersję : studnia - pytania



Danielek
20-04-2006, 07:11
witam
zastanawiam sie nad kopaniem studni. Chce to studnie wykorzystac do budowy domu oraz w pozniejsdzym okresie do podlewania ogrodka.
Czy mozna kopac studnie bez wyznaczenia miejsca przez rozdzkaza?
mniej wiecej widac w jakiej lini sa inne studnie, i jest ich troche w bliskiej okolicy.

G.N.
20-04-2006, 07:46
Kopać można. To jak na razie wolny kraj. Albo trafisz, albo nie :wink:

Danielek
20-04-2006, 07:47
hehe to to wiem, tylko jakie jest prawdopodobienstwo ze nie trafie, jak na terenie dzialek jest kilka studni, mam nadzieje ze wykopia studnie z woda, bo za dziure to chyba nie musze placic ? ;)

G.N.
20-04-2006, 08:04
Powiedział bym tak. prawdopodobieństwo jest spore, ale nie warte ryzyka.
Co będzie jak się śliźnie o metr albo dwa? Albo jeśli ciek wodny skręca. Albo jeśli zmienia głębokość i nie dokopią, bo pojawi się woda „podskórna”? Widziałem sporo takich „oszczędności” po wsiach. Zwykle przy 3-4 studni wzywali różdżkarza.

mam nadzieje ze wykopia studnie z woda, bo za dziure to chyba nie musze placic ? ;) No nie wiem czy ktoś będzie zasuwał za darmo. Poza tym do studni to jeszcze kręgi trzeba włożyć, a to też koszt. Jeszcze kwestia głębokości. Jeśli tamte studnie maja po 3-4 m i ta głębokość jest podobna to spore prawdopodobieństwo że na twojej działce też tak będzie. Ryzyko nie takie wielkie. 3 metry można wykopać szybciorem a w razie czego to i kręgi da się wydłubać. Kopanie studni na no 15 m to już spore przedsięwzięcie, bez kręgów kopać się nie da. a kręgi jak już poszły to możesz o nich zapomnieć. Strata może być spora. IMHO gra nie warta świeczki

Danielek
20-04-2006, 08:30
juz mam nerwy z ta woda, wodociagi chca 2600 za podlaczenie tzn za samo pozwolenie a wiem ze niedlugo oplaty nie bedzie i torche szkoda wywalic kase w "błoto"

janaro
20-04-2006, 11:43
juz mam nerwy z ta woda, wodociagi chca 2600 za podlaczenie tzn za samo pozwolenie a wiem ze niedlugo oplaty nie bedzie i torche szkoda wywalic kase w "błoto"
Powiedz skąd wiesz że tych oplat nie bedzie?
Jestem tym bardzo zainteresowany gdyż u mnie też sobie życzą niezłą kwotę za samą zgodę na przyłączenie

e.kala
20-04-2006, 13:01
Ja również chciałabym zrobić studnię. Cel- woda do budowy i podlewanie ogródka. Zastanawiam się nad tym dlatego, bo sądzę, że będzie to w przyszłości duża oszczędność. Jaki może być koszt wykonania studni kopanej?

Danielek
21-04-2006, 07:59
u mnie gosciu wola 160 zl za jeden krag + wykop na niego, czyli 1 metr kregi + wykop 320zl, ale bede chcial cos zbic ;) sam powiedzial ze jak bedzie sie lekko kopac to z ceny zejda.

Danielek
21-04-2006, 08:02
juz mam nerwy z ta woda, wodociagi chca 2600 za podlaczenie tzn za samo pozwolenie a wiem ze niedlugo oplaty nie bedzie i torche szkoda wywalic kase w "błoto"
Powiedz skąd wiesz że tych oplat nie bedzie?
Jestem tym bardzo zainteresowany gdyż u mnie też sobie życzą niezłą kwotę za samą zgodę na przyłączenie

wiem z forum ;)
i w gminie pracuje moja przyszla tesciowa, tzn nie w tej co ja sie boduje ale w sasiedniej, i u nich juz dostali rozporzadzenie by nie brac oplaty za przylaczenie. u mnie w miescie w Kaliszu tez nie biora juz oplaty, i rozmawialem z ludzmi z kilku gmin, w jeden biora w drugiej juz nie ;) dlatego wole studnie wykopac, ktora pozniej przyda sie do podlewania ogrodka i napewno sie zwroci o ile bedzie trafnie wyznaczona :o tylko sie teko boje ale podobno na moich terenach nie powinno byc problemu z woda.

coli
21-04-2006, 08:14
Ciekawe czy jest na to jakis przepis? U mnie w gminie chca 2500 :evil:

Kulin
21-04-2006, 09:22
co do opłat jest na forum wątek.

