PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek + nadmuch ciepłego powietrza



Przepiura
08-05-2006, 20:11
Witam
Mam pytanie mam zamiar w swoim domku zrobic sobie ogrzewanie kominkowe z nadmuchem ciepłego powietrza do pokoi za pomoca rur.
Powiedzcie mi czy to jest dobra metoda ogrzewania bo słyszałem że to powietrze bardzo brudzi czy to prawda ?
Gdzie mógł bym poczytać lub obejżec zdjęcia jak taka instalacja wygląda lub ewentualnie gdzie kupić?
Pozdrawiam
Przepiura

Funia28
08-05-2006, 23:12
Taki system kominek + rozprowadzanie ciepła nazywa się DGP - wpisz w szukaj - wyrzuci ci dużo tematów.
Pozdrawiam.

darek_wy
09-05-2006, 11:31
Też chciałem to zrobić, ale wcześniej obejrzałem...
Niestety, brudzi mocno. Szczególnie widać to na ścianach przy kratkach, ale także na stropie.
Nie zdecydowałem się, robię kominek bez DGP.

ESKIMOS
09-05-2006, 14:22
Witam
Powiedzcie mi czy to jest dobra metoda ogrzewania bo słyszałem że to powietrze bardzo brudzi czy to prawda ?

To nie jest dobra metoda ogrzewania a już w szczególności przy wymuszonym dmuchawą obiegu gorącego powietrza.
Wiem bo mam.
Ma same wady.
Jest niezdrowa.
Brudzi.
Hałasuje.
Pracochłonna
itd.
Jedyna zaleta to stosunkowo niski koszt eksploatacji.
A ale ten można zachować przy pomocy kominka z płaszczem wodnym albo pieca na drewno czy inne tanie paliwa stałe.

Przepiura
09-05-2006, 15:28
witam
Ale widziałem na Allegro teraz turbinki z jakimis filtrami to tez nie zda rezultatu?
Pytam bo mi zależy na tanim ogrzewaniu bo nie wiem czy nie będe sprzedawał za rok tego domku ,a on jest mały bo kubatura to 324 m3 i nie chciał bym w nią ładować dużo kasy .
Może ktoś by mi mógł polecić coś innego ale też w miare taniego
Pozdrawiam
Przepiura

keny52
09-05-2006, 16:25
witam,
owszem kurzy sie ale mozna i takie instalowac, Twoj wybor. Polecam Ci kominek z plaszczem wodnym poniewaz masz tanie palenie. Wejdzna moja strone....POzdraawiam

efilo
09-05-2006, 17:25
Mam DGP i drugi raz się nie zdecyduje.

Stawiam na kominek z płaszczem wodnym. Doprowadzasz podgrzaną wodę do kotła (to uproszczenie) i grzejesz podłogówką czy grzejnikami, no i podgrzewasz c.w.u. I da się tym sterować.
A czasem przecież wcale nie chcesz grzać kominkiem tylko romantycznie sobie go zapalić wieczorem. A tu gorąc z rury bucha do sypialni. No i klima by się wtedy przydała :lol:
A jak będziesz miał płaszcz wodny to się wykąpiesz gratis :)

Przepiura
09-05-2006, 17:39
Witam
No i chyba macie rację bo widze że wszyscy piszą na NIE .
Ja chciałem sobie zaoszczędzic na kasie bo założenie takiego kominka i rozprowadzenie rur to jest pryszcz i sam bym to sobie zrobił ,a sami wiecie ile kasuja montażyści .
Kupno kominka to koszt ok.3000 do tego rury ,turbinka itd. ok. 1000-2000 czyli w najgorszym przypadku to jest koszt 5000 zł .

