PDA

Zobacz pełną wersję : kozy



tom soyer
27-02-2003, 11:29
czy ktos z was ma taki piecyk? jak najprosciej wykonac komin? ile taka koza wazy? jak z "wydajnoscia" ogrzewania przez takie urzadzenie? co byscie wybrali: prosty kominek (bez wkladu) czy wlasnie taka koze?

piotr.nowy
27-02-2003, 11:45
Wprawdzie jeszcze nie jestem szczęśliwym posiadaczem kozy ale właśnie kończę zakrojone na szeroką skalę poszukiwania odpowiedniego modelu.Co do komina to polecano mi gotowe elementy kominowe bo:szybkie w montażu ,lekkie ,nie zabierają dużo miejśca(mały przekrój).Co do wagi to od 60 do 250 kg- zalęży od wielkośći.Przy kozie łatwiej chyba utrzymać pożądek niż przy otwartym kominku.Jeśli moę polecić ,to duzy wybór subiektywnie najładniejszych (klasyczne) ma firma JOTUL.

tom soyer
27-02-2003, 11:46
ja wlasnie to tez zauwazylem ze koza nagrzewa szybciej niz kominek. wiadomo ze CO i tak trzeba dac ale w okresach przejsciowych wrzyca sie dwa kawalki brzozy i jest cieplutko.

tom soyer
27-02-2003, 11:51
ze wzgledu na strop musze miec lekka koze :smile:
czy sa jakies szczegolne wymagania co do instalacji komina (ja musialbym go przeprowadzic przez uzytkowe poddasze)? ile on kosztuje?

januszek
27-02-2003, 11:54
nie przesadzajcie z tym ogrzewaniem
niedługo dojdzie do tego że włożycie świeczkę do kozy (:grin: )i trzeba będzie dom zchładzać
mój znajomy ma taką kozę grzeje dom i jeszcze cwu (koza z płaszczem wodnym) i dokłada do niej raz na 4-5h ponieważ pojemność kakowej jest mniejsza niż wkładów kominkowych,
dlatego super sprawdza się w małych domkach.

pitbull
27-02-2003, 12:03
Odpada problem obudowy o kosztow z tym zwiazanych.

tom soyer
27-02-2003, 13:22
chodzi o proste kozy bez zadnych plaszczy i innych "kwiatkow" i chodzi o okresy jesienne gdzie piec gazowy wlacza sie 3x dziennie.
pytanie:
jak wyglada "technologia" wykonania komina do takiej kozy? rozumiem ze montuje sie go do sciany ale na czym opiera sie jego ciezar?

januszek
27-02-2003, 13:26
to jest cienka rura (z cienkiej blachy)max kilka kilo i ciężar opiera się na kozie (ach te kozy żeby jeszcze gotawać umiała :grin: :grin:)

piotr.nowy
27-02-2003, 14:39
Niekoniecznie na kozie.Może być za kozą na stropie.Tom zerknij sobie na wątek "co lepsze komin tradycyjny czy schidel.Masz tam dane co do cen zalet itp

zp
27-02-2003, 14:50
Obawiam się że zwykła rura niekoniecznie może wystarczyć. Czy to koza czy kominek potrzeba trochę ciągu. U siebie podłączyłem kozę do normalnego komina z dodatkowym kanałem wentylacyjnym, ale bez nawiewu. Co do tego czy koza ogrzeje i jakie pomiezsczenie zależy tylko od jej mocy z regułu trochę mniejszej od przeciętnego wkładu kominkowego (u mnie 7.5kW dane producenta). Zaleta to szybka instalacja: wybić dziurę wsadzić rurę i używać. Obok skandynawów również Włosi robią sporo fajnych kóz (www.sideros.com)

tom soyer
27-02-2003, 16:43
jakich jeszcze "hodowcow" koz polecacie? :smile:

tom soyer
27-02-2003, 17:00
ja moge polecic http://www.rika.at/ oraz dla wymagajacych bogaczy http://hark.de
osobiscie szukam bardziej przystepnych koz...

Smok
27-02-2003, 18:05
Zwykła prymitywna koza nie nadaje się do mieszkania. Kurz, dym i popiół zniechęci Was do palenia w niej.

musso
27-02-2003, 21:07
Przykładowe modele
http://www.verner.com.pl/strony/produkty/piece.html

tom soyer
28-02-2003, 10:30
czy mozecie powiedziec na ile okladziny ceramiczne sa w stanie powiekszyc akumulacje ciepla? czy ma sens ich dokladanie czy lepiej pozostawic gola blaszana koze aby szybciej nagrzewala pomieszczenie?

piotr.nowy
28-02-2003, 10:40
Blaszane ??!!To chyba nie najlepszy pomysł.Żeliwna -to jest to.

tom soyer
28-02-2003, 11:50
no jasne ze zeliwna. powiedzialem to z przekora :smile:

piotr.nowy
28-02-2003, 11:54
Przekora przekora ,ale widziałem ostatnio w jakimś markecie "super promocję"-"bardzo tani kominek".Idę ,patrzę:blaszana koza.Zgroza.

miska
28-02-2003, 15:59
Dlaczego zgroza. Moi znajomi zama zeliwno koze - no i zawsze im zazdroszcze. Koza nie ma zadnej obudowy ceramicznej. Jest podlaczona rura prosto do komina. Bardzo szybko sie rozgrzewa i przyjemne ciepelko rozchodzi sie prawie natychmiast. Ogrzewa
powierzchnie ok. 40m2.Dlugo trzyma cieplo, a wystarczy wrzucic troche drewna. Czasami, jak dodadza wegla, to trzyma do rana. Poprosu rewelacja - daje slowo!

miska
28-02-2003, 16:02
Aha, na oslode jeszcze dodam, ze ani straszych dymow ani smrodow nie zauwazylam. Owszem w momecie rozpalania, zanim ta metalowa rura doprowadzona do komina sie nie rozgrzeje 9doslownie chwila) czasem wydobywa sie dym. Alez to jest naprawde moment ! Mysle, ze bardzo szybkie ciepelko jest wystarczajaca nagroda za ta drobna niewigode.....
Pozdrawiam

piotr.nowy
28-02-2003, 16:05
Miska! Twoi znajomi mają jak piszesz ŻELIWNĄ kozę,którą ja mam zamiar mieć również.Zgrozą jest (dla mnie) koza BLASZANA(czy tam stalowa).

miska
28-02-2003, 18:30
No to kupuj ta zelazna, zainstaluj i ciesz sie jej cieplem bo niedlugo wiosna Panie Bracie !

tom soyer
03-03-2003, 13:52
czy zelazna to zeliwna? :smile:

tom soyer
04-03-2003, 15:13
czy warto kupowac kozy z okladzina ceramiczna albo marmurowa? czy to wydluza czas oddawania ciepla?

Gagata
04-03-2003, 15:39
NO tak - oczywiście, że wydłuża. Sama chcę własnie ceramiczną (lub kominek z kaflami). Raz, że są przepiękne i nadają klimat wnętrzu, a dwa - kafle kumulują ciepło , to jest bezdyskusyjne, tylko na jak długo je utrzymują (ile dłużej taka koza kaflowa grzeje od niekaflowej) to nie wiem.
Acha - no i ujemnie jnonizują powietrze w przeciwieństwie do żeliwnych.
Mam namiary na ceramiczne kozy, ale musze poszperać w domu.

Teska
04-03-2003, 15:42
a ja szukam kozy takiej na chwilke..tzn,,zeby na jesieni muc ja podłaczyc do komina i palic w niej jak bedzie sie cos działo w domu..( fachowiec tez człowiek) chciałam kupic taka zeliwna..ale sa same stalowe..i nie wiem która lepsza..stalowa zwykla kosztuje 90 zł, natomiast zeliwna 300 zł...

i jak...która??? a moze ktos ma do sprzedania taka koze?

tom soyer
05-03-2003, 09:35
bardzo tanio!
mnie jednak podobaja sie "ceramiczne"

29-04-2003, 12:54
Witam pierwszy raz na forum. Nie wiem czy zagrzeję miejsce na dłużej (czeka mnie "tylko" remont piętra domku :wink:. Mam pytanie co do montażu kozy na piętrze. Jest domek jednorodzinny - kostka vel bunkier. Na parterze jest kominek, na piętrze chciałbym kozę, która ma ogrzać jesienią i wiosną powierzchnię ok. 38 m kw. plus otwarcie na kuchnię i korytarz (brak drzwi, mieszkanie otwarte). Problemem wydaje mi się wysokość niezbędna dla ciągu w kominie. Od podłogi mam 2,5m, strop 0,5m i komin 0,8m - razem jakieś 3,8m. Może rura kominowa będzie trochę sterczeć na dachu. Pytanie - czy to wystarczy? Czy jest sens instalacji dobrej kozy w takich warunkach? Czy koza to pociągnie bez zadymiania mieszkania?

Przemo

Snowdwarf
29-04-2003, 13:15
ja mam piec 'kozę' - wykonaną samemu...
zrobiona z rury stalowej, na dole coś w stylu cokolika w którym jest szuflada na popiół, ładowanie paliwa od góry, ruszt wykonany z grubej pospawanej blachy, obrotowy +/- 120 stopni(łatwo się go czyści)

ogrzewam nim 40 metrów (2 pomieszczenia)- od stycznia...
rozpalałem go po południu po pryjściu do domu - po 20 minutach w pomieszczeniu gdzie stoi było 30 stopni
paliwo-węgiel/drewno
w pomieszczeniu bez pieca rano - 16-18 stopni

pomieszczenia z wymienionymi oknami, nieocieplone, stare budownictwo, cegłą

koszt wykonania materiał + prąd do spawarki+ czas+ puszka srebra piecowego
i oczywiście trochę inwencji

snow

Octavian
29-04-2003, 15:57
Koza jest super. Polecam.

Hej
pzdr

29-04-2003, 17:00
Dzięki za otuchę co do tego zwierza. Ponowię jednak sprawę, żeby nie zginęła: mam od paleniska do szczytu komina jakieś 3,8m (koza będzie na piętrze). Zastanawiam się, czy to nie za mało do dobrego ciągu. Tzw. fachowcy ze sklepu powiedzą, że ok, byle klient kupił. A mi potem będzie dymić do domu... Więc jak z tą kozą, jak długi komin musi mieć?

Przemo

tom soyer
05-05-2003, 16:52
przemo
na forum jest "kominiarz" - sprobuj go wyczaic.

26-08-2003, 12:21
Odgrzejmy temat, bo jesień niedaleko. Widziałem w NOMI kozę ALASKA. Piękna , cała w kaflach. Czy ktoś to ma w domeczku...
I dalej - jak z doprowadzeniem powietrza do takiej kozy. Konkretnie TAK/NIE . Jeżeli TAK - to w jaki sposób(jakiś opis).
janusz

Honorata
26-08-2003, 14:33
No własnie ja tez prosze o podpowiedz, chcemy miec koze i stad pytanie o kanal doprowadzajcy powietrze, do kominka to jasne, ale czy taki kanal doprowadza sie do kozy i czy jest go gdzie podlaczyc?

tom soyer
26-08-2003, 15:28
niektore kozy to umozliwiaja ale to raczej kominki wolnostojace (olbrzymie kozy). generalnie kozy maja kilka razy mniejsza moc wiec zuzywja tez o wiele mniej powietrza. ogrzewaja tez przede wszystkim to pomieszczenie w ktorym sie znajduja wiec najczesciej bywa za cieplo i trudno tu mowic o stratach. ja odpuscilbym sobie takie doprowadzenie.

ja nadal szukam jakiegos fajnego modelu wlasnie z kaflami lub kamieniem. te modele ktore mi sie podobaja pochodza z niemiec i maja cene dobrego samochodu wiec bede wdzieczny za namiary na cos bardziej naszego.

26-08-2003, 15:33
Alaska z NOMI kosztuje wraz z podstawą ok. 3300 zł

jurg
26-08-2003, 20:15
Widziałem ten piec. Rzeczywiście ładny. Ktoś go może ma?

Darek B
26-08-2003, 21:50
Te czeskie kozy maja dobrą cene i fajny wyglad ale to co w srodku to delikatniutkie . Nasz czeski kontrachent [ od kafli ] zdecydownie odradza obudowywanie tych "wkładów" naszymi kaflami . Elementy tych "gotowców" mają gumową uszczelke od okien pod kaflami... isilikonowe fugi.. Osobiście polecam kozy z szamotem w środku to gwarantuje im długą żywotność.

27-08-2003, 13:39
Hej wypasający KOZY. Doprowadzaliście powietrze z zewnątrz czy nie.

Honorata
27-08-2003, 13:57
w najnowszym muratorze pisza "jak podłączyć kozę" i jest taki punkt ktory mowi zeby doprowadzac, zrezsta jak za wiele lat taka koze bedziesz chcial zastapic kominkiem, to takie doprowadzenie powietrza bedzie jak znalzal. Jezeli bym nie doprowadzila, balabym sie ze koza bedzie zasysac powietrze z domu, a bede miec dom termos-b. cieple sciany i okna, wiec doprowadzac! Mam tylkow watpliowsci natury technicznej, czy kazda koza jest przystosowana do takiego podlaczenia do kanalu z powietrzem?

jurg
27-08-2003, 17:46
Co na to właściciele kóz?

Darek B.
27-08-2003, 22:51
A jakaś koza jest przystosowana do poboru z pozapomi eszczenia? Od kozy wymagajcie troszke mniej jak od wkładu wysokiej klasy...

Honorata
28-08-2003, 13:30
własnie o to pytam, czy kozy są technicznie przygotowane na takie podłaczenie do kanału doprowadzajacego powietrze z zewnątrz? help

Zdun Darek B
07-09-2003, 10:27
NO WŁŚNIE NIE !!! Sa takie kominki w formie kozy-pieca np.Spartherm ale tu raczej nie o tej klasie cenowej rozmowa... Generalnie kozy sa do mniejszych pomieszczeń. Piece o mocach 4-8 kW mają mniejszy pobór powietrza Tu mozna dac "dotlenienie" w okolice pieca z regulowną ilościa powietrza. Pozdrawiam

tom soyer
24-08-2005, 18:48
Czy wiecie moze czy w polsce mozna kupic koze firmy HASE czy musze jechac 1000km?

http://www.hase.de/

kar_ma
20-09-2009, 20:41
Trochę odgrzewam temat

Poszukuję kozy z płaszczem wodnym oraz z możliwością zewnętrznego doprowadzenia powietrza (rurką pod posadzką).

Czy ktoś zna taką kozę łączącą te dwie rzeczy - mają albo jedno, albo drugie, a większość nic z tych dwóch rzeczy... No i najbardziej podobają mi się te z kaflami po bokach, no ale kwestie techniczne ważniejsze :wink:

mattdl
20-09-2009, 21:12
pewnie wujek google zna
wpisz w przegladarke kominki z płaszczem wodnym

kar_ma
21-09-2009, 13:28
mattdl - pewnie że wujek google zna :D i znalazł mi już wcześniej różne piece kominkowe z płaszczem, ale nie znalazł takiego, który by miał i płaszcz wodny i możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz. A ja szukam kozy łączącej te obydwie cechy - stąd moje pytanie.