PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wylać Ławy fundamentowe



bendzamin
27-04-2006, 12:02
zaczelismy kopac ławy na poczatku kopania były kamienie i glina na ok 0,70 cm pokazał sie piasek, zwykły normalny czysty piasek. I moje pytanie jak teraz nalezałoby wykonac ławy czy lac prosto w grunt na pewno nie bedzie szalunków, czy wykonywac chudziak pod ławy czy jakas folia wyłozyc wykop? czy cos sie moze stac jesli wyleje w piaszczyste dno beton b-20?

Ados
27-04-2006, 12:12
zaczelismy kopac ławy na poczatku kopania były kamienie i glina na ok 0,70 cm pokazał sie piasek, zwykły normalny czysty piasek. I moje pytanie jak teraz nalezałoby wykonac ławy czy lac prosto w grunt na pewno nie bedzie szalunków, czy wykonywac chudziak pod ławy czy jakas folia wyłozyc wykop? czy cos sie moze stac jesli wyleje w piaszczyste dno beton b-20?

zastanawia mnie jak złapać poziom bez szalunków?

bendzamin
27-04-2006, 12:14
o poziom to sie nie martwie sa na to sposoby. Pret zbrojeniowy na rownym poziomie co np. 1,5

wbrat
27-04-2006, 12:18
Najtańsza wersja to folia. Droższa to chudziak... a na nim folia (ochroni boki ław). Jeśli jest piach to nie można wylewać do niego bezpośrednio, bo przejmie on wodę z betonu i z wiązania nici. A nie obsypuje Ci się ten piach? Przy piachu generalnie zalecane jest szalowanie.

Przeszukaj archiwum forum, przejrzyj posty z przyklejonego wątku FUNDAMENT FUNDAMENTY STAN ZERO czyli coś dla początkujących (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=47424) a potem dopiero pytaj dalej :wink:.

bendzamin
27-04-2006, 12:47
piach sie nie obsypuje poniewaz wczesniej była glina i trzyma scianki trzymaja sie dobrze tylko dno jest piaszczyste jak chodzisz po nim to jak na plaży bys był.

Kulin
27-04-2006, 20:36
wydaje mi się że podłoże powinno być twarde, bo przecież po to są fundamenty aby mury nie siadały, a jak ty chodzisz po tym i czujesz jak się to rusza to nie wiem czy to wystarcza, ale ekspertem nie jestem. Z drugiej strony jak piasek jest suchy i nie ma gdzie "uciec" to potrafi być twardy jak skała.

anpi
27-04-2006, 22:27
Jak zaczniesz lać w piach, to się będzie obsypywał i zamiast ławy będziesz miał ser szwajcarski.

bendzamin
29-04-2006, 09:20
osypywac sie nie obsypuje jedynie na dnie i ok 10 cm powyzej jest piasek. Chyba jednak zdecyduje sie na folie. :wink: