PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga mieszkaniowa 110m2



robercikzs
10-05-2006, 07:09
Do spadku sa 3 osoby: moja zona, ojciec i siostra. Zona i siostra dziedzicza po 1/6, ojciec ma 1/2+1/6. Ojciec i siostra zbywaja swoja czesc spadku przed notariuszem na rzecz mojej zony i wtedy ojciec i zona maja po 1/2 wlasnosci domu jednorodzinnego. Jak wyglada w tej sytuacji ulga mieszkaniowa 110m2 jezeli dom ma 208m2, czyli kaazdy ma po 104m2. Czy wtedy zona nie zaplaci podatku za spadek?

Sarin7
11-05-2006, 07:06
Moim zdaniem aczkolwiek sie myle, w tym przypadku żona po otrzymaniu spadku 1/6 wartości nieruchomoći nie bedzie mogła skorzystać z "szesnastki" w przypadku zbycia swych udziałów przez siostrę i ojca.

a Jeżeli by mogła to zostanie zwolniona z 1/6 + 1/6 czyli z 1/3 wartości 110m2 , a za pozostałe metry domu bedzie naliczony podatek od darowizny

robercikzs
11-05-2006, 14:05
Znalazlem orzeczenie Sadu Najwyzszego, ze jezeli jest wspolwlasnosc, to wtedy ma sie tyle ulgi ile udzialu we wlasnosci, czyli chyba jesli zonaa ma 1/6, to 1/6 razy 110m2.

A jak jest z tymi podatkami? Podatek musza zaplacic wszystkie 3 osoba z osobna, czy moze moja zona za wszystkich po spisaniu aktu notarialnego o zbyciu spadku na jej rzecz.

Te podatki to jest zgroza :evil:

Musze chyba isc do prawnika i zasiegnac opini, bo jesli tesc i szwagierka zbeda spadek na jej rzecz, czyli darowizna jak piszesz, to rowniz moze skorzystac z tej ulgi, bo art.16 jest w ustawie od spadkow i darowizn. Wiem napewno, ze nie moze przekroczyc tylko tych 110m2. Ale wtedy ma juz przez spadek 1/6 wlasnosci i moze to wykluczac ja z tego artykulu. trzeba bylo zostac prawnikiem a nie elektronikiem :wink:

Marcel2000
12-05-2006, 10:47
Do spadku sa 3 osoby: moja zona, ojciec i siostra. Zona i siostra dziedzicza po 1/6, ojciec ma 1/2+1/6. Ojciec i siostra zbywaja swoja czesc spadku przed notariuszem na rzecz mojej zony i wtedy ojciec i zona maja po 1/2 wlasnosci domu jednorodzinnego. Jak wyglada w tej sytuacji ulga mieszkaniowa 110m2 jezeli dom ma 208m2, czyli kaazdy ma po 104m2. Czy wtedy zona nie zaplaci podatku za spadek?
jeżeli zrobicie dział spadku i cześciowe zniesienie wspolwałasności (w I grupie podatkowej, a osoby wymienione do takiej należą) podatku wogole nie bedzie, tam nie ma limitu metrowego :wink:

robercikzs
12-05-2006, 14:09
No, to jest kuszace... :lol:

A jak dokładnie przeprowadzic ten dzial spadku i jak zniesc czesciowa wspolwlasnosc? Czy ten dzial przeprowadzic sadownie, czy u notariusza?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Marcel2000
18-05-2006, 09:28
No, to jest kuszace... :lol:

A jak dokładnie przeprowadzic ten dzial spadku i jak zniesc czesciowa wspolwlasnosc? Czy ten dzial przeprowadzic sadownie, czy u notariusza?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
można i tu i tu,
szybciej na pewno będzie u notariusza, robi się to w jednym akcie notarialnym, warunek tak jak pisałem na priva , że postępowanie spadkowe odbyło się i spadek został zgłoszony do US,
częściowe zniesienie oznacza , że nieruchomość będzie miała nie jednego właściciela, a 2 - po nabyciu spadku było 3 :wink: