PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator + kolektor powietrzny.



kolabor
24-04-2006, 12:43
Witam.mam takie pytnie. czy ktos z was myslal moze lub moze ktos juz cos takiego ma - chodzi o polaczenie rekuperatora z powietrznym kolektorem słonecznym. znalazlem takie urzadzenie na spam (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.windandpower.c om%2Fwindandpower_produkty.php%3Fp1%3D2%26p2%3D41% 26lang%3Dpl) strona w jezyku polskim. ciekawi mnie czy zda takie polaczenie egazmin, gdyby zastosowac taki kolektor jako czerpnie rekuperatora. z gory dziekuje za przemyslenia. [/url]

Heimnar
24-04-2006, 13:05
W sumie ciekawy pomysł. Zastanawiam się tylko, czy ich znamionowa wydajność (do 100m3/h) będzie wystarczająca by zasilać wentylację domu?
A nie myślałeś może np. - nad wykorzystaniem w miejsce rekuperatora małej powietrznej pompki ciepła odzyskującej ciepło z zużytego powietrza (taki odwrócony klimatyzator)? Mnie ostatnio takie rozwiązanie zaciekawiło. Nie wiem tylko, czy jest ono ekonomicznie uzasadnione.

Poza tym widzę jeszcze jeden problem: W zimie generalnie jest nie za wiele tego słońca - a dogrzewanie powietrza do wentylacji tylko wtedy ma sens. A co ze śniegiem na dachu?
Jak dla mnie kolektory do podgrzewania CWU są powiedzmy sensowne, chociaż ich cena wciąż nieco zaporowa.

kolabor
24-04-2006, 14:39
cena tych powietrznych kolektorow slonecznych nie jest taka straszna. na powierzchnie 120m2 kolektor taki kosztuje ok 1700€ tak naprawde nie ma tragedii ( o ile )kalkulujac ze bedzie to "gralo" z rekuperatorem jako czerpnia i zapewni chocby 15% energii potrzebnej do ogrzania chatyw ciagu roku. tymbardziej ze dni sloneczne tez bywaja zima ze sniegiem nie ma obawy. na kolektorach nigdy nie zalega ;-). a najwazniejsza jego zaleta to to ze nie korzysta on juz z zadnych zrodel energii by sprawnie dzialac. ciekawa sprawa to tez kredyt banku ochrony srodowiska.
Heimar - myslalem nad takim rozwiazaniem - z ta pompka. ale udalo sie tak ze rekuperator DOSPEL Econimic 120 dostalem w prezencie na nowa chate no i juz tego sie bede trzymal.

Heimnar
24-04-2006, 14:50
No to jak tak to będzie świetnie. Ale ja wciąż nie jestem do końca przekonany - jednak cena jest dość wysoka. Ale skoro masz rekuperator darmo, to może warto się w takie coś pobawić.
Skąd skalkulowałeś 15% mocy cieplnej dla domu? Bo jeżeli faktycznie tak by było to całkiem szybko mogłaby się taka inwestycja spłacić. Ok 8000 PLN na początek - potem 15% niższe rachunki za gaz/prąd. Jeżeli rocznie na ogrzewanie przyjmiemy - 4000-5000 PLN to wychodzi, że na rok zyskalibyśmy około 600 PLN. Czyli po nieco ponad 10 latach już byśmy byli z tym do przodu. Obliczenia są oczywiście bardzo zgrubne, ale i tak wygląda to nieźle. Zwłaszcza, że z tego co widziałem popsuć się nie ma jak - no chyba, że ktoś szalony jakimś kamieniem w to rzuci, ale nie zakładajmy takich opcji :D.
Chociaż - znając pomysłowość niektórych dzieci zupełnie wykluczyć się tego nie da.

adam_mk
24-04-2006, 22:30
Witam
Szalony może sobie przywlec kolegę i to bardzo blisko i razem mogą w to naparzeć półcegłówkami. Pokrycie poliwęglanowe jest niesamowicie wytrzymałe na takie eksperymenty. Gorzej już ramka.
Właśnie dlatego, że to poliwęglan, to mnie się nie podoba.
Z czysto termodynamicznych powodów. Jest absolutnie przeźroczysty dla podczerwieni. Podgrzewając wnętrze robimy fajny promiennik. O dużej skuteczności.
Pozdrawiam Adam M.

HenoK
30-03-2007, 09:52
Pomysł fajny ale jak to ma działać ?? w lecie nikomu nie potrzeba grzania tylko chłodzenia, w zimie grzać to będzie bardzo słabo, za te 1700 EU bez problemu wykonasz Gruntowy Wymiennik Ciepła które będzie ci grać w zimie i chłodzić w lecie również za darmo.
Poza latem są jeszcze całkiem spore okresy w ciągu roku, w których takim kolektorem da się podgrzać powietrze o kilkanaście stopni powyżej tego, co można uzyskać z GWC

Adamie, promiennik będzie robił sie z takiego kolektora, jeżeli będzie on pracował przy b. wysokiej temperaturze. Jeżeli różnica temperatur pomiędzy wnętrzem kolektora a powietrzem zewnętrznym będzie rzędu kilkunastu stopni to ten raczej nie grozi.