U mnie goście chcą 250 zetów za 3 metry z włożeniem kręgow. :D
I nie wiem czy kopać, bo żonka coś nie bardzo chce studnie i ciężko mi ją przekonać. Mówi po co nam, jest woda z wodociągów, jak będzie drogo wychodziło podlewanie i mycie aut, to wtedy wykopiemy - ciężka z nią rozmowa na ten temat, mówię że potem będzie o wiele drożej, ale nie, postawiła na swoim i jestem w kropce :(

coli
21-04-2006, 09:25
masz moze link do tego watku?

RicK
21-04-2006, 09:33
A może poszukaj jakies ekipy od wiercenia studni (w zależności od miejsca zamieszkania rózne ceny) po ich robocie z ziemi będzie wystawać kawełek plastikowej rury ( może być i metalowa) i wtedy możesz podłaczyc taką ręczną pompę typu abisynka lub elektryczną.

e.kala
21-04-2006, 09:41
co do opłat jest na forum wątek.

U mnie goście chcą 250 zetów za 3 metry z włożeniem kręgow. :D
I nie wiem czy kopać, bo żonka coś nie bardzo chce studnie i ciężko mi ją przekonać. Mówi po co nam, jest woda z wodociągów, jak będzie drogo wychodziło podlewanie i mycie aut, to wtedy wykopiemy - ciężka z nią rozmowa na ten temat, mówię że potem będzie o wiele drożej, ale nie, postawiła na swoim i jestem w kropce :(


Na pewno bedzie dużo drożej wychodziło. A jak żona zrobi już ogród to ciężko będzie wpuścić tych do kopania. Poza tym woda do budowy będzie tania (a polewanie stropu :lol: ). Gdyby u mnie tyle chcieli to bym się bardzo cieszyła i nie zastanawiała.

zuczek
21-04-2006, 09:53
Ja również chciałabym zrobić studnię. Cel- woda do budowy i podlewanie ogródka. Zastanawiam się nad tym dlatego, bo sądzę, że będzie to w przyszłości duża oszczędność. Jaki może być koszt wykonania studni kopanej?


Rzeczywiście podlewanie ogrodu wodą ze studni to spora oszczędność. Całe życie mieszkam w domu z ogrodem i naprawdę mogę potwierdzić, że latem zużywa się jej bardzo dużo (zwłaszcza jak masz na działce ziemię piaszczystą). Jeden warunek: woda ze studni do podlewania ogrodu musi być dobrej jakości. Jeśli po zbadaniu okaże się, że w wodzie jest dużo żelaza i manganu, to trzeba będzie zadbać o odpowiednie filtry, aby ją uzdatnić.

Co do kosztów studni kopanej, to ja znalazłam gostka, który bierze 100 zł/krąg.


A skoro już o studniach rozmawiamy, to przy okazji przypomnę nieco przepisów, bo ostatnio się dowiadywałam - może komuś się przyda :wink: Odległość studni od granicy to min. 5m, choć można również postawić studnię wspólną na granicy działek. Odległość do osi rowu przydrożnego 7,5 m, a od zbiorników do gromadzenia nieczystości (szamba, POŚ) min. 15 m.

Coli - za co w Twojej gminie chcą 2500 zł??? Za Twoją chęć zrobienia sobie studni? :roll: Pytałam w swoim Urzędzie i usłyszałam, że studni nawet nie muszę zgłaszać, chyba, że to studnia głębinowa powyżej bodajże 30 metrów...

coli
21-04-2006, 09:56
za podlaczenie do wodociagu - taka oplata dla Gminy: za co? za to ze sie zgodza :evil:

zuczek
21-04-2006, 10:05
Aaaaa.... do wodociągu :wink: 2500? Powinieneś się cieszyć :lol: my oprócz opłat, będziemy jeszcze pewnie musieli na własny koszt go zbudować - ''jedyne'' 40 metrów :evil: Super co?

zuczek
21-04-2006, 10:06
Z tym cieszeniem się to był żart oczywiście :P Ale i tak Ci zazdroszczę :wink:

coli
21-04-2006, 10:24
My tez musimy pociagnac i do tego z drugiej strony drogi asfaltowej:cry:
ale naszczescie jestesmy 1 dzialka od drogi

hrumek
21-04-2006, 10:27
Wiem jedno, że kopanie studni nie opłaca się. Ryzyko jest duże, że nie będzie wody a już napewno kiedy jest suchy rok. Wiercenie jest 90 % pewniejsze tym bardziej, że wydajność wody nie jest uzależnione od suchego ruku. Stdnie wiercone są na głębokość od 10 m w dół a poziom warstwy nie przepuszczalnej wód gruntowy zaczyna się od 5m, to znaczy, że to co poniżej 5m to woda czysta w większości zdatna do picia i jest zawsze( informacja od panów którzy mi wiercili studnie) Koszt ok 2000,00 PLN na wiele wiele lat gdzie już po okresie samej budowy prawdopodobnie się zwrócą te pieniądze. Polecam bo jestem zadowolony z mojej studni. Pozdrawiam

zuczek
21-04-2006, 10:43
Hrumek - my też przez jakiś czas zastanawialiśmy się nad studnią wierconą, ale z wszyskimi studniarzami, z którymi rozmawialam, miałam jedną odpowiedź: skoro u pani glina, to my wiercenia się nie podejmujemy :(

e.kala
21-04-2006, 11:50
Hrumek - my też przez jakiś czas zastanawialiśmy się nad studnią wierconą, ale z wszyskimi studniarzami, z którymi rozmawialam, miałam jedną odpowiedź: skoro u pani glina, to my wiercenia się nie podejmujemy :(


