PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga bambusowa - i inne :)



Agnieszka1
23-04-2006, 13:52
Proszę o opinię na temat podłogi z deski bambusowej, tych którzy mają taką podłogę.
Dzięki :D

Opinia na temat innych drewnianych podlog bardzo mile widziana takze :D

boorg
23-04-2006, 14:16
A tacy co takie układali ale nie u siebie w domu, to też mogą wyrażać opinię czy mają spadać na... bambus!? :wink:

Sonika
23-04-2006, 14:18
Boorg,
nie drocz się z dziewczyną, tylko zapodawaj o tych bambusach.

Mnie samą ten temat prześladuje, bo miałam mieć bambusy w łazience, ale nie na podlodze tylko na ścianie i suficie.

Temat nie przeszedł - małż się sprzeciwił i nie mam bambusów :( :( :(

boorg
23-04-2006, 14:56
Wcale nie droczę się tylko nie chce być jak Ewa Drzyzga - na każdy temat. :lol:
Ale skoro mam Twoje poparcie :wink: to już klepię w klawiaturę.

Bambus jako roślina bardziej przypomina trawę a nie drzewo. Dlaczego? Wiadomo - w środku jest pusty. Można powiedzieć, że rośnie sama kora. :wink: :lol: No a potem taką "korę" trzeba sprasować i pokleić aby otrzymać jednolity kawałek "drewna".

Co ma w sobie bambusowa "deska"?
Zalety.
1. Prasowanie drewna zagęszcza je, przez co podłoga jest twarda.
2. Unikamy wad spotykanych w innych gatunkach (np. szkody po robalach, sinizny, dziury po sękach, itp.).
3. Zrównoważona kolorystyka.
Wady.
1. Każdy prasowany materiał jest bardzo podatny na wilgoć (szczególnie w początkowym okresie po ułożeniu). Pije ją bardzo szybko (i szybko oddaje) - grozi szparami w podłodze.
2. Bambus jako drewno (puste w środku niestety) jest twardy, elastyczny i stabilny (idealny na wędki). Jako sprasowana deska jest twardy, elastyczny ale już niestabilny. Chyba, że bambus będzie naklejony jako fornir lub wykonamy go w formie parkietu warstwowego (z warstwą stabilizacyjną), to wtedy odzyska stabilność.
3. Bambus jest nijaki prawie jak wykładzina PCV (ale ja jestem wypaczony zawodowo :lol: i czasem gadam głupoty :oops: ).

Jak już kupować deskę bambusową to najlepiej polakierowaną i z frezowanymi krawędziami. Dlaczego? Ano dlatego, iż bambus sprawia duże kłopoty przy cyklinowaniu. Przez to, że drewno ma zniszczoną strukturę (prasowanie), włókna z krawędzi desek potrafią rozwarstwiać się przy polerowaniu. Powoduje to dużą ilość błędów w cyklinowaniu i lakierowaniu. Więc producenci frezują krawędzi desek bambusowych minimalizując ten problem. A frez ten jest dosyć niewielki (około 1 mm), wiec gdyby taką deskę wycyklinować to w niektórych miejscach frez zniknie i wtedy mamy problem. :( Stąd fabryczny lakier na desce.
Jak widać bambus jest jaki jest nie ze względu na walory estetyczne a bardziej na zależności technologiczne.
i to tyle "od kornika co bambusów nie jada" :wink:

Sonika
23-04-2006, 15:16
Heloł korniku :wink:

a jak się będą zachowywać tyczki bambusa w łazience?

Miałam mieć takie przyklejone do ściany, ale małż stwierdził, że to w ogóle beznadziejny pomysł, bo zaczną czernieć i się wykrzywiać od wilgoci.

Miał rację?

Sorry Agnieszko, za podpięcie się pod Twój wątek, ale jak Ty zniknęłaś, to ja wykorzystam Boorga :wink: :oops: .

boorg
23-04-2006, 15:22
Póki bambus jest bambusem (cały czas piszemy o drewnie oczywiscie :wink: ) to wszystko będzie OK. Nie wygnie się ani nie poczarnieje.
Gorzej jak sprasujemy bambusa (dalej piszemy o drewnie oczywiście :wink: ) wtedy bez zabezpieczeń ani rusz (chodzi o lakier lub olej oczywiście :wink: :lol: )
Pamiętaj, że bambus rośnie w klimacie gdzie średnia wilgotność powietrza to 70-80% (u nas 40-50%) więc ma w Twojej łazience jak u siebie w domu. :lol:

Sonika
23-04-2006, 15:30
Ale ja mam na myśli suche, zdrewniałe, ucięte patyki, a nie zieloną rosnącą roślinę.

Z takimi patykami też będzie OK? Nie trzeba niczym zabezpieczać?

boorg
23-04-2006, 15:35
Soniko jako parkieciarz zawsze piszę o patykach!!! :P
Jakbym był ogrodnikiem to pisałbym o roślinkach!!! :lol:
Więc miałem na myśli patyki... . :roll:

Aha. Stare powiedzenie parkieciarzy mówi:
"... drewnu po ścięciu najlepiej leży sie tam, gdzie od maleńkości rosło..." Mikolajus Cornicus AD 2006. :wink:

Sonika
23-04-2006, 15:48
No i wierz tu facetom.
Ja naiwna zrezygnowałam z tych bambusów i teraz chyba mi przyjdzie ustawić sobie snopek w kącie, bo na klejenie do ściany już niestety za późno :( .


Cornicusie oddaję Cię w ręce Agnieszki :wink: .

A swoją drogą to dlaczego Twój nick to Boorg, a nie Cornicus :wink: :D ?

boorg
23-04-2006, 16:03
Ja jestem czcicielem wielkiego Cornicusa!!! :lol:
To taka sekta parkieciarzy. :wink: :lol:
A sekty są teraz trendy (vide patrz sekta zielonookiej). :wink:

Sonika
23-04-2006, 16:06
Ja jestem czcicielem wielkiego Cornicusa!!! :lol:
To taka sekta parkieciarzy. :wink: :lol:
A sekty są teraz trendy (vide patrz sekta zielonookiej). :wink:

A ja nie należę to żadnej - buuuu :( :( :( , czy to znaczy, żem stracona??

boorg
23-04-2006, 16:16
Ależ skąd!!!
Masz szansę zostać guru, czyli szefem sekty!!! :wink:
Ja proponuję sekta robaczywego jabłuszka czyli JABŁOŻERKA. :lol:

Sonika
23-04-2006, 16:49
Dzięki Boorg - you made my day :D .

Podoba mi się - sekta JABŁOŻERKA :D :D :D .

Agnieszka1
23-04-2006, 18:12
A tacy co takie układali ale nie u siebie w domu, to też mogą wyrażać opinię czy mają spadać na... bambus!? :wink:

:D ej boorg nooooo!!!!
Wszystkie opinie zbieram :D
Właśnie zabieram się do czytania już zebranych :P

Agnieszka1
23-04-2006, 18:27
:D dzieki za rady .
boorg chodzi mi o parkiet 3-warstwowy w kolorze karmelu.
Skopiuje opis :D :
Lamelki składają się z trzech warstw, w tym z warstwy bambusa o grubości 4 mm. Dolne warstwy składają się z drzewa iglastego, przy czym środkowa warstwa jest ułożona poprzecznie tak, aby gwarantowała maksymalną stabilność. Lamelki posiadają łączenie pióro-wpust. Parkiet 3-warstwowy idealnie nadaje sią do pomieszczeń w których można układać podłogę tylko w systemie "pływającym". Parkiet dostarczany jest jako: surowy, lakierowany lub olejowany.

A to strona

http://www.galeriaparkietu.pl/parkiet_bambus.html

Czy w takim parkiecie tez moga powstac szpary?

Wlasciwie mam problem z doborem koloru - czeresnia za jasna, merabu za ciemny, karmelowy bambus mi sie spodobal,ale przestraszyles mnie szparami - teraz mam sosnowa deske, tam gdzie uzupelniali mi podłogę to dali zapewne nie wysuszona deskę i mam takie szpary ze mysz by przelazla niedlugo.
Wiśnia ma ładny kolor ale znow miekka jest.
I co tu wybrac :-?

boorg
23-04-2006, 19:05
Tak, szpary mogą powstać, ale będą dużo mniejsze jak przy bambusie "litym".

Wygląd Twojej bambusowej podłogi będzie zależał od:
1. Kolejności zaplanowanych prac. Jako, że jest to podłoga gotowa (nie musi być cyklinowana) możesz ją położyć na samym końcu (po zakończeniu wszystkich prac mokrych takich jak malowanie, gipsy, płytki, itp.).
2. Magazynowania. Staraj się dostarczyć podłogę nie wcześniej niż 3 dni przed montażem podłogi. Zwróć uwagę, aby opakowania były w miarę szczelnie zamknięte (nie bierz desek bez opakowania). Bądź konsekwentna w swoim uporze. Sprzedawca będzie twierdził, że drewno na Twojej budowie może leżeć nawet miesiąc czasu i nic z nim nie będzie. Ale pamiętaj: bambus jest bardzo kłopotliwym drewnem do magazynowania.
3. Selekcji materiału. Dokładnie przyjmuj materiał przywieziony na Twoją budowę. Każdą paczkę połóż na ziemi i naciśnij nogą. Jeżeli poczujesz, że wyraźnie ugina się to zły znak - deski są wygięte w tzw. pióro. Masz powód do reklamacji.
Po otworzeniu parkieciarz musi dokładnie przejrzeć każdą deskę. Te wadliwe (np. krzywe krawędzie, błędy w lakierowaniu) musi odrzucić. Też muszą Ci je wymienić (chyba, że w gwarancji jest inaczej).
4. Wilgotność powietrza i wylewek. Wilgotność wylewki betonowej do 2,5% (niektórzy przyjmują wg norm niemieckich 2%), wilgotność powietrza 40-60%. Dobrze aby od momentu przywiezienia drewna na budowę kontrolować wilgotność powietrza. Jak będzie za wilgotno (powyżej 60%) to uchylić na stałe okno na szczycie. Prosty wilgotnościomierz (higrometr) można kupić za około 30 zł. Wylewki musi sprawdzić parkieciarz. I jeszcze jedno: koniecznie musisz położyć folię paraizolacyjną pod podłogę.

i to tyle. :roll:

Agnieszka1
23-04-2006, 19:11
Tak, szpary mogą powstać, ale będą dużo mniejsze jak przy bambusie "litym".

Wygląd Twojej bambusowej podłogi będzie zależał od:
1. Kolejności zaplanowanych prac. Jako, że jest to podłoga gotowa (nie musi być cyklinowana) możesz ją położyć na samym końcu (po zakończeniu wszystkich prac mokrych takich jak malowanie, gipsy, płytki, itp.).
2. Magazynowania. Staraj się dostarczyć podłogę nie wcześniej niż 3 dni przed montażem podłogi. Zwróć uwagę, aby opakowania były w miarę szczelnie zamknięte (nie bierz desek bez opakowania). Bądź konsekwentna w swoim uporze. Sprzedawca będzie twierdził, że drewno na Twojej budowie może leżeć nawet miesiąc czasu i nic z nim nie będzie. Ale pamiętaj: bambus jest bardzo kłopotliwym drewnem do magazynowania.
3. Selekcji materiału. Dokładnie przyjmuj materiał przywieziony na Twoją budowę. Każdą paczkę połóż na ziemi i naciśnij nogą. Jeżeli poczujesz, że wyraźnie ugina się to zły znak - deski są wygięte w tzw. pióro. Masz powód do reklamacji.
Po otworzeniu parkieciarz musi dokładnie przejrzeć każdą deskę. Te wadliwe (np. krzywe krawędzie, błędy w lakierowaniu) musi odrzucić. Też muszą Ci je wymienić (chyba, że w gwarancji jest inaczej).
4. Wilgotność powietrza i wylewek. Wilgotność wylewki betonowej do 2,5% (niektórzy przyjmują wg norm niemieckich 2%), wilgotność powietrza 40-60%. Dobrze aby od momentu przywiezienia drewna na budowę kontrolować wilgotność powietrza. Jak będzie za wilgotno (powyżej 60%) to uchylić na stałe okno na szczycie. Prosty wilgotnościomierz (higrometr) można kupić za około 30 zł. Wylewki musi sprawdzić parkieciarz. I jeszcze jedno: koniecznie musisz położyć folię paraizolacyjną pod podłogę.

i to tyle. :roll:

o matko z córką :o
Juz zrezygnowalam z bambusa :lol:
Jutro jade wybierac co innego :D
Dzieki :D

zielonooka
23-04-2006, 19:16
Hmmm...a moge sie tematycznie podpiac z innymi gatunkami drewna na parkiety (o merabu juz bylo) Albo wiecei co zaloze nowy watek
Boorg bedziesz tak mily i zajrzysz?

boorg
23-04-2006, 19:16
Ale większość moich uwag tyczy się każdej podłogi drewnianej , ale niektóre z nich (w przeciwieństwie do bambusa) możesz trzymać na swojej budowie nawet pół roku (bez większych strat dla samego drewna).

zielonooka
23-04-2006, 19:36
ale ja np nie wiedzialam ze bambus jako sprasowane drewno ma mniejsza stabilnosc, ze moga byc problemy przy cyklinowaniu
o takie "haczyki" mi glownie chodzi juz w praktycznym uzytkowaniu

Agnieszka1
23-04-2006, 19:53
ale ja np nie wiedzialam ze bambus jako sprasowane drewno ma mniejsza stabilnosc, ze moga byc problemy przy cyklinowaniu
o takie "haczyki" mi glownie chodzi juz w praktycznym uzytkowaniu

Zielona zaloz jakis ogolnie o podlogach drewnianych - jestem wlasnie na etapie wyboru - albo dopisze do nagłówka swojego cóś :D
Boorg a jak sie sprawuje teak? twardosc jak sie ma to jatoby?
No i jeszcze o łączenie zapytam - na pioro i wpust lepsze jest chyba niz na spoiny ?
Kurcze nie wiem jak Ty Zielona ale ja nie moge dobrac odpowiedniego koloru drewna do mojego gustu :-? moze mam wypaczony :lol:

Sonika
23-04-2006, 19:56
Agniecha, mamy Jadidi, to bierz i akację - co będziesz daleko szukać :wink: .

Agnieszka1
23-04-2006, 19:57
Agniecha, mamy Jadidi, to bierz i akację - co będziesz daleko szukać :wink: .

O wlasnie akacja mi sie podoba - zapomnialam o niej.
Kurcze Sonika czy w Twoim watku sa jeszcze zdjecia podłogi? lece zajrzec !!!!!!!!!!
Dzieki ze mi przypomnialas :D

zielonooka
23-04-2006, 20:02
zalozylam --->

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=69542

Agnieszka1
23-04-2006, 20:05
Agniecha, mamy Jadidi, to bierz i akację - co będziesz daleko szukać :wink: .
Znalazlam akacje w Twoim watku.
Kupowalas surowe deski? pozniej je olejowalas?
Ja bym chciala gotowe cos :lol:
Ile kosztowal Cie mkw podlogi akacjowej?

boorg
23-04-2006, 20:13
ale ja np nie wiedzialam ze bambus jako sprasowane drewno ma mniejsza stabilnosc, ze moga byc problemy przy cyklinowaniu
o takie "haczyki" mi glownie chodzi juz w praktycznym uzytkowaniu
:o Chyba nie złapałem sensu. :oops:
Ja się Pani pytam: A o co chodzi (tak łopatologicznie)? :o

Sonika
23-04-2006, 20:13
Kupowałam normalnie tak jak się kupuje parkiet :wink: .
Nie za bardzo wiem co masz na myśli.

Potem cyklinowanie i olej.

Sonika
23-04-2006, 20:19
Agnieszka,
gdzie Ty kobieto latasz, bo nadążyć za Tobą nie mogę.
Siedż tutaj :wink:

Agnieszka1
23-04-2006, 20:21
Kupowałam normalnie tak jak się kupuje parkiet :wink: .
Nie za bardzo wiem co masz na myśli.

Potem cyklinowanie i olej.

No ze ja chce gotowa, kupuje, klade i gotowe ( jak panele).
Nie cyklinuje i nie lakieruje ( olejuję - jak to sie pisze? :lol: )
Np. deska barlinecka - gotowa.

Sonika
23-04-2006, 20:22
No to ja Ci w temacie deski nie pomogę :( .
Tylko boorg.

Agnieszka1
23-04-2006, 20:22
Agnieszka,
gdzie Ty kobieto latasz, bo nadążyć za Tobą nie mogę.
Siedż tutaj :wink:
Jak gdzie kurna po Twoich wątkach :D
Jeszcze na czata se lukam ale nikogo ni ma :wink:

Sonika
23-04-2006, 20:24
Agnieszka,
gdzie Ty kobieto latasz, bo nadążyć za Tobą nie mogę.
Siedż tutaj :wink:
Jak gdzie kurna po Twoich wątkach :D
Jeszcze na czata se lukam ale nikogo ni ma :wink:

a po jakiego grzyba :o , żle Ci w tych bambusach?? :wink:

Agnieszka1
23-04-2006, 20:25
No to ja Ci w temacie deski nie pomogę :( .
Tylko boorg.

Akacja tez jest gotowa.
A czy ona jest jasniejsza od merbau?
Boorg chyba spac poszedl :cry:
A ja musze pilnie wybrac deske , mieszkanie sprzedalismy, musimy klasc dechy bo jak nie zdazymy do lipca to po scianach bedziemy lazic :lol: albo w baraku pomieszkiwac :lol:

Agnieszka1
23-04-2006, 20:26
Agnieszka,
gdzie Ty kobieto latasz, bo nadążyć za Tobą nie mogę.
Siedż tutaj :wink:
Jak gdzie kurna po Twoich wątkach :D
Jeszcze na czata se lukam ale nikogo ni ma :wink:

a po jakiego grzyba :o , żle Ci w tych bambusach?? :wink:

A u Ciebie wiecej mozna sobie poogladac :D :P heh
wlasnie o kuchni tam naskrobalam - i slowo daje ze nie zgapialam :D a wyszla identyczna :P

boorg
23-04-2006, 20:31
...No ze ja chce gotowa, kupuje, klade i gotowe ( jak panele).
Nie cyklinuje i nie lakieruje ( olejuję - jak to sie pisze? :lol: )
Np. deska barlinecka - gotowa...
No to kupuj deskę barlinecką: akacja parzona.
Ale uwaga!!!
Barlinecka akacja nie będzie taka śliczna jak Soniki (Barlinek "podrasowuje" swoje selekcje - zamiast parzyć barwi drewno).

Agnieszka1
23-04-2006, 20:36
...No ze ja chce gotowa, kupuje, klade i gotowe ( jak panele).
Nie cyklinuje i nie lakieruje ( olejuję - jak to sie pisze? :lol: )
Np. deska barlinecka - gotowa...
No to kupuj deskę barlinecką: akacja parzona.
Ale uwaga!!!
Barlinecka akacja nie będzie taka śliczna jak Soniki (Barlinek "podrasowuje" swoje selekcje - zamiast parzyć barwi drewno).

Poszukalam w necie - za ciemna :cry: sie chyba zaplacze :cry:
a teak? cos sie dzieje z teakiem niedobrego?ciemnieje? jaka twardosc?

Sonika
23-04-2006, 20:38
Agnieszka,
gdzie Ty kobieto latasz, bo nadążyć za Tobą nie mogę.
Siedż tutaj :wink:
Jak gdzie kurna po Twoich wątkach :D
Jeszcze na czata se lukam ale nikogo ni ma :wink:

a po jakiego grzyba :o , żle Ci w tych bambusach?? :wink:

A u Ciebie wiecej mozna sobie poogladac :D :P heh
wlasnie o kuchni tam naskrobalam - i slowo daje ze nie zgapialam :D a wyszla identyczna :P

Jak wyszła identyczna, to napewno zgapiłaś. No przyznaj się :wink: :D

boorg
23-04-2006, 20:39
...A czy ona jest jasniejsza (akacja - przyp. boorg) od merbau?...
Zależy czym jest wykończona akacja a czym jest wykończony merbau.
Mamy dwie podłogi: akacja i merbau.
Jeżeli polakierujemy obie lakierem wodnym to jaśniejsza będzie akacja.
Jeżeli polakierujemy obie lakierem chemicznym to jaśniejsza będzie akacja.
Jeżeli zaolejujemy obie olejem to jaśniejsza będzie akacja.
Jeżeli akację zaolejujemy olejem a merbau polakierujemy lakierem wodnym to jaśniejszy będzie merbau. :roll:

Sonika
23-04-2006, 20:39
...No ze ja chce gotowa, kupuje, klade i gotowe ( jak panele).
Nie cyklinuje i nie lakieruje ( olejuję - jak to sie pisze? :lol: )
Np. deska barlinecka - gotowa...
No to kupuj deskę barlinecką: akacja parzona.
Ale uwaga!!!
Barlinecka akacja nie będzie taka śliczna jak Soniki (Barlinek "podrasowuje" swoje selekcje - zamiast parzyć barwi drewno).


