PDA

Zobacz pełną wersję : Kuchnia z p?yt? ceramiczna



Turner
25-02-2003, 09:06
Jestem na etapie wyposażania kuchni. Obecnie mam dylemat jaką kuchnię z płytą ceramiczną wybrać. W każdym sklepie słyszę inną opinię. To zależy chyba jaką prowizję mają poszczególni sprzedawcy u producentów. Mój ostatni wybór to AMICA HK2502. Czy ktoś może już ma taką kuchnie i mógłby coś na jej temat powiedzieć. Chętnie wysłuchałbym opinii również na temat innych kuchni AMICI i innych producentów.

tom soyer
25-02-2003, 09:09
a jaki masz budzet?

kgadzina
25-02-2003, 09:20
U mnie jest Amica z płytą ceramiczną. Funkcjonuje OK. Nie wiem jaki to konkretnie typ, ale kosztowała niecałe 2500 pln, a ma sporo funkcji.
Generalna zasada jest taka: więcej funkcji (zegar, timer, rożen, sonda temperaturowa itp. bajery) podnoszą koszt.
Aha - mój model może być zasilany alternatywnie prądem: 3 fazami, 2 fazami albo 1 fazą.
To tyle.

Turner
25-02-2003, 09:30
Mój budżet to około 3000.

aziel
25-02-2003, 09:32
Kupiliśmy Whirlpool-a z polami szybkogrzejnymi i dwoma poszerzanymi. Baaaaardzo wygodna.

Daark
25-02-2003, 09:39
Powiedzcie mi jak jest z kosztami użytkowania kuchni na prąd. Dotyczczas zastanawiałem się nad gazowo-elektryczną. Ale chyba nie ma takich do wbudowania, więc zostaje płyta ceramiczna. Jak to się ma w porównaniu do kuchni gazowej.

Klaudia
25-02-2003, 10:03
Jeżeli masz na myśli płytę gazowo - elektryczną - to są takowe do zabudowy. Moi znajomi mają taką z dwoma palnikami na gaz i dwoma elektrycznymi - efekt jest taki, że korzystają wyłąćznie z tych na gaz - bo tak są przyzwyczajeni.
Jeżeli chodzi o koszty użytkowania to też bardzo mnie to ciekawi. Użytkownicy płyt ceramicznych podzielcie się doświadczeniami!!!
Dzięki

kgadzina
25-02-2003, 10:08
Trudno wyodrębnić koszty prądu do samej kuchenki. A po przeprowadzce z bloku z kuchenką gazową do domu z płytą ceramiczną też trudno znaleźć punkt odniesienia.

No cóż, wydaje mi się, że najlepszym porównaniem mogą służyć osoby, które niedawno wymieniły jeden rodzaj kuchni na drugi.

25-02-2003, 10:18
Mam Amice HK0500. Sprawuje się dobrze. Bardzo dobry piekarnik - w porównaniu do poprzednich tanich Wrozametów i Mastercooków.
Koszty używania - jak napisał kgadzina - trudno wyodrębnić. Powiem tak: mimo kuchni elektrycznej i domu większego niż mieszkanie w bloku za prąd płacimy teraz trochę mniej ! Za to komfort obłsugi i estetyka bez porównania.

miwar
25-02-2003, 10:20
Turner,
ja mam płytę elektryczną Elektroluxa 90cm x 60cm bezramkową z rozszerzonym polem grzewczym (to takie pole na podgrzewanie czegoś np. w brytwance). Jest po prostu super! Kosztuje 2600. Ma Timer, blokadę aby dzieci jej nie włączyły. W wyposarzeniu jest dodatkowo specjalna skrobaczka do zeskrobywania produktów, które np. wykipią lub sie przypalą i trudno je wyczyścić.
Jeśli jesteś estetą - kup płytę bezramkową. Ma ładniejszy design. Jeśli lubisz rzeczy funkcjonalne - zwrócć uwagę na wielkośc płyty - 90 cm jest bardziej funkcjonalne w kuchni niż 60 cm.
Miwar

tom soyer
25-02-2003, 10:23
w cenie do 3000PLN to polecam Gorenje. B. dobre robi tez Elektrolux lecz kosztuja troche wiecej.
ja czaje sie na drozsza i indukcyjna. Moze bedzie jakas "promocja" :smile::smile:

Bartt
25-02-2003, 10:25
Płyta musi mieć timer, a piekarnik nawiew. Pozostałe funkcje typu termometr, rożen, programowalne godziny włączenie i wyłączenia to już bajery. Z niektórych nie skorzystasz nigdy.