U mnie też glina. A jak u ciebie z jakością wody? Czy masz filtry?

zuczek
21-04-2006, 14:17
Hrumek - my też przez jakiś czas zastanawialiśmy się nad studnią wierconą, ale z wszyskimi studniarzami, z którymi rozmawialam, miałam jedną odpowiedź: skoro u pani glina, to my wiercenia się nie podejmujemy :(


U mnie też glina. A jak u ciebie z jakością wody? Czy masz filtry?


Tutaj gdzie mieszkam obecnie, u teściów, jest ziemia ciężka, gliniasta. Studnię mamy na kręgi, nie głęboką, bo na 5 kręgów. Woda jest tak czyściutka, że żadnych filtrów nie potrzeba, a wody jest pod dostatkiem i do podlewania ogrodu, i do napełnienia moim małym szwagierkom całkiem sporego basenu.
Natomiast na naszej działce ziemia jest trochę lżejsza, tzn też glina, ale z domieszką piasku (to się chyba fachowo nazywa piaski gliniaste czy gliny piaszczyste :roll: ). Studni jeszcze tam nie mamy, więc trudno mi przewidzieć jakiej woda będzie jakości. Poradzono nam, że jeśli chcemy wodę ze studni wykorzystywać do podlewania ogrodu, to lepiej zrobić trochę głębszą niż za płytką. Ale jak widać nie zawsze jest to regułą, że jakość wody zależy od głębokości studni :wink:

Pozdrawiam

Danielek
24-04-2006, 15:45
Zuczki te przepisydotycza studni wierconej tylko ? czy takiej na kregi tez ? bo moja jest przy granicy kopana :o mam nadzieje ze to tyczy sie tlyko wierconych :|

A skoro już o studniach rozmawiamy, to przy okazji przypomnę nieco przepisów, bo ostatnio się dowiadywałam - może komuś się przyda :wink: Odległość studni od granicy to min. 5m, choć można również postawić studnię wspólną na granicy działek. Odległość do osi rowu przydrożnego 7,5 m, a od zbiorników do gromadzenia nieczystości (szamba, POŚ) min. 15 m.

Danielek
24-04-2006, 15:46
a jeszcze mam pytanie odnosnie pracy pompy. Jesli by wrzucuc taka zwykla pompe za 80 zl 700/1000W to jak wtedy wychodzi koszt tej wody w porownaniu do wody z wodociagow ? liczyl ktos ? :)

SS
24-04-2006, 17:08
Wiem jedno, że kopanie studni nie opłaca się. Ryzyko jest duże, że nie będzie wody a już napewno kiedy jest suchy rok. Wiercenie jest 90 % pewniejsze tym bardziej, że wydajność wody nie jest uzależnione od suchego ruku. Stdnie wiercone są na głębokość od 10 m w dół a poziom warstwy nie przepuszczalnej wód gruntowy zaczyna się od 5m, to znaczy, że to co poniżej 5m to woda czysta w większości zdatna do picia i jest zawsze( informacja od panów którzy mi wiercili studnie) Koszt ok 2000,00 PLN na wiele wiele lat gdzie już po okresie samej budowy prawdopodobnie się zwrócą te pieniądze. Polecam bo jestem zadowolony z mojej studni. Pozdrawiam

uwielbiam takie teksty
nie wiem czego w nich więcej radości życia czy naiwnosci
bo tak - moja żona jest chuda czyli żony są chude
są miejsca /tereny/ gdzie można robić kazdy rodzaj studni a są takie, że wodę można pozyskac tylko za pomocą jednego rodzaju studni i koniec
studnie kręgowe są zalecane tam gdzie miąższośc warstwy jest niewielka, mała wydajnośc warstwy nie nadaje na posadowienie filtru studni rurowej

co do cen studni kregowych to one zależą od okolicy bo przecież inaczej kosztuje metr kopania w piachu a inaczej w ile który trzeba łomem i kilofem odłupywać
cena wyjsciowa do rozmów to kopanie = cena kręgu
dobrze posadowiona studnia kręgowa to bedzie żyła i 100 lat
studnia wiercona od kilku do kilkudziesięciu lat zyje i dalej albo remont albo wiercenie od nowa
Muratory 5/2006 oraz 3,4,5 z 2005 roku

