PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do hydraulika



Gesiu
24-04-2006, 13:14
Mam pytanie dotyczące podłączenia Vaillanta. Gdzie się podłącza zimną wodę na schemacie? Czy oprócz widocznych na schemacie zaworów złączek itd coś jest jeszcze potrzebne? W jaki sposób jest doprowadzona woda do obiegu C.O.? Co jest pod numerem 30?
http://dom-gesia.republika.pl/Piec.jpg

Gesiu
25-04-2006, 06:28
Czekam i czekam...

mariobros35
25-04-2006, 23:59
zimną wodę przyłanczasz do zasobnika na wod urzydkową do krućca oznaczonego cyfrą 43 .Pod numerem 30 jest zawór zwrotny od pompy cyrkulacyjnej

Gesiu
26-04-2006, 11:29
Czy na zasilaniu grzejników muszę dać zawór odcinający z wstępną nastawą? Czy w celu napełnienia instalacji wodą muszę włączyć zimną wodę w instalację zasilającą grzejniki? Może ma ktoś schemat, zdjęcia instalacji.

1950
26-04-2006, 11:32
zależy od grzejników i zastosowanych zaworów termostatycznych,
jeżeli zawory termostatyczne mają nastawę wstępną, to na odcinających nie potrzeba,
nie potrzeba, w Vaillancie masz możliwość napełnienia instalacji przez kocioł,
poczytaj instrukcję

Gesiu
26-04-2006, 12:02
Dzięki
Czytam materiały dostępne na stronie vaillanta i nic nie znalazłem o sposobie napełniania instalacji co tego kotła, jest wzmianka o napełnieniu w punkcie Przygotowanie do uruchomienia ale nie jest napisane że można to zrobić przez podgrzewacz zasobnikowy. Może ja nie rozumiem wszystkiego dlatego pytam.

1950
26-04-2006, 14:07
bo na stronach Vaillanta nic nie znajdziesz,
nie czytałem dokładnie i sądziłem, że masz kocioł dwufunkcyjny,
przy jednofunkcyjnym instalator powinien założyć zawór napełniający instalcję a wtedy to już bez żadnego problemu przez ten zawór,
jeżeli tak nie masz to wyegzekwuj to od instalatora

edi_grzes
26-04-2006, 18:07
czemu instalator ma zakładac zawor do napełniania inst c.o to robi sie razem z kotłownia a piec jest 1 funk. z zasobnikiem i wymaga zainst.grupy bezp tzn. zawór bezp.6bar woda zimna zawór zwrotny woda zimna naczynie przeponowe woda ciepła zawory odcinajace i spust z zasobnika woda zimna tylko boze bron zakładac zawory kulowe przed zaworem bezpieczenstwa jezeli bedzie cyrkulacja to pompka cyrk. 15 leszno lub inne badziewie zawor zwrotny filtr sitkowy skosnny zawory odcinajace wszystkie podłaczenia przez srubunki

1950
26-04-2006, 21:17
ale wynika z postu Gesia, że nie zrobił tego

Mały
26-04-2006, 21:59
czemu instalator ma zakładac zawor do napełniania inst c.o to robi sie razem z kotłownia a piec jest 1 funk. z zasobnikiem i wymaga zainst.grupy bezp tzn. zawór bezp.6bar woda zimna zawór zwrotny woda zimna naczynie przeponowe woda ciepła zawory odcinajace i spust z zasobnika woda zimna tylko boze bron zakładac zawory kulowe przed zaworem bezpieczenstwa jezeli bedzie cyrkulacja to pompka cyrk. 15 leszno lub inne badziewie zawor zwrotny filtr sitkowy skosnny zawory odcinajace wszystkie podłaczenia przez srubunki
Wszystko pięknie, ale przecież jeśli jest to kocioł wiszący to z reguły grupę wraz z naczyniem ma w sobie...?
Co do cyrkulacji CWU to niestety potwierdzam - niby Grundfos, ale jakoś jakościowo z nim słabsze zdecydowanie - np cieknie w 5 min po zainstalowaniu(?).

Gesiu
27-04-2006, 07:40
Dziekuję za odzew.
Instalacji jeszcze nie mam.natomiast mam jeszcze pytania, bo planuję u siebie taką konfigurację ja zamieściłem. Teraz mam tylko przyłącze wodociągowe w budynku - zawór kulowy - licznik - zawór kulowy - zawór zwrotny - zawór kulowy. I co dalej? Myślę że teraz poprzez pokazaną na schemacie grypę bezpieczeństwa 43 podłączę się do zasobnika. Przed tą grupą mogę poprzez trójnik odprowadzić zimną wodę np do rozdzielacza zimnej wody. Naczynie przeponowe jest już w kotle więc chyba już nie muszę dawać. I teraz czy tak jak pisze "1950" instalator powinien założyć zawór napełniający instalcję czyli przed grupą bezpieczeństwa trójnik - zawór kulowy i do zasilania c.o. poprzez trójnik? Czy na rurze zasilania c.o. i powrocie c.o. powinny być też zawory odcinające? proszę o cierpliwość i wyrozumiałość dla laika.

