PDA

Zobacz pełną wersję : Odliczenie gruntu przy mieszkaniu



ketiso
01-03-2003, 09:39
Przy zakupie mieszkania u developera wystawiane są faktury VAT na mieszkanie i zaświadczenia dotyczące udziału w gruncie na konkretną kwotę.
Urząd skarbowy przy odliczeniu fakturek VAT sprawa jasna.
Natomiast przy zaświadczeniu o wpłacie kwoty udziału w gruncie urząd skarbowy twierdzi ,że tego nie odliczy.Developer zaś twierdzi,że wszystkim innym odliczali(dotyczy to innych urzędów skarbowych).
Zatem rodzi się pytanie czy urząd skarbowy jest niedouczony czy developer coś kombinuje?
HEJ!

03-03-2003, 07:49
Dokumentem dla US jest akt notarialny a nie zaswiadczenie, tak wiec wydaje mi sie ze US ma racje. Najlepiej dowiedz sie w innych urzedach skarbowych.

03-03-2003, 07:49
Dokumentem dla US jest akt notarialny a nie zaswiadczenie, tak wiec wydaje mi sie ze US ma racje. Najlepiej dowiedz sie w innych urzedach skarbowych.

capri
03-03-2003, 08:08
Wydaje mi się, że developer winien Ci wystawić fakturę zwykłą -nie VAT i nie zaświadczenie - lub zwykły rachunek za grunt.
Na rachunku powinno być napisane np., że wartość przynależnego gruntu do lokalu ... tyle a tyle zł oraz, że udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu zgodnie z aktem not. takim a takim.
Udział w gruncie, czy to procentowo, czy wartościowo powinien być wykazany w akcie notarialnym, jako Twój zakup.
pozdrawiam
Ewa

ketiso
03-03-2003, 14:28
problem jest taki,że możliwość rozliczenia z US to koniec kwietnia ,a akt notarialny będzie dopiero w czerwcu.
HEJ!

capri
03-03-2003, 15:37
nie rozumiem, to czy Ty kupiłeś czy ktoś Ci coś obiecał?
Ewa

ketiso
03-03-2003, 21:57
Mieszkanie jest na etapie odbiorów(poprawy usterek itp). Na 99 % procent nie zanosi się na to aby akt notarialny był spisany wcześniej niż koniec kwietnia(głównie dotyczy infrastuktury itp).
Kwoty wpłat za mieszkanie ponoszę sukcesywnie .całość raty dotycząca akurat gruntu wpłaciłem w 2002. Teraz w lutym wpłaciłem ostatnią ratę -już bardzo małą.
Gdyby ta wpłata była w tym roku to przy odliczeniach w przyszłym miałbym już akt i było by OK,a tak kilka tysięcy może "odpłynąć",chociaż jak twierdzą u developera to dopiero 2 czy 3 US ,który kwestionuje na 400 wydanych zaświadczeń(które nie budziły żadnych problemów w innych US).
Ja akurat jestem sceptykiem i znane mi jest słowo "podpucha".
Problem jest tylko taki,że nie wiem kto tu podpuszcza (developer-mówiący,że nie było do tej pory problemu,,, czy US twierdzący,że tego nie można odliczyć-chociaż też nie widać pewności jak urzędnicy to mówią)
HEJ!

09-03-2003, 19:44
Ja mam podobny problem. Nie mam nic wystawionego na grunt. Wszystkie faktury są na mieszkanie (+vat 7% za rok 2002). US mówi, że gruntu nie odliczy bo już nie ma tej ulgi...gdybym miała jakiekolwiek zaświadczenie, że przynajmniej 100 pln wpłaciłam w 2001...wtedy pewnie wymyśliliby coś innego.