Danielek
25-04-2006, 07:21
ja mam nadzieje ze w moim wykopie pokaze sie woda :o tak juz na 3-4 metrach :-? bo jesli nie to :x i pozostanie mi zrobic ze studni zbiornik na deszczowke :(

zuczek
25-04-2006, 09:26
Danielek - w przepisach jest określenie ''studnia'' bez rozdziału na kopane i wiercone, więc wydaje mi się, że przepisy dotyczą każdego rodzaju studni. Ale najlepiej jeśli dowiesz się w swoim Urzędzie, bo nie chciałabym wprowadzać nikogo w błąd.



cena wyjsciowa do rozmów to kopanie = cena kręgu

SS - przeważnie chcą 150-200 zł/krag (sama robocizna), a kręgi u nas kosztują w przedziale 75-90 zł. Facet, którego znalazłam za 100 zł nawet nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za to, że może nie być wody tam, gdzie wykopie dziurę :evil: [/quote]

Danielek
25-04-2006, 14:53
jesli bedzie woda to zakryje i tak wlaz i zrobie maly wlazik ;) zrobie z niej ladny kwietnik albo cos, bo juz zaczeli kopac. u sasiada widzialem studnie to tez przy granicy ...

Arkaluz
25-04-2006, 18:49
Witam
Ja zdecydowałem że wodę pozyskam ze studni wierconej. W domu będzie hydrofor ze zbiornikiem 100 litrów. Mam do Was pytanie.
Docelowo wodę będzie ciągnął hydrofor jak już będzie wybudowany dom. Ale jak pozyskać wodę na czas budowy. Czy można zamontować pompę ręczną??????

rafal9
25-04-2006, 19:00
a jeszcze mam pytanie odnosnie pracy pompy. Jesli by wrzucuc taka zwykla pompe za 80 zl 700/1000W to jak wtedy wychodzi koszt tej wody w porownaniu do wody z wodociagow ? liczyl ktos ? :)

No właśnie?
Takie pompki mają chyba wydajność 3600 l/h, realnie 3000 l/h, czyli 3 m3.
Po ile teraz jest woda? Chyba coś koło 2 zł, czyli wychodzi koszt 6 zł z wodociągów.
To samo z pompki to prąd 1 kWh koło 0,35 zł, amortyzacja pompki, amortyzacja studni i suma sumarum niewiele taniej wyjdzie.
Ale ja podłączam pod polewaczki wodę ze studni, bo studnia wiercona jest, pompka też, więc czemu nie.

Danielek
25-04-2006, 21:58
wiec panowie i paniem, dzisiaj jade na budowe zerknac czy kopia mi studnie patrze nie ma ich :evil: podchodze blizej a tam 3 kregi w ziemi i czwarty kawalek tylko wkopany i co ? na dnie woda :D bylo jej ok 10-20 cm a pozniej bloto na polowe kregu albo i wiecej. "KOPACZ" mial dzisiaj jechac wieczorem lub jutro rano i zobaczyc czy wpuscic jeszcze jeden krag czy dwa i bede chyba mial juz jutro studnie :D

zuczek
26-04-2006, 10:22
jesli bedzie woda to zakryje i tak wlaz i zrobie maly wlazik ;) zrobie z niej ladny kwietnik albo cos, bo juz zaczeli kopac. u sasiada widzialem studnie to tez przy granicy ...

U nas na osiedlu ludzie też raczej nie przestrzegają tych przepisów, sytuują studnie najczęściej 3 metry od granicy (pewnie myślą, że jest tak jak w przypadku domu). Pan w urzędzie dał mi do zrozumienia, że oni takimi ''pierdołami'' nie zaprzątają sobie głowy i po prostu nie sprawdzają tego. Na Twoim miejscu nie przejmowałabym się tym, zwłaszcza, że sąsiad też ma bliżej granicy.

zuczek
26-04-2006, 10:26
I jeszcze jedno. Właśnie się dowiedziałam, że na studnie będziemy musieli czekać 1,5 miesiąca :evil: taki mają ruch w interesie. Jestem tak zła, że chyba zaraz sama wykopię tą studnię :evil: :wink:

acca5
26-04-2006, 10:48
Ja zdecydowałam i zakupiłam na rynku pompe ruska ok.90 zł i mam nadzieje,że na czas budowy wystarczy, potem kupię docelową. Ruska bo nie chce aby mi ktos cos ukradł z budowy , więc na koniec dnia bede ja wyciagała z rury.