1950
27-04-2006, 20:17
Dziekuję za odzew.
Instalacji jeszcze nie mam.natomiast mam jeszcze pytania, bo planuję u siebie taką konfigurację ja zamieściłem. Teraz mam tylko przyłącze wodociągowe w budynku - zawór kulowy - licznik - zawór kulowy - zawór zwrotny - zawór kulowy. I co dalej? Myślę że teraz poprzez pokazaną na schemacie grypę bezpieczeństwa 43 podłączę się do zasobnika. Przed tą grupą mogę poprzez trójnik odprowadzić zimną wodę np do rozdzielacza zimnej wody. Naczynie przeponowe jest już w kotle więc chyba już nie muszę dawać. I teraz czy tak jak pisze "1950" instalator powinien założyć zawór napełniający instalcję czyli przed grupą bezpieczeństwa trójnik - zawór kulowy i do zasilania c.o. poprzez trójnik? Czy na rurze zasilania c.o. i powrocie c.o. powinny być też zawory odcinające? proszę o cierpliwość i wyrozumiałość dla laika.
zamiast tego zaworu i zaworu zwrotnego, (na czerwono), powinien być filtr, (najlepiej z płukaniem wstępnym z reduktorem), jeżeli nie, to filtr siatkowy, reduktor, zawór antyskażeniowy i zawór kulowy,
do samego zaworu zwrotnego i filtra, mogą się przy odbiorze doczepić, chociaż spełnia dokładnie tą samą rolę, co zawór antyskażeniowy,
gdzie, na zimnej wodzie, umieści Ci instalator, zawór napełniający to nie jest aż tak istotne, dobrze by było, żebyś miał połączone dopełnianie układu co, z samym układem, wężykiem, odpada wrazie czego, latanie z wężem,
odkręcasz dwa zawory i już napełniasz układ,
wskazane jest żeby na powrocie i zasilaniu były zawory odcinające

edi_grzes
03-05-2006, 10:10
mały piec jednofunk. ma naczynie zamkniete i zawor bezp. najczesciej w sobie ja pisałem mu o naczyniu C.W.U i grupie bezp zasobnika co do przyłącza zawror kulowy konsola wodomierza w konsoli wodomierz zawór kulowy zawor antyskazeniowy EA zawor kulowy i tyle nie piszczie mu ludzie o reduktorach i filtrach sitkowych za wodomierzem to sie w razie potrzeb montuje w kotłowni mowie o filtrze przed pompami i na zimnej wodzie przed zasobnikiem lub piecem piec dwufunk. a na co mu reduktor jak ma wode z sieci co bedzie redukował jezeli wiekszosc wodociagow podmiejskich i tak ma słabe cisnienie a widac ze podmiejski bo ma zawor zwrotny za wodomierzem zamiast antyskazeniowki i bez konsoli ja mu pisze co ma zrobic zeby bylo dobrze a wiekszosc z was wie ze dzwonia tylko nie bardzo gdzie sprzedawac i ja potrafie zrobic juz nie kazdy

Mały
05-05-2006, 16:45
mały piec jednofunk. ma naczynie zamkniete i zawor bezp. najczesciej w sobie ja pisałem mu o naczyniu C.W.U i grupie bezp zasobnika co do przyłącza zawror kulowy konsola wodomierza w konsoli wodomierz zawór kulowy zawor antyskazeniowy EA zawor kulowy i tyle nie piszczie mu ludzie o reduktorach i filtrach sitkowych za wodomierzem to sie w razie potrzeb montuje w kotłowni mowie o filtrze przed pompami i na zimnej wodzie przed zasobnikiem lub piecem piec dwufunk. a na co mu reduktor jak ma wode z sieci co bedzie redukował jezeli wiekszosc wodociagow podmiejskich i tak ma słabe cisnienie a widac ze podmiejski bo ma zawor zwrotny za wodomierzem zamiast antyskazeniowki i bez konsoli ja mu pisze co ma zrobic zeby bylo dobrze a wiekszosc z was wie ze dzwonia tylko nie bardzo gdzie sprzedawac i ja potrafie zrobic juz nie kazdy
Sorki, ale przeczytałem Twój tekst i się zastanawiam po ilu piwkach byłeœ? ;-)

1950
05-05-2006, 17:02
Mały, zostaw go,
on to potrafi zrobić :lol: :lol: :lol:
i mieszka pod miastem :roll: co widać, po wodociągu :wink:

Gesiu
03-07-2006, 08:11
Panowie!
Zakładam sam instalację! :) Dzieki !
Wiem, że lepiej zostawić to fachowcom ale juz postanowiłem!
Wiec dzieki za rady w tym stylu!
Licze na inne praktyczne i jakieś zdjęcia!!! szczegółpwe i opisy, piec vaillant + zasobnik 120L. wiem że w miare mozliwosci pomozecie i nie polegne na polu bitwy. Tak zaczyna sie moja wakacyjna przygoda z rurka i woda!