Boorg, a co to właściwie znaczy "parzona"?

boorg
23-04-2006, 20:47
...a teak? cos sie dzieje z teakiem niedobrego?ciemnieje? jaka twardosc?...
a jaki teak?
bo TEAK brazylijski wg. Janki (taka metoda badań im wyższa wartość tym twardsze drewno) ma 3540 a TEAK azjatycki ma 1155.
Dla porównnia dąb ma 1360.

Agnieszka1
23-04-2006, 20:48
Agnieszka,
gdzie Ty kobieto latasz, bo nadążyć za Tobą nie mogę.
Siedż tutaj :wink:
Jak gdzie kurna po Twoich wątkach :D
Jeszcze na czata se lukam ale nikogo ni ma :wink:

a po jakiego grzyba :o , żle Ci w tych bambusach?? :wink:

A u Ciebie wiecej mozna sobie poogladac :D :P heh
wlasnie o kuchni tam naskrobalam - i slowo daje ze nie zgapialam :D a wyszla identyczna :P

Jak wyszła identyczna, to napewno zgapiłaś. No przyznaj się :wink: :D

Przyznaje - nie zgapilam :D tak wyszlo :D No moze szafki wiszace - mam wiecej :lol:
Mam jeszcze inny projekt ale ten bardziej mi odpowiada bo wiecej miejsca jest w kuchni.

boorg
23-04-2006, 20:54
...a co to właściwie znaczy "parzona"?...
W wolnym tłumaczeniu: sztucznie postarzana.
Co nam to daje:
1. Bardziej stabilną podłogę (stare klepki drewniane mniej pracują).
2. Zmianę wybarwienia (większość gatunków ciemnieje). :roll:

zielonooka
23-04-2006, 21:05
ale ja np nie wiedzialam ze bambus jako sprasowane drewno ma mniejsza stabilnosc, ze moga byc problemy przy cyklinowaniu
o takie "haczyki" mi glownie chodzi juz w praktycznym uzytkowaniu
:o Chyba nie złapałem sensu. :oops:
Ja się Pani pytam: A o co chodzi (tak łopatologicznie)? :o


Boorg - opisales w tym watku bardzo ciekawie zalety i wady bambusa
ze np ze przy cyklinowaniu moga byc problemy dlatego je sie frezuje i lakieruje , ze ma mala stabilnosc tego gat , i z czego to wynika i jakie moze miec konsekwencje przy uzytkowaniu
ja tego nie wiedzialam, wiec przeczytalam i juz jestm madrzejsza

a moze cos o innych gat drewna w tym stylu? :roll:

Agnieszka1
23-04-2006, 21:09
...a teak? cos sie dzieje z teakiem niedobrego?ciemnieje? jaka twardosc?...
a jaki teak?
bo TEAK brazylijski wg. Janki (taka metoda badań im wyższa wartość tym twardsze drewno) ma 3540 a TEAK azjatycki ma 1155.
Dla porównnia dąb ma 1360.

No i mow do mnie jeszcze :lol:
a cholera wie jaki teak - ten co ma ladny kolor :lol:
Ale az taka roznica pomiedzy brazylijskim a azjatyckim? wow :o musze je obejrzec.
Jej a ja bym chciala zeby mi sie dziury nie porobily . Jak poloze na pioro i wpust to bedzie sie trzymac chociaz ze 20 lat??? :lol: :wink:

Sonika
23-04-2006, 21:10
...a co to właściwie znaczy "parzona"?...
W wolnym tłumaczeniu: sztucznie postarzana.
Co nam to daje:
1. Bardziej stabilną podłogę (stare klepki drewniane mniej pracują).
2. Zmianę wybarwienia (większość gatunków ciemnieje). :roll:

a jak to się robi?

Agnieszka1
23-04-2006, 21:22
...a co to właściwie znaczy "parzona"?...
W wolnym tłumaczeniu: sztucznie postarzana.
Co nam to daje:
1. Bardziej stabilną podłogę (stare klepki drewniane mniej pracują).
2. Zmianę wybarwienia (większość gatunków ciemnieje). :roll:

No z tym ciemnieniem to szok.
A tak wogole na stronie barlinka w necie - merbau jest ciemniejsze od jatobe a w sklepie na zywca jest odwrotnie - albo ja juz glupieje :-?
A najlepsze jest to ze nie mozna sobie spokojnie w tych sklepach poogladac, zaraz biora nas za potencjalbych klientow. Babce jednej zostawilam tel zeby mi sie dowiedziala promocji na tali, teraz co 2-gi dzien wydzwania czy sie do niej wybieram kupic cos :lol:

boorg
23-04-2006, 21:29
a jak to się robi?
Przy pomocy pary wodnej.
Jakbyś to chciała zrobić w domu to proponuję:
Najpierw wnieść do pomieszczenia drewno a potem:
1. jeżeli pomieszczeniem jest sauna - no to wiadomo co robić.
2. jeżeli pomieszeniem jest kryty basen - odpowiednia grzałka do gotowania wody.
3. jeżeli pomieszczeniem jest Twoja kuchnia - gotowanie zupy dla batalionu wojska przez okres miesiąca (oczywiście na czteropalnikowej kuchence). :wink: :lol:

colld
18-09-2006, 13:07
witam
właśnie szykuje się u mnie wymiana podłogi w jednym pokoju - stara klepka 35letnia już. zastanawiałam się nad bambusem
pokój jest eksploatowany przez koty, psa i krzesło na kółkach, często się zdarza, że coś się wyleje. poza tym sam pokój jest dość pogięty - dużo załamań, krzywe ściany. czy bambusowa podłoga byłaby dobra?

boorg
19-09-2006, 20:16
A co to za 35 letnia klepka? :o Może dębowa???

colld
19-09-2006, 22:14
wybacz wprowadzenie w błąd, nie tyle to klepka co zwyczajna mozaika podłogowa, najzwyklejsza, najtańsza i mnie jeszcze na świecie nie było, kiedy to kładli. w każdym razie do wymiany się nadaje.

krzysboron
20-09-2006, 12:12
Witam;
Chcę kupić właśnie parkiet bambusowy. Tzn deski z "pioro-wpust" polakierowane, frezowane na kantach. Dostępne np w Lerloy Merlin, Komfort...
W jaki sposób należy ich układać - ? Na kleju czy pływające - jak panele?
Czy trudno jest to zrobić samemu - parkieciarzem nie jestem ale inne rzeczy nawet mi wychodzą (np meble z BRW).
Jeżeli na kleju to na jakim (konkretna polecana nazwa) ?

boorg
22-09-2006, 21:24
Bambus to nie jest dobry pomysł. :( Chyba, że macie trochę grosza na dodatkowe podrasowanie podłogi - to wtedy można coś sensownego stworzyć.
Gotowa podłoga bambusowa (kupowana w marketach).
Wady.
1. Grubość całkowita = 12 mm. Warstwa użytkowa to tylko 3 mm.
2. Jakość wykonania = kiepściuchno. Różnice na wysokości klepek, luźny pióro-wpust, pokrzywione deski, itp.
3. Lakier - słaby/kiepski akryl.
Zalety.
1. Niska cena. :oops:
2. Teoretycznie - jest to produkt gotowy do użytkowania tuż po położeniu. :-?

Pamiętajmy, że taka podłogę musimy kleić na klej poliuretanowy.

Co należy podrasować? :o
LAKIER.
Wersja prawidłowa: :D
musimy cyklinować a potem lakierować.
Wersja naciągana (ale możliwa): :wink:
matowimy, przwcieramy rozpuszczalnikiem i lakierujemy.
Wersja minimum: 8)
wykonujemy tzw. filtr. Nakładamy dodatkowe zabezpieczenie np. SIDOLUX.

...jaki sposób należy ich układać - ? Na kleju czy pływające - jak panele?...
Tylko i wyłącznie kleimy do podłoża. Samo układanie nie jest trudne. Należy zwrócić uwagę na klej: każde zabrudzenie na bieżąco czyścimy rozpuszczalnikiem do poliuretanów lub acetonem technicznym (jak klej wyschnie będzie plama). :roll:

krzysboron
24-09-2006, 20:49
Dzięki boorg, wyleczyles mnie z tego bambusa chociaz bardzo mi sie podoba. teraz szukam czegoś jasnego i bardzo wytrzymalego. Pozdrawiam.

freshbamboo
25-09-2006, 00:01
Witam. Z racji znajomości tematu chciałbym sie ustostosunkować do tego co jest napisane.


Bambus to nie jest dobry pomysł. Chyba, że macie trochę grosza na dodatkowe podrasowanie podłogi - to wtedy można coś sensownego stworzyć.
Gotowa podłoga bambusowa (kupowana w marketach).
Wady.
1. Grubość całkowita = 12 mm. Warstwa użytkowa to tylko 3 mm.
2. Jakość wykonania = kiepściuchno. Różnice na wysokości klepek, luźny pióro-wpust, pokrzywione deski, itp.
3. Lakier - słaby/kiepski akryl.
Zalety.
1. Niska cena.
2. Teoretycznie - jest to produkt gotowy do użytkowania tuż po położeniu.

Po pierwsze nie od dziś wiadomo że podłoga z bambusa sprzedawana w Leroy Merlin to jest najgorszy sort, pod wzgledem gatunku (III a nawet IV gatunek bambusa) a także podobnie jak napisał przedmówca dość cienka-12mm, ale podkreślam że tylko w marketach, bo jest też na rynku podłoga o grubości 15mm oraz 19mm i to pierwszego gatunku.
Taka podłoga Podłoga bambusowa jest pokryta 3 warstwami nietoksycznego lakieru akrylowo-uretanowego utwardzanego promieniami UV, dzięki temu jest trwała i w pełni zabezpieczona przed wodą, pleśnią i insektami. Nie muszę dodawać że dobrej jakości.
Zgodzę się natomiast że wypada dokonać pomiaru wilgotności podłoża i ewentualnie wyrównać.
Niestety dobrej jakości podłoga bambusowa nie jest wcale tania.


Bambus jest nijaki prawie jak wykładzina PCV (ale ja jestem wypaczony zawodowo i czasem gadam głupoty ).

Parkiet bambusowy napewno nie jest wykładziną :) muszę zaprotestować.
Bambus wykonany w formie parkietu warstwowego ma duża stabilność i niesprawia kłopotów. Pozdrawiam

boorg
25-09-2006, 08:56
...Po pierwsze nie od dziś wiadomo że podłoga z bambusa sprzedawana w Leroy Merlin to jest najgorszy sort, pod wzgledem gatunku (III a nawet IV gatunek bambusa) a także podobnie jak napisał przedmówca dość cienka-12mm, ale podkreślam że tylko w marketach, bo jest też na rynku podłoga o grubości 15mm oraz 19mm i to pierwszego gatunku.
Taka podłoga Podłoga bambusowa jest pokryta 3 warstwami nietoksycznego lakieru akrylowo-uretanowego utwardzanego promieniami UV, dzięki temu jest trwała i w pełni zabezpieczona przed wodą, pleśnią i insektami. Nie muszę dodawać że dobrej jakości.
Zgodzę się natomiast że wypada dokonać pomiaru wilgotności podłoża i ewentualnie wyrównać...
...Niestety dobrej jakości podłoga bambusowa nie jest wcale tania...
Parkiet bambusowy napewno nie jest wykładziną :) muszę zaprotestować.
Bambus wykonany w formie parkietu warstwowego ma duża stabilność i niesprawia kłopotów. Pozdrawiam
Jak miło, że mamy specjalistę.
Skoro już do nas dołączyłeś rozwiej wątpliwości tłumu (w tym i moje :D ) i odpowiedz na kilka pytań spragnionych wiedzy.
1. Jak rozpoznać III a nawet IV gatunek bambusa??? :o Wszak w marketach na opakowaniu bambusa piszą, że jest wszystko OK.
2. Czy grubosć 15 mm i 19 mm gwarantuje I gatunek drewna??? :o Czy w tym wypadku też możemy kupić III lub IV gatunek??? :o Jeżeli tak to jak go rozpoznać (podejrzewam, że na opakowaniach nic o tym nie piszą)??? :o
3. Fajnie, że dzięki 3 warstwom lakieru podłoga jest zabezpieczona przed wodą, pleśnią i grzybami. :D Ale istotą lakierowania jest odporność na działanie człowieka. :wink: Jak tutaj wypada ów lakier??? :o Przecież uretan i akryl nie są twarde??? :-?
4. A jakie parametry ma parkiet warstwowy??? Jaka grubość całkowita, jaka warstwy użytkowej? Lakierowany czy surowy, krawędzie frezowane czy proste?
5. Jeżeli parkiety bambusowe w I gatunku nie są tanie, to ile kosztują? Niech będzie porównanie - wszak cena w marketach nie jest tajemnicą. :D

Reasumując:
Czekamy na kilka Twoich słów.

P.S.
Napisałem "bambus wygląda jak wykładzina" a nie "jest wykładziną". To duża różnica. :roll:

24-10-2006, 14:32
boorg,

a co powiesz o podłodze bambusowej sprzedawanej tutaj:
http://www.tamex.net.pl/index.php?target=parkiet&PHPSESSID=2d0df5c436ace56b81fb01ba9dd04c2d :o

podoba mi się, ale "trochę bym chciała, ale trochę się boję" 8)

pozdrawiam,

p.s. drogi boorgu, próbuję cię zainteresować moimi prywatnymi - choć związanymi z podłogami :oops: - sprawami na priv; przeglądasz go czasami? :roll:

29-10-2006, 17:12
Oj :o

spadliśmy na drugą stronę, więc podciągam... :lol:

pozdrawiam,

Mike_
03-11-2006, 21:46
Mam podłogę bambusową z firmy Tamex od ponad roku i jest super! Nie ma z nią żadnych problemów.

Pozdrawiam

boorg
04-11-2006, 00:42
...a co powiesz o podłodze bambusowej sprzedawanej tutaj...
Bambus to bambus :wink: czyli prasowana trawa. Podłoga jest twarda ale fabryczny lakier na niej to badziewie. :( Aby to miało ręce i nogi należy naprawdę sporo grosza wydać (a nie tylko zakupić/położyć "gotową" podłogę). :cry:

...Mam podłogę bambusową z firmy Tamex od ponad roku i jest super! Nie ma z nią żadnych problemów...
A ja mam działkę na księżycu z firmy Dwóchtakich. I też jest super. A problemów żadnych... . :wink:

P.S.
A Dwóchtakich wyrosło i zajmują wysokie stołki w kraju. :wink: Tzn. moja działka ma gwarancje państwowe. :lol:
A Tamex z bambusem tak nie ma. :cry: :oops: :lol: Dlaczego??? :o

Mike_
04-11-2006, 22:59
Boorg, wypowiadasz się na temat lakieru a podejrzewam że nigdy nie miałeś do czynienia z tymi deskami (z poza marketu). Mówiąc lakier fabryczny ktrórą fabrykę masz na mysli? bo wiem że nie jedna produkuje tego typu podłogi i jakość powłoki lakierniczej bardzo się różni! Wiem bo sprawdzałem przed zakupem. Faktycznie deski w marketach mają słaby lakier i można je porysować nawet paznokciem ale jakość nie była nigdy mocną stroną marketów. Na szczęście nie jest to jedyne miejsce gdzie można kupić parkiet bambusowy.

Przy okazji dodam że nieprawdą jest mała stabilność wymiarowa tego materiału. Sprawdzałem to przed zakupem i jedna z niemieckich firm podawała że jest prawie 2 razy stabilniejszy od dębu. Przeprowadzone badanie było podparte technicznym certyfikatem. Jak znajdę ponownie ten certyfikat to zamieszczę link.
Osobiście nie mam żadnych problemów z powłoką lakierniczą i uważam że jest to bardzo ładna podłoga!

Pozdrawiam

boorg
05-11-2006, 02:46
Oj z różnymi bambusami miałem do czynienia. :wink: Czy akurat jeden z nich to Tamex :o pojęcia nie mam. Wyjątki potwierdzają regułę - jeżeli jesteś zadowolony pstryknij podłogę bambusową w swoim domku i umieść zdjęcie na forum: niech wiara przekona się jakie to ja głupoty wypisuję. :lol:

Kilka słów o porównywaniu stabilności parkietów/desek.
1. Bambus to prasowana trawa.
2. Dąb to lity kawał drewna. Sprasujmy go, posklejajmy i otrzymamy coś w stylu pasiastego OSB. :wink:
3. Teraz porównujmy stabilność (dwóch porównywalnych produktów). :roll:

W każdym innym przypadku porónywanie parkietu bambusowego z jakimkolwiek litym parkietem jest nadużyciem. :oops: Nic dziwnego, że tak dobrze wypada w tabelkach/rankingach porównawczych.

Kilka słów o lakierze.
Jeżeli producent/importer nie zająknął się nawet słowem o warstwie lakierniczej oznacza jedno: na wierzchu nie ma nic rewelacyjnego. :( Znając porównywalne produkty mogę w ciemno obstawić co mamy za lakier: uretan albo akryl UV. A obydwa z nich w swoich podstawowych wersjach, to żadna lakiernicza rewelacja... . :(

Reasumując:
Rozumiem, że markety sprzedają mnóstwo badziwia ale posługiwanie się kluczem - wszystko co w marketach jest beee! a poza nimi super - jest cokolwiek niezrozumiałe. Najgorsze parkiety (nie tylko bambusowe) z jakimi miałem do czynienia były kupowane przez inwestorów w profesjonalnych firmach (np. DLH, Egzoparkiet) lub w niewielkich stolarniach/tartakach. :(

Mathylda
05-11-2006, 22:25
Witam,

Przepraszam ze pisze troche nie na temat ale bardzo potrzebuje fachowej porady :oops: .

Mam kilka pytan dotyczace parkietu sucupira, ktory chcialabym ulozyc w moim salonie.

Odnosze wrazenie ze sucupira nie jest popularnym materialem na parkiet - praktycznie nie widzialam zadnej realizacji tego parkietu na wiekszej powierzchni. Sprzedawcy prezentuja tylko pojedyncze deski (lub probki), a na tej podstawie ciezko jest podjac decyzje o inwestycje w te podloge.

Dlatego tez bede wdzieczna za odpowiedz na kilka moich pytan:

(1) Czy przy ulozeniu sucupiry na duzej powierzchni (np. salon) wystepuja duze roznice w kolorystyce pomiedzy jasnymi i ciemnymi deskami / klepkami? Czy bedzie to raczej podloga jednorodna?

(2) Sucupira jest drewnem o duzym uslojeniu - czy na duzej powierzchni to uslojenie bedzie bardzo widoczne (czy wystapi efekt "klucia w oczy")?

(3) Słyszalam że tuż po położeniu świeżej deski kolor niekoniecznie przypomina brąz - dopiero po nasłonecznieniu drewno dojrzewa do właściwego koloru. Czy to prawda?

(4) Boorg - wspominales ze do tej pory miales do czynienia z sucupira olejowana. Wydaje mi sie ze olej poglenia kolor i wyciaga sloje - czy mam racje? A jak wygladalaby podloga lakierowana?

(5) Jakie jest najbardziej optymalny rozmiar klepki dla tego parkietu?

Jezeli macie sucupire na waszych podlogach bede bardzo wdzieczna za zdjecia.

Z gory dziekuje za pomoc.

Kasia18
06-11-2006, 18:50
witam wszystkich miłośników drewnianych podłóg :D

chciałabym usłyszeć jakieś opinie na temat daglezji... planuje właśnie wykonać podłogi z tego drewna, ale ten gatunek u nas jest chyba mało popularny??? :(
proszę o opinie i porady

pozdrawiam

kropka75
18-02-2007, 20:16
Witam serdecznie.
To mój pierwszy wpis tutaj.

Od tygodni szukam pomysłu na podłogę. Podłogę w sypialni i w (tak to szumnie nazwijmy) salonie. :)

Jeden z pokoi mamy w panelach Kronopol czy Kronooryginal, już nie pamiętam. Sprawdzają się, więc uparłam się przy nich, ale mój mąż - jako że trochę je zajechał krzesłem komputerowym, wychodząc z założenia, że jak kosztowały 80zł za metr to maty nie trzeba :evil: - uparł się, że chce bambus w sypialni i deskę barlinecką w salonie.

Czytam o tym i czytam i mam mnóstwo wątpliwości. Naczytałam się o tym, że taka deska jest trwała, ale nie odporna na zarysowania i np. kocie pazury, że bambus nie nadaje się do suchych pomieszczeń, że jedno i drugie po latach ma luki. Głowa mnie już boli od czytania tego.

