PDA

Zobacz pełną wersję : NAWADNIANIE, system nawadniania ogrodu - jak wykonać projekt i instalację?



Strony : [1] 2 3 4 5

lullabysta
21-04-2002, 21:29
witam
Czy ktoś może coś powiedzieć o systemach nawadniających ogrody?
Mój ogród ma ok. 800m2 i zastanawiam się nad kosztami i opłacalnością montażu takiego systemu.
Czy ktoś może powiedzieć coś o firmach które produkują takie systemy, montują je, a może da radę przy odrobinie wprawy zamontować taki system samemu?
Czy taki system trzeba montować dosyć szybko(w najbliższym czasie będę nawoził ziemię do ogrodu), czy nie ma to specjalnego znaczenia.
Użytkowników takich systemów (i nie tylko) proszę o opinie.
Pzdrw
Artur

08-10-2002, 20:34
Z tego co wiem, to takie systemy ma Gardena
Koszt około 1kzł

am
08-10-2002, 23:27
Wiem, że w Stanach jest to powszechny sposób nawadniania ogrodów - jest to również sporo tańsze (akcesoria) niż u nas - ale cóż to trochę daleko :smile:. POszukam i postaram się podać adres strony Internetowej firmy ze Stanów, która (przynajmniej kiedyś) bezpłatnie wykonywała projekt takiej instalacji (oczywiście wszystko w sieci Internet - nie trzeba lecieć na miejsce :smile:)

Marek13
23-10-2002, 09:20
System Gardeny ma chyba wszystko czego potrzeba. Z tą ceną 1kzł na ogród 800 mkw to trochę za mało. Żeby wszystko było ok to trzeba kilku tysięcy złotych, jeżeli nie kilkunastu.

Ninja
30-01-2003, 22:47
racja w Usa kazdy w ogrodzie ma systemy nawadniajace. Wg mnie jest to bardzo fajne i komfortowe rozwiazanie. W Usa wielka popularnoscia cieszy sie firma rain bird. strona http://www.rainbird.com Z tego co sie zorienotowalem na stronie sa tez oddzialy w europie, a wiec znacznie blizej niz usa. Na stronie mozna wyliczyc sobie ile potrzebnych jest zraszaczy na dzialke. pozdrawiam ninja

halszka1938
31-01-2003, 20:55
Mogę polecić firmę w warszawie na ulicy jutrzenki (nie pamiętam numeru. Mieszkam w kamienicy, mamy 800m2 działki, za wszystkie elementy na cały trawnik (ok. 450m2) zapłaciliśmy ok. 900zł w lipcu 2002. Pomogli nam dobrać zraszacze, zamontowaliścy sami, był to dziecinnie proste.

Ninja
01-02-2003, 03:15
czesc 1938. czy mozesz cos wiecej napisac o tym systemie do podlewania, jakiej firmy jest system, ile masz spryskiwaczy, jakie ogdleglosci, jak gleboko masz polozene weze z woda, czy masz do tego jakisc programator , itp. Oczywiscie jeszcze najwazniesze, czy mozesz podac namiar na ta firme??? pozdrawiam

halszka1938
01-02-2003, 14:26
firma nazywa się dropimex (chyba?), trzeba skręcić z łopuszańskiej w jutrzenki, jadąc jutrzenki będzie po prawej stronie, trzeba uważnie obserwować bo jest trochę schowana; jeżeli chodzi o nasz system to mamy 2 średniej wielkości zraszacze i jeden duży, nie pamiętam jakie miały symbole, dobierając trzeba wziąć pod uwagę grubość rury doprowadzającej wodę do ciśnienia wody w zraszaczach, ale to wszystko podpowiedzą ci pracownicy; w zależności od rozległości ogodu może być potrzebnych kilka sekcji rozdzielających wodę, my mamy tylko jedą, sterowane jest to elektronicznie, ustawiliśmy tylko w jakich godzinach i na jak długo ma się włączać; jeżli chodzi o głębokość to my mamy na około 20-30cm ale trzeba wtedy uważać już raz zdarzyło się nam przeciąć łopatą;

szekle
09-02-2003, 19:17
Nie wiem czy u nas juz to sie przyjela ale w USA sa bardzo popularne czujniki ruchu ktore wlaczaja system nawadniajacy w przypadku pojawienia sie kogos niepowolanego chocby zlodzieja roslin , oczywiscie spryskiwacze unosza sie nad ziemie tylko w czasie podlewania tak ze kosic mozna bez problemu

Agacka
10-02-2003, 09:57
A ja mam pytanie do tych co już montowali - macie pojecie jak sobie chciaż wstępnie policzyć koszt takiej inwestycji? Moja działka ma 70mx70m. Czy to liczy sie na m2 czy jakoś inaczej?

J.A.
24-03-2003, 19:09
Właśnie się przymierzam do nawadniania automatycznego. Rok temu robilem takie rozeznanie. Rzeczywiście najłatwiej trafić na Gardenę; jest rozreklamowana i można ją kupić w każdym hipermarkecie budowlanym. Niestety jest stosunkowo droga. Są też inne: Taro, Irritrol, Hunter. Ja bym optował przy Hunterze. Mała awaryjność i niezbyt drogi. Dla przykładu podam, że rura 50m 3/4 cala u Gardeny kosztuje ok. 250zł, a u Huntera coś koło 75 zł. Jest różnica - nie? Co do urządzeń bardziej złożonych cena się wyrównuje. Nikt nie powiedział, że trzeba mieć wszystko jednego producenta; trzeba trochę pogłówkować. :smile:)
Nawadnianie automatyczne zaczynamy od szkicu działki. Trzeba nanieść wszystkie roślinki, które są lub będą nawadniane. Potem można samemu obliczyć i zaplanować układ, ale to dosyć trudne jeśli chce się optymalnie wykorzystać możliwości systemu. Ja bym tu nie kombinowal i dał to specjalistom. Z tego co wiem robią to za darmo.

pzdr.

Paweł&...
30-04-2006, 22:00
Witam.

Mam pytanie, czy ktoś ma jakieś informację ile trzeba zainwestować w system nawadniania trawnika wykonując go samemu. Trawnik dopiero będzie zakładany a ogród to jakieś 800-900 m2.

Pozdrawiam

Paweł

kiwal
30-04-2006, 23:24
Witam.

Mam pytanie, czy ktoś ma jakieś informację ile trzeba zainwestować w system nawadniania trawnika wykonując go samemu. Trawnik dopiero będzie zakładany a ogród to jakieś 800-900 m2.

Pozdrawiam

Paweł

Mam instalacje huntera ktora sam zakladalem jak chcesz znac szczgly to pisz

pozdro

gorzkim
01-05-2006, 07:01
Witam.

Mam pytanie, czy ktoś ma jakieś informację ile trzeba zainwestować w system nawadniania trawnika wykonując go samemu. Trawnik dopiero będzie zakładany a ogród to jakieś 800-900 m2.

Pozdrawiam

Paweł

Mam instalacje huntera ktora sam zakladalem jak chcesz znac szczgly to pisz

pozdro

Witam

Ja też mam w planach nawadnianie trawnika około 500-600m2 i zapewne byłoby wielu chętnych żeby poznać szczegóły, może napisz coś na ten temat na forum

Pozdrowienia

acca5
01-05-2006, 12:54
Był ten temat poruszany, czytałam i szczegółowo opisano go, poszukajcie.

Paweł&...
01-05-2006, 13:33
Wszelkie info jak najbardziej mile widziane... a co do szukania tego wątku, to niestety, ta wyszukiwarka jest tak beznadziejna, że nic nie można znaleźć.

Pozdrawiam

Paweł

acca5
01-05-2006, 22:09
Może tu

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=24527&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=nawadnianie+ogr%F3d
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44874&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

daimen
22-08-2006, 19:07
Witam wszystkich jestem nowy i chciałbym zacząć od takiego tematu chodiz mi o nawadnianie ogrodowe i wszsystko co jest z tym zwiazane, gdyz chciałbym założyć takie sobie sam w ogrodzie wiecie jakie rury do tego ida montarz itd z gory dziekuje za wszystki posty z odpowiedziami

cisza1
22-08-2006, 19:54
tu jest wszystko:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44874
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66964
powodzenia

ajpiotrowski
14-05-2007, 19:49
Mam wodę z sieci miejskiej o barametrach 1,8 do 2,0 barów i kubełek 10 litrów napełnia w 32 sekundy. Czy są jakieś normy, które by określały jakie powinny być minimalne parametry wody dostarczanej z wodociągu miejskiego? Wychodzi mi, że przy takich parametrach to na każdy zraszacz powinien być osobny segment podłączeniowy...

Czy ktoś ma doświadczenie w zakresie takich parametrów z wodociągu? Czy to normalka czy po prostu trzeba walczyć z dostawcą?

Andrzej

krzysztofh
15-05-2007, 12:40
Standardowo tryskacze systemów nawadniających sa obliczone na ciśnienie 3atm. Nie żebym się mądrzył, ale pamiętam jak mi to mówił mój wykonawca nawadniania w ogrodzie.

ajpiotrowski
15-05-2007, 17:46
Przeciętnie 3 bary to chyba najlepsze ciśnienie. Ale znalazłem w opisach, że są modele, które nawet przy 1.8 będą jakoś funkcjonować. Problem jest jednak z wydajnością - wychodzi, że w pojedynczym segmencie można umieścić jeden i może jeszcze z pół spryskiwacza. Nie wiem jak to jest w innych wodociągach - macie Państwo lepsze ciśnienie i wydajności? Proszę właścicieli ogródków podlewanych systemami podłączonymi do sieci miejskiej o informacje jak to jest u nich.

RGDS
Andrzej

Paty
15-05-2007, 18:46
ja własnie robię nawadnianie i miało być na wodzie sieciowej tez o cisnieniu 3 bary, zrobiona została próba powierzchniowa i okazało sie że to za mało na sekcje w której jest np. trzy zraszacze , nie pracowały całą mocą , przy poborze wody w tym samym czasie w domu , pracowały na pól gwizdka, więc zdecydowałam się na pompę z hydroforem dużej mocy , wszystko zalezy odcisnienia,

krzysztofh
15-05-2007, 21:35
To co to za zraszacze?
U mnie w sekcji jest chyba 7 zraszaczy i układ pracuje bardzo dobrze przy 3 barach.
Problemy były jak instalacja nawadniania została podłączona po pompy bezpośrednio. Pompa głębinowa Grundfosa daje ok 6barów, więc musiałem zastosowac reduktor ciśnienia. Teraz jest OK

ajpiotrowski
15-05-2007, 21:51
To co to za zraszacze?
U mnie w sekcji jest chyba 7 zraszaczy i układ pracuje bardzo dobrze przy 3 barach.
Problemy były jak instalacja nawadniania została podłączona po pompy bezpośrednio. Pompa głębinowa Grundfosa daje ok 6barów, więc musiałem zastosowac reduktor ciśnienia. Teraz jest OK

Istotne są dwa parametry: ciśnienie i wydajność. Jeśli będzie tylko dobre ciśnienie ale wydajność mała to zraszacze będą "zdychać". To tak jakby ktoś chciał mając dobre ciśnienie dostarczać wodę np. przez słomkę. Nie przeciśnie się tyle wody ile trzeba :lol:

Ja niestety choć mam ciśnienie z wodociągu na pograniczu dostatecznego to wydajność mam bardzo małą i stąd moje pytanie jak to wygląda u innych korzystających z publicznych wodociągów.

Andrzej

krzysztofh
15-05-2007, 21:59
To co to za zraszacze?
U mnie w sekcji jest chyba 7 zraszaczy i układ pracuje bardzo dobrze przy 3 barach.
Problemy były jak instalacja nawadniania została podłączona po pompy bezpośrednio. Pompa głębinowa Grundfosa daje ok 6barów, więc musiałem zastosowac reduktor ciśnienia. Teraz jest OK

Istotne są dwa parametry: ciśnienie i wydajność. Jeśli będzie tylko dobre ciśnienie ale wydajność mała to zraszacze będą "zdychać". To tak jakby ktoś chciał mając dobre ciśnienie dostarczać wodę np. przez słomkę. Nie przeciśnie się tyle wody ile trzeba :lol:

Ja niestety choć mam ciśnienie z wodociągu na pograniczu dostatecznego to wydajność mam bardzo małą i stąd moje pytanie jak to wygląda u innych korzystających z publicznych wodociągów.

Andrzej
To prawda co piszesz. A da się zwiększyć wydajności. Czy wąskie gardlo jest już na przyłączu czy może rurka do zasilania instalacji nawadniania jest za mała?

Wojtek R
12-06-2007, 21:28
Witam !

Zaczynam budowę systemu i tu mam pytanie do większości domów dochodzi woda rurą PE 32 za tym jest licznik 3/4 " , na wyjściu na ogród też będę miał licznik 3/4" , jeśli 1 cal to 25,4mm czyli typowa rura PE 25 czy jest jakieś uzasadnienie , żeby system nawadania czy doprowadzenie do skrzynek z zaworami wykonać na PE 32 a nie PE 25 jeśli na początku jest " zwężka " w postaci licznika o przekroju mniejszym od PE 25 ?

Jak macie to rozwiązane u siebie ?

pozdr

W.

Wojtek R
13-06-2007, 12:07
podciągam wątek może ktoś odpowie

jeszcze dodatkowe pytanie mam koncepcję taką na wyjście tego z budynku ( niestety w posadzkę z tą rurą już nie wjadę ) więc chcę przez ścianę PE 32 albo mniejszą kolano i dalej w dół też PE i wszystko schowane w styropianie i dalej w ziemię tam trójnik z odwodnieniem np. gardeny

W.

Darek_P
13-06-2007, 13:37
Ja mam koncepcję taką, żeby zamiast rury PE zastosować PEX. PE trudno się wygina, a do PEX-a są kształtki. Tylko potrzebny jest hydraulik z praską do rur.

Mam tez pytanie, jaka powinna być średnica rury do nawadniania ogrodu?

Darek

Barbossa
13-06-2007, 13:48
Mam tez pytanie, jaka powinna być średnica rury do nawadniania ogrodu?

Darek
ja mam trochę dużą działkę więć daję mniej więcej tak
http://upload.wikimedia.org/wikinews/pl/0/0f/Gazprom_Blue_Stream_gas_pipeline.jpeg

Wojtek R
13-06-2007, 14:16
spamer ale przynajmniej śmieszne :wink:

Barbossa
13-06-2007, 14:26
Wojtek R
nie znam się na tym za bardzo, ale wydaje mi sie, że calówka wystarczy, a pewnie i lepiej będzie,
co do przejścia przez ścianę to proponuję zawór wewnętrzny i zewnętrzny oraz rura ze spadkiem w celu spuszczenia z tego kawałka wody na zimę (u mnie rozsadziło zawór zewnętrzny mimo ocieplenia)
odwodnienie w ziemi planujesz na jakiej głębokości? ocieplone?

Wojtek R
13-06-2007, 14:54
Wojtek R
nie znam się na tym za bardzo, ale wydaje mi sie, że calówka wystarczy, a pewnie i lepiej będzie,
co do przejścia przez ścianę to proponuję zawór wewnętrzny i zewnętrzny oraz rura ze spadkiem w celu spuszczenia z tego kawałka wody na zimę (u mnie rozsadziło zawór zewnętrzny mimo ocieplenia)
odwodnienie w ziemi planujesz na jakiej głębokości? ocieplone?

zawór wew oczywisty - z zewnątrz w sumie po co ?

rura pójdzie w dół w ziemię około 50 cm i tam chciałem dać trójnik gardeny i zaworek odwadniający

W.