Ja mam domek o kubaturze 324 m3 (pow. użytkowa 45 m+ góra 25 m czyli 70 m2 ) i podobny ma sąsiad teraz właśnie zakłada sobie kominek z płaszczem wodnym i płaci za wszystko ( kominek , kaloryfery, rury , bojler do wody itd.)+ montaż - 10000 zł

I tu mam różnicę 5000 zł i dlatego zobaczyłem "światełko w tunelu" że może da się zaoszczędzić
Pozdrawiam
Przepiura

keny52
09-05-2006, 18:06
witam,
pamietajcie o przyszlosci poniewaz drosze jest opalanie gazem lub elektrzcznie a z kominka masz cztery w jednym... pozdrawiam :)

mariobros35
09-05-2006, 18:37
popieram w całej rozciągłości keny52 wiem bo zainstalowałem takich kominków kilkanaście i klięci są zadowoleni

efilo
10-05-2006, 10:03
Widzę że w Szczecinie zrobiło się jakieś polskie centrum kominkowe :D

Swoją drogą Matko Boża klient a nie klijęt (takiej wersji jeszcze nie widziałam :lol: )

PAWPIO
10-05-2006, 10:24
Witam. No i sobie poczytałem i już wszystko wiem, kominek brudzi.
Jestem na etapie projektowania domu w pierwszej wersji o kominku nie było mowy, lecz wszędzie słyszę zrób kominek, zrób kominek. Generalnie nie mam takich potrzeb, żeby usiąść i patrzeć jak iskry skaczą, może robię błąd bo nigdy nie miałem kominka i generalnie nie czuję takiej potrzeby, lecz zastanawia mnie trochę fakt dogrzewania kominkiem, mam darmowy dostęp do opału, i tak sobie myślę że może było by dobrze na jesień czy na wiosnę przepalać i dogrzewać. Tylko powiedzcie czy kominkiem można dogrzać chatę 350m2, czy koszt rozprowadzenia nie będzie zbyt wysoki, czy możecie rozwinąć temat płaszcza wodnego, nic na ten temat nie wiem, jeszcze jedno pytanie, czy kominek z płaszczem wodnym jest już w 100% czysty, czy jednak musze się liczyć przy nie sprzyjającej pogodzie ze od czasu do czasu mi się coś przy kopci do mieszkania, bo jak tak to rezygnuję definitywnie z tego dobrodziejstwa typu kominek.
Pozdrawiam.

Jarzeb
10-05-2006, 11:01
hmm
rzeczywiscie sporo niezadowolonych jak na jedno miejsce.... dziwne
Osobiscie goraco polecam - nie wyobrazam sobie budowac dom i bez kominka, ale to pewnie kwestia gustu
jak juz montowac kominek to spora niedorobka jest brak DGP
a gdy jeszcz ktos ma opal za darmo.....
wogole sie nie zastanawiaj
:wink:

Jarzeb
10-05-2006, 11:06
co do roznic- jak masz instalacje wodna c.o. to pewnie rozsadniej jest z plaszczem - ale warto przegryzc sie przez "szukaj"
co do brudzenia - taka uroda, DGP napewno troche brudzi, ale czy zwykle konwektory zupelnie nie?
pzdr

PAWPIO
10-05-2006, 11:35
Przepraszam. Mam rozumieć że grzejniki które współpracują z piecem gazowym podłącza się również pod kominek?

Jarzeb
10-05-2006, 11:52
Przepraszam. Mam rozumieć że grzejniki które współpracują z piecem gazowym podłącza się również pod kominek?

do tego wlasnie sluzy nade wszystko plaszcz wodny w kominku, dodatkowo albo wylacznie :lol: mozesz podgrzewac ciepla wode uzytkowa itp :
uzyj szukaj a sporo znajdziesz...

pzdr

PAWPIO
10-05-2006, 12:34
Ale czy przy dużym domu taki kominek ma sens, czy jest w praktyce w stanie podgrzać wodę w grzejnikch, i jak wygląda kwestia układu czy może być on zamknięty, bo przy piecu gazowym taki jest wskazany. Bo rozumiem ze na tym układzie będzie pracował piec gazowy oraz kominek wspólnie razem.

