PDA

Zobacz pełną wersję : domowa klimatyzacja



marcinor
24-04-2006, 09:43
czy ktoś wykonywał klimatyzacje domowym sposobem. to takie rozwiązanie gdzie powietrze z zew. przechodzi przez gruboziarnisty piasek zakopany na około 2m.
jak to zrobić, z czego materiały, jak to się sprawdza?
pozdrawiam

pirat
24-04-2006, 11:28
Witaj !
Do góry masz taki cudny klik co sie zwie "SZUKAJ"
kliknij tam, wpisz np GWC (gruntowy wymiennik ciepła) i znajdzie całą masę wątków na tym forum dotyczacych GWC np:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=65844&highlight=gwc itd itd
Powodzenia !

:wink:

marcinor
24-04-2006, 11:45
Dzieki!!!
chciałbym to zrobic bez rekuperatora.
jest to możliwe.
na stronie jest mowa tylko o połączeniu z rekuperatorem, a ja będę miał za mały dom na rekuperator...

sSiwy12
24-04-2006, 12:03
Witaj. Nie ma "zbyt małych domów" dla REKU. Podane wielkości (wydajność) dotyczy m3 a nie m2. W praktycznie każdym domu można stosować REKU - lecz nie zmienia to faktu, że obowiązkowo i że pomysł z samym GWC jest zły. POzdrawiam

marcinor
24-04-2006, 12:08
DLACZEGO ZŁY?
TO JEST PROJEKT MURATORA -CICHY (70 M).
PO PROSTU NIE MA W NIM MIEJSCA NA REKUPERATOR.
GDYBYM NA WYLOCIE W POMIESZCZENIACH ZAMONTOWAŁ WIATRAKI ZACIĄGAJĄCE SCHŁODZONE POWIETRZE...
NIE BEDZIE DZIAŁAĆ? :cry:

sSiwy12
24-04-2006, 12:20
Przepraszam, miało być "nie jest zły". Nie zabardzo rozumiem" GDYBYM NA WYLOCIE W POMIESZCZENIACH ZAMONTOWAŁ WIATRAKI ZACIĄGAJĄCE SCHŁODZONE POWIETRZE" A co z "wylotem" powietrza z pomieszczeń?
Pamiętaj, że zgodnie z prawem nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną - a z tego co Piszesz, wnioskuję, że tak może być.

marcinor
24-04-2006, 12:26
DLACZEGO NIE WOLNO?
CHYBA NIE BARDZO O TYM WIEM.
A JEŻELI JEST REKUPERATOR TO NIE WYSTĘPUJE POŁĄCZENIE GRAWITACJI Z MECHANICZNYM WYCIĄGIEM?
NAPRAWDE NIE MOŻNA POMINĄĆ REKUPERATORA (TEN WIECZNY SZUM:()
A JAK TY MASZ TO ROZWIĄZANE? :o

sSiwy12
24-04-2006, 12:52
W bardzo dużym uproszczeniu. Wentylacja grawitacyjna - powietrze "wlata" szczelinami (mikrowentylacja) w oknach i "wylata" kanałami wentylacyjnymi w np. kuchni i łazience (łazienkach). Założenie w okapie kuchennym wentylatora (to już wentylacja mechaniczna) może spowodować "odwrócenie ciągu" i powietrze zacznie "wlatać" przez kanał wentylacyjny w łazience. Czyli - teoretycznie - w sypialniach nie będzie wymiany powietrza. Zamykając okna i stosując GWC jako "wlot" powietrza, też teoretycznie może pracować bez wyciągu mechanicznego.
Najważniejsze jest to, czy ogrzewanie jest gazowe z piecem atmosferycznym i czy kuchenka jest na gaz. W takim przypadku przy odbiorze technicznym mogą być kłopoty w przypadku wentylacji mieszanej - pomijam fakt, ze w skrajnych przypadkach jest to niebezpieczne.

marcinor
24-04-2006, 12:59
ALE PRZY PŁYCIE ELEKTRYCZNEJ I KOMINKU, KTÓRY CZERPIE POWIETRZE Z ZEW. NIE POWINNO BYĆ PROBLEMU, CO?
A JAKIEŚ CHŁODZENIE LATEM BY SIĘ PRZYDAŁO :)

sSiwy12
24-04-2006, 13:09
Kolego. Ogrzewanie nie może być tylko kominkowe (jakie to by nie było)
Przepisy stanowią, że kominek jest tylko uzupełnieniem innego ogrzewania (elektryczne, gazowe, na paliwo stałe). www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm
Poczytaj, tam są wszystkie warunki dotyczące wymagań technicznych budynków.
Pozdrawiam i miłej lektury

marcinor
24-04-2006, 13:14
Właśnie sprzedaje dom, który ma ogrzewanie tylko kominkowe. mam odbiór domu. jakoś nikt mi nie mówił że musze mieć coś jaszcze oprócz tego.
naprawde, pierwsze słysze.
ale faktem jest że teraz bedzie też gazowe :wink:
nie dlatego że kominkowe się nie sprawdza, ale z wygodnictwa.
chociaż mi jeszcze fascynacja kominkiem nie minęła...
żonie chyba mija...
niestety!

Krzysztof684324
07-11-2013, 07:35
Tylko po co wstawiać klimatyzację?
1. grzanie - drogie
2. chłodzenie - drogie + szkodliwe. Kumuluje wilgoć w ścianach. Potem grzyb i walec jak w USA po 20latach
3. odwilżanie/nawilżanie - są tańsze i lepsze rozwiązania - wentylacja inteligentna ( np. klimaaa ze szczecina)

Adam626
07-11-2013, 18:36
grzanie klimatyzacją jest najtańszym grzaniem - mam na mysli przy temperaturze otoczenia nie mniejszej niż +6stopni. KLima z 1kW dostarcza około 3,5kW ciepła