Danielek
26-04-2006, 17:37
u mnie jest juz woda :) na 1,5m idzie zyla :o podobno tak kopacze mowia.
Dzisiaj bylem na budowie i kopali dalej, teraz sa 4 kregi wkopane, wody bylo jak zajechalem na ok jeden krag czyli 0,5 metra a kregi 100 cm ;)
chyba wkopie jeszcze max jeden czyli na 5 kregow i zostawie narazie, widzialem jak nachodzi woda, normalnie ida 3 male zylki :) fajnie to wygladalo jak woda nachodzila :)
w sumie druga studnie kopal bym sam ;) jesli by mialo to wygladac tak jak u mnie ;)

duende
26-04-2006, 21:58
Odległość do osi rowu przydrożnego 7,5 m, a od zbiorników do gromadzenia nieczystości (szamba, POŚ) min. 15 m.

ciekawe czy dlugo juz funkcjonuja te przepisy bo ja mam przy domu studnie 12-metrową a tuż obok niej poprzednicy od lat mieli wielki gnojownik i ubikacje/wychodek bez szamba... :o Koszmar.
Teraz chcemy to wszystko oczyścić i wywieźć, fundamenty wykopać i wyrównać teren a studnię odmulić (nie była używana od lat) i zachować właśnie do podlewania sporego ogrodu.

duende
26-04-2006, 22:00
Odległość do osi rowu przydrożnego 7,5 m, a od zbiorników do gromadzenia nieczystości (szamba, POŚ) min. 15 m.

ciekawe czy dlugo juz funkcjonuja te przepisy bo ja mam przy domu studnie 12-metrową a tuż obok niej poprzednicy od lat mieli wielki gnojownik i ubikacje/wychodek bez szamba... :o Koszmar.
Teraz chcemy to wszystko oczyścić i wywieźć, fundamenty wykopać i wyrównać teren a studnię odmulić (nie była używana od lat) i zachować właśnie do podlewania sporego ogrodu.

bialy63
29-04-2006, 23:58
A może tak ktos da namiar na fachowcow od wierconych studni działających w okolicach Katowic. Z gory dziekuje

Beaty
30-04-2006, 14:36
Biały63 zapytaj w GEOTEST-cie w Tychach. Jeżdżą po całej Polsce ale są drodzy - za 1 m ok. 300 zł. Robili u mnie 22m studnię przez 3 dni, jestem bardzo zadowolona z jej wykonania i użytych materiałów. Pozdrawiam

bialy63
30-04-2006, 21:19
Beaty dziekuje za informacje.

acca5
30-04-2006, 21:42
Bardzo drogo

conan
01-05-2006, 09:35
mnie robił studnie za 200 za metr facet Deda z Tychów tanio ale trzeba ich pilnowac i dokładnie omówic cene i jej składniki , w cene wliczony materiał tylko facet zawsze próbował kręcić studnia ok .

Simeone
01-05-2006, 11:14
Chciałbym wywiercić studnię i poszukuję sprawdzonej ekipy. która wykonuje również próbne odwierty najlepiej
z woj. pomorskiego lub warmińsko-mazurskiego!

Vondraczek
02-05-2006, 23:03
Kilka informacji apropos kopania studni można znaleść w dziale Zrób to sam!
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=55648

duende
03-05-2006, 22:24
Kilka informacji apropos kopania studni można znaleść w dziale Zrób to sam!
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=55648
Vondraczek, moje gratulacje! Jestem pod wrażeniem Twojej pomysłowości i wspaniałego podejścia :)

Vondraczek
03-05-2006, 23:46
A dziękuje! :D Pomysłów to ja mam setki ale żeby tak jeszcze czasu było żeby je realizować. Nie mówiąc o opatentowaniu :wink:
Teraz moje sny ( bo z nich czerpie moje pomysły :lol: ) są na etapie realizacji darmowego zasilania z generatora napięciowego zwanego wiatrakiem - całkiem mocno u mnie wieje i trza to wykorzystać :P
Pozdrawiam.

Bluszcz 2
29-01-2007, 09:51
Co będzie lepsze w do domu jednorodzinnego z duzym ogrodem.
W naszym domu jest bardzo mała kotłownia ok 8m2, w zwiazku z czym chcemy jak najlepiej wygospodarować miejsce. Zastanawiamy się nad pompą głębinową bo nie zabiera duzo miejsca i jest cicha, hydrofor ma duze gabaryty i jest głośny ale chyba bardziej wystarczalny.
Co bedzie lepsze dla 4 osobowej rodziny, czy pompa sprawdzi się w lecie przy duzym zużyciu wody do podlewania ogródka i przy pozostałych pracach domowych. jakie są atuty za hydroforem a pompą głębinową

