PDA

Zobacz pełną wersję : powietrze do kominka



bendzamin
05-05-2006, 20:56
Jakiej srednicy zastosowaliscie rure do doprowadzenia powietrza do kominka?

rafalg
05-05-2006, 21:11
Witam,
Ja dałem fi100. Taką mi sugerowali fachowcy z kominkami

bendzamin
05-05-2006, 21:17
mi mówili ze 160 i zastanawiam sie czy nie bedzie za duża

rafalg
05-05-2006, 21:51
Taka też jest ok. Zależy też gdzie chcesz ją położyć. Ja mam w posadce. A grubość posadzki u mnie to ok 120. Więc w fi 160 nie zmnieściłbym.

bendzamin
06-05-2006, 05:55
chce ja dac w formie litery U pod ławami zeby powietrze wlatujace do mieszkania było czesciowo juz ogrzane.

AnonimGall
06-05-2006, 06:05
też właśnie muszę wkopać pod ślepą wylewkę i nie wiem w końcu czy 16 czy 10...?

Wakmen
06-05-2006, 10:07
chce ja dac w formie litery U pod ławami zeby powietrze wlatujace do mieszkania było czesciowo juz ogrzane.
Takie rozwiązanie jest dość niebezpieczne. W razie dostania się jakiś nieczystości, gryzoni, płynów to będą zalegać i ... nigdy nie wiadomo co z tego może wyniknąć. Lepszym rozwiązaniem jest spadek na zewnątrz budynku.

anpi
06-05-2006, 10:16
chce ja dac w formie litery U pod ławami zeby powietrze wlatujace do mieszkania było czesciowo juz ogrzane.

Też myślałem o taki rozwiązaniu - żeby przejść z rurą tym samym przepustem w fundamencie, przez który przechodzi kanalizacja - ok. 70 cm pod poziomem gruntu.

We wtorek spotykam się z instalatorem na budowie - zobaczymy co powie :roll:

Wakmen
06-05-2006, 11:24
chce ja dac w formie litery U pod ławami zeby powietrze wlatujace do mieszkania było czesciowo juz ogrzane.
Kolejna sproaw to odcinek, powiedzmy nawet 8m nie podnisie o kilka stopni temperatury powietrza dolotowego gdyż jest to zbyt krótki odcinek lub powinno być zastosowane rozwiązanie jak w gruntowych wymiennikach ciepła.

iga9
06-05-2006, 18:41
Ja mam fi 160 (ale teraz zaluje - spokojnie moze byc fi 100). Poniewaz mam mocno podniesiony poziom gruntu wyjscie za zew. pod posadzka byloby pod ziemia, wiec bede miala wygiete kilankiem wentylacyjnym na ociepleniu i wyjscie ponad poziomem gruntu na scianie budynku.

bendzamin
06-05-2006, 19:32
no to teraz to juz zgupiałem nie wiem jak to wykonac a sciany juz za tydzien beda robione.
Robiac ze spadkiem i tak wyjdzie mi pod ziemią zakonczenie i trzeba dac kolanko.

KAS01
06-05-2006, 21:28
Na wyjściu z budynku dałem na rurę PCV (160mm) to:
http://www.darco.com.pl/gfx/pl/katalog/ss127klo.jpg+http://www.darco.com.pl/gfx/pl/katalog/ss118kp.jpg+http://www.darco.com.pl/gfx/pl/katalog/ss119kss.jpg+http://www.darco.com.pl/gfx/pl/katalog/ss117cznp.jpg
Wszystkie kształtki firmy Darco (http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=10#poz)
Wyszło coś takiego:
http://img165.imageshack.us/img165/3314/0ciepleniedzie32421104060065od.th.jpg (http://img165.imageshack.us/img165/3314/0ciepleniedzie32421104060065od.jpg)
Zdjecie można powiększyć.

anpi
06-05-2006, 22:20
Kas, bardzo fajne rozwiązanie. Jakie koszty?