Płacimy 60-65 zł za prąd miesięcznie - 2 osoby, a elektroniki włączonej jest u nas dużo, ile z tego płyta i piekarnik nie wiem, ale nie są to koszty :smile:

zak
25-02-2003, 12:18
Czym sie rozni plyta indukcyjna od zwyklej ceramicznej?

pik33
25-02-2003, 12:37
Wytwarza pole magnetyczne które grzeje bezpośrednio garnek.

godul1
25-02-2003, 12:43
trochę z innej bajki: Czy mogę odliczyć w ramach ulgi remontowej bądź budowlanej koszt ceramicznej płyty do zabudowy?

paj^
25-02-2003, 12:46
trzeba dodac, ze plyta indukcyjna jest troche tansza w eksploatacji i trzeba do niej miec drogie gary, ktore sprzedaje zepter, amway i inne firmy ....

pik33
25-02-2003, 12:56
.. albo kupić taki sam w normalnym sklepie za 1/4 ceny Zeptera

paj^
25-02-2003, 13:10
he he, nie wiem czy piszesz z wlasnego doswiadczenia, juz kiedys przerabialem temat z "podobnymi" garami, ktore nie dosc, ze byly tansze to jeszcze "lepsze":smile:, dziekuje, wybralem te drozsze, nie zeptera i jestem z nich bardzo zadowolony, tym bardziej, ze w domu to ja jestem kucharzem:smile:
ps
chyba wszystkie nadaja sie na plyty indukcyjne pod warunkiem, ze maja jakas wkladke magnetyczna w dnie gara, ale tak do konca nie jestem pewien ...

zak
25-02-2003, 13:11
rozmiem, ze indukcyjna "jest troche tansza w eksploatacji" ale jakie ma wlasciwosci przemawiajace na jej korzysc?? Czy jest o wiele drozsza?

zak
25-02-2003, 13:12
... jakie ma INNE wlasciwosci ....

pik33
25-02-2003, 13:18
On 2003-02-25 14:10, paj^ wrote:
he he, nie wiem czy piszesz z wlasnego doswiadczenia (...)

Tak, po prezentacji Zeptera po prostu poszedłem do sklepu i kupiłem gar - zamiast 600, wydałem 140 (za garnek 16 cm). Z gara byłbym zupełnie zadowolony gdyby nie jedna rzecz: nie mam palnika o wystarczająco małej mocy, żeby w nim "fachowo" gotować. W przyszłym domku będzie płyta ceramiczna - garnuszek się przyda.

paj^
25-02-2003, 13:22
nie wiem czy Cie to zadowoli:
http://www.muratordom.pl/9E0AD510A20444A5B5AD8DE8453F7B7A_3B833D4C1BB743B49 EA362C96CD831ED.htm

tom soyer
25-02-2003, 13:41
plyta indukcyjna nie grzeje na zasadzie przewodzenia. sama jest zimna i nie ma strat np na podgrzanie samej plyty (po zestawieniu garnka nie oddaje ciepla w powietrze jak to przy plycie ceramicznej). zasada plyty indukcyjnej jest troche podobna do mikrofalowki
garnki musza byc przystosowane do "wspolpracy" z taka plyta - nie moga zawierac materialow rozpraszajacych pole magnetyczne - wtedy bedzie grzal sie garnek a nie potrawa.

krzyss
26-02-2003, 23:28
Mam Amicę z płytą ceramiczną już 9 lat. Płacę mniej niż sąsiad gotujący na gazie. Opinia: JUŻ NIGDY KUCHENKI GAZOWEJ !!! Tylko trzeba uważać - to piekielnie grzeje - budyń przypala się po 2 minutach :smile:

tom soyer
27-02-2003, 08:15
a kto z was ma plyte indukcyjna?

zak
27-02-2003, 15:55
paj & tom soyer: Dzieki, choc nie bardzo wiem, co mialoby przemawiac za takim rozwiazaniem poza lekko mniejszymi kosztami eksploatacji, pewnie szybszym nagrzewaniem i faktem iz jest to nowosc? Czy potrawy lepiej smakuja, czy mozna przyrzadzac potrawy bez tluszczu? Czy jest w tym cos szczegolnie wygodnego, zdrowego czy tez jest to pogon za moda? Swoja droga wysokie pole magnetyczne instynktownie wywoluje u mnie obawy, mimo atestow, ktore te urzadzenia zapewne mają.
Pozdr