Bluszcz 2
29-01-2007, 09:55
Co będzie lepsze w do domu jednorodzinnego z duzym ogrodem.
W naszym domu jest bardzo mała kotłownia ok 8m2, w zwiazku z czym chcemy jak najlepiej wygospodarować miejsce. Zastanawiamy się nad pompą głębinową bo nie zabiera duzo miejsca i jest cicha, hydrofor ma duze gabaryty i jest głośny ale chyba bardziej wystarczalny.
Co bedzie lepsze dla 4 osobowej rodziny, czy pompa sprawdzi się w lecie przy duzym zużyciu wody do podlewania ogródka i przy pozostałych pracach domowych. jakie są atuty za hydroforem a pompą głębinową

boru
16-03-2008, 00:27
Co będzie lepsze w do domu jednorodzinnego z duzym ogrodem.
W naszym domu jest bardzo mała kotłownia ok 8m2, w zwiazku z czym chcemy jak najlepiej wygospodarować miejsce. Zastanawiamy się nad pompą głębinową bo nie zabiera duzo miejsca i jest cicha, hydrofor ma duze gabaryty i jest głośny ale chyba bardziej wystarczalny.
Co bedzie lepsze dla 4 osobowej rodziny, czy pompa sprawdzi się w lecie przy duzym zużyciu wody do podlewania ogródka i przy pozostałych pracach domowych. jakie są atuty za hydroforem a pompą głębinową

rowniez nurtuja mnie te pytania a odpowiedzi nie widze wiec podnosze watek

jak to jest z hydroforem i poma glebinowoa?

urgot
27-03-2008, 19:29
To jest troche inaczej.
Hydrofor to zbiornik na wode który poprzez ciśnienie reguluje prace pompy i stanowi rezerwuar wody . Czyli aby za każdorazowym odkręceniem kranu nie musiała się załączać pompa.
A pompa może być ssąca tzw hydroforowa lub głebinowa. Jeżeli mamy studnie głębinową o śrenicy rur min ~ 10cm to możemy do środka zapuścić pompe. Gdy do lustra wody mamy płycej niż 7m to wtedy możemy kupić pompe hydroforową.
Przy pompie głębinowej po pierwsze jest cicho w domu i generalnie jest mniej problemów jak z pompą hydroforową (częste problemy z zaworem zwrotnym nieszczelnością na ssaniu wody cieknące uszczelnienie w pompie itp)
Tak więc najlepiej kupić pompe głębinową najlepiej na 220v i luzz.

urgot
27-03-2008, 19:33
W sumie jeżeli ktoś ma jakieś konkretne pytanie w sprawie studni to prosze pisać na [email protected] ,może coś pomoge :wink:

smoook
19-06-2008, 11:55
mnie robił studnie za 200 za metr facet Deda z Tychów tanio ale trzeba ich pilnowac i dokładnie omówic cene i jej składniki , w cene wliczony materiał tylko facet zawsze próbował kręcić studnia ok .
a jak z transportem, we własnym zakresie? mogłabym dostać jakieś namiary? jeżeli oczywiście firma godna polecenia...

Tomkii
20-06-2008, 09:59
Zwykłą pompę hydroforową można umieścić w studni kopanej (oczywiście o ile lustro wody nie jest zbyt blisko powierzchni). Mocuje się dwa kątowniki i do nich przykręca pompę. Sam zbiornik można wtedy dać już w domu (jest cicho).
Minusem jest ciężki dostęp do pompy w razie czego.

rasp-berry
20-06-2008, 10:28
U nas też będzie woda ze studni głębinowej, ale niestety jako jedyne źródło, więc i do prania i do pisia i do podlewania itd. Niby sanepid zbadał i jest dobra, ale ja nie wiem.. Może ktoś podpowie jak dodatkowo taką wodę oczyścić: jakieś filtry, zmiękczacze, odzelazniacze,odmanganiacze????
Czy to, że w odległości ok. 300m jest duże jezioro może mieć wpływ na wodę głębinową??

Jacek1204
15-07-2008, 10:52
U nas jest już studnia kopana na ok. 12 kregów. Zasobna w wodę, lekki spadek terenu, teren niskich gór. Wymaga ona jednak remontu, bo po opadach jest mętna i zanieczyszczona.
Temat wodociagu ciągnie się już 4 lata. Musimy chyba liczyć na siebie.
Poradźcie co robić : wyremontowac starą kopaną, czy wiercić nową ( w tej starej ? ), zainstalować wszelkie filtry ( też nie wiem jakie ) i umieścić hydrofor.

Na hyrdofor nie mamy miejsca w domu. Zastanawiamy się nad wkopaniem obok studni np betonowego szamba prostokatnego, wyizolowaniem go styropianem, umieszczeniem tam hydroforu. Czy to dobry pomysł ?