Heniek
13-06-2007, 15:17
Witam.
Wszystko zależy od odległości. Jak rozprowadzenie na kilka metrów, to 25 powinno wystarczyć. Jak odległość większa, to co najmniej 32.
Dlaczego kopiesz rurę na 50 cm. Za głęboko na system. I tak musisz wychodzić na jakieś 20-25.
Pozdrawiam, Heniek

Wojtek R
13-06-2007, 23:21
Witam.
Wszystko zależy od odległości. Jak rozprowadzenie na kilka metrów, to 25 powinno wystarczyć. Jak odległość większa, to co najmniej 32.
Dlaczego kopiesz rurę na 50 cm. Za głęboko na system. I tak musisz wychodzić na jakieś 20-25.
Pozdrawiam, Heniek


w sumie masz rację dam płycej , linik wymienię na 1" , przez ścianę pójdzie też 1" zakończone gwintem i dalej do skrzynek z zaworami polecę PE 32

Heniek
13-06-2007, 23:31
No i jeszcze pomyśl o możliwości podłączenia węża od kompresora. Przyda się przed zimą do przedmuchania instalacji. No chyba że masz duże spadki w terenie, to można zaryzykować naturalne opróżnienie instalacji.
Pozdrawiam, Heniek

Wojtek R
14-06-2007, 08:46
a w którym miejscu podłanczacie sprężarkę ?

Heniek
14-06-2007, 09:41
Ja mam zaraz za zaworem odcinającym wodę (po liczniku)

Bigsister
26-07-2007, 15:24
Jakie kabelki zastosować do połączenia elektrozaworów ze sterowaniem w systemie nawadniania ogrodu?
W jednym z marketów budowlanych powiedziano mi, że wystarczy kabel telefoniczny zewnętrzny. Czy to faktycznie prawda?

Bigbeat
26-07-2007, 15:33
Wystarczy. Najlepszy byłby "żelowany" - ale jest nieco droższy niż zwykły zewnętrzny.

Bigsister
26-07-2007, 21:22
Jeszcze jedna kwestia. Do każdego elektrozaworu potrzebna jest jedna żyła + 1 żyła z masą do wszystkich elektrozaworów. Do czujnika deszczu potrzebne są dwie żyły. Tak jest faktycznie?

Wojtek R
26-07-2007, 21:30
Jeszcze jedna kwestia. Do każdego elektrozaworu potrzebna jest jedna żyła + 1 żyła z masą do wszystkich elektrozaworów. Do czujnika deszczu potrzebne są dwie żyły. Tak jest faktycznie?

tak jest faktycznie , przelicz dokładnie ile sekcji i ile zaworów i w ziemię odpowiedni kabel z zapasem , ja kładłem zwykły linke 1mm2 lub 1,5mm2 w czarnej izolacji ale nie spacjalny w ziemię , z obserwacji " profesjonalnych firm kładą zwykły drut 1,5mm2

krzysztofh
27-07-2007, 08:08
W hurtowniach elektrycznych są kabelki wielożyłowe 0,5 przeznaczone do ziemi. Koszt 3 parowego (6 żył) i 6 parowego jiest podobny, dlatego lepiej zastosuj rezerwę na wypadek rozbudowy systemu nawadniania lub uszkodzenia jakiejś żyły.

damiang
27-07-2007, 11:09
Jeszcze jedna kwestia. Do każdego elektrozaworu potrzebna jest jedna żyła + 1 żyła z masą do wszystkich elektrozaworów. Do czujnika deszczu potrzebne są dwie żyły. Tak jest faktycznie?
Do czujnika zazwyczaj są dwie żyły.
Chociaż spotkałem się z czujnikiem, który miał wyjście na 3 żyłach, kilkumetrowy kabelek 3 żyły, a na jego końcu przejściówka na 2 żyły.
Po co to było, nie wiem, być może przy przedłużaniu należy dawać 3 żyły.
P.S.
Zawory są zazwyczaj na 24V zmienne, więc trudno mówić o "masie".
Raczej jest to "przewód wspólny".
Jeżeli planujesz dużo zaworów i chcesz włączać kilka na raz, to może warto zrobić wspólne 2 żyły a nie 1.

gorzkim
07-08-2007, 21:21
Jak w temacie kto u nich zamawiał i jak w praktyce się sprawdził ???

Bigsister
19-03-2008, 16:14
Jakich generalnie średnic rur do nawadniania używacie? 25 mm czy 32 mm
Czy jeśli na wyjściu z podlicznika na ogród mam rurę 25 mm, to czy ewentualne zastosowanie 32 będzie miało sens?

1950
19-03-2008, 16:24
będzie,
ale po co Ci tyle wody na ogrodzie :o

jarekd85
21-03-2008, 21:50
Zależy jak duży masz ogród i o jaki rodziaj nawadniania Ci chodzi...Automatyczny czy "zwykły":) czyli ręczny:)

zygmor
31-03-2008, 07:36
Przy dużym ogrodzie i długich odcinkach rur magistralnych to warto dać te 32mm, na mniejszej działce to chyba zbytek.

magicwb
17-08-2008, 13:28
Witam,

Zamierzam sam wykonać system nawadniania. Niestety nie mam w tym temacie doświadczenia. Projekt przygotowała mi firma w której zakupie sprzęt. Mam kilka pytań:

1. Bedę miał 4 sekcje zraszaczy po 4-5 szt w każdej sekcji. Rozumiem że sekcja oznacza że zraszacze są na jednym wężu połączone dwunikami, trójnikami itp.?
2. Czy w ramach jedej sekcji w której sa np 4 zraszacze wszystkie muszę podleweać jednoczesnie, czy jak spadnie latem cicsnienie wody moge podlewac najpierw 2 i potem kolejnymi dwoma?
3. Chce podzielić stworzenie systemu na dwa etapy co jest potrzebne do wykonania pierwszego etapu tzn prac ziemnych wykopanie rowów i ich zasypanie tak zeby można wysiać trawę a potem to wszystko na wiosne podłączyć. Zakładam że węże i łączniki co jeszcze?

4. Macie może jakieś materiały szkoleniowe, informacyjne itp. które ułatwią samodzielne stworzenie systemu nawadniania [email protected]

panda
17-08-2008, 15:33
Ad.1 Tak
Ad.2 Nie, sekcja to wszystko co za elektrozaworem, nie da się podzielić
Ad.3 Rowek z wężem i trójnikami zakończone kolankami pod zraszacze, drugi koniec węża do skrzynki lub do domu - zależy gdzie będą elektrozawory. Później sterownik z zasilaczem i ewentualnie czujnik deszczu
Ad.4 np. http://www.droimpex.com.pl/start.htm, tam kupowałem, sprzęt dobry (Hunter) i ceny przystępne
Lokalna firma na sprzęcie Gardeny wyceniła mi całość (z robocizną) na ponad 50 tysięcy (działka pół hektara). Jak do tej pory wydałem około 6-7 tys. a już kończę (na gotowo)

magicwb
17-08-2008, 20:42
Ad.1 Tak
Ad.2 Nie, sekcja to wszystko co za elektrozaworem, nie da się podzielić
Ad.3 Rowek z wężem i trójnikami zakończone kolankami pod zraszacze, drugi koniec węża do skrzynki lub do domu - zależy gdzie będą elektrozawory. Później sterownik z zasilaczem i ewentualnie czujnik deszczu
Ad.4 np. http://www.droimpex.com.pl/start.htm, tam kupowałem, sprzęt dobry (Hunter) i ceny przystępne
Lokalna firma na sprzęcie Gardeny wyceniła mi całość (z robocizną) na ponad 50 tysięcy (działka pół hektara). Jak do tej pory wydałem około 6-7 tys. a już kończę (na gotowo)

Wielkie dzieki za cenne uwagi

magicwb
17-08-2008, 21:18
Ad.1 Tak
Ad.2 Nie, sekcja to wszystko co za elektrozaworem, nie da się podzielić
Ad.3 Rowek z wężem i trójnikami zakończone kolankami pod zraszacze, drugi koniec węża do skrzynki lub do domu - zależy gdzie będą elektrozawory. Później sterownik z zasilaczem i ewentualnie czujnik deszczu
Ad.4 np. http://www.droimpex.com.pl/start.htm, tam kupowałem, sprzęt dobry (Hunter) i ceny przystępne
Lokalna firma na sprzęcie Gardeny wyceniła mi całość (z robocizną) na ponad 50 tysięcy (działka pół hektara). Jak do tej pory wydałem około 6-7 tys. a już kończę (na gotowo)

Jeszcze dwa pytania:

1. Czy jesli zraszacz ma zasieg np. 10-17 m to oznazca ze nie podleje powierzchni trawnika 0-10 m tylko od 10-17. na allegro są rozne zraszacze roznych firm i wszystki maja podany jakis zasieg ale nie od zera.
2. podlaczajac po 2-3 zraszaczy pod jeden waz jaka powinna byc jego srednica?

panda
17-08-2008, 21:39
1. Czy jesli zraszacz ma zasieg np. 10-17 m to oznazca ze nie podleje powierzchni trawnika 0-10 m tylko od 10-17. na allegro są rozne zraszacze roznych firm i wszystki maja podany jakis zasieg ale nie od zera.
2. podlaczajac po 2-3 zraszaczy pod jeden waz jaka powinna byc jego srednica?
1. Zasięg zależy od średnicy rury, ciśnienia i dyszy w zraszaczu. Zraszacz leje od 0 do max. zasięgu (zależność wcześniej).
2. Średnica optymalnie 32mm, ile można podpiąć zraszaczy to już trzeba wyliczyć z tabeli. Np takich zraszaczy (http://www.droimpex.com.pl/ogrody-zraszacz-hunter-pgp.htm) z dyszą nr 4 podpinam u siebie 7 sztuk na sekcję.

stryjur
14-09-2008, 21:42
pomocy

stryjur
14-09-2008, 21:43
rury,srednice itd.

theodolit
14-09-2008, 21:57
rury,srednice itd.
rury tak od tond- do tond, grube na 2 palce ;)

szybkaosa
15-09-2008, 00:19
rury,srednice itd.
rury tak od tond- do tond, grube na 2 palce ;)

po wnikliwej analizie zapytania to trzeba koniecznie takie co najmniej dwie aby wydało i inwestor był hepi....

panda
15-09-2008, 02:40
rury,srednice itd.
IMHO na początek te dwa adresy
adres nr 1 (http://forum.muratordom.pl/search.php)
adres nr 2 (http://ag.bocznica.org/)
a później z wątpliwościami (znalazłem to i to, podoba mi się takie rozwiązanie ale.....) z powrotem na forum :)

bzado
15-09-2008, 13:56
zobacz tutaj;

http://www.iglak.pl/sklep/sklep.php

ja mam i sobie chwalę.

gospie
05-03-2009, 23:36
Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?
Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....
pozd

M_Surowinski
06-03-2009, 07:04
Masz trawnik? Rabaty?
Jakie jest źródło wody - sieć wodociągowa? studnia? Inne?
Myślę, że sacunkowo możesz przyjąćckoszt 15 zł/m2 (im mniejszy ogród tym koszt jednostkowy większy). Nie musisz wszystkiego robić od razu. Automatyka jest najdroższa ale można to tak zaprojektować, że późniejsze dołożenie sterownika i elektrozaworów nie będzie zbyt kosztowne.

a***dy
06-03-2009, 07:51
Masz trawnik? Rabaty?
Jakie jest źródło wody - sieć wodociągowa? studnia? Inne?
Myślę, że sacunkowo możesz przyjąćckoszt 15 zł/m2 (im mniejszy ogród tym koszt jednostkowy większy). Nie musisz wszystkiego robić od razu. Automatyka jest najdroższa ale można to tak zaprojektować, że późniejsze dołożenie sterownika i elektrozaworów nie będzie zbyt kosztowne.

Robiąc nawadnianie samodzielnie i z wykorzystaniem najtańszych zraszaczy można nawet taniej niz 15 zł/m kw ( Gardena ma tanie zraszacze ale mają złą sławę jeśli chodzi o trwałość)
Ale z automatyki to bym akurat nie rezygnował

M_Surowinski
06-03-2009, 08:11
Nie proponuję rezygnacji tylko rozłożenie inwestycji na 2 lata. Nie jest problemem wymienić zawór kulowy na elektrozawór i podłączyć sterownik. Przewód elektryczny oczywiście musi być położony wcześniej (w pierwszym etapie).
Gardena to "byle co", żaden profesjonalista nie stosuje ich sprzętu. Jeśli już to początkujący "instalatorzy" i amatorzy.

gospie
06-03-2009, 12:26
Pisząc "mam ogród" miałam na mysli na projekcie, bo dom dopiero w budowie. :)
Ale zakładajac od podstaw ogród chce juz wiedzieć co po kolei robić, zeby potem nie kopac w juz zasianej trawie na przykład.
Myslisz ze laik poradzi sobie z założeniem takiego systemu> Jaki system proponujesz-jakiej firmy? Pisząc 15 zł/m2 masz na mysli juz gotowy system ze sterownikami z samodzielnym montazem czy firmy monyującej takie systemy?
Spodzierwałam sie mimo wszystko ze takie małe malenstwo jak ja mam nie pochłonie na ten system ok 4 tys, bo gdzie reszta-roslinki, trawka i inne bajrki... :cry:

a***dy
06-03-2009, 21:48
Pisząc "mam ogród" miałam na mysli na projekcie, bo dom dopiero w budowie. :)
Ale zakładajac od podstaw ogród chce juz wiedzieć co po kolei robić, zeby potem nie kopac w juz zasianej trawie na przykład.
Myslisz ze laik poradzi sobie z założeniem takiego systemu> Jaki system proponujesz-jakiej firmy? Pisząc 15 zł/m2 masz na mysli juz gotowy system ze sterownikami z samodzielnym montazem czy firmy monyującej takie systemy?
Spodzierwałam sie mimo wszystko ze takie małe malenstwo jak ja mam nie pochłonie na ten system ok 4 tys, bo gdzie reszta-roslinki, trawka i inne bajrki... :cry:
Za 4000 to na 250 m kw można założyć system z automatyką i nie byle jaką Gardenę ale Toro albo Rain Bird

jayzet71
06-03-2009, 23:50
Sprawdź w Castoramie - kiedyś robili projekty nawodnienia, a ludzie którzy tam pracują często mają jakieś 'działalności po godzinach".
Zresztą nie jest to jakaś szczególna filozofia, ani duży wydatek gdybyś miał komuś zapłacić.
Uważam, że do 4 tys. zmieścisz się bez problemu w ogrodzie 250m2.
Moje nawodnienie działki 1500 powierzchnia całkowita, a ogród ok. 1000 m2 (w tym trawa ok. 600m2) - 4 sekcje, w tym sekcja kropelkowa (wąż perforowany) - kosztowało z robocizną ok. 8 tys. (z automatyką, ale bez pompy).

Wojtek R
07-03-2009, 17:10
Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?
Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....
pozd

wszystko zależy co i w jakim kształcie będziesz podlewał , jakieś liczenie 10-15-20 pln m2 jest zwyczajnie głupie !

Jakby miał podlewać tylko trwanik w kwadracie

to na takie 250 m2 trawnika to może wystarczyć kilkadziesiąt metrów PE , 4 torro TR50 , jeden elektrozawór , najtańszy sterownik + skrzynka + ileś tam mb kabla co by dało może 1000-1200 PLN i by wyszło z 4-5 PLN m2 :lol:

powiedzmy jeszcze linia kroplująca to do tego powżej dorzuć drugi elektrozawór , reduktor ciśnienia + trójnik w skrzynce ( czyli z + 250-300 PLN ) + linia kroplująca x mb x X PLN nie pamiętam ile kosztuje bo w tym nie siedze generalnie jak będziesz robił sam to za te 4 tyś to będziesz miał prawie NASA :D

tylko zapomnij o garedenie poszukaj jakąś lokalną hurtownie/sklep z tymi gratami i powodzenia dasz radę bo to zabawa jak klockami LEGO tylko trzeba trochę pokopać :wink:

gospie
10-03-2009, 12:19
noooooo- te 1500 to juz sie inaczej słyszy :D - chociaż mąz sie ze mnie smieje ze na taki big odród chce załozyc nawodnienie :cry: mówi ze mi podleje w 10 min wszystko dokładnie
sama nie wiem, może rzeczywiście przesadzam z tym pomysłem.....
myslicie ze to nie przesada?...