27-02-2003, 16:03
roznica np w grzaniu wody jest taka jak miedzy kuchenka gazowa a mikrofalowka.

paj^
27-02-2003, 18:34
Zak, czy mozna gotowac bez tluszczu? Tak, ale w garach do tego przystosowanych, kuchenka nie ma tu nic do rzeczy, jezeli mi starczy $$$ to wybiore indukcyjna, ale znajac zycie zadowole sie ceramiczna:smile:

Gurthg
12-01-2006, 18:27
Podnoszę temat.

Jakie macie doświadczenia z płytami indukcyjnymi?

Sam taką chcę kupić, szukam zalet i wad, póki nie kupiłem :D

Gazu nie ma i nie będize, zadupie takie, że nawet wrony nei zawracają.

Dominik!
12-01-2006, 18:38
On 2003-02-25 14:10, paj^ wrote:
he he, nie wiem czy piszesz z wlasnego doswiadczenia (...)

Tak, po prezentacji Zeptera po prostu poszedłem do sklepu i kupiłem gar - zamiast 600, wydałem 140 (za garnek 16 cm). Z gara byłbym zupełnie zadowolony gdyby nie jedna rzecz: nie mam palnika o wystarczająco małej mocy, żeby w nim "fachowo" gotować. W przyszłym domku będzie płyta ceramiczna - garnuszek się przyda.
Przepraszam, a z czym w takim razie porównujesz, skoro masz tylko ten garnek?

Madziulka84
25-11-2007, 14:25
w sumie to nie wiedzialam ze to jakas roznica miedzy tymi plytami ale dobrze wiedziec

a jaka jest roznica w cenie tak mniej wiecej?

jolandka
25-11-2007, 16:55
Kolezanka ma plyte indukcyjna i nie moze na niej usmazyc...jajecznicy.Po prostu jajka na patelni gotuja sie.Za to w swoim domku letnim ma plyte ceramiczna i tam ze smakiem smazy sobie wszystko,na co ma ochote,jajecznice tez.Ja-poniewaz jestem fanka smazenia,nie tylko jajecznicy-bede miala plyte ceramiczna.

KvM
25-11-2007, 17:20
Kolezanka ma plyte indukcyjna i nie moze na niej usmazyc...jajecznicy.Po prostu jajka na patelni gotuja sie.Za to w swoim domku letnim ma plyte ceramiczna i tam ze smakiem smazy sobie wszystko,na co ma ochote,jajecznice tez.Ja-poniewaz jestem fanka smazenia,nie tylko jajecznicy-bede miala plyte ceramiczna.

Co takiego? A co ma płyta do jajecznicy? Mam płytę indukcyjną 1,5 roku wcześniej miałem płytę ceramiczną, ale fachowiec ją połamał przy okazji przeprowadzki. Płyta indukcyjna ma swoje wady, ma zalety, ale na Boga nie jest to kwestia gotowania jajek. Konkretnie płyta indukcyjna jest szybsza, szybciej nagrzewa garnki/patelnie. Zagotowanie litra wody trwa 30 % szybciej niż w czajniku elektrycznym. Jeśli coś się tylko szybko podgrzewa płyta pozostaje chłodna, jeśli gotuje się lub smaży dłużej to płyta nagrzewa się wtórnie od garnka/patelni.
Największą zaletą jest bezpieczeństwo. Nawet jeśli płyta zostanie włączona przypadkiem (dzieci, koty) to nie nagrzewa się aż postawi się na niej garnek.
Możliwość pożaru, lub oparzenia się jest więc dużo niższa.
Zaletą jest też na pewno nieco niższe zużycie prądu.
Wady to wyższa cena zakupu i konieczność stosowania garnków przystosowanych do płyty indukcyjnej. Wcale nie muszą to być drogie garnki. Na płycie doskonale działają najtańsze emaliowane garnki stalowe. Generalnie spód garnka musi zawierać materiał do którego "przykleja się magnes".

Płyta indukcyjna raczej nie jest opłacalnym zakupem (dodatkowy koszt się raczej nie zwróci na niższych rachunkach), ale jeśli dla kogoś bezpieczeństwo jest najważniejsze, to nie ma alternatywy.