Podłogę chcę gotową, nie wymagającą lakierowania i cyklinowania, możliwie najbardziej trwałą.
Ze względu na powyższe, osobiście najbardziej mnie przekonują panele o 4 klasie ścieralności, twarde, takie do montażu w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ale może ja źle kombinuję...

Będę bardzo wdzięczna za wszelki rady i sugestie.

Frankai
11-03-2007, 00:10
1. Każdy prasowany materiał jest bardzo podatny na wilgoć (szczególnie w początkowym okresie po ułożeniu). Pije ją bardzo szybko (i szybko oddaje) - grozi szparami w podłodze.
2. Bambus jako drewno (puste w środku niestety) jest twardy, elastyczny i stabilny (idealny na wędki). Jako sprasowana deska jest twardy, elastyczny ale już niestabilny. Chyba, że bambus będzie naklejony jako fornir lub wykonamy go w formie parkietu warstwowego (z warstwą stabilizacyjną), to wtedy odzyska stabilność.


Tutaj troszkę lepiej piszą o bambusie: http://budujemydom.pl/bd/artykuly/705_panele_czy_parkiety/
i tutaj:
http://www.parkiet.nas.pl/index.php?d=informacje&id=4&PHPSESSID=bfc73fc9072b04486bcd17724823a910

rogacek
11-03-2007, 20:20
witam
mam pytanko w temacie parkietu bambusowego

strasznie mi się podoba i chciałbym połozyć go w salonie i kuchni. niestety podłoga to płyta OSB-3 22mm na legarach ( stare budownicto) i nie jest to podłoże bardzo sztywne tylko przy chodzeniu może lekko pracować. czy można na takie podłoże połozyć taki parkiet?? myślę o gotowym i polakierowanym parkiecie w formie desek parkietowych.

rogacek
12-03-2007, 20:51
a co mam zrobić ja jak mnie niestać na dobrej klasy drewno???

mieszkać z płytą OSB na podłodze???
muszę ją czymś przykryć

Frankai
13-03-2007, 06:17
a co mam zrobić ja jak mnie niestać na dobrej klasy drewno???

mieszkać z płytą OSB na podłodze???
muszę ją czymś przykryć

Nie wiem co z płytą OSB jako podłożem.

Tzw "przemysłówka" nie jest droga, ale jej układania już troszkę tak. Polskie drewno w przemysłówce to 40-65 zł, egzotyczne 35-95zł.

cYg
03-11-2008, 22:30
Witam!

Szczerze powiem, że o czymkolwiek tutaj nie czytam to rodzą się w mojej głowie poważne wątpliwości. Nie inaczej jest w przypadku parkietu z bambusa. Wymarzyłem sobie taki do salonu z aneksem kuchennym (35m2) i nic innego nie jest w stanie mi wejść do głowy, szczególnie, że mój budżet jest baaardzo ograniczony.
Przeglądałem więc marketowe bambusy i nie ukrywam, że promocja w NOMI (49.99zł/m2) jest bardo kusząca (15mm+lakiej UV - po przejechaniu kluczem została rysa). Plan jest taki:

1. Kupię 40m2 parkietu + klej poliuretanowy
2. Razem z kolegą - fachowcem od układania paneli, deski barlineckiej, glazury etc. w tak zwanym szerokim gronie rodzinnym - położymy parkiet
3.Padnę na kolana i papierem ściernym (jaka grubość?) zmatowię lakier - cyklinowanie to raczej za droga impreza
4. Polakieruję - i tu mam problem bo o tym nie mam zupełnie pojęcia. Nie wiem jak, jakim lakierem i ile go potrzebuję

Na parkieciarza absolutnie nie ma szans gdyż kryzys finansowy brutalnie wdarł się w moje życie uszczuplając kredyt na wyposażenie mieszkania (od developera)

Alternatywą dla parkietu są jedynie panele, jednak za tym pierwszym przemawia jeden zasadniczy argument: BO TAK I KONIEC!:)

Będę wdzięczny za kilka rad i korekt mojego "planu"

ghost34
03-11-2008, 22:39
kutro około 10 tej poradze dzisiaj juz za pozno..

cYg
03-11-2008, 23:04
dzięki - zaraz po pracy zajrzę na forum :)

ghost34
04-11-2008, 11:29
Specyfik nazywa się WS 2kCONTACT..z firmy LOBA-WAKOL polska na to zaś WS DUO 2k ...-teraz mniej wiecej opisze jak masz to zrobić..na 35 m/kw..WS Contact kupujesz dwie puszki x(0,75 litra baza 0,5litra plus utwardzacz 0,25 litra)...zapewne tenże bambus jest fazowany..a więc najpierw czekasz po ułozeniu bambusa około tygodnia (zależy na czym bedziesz kładł)...wszelkie wytyczne jarekkur napisał ..(odnośnie układania) ja zajmuje się teraz powierzchnią..lakierniczą..aby nie było niedomówień..kupujesz wiec 2x 0,75 litra ws contact..jedną puszkę 1litrową care remover, i zestaw (4,55 litra plus utwardzacz 0,45 litra)WS Duo..oraz dwie gąbki żółte.. (contact gabka)..plus floor polish plus 1 litr..plus clenaer ..(wszystko z Loby)

Teraz po kolei..najpier zmywasz dokładnie care removerem za pomocą np takiej viledy czy tez łasiczki na wilgotno ..całą powierzchnię..bambusa..wraz z recznym przetarciem mikrofaz(trzeba się schylić)..czekasz aż wyschnie (dokładnie wyschnie!!)

Później bierzesz dobrze mieszasz ws contact i przygotowujesz obie gąbki..(najlepiej mieć też tzw. krokodyla ..czyli łapkę do gąbek..) nasączasz jedną gąbkę tak aby zostawiała cokoloiwek (nie lało się z niej)..i przejeżdżasz fazy mniej wiecej po metrze bieżącym..zaczynasz od ściany naprzeciwko wyjścia na całej jej szerokośc(abys sie nie zalakierował)...po nawilżeniu faz bierze i wylewasz troszkę ws contact na posadzkę i rozciągasz równomiernie drugą gąbka po całej powierzchni(powierzchni tej na której już zrobiłes na wilgotno fazy)..i tak się cofasz po mniej wiecej metrze bierzącym do wyjścia..radziłbym to zrobić we dwóch jeden fazy drugi zaraz za nim rozprowadza srodek na całych deskach..tak aby po lekkim rozlaniu nie pozostało smug..

czekamy..około dwóch godzin..na jakies 10-15 minut przed zamiarem lakierowania mieszamy ..lakier nawierzchniowy (ws2k duo około 3,5 litra))..mocno mikeszając//przez jakieś 5 minut..i jęsli już nam ws 2k contact wyschnie..(powinno to trwać około 2 godz w sprzyjających warunkach)..wchodzimy (najlepiej w papciach szpitalnych foliowych załozonych w progu tuż przed wejściem)..na posadzkę i lakierujemy cała posadzke za pomocą wałka do lakierów wodnych..(po obrysie na bieżąca pędzlem przy ścianach tak aby pozostało mleczko lekko białawe na powierzchni..)

czekamy 5 dni..

bierzemy viledę wzglednie łasiczkę..i stosuemy floor polish plus..wylewamy go ostroznie (aby nie pochlapać ścian) na posadzkę..i równomiernie rozprowadzamy środek na mokro po całej powierzchni deski..tak aby po rozlaniu nie było smug środek ten schnie około 40-50 minut i 1 litr spokojnie wystarczy na 35m/kw..nawet jakieś 700g powinno być ok..po tymże czasie już swobodnie mozesz uzytkować posadzkę..

posadzkę tą na codzień odkurzasz zamiatasz a okresowo ..myjesz na lekko wilgotno nie na mokro !! roztworem wody i cleanera..(1:10 to koncentrat polecam równierz do kafelek np )..uff mam nadzieje ze nie za bardzo skomplikowane..jakby co pytaj..

cYg
04-11-2008, 20:11
Ufff to ja powinienem powiedzieć - naprawdę wyczerpująca odpowiedź i jak się okazuje wcale to nie taka prosta sprawa. Ale też nie jest to coś czego się nie podejmę :)

Oglądając dzisiaj bambus już zaczynałem wątpić czy jest sens się za to zabierać, ale teraz widzę, że jest szansa zrobić z tym coś porządnego. Bo nie dopuszczam do siebie myśli, że po takim zmaltretowaniu ten parkiet mógłby nie być porządny.

A więc usystematyzuje to sobie w etapach (po położeniu parkietu na standardowej samopoziomującej posadzce betonowej i odleżeniu):

1. Kupuje produkty LOBY
a) dwie puszki WS 2kCONTACT
b) jedną puszkę care remover 1L
c) zestaw (4,55 litra plus utwardzacz 0,45 litra)WS 2K Duo
d) dwie gąbki żółte contact gąbka
e) floor polish plus 1L
f) cleaner
g) 1 wałek do lakierów wodnych

2. Z samego rana zmywam podłogę cleanerem za pomocą Viledy z uwzględnieniem fazowania i czekam aż wyschnie
3. Razem z kumplem padamy na kolana i ja gąbką robie fazy a on drugą całe powierzchnie za pomocą wcześniej zmieszanego WS 2k Contact
4. Czekamy ok. dwie godziny aż wyschnie i mieszamy zestaw WS 2k DUO przez 5 minut (napisałeś ok 3,5L czyli mieszam 3L lakieru + 0,3L utwardacza? czy lepiej zmieszać cały zestaw żeby proporcje zgadzały się na 100%?)
5. Po 10 minutach wałkiem i pędzlem jadę podłogę tak aby na powierzchni pozostało białawe mleczko
6. czekam 5 dni
7. Za pomocą Floor polish plus (rozlanego na podłogę) i Viledy poleruję podłogę
8. Po 40 minutach oddycham pełną piersią dumny ze swojego pierwszego parkietu :)

MAm nadzieję że podołam MAm jeszcze jakieś 4 tygodnie do położenia parkietu więc będzie czas żeby to sobie poukłądać, ale mam jeszcze kilka pytań gwoli jasności:

1. Co to jest Vileda lub łasiczka? Czy to chodzi o takie mopy firmy Vileda?
2. Czy przez te 10 dni kiedy parkiet ma leżeć położony w mieszkaniu można normalnie po nim chodzić?
3. napisałeś ok 3,5L czyli mieszam 3L lakieru + 0,3L utwardacza? czy lepiej zmieszać cały zestaw żeby proporcje zgadzały się na 100%?
4. Czy po lakierowaniu powinienem zostawić mieszkanie na te 5 dni zupełnie zamknięte i nie robić np. łazienki? Salon nie jest zamykany.

Dziękuje Ci bardzo za te informacje. Dzięki temu już mniej więcej widzę sens tego przedsięwzięcia :)

ghost34
04-11-2008, 23:18
1. Co to jest Vileda lub łasiczka? Czy to chodzi o takie mopy firmy Vileda?
2. Czy przez te 10 dni kiedy parkiet ma leżeć położony w mieszkaniu można normalnie po nim chodzić?
3. napisałeś ok 3,5L czyli mieszam 3L lakieru + 0,3L utwardacza? czy lepiej zmieszać cały zestaw żeby proporcje zgadzały się na 100%?
4. Czy po lakierowaniu powinienem zostawić mieszkanie na te 5 dni zupełnie zamknięte i nie robić np. łazienki? Salon nie jest zamykany.

Vileda ..hmm zapytaj małzonki..łasiczka..hmm jak to opisać tez ma loba w ofercie...to jest takie futerko na tzw zatrzaski.."urzadzenie" ma ksztalt literki T..na - zakłada sie rzeczone futerko..ważne jest aby po kazdej aplkacji..łasiczka uprac ja do czysta detergentem i wypłukać porządnie koszt okoo 80-100zł nie wiem dokładnie ponieważ swojej uzywam juz z 1,5 roku a naprawde prauje ja wiele..( na pytanie ile u Ciebie wytrzyma ..a bedziesz uzywał od czasu do czasu odp sobie sam)..

zalezy od kleju mam nadzieje ze weźmiesz sobie porady jarekkur..do serduszka przeprowadzisz próby,,..prónego pzyklejania, odbijania młotkiem itd itp..nie wiem jaka masz wylewke w jakiej wilgotnosci ..itd itp..wiec umówmy się nie mam zdania..

Jak juz ułożysz ..to na ogół najdłużej po 48 godzinach możesz sobie deptać po posadce..( to już maksymalny okres bezpieczeństwa).ale uważaj na uszkodzenia mechaniczne..i wszelkie zabrudzenia zabezpiecz najlepiej kartonem..lub tektura falistą.

mnie by było szkoda mieszać 5 litrów wiedząc ze około 180zł wyleje do zlewu.taki nawyk zawodowy...kupuje plastikowy miarki w hipermarketach z podziałkami (6zł szt) i nie mam problemów z proporcjami na "oko"..

5 dni to okres pełnego "utwardzenia " lakieru w optymalnych warunkach.Możesz uzytkować posadzke ale ostrożnie..nie w butach itd czyli nie obciazac ..jje w pełni..po 3-4 godzinach jest lakier tzw powierzchniowo -suchy co wcale nie znaczy ze jest utwardzony..!!
.
Łazienki????a cóz chcesz jeszcze po ułozeniu drewna wykonywać w łazienkach mam nadzieje ze nic wiecej oprócz ..białego montazu (wszelkie prace mokre jak kafelki , fugi , tynki gładzie ) musza byc bezwzgledzie zakonczone przed..ułozeniem..drewna w domostwie..jutro jade na całki dzionek..we czwartek..bede spowretm jakby co..

cYg
05-11-2008, 11:15
Dzięki. Na dzień dzisiejszy wiem już wszystko.

No prawie... Wiem, że parkiet układa się raczej pod koniec remontu, ale czy rzeczywiście nie można robić łazienki przez te 10 dni przerwy po położeniu parkietu? NIe ukrywam że bardzo by mi to ułatwiło sprawę. Ale dobrze, że to podkreśliłeś bo szczerze mówiąc malowanie ścian miałem w planie na samym końcu.

Do godziny 0 zostało mi jeszcze jakieś trzy tygodnie, ale już znacznie pozytywniej na to patrzę. Wielkie dzięki!

Slawek 9
01-01-2009, 20:29
http://www.parkiet.nas.pl/index.php?p108,parkiet-gotowy-lakierowany-finish-bambus-15x96x960-horyzontalny

Z góry dzieki.

Właśnie się poważnie zastanawiam nad zakupem

Sławek

commor
02-01-2009, 07:10
Cześć, może pomogą Ci w podjęciu decyzji moje zdjęcia:

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/Dsc03531.jpg

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/Dsc03529.jpg

Reszta zdjęć w stopce.......... Pozdrawiam w Nowym Roku

Asieks
02-01-2009, 09:52
Ja jestem posiadaczką desek bambusowych...jescze nie wiem czy szczęśliwa bo jeszcze są nie położone. Jest to bambus parsowany jasny.

Jak tylko będzie zrobione wkleje fotki.

Commo u Ciebie wygląda fajowo :D

mr6319
17-05-2009, 08:49
Witam w krainie bambusa...
Przyznam, że nam też spodobał się parkiet bambusowy...
I trafiłem na taką stronę:
http://www.parkietybambusowe.pl/index.html

A tam coś takiego:
http://www.parkietybambusowe.pl/foto/parkiet_bamusowy_horyzontalny_natural_01.jpg

Przyznam, że jak dla mnie jest super... I całą górę chciałbym czymś takim zrobić.
Może macie jakieś opinie w tym temacie?
Albo możecie polecić innych producentów?

jarekkur
17-05-2009, 19:22
Witam w krainie bambusa...
Przyznam, że nam też spodobał się parkiet bambusowy...
I trafiłem na taką stronę:
http://www.parkietybambusowe.pl/index.html

A tam coś takiego:
http://www.parkietybambusowe.pl/foto/parkiet_bamusowy_horyzontalny_natural_01.jpg

Przyznam, że jak dla mnie jest super... I całą górę chciałbym czymś takim zrobić.
Może macie jakieś opinie w tym temacie?
Albo możecie polecić innych producentów?

Bambus rośnie w Chinach i tam robi się z niego parkiet. Tych firm jest tysiące a do Polski ściąga się parkiet od najtańszych, dlatego trudno polecic jakąs firmę.
Nawet handlarze co raz zmieniają producenta i kupują kontenery w Hamburgu.
Przed kupnem bambusa zmierz jego wilgotnośc powinna miec 7,5%. Ta wilgotnosc odpowiada klimatowi w naszej szerokości geograficznej tj. 20C i 50% wilgotności.
Twoja wylewka musi byc sucha 1,8% maksymalnie w dolnej części wylewki.
Wylewka musi byc równa i stabilna, nie spękana, nie piaszcząca się, bez twardzieli powierzchniowej itp. To wszystko musi byc spełnione zresztą dla każdej posadzki. Klej poliuretanowo-epoksydowy w ilości 1,5kg/m2. Często bambus ma fazki w związku z tym klejenie musi odbyc się bardzo czysto. Bambus z fazkami powinien zostac przeszlifowany siatką 80 i 100. Nastepnie lakier albo olej. Zobacz bambus na www.Parpo.pl/referencje.

mr6319
17-05-2009, 20:46
Wszystkie informacje jakie dziś wyczytałem w sieci raczej skłaniają mnie do zmiany na parkiet lub deskę.

fredi07
17-05-2009, 21:03
Wszystkie informacje jakie dziś wyczytałem w sieci raczej skłaniają mnie do zmiany na parkiet lub deskę.
I to rozsądna decyzja. Za jarkiem napiszę, polski dąb, jesion i spokój na 100 lat. Można cyklinować, koloryzować. I raczej tradycyjny parkiet gdzie na 1cm grubości szerokość nie przekracza 4cm. Ta moda na szerokie deski to tak mam mieszane uczucia. Ponad 20 lat zakładam podłogi i u siebie dla spokojności założyłem parkiet.

ghost34
17-05-2009, 23:39
tez parkietu z trawy bym nie ukladal..ale co do szerokiej dechy..na jakies 14 cm z debu to nie widze przeciwskazan ze stabilniejszych egzotow czy jesiona takze..

fido
04-09-2009, 14:59
mam dylemat co położyć na podłogowe ogrzewanie wodne:
Bambus prasowany:
Chyba to ten:
http://www.danstar.pl/produkty,954.html
wygląda na twardy ciężki więc może ok. na podłogówke wodną
obawiam się że to lita deska (choć prasowana z żywicą) i mogą być pęknięcia

alternatywą jest:
finisz parkiet dąb natura
jest on jaśniejszy więc nie widać rys na lakierze – brak załamania światła
jednak wydaje mi się że jest on mniej trwały

jarekkur
04-09-2009, 19:33
tez parkietu z trawy bym nie ukladal..ale co do szerokiej dechy..na jakies 14 cm z debu to nie widze przeciwskazan ze stabilniejszych egzotow czy jesiona takze..

Ale producenci ida dalej w ten ciemny tunel i produkują jesiony, buki 16mm x 150mm x 2000mm. Do tego piszą, że wystarcza 1,1kg kleju na m2.
To pomału staje na głowie. Ważne, że ładne, szerokie i ludzie kupią a naiwny zamontuje tak jak parkiet 22x70x450mm. Jeżeli taki parkiet przy 10% wilgotności poleży na 2,3% jastrychu to napewno nie deska 150mm szeroka i 15mm gruba.

Frankai
04-09-2009, 20:53
Ważne, że ładne, szerokie i ludzie kupią a naiwny zamontuje tak jak parkiet 22x70x450mm. Jeżeli taki parkiet przy 10% wilgotności poleży na 2,3% jastrychu to napewno nie deska 150mm szeroka i 15mm gruba.
Do mnie ekipa od wykończeniówki przyszła z opóźnieniem. A czemu? Mieli poprawkę. Zachciało im się poszerzenia zakresu prac i przykleili parkiet. Pominę już fakt, że nie znam szczegółów jaki parkiet, jaki klej, czy sprawdzili w jakikolwiek sposób wilgotność. W każdym razie przykleili i zeszli z budowy, nie udzielając żadnych wskazówek gościowi. Gość zamknął budowę na 4 spusty na jakiś długi czas (3 może 6 miesięcy?). Chyba nie muszę tłumaczyć jaki obraz zastali po ponownym otwarciu budowy, gdyż oni robią też G-K i gładzie. Klepki ponoć nie były na P-W i czyścili je, żeby ponownie przylepić. A niby tacy rozsądni. To co u mnie zrobili (łazienki od a do z, G-K), zrobili porządnie i nie miałem z nimi żadnych problemów i zastrzeżeń. Nie byli też jacyś zarozumiali czy przemądrzali. Pchać się jednak w nową działkę i do tego w taki sposób? :roll: Chyba się ostro przeliczyli.