Wojtek R
10-03-2009, 12:48
noooooo- te 1500 to juz sie inaczej słyszy :D - chociaż mąz sie ze mnie smieje ze na taki big odród chce załozyc nawodnienie :cry: mówi ze mi podleje w 10 min wszystko dokładnie
sama nie wiem, może rzeczywiście przesadzam z tym pomysłem.....
myslicie ze to nie przesada?...

w 10 min to sobie może spodnie oblać a nie ogród :D

podlanie trawnika ręcznie latem to zazwyczaj latanie z wężem między 21-22 bo akurat jest ciśnienie :lol: i to tylko takie pokropienie z wierzchu , żeby trawa była lekko morka , chcesz mieć ogród , trawnik , jak nie przewidujesz podlewania to już może lepiej B10 wylej ... widok będzie ładniejszy niż jak wrócisz po 2 tygodniowym urlopie a akurat susza była i + 30 :wink:

gospie
10-03-2009, 17:32
... i tak mi pisz :D
szkoda tylko ze ten ogród to tylko "ogródeczek" :cry: ; ale jak sie nie ma co sie lubi....

duduś
10-03-2009, 18:07
a może ktoś znający się wymieni elementy jakie mogą zawierać się w takich układach , bo najczęściej słyszę o liniach kroplujących jakby nic innego w tym systemie nie istniało Może ktoś opowie coś o tych systemach? bo nie ukrywam jestem total laik a też mnie to czeka :o

amber
13-03-2009, 10:59
Jest tu jakiś spec od podlewania bo mam też kilka pytań

Wojtek R
13-03-2009, 11:08
Jest tu jakiś spec od podlewania bo mam też kilka pytań


zrobiłem dwa ogrody po 600 m w każdym po 6-8 sekcji różne zraszacze linie , itd specem się nie uważam choć myślę , że nie zrobiłem tego gorzej niż profesjonalna firma pytaj , będę wiedział to odpowiem :)

amber
13-03-2009, 11:54
Mam ok. 1500 m2 do nawodnienia rośliny będą od trawy po różne drzewa
teren w prostokącie , moje pytanie
1) czy główne rury dać 32 czy większe najdłuższy odcinek tak na oko ok. 60 m , 2) mam obawy o trwałość linii kroplującej woda w studni jest kiepska i czy lepiej w to miejsce zamontować zraszacze statyczne
3) zastanawiam się jeszcze nad sposobem załączania pompy czy przez sterownik w programatorze czy włącznik ciśnieniowy pompa teoretycznie powinna dać ok 5 at. i ma wydajność 7 m3/h
4) jeszcze jedno wybrałem system Rain Bird masz jakieś doświadczenie z tymi zraszaczami
Będę wdzięczny za podpowiedź
pozdrawiam

Wojtek R
13-03-2009, 13:24
Mam ok. 1500 m2 do nawodnienia rośliny będą od trawy po różne drzewa
teren w prostokącie , moje pytanie
1) czy główne rury dać 32 czy większe najdłuższy odcinek tak na oko ok. 60 m ,

daj 32 , najdłuższy odcinek od zasilenia do ostatniego zraszacza mam też ok 60-70 m i tam wpięte 4 szt torro TR50

2) mam obawy o trwałość linii kroplującej woda w studni jest kiepska i czy lepiej w to miejsce zamontować zraszacze statyczne

a co się z nimi ma stać ? raczej z wodociągu nie jest chyba z kamieniem :)

3) zastanawiam się jeszcze nad sposobem załączania pompy czy przez sterownik w programatorze czy włącznik ciśnieniowy pompa teoretycznie powinna dać ok 5 at. i ma wydajność 7 m3/h

to musisz sprawdzić zależy jaki sterownik z tych co miałem kontakt to był zacisk właśnie do sterowania pompą

4) jeszcze jedno wybrałem system Rain Bird masz jakieś doświadczenie z tymi zraszaczami

z tymi akurat nie, stosowałem torro i zawory z hunter-a teraz cała instalacja zimuje drugi sezon ( daj sobie spokój z jakimiś zaworami odwadniającymi przygotuj tak instalację , żeby mozna było gdzieś podłączyć sprężarkę i przedmuchać całość , sprężarkę wypozyczysz za 30 PLN , żeby klamota nie trzymać ) , generalanie znajdź jakiegoś lokalnego dystrybutora i niestety trochę metodą prób zobaczysz jakie zraszacze jak leją i ile można w sekcje wcisnąć z twoim źródłem wody z czasem nabierzesz doświadczenia
Będę wdzięczny za podpowiedź
pozdrawiam :wink:

amber
13-03-2009, 14:00
Dzięki zaczynam jak się trochę ociepli zastanawiałem się czy nie zlecić jakiejś firmie ale jak zobaczyłem jak zrobione jest u sąsiada to dałem sobie spokój
Zraszacze będę kupował w stanach są znacznie tańsze

pozdrawiam

_Adam12
17-03-2009, 07:58
Witam.

Ma ktoś może namiary na hurtownię z osprzętem Rain Bird lub Toro w okolicach Wrocławia ?
Może rozsądny sklep internetowy ?

Chce zakupić praktycznie wszystko co potrzebne do prostego systemu nawadnia.

Z góry dziękuję

amber
17-03-2009, 08:34
Zraszacze proponuję kupić na ebay 5004 wychodzi przy obecnym kursie poniżej 50 PLN na całkowitym legalu tj. vat i cło

mlk
17-03-2009, 08:45
Zraszacze proponuję kupić na ebay 5004 wychodzi przy obecnym kursie poniżej 50 PLN na całkowitym legalu tj. vat i cło
mozesz podrzucic linka?

amber
17-03-2009, 09:03
Wysłałem linka na pw. gość poważnie podchodzi do tematu kupiłem u niego zraszacze na przesyłkę czekałem trzy tygodnie z tego ponad tydzień przesyłka leżała na urzędzie celnym

panterka-23
17-03-2009, 10:22
ja też proszę o linka

gospie
17-03-2009, 11:47
poprosze trez namiar :D

mlk
17-03-2009, 13:58
Wysłałem linka na pw. gość poważnie podchodzi do tematu kupiłem u niego zraszacze na przesyłkę czekałem trzy tygodnie z tego ponad tydzień przesyłka leżała na urzędzie celnym
nic nie doszło :(

amber
17-03-2009, 14:16
Wysłałem ponownie do wszystkich zainteresowanych jak będzie problem dajcie znać

mlk
18-03-2009, 10:43
Wysłałem ponownie do wszystkich zainteresowanych jak będzie problem dajcie znać
niestety znow NIC - ale wyslalem priva do Ciebie, jak go dostaniesz, to poprostu odpowiedz na niego :)

_Adam12
18-03-2009, 11:37
Witam.

Czy ma ktoś doświadczenia z sprzętem firmy K-Rain ?

Z góry dziękuję za każde uwagi.

pzdr.

panterka-23
19-03-2009, 14:56
[email protected]

KonradJot
19-03-2009, 19:49
Wysłałem ponownie do wszystkich zainteresowanych jak będzie problem dajcie znać

Witam
a czy ja mogę również poprosić namiar na tego ebayowego sprzedawcę??
Pozdrawiam :wink:

amber
19-03-2009, 19:55
jeszcze posądzą mnie o akwizycję

genesis
19-03-2009, 20:07
i ja też chcę tego linka...
(widzę, że tej wiosny powstanie wiele nowych systemów nawodnień :) )

amber
20-03-2009, 07:00
Dajcie na pw swoje maile to wyślę linka

BOHO
21-03-2009, 08:28
http://www.droimpex.com.pl/start.htm

duduś
21-03-2009, 09:51
" może ktoś znający się wymieni elementy jakie mogą zawierać się w takich układach i jakie mają zastosowanie , bo najczęściej słyszę o liniach kroplujących jakby nic innego w tym systemie nie istniało Może ktoś opowie coś o tych systemach? bo nie ukrywam jestem total laik a też mnie to czeka "- chodzi mi o taki trochę wykład , kompendium wiedzy :wink:

duduś
21-03-2009, 09:53
oj sorki właśnie otworzyła mi się stronka z tymi systemami a więc dzięki :)

Mis Uszatek
22-03-2009, 22:09
Ja też się przyłączam do prośby o krótki wykład. Na pewno ktoś w forumowiczów zrobił coś takiego samemu. Jakie są elementy i standardowe rozwiązania systemu nawadniania dla ogródka?
Spjrzałem na stronę Droimpexu i niestety nie da się w tym połapać. Gardena może jest gorsza, ale za to jaśniej opisane.

Padło w tym wątku, żeby nie stosować studzienek samoodwadniających (chodzi o spuszczanie wody na zimę). Dlaczego? Rozwiązanie z wypożyczaniem sprężarki co roku wydaje mi się cokolwiek niewygodne.

amber
23-03-2009, 08:31
Witam
Sam jestem w trakcie zakładania systemu nawadniania ale postaram się odpowiedzieć na te tematy które wiem .
Jeżeli chodzi o stronę Gardeny to jest jasno wszystko opisane jak planować rozmieszczenie zraszaczy , wystarczy zastosować inne zraszacze . Gardeny odradzam mój popsuł się po dwóch sezonach , poza tym można kupić lepsze i tańsze
Przy zastosowaniu zaworów odwadniających ( ja spotkałem się tylko z zaworami przy zraszaczach ) musisz zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku zaworu , z reguły nie ma idealnie równego terenu i jest to trudne do wykonania a może okazać się że studzienka będzie zakopana 1m pod ziemią aby uzyskać odpowiedni spadek . Instalacja nawodnienia zakopana jest dość płytko dlatego przed zimą trzeba ją opróżnić z wody ponieważ zamarzająca woda może uszkodzić rury i zraszacze i do tego najlepszy jest kompresor

_Adam12
23-03-2009, 09:33
Jako laik jestem w trakcie walki z tysiącem możliwości i sprzętu.
Dzisiaj jestem umówiony w hurtowni ze sprzętem huntera oraz toro na opracowanie projektu i zrobienie wyceny. Pewnie będę dużo mądrzejszy więc podzielę się uwagami.
Na początek jako podstawa to trzeba sprawdzić jakie ciśnienie i wydajność ma ujęcie wody. Ja u siebie mam wkopany zbiornik na deszczówkę 10m.sz. więc podłączę wszystko przez pompę.

pzdr.

amber
23-03-2009, 09:38
A jak deszczówki zabraknie to masz własną studnię czy wodociąg ?

_Adam12
23-03-2009, 09:56
A jak deszczówki zabraknie to masz własną studnię czy wodociąg ?

Nad studnią myślę ale to kolejne koszty i zmasakrują mi działkę :evil:
Wodę będę uzupełniał z wodociągu.

amber
23-03-2009, 10:04
można zamontować zawór dopuszczający wodę do zbiornika zawsze to pewna forma automatyki i nie trzeba będzie pilnować przy napełnianiu poziomu wody w zbiorniku

_Adam12
23-03-2009, 10:30
można zamontować zawór dopuszczający wodę do zbiornika zawsze to pewna forma automatyki i nie trzeba będzie pilnować przy napełnianiu poziomu wody w zbiorniku

ale wtedy ujęcie wody musi być zawsze na ON i trzeba to "spiąć" razem. Według mnie im mniej elektroniki tym mniej awarii. Zbiornik jest duży więc raz na jakiś czas będę dolewał. Jak braknie wody pompa się wyłączy.

amber
23-03-2009, 10:47
nie myślałem o elektronice tylko o czymś takim jak jest w centralnym ogrzewaniu do automatycznego uzupełniania wody , a elektronikę i tak musisz zamontować
sterownik , elektrozawory , czujnik deszczu i jak patrzę na dzisiejszą pogodę to przydałby się również czujnik wiatru

_Adam12
23-03-2009, 10:59
Masz rację . Pewnych kwestii nie ominę ale chcę je zredukować do minimum.
Będę rozmawiał dzsiaj z fachowcami to poruszę ten temat. :)

pzdr.

amber
23-03-2009, 11:15
Ciekaw jestem co zaproponują fachowcy

Mis Uszatek
23-03-2009, 23:32
Witam
Sam jestem w trakcie zakładania systemu nawadniania ale postaram się odpowiedzieć na te tematy które wiem .
Jeżeli chodzi o stronę Gardeny to jest jasno wszystko opisane jak planować rozmieszczenie zraszaczy , wystarczy zastosować inne zraszacze . Gardeny odradzam mój popsuł się po dwóch sezonach , poza tym można kupić lepsze i tańsze
Nie sądzę, żeby można było zastosować inne, bo przecież będą miały inne parametry. Mnie interesują głównie kroplowniki. Ciekawe, czy też się psują?


Przy zastosowaniu zaworów odwadniających ( ja spotkałem się tylko z zaworami przy zraszaczach ) musisz zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku zaworu , z reguły nie ma idealnie równego terenu i jest to trudne do wykonania a może okazać się że studzienka będzie zakopana 1m pod ziemią
Gardena ma studzienki zasilające z takimi zaworami. Służą do zrobienia mini rurociągu, do którego można się wpinać w odległych miejscach ogródka, żeby nie latać z wężem. Od tego zacznę, a potem spróbuję rozbudować.
Studzienka musi być zrównana z powierzchnią, więc nie ma manewru w dół. Chyba, że są jakieś przedłużki. Z samym zachowaniem spadku nie widzę problemu - wbić paliki w rowku i odznaczyć poziom szlaufwagą.






Nad studnią myślę ale to kolejne koszty i zmasakrują mi działkę :evil:

Na czym polega to masakrowanie?

amber
24-03-2009, 08:43
Witam
Dokładnie to popsuł mi się zraszacz Gardeny T 380 ponieważ nie mogłem uzyskać konkretnej odpowiedzi jaki system wybrać kupiłem zraszacze gardeny , Elgo i Rain Bird do testowania dwa ostatnie funkcjonują bez najmniejszych problemów z czego Rain Bird moim zdaniem jest łatwiejszy do regulacji
Z tym zakopywaniem studzienek to był z mojej strony żart :oops:

pozdrawiam

marius37
24-03-2009, 15:22
amber - mogę równiez prosić namiary na e/baya?

_Adam12
31-03-2009, 15:08
Studzienki Gardeny są tanie ale to tandeta. Wątpię aby plastikowe zawory długo wytrzymały. Rain Bird ma w swojej ofercie wykonane ze zdecydowanie lepszego materiału z gwintowanym przyłączem pod spodem i metalowym zaworem kulowym. Niestety kosztują około 100 pln netto.

Według fachowca, z którym miałem kontakt zdecydowanie lepiej przedmuchać instalację niż projektować ze spadkiem do zaworów spustowych.