KAS01
06-05-2006, 22:38
80zł

JACKIE P
06-05-2006, 22:55
nie zapomnijcie też o usytuowaniu nawiewu wobec stron swiata /ważna rzecz/ - tylko od zachodu lub ew. południa - najwięcej wiatrów z tych kierunków, które ułatwiają nawiew. Przy usytuowaniu nawiewu od wschodu jest możliwośc, że wiatr zachodni będzie wytwarzał podciśnienie i skutek będzie odwrotny.
pozdrovka

anpi
06-05-2006, 23:02
80zł

Za wszystko? :o

KAS01
06-05-2006, 23:14
To jest cena tych elementówm które pokazałem na obrazkach. Były do tego jeszcze dwie złączki wewnętrzne.

anpi
06-05-2006, 23:40
To jest cena tych elementówm które pokazałem na obrazkach. Były do tego jeszcze dwie złączki wewnętrzne.

No to półdarmo. Bardzo mi się to podoba, chyba też sobie coś takiego sprawię.

jurand79
07-05-2006, 09:57
Chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz - zależy czy dajemy powietrze tylko do spalania (tak jak np do stojaku pod Tarnavę) czy mówimy o powietrzu do DGP. Jeśli tylko do spalania to dałbym sobie spokój z wstępnym podgrzewaniem przez GWC - szkoda jego energii...
Ja mam zamiar dać powietrze do spalania bezpośrednio zza ściany a powietrze do podgrzewania przez kominek tylko z wnętrza domu lub z GWC. Na GWC chcę zrobić przepustnicę, którą będę mógł kierować powietrze bezpośrednio do wnętrza domu lub pod kominek...

iga9
07-05-2006, 12:24
KAS01- dokladnie tak jak ty chce to rozwiazac.

jurand79 to o czym pisze to juz wyzsza szkola jazdy. Ale bardzo mie ten temat ciekawi, wiec wybacz - ze moze glupi (ale laikiem jestem) zapytam :
1. W Tarnavie masz miejsce gdzie bezposrednio podlaczasz pod wklad powietrze do spalania. W innych wkaldach niekoniecznie. Wtedy wylot masz pod wkladem i jesli dobrze rozumie - czesc powietrza zuzywana jest do spalania a czesc idzie w gore miedze pustka pomiedzy wkladem a pbudowa kominka i zuzywana jest do grawitacyjnego DGP. CZy tak? Ogrzewane jest wtedy garacem od dolnej czesci wkladu.
2. Jesli masz tarnave i podlaczone do niej powietrze z zew. do spalania to skad pobiera ona powietrze do dgp, ktore ogrzane rozporowadzasz kalami dgp po domu? Z pokoju? Jesli nie planujesz gwc to jak to rozwiac?
Ja np. nie planuje gwc. Mysle o Tarnavie. Wentylacja grawitacyjna. szczelnie okna pcv. Jeden nawiwnik w kuchni, ktora jest polaczona z salonem. Co mi radzicie?

jurand79
07-05-2006, 13:21
KAS01- dokladnie tak jak ty chce to rozwiazac.

jurand79 to o czym pisze to juz wyzsza szkola jazdy. Ale bardzo mie ten temat ciekawi, wiec wybacz - ze moze glupi (ale laikiem jestem) zapytam :
1. W Tarnavie masz miejsce gdzie bezposrednio podlaczasz pod wklad powietrze do spalania. W innych wkaldach niekoniecznie. Wtedy wylot masz pod wkladem i jesli dobrze rozumie - czesc powietrza zuzywana jest do spalania a czesc idzie w gore miedze pustka pomiedzy wkladem a pbudowa kominka i zuzywana jest do grawitacyjnego DGP. CZy tak? Ogrzewane jest wtedy garacem od dolnej czesci wkladu.
2. Jesli masz tarnave i podlaczone do niej powietrze z zew. do spalania to skad pobiera ona powietrze do dgp, ktore ogrzane rozporowadzasz kalami dgp po domu? Z pokoju? Jesli nie planujesz gwc to jak to rozwiac?
Ja np. nie planuje gwc. Mysle o Tarnavie. Wentylacja grawitacyjna. szczelnie okna pcv. Jeden nawiwnik w kuchni, ktora jest polaczona z salonem. Co mi radzicie?