Przepiura
10-05-2006, 16:32
Witam
Troche poczytaęłm na ten temat i tyle co wiem to możesz dogrzać i taką chatę ale wtedy musisz mieć kominek o dużej wydajności .
Jest to kominek z płaszcze m wodnym do którego zakładasz normalnie centralne czyli karoryfery i bojler .
Jak masz dostęp do drzewa to ten system podgrzeje ci całąchatę i dodatkowo woda będzie za darmo .
Ale wróćmy do mojego tematu .Zapytałem wczoraj gościa który tródni się sprzedażą takiego rodzaju systemu jak DGP (chodzi o podzespoły)co on sądzi o tym kurzu.
Zobaczcie co mi odpisał


Idzie temu zaradzić stosując filtr taki jak wystawiam na aukcji. Można też
kupić dużo tańsze , ale ja tym nie handluję , bo nie dość , że wyłapują
zbyt mało zanieczyszczeń, to jeszcze tłumią bardzo przepływ powietrza.
Często klienci popełniają błąd włączając nadmuch gdy pokoje są już
wymalowane na gotowo , a pomieszczenie w którym jest montowany kominek
jeszcze w remoncie. Powietrze z zapylonego pomieszczenia zostaje wtedy
wdmuchane do pokoi ogrzewanych. Czasem też jak jest dużo kurzu wokół domu
powoduje te same objawy.
Pytałem też gościa który ma takie coś zamontowany i mówił że jest zadowolony co prawda nad kominkiem ścianę mu troche zaczerniło ,ale mówił że to jest wina zawirowań powietrza w kominie .
Jeśli chodzi o rozprowadzenie do pokoi to nie ma śladu brudu .
Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam
Przepiura

efilo
11-05-2006, 00:42
Pytałem też gościa który ma takie coś zamontowany i mówił że jest zadowolony co prawda nad kominkiem ścianę mu troche zaczerniło ,ale mówił że to jest wina zawirowań powietrza w kominie .
Jeśli chodzi o rozprowadzenie do pokoi to nie ma śladu brudu .
Co o tym sądzicie ?

Otóż ja sądzę odwrotnie. Nie wiem ile ten "gość" ma zamontowany takie coś, ale ja mam dość długo (ładnych sześć lat) i mogę z całą pewnością stwierdzić że pokoje ogrzewane DGP są brudniejsze od pozostałych - nawet od pokoju z kominkiem. Ciepłe powietrze wypluwane z rury, choćby nie wiem jak było przefiltrowane porywa kurz do góry, który następnie osadza się smugami na ścianach i suficie.

PAWPIO - ja zachwalam kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło energii, które może wspomóc ogrzewanie gazowe czy olejowe. Na pewno nie jako jedyne źródło ciepła (głównie dlatego że nie da się tym sterować i trzeba latać z drewnem nawet jak masz już dość).
Co do układu, niestety rozumiesz źle. Kominek jako "kocioł na paliwo stałe" nie może pracować w układzie zamkniętym. Musi byc naczynie wzbiorcze. Oczywiscie jak słusznie zauważyłeś przy piecu gazowym jest dokładnie na odwrót, układ zamknięty nie tylko jest wskazany, ale i jedyny możliwy. Nie jest to sprawa nie do pogodzenia (bo przecież inaczej nie byłoby kominków z płaszczem wodnym). Każda z tych instalacji istnieje oddzielnie a połączone są wymiennikiem, gdzie ciepło z kominka przekazywane jest zimnej wodzie wchodzącej do kotła.
Z tego co kojarzę to teraz już nawet takie kominki z wbudowanym wymiennikiem sprzedają, ale to chyba gorsze rozwiązanie, bo taki wymiennik podobno lepiej jak jest bliżej pieca. (Piszę "chyba" bo powtarzam zasłyszaną opinię)

keny52
11-05-2006, 08:39
witam.
jezeli chodzi o kominek to tylko z plaszczem wodnym iz schladzaczem, niedawno zkolega takiej durzej mocy zamontowalismy w willi trzy kondygnacje bo mial tylko ogrzewanie na gaz , no wielkie rachunki.
dobry kominek o duzej mocy firmy merkury oraz tanie ogrzewanie. pozd.

