PDA

Zobacz pełną wersję : doprowadzenie powietrza do kominka



adaman
05-05-2006, 09:20
Temat wałkowany niejednokrotnie na forum. W muratorze 10/2005 znalazłem schemat, w którym wlot powietrza do kominka znajduje się za ścianą, na której stoi kominek. W firmie w której kupowałem kominek twierdzą, że doprowadzenie w ten sposób powietrza zimą kiedy temp. na zewnątrz spada do -20 stopni może spowodować pękanie wkładu. U mnie długość rury doprowadzającej powietrze wynosi 2m, rura biegnie pod chudziakiem i wychodzi pod wkładem kominkowym, a wlot na ścianie budynku jest 50cm powyżej gruntu, i teraz już nie wiem czy w muratorze opowiadają bajki czy instalator chce wpuścić mnie w koszty. Może jakiś fachowiec wypowie się jakie są za i przeciw dla takiego rozwiązania

Ados
05-05-2006, 09:29
u mnie przy mrozach -30 nawet nic się nie stało, w środku jest temperatura ok +600 st, to co tu jakieś -30 może zrobić

Rocky
05-05-2006, 09:52
U mnie długość rury doprowadzającej powietrze wynosi 2m, rura biegnie pod chudziakiem i wychodzi pod wkładem kominkowym, a wlot na ścianie budynku jest 50cm powyżej gruntu
adaman też mam tak przygotowany dopływ powietrza i fachowcy od kominków twierdzą, że jest jak najbardziej ok.


u mnie przy mrozach -30 nawet nic się nie stało, w środku jest temperatura ok +600 st, to co tu jakieś -30 może zrobić
Jak idzie ta rura, cała pod chudziakiem?
Ja właśnie muszę przedłużyć rurę o 1 m i nie wiem czy warto kuć chudziak, czy zostawić ją w warstwie styropianu, który będzie w wylewce?

lonly
05-05-2006, 10:23
U mnie wlot powietrza jest w ścianie przy kominku i jest jeszcze krócej. Podłaczyłem wylot z podłogi elastyczną rurą aluminiową do stojaka Tarnavy ale nie skracałem choć mogłem tylko dałem cały kupiony odcinek przez co powietrze dolatując już się ogrzewa na dodatkowej długości rury ułożonej pod wkładem. Paliłem całą zimę i nie wkład nie pękł. Dodatkowo na wlocie jest założona przepustnica zresztą Tarnava ze względu na sposób sterowania procesem palenia nie potrzebuje jakiś dużych przedmuchów powietrza

Jerzysio
05-05-2006, 10:32
Mam ze 2 metry i przy ciągłym intensywnym paleniu nic się nie działo.
J

Ados
05-05-2006, 10:33
dodam że np u mnie producent w instrukcji montażu zaleca, ba każe, we wskazany sposób, zainstalować czerpnię powietrza z zewnątrz a w Norwegii pewnie są większe mrozy niż u nas

ex67
07-05-2006, 00:37
No dobra to w końcy jak wysoko ma byc wlot tej rury na zwenatrz budynku ?. Zostawiłem dziurę tuż nad ziemią ... czy to nie będzie prawidłowo ?

ja budowniczy
07-05-2006, 08:03
U mnie jak wylewaliśmy chudziak, kompromis gdzie będzie stał kominek, był niemożliwy do osiągnięcia :-? teraz, jak już chałupa stoi, to się okazało, ze miejsce jakie wskazywałem wcześniej, jest bardzo ok, i w sumie szkoda ze ten nawiew nie został tam doprowadzony...eh...
Efekt jest taki, ze trzeba było chudziak pruć żeby wpuścić w niego rurę doprowadzającą powietrze, jej wylot jest jakies 45 cm nad ziemią. Przy okazji okazało się, że mamy bardzo dobry chudziak ... ;)

ex67
07-05-2006, 09:52
U mnie jak wylewaliśmy chudziak, kompromis gdzie będzie stał kominek, był niemożliwy do osiągnięcia :-? teraz, jak już chałupa stoi, to się okazało, ze miejsce jakie wskazywałem wcześniej, jest bardzo ok, i w sumie szkoda ze ten nawiew nie został tam doprowadzony...eh...
Efekt jest taki, ze trzeba było chudziak pruć żeby wpuścić w niego rurę doprowadzającą powietrze, jej wylot jest jakies 45 cm nad ziemią. Przy okazji okazało się, że mamy bardzo dobry chudziak ... ;)


Czegos nie rozumiem. Jak to nie wiedziales gdzie będzie stał kominek ?
Chyba przy kominie ... !? :D

Czy wylot rury doprowadzającej powietrze musi być pod kominkiem, czy obok ?

ja budowniczy
07-05-2006, 10:13
jasne ze przy kominie, tyle ze mam dwa, i stąd wyszło jak wyszło
zresztą, ja wiedziałem gdzie będzie kominek, nie wiedziała, znaczy nie mogła tego pojąć moja zona, miała zupełnie inną wizję
dla domowego spokoju temat kominka zostal zawieszony na kilka miesiecy ;)

ex67
07-05-2006, 10:27
No dobra Ok.

Ale dalej nie wiem gdzie ma wyjść ta rura z podłogi. Czy pod kominkiem czy obok niego ... :-?

conan
07-05-2006, 16:31
tez mnie to intertesuje gdzie te rurke podprowadzić moze ktoś nakresli schemacik ?

Jeremiasz
07-05-2006, 17:31
Dołączam się do prośby conana i ex67!

Wojtek&Gosia
07-05-2006, 20:45
Witam!

U mnie rura doprowadzenia zimnego powietrza (DZP) położona jest na chudym betonie, który jest już jak widać zaimpregnowany przed klejeniem styropianu EPS100 (FS30) o grubości 10cm.

Poniżej zdjęcia:

http://www.wojtek.dos.pl/dom/IMG_1598_.jpg
http://www.wojtek.dos.pl/dom/IMG_1491_.jpg
http://www.wojtek.dos.pl/dom/IMG_1976_.jpg

Jeśli chodzi natomiast o wylot rury to wszystko zależy od montażystów i rodzaju wybranego kominka. Ale generalnie jak możecie zobaczyć na schematach technicznych, każdy kominek stoi na jakimś stelażu więc najlepiej wypuścić rurę spiro centralnie pod kominkiem jak to jest u mnie zrobione.

PS. Oczywiście to na zdjęciu to "kominek" tymczasowy :)

ex67
07-05-2006, 20:58
Wojtek&Gosia:

Dziękuje teraz już wszystko jasne oprócz jednego .... myślałem że rura to róra ... czyli okrągła jest, a tu widzę kanał :lol:

Wojtek&Gosia
07-05-2006, 21:04
Poniżej jeszcze zdjęcia z wizualizacji i rysunek techniczny, na którym widać jak wysoko znajduje się wkład od posadzki (34cm).

http://www.wojtek.dos.pl/dom/kominek_3_tech.jpg
http://www.wojtek.dos.pl/dom/kominek_3.jpg

Niestety nie mam dzisiaj zdjęcia wychodzącej z posadzki rury ale jak tylko je zrobię to obiecuję je tutaj wkleić.

Pozdrawiam

Wojtek&Gosia
07-05-2006, 21:12
Wojtek&Gosia:

Dziękuje teraz już wszystko jasne oprócz jednego .... myślałem że rura to róra ... czyli okrągła jest, a tu widzę kanał :lol:

Rura wychodzi z kanału pionowo do góry i jak widać na zdjęciu z zewnątrz budynku kończy kanał wyprowadzony do tak zwanej "zetki". Czyli inaczej mówiąc w ścianie budynku kanał jest skierowany ku górze pod kątem 90 stopni by potem został zakończony rurą spiro. Chodzi o uniknięcie swobodnego wpadania zimnego powietrza do domu a właśnie ta "zetka" jemu to utrudnia. To tak w łopatologicznym skrócie. A wylot na takiej wysokości z prostej przyczyny, jak przyjdą zawieje i zamiecie i wokół domu powstaną zaspy to dzięki tej wysokości wlotu powietrza powietrze będzie miało być skąd zasysane. W innym przypadku ratuje Cię łopata przed paleniem w kominku :roll:

Wojtek&Gosia
07-05-2006, 21:19
Znalazłem jeszcze jedno obrazowe zdjęcie, co prawda kanałów DGP ale widać tu przynajmniej jakie mają wyprowadzenia dla rury spiro, która to właśnie wychodzi z posadzki.

http://www.wojtek.dos.pl/dom/IMG_1492_.jpg

ex67
07-05-2006, 21:37
To jeszcze jedno pytanko. Czy ma znaczenie z której strony budynku będzia ta rura ? Chodzi mi o kierunki geograficzne ? Ktos coś kiedyś pisał ... ale nie pamietam.

conan
08-05-2006, 10:44
najlepiej północny -zachód z tego co pamietam

Forest-Natura
08-05-2006, 19:35
Witam.
Wojtek&Gosia - świetny kominek, ale jeżeli mogę pomóc - ma dwa błędy.
Z prawej strony są dwie kratki, rozumiem że dolna ma za zadanie zaciągać powietrze do wnętrza obudowy (i jest umieszczona tutaj ze względu na to iż kratka w dolnej części obudowy "popsuła" by wizualizację obudowy) a górna wyprowadzać je już gorące. Tak niestety nie będzie. Zarówno dolna jak i górna będzie dmuchać gorącem, a samo powietrze będzie w głównej mierze zaciągane przez szczelinę dylatacyjną pomiędzy wkładem i obudową. Powietrze z dolnej kratki będzie na tyle gorące że problemem stanie się podejście do tego boku kominka jeżeli będzie się w nim paliło. Tak umieszcza się kratki np. w kominkach otwartych, których górną część wykonuje się z zabudowanego szamotem lub materiałem izolacyjnym, stalowego czopucha po to aby sama górna część obudowy szybko grzała poprzez konwekcję. Druga sprawa to halogen nad kratką - będzie się przegrzewał i regularnie przepalał co jakieś 2-4 tygodnie.
Pozdrawiam.

Wojtek&Gosia
09-05-2006, 16:55
Witam.
Wojtek&Gosia - świetny kominek, ale jeżeli mogę pomóc - ma dwa błędy.
Z prawej strony są dwie kratki, rozumiem że dolna ma za zadanie zaciągać powietrze do wnętrza obudowy (i jest umieszczona tutaj ze względu na to iż kratka w dolnej części obudowy "popsuła" by wizualizację obudowy) a górna wyprowadzać je już gorące. Tak niestety nie będzie. Zarówno dolna jak i górna będzie dmuchać gorącem, a samo powietrze będzie w głównej mierze zaciągane przez szczelinę dylatacyjną pomiędzy wkładem i obudową. Powietrze z dolnej kratki będzie na tyle gorące że problemem stanie się podejście do tego boku kominka jeżeli będzie się w nim paliło. Tak umieszcza się kratki np. w kominkach otwartych, których górną część wykonuje się z zabudowanego szamotem lub materiałem izolacyjnym, stalowego czopucha po to aby sama górna część obudowy szybko grzała poprzez konwekcję. Druga sprawa to halogen nad kratką - będzie się przegrzewał i regularnie przepalał co jakieś 2-4 tygodnie.
Pozdrawiam.

Dzięki za uwagi, co do dolnej kratki to najprawdopodobniej jej nie będzie ale to jeszcze wyjdzie w praniu bo to na razie tylko projekt nie konsultowany z wykonawcą kominka.
A jeśli chodzi o ten halogen to bardzo cenna uwaga. Projektantka już dostała info.

wbrat
09-05-2006, 17:14
I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).

anpi
09-05-2006, 17:35
Wygląda na to, że jednak lepiej pod chudziakiem. I tak też zrobiłem - rura kanalizacyjna fi 110. Na zewnątrz budynku zrobię przejście na prostokątny kanał zabudowany w ociepleniu elewacji.

Wojtek&Gosia
09-05-2006, 21:45
I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).

Po części masz rację ale jeśli nad kanałem jest jeszcze 5cm styropianu, potem podłogówka i 8cm betonu to chyba nie powinno się nic dziać.

Kalkulując stopień przenikania ciepła dla styropianu i jego grubość uważam, że nie ma to większego wpływu nawet na znaczne ochładzanie w tym miejscu rur podłogówki a tym samym tego kawała posadzki.

wbrat
10-05-2006, 07:33
Po części masz rację ale jeśli nad kanałem jest jeszcze 5cm styropianu, potem podłogówka i 8cm betonu to chyba nie powinno się nic dziać.

Kalkulując stopień przenikania ciepła dla styropianu i jego grubość uważam, że nie ma to większego wpływu nawet na znaczne ochładzanie w tym miejscu rur podłogówki a tym samym tego kawała posadzki.

Jeśli ma być podłogówka to tym bardziej bym pod chudziaka uciekał. Ale faktycznie nie jestem specem w tej dziedzinie - może jakiś fachowiec się wypowie. Po prostu pamiętam niedawny post, jak komuś to powietrze do kominka zamroziło rurę z wodą (co prawda z zimną chyba).

ex67
10-05-2006, 07:57
I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).

O rany ! to gdzie ma iść ta rura ?
Dzisiaj robie zasypkę a jutro chudziak i planowałem rurę pod nim zostawić ...

Gdzie to puścić w końcu !? :-? Będę miał podłogówkę ....

keny52
10-05-2006, 09:07
witam.
doprowadzalem roznej grubosci rury przewaznie plaskie wzdluz sciany, w rogu.
na zewnacz zastosuj kratke regulowana, jeszcze nikt mi nie zglaszal ze mu cos zamarzlo, wsamym koncie przy scianie nie musi byc tak blisko ogrzewanie. pozd. :wink:

anpi
10-05-2006, 09:34
Rany, tego się nie da czytać. Błędy ortograficzne, brak wielkich liter na początku zdań, interpunkcja :o

dzit
10-05-2006, 09:46
Czy rura fi 150 wystarczy dla kominka o mocy 15 kW? Czy w ogóle ma znaczenie moc kominka (chyba nie) ?

Yoric
10-05-2006, 10:23
dzit,

fi 150 na pewno wystarczy do kominka 15 kW ;-)
moc kominka ma trzeciorzedne znaczenie w tym wypadku
najwazniejsze to :
- dlugosc/ ksztalt przewodu doprowadzajacego powietrze
- usytuowanie wlotu wzgledem rozy wiatrow
Najlepiej zrobic szczelne podlaczenie do komory paleniskowej kominka - wtedy masz pewnosc, ze nie bedzie Ci zaciagac powietrza przez kratki wentylacyjne przy np. baaaardzo dlugim przewodzie lub przy niekorzystnym kierunku wiatru.
Poza tym nie wychladzasz pomieszczenia ...no i jak szczur sie przedrze przez kratki nawiewne to tylko do kominka wlizie ;-)
(Y)

anpi
10-05-2006, 10:33
Instalator powiedział mi, że kanalizacyjna fi 110 wystarczy do każdego kominka. Murator natomiast pisał ostatnio, że minimum to fi 160 :-?

Yoric
10-05-2006, 10:38
ex ;-)

jesli masz kominek na scianie zewnetrznej - mozesz spokojnie zrobic rure pozniej - bedzie tak krotka ze nie zamarzniesz w chalupie od niej jak w duze mrozy bedziesz palic w kominku
jesli rura doprowadzajaca powietrze bedzie dluuuuuga - kup teraz Fi 150 rure - jeden odcinek metrowy (pion), drugi taki jak potrzebujesz (odl kominek - zewnetrze) jedno kolanko 90 st. - wrzuc pod chudziak i pozamiatane.

Jesli planujesz dac >= 12 cm styropianu to pozniej Fi75 albo Fi 100 w styropian wrzucisz i i tez nigdy nie poczujesz, ze masz rure w podlodze.


(Y)

wbrat
10-05-2006, 11:06
I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).

O rany ! to gdzie ma iść ta rura ?
Dzisiaj robie zasypkę a jutro chudziak i planowałem rurę pod nim zostawić ...

Gdzie to puścić w końcu !? :-? Będę miał podłogówkę ....

No i dobrze planowałeś - najlepiej jak rura jest POD chudziakiem. Czyli rura w piasku a nad nią chudziak.

dzit
11-05-2006, 15:08
Dzięki właśnie mam rurę 150 pod chdziakiem i ma ok 3 m a powietrze zasysane będzie z zachodu

ex67
12-05-2006, 17:52
Zalałem dziś chudziaka a pod nim rura Ř 110 długości 4m. Wlot od wschodu ... niestety nie mogłem od zachodu bo byłaby z frontu domu ... :cry: . Myślę że to ma drugorzędne znaczenie ... jak ma być ciąg to i tak będzie.

anpi
12-05-2006, 19:16
Ja mam wlot od północy.

misz_masz
01-06-2006, 12:41
poszukuje rury kamionkowej na terenie Warszawy;
obdzwonilam Bartycka nigdzie nie maja , gdzie jeszcze mozna cos takiego kupic????

misz_masz
01-06-2006, 12:43
z tego wszystkiego nie napisalam , ze chodzi mi o rure odprowadzajaca dym z kominka do komina!

ashen
01-06-2006, 20:26
Ja mam odmienny dylemat. Za chwile bede zalewal strop monolit wiec planujac kominek DGP zrobic jakies otwory w tym stropie dla poprowadzenia rur z cieplym powietrzem na poddasze? Ile takich dziur nalezy zrobic?

keny52
07-06-2006, 19:56
witam.
powietrze, wystarcz rura 120 bo z kominka wchodzic powinna 110, i tak schowac pod podloge zeby nie bylo ja widac i nie przeszkadzala pozd. :wink:

bendzamin
27-06-2006, 19:36
o rany ja kupiłem rure fi160 do kominka ale z tego co widze 110 w zupelności wystarczy.
Dzisiaj był u mnie instalator i powiedział ze rura powinna byc prosta ja natomiast zostawiłem przepusty w scianie fundamentowej tak ze musiałbym zrobic ta rure w kształcie litery U.
On stwierdził ze tak byc nie moze bo powietrze nie bedzie zasysane, ale zdziwiło mnie tylko to ze powidział zeby dac wylot na stronie zawietrznej
a rure puścic na chudziaku, nie wiem co robic? czy faktycznie na chudziaku puszczać czy w kształcie litery U można i bedzie działac?
prosze o pomoc :(

keny52
27-06-2006, 21:51
witam.
jezeli mam robic kominek to prosze o wypuszczenie fi 120 od tej strony budynku gdzie jest najblizej inajlatwiej i njlepiej po prostej.
co masz na mysli z tym chudziakiem. pozd. :wink:

bendzamin
27-06-2006, 22:00
jeśli puślił bym rure w kształcie litery U byłaby ona pod chudziakiem a jesli prosto od kominka to na chudziaku

LamiaReno
28-06-2006, 18:04
Wotek&Gosia: ate kanały do dgp będziesz od góry jakoś izolował? pytam bo ja na piętrze mam po podłodze i od spodu nie są i już się martwię.

keny52
28-06-2006, 20:34
witam.
jezeli na chudziaku to w czym bedzie przeszkadzalo nie mzakryjesz podloga, bo w ksztalcie bedzie duzy opor powietrza. pozd. :wink:

moba
28-06-2006, 23:38
mam jedno pytanko w temacie, mam doprowadzone powietrze do kominka rurą fi75 (ok. 4 m), i chciałabym dgp, czy może tak zostać, czy kuć chudziak?

lonly
29-06-2006, 08:52
mam jedno pytanko w temacie, mam doprowadzone powietrze do kominka rurą fi75 (ok. 4 m), i chciałabym dgp, czy może tak zostać, czy kuć chudziak?
Do DGP pobierasz powietrze z wewnątrz a do spalania w kominku z zewnątrz czyli dwa różne obiegi więc nic nie musisz kuć choć przyznam się że przy takiej długości rury to fi 75 trochę za mało no chyba, że wkład będzie "malutki"

lonly
29-06-2006, 08:57
Zalałem dziś chudziaka a pod nim rura Ø 110 długości 4m. Wlot od wschodu ... niestety nie mogłem od zachodu bo byłaby z frontu domu ... :cry: . Myślę że to ma drugorzędne znaczenie ... jak ma być ciąg to i tak będzie.
Ma drugorzędne - ale u nas są przeważnie wiatry zachodnie i przy np. jesiennych silnych wiatrach będzie w rurze wytwarzało się w takiej sytuacji podciśnienie, co może powodować duże problemy przy rozpalaniu kominka i przygasanie ognia

gregor2
29-06-2006, 09:08
ja dałem 160 pod chudziakiem. Wczoraj go kułem bo zapomniałem ocieplić stryropianem rury przed wylaniem chudziaka. teraz obłożyłem rurę z góry i boków styropianem. Rura jest na głębokości ok. 30 cm pod chudziakiem i idzie przez całą szerokość salonu. tj. 4 m. Po ostatniej zimie postanowiłem ja ocieplić. Oczywiście nad chudziakiem tez będzie styro. U mnie będzie prawie w kształcie "U".

toomas
29-06-2006, 09:38
A powiedzcie po co 160 jak w kominkach i tak jest 100 (przynajmniej Tarnavaa)

gregor2
29-06-2006, 09:48
uległem namowie kilku forumowiczów :wink:

bendzamin
29-06-2006, 10:00
ja dałem 160 pod chudziakiem. Wczoraj go kułem bo zapomniałem ocieplić stryropianem rury przed wylaniem chudziaka. teraz obłożyłem rurę z góry i boków styropianem. Rura jest na głębokości ok. 30 cm pod chudziakiem i idzie przez całą szerokość salonu. tj. 4 m. Po ostatniej zimie postanowiłem ja ocieplić. Oczywiście nad chudziakiem tez będzie styro. U mnie będzie prawie w kształcie "U".


własnie dokładnie takjak ja chce wykonac w kształcie litery U
gostek mi powiedział ze nie bedzie powietrza ciagnąc, a co z woda która sie bedzie zbierac w narożniku na zewnatrz

Sail
29-06-2006, 10:30
o rany ja kupiłem rure fi160 do kominka ale z tego co widze 110 w zupelności wystarczy.
Dzisiaj był u mnie instalator i powiedział ze rura powinna byc prosta ja natomiast zostawiłem przepusty w scianie fundamentowej tak ze musiałbym zrobic ta rure w kształcie litery U.
On stwierdził ze tak byc nie moze bo powietrze nie bedzie zasysane, ale zdziwiło mnie tylko to ze powidział zeby dac wylot na stronie zawietrznej
a rure puścic na chudziaku, nie wiem co robic? czy faktycznie na chudziaku puszczać czy w kształcie litery U można i bedzie działac?
prosze o pomoc :(

Witam wszystkich.
Z powietrzem jest jak z wodą - popłynie tam gdzie mu łatwiej. Wiadomo, że prosty kanał będzie miał mniejsze opory przepływu niż wygięty w U czy chociażby zakręcający o 90 stopni. W celu zmniejszenia oporów przepływu można zastosować kanał o większej średnicy/przekroju. Podejrzewam, że i tak największy opór w układzie doprowadzającym powietrze będzie robić czerpnia powietrza... Jak instalator taki mądry jest to niech powie jakie mogą byś maksymalne opory przepływu na kanale doprowadzającym powietrze (w wentylacji podawane z reguły jako spadki ciśnień na poszczególnych elementach w Pa), a wtedy dzwonisz/idziesz do firmy zajmującej się wentylacją mechaniczną i tam zapewne potrafią policzyć spadek ciśnienia w Twoim układzie w jednym i drugim przypadku.

gregor2
29-06-2006, 11:53
własnie dokładnie takjak ja chce wykonac w kształcie litery U
gostek mi powiedział ze nie bedzie powietrza ciagnąc, a co z woda która sie bedzie zbierac w narożniku na zewnatrz

Powywiercam dziury na zewnątrz w najniższym punkcie. U mnie idzie ze spadkiem na zewnątrz. Dam łagodne przjścia. Np. 2 kolanka 45 stopni zamiast jednego 90.

bendzamin
29-06-2006, 12:55
ide zobaczyc do sasiada on ma własnie tak zrobione rura to mu idzie pod ławami i wychodzi na zew. przy samej scianie.

gregor2
29-06-2006, 13:02
pod ławami???? :o to jak ma nieocieploną to mu zamraża????
to ma bardzo duże "UUUUUUUU" :o

kawa65
29-06-2006, 13:43
pod ławami???? :o to jak ma nieocieploną to mu zamraża????
to ma bardzo duże "UUUUUUUU" :o

ale co mu zamarza??? powietrze w rurze.

fripp
29-06-2006, 16:57
Witajcie, dla tych, co nie majš tarnav i kilku innych z bezpoœrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska link do angielskiej strony dovra, tam w pdf-ie instrukcja montażu kominka z wymiarami i dokładny malunek, jak to wszystko działa. Nie ma tam namalowanej rury pod chydym, ale widać, skšd i jak czerpie powietrze, pokazana jest też cyrkulacja.http://www.dovre.co.uk/dovreinstallation/2000allranges.pdf
dotyczy konkretnego modelu, ale przecież zasada zawsze jest ta sama. :wink:

keny52
29-06-2006, 21:07
witam,
slusznie powietrze nie zamarza, mozna na rure polozyc 5 gr. styropian, na 15 zainstalowanych kominkow 2 kominki mialy rure fi 120 reszta 110 pozd, :wink:

bendzamin
30-06-2006, 09:51
dobry patent na ciepłe powietrze w zimie zaraz opisze jak to zrobic

kabietka
30-06-2006, 10:35
Witam!! :D
Napiszcie proszę czym ocieplić rurę doprowadzającą z zewnątrz powietrze do kominka ??
Rura będzie rozłożona na gruncie-ubity piasek i zalana 10cm chudziakiem.
Pozdrawiam :D

bendzamin
30-06-2006, 16:45
widizałem dobry patent a wiec tak.Gdywyprowadzimy rure dopr.powietrze do kominka poza dom w tym własnie miejscu wkopujemy w ziemie ze dwa kręgi poczym rure ta wprowadzamy do tych kręgów i z góry przykrywamy pokrywą .
Oczywiscie pamietając o doprowadzeniu powietrza do tych kregów można zastosowac np. rurke z kapturikiem tzw odpowietrznik
w środku kręgi wyłozyc wełną a zobaczycie efekt w zimie: Ciepłe powierze bedzie leciało do domku do kominka

gregor2
03-07-2006, 08:12
pod ławami???? :o to jak ma nieocieploną to mu zamraża????
to ma bardzo duże "UUUUUUUU" :o

ale co mu zamarza??? powietrze w rurze.

powietrze w rurze ma taką temp. jaka panuje na zewnątrz. Ostatniej zimy nawet -36. Więc teren dookoła rury przemarza.

kabietka
11-07-2006, 23:54
pod ławami???? :o to jak ma nieocieploną to mu zamraża????
to ma bardzo duże "UUUUUUUU" :o

ale co mu zamarza??? powietrze w rurze.

powietrze w rurze ma taką temp. jaka panuje na zewnątrz. Ostatniej zimy nawet -36. Więc teren dookoła rury przemarza.