To takie ostrzeżenie dla innych - czasem Wasze teksty brzmią strasznie mentorsko, ale niestety - tak to z drewnem jest. Czasem wybaczy błędy, a czasem drobiazg i zamiast drewna na podłodze, mamy drewno w piecu (tylko czemu takie drogie? ;) ). Lepiej więc trzymać się tych wszystkich wyśrubowanych parametrów i procedur.

AgaAfka
09-09-2009, 18:18
witam!
naczytałam się o tym bambusie kupowanym w marketach budowlanych samych złych rzeczy. niestety już kupiła - poprostu mi się podoba i na taki mnie stać.
Mam prośbę o bliższe informacje jak taką deskę bambusową należy ułożyć. Czy tak jak przy panelach daje się te pianki itd. Tylko proszę tak łopatologicznie krok po kroku i co ważna jaki klej polecacie. Mam do ułożenia ponad 30 m2 podłogi.

ghost34
09-09-2009, 21:00
Przede wszystkim przeprowadzic probe klejowa..z ogolnie dostepnych klejow np w casto uzin mk73 a w wersji bdb mk 92..(dwuskladnik)..potnij jedna deszczolke na elementy okolo 5-10cm dl..przyklej i po okolo tygodniu mlotkiem postaraj sie odbic te elementy..od wylewki wklej zdj z tym co sie stalo..to da nam jakies pojecie o twej wylewce i adhezji kleju z klepka bambusowa 4 stronnie lakierowana..

jarekkur
09-09-2009, 22:24
Przy okazji sprawdzi jakość wylewki.
Aby sprawdzić czy klej trzyma bambus można dwa kawałki skleić ze sobą i po kilku dniach wbić między nie dłuto lub śrubokręt. Jeżeli na obu klepkaćh jest warstwa kleju to jest o.k. Dodałbym , że pewniejszy byłby klej epoksydowo-poliuretanowy-to tak z doświadczenia.

ghost34
09-09-2009, 23:39
pisalem o ogolnodostepnych nie chcialem byc posadzany o stronniczosc..ale ja dwuskladnika w takiej cenie i z taka jakoscia jak spartan lk240 lepszego nie znam..od trzech lat walcze tylko na wlochach albo tj repox z ver meistera ktorego sam sobie tamzee kupowalem badz lk240...stosunek ceny do jakosci jest b korzystny..polecam i radze sprobowac..

jarekkur
10-09-2009, 00:03
pisalem o ogolnodostepnych nie chcialem byc posadzany o stronniczosc..ale ja dwuskladnika w takiej cenie i z taka jakoscia jak spartan lk240 lepszego nie znam..od trzech lat walcze tylko na wlochach albo tj repox z ver meistera ktorego sam sobie tamzee kupowalem badz lk240...stosunek ceny do jakosci jest b korzystny..polecam i radze sprobowac..
Też kleję na włoskim doverze maja dwuskładnik epoksydowo-poliuretanowy. ponieważ się sprawdził na bambusie dlatego uzywam. kazdy bedzie sie trzymał tego co mu się sprawdza szczególnie przy klejach.

ghost34
10-09-2009, 00:19
oba ktore wymienilem to poliuretany z epoksydem..na odciecie wilgoci i na kafelki zas polecilbym wakola..pu210 z pu 280..badz eco prim T i p902 2k..z mapei do wyboru..

damianexus
10-09-2009, 14:57
a ja wybrałem deskę podłogową Badi. Wygląda bardoz ciepło i c onajważniejsze doskonale pasuje do nowoczesnego wnętrza

ghost34
10-09-2009, 21:41
ja ci napisze ze bardzo lubie to drewno niestety uklada sie go malo..poniewaz kolor jest bardzo odwazny i nietuzinkowy..drewno dosyc wdzieczner twarde i stabilne..

damianexus
11-09-2009, 00:20
to najważniejsze...chociaz w miejscu którym kupowałem Badi facet mowił ze w tej chwili u niego Badi ma 2 miejsce pod wzglęm sprzedaży:)
ja do odważnych należe więc mam nadizeje, ze nie bede żałował:)

Basia_KRK
12-11-2009, 22:56
Wszystkie informacje jakie dziś wyczytałem w sieci raczej skłaniają mnie do zmiany na parkiet lub deskę.

Hmmmm... jestem ciekawa co konkretnie wpłynęło na taką Twoją decyzję? Mąż namawia mnie na podłogę z desek bambusowych w kuchni... Oglądaliśmy na żywo deski bambusowe firmy Danstar ( http://www.danstar.pl/produkty,202,kat.html ), nie powiem, podobają mi się, ale jakoś za bardzo kojarzą mi się z panelami :roll: nie wiem czy słusznie? Ale znowu ich cena, ok. 150zł, do najniższych nie należy, więc może to nie jest jakieś dziadostwo? :roll:

fredi07
12-11-2009, 23:35
Zeszłego lata kładliśmy klientowi coś ze 150m bambusa. Klient tak patrzył na to co kupił i biadolił. Gdzie ja miałem oczy? Przecież to wygląda jak plastik. A ja mówiłem to co myślę. Faktycznie badziewiacko to wygląda u siebie w domu to bambusa bym nigdy w życiu nie położył.

Frankai
12-11-2009, 23:52
Hmmmm... jestem ciekawa co konkretnie wpłynęło na taką Twoją decyzję? Mąż namawia mnie na podłogę z desek bambusowych w kuchni... Oglądaliśmy na żywo deski bambusowe firmy Danstar ( http://www.danstar.pl/produkty,202,kat.html ), nie powiem, podobają mi się, ale jakoś za bardzo kojarzą mi się z panelami :roll: nie wiem czy słusznie? Ale znowu ich cena, ok. 150zł, do najniższych nie należy, więc może to nie jest jakieś dziadostwo? :roll:
Jako że rozważałem kiedyś bambusa (i ciągle mam ten wątek w śledzeniu), to się odezwę. Od bambusa odstręczać może:
1. Trudność w odnowieniu - czyli problemy przy cyklinowaniu o których była mowa.
2. Wzorzystość - narzuca pewien charakter wnętrza. Nie wszystko będzie później pasowało.
3. Wzorzystość - rzeczy charakterystyczne czy "ciekawe" potrafią się "opatrzyć" i znudzić. To co jest bardziej klasyczne i nudne - lepiej przetrwa próbę czasu.

Tak na maginesie - moja dopiero co polakierowana klepeczka z abiurany, też wymusza pewien charakter wnętrz. Na szczęście dzięki temu, że samo drewno jest jednolite (bez słojów), mam nadzieję że nie będzie się aż tak "gryzło" z innymi elementami. Wizualizacje były bardzo obiecujące, aczkolwiek nie wszystko będzie realizowane tak jak projektanci to przedstawili.

Musisz więc zastanowić się na ile dobrą masz wyobraźnię i jak szybko się czymś potrafisz znudzić ;)

Frankai
13-11-2009, 00:10
Zeszłego lata kładliśmy klientowi coś ze 150m bambusa. Klient tak patrzył na to co kupił i biadolił. Gdzie ja miałem oczy? Przecież to wygląda jak plastik. A ja mówiłem to co myślę. Faktycznie badziewiacko to wygląda u siebie w domu to bambusa bym nigdy w życiu nie położył.
:roll: Czy uprościłeś przekaz czy postąpiłeś z klientem w sposób niehumanitarny? :roll: "Panie - to wygląda beznadziejnie, ale kładziemy skoroś pan kupił", czyli czytając między wierszami: "ale osioł z ciebie". Uważam, że w trakcie budowy można się pomylić i jeżeli gość w trakcie prac zaczyna wątpić, to trzeba je przerwać. Nawet jeżeli zostało już np. położone na 1/3. Zawsze lepiej zrezygnować z kładzenia reszty i zerwać to co już położone, niż zrywać po roku czy męczyć się 20 lat. Trzeba się zmierzyć z decyzją: "popełniłem błąd i albo ponoszę dodatkowe nakłady, żeby było dobrze, lub da się z tym żyć." Ja podjąłem pewne decyzje na skutek "nacisku" wykonawców. Jedną była kwestia fugi wiatrołap-hall. Zdaje się jednak, że już zaakceptowałem to przesunięcie. Były jednak przypadki, gdzie powiedziałem fachowcom czy nawet wcześniejszym moim decyzjom - NIE i trzeba było np. ułożyć płytki na nowo. Staram się jednak doglądać budowy, żeby w miarę szybko reagować. Straty nie były więc duże.
Wracając do humanitaryzmu - pewnym klientom trzeba pomóc podjąć decyzję. Nie decydować za nich, czy wymuszać, ale pokazać różne aspekty, by mogli ją podjąć.

Asieks
13-11-2009, 07:41
No cóż...u mnie własnie " kładzie się " bambus. Na całym piętrze. Na razie mam jeden pokój i wyglada super. Ja mam deski mam deski bambusowe kładzione na piance- takiej zielonej z Leroya. Wlaśnie ze wzgledu na podłoze - gdyż jest łaczenie OSB z betonem, bambus musi być położony na piance. Za to na dole - tam gdzie jest beton - bedzie klejony do podłogi.
Zobacze wtedy jaka bedzie różnica.

Na razie nie wygląda jak plastik i jak tandetne panele podłogowe. Podłoga jest bardzo jasna i miła jak się po niej chodzi. Nie rażz te zygzaczki na desce - choc tego obawiałm się najbardziej.

Pwenie za parę misisęcy bed mogła powieidzc jak się na tym mieszka.

Asieks
13-11-2009, 07:41
No cóż...u mnie własnie " kładzie się " bambus. Na całym piętrze. Na razie mam jeden pokój i wyglada super. Ja mam deski mam deski bambusowe kładzione na piance- takiej zielonej z Leroya. Wlaśnie ze wzgledu na podłoze - gdyż jest łaczenie OSB z betonem, bambus musi być położony na piance. Za to na dole - tam gdzie jest beton - bedzie klejony do podłogi.
Zobaczę wtedy jaka będzie różnica.

Na razie nie wygląda jak plastik i jak tandetne panele podłogowe. Podłoga jest bardzo jasna i miła jak się po niej chodzi. Nie razie nie przeszkadzją mi te zygzaczki na desce - choć tego obawiałm się najbardziej.

Pwenie za parę miesięcy bedę mogła powiedzieć jak się na tym mieszka.

Basia_KRK
13-11-2009, 11:41
Asieks czekamy więc na zdjęcia :D Byłoby super, jakbyś wkleiła :D

Parkiet
13-11-2009, 17:42
Zeszłego lata kładliśmy klientowi coś ze 150m bambusa. Klient tak patrzył na to co kupił i biadolił. Gdzie ja miałem oczy? Przecież to wygląda jak plastik. A ja mówiłem to co myślę. Faktycznie badziewiacko to wygląda u siebie w domu to bambusa bym nigdy w życiu nie położył.
:roll: Czy uprościłeś przekaz czy postąpiłeś z klientem w sposób niehumanitarny? :roll: "Panie - to wygląda beznadziejnie, ale kładziemy skoroś pan kupił", czyli czytając między wierszami: "ale osioł z ciebie". Uważam, że w trakcie budowy można się pomylić i jeżeli gość w trakcie prac zaczyna wątpić, to trzeba je przerwać. Nawet jeżeli zostało już np. położone na 1/3. Zawsze lepiej zrezygnować z kładzenia reszty i zerwać to co już położone, niż zrywać po roku czy męczyć się 20 lat. Trzeba się zmierzyć z decyzją: "popełniłem błąd i albo ponoszę dodatkowe nakłady, żeby było dobrze, lub da się z tym żyć." Ja podjąłem pewne decyzje na skutek "nacisku" wykonawców. Jedną była kwestia fugi wiatrołap-hall. Zdaje się jednak, że już zaakceptowałem to przesunięcie. Były jednak przypadki, gdzie powiedziałem fachowcom czy nawet wcześniejszym moim decyzjom - NIE i trzeba było np. ułożyć płytki na nowo. Staram się jednak doglądać budowy, żeby w miarę szybko reagować. Straty nie były więc duże.
Wracając do humanitaryzmu - pewnym klientom trzeba pomóc podjąć decyzję. Nie decydować za nich, czy wymuszać, ale pokazać różne aspekty, by mogli ją podjąć.
Podłoga to nie ściana czy sufit. Po podłodze się chodzi, przesuwa przedmioty, podłogę się czyści, myje itp. Podłoga powinna być ładna a przede wszystkim trwała. Musimy mieć swobodę w jej użytkowaniu. To ona ma nam służyć a nie my mamy przy niej skakać. Bambus jest pewnego rodzaju substytutem paneli drewnianych, jeżeli ktoś to akceptuje to niech się cieszy, jak długo będzie się cieszył czas pokaże. Pozdrawiam.

annaliszka
24-11-2009, 14:19
Witam,

właśnie zdecydowalam sie na podłogę z bambusa, badzo długo podejmowalam decyzję czytając wasze posty.
Mnie osobiscie podloga ta bardzo się podoba, zwłaszcza ta "skrętkowa", gdzie nie widac włókien trawy aż tak bardzo. Miałam duży problem z wyborem podłogi bo wczesniej zamowilam blaty kuchenne w kolorze drewna wenge i bałam się, że sucupira czy merbau jako że maja ciepłe barwy nie będą pasowały do chlodnego wenge. Bambus karmel pasuje doskonale.

W sklepie poinformowano mnie, że jest to bardzo dobra podłoga o dużej twardości. Ale jako że źródło tej informacji nie jest do końca wiarygodne... obawiam się trochę.

wybrałam podlogę firmy Wicanders, jest to hiszpańska firma która robi naprawde dobre parkiety drewniane, może i z bambusem nie będzie inaczej...
Cena za m2 to 145 zł z monatżem. Mam nadzieję, że bedzie sprawowała się dobrze, zwłaszcza, że polożą ją monteży z wcześniejszymi doswiadczeniami z bambusem.

Minelo już sporo czasu od ostatniego posta na tym forum, czy może ktoś z Was zdecydował sie od tamtego czasu się bambusową podlogę i może podzielic się swoimi doswiadczeniami?

Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi :)
pozdrawiam

Parkiet
24-11-2009, 16:59
Witam,

właśnie zdecydowalam sie na podłogę z bambusa, badzo długo podejmowalam decyzję czytając wasze posty.
Mnie osobiscie podloga ta bardzo się podoba, zwłaszcza ta "skrętkowa", gdzie nie widac włókien trawy aż tak bardzo. Miałam duży problem z wyborem podłogi bo wczesniej zamowilam blaty kuchenne w kolorze drewna wenge i bałam się, że sucupira czy merbau jako że maja ciepłe barwy nie będą pasowały do chlodnego wenge. Bambus karmel pasuje doskonale.

W sklepie poinformowano mnie, że jest to bardzo dobra podłoga o dużej twardości. Ale jako że źródło tej informacji nie jest do końca wiarygodne... obawiam się trochę.

wybrałam podlogę firmy Wicanders, jest to hiszpańska firma która robi naprawde dobre parkiety drewniane, może i z bambusem nie będzie inaczej...
Cena za m2 to 145 zł z monatżem. Mam nadzieję, że bedzie sprawowała się dobrze, zwłaszcza, że polożą ją monteży z wcześniejszymi doswiadczeniami z bambusem.

Minelo już sporo czasu od ostatniego posta na tym forum, czy może ktoś z Was zdecydował sie od tamtego czasu się bambusową podlogę i może podzielic się swoimi doswiadczeniami?

Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi :)
pozdrawiam
Bambus prasowany czy skręcany jest materiałem zwartym a tym samym dosyć twardym. Posiada dobre parametry kurczliwości. Jest tylko substytutem drewna, ale jeśli się komuś to nie przeszkadza a podoba się wygląd bambusa - to jego sprawa.
Słabe punkty podłóg bambusowych to technologiczne nie dopracowanie produktu.
1. Polakierowana, dolna część deski ograniczająca zaufanie do spójności z klejem. Kleje do parkietów służą do wzajemnego klejenia drewna lub materiałów drewnopochodnych lub do klejenia ich z betonem. O klejeniu powierzchni lakierowanych nic tu się nie mówi. Trzeba robić testy klejenia, lub szlifować spodnią powierzchnię deski. W sytuacji polecenia odpowiedniego kleju przez producenta, powyższy temat przestaje być aktualny.
2. Licowa powierzchnia deski jest lakierowana w sposób typowy dla produktów gotowych. Tego typu powłoka nie należy do najtwarlszych.
Myślę, że po pewnych modyfikacjach podłogi bambusowe wypchną z rynku część paneli drewnianych a po spadku ich cen, nawet panele laminowane będą miały grożnego konkurenta. Czas pokaże. Poczekajmy co inni napiszą w tym temacie. Pozdrawiam..

jarekkur
24-11-2009, 21:11
Witam,

właśnie zdecydowalam sie na podłogę z bambusa, badzo długo podejmowalam decyzję czytając wasze posty.
Mnie osobiscie podloga ta bardzo się podoba, zwłaszcza ta "skrętkowa", gdzie nie widac włókien trawy aż tak bardzo. Miałam duży problem z wyborem podłogi bo wczesniej zamowilam blaty kuchenne w kolorze drewna wenge i bałam się, że sucupira czy merbau jako że maja ciepłe barwy nie będą pasowały do chlodnego wenge. Bambus karmel pasuje doskonale.

W sklepie poinformowano mnie, że jest to bardzo dobra podłoga o dużej twardości. Ale jako że źródło tej informacji nie jest do końca wiarygodne... obawiam się trochę.

wybrałam podlogę firmy Wicanders, jest to hiszpańska firma która robi naprawde dobre parkiety drewniane, może i z bambusem nie będzie inaczej...
Cena za m2 to 145 zł z monatżem. Mam nadzieję, że bedzie sprawowała się dobrze, zwłaszcza, że polożą ją monteży z wcześniejszymi doswiadczeniami z bambusem.

Minelo już sporo czasu od ostatniego posta na tym forum, czy może ktoś z Was zdecydował sie od tamtego czasu się bambusową podlogę i może podzielic się swoimi doswiadczeniami?

Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi :)
pozdrawiam
Wicanders to przede wszystkim wodzirej w korkach. Wszyscy sciągaja co się da z Chin lub sami tam produkuja. Właśnie Wicanders tam produkuje.
Troche naukładałem bambusa i jak do tej pory reklamacji z powodu słabej czy złej przyczepności kleju do lakierowanego spodu nie miałem. Kleje poliuretanowe łapią wszystko również metale polerowane. Warto jednak wcześniej (licho nie śpi) zrobić test sklejając dwa małe kawałki klejem który będzie użyty. Po trzech dniach spróbować rozdzielić te kawałki i ocenić powierzchnie sklejone. jezeli są na nich zdecydowane ślady kleju to wszystko w porzadku. Jeżeli jednak klepki odspoiły się w łatwy sposób to sprawa "cuchnie" . Kupujesz materiał z usługą więc ci panowie ponoszą całkowitą odpowiedialność. Dodam, że bambus w naszych warunkach (20C i 50%) klimatycznych osiąga 7,5% wilgotności a nie 9% jak wszyscy sądzą no może poza parkieciarzami z tego forum.

niko777
11-01-2010, 15:46
Może ktoś pomoże ?
Szukam dobrego parkietu bambusowego i solidnej ekipy montażowej.
Budowa w Tomaszowie Lubelskim potrzebne ok 130m2.
tel 691030280 Mariusz

A może coś innego na ogrzewanie podłogowe? Kahrs, barlinek?

jarekkur
12-01-2010, 21:08
Może ktoś pomoże ?
Szukam dobrego parkietu bambusowego i solidnej ekipy montażowej.
Budowa w Tomaszowie Lubelskim potrzebne ok 130m2.
tel 691030280 Mariusz
Cierpliwości postaram się kogoś solidnego polecić z okolic.

niko777
09-02-2010, 17:09
czekam cierpliwie..... :D
A z tego czekania co do bambusa pojawiły sie wątpliwości ...
Może coś doradzicie parkiet na ogrzewanie podłogowe najlepiej w kolorze zbliżonym do wenge (mialy być schody z kamienia a wyszły z wenge... swoją drogą 15000 za m3 to straszne zdzierstwo)
Czekam na propozycje

kgolebiowski
19-02-2010, 17:38
Proszę o dalsze wypowiedzi na temat doświadczeń z podłogą bambusową.Mam zamiar kupić takie deski i czekam na wasze wypowiedzi.

ghost34
22-02-2010, 11:43
czekam cierpliwie..... :D
A z tego czekania co do bambusa pojawiły sie wątpliwości ...
Może coś doradzicie parkiet na ogrzewanie podłogowe najlepiej w kolorze zbliżonym do wenge (mialy być schody z kamienia a wyszły z wenge... swoją drogą 15000 za m3 to straszne zdzierstwo)
Czekam na propozycje

sprowadz taniej chetnie kupie:)

jarekkur
22-02-2010, 22:57
czekam cierpliwie..... :D
A z tego czekania co do bambusa pojawiły sie wątpliwości ...
Może coś doradzicie parkiet na ogrzewanie podłogowe najlepiej w kolorze zbliżonym do wenge (mialy być schody z kamienia a wyszły z wenge... swoją drogą 15000 za m3 to straszne zdzierstwo)
Czekam na propozycje

sprowadz taniej chetnie kupie:)

Kiedyś byla tarcica tańsza, bo z rabunkowej gospodarki. Dzisiaj płacisz również za odtworzenie tych wyciętych pni. Pociesz się, że dla dobra przyszłych pokoleń płacisz więcej.

mr6319
14-03-2010, 20:37
I jak bumerang temat podłogi bambusowej wrócił do naszych rozważań.
A wszystko za sprawą trafienia do:
http://www.podlogi-kopp.pl/ecocms,Podloga_z_bambusa,34,Produkty.html
A że widzieliśmy naocznie i w rękach też mmieliśmy to spodobało nam się niemiłosiernie.
Zachwalane jako bardzo twarde i niechłonące wody.
Tekst, który utkwił w pamięci to: że na szpilkach imprezki można robić...
Proszę więc użytkowników i tych co układają o wypowiedzi.

jarekkur
15-03-2010, 00:01
I jak bumerang temat podłogi bambusowej wrócił do naszych rozważań.
A wszystko za sprawą trafienia do:
http://www.podlogi-kopp.pl/ecocms,Podloga_z_bambusa,34,Produkty.html
A że widzieliśmy naocznie i w rękach też mmieliśmy to spodobało nam się niemiłosiernie.
Zachwalane jako bardzo twarde i niechłonące wody.
Tekst, który utkwił w pamięci to: że na szpilkach imprezki można robić...
Proszę więc użytkowników i tych co układają o wypowiedzi.
Tania mijająca się z prawdą reklama.
Chłoną wodę jak każde inne drewno choć jest trawą. Szpilki najlepiej to sobie zdjąć podczas imprezek. Jest bambus twardy ale nie aż tak aby rozszalałe szpilki wytrzymał. Wilgotnosc równoważna bambusa przy 20C i 50% wilgotności wzglednej otoczenia wynosi 7,4% a nie jak podają wszyscy na około 9%.
Co to znaczy powinien wiedzieć każdy parkieciarz.

staszek500
16-03-2010, 09:05
Tak, szpary mogą powstać, ale będą dużo mniejsze jak przy bambusie "litym".

Wygląd Twojej bambusowej podłogi będzie zależał od:
1. Kolejności zaplanowanych prac. Jako, że jest to podłoga gotowa (nie musi być cyklinowana) możesz ją położyć na samym końcu (po zakończeniu wszystkich prac mokrych takich jak malowanie, gipsy, płytki, itp.).
2. Magazynowania. Staraj się dostarczyć podłogę nie wcześniej niż 3 dni przed montażem podłogi. Zwróć uwagę, aby opakowania były w miarę szczelnie zamknięte (nie bierz desek bez opakowania). Bądź konsekwentna w swoim uporze. Sprzedawca będzie twierdził, że drewno na Twojej budowie może leżeć nawet miesiąc czasu i nic z nim nie będzie. Ale pamiętaj: bambus jest bardzo kłopotliwym drewnem do magazynowania.
3. Selekcji materiału. Dokładnie przyjmuj materiał przywieziony na Twoją budowę. Każdą paczkę połóż na ziemi i naciśnij nogą. Jeżeli poczujesz, że wyraźnie ugina się to zły znak - deski są wygięte w tzw. pióro. Masz powód do reklamacji.
Po otworzeniu parkieciarz musi dokładnie przejrzeć każdą deskę. Te wadliwe (np. krzywe krawędzie, błędy w lakierowaniu) musi odrzucić. Też muszą Ci je wymienić (chyba, że w gwarancji jest inaczej).
4. Wilgotność powietrza i wylewek. Wilgotność wylewki betonowej do 2,5% (niektórzy przyjmują wg norm niemieckich 2%), wilgotność powietrza 40-60%. Dobrze aby od momentu przywiezienia drewna na budowę kontrolować wilgotność powietrza. Jak będzie za wilgotno (powyżej 60%) to uchylić na stałe okno na szczycie. Prosty wilgotnościomierz (higrometr) można kupić za około 30 zł. Wylewki musi sprawdzić parkieciarz. I jeszcze jedno: koniecznie musisz położyć folię paraizolacyjną pod podłogę.



Czy taką taktykę powinno się przyjąć przy każdym rodzaju deski? A i nie macie kogoś, kogo moglibyście polecić do zrobienia wylewki w Krakowie? Byłbym wdzięczny za informacje.

jarekkur
16-03-2010, 22:18
Tak, szpary mogą powstać, ale będą dużo mniejsze jak przy bambusie "litym".

Wygląd Twojej bambusowej podłogi będzie zależał od:
1. Kolejności zaplanowanych prac. Jako, że jest to podłoga gotowa (nie musi być cyklinowana) możesz ją położyć na samym końcu (po zakończeniu wszystkich prac mokrych takich jak malowanie, gipsy, płytki, itp.).
2. Magazynowania. Staraj się dostarczyć podłogę nie wcześniej niż 3 dni przed montażem podłogi. Zwróć uwagę, aby opakowania były w miarę szczelnie zamknięte (nie bierz desek bez opakowania). Bądź konsekwentna w swoim uporze. Sprzedawca będzie twierdził, że drewno na Twojej budowie może leżeć nawet miesiąc czasu i nic z nim nie będzie. Ale pamiętaj: bambus jest bardzo kłopotliwym drewnem do magazynowania.
3. Selekcji materiału. Dokładnie przyjmuj materiał przywieziony na Twoją budowę. Każdą paczkę połóż na ziemi i naciśnij nogą. Jeżeli poczujesz, że wyraźnie ugina się to zły znak - deski są wygięte w tzw. pióro. Masz powód do reklamacji.
Po otworzeniu parkieciarz musi dokładnie przejrzeć każdą deskę. Te wadliwe (np. krzywe krawędzie, błędy w lakierowaniu) musi odrzucić. Też muszą Ci je wymienić (chyba, że w gwarancji jest inaczej).
4. Wilgotność powietrza i wylewek. Wilgotność wylewki betonowej do 2,5% (niektórzy przyjmują wg norm niemieckich 2%), wilgotność powietrza 40-60%. Dobrze aby od momentu przywiezienia drewna na budowę kontrolować wilgotność powietrza. Jak będzie za wilgotno (powyżej 60%) to uchylić na stałe okno na szczycie. Prosty wilgotnościomierz (higrometr) można kupić za około 30 zł. Wylewki musi sprawdzić parkieciarz. I jeszcze jedno: koniecznie musisz położyć folię paraizolacyjną pod podłogę.



Czy taką taktykę powinno się przyjąć przy każdym rodzaju deski? A i nie macie kogoś, kogo moglibyście polecić do zrobienia wylewki w Krakowie? Byłbym wdzięczny za informacje.

Wszystko w porządku do momentu wilgotności podłoża. Niestety nie 2,5CM% i nie 2,0CM% lecz minimum 1,5CM%. 2,5CM% nadaje się jedynie pod gres. Wylewki dzisiaj robi się z cementów wieloskładnikowych gdzie ujmuje się cementu do 35% a w to miejsce daje np. popioły wielkopiecowe, czy żużle mielone i inne różne dziwne rzeczy. Producenci cementów aby zarobic dodatkowe miliony dowalaja następne 5-10% nowych składników. Cementów tego typu jest około 30 rodzajów.Wylewki wykonane z nich schną różnie długo w tych samych warunkach i osiagają różne wilgotności równoważne. Dzisiaj wiadomo, że większość z nich jest sucha a więc bezpieczna dla drewna przy wilgotnosci 1,1-1,2CM%. Nie będę pisał co to znaczy. Radzę w każdym razie zwrócic uwagę na rodzaj użytego cementu. Najlepiej gdy będzie to CEM I portlandzki 32,5R. Po wykonaniu delikatnie maszynowo zatarty. Delikatnie oznacza, że krótko i nie w jednym miejscu zbyt długo. Następnie należy położyc na taką świeżą wylewkę folię na co najmniej 5 dni.

staszek500
17-03-2010, 09:25
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. A na gotową wylewkę wystarczy wyłożyć tylko piankę pod deski czy coś jeszcze by się przydało? Nie ukrywam, że bardzo mi zależy, żeby moim deskom coś się miało stać w krótkim czasie, nie po to się tyle nachodziłem, wydałem pieniądze, by miało się to od razu zniszczyć.

sabinaaa
18-03-2010, 10:41
a jaką masz podłogę, tzn. jakie dechy kupiłeś? I co ważniejsze ile dałeś? bo ja nie wiem czy nie zdecydować się na panele. Deski są strasznie drogie, taka barlinecka na przykład.

jarekkur
18-03-2010, 20:15
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. A na gotową wylewkę wystarczy wyłożyć tylko piankę pod deski czy coś jeszcze by się przydało? Nie ukrywam, że bardzo mi zależy, żeby moim deskom coś się miało stać w krótkim czasie, nie po to się tyle nachodziłem, wydałem pieniądze, by miało się to od razu zniszczyć.

Jak chcesz je ułożyć na klej czy pływająco?
J

ghost34
19-03-2010, 10:24
jak przewiduje pianke to pewnie plywajaco

jarekkur
19-03-2010, 19:47
jak przewiduje pianke to pewnie plywajaco
Lepiej zapytać. Bo byli tacy którzy wszystko albo kładą pływająco bo ma pióra albo kleją na wszystkim bo będzie ciszej.

sabinaaa
21-03-2010, 20:47
A lepiej kleić czy zostawić pływającą?

jarekkur
21-03-2010, 21:42
A lepiej kleić czy zostawić pływającą?
lepiej wykleić, trzeba jednak mieć wiedzę w temacie bambus.

kataka
23-03-2010, 10:06
a czy klejenie jest zawsze najlepszym wyborem? czy tylko akurat przy bambusie?

jarekkur
23-03-2010, 21:41
a czy klejenie jest zawsze najlepszym wyborem? czy tylko akurat przy bambusie?
Nie musi być zawsze najlepszym wyborem.

Parkiet
23-03-2010, 21:43
Klejenie należy do trwałych połączeń i powinno się je stosować przy podłogach montowanych na stałe. Czy bambus, już dziś można zaliczyć do trwałych podłóg? To tylko jeden z punktów widzenia w tym temacie. Pozdrawiam.

Nina81
24-03-2010, 15:02
a ja mam pytanie do osób które mają (lub układają) parkiety - jak dbać o podłogę bambusową?

kładę parkiet bambusowy i bardzo bym nie chciała żeby się nie rozszedł i pozostał piękny :)

jarekkur
24-03-2010, 23:06
a ja mam pytanie do osób które mają (lub układają) parkiety - jak dbać o podłogę bambusową?

kładę parkiet bambusowy i bardzo bym nie chciała żeby się nie rozszedł i pozostał piękny :)
Stabilność bambusa zalezy tak jak drewna od klimatu otoczenia. Bambus w 20C i 50% wilgotnosci powietrza go otaczajacego uzyskuje wilgotnosc 7,5%.
Jezeli Bambus miał 9% przy montażu to potrzebuje wilgotności w zakresie 65-70% przy 20C. w innym przypadku zacznie sie kurczyć i bedą szczeliny.

staszek500
31-03-2010, 13:02
a jaką masz podłogę, tzn. jakie dechy kupiłeś? I co ważniejsze ile dałeś? bo ja nie wiem czy nie zdecydować się na panele. Deski są strasznie drogie, taka barlinecka na przykład.

ipe/lapacho - ciemne drewno dlh. Pięknie się prezentuje.

Nina81
31-03-2010, 19:35
a ja mam pytanie do osób które mają (lub układają) parkiety - jak dbać o podłogę bambusową?

kładę parkiet bambusowy i bardzo bym nie chciała żeby się nie rozszedł i pozostał piękny :)
Stabilność bambusa zalezy tak jak drewna od klimatu otoczenia. Bambus w 20C i 50% wilgotnosci powietrza go otaczajacego uzyskuje wilgotnosc 7,5%.
Jezeli Bambus miał 9% przy montażu to potrzebuje wilgotności w zakresie 65-70% przy 20C. w innym przypadku zacznie sie kurczyć i bedą szczeliny.

dzięki

zenon_arch
25-06-2010, 10:15
I jak bumerang temat podłogi bambusowej wrócił do naszych rozważań.
A wszystko za sprawą trafienia do:
http://www.podlogi-kopp.pl/ecocms,Podloga_z_bambusa,34,Produkty.html
A że widzieliśmy naocznie i w rękach też mmieliśmy to spodobało nam się niemiłosiernie.
Zachwalane jako bardzo twarde i niechłonące wody.
Tekst, który utkwił w pamięci to: że na szpilkach imprezki można robić...
Proszę więc użytkowników i tych co układają o wypowiedzi.

osobiście uważam, że podłoga bambusowa jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli tylko użytkujesz ją zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli nie jeździsz dłutem po podłodze, to jest ok. Każda deska musi być właściwie pielęgnowana i używana.

magduska
13-07-2010, 22:02
..jeszcze raz, we właściwym wątku..

Panowie, spece od podłóg... mam jeszcze jedno pytanie...
Siostra moja kupiła podłogę bambusową.. - jaki klej powinna kupić? co polecacie? konkretne firmy poproszę...

Dzięki z góry..

jarekkur
13-07-2010, 22:27
..jeszcze raz, we właściwym wątku..

Panowie, spece od podłóg... mam jeszcze jedno pytanie...
Siostra moja kupiła podłogę bambusową.. - jaki klej powinna kupić? co polecacie? konkretne firmy poproszę...

Dzięki z góry..
ponieważ Bambus jest cztero-stronnie lakierowany należy wykonać próby klejowe z kawałkami Bambusa. Po wyklejeniu klejem epoksydowo-poliuretanowym kawałków 9x10cm w kilku miejscach pomieszczenia. Po kilku dniach (4) należy młotkiem 0,8-1,0kg odbić te kawałki od podkładu. Po stwierdzeniu, że wisi na nim gruba warstwa "betonu" można kleić całość. W innym przypadku lepiej się wstrzymać od tych prac. Bambus powinien mieć 7,5% wilgotności. Podkład cementowy musi być suchy i zawierać około 1,3CM% wilgotności.
)

magduska
14-07-2010, 09:10
ponieważ Bambus jest cztero-stronnie lakierowany należy wykonać próby klejowe z kawałkami Bambusa. Po wyklejeniu klejem epoksydowo-poliuretanowym kawałków 9x10cm w kilku miejscach pomieszczenia. Po kilku dniach (4) należy młotkiem 0,8-1,0kg odbić te kawałki od podkładu. Po stwierdzeniu, że wisi na nim gruba warstwa "betonu" można kleić całość. W innym przypadku lepiej się wstrzymać od tych prac. Bambus powinien mieć 7,5% wilgotności. Podkład cementowy musi być suchy i zawierać około 1,3CM% wilgotności.
)
dzięki za info...
..ale dopytam napisałeś: "Po stwierdzeniu, że wisi na nim gruba warstwa "betonu" można kleić całość." co to znaczy gruba warstwa betonu? ile mniej więcej mm?
..i jaki klej epoksydowo-poliuretanowy kupić?

commor
14-07-2010, 14:56
Ja kleiłem na klei dwuskładnikowy nazywa się SUPRAMAL ( na zdjęciu czerwony pojemnik a obok utwardzacz). Podobno specjalny do bambusa i wszystko się zgadza bo podłoga po 3 latach jest OK ( klej polecił mi sprzedawca podłogi)

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/DSC03519.jpg

jarekkur
14-07-2010, 20:22
dzięki za info...
..ale dopytam napisałeś: "Po stwierdzeniu, że wisi na nim gruba warstwa "betonu" można kleić całość." co to znaczy gruba warstwa betonu? ile mniej więcej mm?
..i jaki klej epoksydowo-poliuretanowy kupić?

minimum 2mm jednorodnej warstwy wylewki. Klej Prosystem TP 2C.
Jeżeli przy odbijaniu młotkiem próbka odskoczy bez większych śladów od młotka, należy się wstrzymać od montażu bambusa na tym podkładzie.

magduska
15-07-2010, 11:06
jarekkur,
przekazałam info szwagrowi - dzięki za pomoc ;)
..jak będzie miał jakieś pytanie, pozwolę sobie napisać.. ;)

czaras1
11-09-2010, 03:33
witam wszystkich specjalistow, a szczegolnie tych od bambusa ;)
Po odwiedzeniu 3 salonow z podlogami padl wybor na ten "wynalazek". Naczytalem sie sporo Waszych wypowiedzi (szczegolnie tych nie-zachecajacych), lecz w dalszym ciagu ciagnie mnie do bambusa. Z zwiazku z tym mam prosbe o pare informacji:
- czy mozecie polecic jakis sprawdzony sklep (najchetniej w Poznaniu, ale ostatecznie moze byc i internetowy), w ktorym sprzedawany bambus ma jakies "papiery" swiadczace o jego "dobrym" i sprawdzonym pochodzeniu
- bardzo zalezy mi na jak najzdrowszym kleju, bez formaldehydow i innych, jego mozliwosci "wiazania" sa dla mnie mniej wazne, gdyz podloga bedzie uzywana ok.5-7 lat. Podloze stanowi posadzka, na ktora pewnie pojdzie jeszcze wylewka samopoziomujaca. Czy mozecie mi polecic taki "zdrowy" klej ?
- i ostatnia sprawa: w niektorych sklepach oprocz standardowych dlugosci bambusa ok.90cm sa rowniez dluzsze ok. 1,50m. Czy jesli chodzi o uzytkowanie czy trwalosc roznie sie one czyms ?

zenon_arch
23-09-2010, 09:08
w M1 masz punkt sprzedaży podłogi bambusowej, KOPP się głównie w niej specjalizuje, więc na pewno Ci doradzą co do kleju, rodzaju bambusa. Zawsze możesz do nich pojechać, a zamówić przez internet - http://sklep.podlogi-kopp.pl/strona,podserwis,pol,glowna,1885,0,glowna,strona_s klepowa,plus.html

czaras1
28-09-2010, 07:29
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazuja, ze pozostane jednak przy bambusie ;) Mimo kilku niepochlebnych opinii tutaj na forum, znalazlem kilku sprzedawcow w roznych sklepach twierdzacych, ze nie jest to z pewnoscia produkt gorszy od sredniej jakosci jesionu czy debu.
Jako ciekawostka: bambus prasowany ciemny Kopp'a u producenta kosztuje ok.150zl/m2 a w praktikerze ten sam tez oczywiscie Kopp'a ok.130zl ;) i co wiecej, jak sie trafi na dzien "Podlogi bez vatu" wychodzi b.dobra cena ;)

zenon_arch
29-09-2010, 15:02
a tak zapytam z ciekawości czemu akurat prasowany? wizualnie Ci odpowiada? czy coś innego zadecydowało?
Nie doszukuj się w tym poście żadnej ironii czy złośliwości.

czaras1
30-09-2010, 13:57
a tak zapytam z ciekawości czemu akurat prasowany? wizualnie Ci odpowiada? czy coś innego zadecydowało?

Ciut bardziej podoba nam sie wertykalny karbon, lecz ten prasowany tez jest b.ladny, a jednak po sprawdzeniu w sklepie namacalnie ;) i przejechaniu kluczem z duzym naciskiem na obie deski stwierdzilem, ze prasowany jest jednak sporo odporniejszy. Choc jest jedno 'ale' ;) ten prasowany jest sporo ciemnijeszy i jesli juz powstanie jakas rysa jest sporo bardziej widoczna niz na wertykalnym karbonie.

zenon_arch
19-10-2010, 10:47
Ciut bardziej podoba nam sie wertykalny karbon, lecz ten prasowany tez jest b.ladny, a jednak po sprawdzeniu w sklepie namacalnie ;) i przejechaniu kluczem z duzym naciskiem na obie deski stwierdzilem, ze prasowany jest jednak sporo odporniejszy. Choc jest jedno 'ale' ;) ten prasowany jest sporo ciemnijeszy i jesli juz powstanie jakas rysa jest sporo bardziej widoczna niz na wertykalnym karbonie.

a nie myśleliście o skręcanym? - to najtwardszy typ bambusa.

madzioochna
19-10-2010, 11:19
My do tej pory mieliśmy zrobić sobie podłogę dębową, ale w ten weekend odkryliśmy bambus. Firma TAMEX z Olsztyna. Bardzo zachwalali bambus, że jest dobry pod ogrzewanie podłogowe, twardszy od dębu. Co ważne jest tańszy niż dąb, bo wg cennika który dostałam (inny niż na stronie www) cena netto za m2 wynosi ok 90zł - za bambus prasowany. Firma jest z Olsztyna, transport bezpłatny przy większym zamówieniu.
Na 99% zrobimy sobie podłogę bambusową (prasowaną, ten ciemniejszy rodzaj), ale na 100% nie będziemy jej kupować w marketach. To że takie firmy psiocza na markety to zrozumiałe, ale sprawdziliśmy w obi i widać było różnice.

czaras1
19-10-2010, 15:24
a nie myśleliście o skręcanym? - to najtwardszy typ bambusa.