Generalnie cała instalacja i zasada działania wydaje się bardzo prosta.
Przygotowanie projektu zajęło 15 minut rozmowy i wypisanie potrzebnych elementów. Dla porównania całość na Rain Bird:
- system z 3 sekcjami ( dwie sekcje 5+4 zraszacze Rain Birg 5004 regulowane + sekcja do kropelkowego podlewania )
- sterownik do 4 sekcji + czujnik deszczu
- 3 elektrozawory, pompa z zabezpieczeniem + rury i osprzęt
Wyszło około 3.000 brutto przed negocjacjami. :)
To tak z grubsza.

pzdr

as24
01-04-2009, 20:41
Adam_12

A kto we Wrocławiu handluje RainBirdem i Toro?

agakz
01-04-2009, 22:03
hmmm, a znacie może taka hurtownię w Poznaniu? Mam pompę, wykopane zraszacze RainBird i centralkę (działka miala przed budową system nawadniający). Potrzeba mi projektu i reszty elementów, złożymy sami.

_Adam12
02-04-2009, 09:01
Adam_12

A kto we Wrocławiu handluje RainBirdem i Toro?

www.akwaplanta.com.pl

RainBird tak ale Toro to chyba nie.

Kris_1999
02-04-2009, 13:37
hmmm, a znacie może taka hurtownię w Poznaniu? Mam pompę, wykopane zraszacze RainBird i centralkę (działka miala przed budową system nawadniający). Potrzeba mi projektu i reszty elementów, złożymy sami.

www.bonita.com.pl, hurtownia na podolanach, firma na starym rynku kolo sphinxa na pietrze. po graty mozesz od razu walic do hurtowni, strone ww maja dobra (sklep).

agakz
02-04-2009, 20:08
hmmm, a znacie może taka hurtownię w Poznaniu? Mam pompę, wykopane zraszacze RainBird i centralkę (działka miala przed budową system nawadniający). Potrzeba mi projektu i reszty elementów, złożymy sami.

www.bonita.com.pl, hurtownia na podolanach, firma na starym rynku kolo sphinxa na pietrze. po graty mozesz od razu walic do hurtowni, strone ww maja dobra (sklep).
dzięki, a gdzie walić najpierw żeby mi rozrysowali czego potrzebuję?

robinoc
02-04-2009, 23:10
Ja zastosowałem zraszacze wynurzalne Elgo-Lego,kupione w Casto , tu mozna sobie poczytać o systemach i projektowaniu: http://www.floraland.pl/programy.php?program=elgo
rury i linię kroplującą kupiłem w firmie Irriga w Warszawie, maja też niezłą stronę , całosć przy własnej robociźnie wyszła naprawdę niedrogo. Do małego ogrodu 250m jak u gospie to przy dobrej wydajności źródła wody starczy z powodzeniem jeden obwód i cała inwestycja to kilkaset złotych . Od biedy tymczasowo można zastosowac kupiony w Lidlu programator na kran za kilkadziesiąt złotych :wink:

buczek
06-04-2009, 09:43
Czy faktycznie dać sobie siana z tym odwodnieniem? W sobote zainstalowałem na pierwszej lini odwadniającej i tam gdzie wziemi jest ten zaworek garedeny robi się giagantyczna kałuża. Podczas pracy zraszaczy woda z zaworku sie nie leje, dopiero gdy zakręcę krtan. A moze cos zle zrobilem?

11małgosia
06-04-2009, 12:30
Napiszcie, proszę, jakie elementy trzeba koniecznie kupic i zakopac w ziemi przed zalozeniem trawnika aby w przyszlosci, montując kompletny system, jak najmniej zniszczyć trawę. Planujemy w najblizszym czasie wysiac trawę na większej części działki (trawnik okolo 500 m2, ogród 800 m2). Oczywistym jest że trzeba położyć rury główne...

_Adam12
07-04-2009, 11:14
Napiszcie, proszę, jakie elementy trzeba koniecznie kupic i zakopac w ziemi przed zalozeniem trawnika aby w przyszlosci, montując kompletny system, jak najmniej zniszczyć trawę. Planujemy w najblizszym czasie wysiac trawę na większej części działki (trawnik okolo 500 m2, ogród 800 m2). Oczywistym jest że trzeba położyć rury główne...

zrobić projekt i wkopać wszystkie rurki. podłączenia, pompy i programator można zamontować później.

pzdr.

Lolek70
16-04-2009, 10:26
a czy ktoś z Was ma doświadczenie z elementami firmy Irriga (http://www.irriga.pl/)?

pozdrawiam

Buba74
17-04-2009, 10:36
Amber,
to i ja bardzo proszę o namiar na zraszacze na priva. Dzięki wielkie z góry!

Przy okazji, macie jakąś sprawdzoną firmę z Krakowa lub okolic, która wykonuje nawodnienie?

Krupiarz
17-04-2009, 13:16
Witajcie,
Ja mam pytanie techniczne dotyczące reduktora ciśnienia przy systemie nawadniania z pompy głębinowej.
Pompa jest bardzo wydajna. Wiadro 10 l napełnia w ok. 5 s.
Zakładam że ciśnienie też jest z niej spore.
Głównie pompa będzie służyła do nawodnienia ogrodu.
Kupiłem i planuję zinstalować membranowe naczynie wzbiorcze (niewielkie - 80 l) i regulowany wyłącznik ciśnienia.

I moje pytanie brzmi "czy w tym przypadku konieczne/zalecane jest zainstalowanie reduktora ciśnienia?
Pewnie nie zaszkodzi, tylko czy jest niezbędne i czy pomoże?

Wyobrażam sobie, że będzie to działało tak: Gdy będą działały zraszacze, pompa będzie podawała wodę na obwody zraszaczy oraz "nabijała" zbiornik. Zbiornik zostanie napełniony, i jeżeli ciśnienie wzrośnie powyżej nastawionego (np. 4 atm), wyłącznik ciśnienia wyłączy pompę, a woda na system nawodnienia będzie szła ze zbiornika. Ten się szybko opróżni (50 l), ciśnienie spadnie i znów załączy się pompa i tak w kółko - czyli pompa będzie się załączała bardzo często przy pracy systemu nawadniającego (szybkie zużycie pompy).
Czy może będzie tak, że przy pracy systemu ciśnienie spadnie na tyle, że wyłącznik ciśnienia nie bedzie wyłączał pompy i woda z pompy na bieżąco będzie zasilała system nawadniający. Wtedy stosowanie reduktora nie jest konieczne.

Instalować reduktor/nie instalować? Jakieś podpowiedzi?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

amber
17-04-2009, 20:09
Witam
Jeżeli zamontujesz wyłącznik ciśnieniowy i zasobnik to nie stosuje się regulatora ciśnienia ponieważ wyłącznik ciśnieniowy pełni rolę regulatora ciśnienia . Właśnie kończę podłącznie pierwszej sekcji i jutro podam na jakim ciśnieniu pracują zraszcze . Swoją pompę podłączyłem z pominieńciem zasobnika i wyłącznika ciśnieniowego ( sterownik będzie włączał pompę)
no ale ona służy tylko do podlewania

Mirek_Lewandowski
17-04-2009, 20:17
Tak sobie poczytałem i jedną uwagę mam- tanie mięso psi jedzą :wink:

Krupiarz
17-04-2009, 23:34
czego niby tyczy się powyższy komentarz?

Jest mało "konstruktywny".

Jakiaś podpowiedź i ocena mojego przypadku (najchętniej z uzasadnieniem poproszę).

dzięki z góry za merytoryczną podpowiedź

amber
20-04-2009, 08:51
No udało sie odpalić pierwszą sekcję . Pompa Grundfos SQ 7-55 zamontowane 4 zraszacze RAIN BIRD 5004 z dyszami 3 i jeden statyczny, rury główne za radą Wojtka R 32 podłączenie do zraszaczy 25 pompa utrzymuje 5,5 at. Planuję podłączyć do tej sekcji jeszcze kilka zraszaczy statycznych
pozdrawiam

Krupiarz
20-04-2009, 09:00
No to fajnie.
Ponieważ w sobotę padało, ja walczyłem z podłączeniem pompy i całego osprzętu do zasilenia skrzynki z elektrozaworami.
Moze dzis bede walczyl dalej.

Ciśnieniomierz rozumiem masz tuż za pompą?

Pewnie przy zraszaczach masz z 1 atmosferę mniej, ale i tak 4,5 atm to trochę dużo jak na ciśnienie robocze zraszaczy i spokojnie coś do tego można dorzucić by zejść poniżej 4 atm.

Powodzenia, pozdrawiam

amber
20-04-2009, 13:10
Tak ciśnieniomierz zamontowałem za pompą spróbuję dołożyć jeszcze 6 szt. zraszaczy statycznych i zobaczę czy spadnie ciśnienie Z tego co dowiedziałem się z Grundfosa to moja pompa ma wydajność 7m3 co przy zraszaczach z dyszą nr.3 daje możliwość zamontowania na jednej linii 8 szt.

Pozdrawiam

mrmrooz
24-04-2009, 09:10
Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?
Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....
pozd
Właśnie zamontowałem taki system - na podobnej powierzchni. Wyniosło mnie to ok 500 PLN, bez streownika i czujnika deszczu. Projekt z firmy w której kupowałem był wyceniony na 1700 PLN ze sterownikiem i czujnikiem deszczu. Zrobiłem trochę mniej zraszaczy niż w ich projekcie no i zrezygnowałem z automatyki. Ale po 3 dniach widzę, że chyba niedługo automatykę założę :-)
I jest to jedna sekcja bez lini kroplującej.

Co kupiłem? 50m rury plastikowej, kilka trójników i kolanek, zraszacze + dysze. Niecały dzień roboty, potem jeszcze posiałem trawkę.

Pozdrawiam
Michał M

marius37
24-04-2009, 13:15
planuję założyc automatyczne nawadnianie w swoim ogrodzie i ponieważ mam trawnik plus pas roślin (głównie krzewów), które są posadzone nie w jednym rzędzie tylko nieregularnie szukam systemu, który ma np. jedną główną linię nawadniającą do której możnaby się wpinać w zależności od potrzeby (nowe rośliny) z nowymi kroplownikami - krótki wężyk z kroplownikiem. hunter ma chyba tylko linie kroplującą która wije się od rośliny do rośliny i w przypadku nowych roślin problemem byłoby ją przesunąć? czy wiecie które systemy mają takie możliwości? na podstawie waszych opinii Gardenę chyba sobie odpuszczę byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź

amber
24-04-2009, 15:14
Sprawdziłem Rain Bird ma coś takiego

_Adam12
28-04-2009, 09:04
No udało sie odpalić pierwszą sekcję . Pompa Grundfos SQ 7-55 zamontowane 4 zraszacze RAIN BIRD 5004 z dyszami 3 i jeden statyczny, rury główne za radą Wojtka R 32 podłączenie do zraszaczy 25 pompa utrzymuje 5,5 at. Planuję podłączyć do tej sekcji jeszcze kilka zraszaczy statycznych
pozdrawiam

Ile kosztuje ta pompa ? Jej wydajność wydaje się być imponująca. 7.000l/h przy 5.5 atm to super wynik.
już znalazłem. :)

futrzaki
28-04-2009, 11:33
Witam,
mam sterownik Hunter XC do instalacji z 8 sekcjami.
Sterownik posiada 3 programy A,B,C. W każdym można ustawiać różne dni i czasy nawadniania.
Nie rozumiem tylko jednej rzeczy są 4 czasy startu a w instrukcji jest napisane że tylko jeden, pierwszy uruchamia podlewanie sekwencyjnie po kolei wszystkich sekcji.
Wszystkich tzn aktywnych w danym programie.

To po co 4 czasy jak są tylko 3 programy?

Rozumiem że to właśnie programy załatwiają sprawę np. podlewania rano, wieczorem.

A może ja to źle rozumiem albo w instrukcji jest niepoprawnie napisane. Może dodanie drugiego czasu startu do jednego programu spowoduje powtórzenie całej sekwencji podlewania? Tylko wtedy ten drugi czas chyba musiałby być wyliczony poza okres podlewania z pierwszego startu.

Jeśli ktoś ma większe doświadczenie to proszę o pomoc.

A druga sprawa to jak długo powinna być włączona linia kroplująca? Rozumiem że to zależy głownie od roślin jakie nawadnia ale chodzi mi np. o tuje. Czy powino to być 15 minut czy 1 godzina?

Pozdrawiam
Michał

Kris_1999
28-04-2009, 13:20
planuję założyc automatyczne nawadnianie w swoim ogrodzie i ponieważ mam trawnik plus pas roślin (głównie krzewów), które są posadzone nie w jednym rzędzie tylko nieregularnie szukam systemu, który ma np. jedną główną linię nawadniającą do której możnaby się wpinać w zależności od potrzeby (nowe rośliny) z nowymi kroplownikami - krótki wężyk z kroplownikiem. hunter ma chyba tylko linie kroplującą która wije się od rośliny do rośliny i w przypadku nowych roślin problemem byłoby ją przesunąć? czy wiecie które systemy mają takie możliwości? na podstawie waszych opinii Gardenę chyba sobie odpuszczę byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź

Potrzebujesz takie mikro zraszacze, np RainBirda, u mnie w hurtowni ok. 5 zeta. to malutki zraszacz na 10-15 cm wsporniku wciskanym w grunt, ktory wkluwasz w rure 16 mm. Wkluwasz taki "wkluwacz" (w komplecie), podlaczasz cienka rurką (nie w komplecie) dowolnej dlugosci i ja prowadzisz to tego mikrozraszacza. Jego zasieg to 0-2m regulowany koncowka. Mozesz je dokladac wraz z rozwojem rabat, dopoki starczy cisnienia...

Rezi
28-04-2009, 14:32
Witam,
mam sterownik Hunter XC do instalacji z 8 sekcjami.
Sterownik posiada 3 programy A,B,C. W każdym można ustawiać różne dni i czasy nawadniania.
Nie rozumiem tylko jednej rzeczy są 4 czasy startu a w instrukcji jest napisane że tylko jeden, pierwszy uruchamia podlewanie sekwencyjnie po kolei wszystkich sekcji.
Wszystkich tzn aktywnych w danym programie.

To po co 4 czasy jak są tylko 3 programy?

Rozumiem że to właśnie programy załatwiają sprawę np. podlewania rano, wieczorem.

A może ja to źle rozumiem albo w instrukcji jest niepoprawnie napisane. Może dodanie drugiego czasu startu do jednego programu spowoduje powtórzenie całej sekwencji podlewania? Tylko wtedy ten drugi czas chyba musiałby być wyliczony poza okres podlewania z pierwszego startu.

Jeśli ktoś ma większe doświadczenie to proszę o pomoc.

A druga sprawa to jak długo powinna być włączona linia kroplująca? Rozumiem że to zależy głownie od roślin jakie nawadnia ale chodzi mi np. o tuje. Czy powino to być 15 minut czy 1 godzina?