iga9
12-05-2006, 12:38
Ok w takim razie keny52 napisz nam tu cos o firmach, ktore takie kominki zpw produkuja - jakie montowales, jakie polecasz. Jakie piece z tym wspolpracuja. Jak sie rozni instalcja.
I oczwiscie przykl;adowe ceny: material (ile, komine, ile piec, co trzeba dolozyc do instalacji i za ile?) i robicizna.
Zawsze myslalam, ze to sa bardzo duze koszty a terz wszyscy dookola mnie namawiaja. Zwykly wklad kominkowy + grawitacyjendgp to ok. 6000 i nie grzeje wody.
A ile taka przyjemnosc za komiek z plaszczem wodnym?

Piszcie ile kosztowaly wasze instalacje tego typu. Zglebiam temat. Za ok. 2 miesiace wchodzi instalator na pierwszy etap. Do tego czasu musze miec pewna decyzje i jeszcze zgromadzic wyceny. Moze ma ktos cos takiego w okolicach Poznania?

Marcin_Łódź
12-05-2006, 14:00
to i ja sie podłącze z pytaniem:
Czy ktos zna firmę produkującą kominki z płaszczem do małego domku (100 m2) - i w dodatku bardzo dobrze ocieplonego? - czyli kminki z płaszczem o małej mocy


Bo z tego co widziałem w necie to kominki z płaszczem to od 15KW się zaczynają, a ja szukam około 6 - 8 KW. Czy ktos spotkal sie z takim kominkiem, albo czy ktoś wie czy istnieje możliwość zastosowania jakiegoś rozwiązania (nie wiem, typu jakiś zawór czterodrogowy czy inne sprzęgło hydrauliczne), które pozwoli zainstalować taki kominek w małym domku.
Dodam, że pomieszczenie w którym ma stać kominek to około 23 m2

A tak w ogóle tonajbardziej odpowiadałby mi kominek gazowy z płaszczem wodnym :D
Nie dokłada sie, nie czyści, normalne ogrzewanie gazowe a dodatkowo taki widok ognia: http://www.chazelles.com.pl/kominki-gazowe/ lub: http://www.stylowekominki.pl/galeria_gazowe_helex.html

iga9
12-05-2006, 14:34
No to i ja uzupełnię - pow. użytkowa domu 120 m2. Pomieszczenie z kominiem ma 24m2 + otwarta kuchnia ok. 10m2. Wycieplony standardowo (pth 25 + 14 cm styropian). Wiec warunki troche gorsze, ale generalnie podobne poprzednika. Czy wiec kominek z palszczem bedzie alternatywa w takim wypadku dla kominka z dgp?
Dodam, ze dla mnie glowna wado kominka z dgp jest brud osiadajacy na scianach i suficie. I podobno zadnymi filtrami nie da sie tego uniknac. A im mniejszy dom tym jasniejsze kolory na scianach... Ciekawe co nam doradzicie? :wink: :roll: :D

mariobros35
12-05-2006, 20:37
Ok w takim razie keny52 napisz nam tu cos o firmach, ktore takie kominki zpw produkuja - jakie montowales, jakie polecasz. Jakie piece z tym wspolpracuja. Jak sie rozni instalcja.
I oczwiscie przykl;adowe ceny: material (ile, komine, ile piec, co trzeba dolozyc do instalacji i za ile?) i robicizna.
Zawsze myslalam, ze to sa bardzo duze koszty a terz wszyscy dookola mnie namawiaja. Zwykly wklad kominkowy + grawitacyjendgp to ok. 6000 i nie grzeje wody.
A ile taka przyjemnosc za komiek z plaszczem wodnym?

