PDA

Zobacz pełną wersję : Świerki a ogrodzenie



mario_pab
20-04-2006, 11:28
Mam trochę świerków pospolitych i chciałbym je posadzić wzdłuż płotu od strony drogi. Płot jest na fundamencie, murowany. W jakiej minimalnej odległości mogę posadzić te rośliny aby w przyszłości ustrzec się problemów? Dodam, że zależy mi, aby świerki rosły możliwie blisko płotu.

krzysztofh
20-04-2006, 11:31
Myślę, że 4m od płotu spowoduje, że jak świerki urosną będą blisko, wręcz powinny dotykać ogrodzenia

mario_pab
20-04-2006, 12:04
Myślę, że 4m od płotu spowoduje, że jak świerki urosną będą blisko, wręcz powinny dotykać ogrodzenia

Krzysztofh dzięki za odpowiedź, ale jeśli chodzi o gałęzie to to, że będą dotykać ogrodzenia to nie jest dla mnie problemem. W późniejszym okresie, gdy świerki podrosną dolne gałęzie mogę obciąć, a górne w niczym mi nie będą przeszkadzać. Mogą nawet przechodzić na drugą stronę ogrodzenia. Za ogrodzeniem nie mam sąsiada, gdyż jest droga. Bardziej interesuje mnie sprawa korzeni i ich wpływ na fundament płotu.

Pozdrawiam

hanka55
20-04-2006, 13:02
Najdoskonalej filtruje powietrze las świerkowy.:D Ale nawet świerkowy żywopłot, posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy, potrafi zatrzymać aż 70 proc. zanieczyszczeń. System korzeniowy świerka jest płytki, powierzchniowy, szeroki i płaski w formie talerzowej, często wnika w twarde podłoże nie głebiej niż na 30 cm ( góry). Dlatego tez tak dużo jest wiatrołomów świerkowych w górach!
Uważam, że krzysztofh bardzo dobrze Ci poradził.
4 metry to bezpieczna odległość dla fundamentu.
I oby Ci pięknie i pachnąco rosło!

krzysztofh
20-04-2006, 13:02
Moim zdaniem korzenie nie powinny byc problemem, ale może powinien wypowiedzieć się ktoś lepiej zorientowany w tej materii.

hanka55
20-04-2006, 13:18
Może to nieco pomoże...

"Ulepszanie warunków zakorzeniania się drzew

Istotne zmniejszenie nasilenia szkód można osiągnąć przez niewielkie nawet zwiększenie głębokości zakorzenienia i poziomego zasięgu rozwoju korzeni. Najwięcej problemów w tym zakresie występuje w drzewostanach na glebach torfowych i glebach glejowych z wodą powierzchniową. Odprowadzenie okresowego nadmiaru wody jest na takich glebach głównym warunkiem zwiększenia stabilności drzewostanów. Odwodnienie powierzchni przed jej odnowieniem realizuje się przede wszystkim przez wykonanie gęstej sieci otwartych rowów, czy też wyorywanie głębokich bruzd i sadzenie roślin na wywyższonych miejscach. Sposoby te jeszcze do niedawna nie budziły zastrzeżeń hodowców, jednak obecnie uważa się, że rowy i głębokie bruzdy ograniczają poziomy rozwój systemów korzeniowych, co przy płytkim zakorzenieniu obniża stabilność drzew. Zatem należy krytycznie spojrzeć na stosowane w Polsce technologie przygotowania gleby gruntów podmokłych, ograniczające poziomy rozwój korzeni, zwłaszcza wtedy, gdy sadzi się drzewa w bezpośredniej bliskości otwartych rowów czy głębokich bruzd. Takie drzewostany będą prawdopodobnie często uszkadzane, a w konsekwencji będą musiały być użytkowane w skróconej kolei rębu. By drzewo mogło rozwinąć dostatecznie silny system korzeniowy, musi być posadzone w odległości co najmniej 2 m od krawędzi rowu. Na suchych, ale zbitych glebach, drzewa również zakorzeniają się płytko i są wywalane przez silne wiatry. Doświadczenia praktyki leśnej w naszym kraju wskazują na przydatność stosowania w takich warunkach pogłębiaczy - zwłaszcza na glebach spoistych, z podeszwą płużną. Im większa szerokość bruzdy zostanie spulchniona, tym lepiej drzewa zakotwiczą się w glebie.



Materiał sadzeniowy i metody sadzenia

Zapewnienie właściwych warunków wzrostu drzewek w pierwszej fazie życia ma szczególne znaczenie dla późniejszej stabilności drzewostanu, ponieważ główny system korzeniowy dojrzałych drzew stanowią korzenie powstałe w okresie tych pierwszych kilku lat. W praktyce zbyt małą wagę przykłada się do jakości sadzenia, czego efektem są często zawinięte, przesuszone i szybko obumierające systemy korzeniowe sadzonych roślin. Sadzenie pod kostur powoduje dwustronne ściśnięcie systemu korzeniowego, co w konsekwencji prowadzi, szczególnie na glebach spoistych, do jednostronnego, wachlarzykowatego rozwoju korzeni i zmniejszonej odporności drzew na wywrócenie przez wiatr. Nie jest również dobrym rozwiązaniem ukośne sadzenie świerka pod motykę. Nieuzasadnione jest często spotykane twierdzenie, iż świerk w każdym wypadku, niezależnie od sposobu sadzenia czy przygotowania gleby, wytworzy tylko płytki system korzeniowy. Sadzenie świerka pod motykę w sposób istotny upośledza rozwój jego korzeni. Systemy korzeniowe drzewek z naturalnych odnowień i siewów są zwykle dobrze rozwinięte i lepiej stabilizują drzewa w glebie niż systemy korzeniowe drzew sadzonych. Z tego powodu drzewostany powstałe z siewu i naturalnego odnowienia, a później racjonalnie pielęgnowane, są względnie odporne na wywalenie przez wiatr.(...)
Prof. Jan Zajączkowski
Zakład Hodowli Lasu IBL"

http://www.laspolski.net.pl/article.php?story=2005120213335039

MAREK S
20-04-2006, 19:26
Witam serdecznie,
Nie wiem czy cos pomoge,
Ja mam posadzone swierki klujace wewnatrz posesji ok 2 m od ogrodzenia...
A na zewnatrz posesji mam szpaler posadzony ok 1 m od ogrodzenia...
Zdjecia sa na linku ogrodzenia drewniane chyba...

cyprinus
20-04-2006, 19:46
Świerki można strzyc, myślę, że można je posadzić bliżej niż 4m. przycinane utwożą gęstą ścianę.