No dokladnie, albo skrecany albo prasowany, poki co jest ostra przyczajka na skrecany w Casto ;) moze ma ktos jakis przeciek odnosnie dnia bez vatu, mam na zakup jakies 2-3 tyg.

Margoleta
19-10-2010, 21:35
My do tej pory mieliśmy zrobić sobie podłogę dębową, ale w ten weekend odkryliśmy bambus. Firma TAMEX z Olsztyna. Bardzo zachwalali bambus, że jest dobry pod ogrzewanie podłogowe, twardszy od dębu. Co ważne jest tańszy niż dąb, bo wg cennika który dostałam (inny niż na stronie www) cena netto za m2 wynosi ok 90zł - za bambus prasowany. Firma jest z Olsztyna, transport bezpłatny przy większym zamówieniu.
Na 99% zrobimy sobie podłogę bambusową (prasowaną, ten ciemniejszy rodzaj), ale na 100% nie będziemy jej kupować w marketach. To że takie firmy psiocza na markety to zrozumiałe, ale sprawdziliśmy w obi i widać było różnice.

ja mam od nich bambusa (firmę polecam!). Mi się podoba, mamy ją przyklejoną - cicho i przyjemnie - jak będzie z użytkowaniem to się przekonamy, bo jeszcze nie zamieszkaliśmy...

madzioochna
20-10-2010, 09:29
ja mam od nich bambusa (firmę polecam!). Mi się podoba, mamy ją przyklejoną - cicho i przyjemnie - jak będzie z użytkowaniem to się przekonamy, bo jeszcze nie zamieszkaliśmy...

Kiedy się wprowadzacie? Daj znać później jak się sprawuje. A na podłogówkę czy nie? Mogę prosić o fotkę :)

Margoleta
20-10-2010, 09:36
Kiedy się wprowadzacie? Daj znać później jak się sprawuje. A na podłogówkę czy nie? Mogę prosić o fotkę :)

heh, najchętniej to już byśmy się wprowadzili, ale zawsze coś... myślę, że za 2-3 tyg.
Jak odgruzuję podłogę to cyknę fotkę ;)
Pod bambusem nie mamy podłogówki.

madzioochna
20-10-2010, 09:42
heh, najchętniej to już byśmy się wprowadzili, ale zawsze coś... myślę, że za 2-3 tyg.
Jak odgruzuję podłogę to cyknę fotkę ;)
Pod bambusem nie mamy podłogówki.


A jeszcze jedno.. ktorego bambusa macie?

zenon_arch
28-10-2010, 12:25
No dokladnie, albo skrecany albo prasowany, poki co jest ostra przyczajka na skrecany w Casto ;) moze ma ktos jakis przeciek odnosnie dnia bez vatu, mam na zakup jakies 2-3 tyg.

a koniecznie chcecie z hipermarketu? jest kilka firm specjalizujących się tylko w tego rodzaju podłogach.

czaras1
28-10-2010, 13:06
a koniecznie chcecie z hipermarketu? jest kilka firm specjalizujących się tylko w tego rodzaju podłogach.

No mam jeszcze 2 tyg. na zakup, bo majster przedluzyl wejscie do mieszkania o tydzien, masz jakies propozycje ? Szukam tylko bambusa skręcanego do przyklejenia w kolorze karbon, najlepiej z firmy VOX, taki jest aktualnie w Praktikerze za 129zl/m2.

piatich
30-10-2010, 20:09
ja, jako że jestem również na etapie wybierania podłogi, tylko dodam, że widziałam piękny skręcany bambus w kolorze karmelowym w cenie 138złotych. No ale dla mnie to strasznie dużo.

zenon_arch
12-11-2010, 08:36
za dobry materiał trzeba trochę zapłacić. No, ale 138złotych to jeszcze nie najgorzej. Pomyśl, że ta cena rozkłada Ci się na lata. Czasem deski z dębu kosztują dwa razy drożej.

piatich
30-11-2010, 21:03
no może masz rację. Znajomi teraz kupowali dechy - nie wiedziałam, że teraz tak ceny poszły w górę.

nofear
01-12-2010, 18:27
chciałbym żeby się ktoś wypowiedział kto ma ten bambus już kilka lat ;)
moim zdaniem boorg bardzo delikatnie przedstawił wady tego super produktu, wiecie dlaczego bambus jest lakierowany dookoła? bo by nie dojechał od chińczyków, po drodze zeżarłyby go pleśnie i robale taki jest problem z wilgocią, poza tym nie chcę nawet myśleć jaką chemią jest traktowany u chińczyków, którym się zdarza nawet zabawki robić toksyczne, to co dopiero w przypadku podłogi i to jeszcze takiej taniej.. powodzenia, każdy może wybierać co chce, tylko po co takie kombinacje jak mamy tyle super dębu u nas..

czaras1
01-12-2010, 22:18
chciałbym żeby się ktoś wypowiedział kto ma ten bambus już kilka lat ;)
moim zdaniem boorg bardzo delikatnie przedstawił wady tego super produktu, wiecie dlaczego bambus jest lakierowany dookoła? bo by nie dojechał od chińczyków, po drodze zeżarłyby go pleśnie i robale taki jest problem z wilgocią, poza tym nie chcę nawet myśleć jaką chemią jest traktowany u chińczyków, którym się zdarza nawet zabawki robić toksyczne, to co dopiero w przypadku podłogi i to jeszcze takiej taniej.. powodzenia, każdy może wybierać co chce, tylko po co takie kombinacje jak mamy tyle super dębu u nas..

Moze i masz racje tylko czy poprzez to jakimis dowodami/badaniami ? NO i pokaz mi dąb w cenie 130zl /m2 i nie zapomnij o dodaniu do sumy ceny lakierowania super "zdrowymi lakierami", bo przeciez wszyscy je stosuja i sa na bank zdrowe, prawda ? ;) Tak jak 15 lat temu wszyscy lakierowali parkiety, a teraz sie dowiadujemy jakie to szkodliwe, ciekawe czego sie dowiemy za 15 lat o obecnych lakierach.

jarekkur
02-12-2010, 21:07
Moze i masz racje tylko czy poprzez to jakimis dowodami/badaniami ? NO i pokaz mi dąb w cenie 130zl /m2 i nie zapomnij o dodaniu do sumy ceny lakierowania super "zdrowymi lakierami", bo przeciez wszyscy je stosuja i sa na bank zdrowe, prawda ? ;) Tak jak 15 lat temu wszyscy lakierowali parkiety, a teraz sie dowiadujemy jakie to szkodliwe, ciekawe czego sie dowiemy za 15 lat o obecnych lakierach.

Czy woda jest super zdrowa? Tak i nie, to zależy jaka i skąd i co zawiera. Nie każda woda jest dla każdego zdrowa. W lakierach nie ma lakierów zdrowych, są jedynie toksyczne i mniej toksyczne lub szkodliwe i nie szkodliwe dla organizmu w wyniku przedostawania się do niego poprzez drogi oddechowe czy skórę. Tutaj chodzi o porównanie toksyczności między lakierami syntetycznymi-rozpuszczalnikowymi a wodorozcieńczalnymi. Te ostatnie również pić nie można, ale można je stosować w mieszkaniach w trakcie przebywania w nich domowników. Poza tym są wytrzymalsze na przetarcia od lakierów rozpuszczalnikowych. Są jednak droższe. Bambus jest lakierowany z wszystkich stron podobnie jak większość desek z drewna egzotycznego produkowanego w krajach pochodzenia. Nie ma to jednak większego znaczenia dla parkieciarzy, którzy potrafią się z tym problem odpowiednio skonfrontować i wybrać dla niego odpowiednią opcję klejenia do podłoża.

thewizzo
15-12-2010, 00:24
Witam serdecznie
Jestem w tym trudnym momencie wyboru podłogi do mojego mieszkania, i w tym temacie do Was się uśmiecham o kilka słów, a mianowicie:

- Po długotrwałych poszukiwaniach i po wyeliminowaniu paneli podłogowych laminowanych skupiłem się na deskach, dodam że przeznaczenie to sam salon z przedpokojem w sumie jakieś 33 m2.

- Przeanalizowałem klasy twardości drewna wg skali Brinella i Janki, powierzchnie desek czyli olejowe, lakierowane w macie i półmacie oraz kwestię montażu i wybór padł na podłogę z bambusa skręcanego w systemie klik system.

- Jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość materiału: już od dawien dawna budowano rusztowania z bambusa znając jego wytrzymałość więc coś w tym musi być, jeśli chodzi natomiast o ciężar to bambus skręcony charakteryzuje się najwyższą twardością. Podłogi z bambusa są również ciężkie więc ułożenie ich na podkładzie z maty korkowej 2 mm wyeliminuje efekt stukania bo ciężkie deski będą dobrze przylegać do podłoża (prosta wylewka+ folia+mata korkowa)

- Kwestia w sumie najważniejsza to bardzo podoba mi się się ten bambus skręcany karmelowy w macie

- znalazłem takie deski np.: w Castoramie w cenie 120zł/m2 gr.12 mm (mowa oczywiście o tych na click, a nie do klejenia) jednak sprzedawca nie może mi zagwarantować że jeśli je zamówię to przyjdzie to co widzę na wystawie, czyli mogą być mniej lub bardziej zalakierowane i mogą być ciemniejsze, więc szukając dalej znalazłem na necie za 99zł/m2 ale również z informacją: " produkt bez gwarancji i możliwości reklamacji", wymiary mi pasują na Globalwood. Jak narazie poszukiwania zakończyłem na firmie KOPP - Bambus skręcany - Klik System - gr.14 mm, twardość wg skali Brinella: 109MPa, cena 200 zł/m2, pytanie co możecie powiedzieć o tych deskach ? jak z utrzymaniem?, faktyczną trwałością itp itd

będę wdzięczny za jakiekolwiek informację a miło byłoby zerknąć na Wasze foty jak to wygląda dla koloru karmel

Sławek_Kraków
15-12-2010, 07:05
Do jarekkur:
Witam mam pytanie widzę że masz dużą wiedzę na temat podłóg potrzebuje takiej porady. Znalazłem sobie taką podłogę bambusową jak dobrze pamiętam z firmy teamex, podoba mi się ona wizualnie to są takie desk o szerokości 12 cm i długości 1 m, z lekką faską, poniżej mam kilka pytań i będe niezmiernie wdzięczny jak byś mógł mi pomóć i rozwiać moje wątpliwości.
1. Czy taka podłoga nie bedie się rozchodzi, jest klejona z elementów
2. Jak wygląda kwestia wilgoci
3. Czy można ją po jakimś czasie odnawiać (cyklinować, malować)
4. CZy ma jakieś ukryte wady o czym sprzedawcy nie informują
5. Może masz jakąś firmę z małopolski (sprzedaż montaż), którą mógłbyś polecić w tym temaci.

Z góry dziękuje i czekam na odpowiedź

Parkiet
15-12-2010, 19:27
Witam serdecznie
Jestem w tym trudnym momencie wyboru podłogi do mojego mieszkania, i w tym temacie do Was się uśmiecham o kilka słów, a mianowicie:

- Po długotrwałych poszukiwaniach i po wyeliminowaniu paneli podłogowych laminowanych skupiłem się na deskach, dodam że przeznaczenie to sam salon z przedpokojem w sumie jakieś 33 m2.

- Przeanalizowałem klasy twardości drewna wg skali Brinella i Janki, powierzchnie desek czyli olejowe, lakierowane w macie i półmacie oraz kwestię montażu i wybór padł na podłogę z bambusa skręcanego w systemie klik system.

- Jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość materiału: już od dawien dawna budowano rusztowania z bambusa znając jego wytrzymałość więc coś w tym musi być, jeśli chodzi natomiast o ciężar to bambus skręcony charakteryzuje się najwyższą twardością. Podłogi z bambusa są również ciężkie więc ułożenie ich na podkładzie z maty korkowej 2 mm wyeliminuje efekt stukania bo ciężkie deski będą dobrze przylegać do podłoża (prosta wylewka+ folia+mata korkowa)

- Kwestia w sumie najważniejsza to bardzo podoba mi się się ten bambus skręcany karmelowy w macie

- znalazłem takie deski np.: w Castoramie w cenie 120zł/m2 gr.12 mm (mowa oczywiście o tych na click, a nie do klejenia) jednak sprzedawca nie może mi zagwarantować że jeśli je zamówię to przyjdzie to co widzę na wystawie, czyli mogą być mniej lub bardziej zalakierowane i mogą być ciemniejsze, więc szukając dalej znalazłem na necie za 99zł/m2 ale również z informacją: " produkt bez gwarancji i możliwości reklamacji", wymiary mi pasują na Globalwood. Jak narazie poszukiwania zakończyłem na firmie KOPP - Bambus skręcany - Klik System - gr.14 mm, twardość wg skali Brinella: 109MPa, cena 200 zł/m2, pytanie co możecie powiedzieć o tych deskach ? jak z utrzymaniem?, faktyczną trwałością itp itd

będę wdzięczny za jakiekolwiek informację a miło byłoby zerknąć na Wasze foty jak to wygląda dla koloru karmel
Słabym punktem podłóg bambusowych jest powłoka lakierowa. Ponadto egzotyczność producentów tej okładziny powiewa dużą dozą nieufności w temacie ogólnej jakości. Proponuję znależć firmę, która sprzeda i jednocześnie ułoży taką podłogę oraz udzieli gwarancji w czasie porównywalnym do rękojmi (3 lata). Wtedy będziesz miał pewność co do jakości produktu - każdy na pewno wie co sprzedaje. Dodatkowo będzie taniej - Vat 7%. Pozdrawiam.

tanis
16-12-2010, 10:42
Też chodzą mi po głowie dechy z jasnego bambusa skręcanego. Czy ktoś takowe położył?

zenon_arch
16-12-2010, 13:21
Powiem tak, podłoga bambusa - wysokiej jakości - jest bardzo trwała i odporna. Natomiast musi pochodzić od sprawdzonego producenta, dystrybutora i musi Ci ją założyć ekipa, która się na tym zna. Z tego co wiem, sklepy posiadają własne ekipy montażowe, zapewne także Kopp. Więc jeśli zdecydujesz się na ich podłogę, zapytaj o możliwość montażu. Co do gwarancji to proszę co znalazłem na ich stronie: www.podlogi-kopp.pl/warunki_gwarancji

Mam nadzieję, że pomogłem.

Parkiet
16-12-2010, 16:43
Powiem tak, podłoga bambusa - wysokiej jakości - jest bardzo trwała i odporna. Natomiast musi pochodzić od sprawdzonego producenta, dystrybutora i musi Ci ją założyć ekipa, która się na tym zna. Z tego co wiem, sklepy posiadają własne ekipy montażowe, zapewne także Kopp. Więc jeśli zdecydujesz się na ich podłogę, zapytaj o możliwość montażu. Co do gwarancji to proszę co znalazłem na ich stronie: www.podlogi-kopp.pl/warunki_gwarancji

Mam nadzieję, że pomogłem.
Jak oceniasz prezentowaną przez Koppa gwarancję?
Czy jest ona wiarygodna a tym samym godna polecenia?
Czy jest tylko chwytem marketingowym w stylu desek barlineckich, gdzie gwarancja była podobnej treści bez istotnej zawartości? Pozdrawiam.

thewizzo
16-12-2010, 21:14
kolejny dzień poszukiwań, wnioski:

Mogę powiedzieć że zaufanie do firmy Globalwood jeśli chodzi panele z bambusa spadło do zera, dlaczego?, już odpowiadam, a mianowicie:

- Wypuścili na rynek tysięce m2 z serii Uniclic jak się okazało nie dokońca z możliwością montażu podłogi w formie tzw. podłogi pływającej bo przy szerokości deski są obciete i nadaje się to pod klejenie, trzeba o tym pamiętać i na to uważać

- Kolejna seria Antique - można kupić to w super promocyjnej cenie, niektórzy sprzedawcy mają dwie różne ceny na taką samą deske - a wszystko przez wady produkcyjne "istnieje duże prawdopodobieństwo że deski mogą nie pasowac idealnie przy montażu" - gwarancji że kupuje się te bez wady praktycznie żadnej (o tym może zapewniać sprzedawca, a płaci się dwa razy więcej)

- niby Globalwood ale te same deski można zakupić w innych opakowaniach pod nazwą: Style (www.stylelimited.com), oraz Vox - te akurat do dostania w seci sklepów Castorama i Majster (zupełny brak jakichkolwiek informacji na opakowaniach, szczegółów dotyczących produktu)

- z informacji uzyskanych od przedstawicieli Globalwood firma nie udostępnia żadnych certyfikatów, szczegółów dotyczących badań materiału, itd, jedyne to są te gwaizdki lub plusy na opakowaniach, przykładowo twardość - 4 plusy na 4 możliwe

- serie: Suede i Tap&Go (jedyna w grubości 14 mm, reszta to 12mm) tez do montażu bez klejowo ale słuchając o problemach produkcyjnych, o wypuszczonych na rynek felernych seriach, oraz o sprzedawaniu tego samego pod inną nazwą i utajnieniu parametrów technicznych - ciężko mi rozważać zakup

Udało mi sie natomiast znaleźć podłogi firmy KOOP w markecie Praktiker

Byłem zdziwiony bo na stronie producenta wybrana prze zemnie deska a jest nią: Bambus skręcany - Klik System karmelowy mat, kosztuje 201,30 zł/m2, w Praktikerze w promocji gazetkowej do końca grudnia w cenie 138,99 zł/m2, poprosiłem więc o udostępnienie mi orygonalnej paczki tych desek, okazało się sprawdzając numer produktu jest to dokładnie to samo, wszystkie szczegóły podane, zresztą zdjęcia dołączam poniżej:

http://i401.photobucket.com/albums/pp95/thewizzo/mieszkanie/SDC10288.jpg

http://i401.photobucket.com/albums/pp95/thewizzo/mieszkanie/SDC10286.jpg

thewizzo
16-12-2010, 23:07
Wybierając podłogę kieruję się twardością materiału, i tak:

http://i401.photobucket.com/albums/pp95/thewizzo/mieszkanie/111-1.jpg

http://i401.photobucket.com/albums/pp95/thewizzo/mieszkanie/222-1.jpg

KOPP podaje na swojej stronie twardość wg skali Brinella, dla bambusa prasowanego (skręcanego) - 109 MPa

Różnica jest dość znaczna między bambusem skręcanym, horyzontalnym i wertykalnym, na korzyść skręcanego jest faktycznie twardszy no i cięższy. Wszystkie te rodzaje łącznie z kilkoma rodzajami drzewa (sosna, dąb i inne) sprawdzałem w markecie rysując powierzchnie kluczem, powiedzmy że wyniki mojego testu są takie że faktycznie bambus skręcany trudniej porysować niż inne, o drzewie już nie wspominam, ale nie znaczy to że nie można uszkodzić tej powierzchni. Ameryki oczywiście nie odkryłem, ale najbardziej uderzyło mnie odpryśniecie lakieru na bambusie skręcanym, zdjęcie podsyłam poniżej, od razu mówie że niewszystkie rysy widoczne na fotografii są moje :) byli przedemna inny którzy tez tego próbowali ...

no i jestem w kropce, Parkietkomplex - masz rację więc z tym lakierem

Dylematy rodzą się jak grzyby po deszczu, dodam że sprawdzałem również panele Paradora i Quickstepa, materiał wiadomo inny, ale powierzchnia nie do uszkodzenia w ten sposób, hmmm no i co tu robić....

http://i401.photobucket.com/albums/pp95/thewizzo/mieszkanie/SDC10299-Kopia.jpg

zenon_arch
17-12-2010, 08:43
Jak oceniasz prezentowaną przez Koppa gwarancję?
Czy jest ona wiarygodna a tym samym godna polecenia?
Czy jest tylko chwytem marketingowym w stylu desek barlineckich, gdzie gwarancja była podobnej treści bez istotnej zawartości? Pozdrawiam.