To co radzisz/?
Rura na piasku i na to chudziak ale czy tę rurę doprowadzającą powietrze w tym przypadku ocieplić?? :o
Bo przyjdzie jeszcze na chudziak styropian ,podłogówka i jastrych no i płytki.

gregor2
12-07-2006, 08:58
ja dla świętego spokoju obłożyłem rurę styropianem, przysypałem piachem, na to chudziak, styropian, podłogówka, wylewka i panele.

roboty z ociepleniem samej rury niewiele a spokój ducha spory. :wink:

kabietka
12-07-2006, 09:34
ja dla świętego spokoju obłożyłem rurę styropianem, przysypałem piachem, na to chudziak, styropian, podłogówka, wylewka i panele.

roboty z ociepleniem samej rury niewiele a spokój ducha spory. :wink:


Serdeczne dzięki :D
Nareszcie klarowna odpowiedż :D
Pozdrawiam :)

kacpunia
01-06-2007, 22:59
Witam wszystkich,

Jestem na etapie przygotowań do budowy kominka w salonie. Muszę uporać się z problemem doprowadzenia powietrza. Problem w tym że kominek będzie znajdował się dobre kilka metrów od zewnętrznej ściany budynku. Mam już położoną piękną posadzkę i nie chciałbym jej zrywać aby umieścić pod nią rurę (no chyba że nie będzie innego wyjścia).
Bardzo blisko projektowanego kominka (po drugiej stronie ściany) znajduje się dobrze wentylowana kotłownia z piecem gazowym (z otwartą komorą spalania). Zastanawiam się czy nie można by po prostu przebić się przez ściankę do kotłowni i z tamtąd pobierać powietrze.

Poniżej podaję link do rysunku obrazującego sytuację. Może ktoś zechciałby zerknąć i podzielić się uwagami:

http://www.acces.pl/kominki/doplywpowietrza.JPG

pozdrawiam
kacpunia

el-ka
02-06-2007, 00:03
Według mnie to nie jest bezpieczne i nawet pewnie niemożliwe pod względem odbioru kominiarskiego. Kominek jest bardzo "powietrzożerny", a piec atmosferyk też potrzebuje dużo powietrza. Pomimo zetki doprowadzającej powietrze do kotłowni przy jednoczesnym użytkowaniu kominka może dojść do poważnych komplikacji ciągu w wyniku wzajemnego "podkradania" powietrza. Ale chyba można przecież przez kotłownię poprowadzić rurę od kominka na zewnątrz. Powinna mieć większą średnicę, jeśli będzie stosunkowo długa.

adam_mk
02-06-2007, 09:10
kacpunia
Musisz dokonać trudnego wyboru. Twój kominek "pożre" do 500m3 powietrza na godzinę. Zobacz sobie jaka jest kubatura Twojej kotłowni i policz ile razy musi w niej być wymienione powietrze, aby było te 500m3. Ile takich "kotłowni" potrzebujesz. Wtedy ocenisz wagę problemu.
Rozwal płytki, zrób co trzeba.
Albo lepiej, Przejdź przez ścianę do kotłowni i tam rozwal wylewkę lub umocuj przy podłodze tę rurę dolotową zaczynającą się na dworze.
Pamiętaj, że pomimo tego, że na dworze jest ciepło, to rozmawiamy o ośnieżonych i mroźnyxh chwilach roku. Wyobrażasz sobie co będzie jak "zaprosisz" poprzez swoją kotównię te 500m3 powietrza w ujemnych temperaturach do domu? Po co Ci wtedy te styropiany i wełny na ścianach?
A kotłownia w temperaturach permanentnie ujemnych to raczej lodownia niż kotłownia.

A dodatkowo, jak otworzysz szybę rozpalonego kominka, to KOMPLETNIE eliminujesz istnienie tej rury dolotowej. Wiesz o tym?

Ognisko w domu to wcale nie prosta sprawa. Choć piękna.
Pozdrawiam Adam M.

bigmario4
02-06-2007, 18:51
To już może lepiej dać przez całą kotłownie rure na zewnątrz??Dziwne takie rozwiązanie ale zawsze coś

kbab
02-06-2007, 18:55
Witam
Oczywiście adam_mk ma rację. Z rysunku wynika, że można przebić ścianę i doprowadzić powietrze do kominka bez zrywania posadzki w salonie, ale czerpnia powinna być osobna. Jeśli to możliwe to umieściłbym pod posadzką i izolacją w kotłowni rurę którą doprowadziłbym powietrze z zewnątrz od strony zachodniej, przy okazji wykorzystałbym ciepło z ziemi (oczywiście jak nie ma piwnicy). Gdyby czerpnia była obok rury doprowadzającej powietrze do kotłowni, to zimą można podgrzać doprowadzone powietrze do kominka nawet o kilkadziesiąt stopni - wykorzystując ciepło z gleby.

chopinetka
02-06-2007, 19:03
Witam

Nie żałuj tej posadzki, ważniejsze jest bezpieczeństwo i ekonomia.

pozdrawiam

kacpunia
02-06-2007, 22:10
Dziekuję wszystkim za cenne uwagi. Chyba jednak odżałuję tą posadzkę w salonie i doprowadzę rurę na zewnątrz po najkrótszej drodze.
Czy średnica 100mm będzie wystarczająca? Odległość do ściany to około 4 m.

pozdrawiam
kacpunia

Patos
02-06-2007, 22:20
A jakiej mocy jest wkład?
Czy wkład jest z zamkniętą komorą spalania, jeżeli tak, to zapytaj producenta.

an-bud
02-06-2007, 22:32
jedne paleniska mają 100, inne 150. sprawdz jakie wejście powietrza ma Twoje palenisko.

el-ka
02-06-2007, 22:33
Po konsultacji ze znajomymi fachmanami najlepsze wyjście to rura przez kotłownię na zewnatrz. Kominek zdecydowanie nie może pobierać powietrza z małego pomieszczenia kotłowni, szczególnie, że masz kocioł tzw. atmosferyczny z otwartą komorą spalania - to grozi wytworzeniem podciścienia w kotłowni pomimo tzw. zetki, czyli wentylacji w kotłowni i cofnięciem spalin do wnętrza domu (nie mówiąć o potwornym wychlodzneiu koltłowni w zimie). Wg. mnie szkoda posadzki w salonie. Położenie pasa nowych płytek może już nie wyjść tak idealnie, a przez kotłownię to dość prosta droga, choć nieco dłuższa, węc zalecają większy przekrój rury doprowadzającej powietrze do kominka.

Annja
03-06-2007, 09:58
Nasz Pan od kominka powiedział, że rura doprowadzająca powietrze ma być min 160-stka, a przy samym palenisku robi się redukcję do setki. Wtedy ponoć jeszcze lepiej ciągnie :wink: Tak mamy i mam nadzieję, że będzie OK

TomekC73
11-10-2009, 20:50
Odświeżam
Cały czas sie zastanawiam czy pruć chudziak (z siatką zbrojącą) w salonie na dł 4m po to aby ułożyć tam rurę fi 150 doprowadzającą powietrze do kominka? Jak kuć to czy lepiej młotem udarowym czy ciąć piłą do betonu? Czy jak rozkuję, ułożę rurę i później zaleję betonem z betoniarki, to czy w tym miejscu nie będzie się później zapadał beton, czy rurę ocieplić, jak głęboko osadzić? Dom w stanie surowym zamkniętym salon jakieś 4,5x9, będzie styropian 12cm i podłogówka. Czy lepiej dać sobie z tym spokój i położyć na chudziak np dwie rury o mniejszym przekroju lub jakąś kształtkę o przekroju prostokątnym np 5x20. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Regut1
11-10-2009, 21:03
Kup, kanały płaskie, wentylacyjne i daj między pierwszą warstwę styro.

TomekC73
11-10-2009, 21:58
Kup, kanały płaskie, wentylacyjne i daj między pierwszą warstwę styro.

A czy ogrzewanie podłogowe nie będzie szwankować?

Regut1
11-10-2009, 22:17
Kup, kanały płaskie, wentylacyjne i daj między pierwszą warstwę styro.

A czy ogrzewanie podłogowe nie będzie szwankować?

:o

TomekC73
11-10-2009, 22:36
Kup, kanały płaskie, wentylacyjne i daj między pierwszą warstwę styro.

A czy ogrzewanie podłogowe nie będzie szwankować?

:o

Jak nie umiesz odpowiedzieć na zadane pyt lub nie rozumiesz to poprostu napisz że nie wiesz lub nie pisz nic. Może doprecyzuję pyt. Czy te kanały o których mówisz - wentylacyjne puszczone na chudziaku nie będą mi wychładzać podłogówki w salonie? Jeśli się natym znasz to napisz coś.

Regut1
11-10-2009, 23:17
Jak nie umiesz odpowiedzieć na zadane pyt lub nie rozumiesz to poprostu napisz że nie wiesz lub nie pisz nic. Może doprecyzuję pyt. Czy te kanały o których mówisz - wentylacyjne puszczone na chudziaku nie będą mi wychładzać podłogówki w salonie? Jeśli się natym znasz to napisz coś.