Co prawda expertem nie jestem :wink: ale powolę sobie odpowiedzieć na twoje pytania...
ad1. Jeśli nie masz pod wkładem podstawy kierującej powietrze wyłącznie do spalania to tak - część zasysanego powietrza jest używana do spalania, reszta ogrzewa się od CAŁEGO wkładu wędrując do kanałów DGP lub wylatując przez kratki w górze obudowy.
ad2. Podstawa pod tarnawę doprowadzająca z zewnątrz powietrze do spalania nie przeszkadza w opływaniu całego wkładu przez powietrze zasysane z zewnątrz obudowy lub też doprowadzonego z GWC na dno obudowy kominka.

Swoją drogą - jeden nawiewnik na cały dom - hmmm... Trochę mało. Jeśli będzie duży, będzie koło niego zawsze chłodnawo... Dlatego właśnie chcę doprowadzić powietrze z zewnątrz do obudowy kominka - zimą od razu ulegnie podgrzaniu. Jeśli zrobi się za gorąco, przepustnicą skieruję powietrze z GWC na dom pomijając wkład kominkowy. A latem - kanałami DGP poleci sobie chłodne powietrze do każdego pomieszczenia :wink: Taka prosta klima... :D

Patos
07-05-2006, 13:27
Rura fi 100mm wkład Tarnava 16kW długość rury około 4,5m ze spadkiem na zewnątrz.

jurand79
07-05-2006, 13:36
Acha - jak już jesteśmy przy kominkach polecam jedną rzecz ku pamięci:
Zróbcie obudowę tak, żeby można było dostać się do niej do środka i odkurzyć raz na miesiąc/kwartał. Tyle się słyszy od ludzi, że kominek z DGP grawitacyjnym "kurzy", bo przy grawitacyjnym nie można założyć filtrów (zwiększone opory przepływu). Lepiej jest nie dopuścić do zasyfienia okolic wkładu, niż później wyłapywać nagromadzony brud na filtrach....

iga9
08-05-2006, 09:39
Dzieki jurand79 :D ja sobie w pelni zdaje sprawe z takiego rozwiazania z gwc i nawet duzo o tym myslalam. Ale, ze dla mnie najlepszy jest gwc zwirowy, a nie oge go sobie zrobic ze wzgl. na warunki glebowe, wiec zrezygnowalam i pozostalam tylko przy zwyklym doprowadzeniu powietrza do spalania. Bede musiala zrobic tylko jakoas przepustnice czy cous, zeby w razie czego zima zamknac doplyw powietrza jak kominek nie bedzie uzywany.
A za ta porade odnosnie odkurzania - dzieki :wink:

bendzamin
26-01-2007, 15:16
temat historia ale zapytam co zrobiliscie aby powietrze nie wlatywało przez rure gdy tego nie chcecie , można w jakis sposób to regulować jakąs przepustnicą tylko jak ja zamonotwać jesli rura wychodzi z posadzki pod kominkiem?

grama
26-01-2007, 17:35
temat historia ale zapytam co zrobiliscie aby powietrze nie wlatywało przez rure gdy tego nie chcecie , można w jakis sposób to regulować jakąs przepustnicą tylko jak ja zamonotwać jesli rura wychodzi z posadzki pod kominkiem?

Jest takie proste urządzonko, nazywane przepustnicą, w sklepach z kominkami dostępne w różnych rozmiarach (na pewno od fi 100 do fi 200) - kawałek rurki z blaszką w środku, sterowaną cięgnem. Koszt to kilkadziesiąt złotych. Myślę, że nie masz się co przejmować, że rura już wystaje z posadzki, ta przepustnica nie jest duża i powinna się bez problemu zmieścić.
Wygląda to tak:

http://sklep.kratki.pl/index.php?DzialID=7&NrStrona=2&ProduktID=306

Wątek o dosyć podobnej tematyce: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1536085