Piszcie ile kosztowaly wasze instalacje tego typu. Zglebiam temat. Za ok. 2 miesiace wchodzi instalator na pierwszy etap. Do tego czasu musze miec pewna decyzje i jeszcze zgromadzic wyceny. Moze ma ktos cos takiego w okolicach Poznania?
iga9 wspułpracuję z kenym52 ja wykonuję instalację kominka z płaszczem wodnym a on go obudowuje co do firm to mogę polecić dwie 1 www.merkury.win.pl 2 www.kominki.byrski.pl co do współpracy to kominek z płaszczem wodnym może wspułpracować z każdym piecem olejowym,gazowym,elektrycznym c.o a wycenę robocizny i materiałów prześlę ci na meila pozdrawiam

BoBoW
13-05-2006, 06:28
Witam :)

Mariobros35 a ja mam takie pytanie, całkiem laickie:
jak wygląda dokładnie połączenie kominka z piecem c.o. gazowym? chodzi mi o to, czy jest jakaś automatyka sterująca zaworami, pompami obiegowymi i wyłączaniem i włączaniem kotła, czy też ręcznie muszę otworzyć zawory na rurach od kominka gdy palę w kominku i wyłączyć wtedy piec?

pozdrawiam
Tomek

mariobros35
13-05-2006, 07:38
Witam :)

Mariobros35 a ja mam takie pytanie, całkiem laickie:
jak wygląda dokładnie połączenie kominka z piecem c.o. gazowym? chodzi mi o to, czy jest jakaś automatyka sterująca zaworami, pompami obiegowymi i wyłączaniem i włączaniem kotła, czy też ręcznie muszę otworzyć zawory na rurach od kominka gdy palę w kominku i wyłączyć wtedy piec?

pozdrawiam
Tomek
oczywiście że jest automatyka w postaci urządzenia włanczającego i wyłanczającego pompy od kominka w zależności od tenperatury na płaszczu kominka jednocześnie te same urządzenie steruje załanczaniem się pieca gazowego poprzez stycznik elektryczny no i steruje piorytetem ciepłej wody urzydkowej z kominka poprzez zawór trójdrożny

ArekOPC
10-08-2014, 11:57
Witam czytałem kazdy post tutaj i wypowiem sie tak .

Kolego jezeli nie czujesz narazie budzetu na kominek z płaszczem wodnym a dom idzie i tak pozniej do sprzedania to po co przepłacać, te dwa lub 3 lata jakoś wytrzymiesz. Farby nie sa drogie by przemalowac raz na rok pokoje.

Jesli chodzi o centralne ogrzewanie gazowe i kominek z płaszczem wodnym to dobra alternatywa pod warunkiem ze jest dobrany dobry wymiennik płytkowy i grupa mieszająca np. Conect Base z zaworem trojdroznym . Kocioł kondensacyjny odpalasz do rozruchu a na podtrzymanie palisz kominkiem . grzejniki w tym wypadku przy kotle gazowym musiały by być przewymiarowane jesli chodzi o moc a najlepiej jak by to była podłogówka lub scienne ogrzewanie. Co do wody uzytkowej zamiast zasobnika z wezownica wolałbym pompe ciepła powietrzna .

Paweł_K
14-08-2014, 21:45
Witam czytałem kazdy post tutaj i wypowiem sie tak .

Kolego jezeli nie czujesz narazie budzetu na kominek z płaszczem wodnym a dom idzie i tak pozniej do sprzedania to po co przepłacać, te dwa lub 3 lata jakoś wytrzymiesz. Farby nie sa drogie by przemalowac raz na rok pokoje. . .


A czy kolega zwrócił uwagę na daty postów?

:)

eniu
14-08-2014, 21:48
A czy kolega zwrócił uwagę na daty postów?

:)

Oj tam, oj tam....:D