Jak sformułowane pytanie - taka odpowiedź.
Zamiast sie denerwować, przeczytaj dokłądnie, to co napisałem, potem pomyśl.

daj między pierwszą warstwę styro

Nie wiem ile planujesz dać styropianu, daletego najlepiej powinieneś sobie odpowiedzieć sam. :-?

TomekC73
12-10-2009, 01:00
Ja się wcale nie denerwuję. Napisałem wcześniej wyraźnie że będzie styropian 12cm i podłogówka. Ale już mniejsza z tą podłogówką bo znowu postawisz oczy. Po prostu nie wiem czy warto skuwać chudziak, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z rurą (kanałem) dopr pow do kominka położoną na chudziaku?

niktspecjalny
12-10-2009, 06:21
Ja się wcale nie denerwuję. Napisałem wcześniej wyraźnie że będzie styropian 12cm i podłogówka. Ale już mniejsza z tą podłogówką bo znowu postawisz oczy. Po prostu nie wiem czy warto skuwać chudziak, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z rurą (kanałem) dopr pow do kominka położoną na chudziaku?

Znajdź wątek w którym wypowiadają się ludzie ,że nie potrzeba w ogóle rury doprowadzającej powietrze do kominka.Co rozumiesz przez określenie :

Czy jak rozkuję, ułożę rurę i później zaleję betonem z betoniarki, to czy w tym miejscu nie będzie się później zapadał beton,
A nawet jak się zapadnie to co z tego?Przecież na ten beton w przyszłości coś położysz.Ja mam rurę pod chudziakiem.Jeżeli nie chcesz kuć zrób jak radzi kolega Regut1.Jeszcze jedno.Skoro podłogówka w salonie to także terakota.Pytanie z serii trudnych.

A czy ogrzewanie podłogowe nie będzie szwankować?
Na pewno w tym miejscu będzie trochę osłabione.

Regut1
12-10-2009, 08:31
Ja się wcale nie denerwuję. Napisałem wcześniej wyraźnie że będzie styropian 12cm i podłogówka. Ale już mniejsza z tą podłogówką bo znowu postawisz oczy. Po prostu nie wiem czy warto skuwać chudziak, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z rurą (kanałem) dopr pow do kominka położoną na chudziaku?

Miałem podobnie. W trakcie budowy zmieniłem lokalizacje kominka. Mam identyczną grubość styro. Chudziaka wolałem nie osłabiać. Podłogówka bedzie działać. Można mówić jedyynie o stratach ciepła przez cieńszą izolacje na odcinku kanału. Straty ciepła można sobie wyliczyć. Ja się tym aż tak bardzo nie przejmowałem.

Dzejson
28-10-2009, 10:33
Gość od kominka zrobił chyba u mnie duży błąd podczas podłączenia. Jestem jescze na tym etapie, gdzie mogę cos zmienic, /czekam jeszcze na kamień/

Mam wkład z bezpośrednim wejściem powietrza, Z posadzki wystaje rura dolotowa, po to by w/g mojego stanu rozumowania podłączyć bezpośrerdnio do tego krućca.
Fachman twierdzi że to nie ma znaczenie, bo i tak powietrze z zewnątrz dostanie się do kominka.
Tylko jest jedno ale: gdy na zewnątrz jest -25 stopni, to tak zimne powietrze wchodzi bezpośrednio pod stalową obudowe i pewnie ją wychładza. A chyba nie o to chodzi, żeby powietrze wychładzało, tylko rozpalało. I pewnie zaraz jakas korozja wyjdzie.
Prosze o pomoc.

Andrzej

piwopijca
28-10-2009, 11:06
Moze zaklada ze bardzo szczelnie wykona Twoja zabudowe komnka...
Powaznie to rura powinna byc podlaczona do samego wkladu, zazwyczaj sa specjalne adaptery lub wrecz producenci przygotowuja takie rozwiazania.

W jednym ma racje, powietrze z zewnatrz dostanie sie do kominka :wink:

Pzdr.

Dzejson
28-10-2009, 12:36
Majster twierdzi, takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ turbina także potrzebuje powietrza, i jesli podłączy się rurę bezpośredno pod kruciec, to turbina bedzie czerpała z salonu z kratki wentylacyjnej.
z koleji zastosowanie trójnika nie zagwarantuje 100% zapotrzebowania na powietrze turbinie, gdy szyber będzie otwart na full.

co w takim wypadku zrobić ?
Andrzej

arturromarr
29-10-2009, 07:29
U mnie jest dokładnie tak,że kominek jest przebity do kotłowni i w niej rurą PCV na zewnątrz.

michal.bdg
29-10-2009, 22:26
Witam, niebawem rozpoczynam budowe domu i mam pytanie w związku z kominkiem. U znajomych spotkałem sie z sytuacją że dolot powietrza do kominka dochodzi z pomieszczenia gospodarczego znajdujacego sie za scianą a nie z przewodu wyprowadzonego na zewnątrz. Czy to zgodne czy jakieś piractwo. Wydaje mi się że kominek dla własnych potrzeb pochłania ogromne ilości powietrza i nie powinien korzystać z wewnętrznego powietrza. Jeszcze jedno:Wsród listów od czytelników publikowanych na łamach prasy budowlanej przeczytałem ze jeden z czytelników wykorzystał piwnicę jako zewnętrzne żródło powietrza dla kominka.Uchylone okna spowodowały stały dopły swierzego powietrza a dobra izolacja że było ono wstepnie ogrzane niczym w GWP. Dodatkowo były z tej piwnicy wyprowadzone kanały nawiewne dla wentylacji grawitacyjnej. Na koniec jeszcze jedno jesli jest to dobre rozwiazanie czy do tych samych celów mogę wykorzystac garaż tj. przeprowadzic pod posadzką przewód dolotowy do kominka którego poczatek bedzie w garażu w którym sa uchylne okna.
-z góry b.dziekuje za pomoc
Michał S.

adam_mk
29-10-2009, 22:31
Wdech, wydech i... poczytaj co masz pod nickiem...

Było 1000 razy!
Z wariantami..
Na teraz - wcale się na tym nie znasz!

To nie przytyk!
To informacja, że sporo roboty przed Tobą...
A foru jest spore...

Adam M.

michal.bdg
29-10-2009, 22:56
Dzieki za taką szybka odpowiedz, czytałem twoje materiały na temat wentylacji wiele cennych informacji ale jestem tu nowy, dokładnie od 2 dni na razie nie bardzo wiem jak sie poruszac w tym gaszczu informacji. Jest tu na forum wyszukiwarka. np. wpisuje thermoplast i wyszuka tematy z tym zagadnieniem.
-z góry, b. dziekuje za pomoc
Moze jednak klikniesz mi w 2-3 zdaniach czy dobrze kombinuje z tym podejsciem powietrza do kominka

panda
30-10-2009, 02:14
Może jednak faktycznie zacznij czytać, przecież tego samego dnia był już taki wątek:
http://forum.muratordom.pl/doplyw-powietrza-do-kominka,t103645.htm
Po co tematy powielać.

adam_mk
30-10-2009, 07:09
Tu wcale nie ma problemu.
Temat tak ogadany, że lepiej już się chyba nie da.
Tylko czytać.

Lokalna szukaczka jest drętwa.
Szukaj googlem.
Zacznij od poszukania jak szukać googlem. Jest instrukcja i opis w jakimś osobnym wątku.

W zależności od wielkości chałupy i kominka - zakop pod chałupą rurę fi 110 do 160. Jak się nie da - to ciągnij piwnicami, garażem czy jak jest mus.
Bierz z dworu.
I tyle.

zukow2
30-10-2009, 07:52
witajcie,
właśnie robimy kominek i mam małe pytanie :)
mam zrobiony dopływ powietrza z zewnątrz rurą pcv 110.Przy wyjściu z posadzki planuję nałożyć spiro i podprowadzić pod wkład -pod tylnią część wkładu tam gdzie kończy się popielnik.

Czy wkład zdoła pobrać powietrze jeżeli tak porpowadzę dopływ?Jeżeli nie to jak to wykonać żeby nie wychładzać pomieszczenia.Dam jeszcze przepustnicę do zamykania dopływu.

proszę o porady.
pozdrawiam

bohusz
30-10-2009, 08:01
Wkłady kominkowe mają króciec do zasysania powietrza z zewnątrz z regulacja. Tam podpinamy rurę spiro.
No i problem rozwiazany.
Pozdrawiam

zukow2
30-10-2009, 08:03
mój wkład nie ma takiego kroćca.
http://www.e-kominki.eu/kominki-eko/kominkowe-eko-max-14.htm

zukow2
30-10-2009, 08:18
więc co w takiej sytuacji zrobić?

adam_mk
30-10-2009, 08:19
To go wyrzuć i znajdź inny... :roll:
Albo żyj z tym, co go masz.
Możesz go jeszcze przerobić, jak masz gdzie.

Tu nie ma żadnych cudów.
Temat znany w najdrobniejszych szczegółach.