kowalio
15-07-2008, 23:24
mam takie pytanie ... ciągle doradzane są i pisane jest o hydroforach jako magazynie wody, który się bardzo poci, jest duży poza tym. Mam studnię głebinową i w domu tylko naczynie przeponowe. Ciśnienie w sieci ustawione na manometrze od 4 do 6atm. Czy nie lepiej z naczyniem przeponowym ? to to małe na zdjęciu niebieskie i tyle co mam w domu

http://images31.fotosik.pl/320/ceb5a394ec8dee16.jpg

pompa ta zasila dom, ogród z nawadnianiem i basen, co prawda to potwór trójfazowy ale naczynie przeponowe to alternatywa dla osób, które nie mają miejsca - zmieściło się to to takie małe pod schodami nie większe od siatki z zakupami
Bluszcz2 moja kotłownia to z miejscem pod schodami jakieś 10 metrów też musiałem przemyśleć co kosztem czego, poza tym metr domu to jakieś 3k zł, więc do ceny taniego rozwiązania a gabarytowego trzeba dodać jego kawałek podłogi.

revalidon
16-07-2008, 09:42
Jak masz wodę ok, to przeponówka jest najlepszym rozwiązaniem... najczęściej woda jest zażelaziona, a wtedy trzeba wstawiać odżelaziacz i zbiornik hydroforowy min. 300l... miałeś po prostu szczęście...

kowalio
16-07-2008, 10:13
czyli jak bym chciał teraz wstawić uzdatnianie wody to już niemożliwe ? Przez uzdatniacz nie moze woda "przechodzić" w trybie ciągłym tylko musi się zbierać do zbiornika ? Na część kuchenną chciałem coś założyć. Rzeczywiście po badaniach wodę mam taką jak z butelek, studnia wiercona w warstwach górnej jury ale jak kupowałem pompę i całe te do niej bajery z montażem to nikt nie pytał chorobcia czy mam wodę ok, czyli bardziej widzę chyba tu miałem szczęście.

damickp
05-08-2008, 20:58
Witam

Poszukuje ekipy z Śląską do wywiercenia studni w Gliwicach - może ktoś z Was ma namiary? Dziękuje.

.:ZABA:.
07-08-2008, 09:21
Witam,
Mam pytanie do posiadaczy studni, czy w Starostwie przy odbiorze, trzeba skladac wynki badania bakteriologicznego wody ze studni, jesli jest studnia jest jedynym zrodlem wody uzytkowej?
Czy sa na to jakies przepisy?
Mamy wode na ok. 30m, pod mega warstwa gliny. Z roznych zrodel wiem, ze nie moze byc tam bakterii. Pewne laboratorum, ktore robilo nam badania pobralo sobie probke, nie informujac, ze na 100% mozemy spodziewac sie bakterii, gdyz uklad jest zanieczyszczony (kran, rury, zbiornik) Wystarczylaby informacja, ze uklad musi byc zdezynfekowany przed badaniem, zebysmy spali spokojnie. Teraz wode trzeba badac pownownie, dlatego ze ktos nabija sobie kieszen w ten sposob :(

Beaty
07-08-2008, 11:23
oświadczyliśmy, że wodę do celów pitnych będziemy kupować i to wystarczyło
żadnych badań nie okazywaliśmy

w naszej wodzie były bakterie, pomimo tego, że czerpiemy ją spod skał nieprzepuszczalnych- prawdopodobnie wpadły żaby przed etapem montażu głowicy studni
coli pozbyliśmy się poprzez wlanie do studni w odpowiedniej ilości podchlorynu sodu- kupiliśmy go w zakładzie odczynników chemicznych
śmierdziało przez tydzień- wytruło wszystko, nawet bakterie w oczyszczalni ścieków

07-08-2008, 12:15
... Teraz wode trzeba badac pownownie, dlatego ze ktos nabija sobie kieszen w ten sposob :(
a kto Cie zmusza do badania wody ? a tym samym nabija komuś innemu kieszeń ...

ciekaw jestem czyja to nadgorliwośc ...

.:ZABA:.
07-08-2008, 14:25
Nadgorliwosc bynajmniej nie moja :evil: Starostwo chce miec wyniki badan, przynajmniej u mnie. Szukam jakichs przepisow na to.
Dzieki za konstruktywna pomoc

07-08-2008, 14:31
... Starostwo chce miec wyniki badan, przynajmniej u mnie. Szukam jakichs przepisow na to ...
zamiast szukac - prosciej jest sie zwrócić do Starostwa o podanie podstawy prawnej ...

acha, zapytaj dodatkowo czy wolno jest pic brudna wode czy jest to prawnie zabronione ...
ciekawe co wymyslą ... :-?

