PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki wewnętrzne



AnonimGall
27-04-2006, 19:24
za jakieś dwa tygodnie będę tynkowal. Częściowo tynki gipsowe a częściowa cementowo wapienne.
1. Jakiej firmy tynk maszynowy gipsowy wybrać...? ( mam ofertę na Baumit MG1 Plus za 16,10zł /30kg)
2. Prawdopodobnie zdecyduję się na tynki cementowo wapienne wykonane ręcznie, ale jak by mi się zmieniło na maszynowe cem-wap. to jakie zaproponujecie...?

Pawel78
27-04-2006, 20:08
Knauf MP75 Leicht

AnonimGall
27-04-2006, 21:44
znalazłem dane porównujące twardość tynków gipsowych Baumit MG1 Plus i Knauf MP75 Leich. Baumit to 4MPa a Knauf to 2,5 N/mm2, nie znam się na tym, który wspóczynnik jest lepszy...?

http://www.medium.media.pl/ekspertbudowlany/Zestawienia/zestawienie_tynki.pdf

AnonimGall
02-05-2006, 17:01
ma ktoś doświadczenie z tynkami gipsowymi baumit.....?

Sp5es
04-05-2006, 22:31
Mam doświadczenie. Baumit to lipny, niepowtarzalny materiał.

Radzę Knauf MP75, nie MP75L - ten ostatni to tynk lekki o znacznie gorszych parametrach mechanicznych. Im wyższa wartość tym lepszy - to wytrzymałość na ściskanie. 4 MPa= 4N/mm2 - to jest to samo.

Im niższa wartość tym łatwiej się uszkadza przy uderzeniu.

Wykonawcy będzą namawiać na MP75Lbo się go łatwiej kładzie. Nie oznacza toże jest lepszy dla inwestora. Jedynie lepszy dla wykonawcy.

niciacia
05-05-2006, 07:11
ma ktoś doświadczenie z tynkami gipsowymi baumit.....?
Ja mam, i oto opinia: DO D..Y. AMEN (te dwie literki w środku to u i p)

Sp5es
05-05-2006, 08:55
Ja mam inną opinię.

Jestem w sytanie wskazać budowy z reklamacjami gigant, gdzie na każdym miejscu ściany tynk miał inne właściwości, a Baumit nie chciał uznać reklamacji.

Fakt , że na jednym budynku materiał jest ok, ma się nijak do rzeczywistej jakości materiałów i powtarzalności parametrów.

Sznurki wewnątrz worków też należą do standardu.

Dalej podtrzymuję że nie jest to dobry materiał.

AnonimGall
05-05-2006, 13:34
dzisiaj troche znowu pochodziłem za tynkami gipsowymi, na forum często polecany jest knauf mp 75 lekki. Natomiast jeden ze sprzedawców powiedział mi że czy knauff czy greinplast czy baumit jak wszystkie innne praktycznie dostępne u nas są robione z jakiś popiołów czy siarczanów albo coś takiego. Jedynie nida gips robi z naturalnych surowców. Knauf owszem też, ale nie ten dostępny u nas w kraju. Słyszał coś ktoś o tym....?

Sp5es
05-05-2006, 17:11
To co naturalne nie musi być lepsze. Pokłady naturalne też mają swoją promieniotwórczość.
Dawniej ludzie mieli wszystko naturalne i ekologiczne, a jakoś krócej żyli.

Akurat syntetyczny gips jest zdecydowanie lepszy od naturalnego do tynkowania (odpowiednia zawartość właściwych faz krystalicznych).

Gips jest siarczanem wapnia. I każdy - niestety naturalny i syntetyczny.
Tynki z gipsów naturalnych kopalnianych są dużo trudniejsze do opanowania w procesie produkcji.

Gipsy syntetyczne pochodzą z odsiarczania gazów spalinowych w metodzie wapniowej w elektrociepłowniach.