Pozdrawiam
Michał

ok 20 litrów na jedno podlewanie - sprawdź jaki jest wydatek
co do sterownika w moim jest podobnie, przypomnij się wieczorem, sprawdzę

amber
28-04-2009, 18:47
To pompa Grunfosa miałem ją podpiętą do domu ale w zeszłym roku podłączyli mi wodociąg i nie miałem za bardzo co z nią zrobić więc podłączyłem ją do zraszaczy (na razie jedna linia) z tego co wiem już jej nie produkują chyba była za duża do zastosowań domowych

szczuro
28-04-2009, 19:00
witam
mam cisnienie ok 2,6-2,8 bar na wyjsciu wody do ogordu - mam polozone 20 m rury PE 25, do tego beda 3 zraszacze i jeden statyczny /w kazdym rogu/ - ogrodek ma 50m2 w prostokacie - rura polozona w ksztalcie U z podlaczeniem zrodla wody pod srodku - czyli rowne rozprowadzenie do wszystkich zraszaczy - co prawda dopiero bede kupowal zraszacze ale tak mysle czy nie podzielic tego obwodu na polowe czyli zeby najpierw dzialaly 2 zraszacze a potem pozostale dwa - bo cos slabo z tym cisnieniem to mi wyglada - acha przeplyw wody mam 1,8m3/h, mam jescze baromierz ale za bardzo nie wiem jak zmieryc cisnienie na kazdej rurce pod zraszacz - to chyba musialbym miec 4 baromierze ?
za wszelka w miare szybka pomoc bede wdzieczny bo w czwartek idzie trawa z rolki a jutro musze wtedy dokupic jakies kolanka itd itp jak mialbym to dzielic na 2 sekcje
pozdrawiam

acha i jeszcze glupie pytanie na koniec - jak sie ma cisnienie do przeplywu wody i/lub odwrotnie ?

amber
28-04-2009, 20:06
Jeżeli masz wydajność i ciśnienie to wystarczy do obliczenia ile możesz podłączyć zraszaczy na jednej sekcji wystarczy zsumować wydajność zraszaczy przy odpowiedniej dyszy i ciśnieniu i ten wynik musi być mniejszy od wydajności studni , wodociągu. Dochodzi do tego opór wody w rurze
Jeszcze uwaga przy zraszczu statycznym jaki będzie miał kąt zraszania tu wydajność wzrasta wraz z kątem zraszania np. przy 180 będzie miał 0,4m3/h , a przy 360 będzie to już 0,8 m3/h
pozdrawiam

Tomkii
28-04-2009, 22:17
A druga sprawa to jak długo powinna być włączona linia kroplująca? Rozumiem że to zależy głownie od roślin jakie nawadnia ale chodzi mi np. o tuje. Czy powino to być 15 minut czy 1 godzina?
To zależy od:
- wydatku linii na kroplownik,
- rodzaju gruntu,
- na ile dobrze są ukorzenione te tuje.
Ja mam ziemię VI klasy (piach prawie jak do piaskownicy) i jak nie pada dłużej jak 4 dni to odpalam kroplowanie pod mniejsze rzeczy na 3-4 doby i potem z 3 doby przerwy (idzie 2l/h). A za 2 dni odpalę już nawet podlewanie drzew (4l/h na każde drzewo) i będzie się lało aż porządnie popada (w zeszłym roku 3 miesiące!).
Zobacz sobie www.hunterpolska.pl/pliki/instrukcje_pl/Podrecznik_Szkolenia.pdf jest tam jak obliczyć zapotrzebowanie na podlewanie w zależności od rodzaju gleby (co prawda dla zraszaczy ale to na jedno wychodzi).

szczuro
28-04-2009, 22:53
Zraszacz wynurzalny Rain Bird 5004-PC
DANE TECHNICZNE
Promień: 7,6 do 15,2 m
Promień po redukcji: 5,7 m
Ciśnienie: 1,7 do 4,5 bar
Przepływ: 0,17 do 2,19 m3/h

czyli jak dobrze rozumiem to przy cisnieniu jak nawet zaokraglimy do 3 bar jakie mam to takie cisnienie nie bedzie w stanie obsluzyc nawet 2 zraszaczy ?
wszystkie zraszacze beda chodzic na 90 stopni, w ogole jak dla mnie ilosc zlaczek i kolanek W CALYM UKLADZIE to sporo obniza wydajnosc ukladu bo mamy tak idzie sobie rura PE 25 do tego mam obejme 3/4 do obejmy wkreca sie kolanko potem do kolanka idzie taki wezyk a na koncu wezyka znowu kolanko do ktorego wkreca sie zraszacz /RAIN-BIRD/

kolejna kwestia jak dobrze rozumiem to jeszcze mam z drugiej strony kawalek trawy z jakies 15 m2 i tutaj tak samo jest ok 3 bar ale laczna dlugosc ruru PE to jakies 10m - czy tutaj tak samo sie oblicza wydajnosc ? tez bede montowal 4 zraszacze w tym jeden statyczny tez na 90 stopni tyle ze o mniejszym zasiegu i wymagane cisnienie robocze tez nizsze
Ciśnienie: 1,0 do 2,1 bar
Rozmieszczenie: 0,6 do 5,5 m
Przepływ: 0 przy 0,6 bar lub większy, w innym przypadku 0,02 m3/h

?

amber
29-04-2009, 09:11
Jak napisałeś przepływ od 0,17 do 2,19 np. przy zamontowaniu dyszy nr.2 przy ciśnieniu ok. 2,5 bara wydajność na jednym zraszaczu będzie 0,41 m3/h raz 3 daje nam 1,23 m3/h zostaje Ci jeszcze 0,57 m3/h na zraszacz statyczny
możesz to zrobić tak że na rurze PE 25 dajesz trójnik o przelocie 25x16x25 rura 16 poprzez kolanko podłączona jest do zraszacza
Odnośnie kolejnej kwestii czy dobrze napisałeś 15m 2 bo taką powierzchnię
załatwi jeden zraszacz statyczny góra dwa
Pozdrawiam

amber
29-04-2009, 09:11
Jak napisałeś przepływ od 0,17 do 2,19 np. przy zamontowaniu dyszy nr.2 przy ciśnieniu ok. 2,5 bara wydajność na jednym zraszaczu będzie 0,41 m3/h raz 3 daje nam 1,23 m3/h zostaje Ci jeszcze 0,57 m3/h na zraszacz statyczny
możesz to zrobić tak że na rurze PE 25 dajesz trójnik o przelocie 25x16x25 rura 16 poprzez kolanko podłączona jest do zraszacza
Odnośnie kolejnej kwestii czy dobrze napisałeś 15m 2 bo taką powierzchnię
załatwi jeden zraszacz statyczny góra dwa
Pozdrawiam

szczuro
29-04-2009, 09:46
..czy dobrze napisałeś 15m 2


tak cale 15 m2 :-)


a tak przy okazji to juz sie chyba pogubilem w tym wszystkim - chyba za duzo czytam :-)

i co to jest dysza nr 2 ?

Wojtek R
29-04-2009, 09:59
Tak ciśnieniomierz zamontowałem za pompą spróbuję dołożyć jeszcze 6 szt. zraszaczy statycznych i zobaczę czy spadnie ciśnienie Z tego co dowiedziałem się z Grundfosa to moja pompa ma wydajność 7m3 co przy zraszaczach z dyszą nr.3 daje możliwość zamontowania na jednej linii 8 szt.

Pozdrawiam

jak masz duże ciśnienie to się możesz tylko cieszyć wyjdzie mnie sekcji = mniej wydasz kasy

ale doradziłbym aby w jednej sekcji nie łączyć statycznych z rotacyjnymi bo jest inny wydatek wody i np. jak będziesz miał jeden rotacyjny ustawiony na 180 stopni a drugi statyczny to pod tym statycznym masz kałużę a przed rotacyjnym akurat :wink:

szczuro
29-04-2009, 10:12
jak będziesz miał jeden rotacyjny ustawiony na 180 stopni a drugi statyczny to pod tym statycznym masz kałużę a przed rotacyjnym akurat :wink:

a mozna laczycz zraszacze rotacyjne z wynurzalna glowica deszczujaca ?

acha i jeszcze jedna kwestia czy do wyliczen stosowac cisnienie statyczne czy robocze ? bo u mnie statyczne jest wlasnie ok 2,8 - 3 bar a robocze wg tabelki ze strony huntera wychodzi 2 bary - przeplyw wody mam na poziomie 1,8 m3/h lub jak ktow woli 30l/1 min?

amber
29-04-2009, 22:55
Do zraszaczy Rain Bird dołączona jest choinka z kompletem dysz ponumerowanych ale również można kupić zraszacz z zamontowaną dyszą i wtedy komplet dysz można dokupić

robertrrr
08-05-2009, 16:04
No udało sie odpalić pierwszą sekcję . Pompa Grundfos SQ 7-55 zamontowane 4 zraszacze RAIN BIRD 5004 z dyszami 3 i jeden statyczny, rury główne za radą Wojtka R 32 podłączenie do zraszaczy 25 pompa utrzymuje 5,5 at. Planuję podłączyć do tej sekcji jeszcze kilka zraszaczy statycznych
pozdrawiam

Witam
Mam podobną sytuację, a że się na tym za bardzo nie znam stąd moje pytania.
1. Znalazłem charakterystykę Pana pompy - czy można wiedzieć z jakiej głębokości pompuje - lubi inaczej jakie jest ciśnienie za pompą bez żadnych zraszaczy z zamkniętym wyjściem i jaka wydajność bez zraszaczy z całkowicie otwartym wyjściem? Pozwoli mi to oszacować ciśnienie i wydajność mojej pompy.
2. Czy dodając kolejne zraszacze spada ciśnienie? W sklepie ostrzegali mnie by nie przekraczać ciśnienia znamionowego zraszaczy bo to skraca ich żywotność. Więc albo będę musiał dokupić reduktor ciśnienia albo dołożyć więcej zraszaczy.
3. Czy nie jest zbyt duża różnica w opadzie wody pomiędzy statycznym a obrotowym zraszaczem by umieszczać je w jednej sekcji? Tak twierdzą wszystkie poradniki na ten temat.

pozdrawiam
Robert R.

amber
09-05-2009, 11:02
Witam
1) Pompa pompuje wodę z głębokości ok 20 m. Niestety nie mogę podać jakie ciśnienie wytwarza pompa bo manometr kończy mi się na 6 atm. a wskazówka mocno leci poza skalę .Próbę wydajności pompy przy użyciu wiaderka całkowicie odpuściłem była niewykonalna wyrywało wiaderko i wytwarzał się potężny wir
2) Jeszcze nie podłączyłem wszystkich zraszaczy do tej linii ,zamówiłem kształtki i cierpliwie czekam . Jeżeli chodzi o ciśnienie na zraszaczach to podczas pracy zmniejsza się ciśnienie statyczne i jeżeli przekracza dopuszczalne to nieznacznie ,w przypadku zraszaczy statycznych jest trochę inna sprawa tutaj zwiększenie ciśniania ponad zalecane spowoduje że zraszacz zamiast zraszać będzie wytwarzał mgiełkę , można temu zaradzić stosując odpowiednie dysze lub zraszacze z regulacją ciśnienia.
3) różnica jest duża i dobrze jest zrobić osobną linię dla zraszaczy statycznych .
Dla porównania opad dla zraszacza statycznego 40 mm/h dla zraszacza obrotowego w zależności od dyszy np. 9 mm/h . Ja jestem zmuszony podpiąć zraszacze statyczne i obrotowe do jednej linii bo statycznych będę miał raptem 6 szt. a to za mało aby robić osobną linię ale mam sam piach i o kałużach mogę zapomnieć

Pozdrawiam

skom27
12-05-2009, 19:04
Witam Szanownych Forumowiczów,
przybieram się do wykonania "zrób to sam" nawodnienia. Jestem na etapie poszukiwania materiałów typu rury PE, złączki, obejmy siodłowe itp. Znalazłem w przyzwoitej cenie rury "PE 100, SDR 17,0 PN 10" i "PE 80, SDR 13,6, PN 10", natomiast firmy sprzedające akcesoria do nawodnień posiadają w swojej ofercie rury SDR 17,0 PE 4 (oczywiście 50-80% drożej aniżeli te które wymieniłem powyżej :(. Stąd pytanie, czy rury które znalazłem, nadają się do zainstalowania jako rury do nawodnień ze spryskiwaczami rotacyjnymi, oraz czy jako łączniki do tych rur można stosować złącza wciskane (oczywiście z obejmami stalowymi) czy też złącza PE (kilkukrotnie droższe niż wciskane).
Pozdrawiam i oczekuję na wskazówki i porady :)

MARTiiii
12-05-2009, 22:01
To, to samo. Złączki też takie same. Tylko po co ci takie rozmiary. Ja stosuje 20-25mm. Za metr 25mm place 2zł w ogrodniczym, rura do ziemna.

Te zaciskane moga tego nie zacisnac chyba ze kupisz idealnie dopasowane do tych rur. One sa sztywne wiec i metalowe zaciski slabo obie z tym radza

panda
12-05-2009, 23:56
Popatrz tutaj: http://www.droimpex.com.pl/cennik.htm
Całą instalację robiłem na ich towarze (fi 32), no ale u mnie pół hekatara do podlania. Złączki są wciskane, bez stalowych obejm, bardzo dobrze wykonane. Ze zraszaczy polecam Hunter PGP.
Za co ich mogę pochwalić? Mieszkam między Warszawą a Krakowem (ich siedziby) to całą przyczepkę rur (krążki po 100 metrów) przywieźli gratis. Bez proszenia też 10% rabatu - niby niewiele ale miły gest.

skom27
13-05-2009, 06:26
Dziękuję :)
@ MARTiiii: planuję rurę 25mm (te dziwne cyferki w moim pierwszym poście nie zawierają średnicy :) )
@ panda: znam ceny droimpex-u, znalazłem rurę za 1,17 zl/mb więc o 40 gr taniej, co przy ilościach idących w setki metrów robi sporą różnicę :)

Heniek
13-05-2009, 12:14
Panda. To miałeś szczęście. Ja napisałem do nich list z małym pytankiem w tamtym tygodniu i do dzisiaj nie mam odpowiedzi. Odpuściłem ich sobie i na razie kupiłem mikrozraszacze Gardeny. Reszty (wynurzalne, elektrozawory itp) poszukam gdzieś w okolicy.
Skom27 Jako główną rurę lepiej dać 32mm. Mniejsze straty na przepływie. No chyba, że chodzi o odcinki kilku metrów.

Ostatnio rurę niebieską 25 kupiłem w Castoramie po 1,38

panda
15-05-2009, 00:47
planuję rurę 25mm
Lepiej tak jak radzi Heniek, dołóż kilka groszy i weź 32

panda
15-05-2009, 00:49
Panda. To miałeś szczęście. Ja napisałem do nich list z małym pytankiem w tamtym tygodniu i do dzisiaj nie mam odpowiedzi.
Spróbuj jeszcze raz albo zadzwoń, i cenowo i jakościowo towar mają dobry. Zaczął się sezon i tam teraz młyn.

odaro
15-05-2009, 08:44
Pozwólcie się podepne z nieco innym pytanie jeżeli chodzi o nawadnianie ogrodu.

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są przewody elektryczne pod ewentualne elektrozawory ale wg to jakiś nonsens bo przecież nie da się sterować głównym zasilaniem ogrodu tylko elektrozawory powinny być na odejściu każdej sekcji.

Jak macie zaplanowane to u siebie. Jest może w necie jakiś poradnik gdzie szybko można coś doczytać

Heniek
15-05-2009, 09:22
Spróbuj jeszcze raz albo zadzwoń, i cenowo i jakościowo towar mają dobry. Zaczął się sezon i tam teraz młyn.

Dzięki, ale nie. Życie mnie nauczyło żeby omijać tych, którzy od początku olewają, nie dotrzymują terminów. Później wychodzą z tego same kłopoty. Wolę zapłacić parę groszy więcej i rozmawiać z kimś solidnym.

Heniek
15-05-2009, 09:46
odaro
Ja u siebie wkopałem wzdłuż rury wodnej rurę 100 taką jak drenarska, tylko bez dziurek (kiedyś taką kupiłem, nie pamiętam gdzie). W środku jest gruby sznur z tworzywa. W tamtym roku przez jeden odcinek przeciągałem YKY 3x2,5 plus nowy sznur. Poszło gładko. Myślę, że powinienem bez problemu rozprowadzić sterowanie. Wszystkie odcinki zakończyłem studzienkami takimi po 20 zł.

Rav
15-05-2009, 10:53
Pozwólcie się podepne z nieco innym pytanie jeżeli chodzi o nawadnianie ogrodu.

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są przewody elektryczne pod ewentualne elektrozawory ale wg to jakiś nonsens bo przecież nie da się sterować głównym zasilaniem ogrodu tylko elektrozawory powinny być na odejściu każdej sekcji.

Jak macie zaplanowane to u siebie. Jest może w necie jakiś poradnik gdzie szybko można coś doczytać

Przeważnie robi to się w ten sposób, że główna rura zasilająca wychodzi do ogrodu i wchodzi do rozdzielni (zakopanej pod ziemią). Rozdzielnia oczywiście w zależności od potrzeb z odpowiednią ilością wyjść. W rozdzielni umieszczasz elektrozawory. Do rozdzielni oprócz rury zasilającej z wodą musisz doprowadzić przewody sterujące elektrozaworami od miejsca gdzie będziesz miał sterownik/programator.
Co do szczegółów to polecam wejść na stronę interesującego Cię producenta i ściągnąć sobie PDFy z opisami i instrukcjami projektowania i montażu.

odaro
15-05-2009, 11:06
Pozwólcie się podepne z nieco innym pytanie jeżeli chodzi o nawadnianie ogrodu.

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są przewody elektryczne pod ewentualne elektrozawory ale wg to jakiś nonsens bo przecież nie da się sterować głównym zasilaniem ogrodu tylko elektrozawory powinny być na odejściu każdej sekcji.

Jak macie zaplanowane to u siebie. Jest może w necie jakiś poradnik gdzie szybko można coś doczytać

Przeważnie robi to się w ten sposób, że główna rura zasilająca wychodzi do ogrodu i wchodzi do rozdzielni (zakopanej pod ziemią). Rozdzielnia oczywiście w zależności od potrzeb z odpowiednią ilością wyjść. W rozdzielni umieszczasz elektrozawory. Do rozdzielni oprócz rury zasilającej z wodą musisz doprowadzić przewody sterujące elektrozaworami od miejsca gdzie będziesz miał sterownik/programator.
Co do szczegółów to polecam wejść na stronę interesującego Cię producenta i ściągnąć sobie PDFy z opisami i instrukcjami projektowania i montażu.


To jeszcze mam szansę naprawić błąd dopóki nie pójdą wylewki na razie mam tylko chudziak.

Sterowanie chciałem zrobić na sterowniku PLC Siemens Logo.

Obecnie mam tak że rura fi 32 wychodzi z kotłowni i kończy się 10m dalej już w ogrodzie w studzience wykopanej z 2 kręgów betonowych czy w tej studzience mogę zamontować elektrozawory na poszczególne sekcje podlewania.

Ta studzienka pierwotnie powstała po to żeby do niej wejść i na zimę spuścić wodę z instalacji nawadniającej.

Teraz jeszcze mogę podciągnąć kabel z rozdzielni do tej studzienki.
Tylko ile żyłowy jak np. będą powiedzmy 4 sekcje ale to tak strzelam z sufitu to będą 4 elektrozawory to jaki kabel będzie potrzebny?

Co o tym myślicie?

odaro
15-05-2009, 11:08
[quote=odaro]

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są pr
Co do szczegółów to polecam wejść na stronę interesującego Cię producenta i ściągnąć sobie PDFy z opisami i instrukcjami projektowania i montażu.


Rav jakiego producenta polecasz?

odaro
15-05-2009, 11:10
odaro
Ja u siebie wkopałem wzdłuż rury wodnej rurę 100 taką jak drenarska, tylko bez dziurek (kiedyś taką kupiłem, nie pamiętam gdzie). W środku jest gruby sznur z tworzywa. W tamtym roku przez jeden odcinek przeciągałem YKY 3x2,5 plus nowy sznur. Poszło gładko. Myślę, że powinienem bez problemu rozprowadzić sterowanie. Wszystkie odcinki zakończyłem studzienkami takimi po 20 zł.

Czekaj czy dobrze zrozumiałem obok każdej rurki nawadniającej idzie rura drenarska na kable energetyczne?

Rav
15-05-2009, 11:19
Obecnie mam tak że rura fi 32 wychodzi z kotłowni i kończy się 10m dalej już w ogrodzie w studzience wykopanej z 2 kręgów betonowych czy w tej studzience mogę zamontować elektrozawory na poszczególne sekcje podlewania.

Ta studzienka pierwotnie powstała po to żeby do niej wejść i na zimę spuścić wodę z instalacji nawadniającej.

Teraz jeszcze mogę podciągnąć kabel z rozdzielni do tej studzienki.
Tylko ile żyłowy jak np. będą powiedzmy 4 sekcje ale to tak strzelam z sufitu to będą 4 elektrozawory to jaki kabel będzie potrzebny?

Co o tym myślicie?

Luzik. Masz idealną sytuację. Nie musisz kupować oddzielnej skrzynki na zawory, zakopywać jej itd tylko masz gotową studzienkę. W dodatku możesz w niej zrobić sobie super rozdzielnię, rozdzielić rurę zasilającą trójnikami na ile tam chcesz obwodów, zamontować tam elektrozawory, dołożyć jeszcze zawór odwadniający na zimę i pozamiatane.
Co do przewodów i ilości żył to musisz najpierw zdecydować się na producenta i potem przeczytać sobie w necie iloma żyłami sterowany jest każdy elektrozawór. Potem podciągnąć odpowiednią ilość żył i gotowe.
Elektrozawory są przeważnie 12V i 24V więc przekrój przewodu nie musi być duży.

Rav
15-05-2009, 11:25
jakiego producenta polecasz?

No tak na forum to nie będę polecał, bo zaraz powiedzą, że jestem szpiegiem, wysłannikiem, pracownikiem itd... :wink:
Ja robię wszystko na komponentach firmy na G :wink: ponieważ od kilku lat ich używam, nie narzekam i w dodatku są jeszcze przystępne cenowo - w sensie można nawodnić automatycznie ok. 800m2 i wydać na instalację nie więcej jak 3k zł. Bardzo dobry sterownik na 4 obwody w pełni programowalny z wyświetlaczem to koszt ok. 380zł, elektrozawory po ok. 190zł + dobre rury i złączki... da się przeżyć.

Heniek
15-05-2009, 11:30
Czekaj czy dobrze zrozumiałem obok każdej rurki nawadniającej idzie rura drenarska na kable energetyczne?

Nie. To ja źle opisałem. Peszel idzie tylko wzdłuż głównej rury. To jest 120 metrów. Co 15 metrów mam trójnik, zawór na bocznej odnodze i na razie możliwość podłączenia węża (w studzience). Obok jest studzienka nad rurą drenarską.

odaro
15-05-2009, 12:11
Obecnie mam tak że rura fi 32 wychodzi z kotłowni i kończy się 10m dalej już w ogrodzie w studzience wykopanej z 2 kręgów betonowych czy w tej studzience mogę zamontować elektrozawory na poszczególne sekcje podlewania.

Ta studzienka pierwotnie powstała po to żeby do niej wejść i na zimę spuścić wodę z instalacji nawadniającej.

Teraz jeszcze mogę podciągnąć kabel z rozdzielni do tej studzienki.
Tylko ile żyłowy jak np. będą powiedzmy 4 sekcje ale to tak strzelam z sufitu to będą 4 elektrozawory to jaki kabel będzie potrzebny?

Co o tym myślicie?

Luzik. Masz idealną sytuację. Nie musisz kupować oddzielnej skrzynki na zawory, zakopywać jej itd tylko masz gotową studzienkę. W dodatku możesz w niej zrobić sobie super rozdzielnię, rozdzielić rurę zasilającą trójnikami na ile tam chcesz obwodów, zamontować tam elektrozawory, dołożyć jeszcze zawór odwadniający na zimę i pozamiatane.
Co do przewodów i ilości żył to musisz najpierw zdecydować się na producenta i potem przeczytać sobie w necie iloma żyłami sterowany jest każdy elektrozawór. Potem podciągnąć odpowiednią ilość żył i gotowe.
Elektrozawory są przeważnie 12V i 24V więc przekrój przewodu nie musi być duży.

No to się bardzo cieszę że da się tak zrobić bo zupełnie przypadkowo wczoraj coś mnie natchnęło że z tym nawadnianiem ogrodu jest coś nie teges.

Rozumiem że elektrozawory montowane w rozdzielniach są przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych czyli np przy ujemnych temperaturach.

A gdzie byś dal główną pompę zaraz w kotłowni po odejściu od wodomierza czy też w tej studzience.

P.S Autora wątku jeszcze raz przepraszam że trochę od boczyłem od głównego pytania.

Rav
15-05-2009, 12:19
Rozumiem że elektrozawory montowane w rozdzielniach są przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych czyli np przy ujemnych temperaturach.

A gdzie byś dal główną pompę zaraz w kotłowni po odejściu od wodomierza czy też w tej studzience.

P.S Autora wątku jeszcze raz przepraszam że trochę od boczyłem od głównego pytania.

No... nie nie... zawory owszem, są przystosowane do tego, żeby nie trzeba było w zimę ich demontować i zanosić do domu... :D
ale w żadnym wypadku nie mogą pracować - nawet być zalane pod ciśnieniem - przy ujemych temperaturach !!
Na zimę przed mrozami spuszczasz wodę z instalacji i w dodatku najlepiej zostawić zawór na zimę otwarty. Jak w instalacji zostanie troszkę wody to się nic nie stanie, ale jak zostawisz wodę w elektrozaworach to ich szlag na mrozie trafi...

Pompa w zasadzie bez różnicy czy tu czy tu. Daj tam gdzie Ci będzie wygodniej i gdzie będzie ją mniej słychać...

odaro
15-05-2009, 12:31
[quote=odaro]



No... nie nie... zawory owszem, są przystosowane do tego, żeby nie trzeba było w zimę ich demontować i zanosić do domu... :D
ale w żadnym wypadku nie mogą pracować - nawet być zalane pod ciśnieniem - przy ujemych temperaturach !!
Na zimę przed mrozami spuszczasz wodę z instalacji i w dodatku najlepiej zostawić zawór na zimę otwarty. Jak w instalacji zostanie troszkę wody to się nic nie stanie, ale jak zostawisz wodę w elektrozaworach to ich szlag na mrozie trafi...

Pompa w zasadzie bez różnicy czy tu czy tu. Daj tam gdzie Ci będzie wygodniej i gdzie będzie ją mniej słychać...

A całym tym amoku myślowym trochę przesadziłem z tą ujemną temperaturą :lol: oczywiście chciałem dopytać czy te elektrozawory nie muszą być montowane w pomieszczeniu. No i oczywiście nie muszą. Wszystko jasne. Dzięki za pomoc.

Nagietka_a
15-05-2009, 19:31
Witam czy można samemu wyrysować (zrobić projekt) nawadniania? Bylam w leroy merlin i tam podobno trzeba zlecic to jakiemus fachowcowi , a słyszałam ze nie jesto to jakas wielka filozofia

yurec
15-05-2009, 21:16
Lepiej zlecić zrobią Ci to za darmo lub za półdarmo, a w konsekwencji zaoszczędzisz dużo pieniędzy (nawet jak odpłatność byłaby pełna) to są grosze.

Kogutos
17-05-2009, 18:18
Powiem tak jak, się zleci to jakiemuś expertowi to wykorzysta wszystkie nowinki jakie są, czyli niekoniecznie tanie. Samo nawadnianie można naprawdę Tanio wykonać materiałami z "Tesco" i samemu.
Materiałów w necie jest naprawdę masa :wink:

panda
19-05-2009, 18:31
Witam czy można samemu wyrysować (zrobić projekt) nawadniania? Bylam w leroy merlin i tam podobno trzeba zlecic to jakiemus fachowcowi , a słyszałam ze nie jesto to jakas wielka filozofia
http://www.hunterpolska.pl/hunter_instrukcje,_,S,_s.php, na samym dole strony, podręcznik instalacji. Proste jak budowa cepa, tylko jeśli to ma być na lata (zrobić i zapomnieć) to markety bym omijał.

Nagietka_a
19-05-2009, 21:09
o wow! Dzieki za odpowiedzi, zaraz siadam i czytam :D :D :D

Arkadly
19-05-2009, 22:00
To zobacz jeszcze to:
http://www.tanake.com.pl/strona2.php?men=631&txt=631&idkat=104&idrodz=&idpodkat=
można pobrać programik 30 dniowy do projektowania nawadniania, ja go używałem.

Ale generalnie sprawdź, jaką masz wydajność wody, bedziesz mogła wtedy policzyć jakie zastosować tryskacze i o jakich zasięgach. To sobie wprowadzisz do programu, lub polatasz ze sznurkami po ogrodzie i pozaznaczasz "kółka" i ot całe projektowanie.

W necie jest pełno elementów do kupienia, rury najlepiej w hurtowni, bo przesyłka jest za droga, tryskacze i sterowniki w necie, lub na allegro.

Nagietka_a
19-05-2009, 22:06
:D świetne :D dzięki :wink:

Jacki
21-05-2009, 00:52
ja też skorzystam :)

ciesiel
21-05-2009, 14:35
Dla amatorów bardzo dobra będzie instrukcja Gardeny:
http://www.gardena.com/opencms/opencms/all_brochures/PLpl/planning_pl.pdf
Więcej:
http://www.gardena.com/opencms/opencms/PL/pl/index.html?flash=true#/opencms/opencms/PL/pl/service/brochures/
Prosta, zwięzła i nie trzeba się doktoryzować z tematu, aby zrobić instalację dla przydomowego ogrodu. Była ona zamieszczona w katalogu Ogród Castoramy z 2008 roku.

Można się wzorować też na instrukcjach:
http://www.floraland.pl/elgo
http://www.floraland.pl/elgo/POPUP.PDF

panda
21-05-2009, 19:17
Dla amatorów bardzo dobra będzie instrukcja Gardeny:

Gardena to niestety nie jest system z serii "zrobić i zapomnieć". i wbrew pozorom nie jest wcale taki tani.

sure
23-05-2009, 11:03
Dla amatorów bardzo dobra będzie instrukcja Gardeny:

Gardena to niestety nie jest system z serii "zrobić i zapomnieć". i wbrew pozorom nie jest wcale taki tani.

A które gotowe systemy są w przyzwoitej cenie i wygodne do wykonania dla amatora? Kiedy np. czytam instrukcję ze strony Hunter, dość proste mi się to wydaje...

Arkadly
23-05-2009, 11:14
Ale po co gotowe systemy? Bo zawodowcy tak robią? Robią bo tak jest wygodnie i większe zniżki można dostać od producentów/dostawców.

Jeśli ktoś ma ochotę zrobić samodzielnie to nie musi korzystać z gotowców a najlepiej skompletować system z dobrej jakości sprzętu.

Ja mam mix na maksa i działa jak się patrzy. Tryskacze RainBirda (allegro), elektrozawory Huntera, rury no-name z hutrowni, trójniki i wszelkie łączówki z jakiegoś marketu budowlanego, przyłącze Gardeni, sterownik Elgo. Mieszanka - prawda, ale działa niezawodnie i tak zostanie.

Przy doborze proponuję kierować się przede wszystkim opinią użytkowników, potem ceną a nie sugerować się fajnymi reklamami, czy tym co robią firmy od nawodnień.

sure
23-05-2009, 11:27
Po prostu wybór jednego systemu wydał mi się prostszy, może niesłusznie. Wygląda na to, że znowu trzeba będzie trochę przekopać internet, żeby opinii o tych różnych produktach poszukać...

Arkadly
23-05-2009, 14:16
Jest prostszy, tylko np. Gardenia ma nietypowy rozmiar rur a co za tym idzie złączek itd. Ale rury Gardenii są dużo droższe niż inne z hurtowni a złączki dedykowane do systemu droższe niż typowe z np Leroya. Nie żebym był przeciwkikiem akurat tej firmy, ale to taki najprostszy przykład do pokazania.
Ale zgadzam się, kilka dni spędziłem w necie zaim coś wybrałem, dobrałem i w końcu zakopałem.

sure
24-05-2009, 11:11
Jest prostszy, tylko np. Gardenia ma nietypowy rozmiar rur a co za tym idzie złączek itd. Ale rury Gardenii są dużo droższe niż inne z hurtowni a złączki dedykowane do systemu droższe niż typowe z np Leroya. Nie żebym był przeciwkikiem akurat tej firmy, ale to taki najprostszy przykład do pokazania.
Ale zgadzam się, kilka dni spędziłem w necie zaim coś wybrałem, dobrałem i w końcu zakopałem.
Dzięiki serdeczne. No to jedną opinię już mam! :D
A napisz, proszę, jak długo testujesz swój system?

panda
24-05-2009, 14:11
A które gotowe systemy są w przyzwoitej cenie i wygodne do wykonania dla amatora? Kiedy np. czytam instrukcję ze strony Hunter, dość proste mi się to wydaje...
Nie ma gotowych systemów, wszystkie to klocki Lego. Są tylko bardziej i mniej dopasowane, tańsze i droższe. Co do montażu to jest to proste jak budowa cepa. Potrzebna łopata, nóż do tapet, trochę suchego betonu.
Mój system robiłem na Hunterze (automatyka, zraszacze) i rurach 32mm, wszystko kupowałem w Droimpexie Pro 99, chodzi to już 3 lata.
W tym roku dokładałem jeszcze jedną sekcję i kilka złączek (żeby nie jechać specjalnie do Warszawy) kupiłem w lokalnej hurtowni. Masakra. Co z tego że taniej o jakieś 2 złote jeśli jakość tragiczna - zadziory, trudno spasować, metalowe opaski wzmacniające (ciekawe ile ten metal wytrzyma w ziemi).
Teoretycznie wszystkie zraszacze mają automatyczne odwodnienie na zimę ale konia z rzędem temu kto tak porobi spadki żeby woda w wężu na zimę nie została. Dlatego u mnie zrobiłem taki patent: główne zasilanie podlewania jest odcinane zaworem a obok za osobnym zaworem jest króciec do sprężarki. Na zimę zamykam zawór główny, podpinam sprężarkę i przedmuchuję poszczegółne sekcje. Żaden zawór nie zamarzł i nie rozwaliło go.

Ponieważ węże zasilające są stosunkowo tanie to z Gardeny (u nikogo więcej tego nie spotkałem) polecam jedynie puszkę poboru wody (http://www.gardena.com/opencms/opencms/PL/pl/products/Product/index.html?cat=PK410&scat=PK41020&prod=4078500279703&bls=0) - nie trzeba biegać po całym ogrodzie z wężem a czasem trzeba coś umyć czy podlać.

bzado
25-05-2009, 10:40
Ja robilem system korzystajac z produktow firmy Elgo. (do kupienia np na www.iglak.pl). Jedynym elementem z ktorego nie jestem zadowolony do reczne zawory, reszta jest ok.
Jezeli moge doradzic to:
1. nie rob wiecej niz 3 zraszacze na 1 linii
2. robiac projekt rysuj polozenie zraszaczy w taki sposob aby zachodzily na siebie obszary ich zraszania
3. nie rob spadkow na rurach tylko przedmuchuj wszystko po zakonczeniu sezonu sprezarka (tylko uwazaj na max cisnienie na zraszaczach - zeby ich nie rozerwalo)
4. robiac skrzynke rozdzielcza zrob ja toche wieksza (zawsze mozna dolozyc sekcje)

Tak w ogole to fajna i przyjemna robota, jak klocki lego.

panda
25-05-2009, 14:30
1. nie rob wiecej niz 3 zraszacze na 1 linii
Dlaczego tylko 3? U mnie max. na jednej linii to 7 sztuk i leją na 12 metrów.
Wydajność zasilania podzielić przez max. pobór jednego zraszacza, uwzględnić ciśnienie i mamy max. ilość zraszaczy na linię

MARTiiii
26-05-2009, 22:48
Czy przy niskim ciśnieniu można jakoś zwiekszyc ciśnienie na linii zeby zraszacze działały. Woda podawana pompą.

yurec
27-05-2009, 07:13
Zmienić pompę, zmienić/zmniejszyć ilość zraszaczy

amber
27-05-2009, 09:49
A może coś więcej jakie ciśnienie ,co to za pompa , ilość zraszaczy na linni , jakie zraszacze

MARTiiii
27-05-2009, 13:10
Mam teraz pompę Flora 850W która podaje wodę ze zbiornika na deszczówkę(dno 1,5m pod ziemią). Gdy podłaczyłem do tego na próbę wąż 60m (typowo ogrodowy taki cieńki chyba 1/2) to ledwie się z niego leje - docelowo mialy byc rury ziemne 25mm

Planowo chciałem za pomocą tej pompy, przepompować tą wodę na druga stronę działki i tam uzyc jakis zraszaczy w ogrodzie - jakies 60m + kolejne 10m x 3 na trzy liniie dla zraszaczy (teren 17m x 30m). Problem to ciśnienie, jego brak. Mysłe o zakupie pompy - na alegro sa takie 2550W 25tys. l/h, 20m podnoszenie...

???

amber
27-05-2009, 15:02
coś kiepsko daje ta pompa albo już jest na wykończeniu
Proponuję dać rury fi 32 , 70 m to dość długie odcinki a podłączenie do zraszaczy 25 . Pompa o której piszesz z allegro ma bardzo imponujące parametry w zupełności wystarczy dać tylko jedną sekcję

Mirek_Lewandowski
27-05-2009, 19:28
A niby jak ma się lać z 60 m półcalówki :o ?

MARTiiii
27-05-2009, 23:23
Nie wiem :lol: Jestem calkowicie zielony w tym temacie. Dopiero zaczynam sie zapoznawać z tematem... :-?

amber
28-05-2009, 07:23
podaj jakie daje ciśnienie i jaką ma wydajność ta pompa

MARTiiii
28-05-2009, 12:47
Flora 850W - ciśnienie diabli wiedzą bo nie podane ale chyba 0,8 bo taką ma max. wysokość podnoszenia wody w pionie (8m). Wydajność 13tys l/h bez rury, po 8m w góre 3tys l/h.

Heniek
28-05-2009, 13:26
Piszesz o takiej?
Hydrofor o mocy: 800W. Napięcie: 230V/50Hz - wydajność - 3600 l/h Wysokość zasysania: 8m Maksymalna wysokość: 40m Max.głośność: 87 dB Waga: 12,8 kg Ciśnienie: 5 bar Baniak: 40l
To taki chiński wyrób. Dłużej pewnie nie wytrzyma.
Jak pisali wcześniej, głównym powodem jest mały przekrój rur. Zaplanuj główne zasilanie na 32mm. Znacznie mniejsze opory przepływu.

amber
28-05-2009, 16:45
Ta pompa na pewno nie nadaje się do zraszaczy musisz zacząć od zakupu pompy wydajność 4000-6000 l wysokość podnoszenia 40-60 m zwróć uwagę na to że im wydajniejsza pompa tym mniej sekcji montujesz co za tym idzie zaoszczędzisz na elektrozaworach i rurach . Proponuję mocniejszą pompę taką która da ok. 5 atm. przy pracującym zraszaczu będziesz miał ok. 3,5 atm. i sterownik z możliwością załączania pompy przy starcie nawadniania

MARTiiii
29-05-2009, 01:39
Oki czyli na 32 zrobie, a z ta pompa to nie wiem. Teraz to wszsytko chinszczyzna. Mysle nad zakupem tego potworka http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=639062086 Tylko czy aby to nie przesada?

yurec
29-05-2009, 07:35
Będziesz z szamba lał??
Kup popularną np. MH 1300, powinnw Ci wystarczyć.

amber
29-05-2009, 07:37
Teraz to rzeczywiście większość to chińszczyzna ja bym proponował np.taką pompę http://www.allegro.pl/item635072057_einhell_le_gp_jet_900_niro_pompa_do_ wody_2lgw_fv.html albo taka http://www.flora.gda.pl/sklep/oferta.asp?show=0&stxt=&g=154&p=1&los=0,5500597 mam na myśli al-ko 1300
Przy tej o której piszesz może zadziała jeden zraszacz , one są przeznaczone do innych celów . No i koniecznie pomyśl o jakimś filtrze siatkowym przed pompą

MARTiiii
29-05-2009, 12:21
Ale to chyba nie jest zanurzeniowa, którą mogę postawić na dno zbiornika i mam spokój? Mam zbiornik pod ziemią na 4msz wody + studzinkę rewizyjna. Takiej nie mam gdzie umiescic, inaczej mówiąc bedzie bardziej upierdliwa bo musiałbym ja zmieścić w wąskiej studzience rewizyjnej.

Może coś innego z zanurzeniowych pomp o podobnych parametrach do tych co mi podaliście?

amber
30-05-2009, 08:15
Możesz ewentualnie pomyśleć o pompie głębinowej ale w Twoim przypadku popsucie pompy jest bardzo realne . Wracając do poprzednich pomp to taką pompę można zamontować np. w skrzynce od elekrtozaworów trzeba sprawdzić tylko czy się zmieści .

MARTiiii
30-05-2009, 20:52
Dzięki już wiem jak ją zamontuje. Będzie ciasno ale powinno dać się jakoś w studzience zamontować.

Ostatnie pytanko. Z tych dwóch pomp która lepsza będzie w tym przypadku???
Ta Einhell 900W 4,8bar i 3100l/h (http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=635072057) czy może tą, chyba jakas polska WZ750 7,8bar i 2900l/h (http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=641754329)?

dzięki za porady...

amber
30-05-2009, 22:33
Proponuję 4,8 bara ta druga daje za duże ciśnienie mogą być kłopoty z rurami i zraszaczami .
Powodzenia :lol:

adam998
08-06-2009, 22:14
Witam
Planuje wykonać w miarę prosty system nawadniania ogrodu... System ten ma składać się z linii kroplującej pod tujami wzdłuż ogrodzenia i na wyspach obsadzonych krzewami ( tak jak na zamieszczonym obrazku) oraz z sieci zraszaczy nawadniających trawę na pozostałym terenie ( zraszacze wynużające się pod wpływem ciśnienia). Posiadam już hydrofor z pompą o wydajnosci 150l/min dajaca max. 6 atmosfer.
Problem mam z prawidłowym rozprowadzeniem rur do podłączenia tego systemu, tzn. jak dobrać grubość tych rur i ile sekcji powinno rozchodzić się po terenie, tak aby w każdej sekcji było odpowiednie ciśnienie.
Może jakiś znawca tematu zechce podzielić się ze mną swoją wiedzą, za wszelkie uwagi i sugestie będę bardzo wdzięczny :)

http://img193.imageshack.us/img193/3355/planogrodu.th.jpg (http://img193.imageshack.us/my.php?image=planogrodu.jpg)

panda
08-06-2009, 23:49
http://forum.muratordom.pl/jaki-system-nawadniania,t160648.htm

adam998
09-06-2009, 09:13
Witam
I dziękuję za zainteresowanie....
Chyba zdecyduję się na system firmy Hunter fajne zraszacze wysowane z regulacją zasięgu,regulowany zakres pracy od 40-360 stopni z możliwością zamontowania dowolnej dyszy.
Nie znalazłem jednak rur o większej srednicy ktorą możnaby zastosować jako rurę główną a przy okazji jaka powinna być średnica takiej rury?
I jeszcze jedno pytanie ile zraszaczy tego typu
http://www.hunterpolska.pl/hunter_pgj,_,s,_s,_a.php
mogłbym połączyć w jednej sekcji aby ciśnienie na każdym zraszaczu było odpowiednie?

amber
09-06-2009, 09:45
Zanim zaczniesz wylicznie ile zraszczy , jakie zraszacze zacznij od wody.
Czy hydrofor służy tylko do nawadniania czy do domu i nawadniania jeżeli do domu to jakiej średnicy jest rura do której podłączysz cały system jeżeli 1/2 cala to zapomnij o nawadnianiu bez przeróbek .

adam998
09-06-2009, 10:38
Zanim zaczniesz wylicznie ile zraszczy , jakie zraszacze zacznij od wody.
Czy hydrofor służy tylko do nawadniania czy do domu i nawadniania jeżeli do domu to jakiej średnicy jest rura do której podłączysz cały system jeżeli 1/2 cala to zapomnij o nawadnianiu bez przeróbek .

Witam
Hydrofor slużył będzie wyłącznie do nawadniania zbiornik 280l, ciśnienie myślę ustawić na zakres 2,5 - 4 atm. Natomiast wejście jak i wyjście z hydroforu to rura o średnicy zewnętrznej 34mm...to chyba wiecej niż 1 cal :wink:

amber
09-06-2009, 11:16
Ciśnienie ustaw na 4,5 - 4 atm. przy tak dużej rozpiętości ciśnienia będziesz miał taki efekt że przy dolnej granicy zasięg zraszacza będzie wynosić 5-6 m a przy górnej 11-12 m . U Ciebie nie obejdzie się bez zraszaczy statycznych a to daje minimum 2 sekcje . Podaj więcej wymiarów od lewej strony: od ogrodzenia do tarasu , wymiary tarasu , od budynku do klombu po lewej i prawej stronie ,wymiary klombów po ogrodzeniu , odległość między klombami
może będę w stanie coś zaproponować

adam998
09-06-2009, 12:13
Witam
Zmodyfikowałem trochę plan ogrodu i naniosłem wymiary tak jak kolega amber prosił....

http://img266.imageshack.us/img266/1665/planogrodu1.th.jpg (http://img266.imageshack.us/my.php?image=planogrodu1.jpg)

panda
09-06-2009, 13:28
Przecież tutaj
http://www.hunterpolska.pl/pliki/instrukcje_pl/Podrecznik_Instalacji.pdf
jest wszystko
Rurę weź 32 mm, czy zamiast PGJ nie lepsze byłyby PGP?

amber
09-06-2009, 14:22
Proszę o wymiary na górze rysunku i z prawej strony tarasu

adam998
09-06-2009, 15:10
Proszę o wymiary na górze rysunku i z prawej strony tarasu

http://img189.imageshack.us/img189/1665/planogrodu1.th.jpg (http://img189.imageshack.us/my.php?image=planogrodu1.jpg)

amber
09-06-2009, 23:27
wstępnie się uporałem potrzeba 5 szt. zraszaczy PGP i 9 szt. zraszaczy statycznych , trzy sekcje jedna na rotacyjne druga na statyczne trzecia na linię kroplującą podaj mi swojego maila na PW to prześlę CI moją propozycję
pozdrawiam

panda
09-06-2009, 23:42
4-5 PGP podleje wszystko :wink:

Jednak 4, przy założonym zasięgu 9 m (z dyszą czerwoną nr 5 aż nadto)

http://www.ats.pl/~piotrw/Graphic1.jpg

amber
10-06-2009, 07:18
Nie do końca przy 4 zraszacach będziesz miał obszary słabo nawodnione lub wcale jeżeli pojawi się lekki wiaterek ponadto po co podlewać miejsca gdzie działa linia kroplująca i jest taras , zraszacze ustawia się tak że że jeżeli ma zasięg 10 m. to następny jest oddalony od niego o ok. 10 m. to daje gwarancję równomiernego nawodnienia . Ja zrobiłem w jednym miejscu u siebie podobnie jak Ty i teraz muszę dołożyć zraszacz bo jest kicha .

adam998
10-06-2009, 08:07
Witam
Panie Panda wszystko fajnie tylko nie wiem czy sasiedzi będą zadowoleni jak moje zraszacze będą sięgały pod ich drzwi wejściowe.... :wink: :wink: :wink:
Myślę ze trzebaby zastosować zraszacze o mniejszym zasięgu i niektore o zakresie pracy 180 st.