Powiem tak, nie znam nikogo kto by tak długo miał bambus. Wkleiłem to, co znalazłem.
Ale pewne jest - co potwierdziły testy thewizzo, jak i wykonywane przeze mnie oraz innych klientów, że to dobra podłoga, twarda. Odporna. Z tego więc wnioskuję, że może wytrzymać dłużej niż inne deski drewniane. A to już jest spory atut.

thewizzo
17-12-2010, 21:03
Poniżej wklejam kilka zdjęć jakie odnalazłem w sieci - bambus prasowany (skręcany)


przekrój bambusa prasowanego 01 (http://i00.i.aliimg.com/img/imagerepos/xz/ie/xzie/1283755207555_hz-myalibaba-web6_6723.JPG)
przekrój bambusa prasowanego 02 (http://i01.i.aliimg.com/img/imagerepos/xz/ie/xzie/1283755120129_hz-myalibaba-web2_6918.JPG)

foto 01 (http://images.yiwufair.com/ProductImage/2010/10/25/15560948.jpg)
foto 02 (http://www.davidcoulsondesign.com/kitchens/album/slides/Oneschuck.jpg)
foto 03 (http://3.bp.blogspot.com/_FQ_HMNyAvZ8/TBg8nM30w5I/AAAAAAAAAP8/0_rWWfmeWAc/s1600/IMG_0299.JPG)
foto 04 (http://www.quarrylot1.com/Quarry%202/Dining%20Lg.JPG)
foto 05 (http://www.cpflooring.com.au/images/bamboo-coffee.jpg)
foto 06 (http://www.cpflooring.com.au/images/install-2.jpg)
foto 07 (http://www.dinsmoreflooring.com/IMG00019.jpg)

thewizzo
17-12-2010, 22:02
Powiem tak, podłoga bambusa - wysokiej jakości - jest bardzo trwała i odporna. Natomiast musi pochodzić od sprawdzonego producenta, dystrybutora i musi Ci ją założyć ekipa, która się na tym zna. Z tego co wiem, sklepy posiadają własne ekipy montażowe, zapewne także Kopp. Więc jeśli zdecydujesz się na ich podłogę, zapytaj o możliwość montażu. Co do gwarancji to proszę co znalazłem na ich stronie: www.podlogi-kopp.pl/warunki_gwarancji

Mam nadzieję, że pomogłem.

zenon_arch - no właśnie gdybym decydował się na zakup w Prakikerze desek bambusowych prasowanych KOPP-a to bez montażu podwykonawcy, bo w marketach tego typu takiej opcji nie ma, a zapewne wtedy jakakolwiek reklamacja mogła by być podważona gdyby okazało się że montował to ktoś, oczywiście ktoś, kto na tym się zna, ale nie polecony i nie autoryzowany . Inne salony, sklepy itp świadczą takie usługi, mając swoją ekipę montażową, ale jeśli o Koppa na system klik u siebie w mieście nie znajde (Komfort ma ale tylko bambus na klej)

W dniu dzisiejszym; na przykład, dowiedziałem się nowej rzeczy, że przy idealnym montażu bambusa profesjonalny montaż wygląda tak, że przy docinaniu deski obcięty brzeg należy zabezpieczyć lakierem, z tego względu że bambus w całej swojej twardości chłonie wilgoć, oczywiście nie absorbuje tego jak gąbka, a potwierdzeniem tego może być wygląd takiej deski która nawet od spodu jest lakierowana i to grubszą warstwą niż warstwa wierzchnia, czyli warstwa użytkowa, czyli coś w tym musi być...

Kolejną rzeczą jest kwestia cyklinowania:
Jeśli miałbym się już zdecydować to mam nadzieje że kwestia ewentualnego cyklinowania pojawi się po paru dobrych i długich latach, ale do rzeczy:
Zdania są podzielone; jedni mówią że cyklinować można tylko i wyłącznie przy podłodze przyklejonej do podłoża, drudzy twierdza że można to również uczynić przy montażu bez klejowym, na 2mm korku. Klejenie jak dla mnie odpada z kilku względów:
1. dodatkowe koszta 50 - 70 zł/m2 (klej z robocizną)
2. konieczność wyeliminowania wilgoci w pomieszczeniu (suszenie pomieszczenia jakimiś negrzewnicami)
3. brak dodatkowej, cienkiej bo cienkiej, ale mimo wszystko 2 milimetrowej warstwy korka, który dodatkowo minimalnie wygłuszy i odizoluje materiał od wylewki (kwestia stukania - wydaje mi się że przy takim ciężarze bambusa prasowanego ( skręcanego), który jest o wiele cięższy od horyzontalnego i wertykalnego taka opcja nie wchodzi w rachubę)

jarekkur
17-12-2010, 22:11
Powiem tak, nie znam nikogo kto by tak długo miał bambus. Wkleiłem to, co znalazłem.
Ale pewne jest - co potwierdziły testy thewizzo, jak i wykonywane przeze mnie oraz innych klientów, że to dobra podłoga, twarda. Odporna. Z tego więc wnioskuję, że może wytrzymać dłużej niż inne deski drewniane. A to już jest spory atut.

W swoim życiu nie "schodzisz" ani bambusa ani drewna o grubości 15mm używając obuwia domowego. Tego dotyczy gwarancja a nie jakości (trwałości) lakieru. Zauważ, że w obiektach o dużej frekwencji pieszej dają 2 lata gwarancji. To wszystko chwyt marketigowy. Parkieciarz aby pozyskać usługę, będzie potwierdzał tę opinię bo przecież nie on za te bzdury odpowiada.
Podobnie jest w tej chwili z tanimi lakierami również dają 15 lat gwarancji. Tylko kto będzie miał kontakt przez 10 lat z parkieciarzem, kto trzyma fakturę tak długo jeżeli ją w ogóle otrzymał? To wszystko sprytni marketingowcy wiedzą i na tym żerują. Bambus skręcany na rynku jest znany zaledwie od około 8 lat.

thewizzo
17-12-2010, 22:39
W swoim życiu nie "schodzisz" ani bambusa ani drewna o grubości 15mm używając obuwia domowego. Tego dotyczy gwarancja a nie jakości (trwałości) lakieru. Zauważ, że w obiektach o dużej frekwencji pieszej dają 2 lata gwarancji. To wszystko chwyt marketigowy. Parkieciarz aby pozyskać usługę, będzie potwierdzał tę opinię bo przecież nie on za te bzdury odpowiada.
Podobnie jest w tej chwili z tanimi lakierami również dają 15 lat gwarancji. Tylko kto będzie miał kontakt przez 10 lat z parkieciarzem, kto trzyma fakturę tak długo jeżeli ją w ogóle otrzymał? To wszystko sprytni marketingowcy wiedzą i na tym żerują. Bambus skręcany na rynku jest znany zaledwie od około 8 lat.

Tak naprawdę wszystko skupia się nam na lakierze który można porysować, ale nie chodzi tu o "pantofla", ale o: krzesła, fotele, upadek czegotamkolwiek ze stołu, i pytanie czy na każdą rzecz zakładać filc...
alternatywą było by położenie paneli Balterio, Parador, czy Quickstep, tutaj laminat jest trwalszy, no ale w dalszym ciągu cholerne dylematy...

jarekkur
19-12-2010, 00:23
Tak naprawdę wszystko skupia się nam na lakierze który można porysować, ale nie chodzi tu o "pantofla", ale o: krzesła, fotele, upadek czegotamkolwiek ze stołu, i pytanie czy na każdą rzecz zakładać filc...
alternatywą było by położenie paneli Balterio, Parador, czy Quickstep, tutaj laminat jest trwalszy, no ale w dalszym ciągu cholerne dylematy...

tak na parkiet jak i na laminat nalezy podkleić filce.

crook
23-12-2010, 17:41
Witam wszystkich.

Mam zakupioną podłogę bambusową z leroya(ograniczenia finansowe) i potrzebuje dobrać klej do tego parkietu
Czytam ten wątek praktycznie od początku i wiem już że do podług egzotycznych stosujemy kleje poliuretanowe.
Zasięgałem informacji w Leroyu, jaki klej stosować do tego parkietu i powiedziano mi że najlepiej UZIN MK92, ale jak zobaczyłem cenę to powiem że mnie trochę zatkało.
W tym wątku ktoś napisał że można wybrać tańszą opcję UZIN-a MK73 ale to jest klej rozpuszczalnikowy na bazie żywic syntetycznych.
Znalazłem też inny klej poliuretanowy z Ansera PUR 2K, co o tym kleju sądzicie, bo w sumie jest prawie dwa razy tańszy od UZINa(wg. cen na alledrogo bo w leroyu to około 3 zeta na kilogram).

Może jest jakiś inny klej w miarę dobry i nie zbyt drogi?

PS Czy to prawda że pod klej poliuretanowy nie trzeba używać preparatów gruntujących?

Parkiet
23-12-2010, 20:32
Witam wszystkich.

Mam zakupioną podłogę bambusową z leroya(ograniczenia finansowe) i potrzebuje dobrać klej do tego parkietu
Czytam ten wątek praktycznie od początku i wiem już że do podług egzotycznych stosujemy kleje poliuretanowe.
Zasięgałem informacji w Leroyu, jaki klej stosować do tego parkietu i powiedziano mi że najlepiej UZIN MK92, ale jak zobaczyłem cenę to powiem że mnie trochę zatkało.
W tym wątku ktoś napisał że można wybrać tańszą opcję UZIN-a MK73 ale to jest klej rozpuszczalnikowy na bazie żywic syntetycznych.
Znalazłem też inny klej poliuretanowy z Ansera PUR 2K, co o tym kleju sądzicie, bo w sumie jest prawie dwa razy tańszy od UZINa(wg. cen na alledrogo bo w leroyu to około 3 zeta na kilogram).

Może jest jakiś inny klej w miarę dobry i nie zbyt drogi?

PS Czy to prawda że pod klej poliuretanowy nie trzeba używać preparatów gruntujących?
Preparaty gruntujące służą do wzmacniania, uszczelniania porowatego a tym samym słabego podkładu. W związku z tym o zastosowaniu gruntu z określeniem jego rodzaju decyduje jakość podkładu betonowego. W kontekście tego oraz rodzaju okładziny drewnianej dobiera się cały system klejowy.
Marka UZIN jest jest droższa od ANSERA ponieważ są to dwie różne półki - profesjonalna i amatorska. Każda z tych marek znajduje swojego odbiorcę.
Proponuję zrobić praktyczny test na przyklejenie deski w dziesiątej części z jej oderwaniem po pełnym związaniu kleju. Klej klejowi nierówny, z bambusem jest podobnie. Pozdrawiam.

czaras1
23-12-2010, 21:37
Preparaty gruntujące służą do wzmacniania, uszczelniania porowatego a tym samym słabego podkładu. W związku z tym o zastosowaniu gruntu z określeniem jego rodzaju decyduje jakość podkładu betonowego. W kontekście tego oraz rodzaju okładziny drewnianej dobiera się cały system klejowy.
Marka UZIN jest jest droższa od ANSERA ponieważ są to dwie różne półki - profesjonalna i amatorska. Każda z tych marek znajduje swojego odbiorcę.
Proponuję zrobić praktyczny test na przyklejenie deski w dziesiątej części z jej oderwaniem po pełnym związaniu kleju. Klej klejowi nierówny, z bambusem jest podobnie. Pozdrawiam.
NO ja tez wlasnie stoje przed wyborem tyle, ze gruntu. Bambus mam od Kopp'a ,klej dwuskladnikowy rowniez Kopp'a. Blok z plyty, majster zrobil wylewke, by wyrownac nierownosci i kazal mi tez kupic grunt, bo twierdzi, ze kazdy producent podlogi zaleca zawsze jakis konkretny grunt. Czy myslicie, ze powinienem kupic do tego Koppa jakis okreslony grunt czy jakis zwykly z Praktikera ? Na zakupy jade w poniedzialek, bo we wtorek bambus bedzie kladzony.

Parkiet
23-12-2010, 21:54
NO ja tez wlasnie stoje przed wyborem tyle, ze gruntu. Bambus mam od Kopp'a ,klej dwuskladnikowy rowniez Kopp'a. Blok z plyty, majster zrobil wylewke, by wyrownac nierownosci i kazal mi tez kupic grunt, bo twierdzi, ze kazdy producent podlogi zaleca zawsze jakis konkretny grunt. Czy myslicie, ze powinienem kupic do tego Koppa jakis okreslony grunt czy jakis zwykly z Praktikera ? Na zakupy jade w poniedzialek, bo we wtorek bambus bedzie kladzony.

To Twój majster widzi jaka jest posadzka i to on powinien być z Tobą przy wyborze całego systemu klejowego. Jeśli Twój majster unika uczestnictwa w wyborze, to albo się na tym nie zna albo widzi jaka jest sytuacja i woli uniknąć odpowiedzialności.
Kopp czy Praktiker są to firmy handlowe, które znają się bardziej na handlu niż na usługach budowlanych, tym bardziej, że one nie widzą Twojej posadzki. Pozdrawiam.

aricia
10-01-2011, 22:54
a czemu nie zdecydujesz się na parkiet?
miałam ten sam dylemat, i już prawie byłam zdecydowana na bambus....na szczęście odwiódł mnie od tego zaprzyjaźniony architekt i niech Mu Bóg w dzieciach wynagrodzi:D!!!
stanęło na OLEJOWANYM dębowym parkiecie przemysłowym i jestem mega szczęśliwa!!! mam niewielkiego psa i trzyletniego szkodnika własnej produkcji. po bliższych oględzinach widać rysy i wgłębienia poczynione przez powyżej wymienione towarzystwo, ale nie ujmuje to uroku podłodze. moim zdaniem, trochę patyny jej nie zaszkodzi ;) myślę, że olejowane drewno pod tym względem jest the best.
btw, byłam ostatnio u znajomych, którzy trochę wcześniej położyli mój "wymarzony" bambus.... i jestem jeszcze bardziej zadowolona z mojego wyboru.
rysy na bambusie, a raczej na lakierze,są dużo bardziej widoczne. poza tym cena jak za drewno a wyglądają jak panele. nie mówię tego złośliwie. po prostu, jak już mam drewno, to widzę tę różnicę. wcześniej miałam panele i babus wydawał mi się spełnieniem marzeń...

... a pan w sklepie , po cichutku mi powiedział, żebym podłogi z trawy nie robiła...

thewizzo
10-01-2011, 23:11
a czemu nie zdecydujesz się na parkiet?
miałam ten sam dylemat, i już prawie byłam zdecydowana na bambus....na szczęście odwiódł mnie od tego zaprzyjaźniony architekt i niech Mu Bóg w dzieciach wynagrodzi:D!!!
stanęło na OLEJOWANYM dębowym parkiecie przemysłowym i jestem mega szczęśliwa!!! mam niewielkiego psa i trzyletniego szkodnika własnej produkcji. po bliższych oględzinach widać rysy i wgłębienia poczynione przez powyżej wymienione towarzystwo, ale nie ujmuje to uroku podłodze. moim zdaniem, trochę patyny jej nie zaszkodzi ;) myślę, że olejowane drewno pod tym względem jest the best.
btw, byłam ostatnio u znajomych, którzy trochę wcześniej położyli mój "wymarzony" bambus.... i jestem jeszcze bardziej zadowolona z mojego wyboru.
rysy na bambusie, a raczej na lakierze,są dużo bardziej widoczne. poza tym cena jak za drewno a wyglądają jak panele. nie mówię tego złośliwie. po prostu, jak już mam drewno, to widzę tę różnicę. wcześniej miałam panele i babus wydawał mi się spełnieniem marzeń...

... a pan w sklepie , po cichutku mi powiedział, żebym podłogi z trawy nie robiła...

Naczytałem się kilku niepochlebnych opinii o bambusie i mój entuzjazm trochę przygasł. Kilka dni temu udałem się ponownie do Praktikera aby zerknąć ponownie na tą karbonizowaną, skręcaną i prasowaną trawkę i poszurałem ponownie po nich kluczykiem. Wyobraziłem sobie jak mój sprzęt muzyczny po tym szura, spadają kable i stwierdziłem że poszukiwania zaczynam od nowa. Kilka znajomych stwierdziło że robię duży błąd bo zacząłem myśleć o jakiś dobrych panelach, aby nie mieć problemu a jakimikolwiek śladami na podłodze, ale właśnie olejowana deska do mnie wraca jak bumerang, kurka siwa co tu robić...

aricia
10-01-2011, 23:26
DECHAAAAA! :D
jeżli lubisz przedmioty z duszą...

a tak poważnie, to olejowaną deskę, czy parkiet można "naprawiać" miejscowo. z lakierem już tak prosto nie jest. co z tego, że przy lakierowanej podłodze nie rysuje się deska, tylko lakier? i tak, w celu naprawy, trzeba to cyklinować!!!! w całości!!! a przy parkiecie z mniejszymi rozmiarowo klepkami, dodatkowo nie stanowi też większego problemu wymiana choćby części podłogi ( w razie jakiejś ostrej dewastacji ;) )

thewizzo
11-01-2011, 19:38
Dowiedziałem się dzisiaj informacji która mnie zbiła z nóg, od razu podkreślam że nie od konkurencji tylko od kumpla który tam pracował, a rzecz się tyczy:
"Podłogi z bambusa zakupionych w Praktikerze"
Praktiker oszczędzając na miejscu magazynowym lubi trzymać materiały wykończeniowe na dworze/na polu, pod plandeką, i kumpel odradzał mi zakupów w okresie zimowym między innymi podłóg i drzwi, a drzwi to już w zupełności. Materiał leży pod plandeką i jak się zmoczy jest wycierany przez pracowników
Wiadomo że nie ma co generalizować, nie wiadomo czy tak jest wcześniej, no ale ...

Fulmenwar
07-02-2011, 15:27
NO ja tez wlasnie stoje przed wyborem tyle, ze gruntu. Bambus mam od Kopp'a ,klej dwuskladnikowy rowniez Kopp'a. Blok z plyty, majster zrobil wylewke, by wyrownac nierownosci i kazal mi tez kupic grunt, bo twierdzi, ze kazdy producent podlogi zaleca zawsze jakis konkretny grunt. Czy myslicie, ze powinienem kupic do tego Koppa jakis okreslony grunt czy jakis zwykly z Praktikera ? Na zakupy jade w poniedzialek, bo we wtorek bambus bedzie kladzony.

Zastanowiłbym się nad Twoim majstrem, skoro sam niepotrafi wybrać gruntu, kleju i innych dodatków. W sposób bezładny stara się odpowiedzialnośc za ew problemy zrzucić na karb Twoich zakupów. Pewnie jest tani i poczciwy ale jak parkiet się odklei czy coś w tym rodzaju, to do kogo będziesz miał pretensje .

Rodzaj użytego gruntu zależny jest od rodzaju podkładu, jastrychu na którym odbywa się klejenie a nie od własnego "widzi mi się" czy zaleceń producenta podłóg bo takich nie ma. Proponuje znaleźć kogoś, kto nazywa się parkieciarz - powinien mieć właściwą wiedzę w temacie. "Złota rączka" jest złota gdy ma wiedzę, doświadczenie a to poparte jest własnym zdaniem a nie "spychologią"
Do wszystkich wypowiedzi na Forum, również proponuje odnosić się z rezerwą, ponieważ są subiektywne. Ja np. jako handlowiec zachęcam do zakupów w swoim sklepie internetowym a jako wykonawca, mam "drobne" doświadczenie z poruszanymi tematami...ale nikt nie wie wszystkiego.

