PDA

Zobacz pełną wersję : Przydomowe oczyszczalnie



Martin
04-02-2002, 20:48
Czy ma ktoś z Was przydomową oczyszczalnię? Chciałbym poznać opinie użytkowników, czy warto było, jakie firmy, koszty założenia i użytkowania, czy są jakieś preferencyjne kredyty, czy istnieją jakieś problemy użytkowaniem, etc?
Z góry dziękuję

locus_bw
04-02-2002, 22:20
Dołączam się do pytania, sam jestem w zasadzie zdecydowany - pojutrze gość robi mi odwierty by potwierdzić że warunki gruntowe mam ok.
Bardzom ciekaw opinii użytkowników a sam moge napisać co mnie przekonuje.
Nie ma tego nieszczęsnego szamba, które trzeba pompować, wołać ...nurków itp. Poza tym przekonują mnie wszelkie rozwiązania które minimalizują uzależnienia od jakiś czynników zewnętrznych o ile nie są porażająco drogie i jakoś się zwrócą.
Ponoć teraz zmnienily się warunki prawne dla tego rodzaju inwestycji (nie potrzebne pozwolenie na budowę) ale wielu urzędników nie przestawiło się jeszcze i ciezko się z nimi rozmawia. Jak ktoś może wytłumaczyć obecny status prawny jasno i z podaniem przepisów to będę bardzo zobowiązany.

Pozdrawiam
BoG

Herne
05-02-2002, 08:25
Sam też buduję się na terenie nieskanalizowanym, zdecydowałem się więc na oczyszczalnię ścieków. Procedura byla jednak dosyć skomplikowana, odwiert, opinia geologa, operat wodno-prawny, następnie wniosek do wydzialu środowiska, wizja na działce, a następnie dopiero pozwolenie. Niestety, nie jestem jeszcze posiadaczem oczyszczalni, więc trudno mi powiedzieć. Mam namiary w Krakowie na w miarę przyzwoitych (i chyba niedrogich) gości od operatu.
Sam chciałbym poznać opinie użytkowników.

05-02-2002, 22:26
Herne:
Od stycznia zmieniły się przepisy odnośnie pozwoleń na oczyszczalnie. Nie jestem pewien na sto procent (czeka mnie to dopiero za 3 miesiące) ale wystarczy iść do urzędu gminy i napisać jakieś podanie.

Pozdrawiam

Szadam
09-03-2002, 21:08
Ja równiez jestem zainteresowany przydomową oczyszczalnią. Czy ktoś już to załatwiał po nowemu?

RS
11-03-2002, 12:23
,

Szadam
15-03-2002, 17:41
Sprawdziłem
Po nowemu przy odprowadzeniu ścieków do 5m3/dobę do POŚ wystarczy zgłoszecnie w wydziale ochrony środowiska, do 2m3/d nie trzeba zgłaszać sanepidowi. Trzeba zachowac zasady zalecane przez producentów co do odległości i usytuowania. Przepis obowiązuje os 1 stycznia
Pozdrwaiam

Majka
16-03-2002, 08:56
Ha ! Właściwie to prawda, ale jest jedno "ale". Jezeli gmina zamierza w najbliższych latach zrobic kanalizację nie wyda Wam zgody na POŚ. Nie napalajcie się póki nie macie na papierze, że pochwalaja pomysł. Majka

araman
16-03-2002, 19:56
Czy to prawda że gmina może przymusić do podłaczenia się do kanalizacji jeżeli w okolicy wybuduje kolektor sciekowy a ja posiadam własną oczyszcalnie.
Andrzej

sanipro
17-03-2002, 14:22
Nowe przepisy o ochronie środowiska nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę przydomowej oczyszczalni, ale załatwiania jest tyle samo co przedtem - Jak dużo to zależy od miejscowych urędów.
Co należy załatwić:
1.Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
2.Przy odprowadzemiu ścieków do cieku:
a) zgoda właściciela (zarządcy)na wpuszczenie ścieków
b) następnie wykonanie operatu wodno-prawnego
c) uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego
3.Opracowanie dokumentacji technicznej - odpowiednik projektu budowlanego.
4. Przesłanie dokumentacji technicznej do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, wraz ze zgłoszeniem zamiaru budowy oczyszczalni. Jeżeli Odpowiedź jest pozytywna, lub jest brak odpowiedzi w okrślonym terminie, można budować.

Jeżeli w okolicy jest istniejąca, lub planowana kanalizacja sanitarna, nie wydaję się decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jeżeli projekt zagospodarowania terenu (w zakresie budowy domu) nie rozwiązuje odprowadzenia ścieków sanitarnych z posesji, nie wydaję się decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
S-O

miazgociąg
17-03-2002, 20:55
Nie rozumiem problemu z koniecznoscia podłączenia sie do kanalizacji .Raczej należy to traktować jako błogosławieństwo po co robić sobie osadnik gnilny z własnej działki, tak jak w przypadku tzw. oczyszczalni beztlenowych.Prawdziwa oczyszczalnia taka z napowietrzaniem z której wypływa prawie czysta woda jest droga ,zurzywa prąd, czasami pompa czy kompresor się popsuje.Na dodatek trzeba coś zrobić z ową wodą.W mojej gminie zarzadano atestu na materiał który oczyszczalnia emituje do środowiska ,ciągłą kontrole parametrów wypływu.Sąsiedzi mają niszczelne szamba nikogo to nie obchodzi.

ktok
24-05-2002, 11:20
Już kilka razy rozsyłam wici.
Króciutko scharakteryzuję:
Oczyszczalnia Purflo z osadnikiem, złożem biol. i przepompownią (odprowadzenie do rzeczki).
Posiadam wszelkie pozwolenia i atesty. Rezultat:
1.gmina buduje kanalizację(do której się przyłączam - i nikt jakoś nie chce zapłacić odszkodowania za poniesione przez mnie koszty - 10tyś),
2.z oczyszczalni uwalnia się przykry smrodek - w momencie włączania się pompy
Po 6 miesiącach użytkowania czekam na tę kanalizację jak na zbawienie.Preparatów zużywa się wiecej niż twierdzą tzw. zalecenia (dostawcy sugerują - pewnie zbyt często Pan pierze, a może ktoś w domu jest chory i bierze antybiotyki, może używa Pan preparatów opartych na chlorze, itd. - nikt za ten smrodek nie czuje się odpowiedzialny.
Wszystkim odradzam.
Kiedy w końcu uruchomia kanalizację natychmiast sie do niuej podłączę (koszt udziału w budowie 2,5 zł) a zbiorniki zostaną w ziemi jako świadectwo lub odsprzedam za marne grosze - Może jesteś zainteresowany kupnem, he,he.

pozdrawiam