Tomkii
07-08-2008, 16:20
Nadgorliwosc bynajmniej nie moja :evil: Starostwo chce miec wyniki badan, przynajmniej u mnie. Szukam jakichs przepisow na to.
Dzieki za konstruktywna pomoc
U mnie nadzór budowlany jak pytałem twierdził że będzie potrzebne badanie wody do odbioru budynku (własna studnia). Z nimi wole nie zadzierać - zbadam wodę po filtrze RO :)

trkr
19-08-2009, 15:41
Witam,
Wlasnie czekam na pozwolenie na budowe i rowniez chcialem wykopac u mnie na dzialce studnie. Wode chcialbym uzywaz do budowy ale rowniez pozniej np mycie auta czy podlewanie ogrodu. Mialem robione badania gruntu przez geologa z uwagi na niski poziom wod gruntowych okolo 1m. Od okolo 1m do 3m mam gline a nastepnie piaski, rozumie ze musial bym wykopac przynajmniej do psiaskow. Nie wiem czy moglbym studnie przykryc kompletnie od gory np uzywajac zwezki i klapy i na tym np zrobic trawnik czy konieczne jest odpowietrzenie ? Jesli tak moze moglbym poprowadzic jaks rurke np 50 mm i ukryc ja gdzies z dala od trawnika. Wode chcial bym pompowac hydrogorem ktory bede mial zainstalowany w domu. Czy moglbym i czy to mialo by sens podlaczyc do studni rure drenarska ktora bedzie wookolo budynku jak odwodnienie. Nie do konca tez wiem jaka srednica kregow byla by najstosowniejsza. Podkreslam woda nie bedzie uzywana nigdy do picia, przy pomocy studnij chcialbym tez osuszyc troche teren. Jesli ktos ma jakies doswiadczenie w tej branzy prosilbym o opinie z gory serdecznie dziekuje.

pierwek
19-08-2009, 16:13
Wode chcialbym uzywaz do budowy ale rowniez pozniej np mycie auta czy podlewanie ogrodu.
Podkreslam woda nie bedzie uzywana nigdy do picia, przy pomocy studnij chcialbym tez osuszyc troche teren.

to osuszyć czy nawodnić? zdecyduj się może :P

trkr
19-08-2009, 17:05
Wiesz napisalem tez mycie auta ;)

pierwek
19-08-2009, 17:08
rozumiem - myjąc auto będziesz osuszał a podlewając nawadniał. oki - to się trzyma kupy... ;)

a wracając do pytań - z mojej praktyki - jak chcesz kopać ręcznie to kręgi pół metrowe fi 800 są w miarę. Da się w środku jeszcze obrócić i są w miarę lekkie. Jak będzie Ci to robić koparka to kręgi możesz dać nawet 1m fi 1000 - koparka je wsadzi do dziury.

Rury drenarskiej absolutnie nie możesz podłączać bo jak podniesie się poziom wód gruntowych na wiosnę to zalejesz sobie dom.

voytas80
08-09-2009, 14:13
Poszukuję ekipy z okolic Pabianic :) Zna ktoś godną polecenia ekpię? :) :D

przemo33
29-10-2009, 10:53
Witam

Mam pytanko odnosnie wiercenia studni i uzytych materialow,
chce miec studnie z rura fi 110mm w zwiazku z tym co bede musial zakupic?

-jaka ma byc rura oslonowa jakie fi i z jakiego materialu (jaka cena za metr?)?
-jaka ma byc rura ta z PCV 110mm jakiej firme etc.(jaka cena za metr?)?
-jaki filtr(cena?)
-jaka pompa (niedroga?)

Dzieki z gory pozdrawiam

bst
29-10-2009, 11:12
Jedynie o co sie musisz martwic to o pompe.
Rury daje studniarz. Sprawdz tylko czy daje rury do wody czy kanalizacyjne.

A pompy dobre i calkiem niedrogie sa produkcji belardi.

przemo33
29-10-2009, 11:19
Wlasnie ja musze sobie zalatwic material, bo wiercenie bedzie grzecznosciowe :),
Pozdr

przemo33
02-11-2009, 10:29
Witam
To co nikt mi nie powie jaka ta rura PCV ma byc? :(
I gdzie taka rure mozna kupic?
Pozdrawiam

DJ Rydzyk
02-11-2009, 23:58
witam
zastanawiam sie nad kopaniem studni. Chce to studnie wykorzystac do budowy domu oraz w pozniejsdzym okresie do podlewania ogrodka.
Czy mozna kopac studnie bez wyznaczenia miejsca przez rozdzkaza?
mniej wiecej widac w jakiej lini sa inne studnie, i jest ich troche w bliskiej okolicy.

Znajdź najbliższy w okolicy Instytut Geologii , udaj się tam i poproś o udostępnienie map geologicznych Twojej okolicy. Zazwyczaj zewidencjonowane są główne warstwy wodonośne, oczekiwane zakresy głębokości, lokalizacje zewidencjonowanych studni głębinowych, wraz z danymi dot. głębokości, składu wody, etc. Stopień zanieczyszczenia, izolacje warst wodonośnych, i od cholery innych mniej lub bardziej potrzebnych informacji, wraz z kolorowymi mapkami, wykresami, itd. Będziesz wiedział, co i jak w okolicy płynie.
Sam sprawdzałem, 20g/str kserokopii na miejscu, samo udostępnianie materiałów do wglądu bezpłatne, w Bibliotece Instytutu. Po co płacić szarlatanerii ?