I tak przy okazji nikogo nie chcę urazić bo mam szacunek do ludzi pracy a w szczególności tych na budowach.

tant
15-02-2011, 00:03
Witam.
Od tygodnia mam w mieszkaniu podłogę Bambus antyczny skręcany naturalny.
Podłoga w 30 letnim bloku.
Po zwinięciu dywanu i zerwaniu poprzedniej podłogi z płytek PCV ukazały sie spore (bardzo duże) pęknięcia posadzki.
Podlogę zakupiłem z montażem.
Panowie montażyści to full profeska, nic nie mogę im zarzucić.
Nierówności podłogi i pęknięcia usunęli - myślę że lepiej nie można było zrobić (frezarka do betonu, żywica iniekcyjna + klamry).
Parkiet kładłem na 30m2 (salon + przedpokój), koszt przygotowania podłogi ok 500zł - ale warto.
Zeszło im 2 dni pracy, ok 13 roboczogodzin (3 osoby).
Rezultat - super.
Okaże się później, ale na teraz polecam ten parkiet i ekipe montażystów (Panowie z Krakowa, namiary posiadam).
Mam porównanie do innych ekip, od okien, remontu, itd. - montażyści okien Lanko - 8, montażyści podłogi Kopp +10 (w skali10pkt)
Jak dokończę remont to wstawię fotki.
Pozdrawiam

WOJSKI
01-08-2011, 17:08
chciałem oświeżyć wątek, od czasu kiedy niektórzy układali bambusa minęło rok albo i więcej. Może ktoś zagląda na FM i podzieli się wrażeniami?

malaga10
27-11-2011, 18:46
Tak wygląda podłoga bambusowa tydzień po zamontowaniu, po 3 tygodniach jest 25 pęknięć, a forma reklamuje się ze podłoga ma 25 lat gwarancji, a nie wytrzymała zaledwie tygodnia, bez użytkowania, bo nawet tam nie mieszkamy, bo jak?????? Jesteśmy w trakcie reklamacji, mam nadzieję, że zwrócą kasę, bo firma uważa się za solidną, a płaciliśmy 127 za metr po rabacie. [ATTACH]87271

parteron
28-04-2012, 20:59
Dom jest parterowy i będzie ogrzewany pompą ciepła, więc konsekwentnie, wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Powyższe ogranicza wybór wykładzin więc padło na bambus skręcany - bo twardy (ważne) i na podłogówkę się nadaje.
W przypadku podłogówki klejenie wydaje się lepsze niż podłoga pływająca. Jeśli są inne czynniki warte zwrócenia uwagi.bede wdzięczny fachowcom za komentarze,

Pozdrawiam,

parteron

parteron
28-04-2012, 21:25
Babmus się nadaje ale i tak będzie niezłą izolacją więc musisz liczyć się ze stratami - nawiguj na temat o ogrzewaniu podłogowym - tam ludzie piszą o swoich doświadczeniach z których wynika, że aby mieć dobrą podłogówkę to tylko z kamieniem, płytkami itp.

Tak, wiem. Gorąco polecam panele miedziane, a dla bardziej majętnych - srebrne. Ale jest grupa takich którzy uparli się na coś w rodzaju drewna i o tym jest ten wątek.

Parkiet
29-04-2012, 15:54
Dom jest parterowy i będzie ogrzewany pompą ciepła, więc konsekwentnie, wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Powyższe ogranicza wybór wykładzin więc padło na bambus skręcany - bo twardy (ważne) i na podłogówkę się nadaje.
W przypadku podłogówki klejenie wydaje się lepsze niż podłoga pływająca. Jeśli są inne czynniki warte zwrócenia uwagi.bede wdzięczny fachowcom za komentarze,

Pozdrawiam,

parteron
Wejdż na www.parkietkomplex.eu tam w poradach pt. Podłogi drewniane na ogrzewanych podkładach - co jak i dlaczego? znajdziesz sporo informacji technicznych w tym temacie. Jeśli będziesz miał pytania to możemy podyskutować na tym forum. Pozdrawiam.

parteron
29-04-2012, 20:34
Wejdż na www.parkietkomplex.eu tam w poradach pt. Podłogi drewniane na ogrzewanych podkładach - co jak i dlaczego? znajdziesz sporo informacji technicznych w tym temacie. Jeśli będziesz miał pytania to możemy podyskutować na tym forum. Pozdrawiam.
Dzięki za fajny link. Niestety, na temat bambusa jest tam tylko, że: "podłogi z prasowanego i klejonego bambusa charakteryzują się wysoką twardością oraz dobrą przewodnością cieplną. Egzotyczność pochodzenia i wykonania zmusza do szukania produktu wykonanego przez dobrego producenta.". To nie wyrzut, raczej uzasadnienie, że szukam informacji na forum. Mam już projekt podłogówki uwzględniający fakt, że w niektórych pomieszczeniach będzie parkiet. Dla całego budynku zapotrzebowanie na ciepło wynosi 30W/m2, więc sama podłogówka da sobie radę bez problemu.
Zależy mi na tym, żeby jak najlepiej przygotować jastrych, ale po przeczytaniu rad na wspomnianej stronie zwątpiłem w realizowalność wszystkich zaleceń.
Budynek mam na płycie fundamentowej, 20cm styropianu pod spodem, w tym tygodniu zaczynam tynkowanie, w czerwcu wyleję ok. 5cm styrobetonu, żeby zakryć instalacje a na to jastrych z podłogówką. I co dalej? Poczekać 28 dni i zacząć wygrzewanie do 50o. Jak to zrobić??? W mojej podłogówce zasilanej pompą ciepła projektowana temp. na wejściu to 33,5oC. No dobra, podkręcę do 50, ale w sierpniu??? Nie chcę myśleć ile wtedy będzie w budynku i kto tam wejdzie. Mam czekać na zimę? Jesienią planowałem przeprowadzkę.
Wracając do bambusa - już wiem że można kleić i że to nawet lepsze niż podłoga pływająca. Wygląda na to że teraz najważniejsze to zdobyć towar dobrej jakości za cenę z suermarkeu, ale to jak ze wszystkim. :-)

Parkiet
29-04-2012, 20:58
Dzięki za fajny link. Niestety, na temat bambusa jest tam tylko, że: "podłogi z prasowanego i klejonego bambusa charakteryzują się wysoką twardością oraz dobrą przewodnością cieplną. Egzotyczność pochodzenia i wykonania zmusza do szukania produktu wykonanego przez dobrego producenta.". To nie wyrzut, raczej uzasadnienie, że szukam informacji na forum. Mam już projekt podłogówki uwzględniający fakt, że w niektórych pomieszczeniach będzie parkiet. Dla całego budynku zapotrzebowanie na ciepło wynosi 30W/m2, więc sama podłogówka da sobie radę bez problemu.
Zależy mi na tym, żeby jak najlepiej przygotować jastrych, ale po przeczytaniu rad na wspomnianej stronie zwątpiłem w realizowalność wszystkich zaleceń.
Budynek mam na płycie fundamentowej, 20cm styropianu pod spodem, w tym tygodniu zaczynam tynkowanie, w czerwcu wyleję ok. 5cm styrobetonu, żeby zakryć instalacje a na to jastrych z podłogówką. I co dalej? Poczekać 28 dni i zacząć wygrzewanie do 50o. Jak to zrobić??? W mojej podłogówce zasilanej pompą ciepła projektowana temp. na wejściu to 33,5oC. No dobra, podkręcę do 50, ale w sierpniu??? Nie chcę myśleć ile wtedy będzie w budynku i kto tam wejdzie. Mam czekać na zimę? Jesienią planowałem przeprowadzkę.
Wracając do bambusa - już wiem że można kleić i że to nawet lepsze niż podłoga pływająca. Wygląda na to że teraz najważniejsze to zdobyć towar dobrej jakości za cenę z suermarkeu, ale to jak ze wszystkim. :-)
Przy tak niskim zapotrzebowaniu na ilość ciepła z podłogi i przy zastosowaniu okładziny z bambusa nie powinno być problemów z funkcjonowaniem ogrzewania.
Zasady wykonania wylewek są po to, żeby je dobrze wykonać. Wygrzanie niekoniecznie w 50oC, może być w niższej temperaturze oby było skutecznie. Podany sposób na wygrzewanie wylewek nie jest czymś odmiennym, to klasyka przy każdej wylewce z funkcją grzewczą. Osobiście w Twoim przypadku nie widzę większych problemów. Poszukaj firmy, która wykona Ci usługę kompleksowo, co pozwoli mieć pewność w zakresie jakości montażu i jakości materiału. Pozdrawiam.

parteron
29-04-2012, 21:47
[...] Zasady wykonania wylewek są po to, żeby je dobrze wykonać. [...] Osobiście w Twoim przypadku nie widzę większych problemów. Poszukaj firmy, która wykona Ci usługę kompleksowo, co pozwoli mieć pewność w zakresie jakości montażu i jakości materiału. Pozdrawiam.
Tutaj mam pewne wątpliwości co do kompleksowości. Pewnie najwięcej praktyki mają ludzie robiący wylewki klasyczne, i o nich można poczytać najwięcej, dużo dobrego, ale mam wrażenie że bardziej z teoretycznej lub marketingowej strony o można znaleźć o wylewkach anhydrytowych, są też "superprodukty" jak np. Agilia Sols A, bardzo obiecujące "folderowo", o znikomej liczbie ocen praktycznych.
Są tacy, którzy oferują zrobienie wylewki na podłogówce, operację wygrzewania i układanie parkietu?
Pozdrawiam

Parkiet
29-04-2012, 21:55
Tutaj mam pewne wątpliwości co do kompleksowości. Pewnie najwięcej praktyki mają ludzie robiący wylewki klasyczne, i o nich można poczytać najwięcej, dużo dobrego, ale mam wrażenie że bardziej z teoretycznej lub marketingowej strony o można znaleźć o wylewkach anhydrytowych, są też "superprodukty" jak np. Agilia Sols A, bardzo obiecujące "folderowo", o znikomej liczbie ocen praktycznych.
Są tacy, którzy oferują zrobienie wylewki na podłogówce, operację wygrzewania i układanie parkietu?
Pozdrawiam
Póki co nie jest aż tak dobrze. Poszukaj firmy, która wykonuje okładanie wylewek drewnem lub pochodnymi wraz z wygrzaniem i od tej firmy weżmiesz kontakt na dobrych wylewkarzy. Na ogół dobre firmy polecają siebie wzaajemnie. Pozdrawiam.

parteron
02-05-2012, 20:50
Póki co nie jest aż tak dobrze. Poszukaj firmy, [...]
O dziwo znalazłem firmę (http://www.parkiet-bortnowski.pl/posadzki.html) która wykonuje wylewki i układa parkiety, ale chyba nie dla mnie, bo ja z okolic Warszawy.
Przy okazji znalazłem ciekawe opinie i informacje na temat bambusa.
Pierwsza to opis jak klej nie trzyma się deski lakierowanej od spodu - http://www.parkiet-bortnowski.pl/bambus.pdf
Druga to krytyka parkietu bambusowego http://www.podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=75 wraz z hipotezą dlaczego zawsze jest lakierowany od spodu ("[...] skrzętnie ukrywają [...] że bambus jest bardzo podatny na działanie wody jak i zmiany wilgoci (bez oszuszacza/nawilżacza i stacji pogodowej ciężko się obejść). Gdy "drewno" te złapie wodę momentalnie pęcznieje i mamy problem z winy użytkownika[...]") ze strony http://www.podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=75 .
Trzecia to pochwała systemu KLIK, czyli zamków wieloprofilowych, co ciekawe w parkiecie przyklejanym na wylewkę z podłogówką. http://www.parkiet-bortnowski.pl/2_2009.pdf
Czy jakiś fachowiec byłby skłonny skomentować powyższe?

parteron
02-05-2012, 22:10
Dlatego w kontekście tego co piszesz, radziłbym się zastanowić 3 razy zanim położysz bambus na podłogówkę[...]
No cóż, zawsze przychodzi czas na jakiś kompromis. Podłogówka będzie wszędzie z uwagi na pompę ciepła. Wiem, że najlepiej byłoby ułożyć coś kamiennego i tam gdzie się da ułożę, ale nie chcę się całkowicie poddawać dyktatowi energetyki.
Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na ciepło mam jakieś pole manewru i wiem że drewno też wchodzi w rachubę.
Są problemy wspólne dla bambusa i drewna. Teraz szukam tych charakterystycznych wyłącznie dla bambusa.
Teraz jestem na etapie zwątpienia w sens klejenia jakiegokolwiek parkietu do podłoża ogrzewanego, bo poza wcześniej wspomnianymi przeczytałem wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170468-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe-co-na-pod%C5%82og%C4%99
Pozdrawiam

jarekkur
02-05-2012, 22:58
O dziwo znalazłem firmę (http://www.parkiet-bortnowski.pl/posadzki.html) która wykonuje wylewki i układa parkiety, ale chyba nie dla mnie, bo ja z okolic Warszawy.
Przy okazji znalazłem ciekawe opinie i informacje na temat bambusa.
Pierwsza to opis jak klej nie trzyma się deski lakierowanej od spodu - http://www.parkiet-bortnowski.pl/bambus.pdf
Druga to krytyka parkietu bambusowego http://www.podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=75 wraz z hipotezą dlaczego zawsze jest lakierowany od spodu ("[...] skrzętnie ukrywają [...] że bambus jest bardzo podatny na działanie wody jak i zmiany wilgoci (bez oszuszacza/nawilżacza i stacji pogodowej ciężko się obejść). Gdy "drewno" te złapie wodę momentalnie pęcznieje i mamy problem z winy użytkownika[...]") ze strony http://www.podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=75 .
Trzecia to pochwała systemu KLIK, czyli zamków wieloprofilowych, co ciekawe w parkiecie przyklejanym na wylewkę z podłogówką. http://www.parkiet-bortnowski.pl/2_2009.pdf
Czy jakiś fachowiec byłby skłonny skomentować powyższe?

Bambus z fabrycznie lakierowaną warstwą wierzchnią ma również impregnowaną warstwę spodnią jako zabezpieczenie przed wielomiesięczną podróżą morską. Lakiery PU jednoskładnikowe i epoksydowe gwarantują odpowiednią adhezję do spodów bambusa. Poza tym wszystkie gatunki drewna egzotycznego fabrycznie lakierowanego pochodzące z Australii, Chin, Brazyli Azji, Afryki mają impregnowane spody, między innymi przeciw egzotycznemu robactwu. Bambus jest bardzo spokojnym i stabilnym "drewnem". Wilgotnośc równoważna wynosi 7,6% dla 20C i %0%RH. Posiada bardzo dużo kleju.

parteron
02-05-2012, 23:16
Bambus z fabrycznie lakierowaną warstwą wierzchnią ma również impregnowaną warstwę spodnią jako zabezpieczenie przed wielomiesięczną podróżą morską. Lakiery PU jednoskładnikowe i epoksydowe gwarantują odpowiednią adhezję do spodów bambusa. Poza tym wszystkie gatunki drewna egzotycznego fabrycznie lakierowanego pochodzące z Australii, Chin, Brazyli Azji, Afryki mają impregnowane spody, między innymi przeciw egzotycznemu robactwu. Bambus jest bardzo spokojnym i stabilnym "drewnem". Wilgotnośc równoważna wynosi 7,6% dla 20C i %0%RH. Posiada bardzo dużo kleju.
Dzięki za info. Nie szukam spisku, po prostu próbuję wykorzystać informacje pochodzące z różnych źródeł.
Teraz tak sobie kombinuję, że może dobrze byłoby wybrać bambus, wylewkę Agilla, system KLIK, darować sobie klejenie. Parametry nie będą najlepsze, ale za to jest duży margines błędu. Jak coś się zwarzy, można rozebrać i ułożyć jeszcze raz. Dylatacje i kiliki powinny zabezpieczyć przed katastrofą nawet jeśli podłoga będzie mocno zmieniać rozmiary, z uwagi na parter stukanie powinno doprowadzać do pasji, układanie tańsze. Na razie w tym kierunku, ale którędy i dokąd dojdę zobaczymy.
Pozdrawiam

Parkiet
04-05-2012, 09:12
O dziwo znalazłem firmę (http://www.parkiet-bortnowski.pl/posadzki.html) która wykonuje wylewki i układa parkiety, ale chyba nie dla mnie, bo ja z okolic Warszawy.
Przy okazji znalazłem ciekawe opinie i informacje na temat bambusa.
Pierwsza to opis jak klej nie trzyma się deski lakierowanej od spodu - http://www.parkiet-bortnowski.pl/bambus.pdf
Druga to krytyka parkietu bambusowego http://www.podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=75 wraz z hipotezą dlaczego zawsze jest lakierowany od spodu ("[...] skrzętnie ukrywają [...] że bambus jest bardzo podatny na działanie wody jak i zmiany wilgoci (bez oszuszacza/nawilżacza i stacji pogodowej ciężko się obejść). Gdy "drewno" te złapie wodę momentalnie pęcznieje i mamy problem z winy użytkownika[...]") ze strony http://www.podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=75 .
Trzecia to pochwała systemu KLIK, czyli zamków wieloprofilowych, co ciekawe w parkiecie przyklejanym na wylewkę z podłogówką. http://www.parkiet-bortnowski.pl/2_2009.pdf
Czy jakiś fachowiec byłby skłonny skomentować powyższe?
Komentarz jest jeden. Firma Bortnowski jest znana z bardzo dobrej strony od wielu lat a sam właściciel ma bardzo dużą wiedzę z zakresu parkieciarstwa i podobne doświadczenie. Jego artykuły mają dużą wartość teoretyczną i praktyczną. Pozdrawiam.

330ml
30-10-2014, 13:22
Może ktoś się podzieli informacjami jak sprawuje się podłoga bambusowa po latach (przynajmniej dwóch) a i może pojawia się nowe opinie dt "nowych" desek bambusowych- chwilę na rynku są, to może coś się wyjaśniło, którzy producenci sa ok, a których się wystrzegać..

330ml
30-10-2014, 19:21
Dokonałbyś takiego samego zakupu znowu? (masz olejowany bambus czy lakierowany?)

Jarek82
03-11-2014, 12:01
a ile kosztuje taka podłoga?

jarekkur
07-11-2014, 20:14
Może ktoś się podzieli informacjami jak sprawuje się podłoga bambusowa po latach (przynajmniej dwóch) a i może pojawia się nowe opinie dt "nowych" desek bambusowych- chwilę na rynku są, to może coś się wyjaśniło, którzy producenci są ok, a których się wystrzegać..

dokładne sprawdzenie wytrzymałości warstwy wierzchniej podłoża! Podłoże musi mieć wytrzymałość na ściskanie 30N/mm2 na zginanie 6N/mm2, warstwa wierzchnia podłoża musi być nierozerwalnie związana z całym przekrojem (kohezja)! Wytrzymałość powierzchni podłoża na ścinanie 1,5-2,0N/mm2, na zrywanie 1,2-1,5N/mm2. Te ostatnie pomiary można wykonać na budowie. Wilgotność podłoża musi odpowiadać klimatowi mieszkania tj. w naszym rejonie geograficznym 20C i 55%rH, czyli wynosi zależnie od cementu jaki użyto do wykonania podłoża, zakładając, że receptura takiego podłoża jest normatywna dla 30N/mm2. Pomiar wilgotności podłoża metoda DNS musi być poniżej 1,5%. Warunek bezwzględny. Wilgotnośc elementu podłogowego z bambusa musi mieć dla klimatu 20C i 55%rH 7,5%. Jeżeli te wszystkie warunki zostały spełnione, to bambu leży spokojnie, o ile na dłuższy czas klimat wewnątrz pomieszczeń radykalnie się nie zmieni!
Klejenie. Bambus rośnie w Chinach, Wietnamie. W Chinach są największe jego plantacje. Żniwa są co około 9 miesięcy. Tam też produkuje się elementy posadzkowe parkiety, deski. Są one z 4 stron lakierowane. Strona spodnia jest klejona do podłoza. Między bambusem a klejem jest właśnie lakier. Kawałki bambusa nalezy w kilku miejscach sprawdzonego i mocnego podłoża przykleić różnymi klejami, i po kilku dniach spróbować oderwać. Jezeli po oderwaniu okaże się, że na kleju jest warstwa lakieru, a klej leży na podłożu, ten klej nie może być użyty. Radzę klej poliuretanowo -epoksydowy lub epoksydowy. Mimo wszystko nalezy sprawdzić. Lepiej teraz poświęcić trochę czasu niż później bardzo dużo czasu i pieniędzy.

jvc
09-12-2015, 13:03
Do skasowania

bastek9970
30-03-2017, 21:53
Tak wygląda podłoga bambusowa tydzień po zamontowaniu, po 3 tygodniach jest 25 pęknięć, a forma reklamuje się ze podłoga ma 25 lat gwarancji, a nie wytrzymała zaledwie tygodnia, bez użytkowania, bo nawet tam nie mieszkamy, bo jak?????? Jesteśmy w trakcie reklamacji, mam nadzieję, że zwrócą kasę, bo firma uważa się za solidną, a płaciliśmy 127 za metr po rabacie. [ATTACH]87271


Wiem, że post jest dość stary, ale chyba mam podobny problem z TYMI SAMYMI podłogami...
Ciekawa jestem, jak zakończyła się Państwa reklamacja...

bastek9970
30-03-2017, 21:54
Tak wygląda podłoga bambusowa tydzień po zamontowaniu, po 3 tygodniach jest 25 pęknięć, a forma reklamuje się ze podłoga ma 25 lat gwarancji, a nie wytrzymała zaledwie tygodnia, bez użytkowania, bo nawet tam nie mieszkamy, bo jak?????? Jesteśmy w trakcie reklamacji, mam nadzieję, że zwrócą kasę, bo firma uważa się za solidną, a płaciliśmy 127 za metr po rabacie. [ATTACH]87271


Wiem, że post jest dość stary, ale chyba mam podobny problem z TYMI SAMYMI podłogami...
Ciekawa jestem, jak zakończyła się Państwa reklamacja...

monika12345
06-04-2017, 10:12
bardzo podobają mi się bambusowe podłogi ale słyszałam, że są niepraktyczne