Podaje jeszcze jeden przykład kolektora powietrznego o trochę innej konstrukcji :
http://www.atut.cieszyn.pl/kolektory_sloneczne.html

insz
31-10-2007, 21:25
A ja jestem na etapie budowy dachu.
Dach jest dwuspadowy, z jedną połacią na południe.
Zamiast wypuszczać nagrzane powietrze wentylujące dach kalenicą, robię pod kalenicą cos w rodzaju skrzyni - kolektora zbiorczego wzdłuz kalenicy. Pod gąsiorem szczelna taśma. Z tej skrzyni zassam ciepłe powietrze w razie potrzeby i dostępności ciepła. Jeśli nie potrzeba (w lecie) - wypuszczam powietrze poprzez otwarcie klapy w szczytach. Oczywiście folia nie dochodzi do samej kalenicy.
Powierzchnia południowej połaci to 130 m2 i będzie grafitowa dachówka.
teoretyzując - w marcu suma promieniowania bezpośredniego na 1 m2 = 200 MJ;
Jeśli wykorzystam choć 10% to i tak mam
2,6 GJ = 722 kWh = 76 m3 gazu = 120 zł
za darmo (nic nie inwestuję - tylko dekarz zdziwiony...)

W praktyce - tylko powietrze powyżej 20 stopni da się wykorzystać...

Wasze uwagi i krytyka mile widziane.

HenoK
01-11-2007, 06:58
A ja jestem na etapie budowy dachu.
Dach jest dwuspadowy, z jedną połacią na południe.
Zamiast wypuszczać nagrzane powietrze wentylujące dach kalenicą, robię pod kalenicą cos w rodzaju skrzyni - kolektora zbiorczego wzdłuz kalenicy. Pod gąsiorem szczelna taśma. Z tej skrzyni zassam ciepłe powietrze w razie potrzeby i dostępności ciepła. Jeśli nie potrzeba (w lecie) - wypuszczam powietrze poprzez otwarcie klapy w szczytach. Oczywiście folia nie dochodzi do samej kalenicy.
Powierzchnia południowej połaci to 130 m2 i będzie grafitowa dachówka.
teoretyzując - w marcu suma promieniowania bezpośredniego na 1 m2 = 200 MJ;
Jeśli wykorzystam choć 10% to i tak mam
2,6 GJ = 722 kWh = 76 m3 gazu = 120 zł
za darmo (nic nie inwestuję - tylko dekarz zdziwiony...)

W praktyce - tylko powietrze powyżej 20 stopni da się wykorzystać...

Wasze uwagi i krytyka mile widziane.
Wszystko zależy do czego ro ciepłe powietrze chcesz wykorzystać. Jeżeli bezpośrednio do wentylacji pomieszczeń, to może być problem z czystością tego powietrza (kurz). Tych kanałów w praktyce nie będziesz w stanie czyścić.

Można by zastanowić się nad podaniem tego podgrzanego powietrza do rekuperatora (zmieszanie z powietrzem wywiewanym z domu).

insz
01-11-2007, 07:56
Pomysł fajny ja mam podobnie dach u siebie rozwiązany, i mogę dodać jeszcze jedna rurę wyciągową pod szczytem dachu, ale jak tym sterujesz ?? w lecie to raczej będzie przeszkadzać, w zimową noc tez, przyda się raczej tylko w słoneczny dzień marca lub września.
Tego jeszcze nie ma - na razie w planach i lada dzień będzie wykonane.
Planuję zasysać spod kalenicy powietrze tylko wtedy, gdy będzie ciepłe i gdy będę tego ciepła potrzebował. Przed reku będzie trzydrogowy zawór powietrzny (tymi ręcami) i system wybierze, skąd ma zassać powietrze ( czerpnia czy "kolektor kalenicowy" ).
Jeśli powietrze nie będzie zasysane z kalenicy otworzy się żaluzja w szczycie (50 zł + serwo modelarskie) aby możliwa była normalna wentylacja dachu.
Skrzynia pod kalenicą będzie otwierana, aby w razie czego było dojście do szczytu.

adam_mk
01-11-2007, 10:54
Kolektor powietrzny ma sens wtedy, gdy jego instalacja niewiele kosztuje.
To na potrzeby domu mieszkalnego.
Jeżeli jest wykorzystywany do suszenia tego co nam w ogrodzie czy lesie wyrosło, to ma to więcej sensu.
Pracuje wtedy, gdy podaż energii jest spora i pracuje w temperaturach powyżej 40stC.
Latem w domu jest niepotrzebny. Zimą - mało wydajny.
To kwestia kosztów instalacji.
Mało wydajny nie oznacza, że zawsze niepotrzebny. Jak go ktoś sobie za 100zł zrobi...W wolnym czasie...
Wtedy ma sens!
Te 1700 euro to ja bym nie dał!
Adam M.

insz
01-11-2007, 12:15
1700 eur ?!?
Bardzo drogie to ciepło...

Ja myślę, że kolektor powietrzny przed reku jednak nie ma sensu.
Ma sens tylko, jeśli powietrze ma powyżej 25 stopni i puścimy go przez bypass (no ale wtedy nie działa rekuperator).
Ewentualnie można dogrzać powietrze za reku na nawiwewie - tylko wtedy ma to sens.
Z mojego "kolektora kalenicowego" pchnę powietrze do piwnicy, gdzie nie ma rekuperacji. Tam zadziała magazyn w postaci 135 ton betonu - ocieplone ściany, strop i "chudziak" (B20:)) - coś tam zawsze nagrzeje.

adam_mk
01-11-2007, 12:39
To to bym kichał!
OSUSZY!
Adam M.

RadomRobert
27-01-2017, 17:20
A ja mam taki pomysł - skierować ciepłe powietrze z kolektora powietrznego pod grzejnik kanałowy umieszczony w podłodze - co o tym sądzicie ? R.B