Adam M.

zukow2
30-10-2009, 08:21
czyli pomysł z doprowadzeniem pod wkład nie jest za dobry.
czytam na forum ale nie mogę znaleźć konkretnej porady.

niktspecjalny
30-10-2009, 08:38
czyli pomysł z doprowadzeniem pod wkład nie jest za dobry.
czytam na forum ale nie mogę znaleźć konkretnej porady.
Jak to niby chcesz zrobić?Jak go obudujesz to i tak korzystasz z powietrza w pomieszczeniu.Wałkowane już było ,że rury w ogóle nie potrzeba ,więc skoro to ustrojstwo takowego przyłącza nie ma i nie możesz sterować powietrzem zewn.pozostaje zostawić tak jak jest albo wymienić na inny.Możesz jeszcze postawić go w kotłowni.Nie w solano-kotłowni.Dobrze ją z wentyluj i ciesz się że ciekawie rozwiązano w nim system dopalania spalin.Bardzo ciekawie.

adam_mk
30-10-2009, 08:38
Jesteś klasycznym przykładem ciągle powtarzającego się mechanizmu:

Dawać mi tu rozwiązanie, bez zbędnego pierdzielenia...

Tylko, Ty tego rozwiązania nie przyjmujesz, bo jeszcze go nie rozumiesz.
Stan normalny.
MUSISZ stać się ekspertem i wtedy zadecydujesz o swoim konkretnym przypadku - albo odpuść, wezwij kogo, co Ci to zrobi - i zapłać.
A potem uwierz, że zrobił dobrze...

Czytaj, czytaj, czytaj...
I analizuj.
Adam M.

zukow2
30-10-2009, 08:44
no i zapytał się chłop to poszydzili z niego....

zukow2
30-10-2009, 08:48
wiem że ma być dopływ powietrza,najlepiej bezpośrednio do wkładu.Dałem sie namówić sprzedawcy. Teraz rozważam czy da się coś z tym zrobić czy nie.Mogę zaufać fachowcowi który powie żeby zostawić rurę pod wkładem i to wystarczy.Jednak chę podjąć decyzję w oparciu o wiedzę i doświadczenie użytkowników forum.Jakos nie ufam fachowcom w moim mieście bo każdy co innego mówi.

adam_mk
30-10-2009, 09:21
To spisz te różne rozwiązania na kartkach, wrzuć do kapelusza i jedną wyjmij! :evil:

Wyraźnie chyba piszę!
TYLKO TY SAM możesz zadecydować!
Tylko wiedza o problemie pozwoli Ci podjąć dobrą decyzję!
Zacznij jej szukać albo odpuść temat!

Masz problem kominka.
Estetyczno-powietrzny.
DUPERELNY!!!
Pierdoła wzmianki nie warta!

Związana z:

Ogrzewaniem
Wentylacją
Zadymianiem wnętrz
Energooszczędnością
Kosztem utrzymania domu (głównie zimą)
Robieniem sauny w 3 minuty z salonu a lodowni w reszcie domu
Komina!!! (pewnie klinkierek, a dla oszczędności - dziurawy!?)
Kotłowni w salonie - zmiany trybu życia...

I cała masą innych problemów

Przyjęte rozwiązanie ma TOBIE odpowiadać.
Co zaakceptujesz?
Czego nie?

Poczytaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3682619#3682619
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm
http://forum.muratordom.pl/obrzed-gromniczny-tymi-recami-wykonany,t148848.htm?highlight=obrz%EAd%20gromnicz ny
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3738524#3738524

I jeszcze kilka innych.
Adam M.

zukow2
30-10-2009, 09:54
dziękuję za linki.czytałem już dawno.

mam wentylację mechaniczną.Komin systemowy Schiedel rondo +.
Chcę zrobić kominek, do okazyjnego "przepalania".Nie robię kanałów do rozprowadzenia powietrza z kominka.

oczywiście chciałbym mieć minimalne straty generowane przez kominek i komin.Stąd moje pytanie odnośnie tego, czy da się zrobić tak, żeby mój wkład który zakupiłem już :oops: miał skąd czerpać powietrze nie wychładzając pomieszczenia w którym stoi.Na obecny stan mojej wiedzy nie da się, ale może Ktoś ma jakiś pomysł, robił coś takiego.

Instalatorzy w moim mieście upierają się,że jak się zostawi rurę pod wkładem to sam sobie zassie powietrze i to wystarczy.Straty ciepła wynikające z dopływu pow. z zewnątrz można zminimalizować poprzez przepustnicę powietrza pod wkładem.

jeżeli mój problem jest błahy,głupi, to przepraszam. Myślę jednak że forum służy wyjaśnianiu zarówno takich głupich jak i poważnych problemów.

bohusz
30-10-2009, 10:01
Są sytuacje, ze nie sposób doprowadzić powietrze z zewnątrz do spalania. Wtedy wybieramy wkłady bez tej opcji. Są sytuacje gdy mamy doprowadzone powietrze, lub do się doprowadzić, wtedy wybieramy wkłady z tą opcja.

Teraz następna sprawa. Jaki wkład wybrać, jaki duży i o jakiej mocy. Co zresztą jest zwiazane z soba.

Teraz sprawa następna. Jaki kształt wkładu wybrać. Czy z dużą szyba, a moze z mniejszą a bardziej "głęboki" A moze gdy nam nie zalezy na dystrybucji wybrać wkład płytki z duża szybą? NO ale pomieszczenie musi być spore....

Teraz sprawa istotna, czy kominek ma być dla gosci czy do użytku i wspomagania ogrzewania?

No i potem jak pogodzić kształt i wyglad obudowy z jej funkcjalnością i trwałością.
No ale trzeba spracyzować swoje oczekiwania od kominka, dokładnie sprecyzować.
To tyle

bohusz
30-10-2009, 10:06
zukow2
Twój problem nie jest błahy. Jest bardzo istotny dla osób poważnie traktujacych kominek w domu.
No ale wspominasz, ze ma być palenie okazjonalne.
No też zależy co rozumiesz pod tym słowem.
Ale jak to ma być raz na jakiś czas to ja bym radził zastawić jak jest.
Nie wiem jaki salon jest duży?
Po co taka moc? 14 KW?

zukow2
30-10-2009, 10:11
salon 29m2, otwarty (kuchnia 15m2, korytarz 12m2)
Pod pojęciem okazjonalnie mam na myśli raz na 2-3 dni palenie dla klimatu, wieczorami.

wkład doradził mi sprzedawca :oops:
szczerze powiedziawszy chciałem zakupić coś u was ale przeraził mnie termin czekania na wkład.

Mam 2 rozwiązania:
1. zostawiam rurę pod wkładem (tylko czy to rozwiązanie jest dobre??)
2.Próbuję sprzedać wkład i kupić inny.

niktspecjalny
30-10-2009, 10:24
dziękuję za linki.czytałem już dawno.

mam wentylację mechaniczną.Komin systemowy Schiedel rondo +.
Chcę zrobić kominek, do okazyjnego "przepalania".Nie robię kanałów do rozprowadzenia powietrza z kominka.

oczywiście chciałbym mieć minimalne straty generowane przez kominek i komin.Stąd moje pytanie odnośnie tego, czy da się zrobić tak, żeby mój wkład który zakupiłem już :oops: miał skąd czerpać powietrze nie wychładzając pomieszczenia w którym stoi.Na obecny stan mojej wiedzy nie da się, ale może Ktoś ma jakiś pomysł, robił coś takiego.

Instalatorzy w moim mieście upierają się,że jak się zostawi rurę pod wkładem to sam sobie zassie powietrze i to wystarczy.Straty ciepła wynikające z dopływu pow. z zewnątrz można zminimalizować poprzez przepustnicę powietrza pod wkładem.

jeżeli mój problem jest błahy,głupi, to przepraszam. Myślę jednak że forum służy wyjaśnianiu zarówno takich głupich jak i poważnych problemów.

Skoro dotyczy to rury doprowadzającej powietrze z zew.a jak mówisz linki zamieszczone czytałeś i nic w nich nie znalazłeś to pozostaje żebyś ,którąś drogę w końcu wybrał.Dla Świętego spokoju swojego i innych wybierz tą opcję:

Instalatorzy w moim mieście upierają się,że jak się zostawi rurę pod wkładem to sam sobie zassie powietrze i to wystarczy.Straty ciepła wynikające z dopływu pow. z zewnątrz można zminimalizować poprzez przepustnicę powietrza pod wkładem.

Pytanie pierwsze.Będziesz obudowywał kominek?
Pytanie drugie.Gdzie chcesz zamontować przepustnicę?
Pytanie trzecie.Co rozumiesz przez stwierdzenie:

nie wychładzając pomieszczenia w którym stoi.

zukow2
30-10-2009, 10:29
Pytanie pierwsze.Będziesz obudowywał kominek?
tak
Pytanie drugie.Gdzie chcesz zamontować przepustnicę?
na końcu rury pod wkładem
Pytanie trzecie.Co rozumiesz przez stwierdzenie:
powietrze z zewnatrz przy niskich temperaturach i nie używanym kominku może wychładzać .Rura jest pod płytą fundamentową-ok 30cm pospółki+20cm styrpoianu+20cm betonu +podłogówka +wylewka

niktspecjalny
30-10-2009, 10:50
Pytanie pierwsze.Będziesz obudowywał kominek?
tak
Pytanie drugie.Gdzie chcesz zamontować przepustnicę?
na końcu rury pod wkładem
Pytanie trzecie.Co rozumiesz przez stwierdzenie:
powietrze z zewnatrz przy niskich temperaturach i nie używanym kominku może wychładzać .Rura jest pod płytą fundamentową-ok 30cm pospółki+20cm styrpoianu+20cm betonu +podłogówka +wylewka

Co jest z tyłu tego kominka tam gdzie kończy się popielnik?Jak rozumiem twój zamysł, przepustnica będzie wisieć na rurze bez łączenia z kominkiem i niby tam z tyłu(nie widać nic na rysunkach) jak w kominku będzie zbyt gorąco przepustnica w pełnej automatyce ograniczy częściowy dopływ powietrza z zew, i będzie ok?

bohusz
30-10-2009, 10:51
Na wlocie na zewnątrz załóż kratkę z żaluzjami.

Ja jako sprzedawca i wykonawca nie ośmieliłbym się tak doradzić potencjalnemu klientowi...
Zawsze pytam jakie konkretne są oczekiwania wobec kominka i jaka konkretna jest sytuacja w domu klienta.
No i równiż odradzałbym w tym wypadku moje wkłady o mocu 14 KW

adam_mk
30-10-2009, 10:56
Znasz pojęcie syfonu?
W tej rurze zalegnie zasyfonowany korek zimnego powietrza.
Jak go wyraźnie czymś NIE ZAPROSISZ to samo na salony nie wlezie!!!
TEJ rury zamykać nie musisz!!!
Zadbaj o szyber w kominie i zamykany dolot do paleniska.
TYM zapraszasz to zimne z tej rury!

Obudowanie wkładu i pozostawienie wylotu tej rury pod wkładem powoduje, że kominek sam i tylko wtedy, gdy w nim palisz, pobiera z tej rury. Bo pobiera z najbliższego otoczenia wkładu.

Wentylacja mechaniczna...
Zrób nadciśnienie - to rura za wywiew zrobi.
Zrób podciśnienie - to za nawiew.
Zrób zrównoważoną - to tej rury nie ma, nawet jak jest otwarta permanentnie.

Adam M.

adam_mk
30-10-2009, 11:04
Salon masz 29m2.
Dom robiłeś co najmniej "normowy".
Chyba, że nie jesteś normalny!
Że masz własny tartak czy produkcję z drewna!

To znaczy, ze Twoje zapotrzebowanie w MROZY tego pomieszczenie jest nie większe niż 60(W)x 29(m2)=1740 co jest 1,74kW
Popalisz se w tym kominku... całe 10 minut!
Potem - sauna i wyskakiwanie z majtek!
Chcesz tam 14kW zapuścić!
To daje średnio 483W/m2
To ponad ośmiokrotnie więcej niż potrzeba W MROZY!!!

Adam M.

zukow2
30-10-2009, 11:05
Pytanie pierwsze.Będziesz obudowywał kominek?
tak
Pytanie drugie.Gdzie chcesz zamontować przepustnicę?
na końcu rury pod wkładem
Pytanie trzecie.Co rozumiesz przez stwierdzenie:
powietrze z zewnatrz przy niskich temperaturach i nie używanym kominku może wychładzać .Rura jest pod płytą fundamentową-ok 30cm pospółki+20cm styrpoianu+20cm betonu +podłogówka +wylewka

Co jest z tyłu tego kominka tam gdzie kończy się popielnik?Jak rozumiem twój zamysł, przepustnica będzie wisieć na rurze bez łączenia z kominkiem i niby tam z tyłu(nie widać nic na rysunkach) jak w kominku będzie zbyt gorąco przepustnica w pełnej automatyce ograniczy częściowy dopływ powietrza z zew, i będzie ok?

przepustnica miała być po to,żeby zamykać rurę jak się nie pali w kominku a nie po to żeby regulować spalanie.Po to jest min. szyber.
z tyłu za popielnikiem jest wolne miejsce.Nie ma tam żeliwa.


Czy przy tym czego będę wymagał od swojego kominka można zastosować takie rozwiązanie z posostawioną rurą?Z waszych wypowiedzi wnioskuję że tak i nie będzie to miało wpływu na wychładzanie pomieszczenia a wkład pobierze wystarczającą ilość powietrza z zewnątrz.

dziękuję za rady i pomoc w rozwiązaniu problemu(dla mnie ważnego )

zukow2
30-10-2009, 11:07
Salon masz 29m2.
Dom robiłeś co najmniej "normowy".
Chyba, że nie jesteś normalny!
Że masz własny tartak czy produkcję z drewna!

To znaczy, ze Twoje zapotrzebowanie w MROZY tego pomieszczenie jest nie większe niż 60(W)x 29(m2)=1740 co jest 1,74kW
Popalisz se w tym kominku... całe 10 minut!
Potem - sauna i wyskakiwanie z majtek!
Chcesz tam 14kW zapuścić!
To daje średnio 483W/m2
To ponad ośmiokrotnie więcej niż potrzeba W MROZY!!!

Adam M.

zgadza się.chciałem 10 lub 12kw, ale też i wtym przypadku sprzedawca mnie zabajerował.

dom mam enegrooszczędny-ściany 20cm styro 0.031+silka 24cm, płyta fundamentowa (20cm styro +20cm beton), poddasze 30cm wełny 0,035.

bohusz
30-10-2009, 11:18
No to jedyna rada uciekać z ciepłym powietrzem na poddasze.....

adam_mk
30-10-2009, 11:19
Sprzedałbym to komu a kupił jaką miniaturkę...

Albo zamienił u jakiego sprzedawcy.
Ponegocjuj, moze się da...

W końcu - chcesz se popalić...
Potrzebujesz czegoś z naprwdę małym paleniskiem/mocą...
Adam M.

asia81
30-10-2009, 11:25
Witam,

Ja mam troche inne pytanie, ale tez dotyczy kominka :lol:
Nasz kominek ma rozprowadzone ogrzewanie do gornych pomieszczen. Przyszedł majster, zamocowal kominek, zrobil rozprowadzenie u gory. I jest taz, ze z kominka ida na gore dwie rury. Jedna poprowadzone jest ogrzewanie do pokoju syna. A druga ogrzewanie do sypialni, a gdzies w polowie tej drogi jest zrobione rozgalezienie, zeby cieplo szlo dodatkowo do lazienki. pan polozyl nam te wszystkie rury, zaizolowal co trzeba :D . jedyne czego nie zrobil, to nie zainstalowal dystrybutora na kominku, gdyz musialby go przerabiac. Powiedzial zreszta, ze skoro ida tylko dwa kanaly, to dystryputor jest zbedny i wystarczy obudowac kominek. Zrobilismy probe palenia i okazalo sie, ze cieplo nie idzie wlotami do zadnego z trzech gornych pomieszczen. Majster wytlumaczyl, ze jest na razie za maly ciag, ale jak obudujemy to bedzie ok. No to ladnie zaplacilismy i sie pozegnalismy :lol: . Zbliza sie zima, wiec jakis czas temu postanowilismy obudowac kominek, zeby to cieplo w koncu ruszylo na gore. Tu znowu pan z marketu budowlanego doradzil nam, zeby wlasnorecznie z welny izolowanej wykonac ale dystrybutor. No to zrobilismy. Wieczor, czas na probe generalna ogrzewania :lol: . No i sie okazuje chodzac po pomieszczeniach, ze w pokoju syna dmucha cieplo pieknie, w sypialni az milutko, a w lazience? Ano w lazience, gdzie to rozprowadzenie odchodzi trojnikiem od sypialni nico nie ma :cry: . Jest zimno i nawet jak w ten nieszczesny otwor wsadzi sie reke, to nic nie czuc. Wiec co z tym robic? Kuc wylewke, sciagac podlogi i szukac problemu? Czy moze jest jakies sensowne wytlumaczenie tej sytuacji? Dodam, ze majster od kominkow jest w tej chwili w norwegii i tam pracuje:)

niktspecjalny
30-10-2009, 11:31
przepustnica miała być po to,żeby zamykać rurę jak się nie pali w kominku a nie po to żeby regulować spalanie.Po to jest min. szyber.
z tyłu za popielnikiem jest wolne miejsce.Nie ma tam żeliwa.

Skoro chcesz regulować temp. szybrem i palić dwa dni w tygodniu dla "zdrowotności", to daj sobie spokój z rurami przepustnicami. Gdy palisz w kominku i stwierdzisz,że powietrze do spalanie jest ci niezbędne otwórz na zewnątrz rurę.Jeżeli go nie potrzebujesz i nie podpalasz sobie to to ją zamykaj.Do tego zamykania na zew. użyj takiego czegoś o co nie musisz tu pytać.Zresztą jak sam to mówisz nie chcesz regulować spalania.

adam_mk
30-10-2009, 11:33
Poczekać z kijem w garści? :roll:
Na Święta zjedzie.... :-?
Adam M.

(drożny ten kanał? bo moze jaki kłąb wełny wleciał).

asia81
30-10-2009, 11:46
Czyli zalatwic spirale i przedmuchac? jak zakladal, to wydawalo sie wszystko ok. A istnieje taka mozliwosc, ze panowie ktorzy robili wylewki mogli zgniesc ten kanal? Bo szczerze mowiac nie bylo nas przy tym :-?

MCB
30-10-2009, 11:56
Salon masz 29m2.
Dom robiłeś co najmniej "normowy".
Chyba, że nie jesteś normalny!
Że masz własny tartak czy produkcję z drewna!

To znaczy, ze Twoje zapotrzebowanie w MROZY tego pomieszczenie jest nie większe niż 60(W)x 29(m2)=1740 co jest 1,74kW
Popalisz se w tym kominku... całe 10 minut!
Potem - sauna i wyskakiwanie z majtek!
Chcesz tam 14kW zapuścić!
To daje średnio 483W/m2
To ponad ośmiokrotnie więcej niż potrzeba W MROZY!!!

Adam M.

Ciekaw jestem co powiesz na mój kominek. 14kW w gabinecie o powierzchni 21m2 :)
Dlatego też zakupiłem dystrybutor i porobiłem rozprowadzenia do innych pomieszczeń.
Do tego dochodzi jeszcze nawiew rekuperacji i wywiew (nad kominkiem).
Mam nadzieję, że da się wytrzymać. Kominek na szczęście ma front ze składanymi drzwiczkami, przez co tej szybki jest mniej. Jak będzie za mocno promieniował to postawię przed nim taka gustowną drobną krateczkę.
Za miesiąc, dwa zdam dokładną relację.

mcb

zukow2
30-10-2009, 12:12
niestety sprzedawca nie zgodził się wymienić wkład na inny z dolotem.

a może by zrobić dolot tak jak to jest np.tu :http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=725&osCsid=23qcsm7ma9gj3gvjkhg0moov17

niktspecjalny
30-10-2009, 16:15
niestety sprzedawca nie zgodził się wymienić wkład na inny z dolotem.
a może by zrobić dolot tak jak to jest np.tu :

http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=725&osCsid=23qcsm7ma9gj3gvjkhg0moov17

i jeszcze tak przy okazji naucz się wklejać linki.No i z tym dolotem tak zrób.Walczysz z tym dolotem jakbyś co najmniej tego kominka miał używać codziennie.Masz kasę to płać za głupotę.Przeróbki,doloty i inne duperszmity.

zukow2
30-10-2009, 20:41
dzięki za rady.
pozdrawiam

MasterCheat
04-04-2013, 11:35
Witam,

Czy jest jakaś stronka w internecie gdzie można sprawdzić z której strony najczęściej wieje wiatr? W mojej okolicy?

Tak aby doprowadzenie powietrza zrobić od odpowiedniej strony.

Forest-Natura
04-04-2013, 11:53
Witam.
Internet robi z ludzi nie umiejących sobie bez niego poradzić intelektualnych niewolników ...
MasterCheat ... wyjdź kilka razy na podwórko i metodą "na oślinionego palucha" sprawdź ... tudzież możesz czasami popatrzeć na okoliczne drzewa ...
A tak w ogóle to umieszczenie doprowadzenia powietrza po tej czy siamtej stronie świata jest to rzecz na którą nie warto zwracać w ogóle uwagi ... zostało przyswojone przez Szanowaną Redakcję Miesięcznika Murator z bzdur zamieszczanych na tutejszym forum i żartów z tychże bzdur właśnie ...
Jak widać padło na podatny grunt ... :)
Pozdrawiam.

MasterCheat
04-04-2013, 12:27
Spoko dzięki :)

w przyszłym tyg. zalewanie płyty więc wolałem dopytać żeby sobie w kolano nie strzelić :) A w internecie jak to w internecie ile ludzi tyle opinii :)

Jeszcze muszę w kilku innych wątkach zadać parę bzdurnych pytań ;) więc jeszcze tu wrócę:)

Kominki Piotr Batura
04-04-2013, 17:47
Spoko dzięki :)

w przyszłym tyg. zalewanie płyty więc wolałem dopytać żeby sobie w kolano nie strzelić :) A w internecie jak to w internecie ile ludzi tyle opinii :)

Jeszcze muszę w kilku innych wątkach zadać parę bzdurnych pytań ;) więc jeszcze tu wrócę:)

Bardziej istotne jest, byś spadek tej rury na zewnątrz zrobił, a nie pod kominek.

DANIEL SIS
04-04-2013, 21:13
Bardziej istotne jest, byś spadek tej rury na zewnątrz zrobił, a nie pod kominek.


no piotr dobrze radzi, nie bój się wiatru tylko wody, która może się dostać do kanału podczas wiatru. Możesz użyć czerpni powietrza, chyba że się tobie wizualnie nie podobają.
pzdr

ryszard56
09-10-2014, 16:27
Drodzy forumowicze proszę o konsultacje
Jestem na etapie stanu zerowego, mam wymurowane mury fundamentowe z bloczka. Moja ekipa zostawiła tylko otwór na kanalizację. Zastanawiam się jak to powinno być z doprowadzeniem powietrza do kominka ? Ekipa nic mi nie odpowiedziała na to pytanie. Czy powinienem zrobić dojście powietrza właśnie teraz czy jak będą zalewać chudziak?

Dodam że mam kominek w salonie który graniczy z kotłownią i ma wspólny komin. Jest to projekt cezar2g

lesz
09-10-2014, 20:40
wg rysunkow elewacji ten dom jest podniesiony, mozliwy wiec bylby wariant doprowadzenia pow. w izolacji posadzki (jesli jest przewidziane np. z 15 cm styro w podlodze, 5cm/kanal 5cmwys./5cm). nie jest to dlugi odcinek, bo od sciany zew. kotlowni w okolice komina i przez sciane pod sam kominek.
ale trzeba by czerpnie zabezpieczyc jakos przed zwierzakami czy zasypaniem sniegiem.

NIE wiem jak to wplynie na mostki termiczne, jak jest poprawniej oraz jak to wypada w porownaniu z kanalem prowadzonym pod chudziakiem.
W sumie sam jestem ciekaw - czy ktos kiedys porownywal te 2 sposoby?

bolek1
10-10-2014, 09:59
A nie lepiej zastosować komin systemowy TONA tec plus? Jak to producent pisze: "system kominowy z niezależnym poborem powietrza dla wszystkich paliw". Mam ten sam dylemat ponieważ nie mam doprowadzenia pow. pod posadzką i zastanawiam się nad zastosowaniem tego komina żeby nie pruć chudziaka. Ma to szansę działać przy małym kominku (6-8 kW) ?




wg rysunkow elewacji ten dom jest podniesiony, mozliwy wiec bylby wariant doprowadzenia pow. w izolacji posadzki (jesli jest przewidziane np. z 15 cm styro w podlodze, 5cm/kanal 5cmwys./5cm). nie jest to dlugi odcinek, bo od sciany zew. kotlowni w okolice komina i przez sciane pod sam kominek.
ale trzeba by czerpnie zabezpieczyc jakos przed zwierzakami czy zasypaniem sniegiem.

NIE wiem jak to wplynie na mostki termiczne, jak jest poprawniej oraz jak to wypada w porownaniu z kanalem prowadzonym pod chudziakiem.
W sumie sam jestem ciekaw - czy ktos kiedys porownywal te 2 sposoby?

kurczak81
29-01-2015, 11:18
Witam,
poczytałam co nieco o dolocie powietrza, ale że jestem laikiem to proszę o doradztwo.
Na rysuneczku 01 301596 zaznaczyłam gdzie kominek i jak chcemy poprowadzić rurę dolotu powietrza do kominka (kolor zielony). Rysunek 02301597 przedstawia jak to realnie będzie biegło, nie mam aktualnego zdjęcia salonu, więc jakieś stare wygrzebałam.
Dodam, że: kominek ma być tylko kominkiem, fajnie wyglądać i dawać klimat, nie będzie dogrzewał pomieszczeń itp
Teraz pytania:
1. Czy rura 150mm będzie wystarczająca? Czy należny zamontować o szerszej średnicy?
2. .Czy należy ją ocieplać?
3. Jak głęboko zakopać rurę? Wiem, że ma być spadek (obecnie jest tam sam piach, wybrany piach pod chudziak, styropian itp)
4. Czy długość ponad 6m jest jakąś przeszkodą?
5. Czy jeszcze o czymś nie wiem, zapomniałam :)

Z góry dziękuję za pomoc

Kominki Piotr Batura
29-01-2015, 11:44
1. Starczy, do większości kominków za dużo.
2. Zakop w piachu, nie ocieplaj.
3. Jak najpłycej pod chudziakiem. Spadek hydrauliczny na zewnątrz.
4. Nie.
5. Chyba nie :)

Zdjęcia nie działają, ale niepotrzebne.

kurczak81
29-01-2015, 17:05
Jeszcze jedno pytanie :) Mąż pyta czy możne być rura 110mm? Czy to za mało?

Kominki Piotr Batura
29-01-2015, 18:07
Jeszcze jedno pytanie :) Mąż pyta czy możne być rura 110mm? Czy to za mało?

Powiedz mężowi, że to wynika z gabarytów i rodzaju zastosowanego paleniska. Jeśli nie macie na oku jakiegoś potwora, lub urządzenia o specyficznym zapotrzebowaniu na powietrze, dla 90% kominków starczy 110...