Niektórzy producenci stosują popioły lotne jako wypełniacze tynku gipsowego. Z reguły są one bardziej szare i brudne w kolorze.
Mogą poprawić urabialnośc tynku w wykonawstwie. Inni stosują wyłącznie kolejny niebezpieczny materiał - mogący dawać inne chorobowe objawy krzemicy - o nazwie dwutlenek krzemu - po polsku - piach kwarcowy.

Jeśli chcesz wiedzieć to piasek, to koszmarny związek o nazwie krzemionka, a cement produkowany jest wyłącznie syntetycznie. Zawiera glinokrzemiany. W przemysłowym piecu. I powstają szkodliwe spaliny w tym procesie. Nie ekologicznie. Proponuję nie stosować. Do cementów dodaje się również popioły lotne. Przemysłowe. I rakotwórcze. jak każdy popiół.

A na poważnie -
Zapomnij o takich pierdułach, którzy sprzedawcy manipulują kupującym.
Kup przyzwoity materiał i mieszkaj spokojnie jak parę milionów osób.

Pawel78
05-05-2006, 19:47
Tynk MP75L jest w porównaniu do wytrzymałości najtańszym na rynku. Jeśli chodzi o tynk w workach lepiej kupić ten produkowany w Polsce. Ten z Niemiec jest gorszy jakościowo.

Sp5es
05-05-2006, 21:06
najtańszy nie jest i jest MECHANICZNIE SŁABY.
Dlatego wg mnie optimum to MP75, a nie MP75L.

AnonimGall
06-05-2006, 00:08
heh, baumit chyba sobie odpuszcze. Teraz zastanawiam się między knaufem mp75 a nidą gips tempo. Nidę mogę kupić za 18zł brutto za 30kg. Na knaufa mp 75 jeszcze nie mam oferty, może macie orientację do ilu są w stanie zjechać z cen sugerowanych na tych produktach...?

pawelurb
06-05-2006, 13:58
mam tynki knaufa , MP75L jestem jak narazie zadowolony , wszystkie materiały do tynkowania załatwiała sobie ekipa tynkarzy , stosowali takie materiały z jakimi mieli doświadczenie i je znali , chciałem sam kupować, ale powiedzieli że wtedy nie dają gwarancji na jakość wykonania , nawet po kątowniki aluminiowe na krawędzie zjeździłem z nimi klika okolicznych hurtowni, bo miały być takie jak sobie wymarzyli a nie żadne inne. Jestem z ich pracy bardzo zadowolony , uważam że poprawnie zrobione tynki w dużej mierze zależą od wykonawcy , a materiał ma drugorzedne zanczenie , widziałem tynki zrobione z tego samego i nie były takie jak moje. Zapytaj tynkarzy z czego robią i z czym mają doświadczenie , bo inaczej albo będą "kręcić nosem" albo coś im nie wyjdzie.

Rezi
06-05-2006, 14:09
.....................................że poprawnie zrobione tynki w dużej mierze zależą od wykonawcy , a materiał ma drugorzedne ............................................

rozumiem ze jak ci spadnie na stół w jadalni tynk róny i gładki jak pupa niemowlaka nadal będziesz zadowolony ?

Jakość materiału ma równorzędne znaczenie z fachowością ekipy.
sa materiały które jak ktos na forum określił "...z duża rezerwą na głupote wykonawcy....."

AnonimGall
06-05-2006, 16:10
a jak oceniacie nidę tempo...?

Sp5es
07-05-2006, 22:57
Ja ja Knauf MP 75....

Pamiętajże każdy materiał ma inną charakterystykę wiązania w czasie.
Przyzwyczajenia wykonawcy mogą mieć dość krytyczny wpływ na jakość wykonawstwa.

Jak wykonawca się nie "wstrzeli" w dobry moment czasowy na ich ściąganie lub zagładzanie to można również z dobrego materiału dotać kiepskie efekty.

Zapytaj wykonawcy czy tym materiałem robił. Jak nie, to raczej niech na Tobie nie eksperymentuje. Tym bardziej, że Nida robi tynki na gispie kopalnianym, który ma zupełnie inne charekerystyki wiązania.

Tu akurat opinia wykonawcy nie jest bez znaczenia.