PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia - pytania po lekturze 'Wymiany Doświadczen'



Kane66
01-05-2006, 15:02
Witam ponownie,

Ja jak zwykle z pytaniami [poprzednie wasze odpowiedzi oczywiscie rozjasnily mi w glowie ;) ] - dom jeszcze oczywiscie nie stoi ale wole pytac teraz jak mam jeszcze czas pisac listy na forum niz pozniej gdy czas bedzie gonil ;)

1. Kominek z płaszczem wodnym
Mam dostęp (dla siebie, nie w celach handlowych niestety) do drewna odpadowego suchego - powiedzmy ze jest ono całkowicie za darmo. Nadaje sie do palenia w kominku. Instalator zaleca mi zakup i montaz kominka z plaszczem wodnym i podlaczenie tego do podlogowki i do podgrzewnania CW. Jak wedlug was (bo opinie instalatora juz znam) najlepiej to polaczyc z piecem kondensacyjnym gazowym ? Musze miec wtedy piec z zasobnikiem zewnetrznym ?

Czy kominki z plaszczem wodnym mają jakies istotne wady (trwałość, niebezpieczenstwo uzytkowania (np przegrzania podlogowki) ?

Rozwazam jeszcze mozliwosc ze po prostu do piwnicy wstawie drugi kocioł (tani) w którym będe sobie palil to drewno (nie wygląda by miałoby sie mi skonczyc szybko zrodlo) a kominek kupie zwykly (tarnava) do palenia rekreacyjnego ze sie tak wyraze.

2. Piec gazowy kondensacyjny - Dwufunkcyjny to wiem. Ale jaki warto obecnie kupic ? Instalator zachwalal Rotex (cena :( i praktycznie zero opinii o tych piecach w PL, nie wiem takze jak z serwisem). Czy ktos cos wie o tej marce ? Zasobnik zintegrowany czy osobno (chodzi takze o koszta montażu tegoż)

3. Czy wszystkie piece gazowe z elektroniką (tzw pogodówka) nie działają przy braku prądu ? Ile orientacyjnie taki piec żzera prądu ? Zdarza mi sie miec solidne przemyslowe UPSy 2200VA w smiesznych cenach - rozumiem ze moge wykorzystac taki UPS jako podtrzymanie napięcia ?

Pozdrawiam

jkrzyz
01-05-2006, 21:04
Poprawne podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji z kotłem to wyższa szkoła jazdy dla projektanta i generalnie kosztowna impreza.
Mój znajomy przerabiał to, uczyłem się na jego błędach (a raczej na błędach jego instalatora). Nadmienię tylko że źle wykonana instalacja działała w zimie jak domowa chłodnica. Do tego zdemolowany kominek i sufit na skutek wyłączenia prądu - szczęśliwie obeszło się bez ofiar w ludziach.
Ogrzewanie c.o. wodnego kominkiem radzę dobrze przemyśleć.

Pozdrawiam.

1950
01-05-2006, 22:52
Poprawne podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji z kotłem to wyższa szkoła jazdy dla projektanta i generalnie kosztowna impreza.
Mój znajomy przerabiał to, uczyłem się na jego błędach (a raczej na błędach jego instalatora). Nadmienię tylko że źle wykonana instalacja działała w zimie jak domowa chłodnica. Do tego zdemolowany kominek i sufit na skutek wyłączenia prądu - szczęśliwie obeszło się bez ofiar w ludziach.
Ogrzewanie c.o. wodnego kominkiem radzę dobrze przemyśleć.

Pozdrawiam.
powiedz mi, co Ty, wiesz na temat instalacji,
to, że ktoś nie umie czegoś zrobić, to wcale nie dyskredytuje rozwiązań które on zepsuł,
tutaj masz trochę do poczytania,
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=36551
jak to wszystko przeczytasz,
zastanowisz się..........
to mam nadzieję, nie będziesz robił za wyrocznię :wink:

jkrzyz
01-05-2006, 23:04
Nie żebym chciał urazić czyjekolwiek gorące uczucia do gorących kominków, ale też nigdzie nie napisałem, że chcę być wyrocznią.
Jeśli nie zgadzasz się z czymkolwiek, co napisałem, to napisz konkretnie z czym.
Jeśli napisałem coś, co jest niezgodne z prawdą, to możesz zawsze sprostować.
Mam nadzieję, że przynajmniej sobie poprawiłeś samopoczucie.
Pozdrawiam.

edi_grzes
02-05-2006, 11:43
jesli chodzi o termokominek to musi byc w układzie otwartym a jesli chcesz go spiac z gazowka rotexa to tylko przez wymiennik płytowy pomysl tez o ograniczeniu temp zasilenia podłogowki max moze byc ok 50 stopni celsjusza moze układ mieszajacy co do rotexa to piec niezły i nowoczesny z twintecu komora spalania w kształcie kuli i niezły system solarny jesli chodzi o serwis to kiepawo rotex słynie bardziej ze zbiornikow na olej opałowy a to nie wymaga serwisumaje tez wymienniki kotły A1 w paru typoszeregach,ogrzewanie podłogowe i system solarny jesłi chodzi o mnie to wybierz jakis piec de dietrich i bedziesz miał spokój i kaska ci zostanie tylko napisz na jaka powierzchnie ten piec ma byc

Kane66
02-05-2006, 12:22
Powierzchnia okolo 150 metrów użytkowej - piwnic nie planuje ogrzewać.

Rotexa sobie podaruje - brak opini zarowno o piecach jak i (co nawet wazniejsze dla mnie) o ewentualnym bezproblemowym serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Dziekuje za informacje o kominku - tu tez juz podjalem decyzje (dziekuje Wam za pomoc na maila) - wrzuce zwykly kominiek do rekreacyjnego palenia w salonie.

Natomiast w celu zuzytkowania drewna itp - ewentualny kocioł na paliwo stałe podpinam na takiej zasadzie jak określiłeś wyżej (w sprawie kominka z płaszczem) ? Czyli przez dodatkowy wymiennik ?

edi_grzes
02-05-2006, 15:44
TAK KOTŁY NA PALIWA STAŁE NIE MAJA DOPUSZCZENIA DO PRACY W UKŁADZIE ZAMKNIETYM WIEC Z GAZOWYM PRZEZ WYMIENNIK WEGLOWKE W PIWNICZCE NACZYNIE NA STRYCH I PALIMY