panda
10-06-2009, 09:24
amber - Z całym szacunkiem ale piszesz jak mój niedoszły wykonawca który na pół hektarową działkę wyliczył kilkadziesiąt różnych typów zraszaczy (bo tutaj drzewo a tam kamyk, tam zawadzi o linię kroplującą a tam sięgnie na podjazd).
Jakie to ma znaczenie że pokrywa się z linią kroplującą, rośliny od tego nie zgniją. Tarasu nie chcę podlewać, od tego są ustawienia kątów. Wiaterek - jeśli adam998 mieszka tam gdzie "czwórka" wieje non stop to może mieć znaczenie, przy lekkim wiaterku jest zapasu 2 metry (PGP ma zasięg 11 metrów).
Bez przesady, tam będzie trawnik i to co proponuję zupełnie starczy. To ma być tanio, miło i przyjemnie :) No chyba że robić system do chwalenia się sąsiadom - "mercedesa tutaj zakopałem" :wink:

adam998 - Przede wszystkim to na forum PANÓW nie ma. Instrukcję do PGP czytałeś? Kąt pracy jest regulowany, postaw w środku każdego kółka punkcik i pociągnij kreskę (wzdłuż płotu, wzdłuż tarasu). Ten metrowy pasek (niepodlewany) po lewej stronie też da się podlać, Hunter ma takie zabawki lejące po prostokącie.

adam998
10-06-2009, 09:50
fakt faktem projekt ma być tani i prosty... projekt pandy jak by zraszacze wyregulować tak jak piszesz mógłby sie nawet sprawdzić :wink:

właśnie stworzyłem swój projekt proszę o opinie i wskazówki

http://img171.imageshack.us/img171/1665/planogrodu1.th.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=planogrodu1.jpg)

panda
10-06-2009, 10:03
fakt faktem projekt ma być tani i prosty... projekt pandy jak by zraszacze wyregulować tak jak piszesz mógłby sie nawet sprawdzić :wink:

właśnie stworzyłem swój projekt proszę o opinie i wskazówki

Naćkane. Jeśli tuje mają być podlewane to linia kroplująca musi zostać, zraszacze w tujach nie zdadzą egzaminu (ich pierwszy rząd wyłapie wodę).
Są puste pola - stawiaj zraszacze w kątach.
Jakie chcesz dać zraszacze o zasięgu 6 metrów?
Jeśli wyspa (prawy dolny róg) będzie bez krzaków to daj zraszacz w tym rogu.

adam998
10-06-2009, 10:12
a o to projekt pandy z wyregulowanymi zraszaczami :wink:

http://img171.imageshack.us/img171/6693/graphic1s.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=graphic1s.jpg)

adam998
10-06-2009, 10:17
fakt faktem projekt ma być tani i prosty... projekt pandy jak by zraszacze wyregulować tak jak piszesz mógłby sie nawet sprawdzić :wink:

właśnie stworzyłem swój projekt proszę o opinie i wskazówki

Naćkane. Jeśli tuje mają być podlewane to linia kroplująca musi zostać, zraszacze w tujach nie zdadzą egzaminu (ich pierwszy rząd wyłapie wodę).
Są puste pola - stawiaj zraszacze w kątach.
Jakie chcesz dać zraszacze o zasięgu 6 metrów?
Jeśli wyspa (prawy dolny róg) będzie bez krzaków to daj zraszacz w tym rogu.

na moim projekcie dalem zraszacze o zasiegu okolo 7m, wyspa w prawym dolnym rogu ma byc obsadzona i to wlasnie w narozniku wiekszymi krzewami...
faky zraszacz w gornym prawym rogu troche bez sensu...

amber
10-06-2009, 21:07
Nawadnianie ma być skuteczne wbrew pozorom trawa aby uzyskać ładny wygląd jest trudna w utrzymaniu . Wasze propozycje ograniczają ilość zraszaczy , ale idąc tym tropem można założyć jeden zraszacz PGP z dyszą nr. 12 podnieść ciśnienie na 5,5 atm. zasięgiem pokryje całą działkę tylko że będzie wszystko w okolicy zalane wodą to można pominąć . Po to są zraszacze o różnym zasięgu aby ominąć wszelkie przeszkody w ogrodzie i nie podlewać tarasów , domów , drogi czy sąsiadów ale jeżeli ktoś ma życzenie to kto mu zabroni . :lol:

panda
12-06-2009, 13:47
.....podlewać tarasów , domów , drogi czy sąsiadów....
Możesz wskazać takie miejsce w mojej propozycji?

amber
12-06-2009, 19:27
A możesz przeczytać całe zdanie

Douger
12-06-2009, 19:34
Ten projekt jest zły.
Po pierwsze musisz mieć przynajmniej 2 sekcje- na rotory i statyczne.
Po drugie- nie lej po roślinach, to do niczego dobrego nie prowadzi.
Po trzecie- jeśli nigdy sam nie robiłeś nawodnienia, nie bierz się za to. To zajmnie ci kupę czasu i na pewno popełnisz błędy.

Ciśnienie jest dobre, stosuj huntera albo K-Raina.

panda
13-06-2009, 00:43
Ten projekt jest zły.
Który i dlaczego?


Po trzecie- jeśli nigdy sam nie robiłeś nawodnienia, nie bierz się za to. To zajmnie ci kupę czasu i na pewno popełnisz błędy.
Jasne, najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie potrafiącej obsługiwać tak skomplikowane urządzenie jakim jest łopata i zapłacić za to 10-20 zł / m2 działki.
Chociaż u mnie zeszli do 30 (trzydzieści) tysięcy plus koszty materiału (działki pół hektara). Zrobiłem sam, wydałem około 5 tysięcy.

Douger
13-06-2009, 15:27
Ostatni z projektów. Są miejsca przelane i niedolane co będzie widac na trawniku, więc cały efekt (czyli pięny trawnik) szlag trafi.

Zrobiłes nawodnienie za 5 tys, ale to koszt samego sprzętu. A gdzie robota? Przyznaj się ile dni nad tym ślęczałeś. Ale fakt faktem zażyczyli sobie dużo. Ja za działkę 30 arów (największa jaką nawadniałem) wziąłem 4 tys + 3,5tys sprzęt.

Eugeniusz_
14-06-2009, 10:10
Ten projekt jest zły.
Po pierwsze musisz mieć przynajmniej 2 sekcje- na rotory i statyczne.
Po drugie- nie lej po roślinach, to do niczego dobrego nie prowadzi.
Po trzecie- jeśli nigdy sam nie robiłeś nawodnienia, nie bierz się za to. To zajmnie ci kupę czasu i na pewno popełnisz błędy.

Ciśnienie jest dobre, stosuj huntera albo K-Raina.

No tak wypowiedż zawodowca - napewno ....... (ale oby te drzewa rosły jak najdłużej). :lol: :lol: :lol:
Wiele rzeczy można wykonać samemu dlaczego niby nawodnienia nie można było????????
Projekt wykonują niektóre firmy sprzedające sprzęt, służą radą, potem instrukcje, czasami małe porady z forum.
Nie każdego stać na płacenie za firmę, niektórzy mają więcej czasu itd itd

Miłe jak specjalista doradza, pomaga budującym, ale chyba nie tak jak twierdzi że tylko on i nikt więcej :-? :-? :-? :-?

adam998
14-06-2009, 10:33
Witam
Widzę ze temat jakosc tam toczy się dalej.... :wink: :wink: :wink:

Eugeniusz_
14-06-2009, 11:00
Witam
Widzę ze temat jakosc tam toczy się dalej.... :wink: :wink: :wink:

Chcesz przykładowy projekt??

adam998
14-06-2009, 11:09
Witam
Widzę ze temat jakosc tam toczy się dalej.... :wink: :wink: :wink:

Chcesz przykładowy projekt??

Powiem tak, projekt można powiedzieć już mam (a..b..r :wink:) ale chętnie obejrze inne rozwiązanie....
Pozdrawiam

Eugeniusz_
14-06-2009, 11:22
:-? :wink: :):)

przykład na Hunter MP rotator, 3 sekcje (podział zraszaczy na sekcje w zależności od warunków glebowych, jeden narozny moze być mniejszy zasięg, generalnie wszystkie zraszacze kątowe, i ustawiamy od budynku.

http://images49.fotosik.pl/143/5de8d69f1bd195a6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5de8d69f1bd195a6)

adam998
14-06-2009, 11:27
:-? :wink: :):)

przykład na Hunter MP rotator, 3 sekcje (podział zraszaczy na sekcje w zależności od warunków glebowych, jeden narozny moze być mniejszy zasięg, generalnie wszystkie zraszacze kątowe, i ustawiamy od budynku.

http://images49.fotosik.pl/143/5de8d69f1bd195a6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5de8d69f1bd195a6)

no i fajny projekt :D a gdzie bys umiescil skrzynke na elektrozawory?

Eugeniusz_
14-06-2009, 11:32
Zależy gdzie masz wyjście wody no i możliwość podłączenia sterowania/zasilania?

adam998
14-06-2009, 11:52
Zależy gdzie masz wyjście wody no i możliwość podłączenia sterowania/zasilania?

wyjscie wody bedzie przy tarasie z lewej strony... tam gdzie wychodzi linia kroplujaca na pierwszym rysunku ktory wstawilem..
a miałbym jeszcze jedno pytanie techniczne czy rury PE innego producenta niz Hunter bedą pasowały do zraszaczy i elektrozaworów Huntera ?

Eugeniusz_
14-06-2009, 12:00
Jeszcze kwestia zasilania/sterowania, ale generalnie dałbymw pobliliżu wyjścia wody lub miejscu z którego będzie najkrótsze zailianie wszystkich sekcji.
Stosować można dowolne rury, niewymienny jest tylko osprzęt gardeny.

Douger
14-06-2009, 14:40
No i to jest porządny projekt.
Skrzynka z elektrozaworami przy tarasie to dobry wybór. Trochę tracisz, bo będziesz musiał ciągnąć długie rury główne, ale to akorat nieduzy koszt. Do tego blisko do domu przez co kabel od sterownika będzie bardzo krótki.

Rury mogą nie pasować aż tak idealnie, przez co trochę gorzej będzie je umieszczać w trójnikach czy przelotach, ale po za tym OK. Polecam trójniki i przeloty skręcane, wciskane są do bani.
Rury najlepiej w systemie 32/25 .

I przestrzegam wszystkich czytających ten temat przed nawadnianiem firmy Gardena.

adam998
14-06-2009, 15:07
No i to jest porządny projekt.
Skrzynka z elektrozaworami przy tarasie to dobry wybór. Trochę tracisz, bo będziesz musiał ciągnąć długie rury główne, ale to akorat nieduzy koszt. Do tego blisko do domu przez co kabel od sterownika będzie bardzo krótki.

Rury mogą nie pasować aż tak idealnie, przez co trochę gorzej będzie je umieszczać w trójnikach czy przelotach, ale po za tym OK. Polecam trójniki i przeloty skręcane, wciskane są do bani.
Rury najlepiej w systemie 32/25 .

I przestrzegam wszystkich czytających ten temat przed nawadnianiem firmy Gardena.

Dziękuje bardzo za cenne wskazowki....opinia i rady fachowca sa bardzo przydatne :wink:
Pozdrawiam

amber
14-06-2009, 20:15
Widzę że temat ciągle żyje . W projekcie Eugeniusza jest kilka błędów i mam wrażenie że nie uwzględnił kilku wymiarów

Eugeniusz_
14-06-2009, 21:39
Widzę że temat ciągle żyje . W projekcie Eugeniusza jest kilka błędów i mam wrażenie że nie uwzględnił kilku wymiarów

amber proszę o uwagi jest to projekt amatorski jako propozycja ale miło mi będzie usłyszeć uwagi :):):)

amber
15-06-2009, 07:30
Jak na projekt amatora oceniam na 4+ niejeden fachman popełnił by więcej błędów . W Twoim projekcie chodzi mi o małą niekonsekwencje w jednym miejscu zraszacze zachodzą na siebie po promieniu , w drugim zachodzą średnio a w trzecim nie stykają się wcale i przy zraszaczach MP 3000 uwzględniłeś maksymalny zasięg ( 9 m osiągane jest przy sprzyjających warunkach ) :lol:

Eugeniusz_
15-06-2009, 20:41
Jak na projekt amatora oceniam na 4+ niejeden fachman popełnił by więcej błędów . W Twoim projekcie chodzi mi o małą niekonsekwencje w jednym miejscu zraszacze zachodzą na siebie po promieniu , w drugim zachodzą średnio a w trzecim nie stykają się wcale i przy zraszaczach MP 3000 uwzględniłeś maksymalny zasięg ( 9 m osiągane jest przy sprzyjających warunkach ) :lol:

:oops: :oops: :oops: :oops: dziękuję miło mi :lol: ,
robiłem myśląc o projekcie projektu :):), tak jak napisałem wyżej, jeden należałoby zmniejszyć zasięg a pozostałe dokładnie wykonac plan i dokładnie okreslić położenie. Z własnego doświadczenia wiem ze trudno osiagnąć te maksymalne ale przy sporym nachodzeniu się pól na siebie powinno pokryć cały ogród. Problematyczny jest zraszacz środkowy (360stopni) trzeba go dokładnie określić na miejscu.
Amber Dziękuję za uwagi, nauki nigdy za dużo :lol: :lol: :lol: :lol:

bimbelt
21-06-2009, 19:43
Dolacze sie do watku, bo tez pracuje nad swoim projektem nawadniania.
Aktualnie zastanawiam sie nad dwoma kwestiami:

1. Jak nawadniac skalniak, na ktorym rosna zarowno rosliny plozace, jak i wieksze krzewy, do 60cm wysokosci?

2. Jak efektywnie nawadniac przy plocie, gdzie planuje roznej wielkosci krzewy i drzewa, jednak ustawione nie w rzedzie, ale w roznej odleglosci od plotu.

Eugeniusz_
21-06-2009, 20:37
Z mojej wiedzy :oops: :oops: tego typu elementy ogrodu nawadnia się różnymi systemami kroplującymi.

amber
21-06-2009, 20:59
1 . Skalniak najlepiej nawadniać mikrozraszaczami
2. W rozsądnej cenie i efektywnie to linia kroplująca a jak chcesz się bawić to jest dużo dysz o krótkim zasięgu, zraszacze o różnej wysokości wynurzenia ale to już dużo kosztuje

bimbelt
21-06-2009, 22:47
Dzieki za podpowiedzi.

Jeszcze jedna kwestia mnie meczy - mianowicie okablowanie do elektrozaworow.
Jakie przekroje kabli powinienem polozyc przy zalozeniu, ze najdalej oddalony elektrozawor znajdowac sie bedzie okolo 40m od sterownika?

Douger
22-06-2009, 01:53
Kabel telefoniczny

agakz
22-06-2009, 11:45
mam szkic projektu nawadniania i mam studnię kopaną w ogrodzie, w której na stelażu stawiamy hydrofor. Obecnie do studni doprowadziliśmy deszczówkę z rynien i po bardzo silnej ulewie poziom wody przykrywał stelaż od hydroforu :-?
Czy system nawadniający może napędzać pompa zanurzeniowa?

Eugeniusz_
22-06-2009, 17:40
mam szkic projektu nawadniania i mam studnię kopaną w ogrodzie, w której na stelażu stawiamy hydrofor. Obecnie do studni doprowadziliśmy deszczówkę z rynien i po bardzo silnej ulewie poziom wody przykrywał stelaż od hydroforu :-?
Czy system nawadniający może napędzać pompa zanurzeniowa?

Dowolna pompa dowolne zasilanie podstawa:
- czysta woda (bez cząstek)
- odpowiednie ciśnienie
- odpowiednia wydajność