PDA

Zobacz pełną wersję : dylemat przy wyborze wkładu firmy Jotul



spawalniczy
10-05-2006, 07:19
Zamierzam wybudować kominek, który będzie ogrzewał dom o powierzchni 120 m2. Parter o powierzchni 60m2 i poddasze użytkowe o takiej samej powierzchni. Kominek będzie stał w salonie (25m2), który połączony jest holem o wymiarach 3x3m z kuchnią o powierzchni 25m2. Na piętro chcę rozprowadzić gorące powietrze grawitacyjnie do czterech pomieszczeń. Dom nowy, podpiwniczony, ściany zewnętrzne z betonu komórkowego o grubości 36 cm, docieplony 6 cm warstwą styropianu.
Mój dylemat polega na wyborze wielkości wkładu. Aktualnie w ofercie Jotula w promocyjnej cenie 5999 zł jest Panorama 18 o mocy nominalnej 15 kW - mniejszy wkład, czyli Panorama 80 o mocy nominalnej 12 kW kosztuje 6380 zł.
Sprzedawca odradza mi montaż większego wkładu motywując to faktem, że zdominuje on salon a poza tym w tym pomieszczeniu może być za ciepło (duża moc wydzielana przez szybę). Czytając forum, natknąłem się na opinie, że lepiej mieć pewną nadwyżkę mocy, poza tym większy wkład bardziej mi się podoba i ma doprowadzenie zewnętrznego powietrza bezpośrednio do komory spalania. Czy ktoś bardziej doświadczony w tej kwestii mógłby rozwiać moje wątpliwości?
Drugi dylemat dotyczy ceny montażu wkładu, obudowy i rozprowadzenia powietrza. Za bardzo prostą obudowę półokrągłą (kominek narożny) z trzema cienkimi elementami z kamienia firma życzy sobie minimum 6000 zł (robocizna + materiały). Do tego koszt podłączenia wkładu 750 zł, rozprowadzenia rur 960 zł i materiały 1960 zł. Łącznie daje to kwotę 9670 zł (nie licząc wkładu). Co sądzicie o tych kosztach? Mi osobiście wydają mi się mocno zawyżone.

Ados
10-05-2006, 07:35
cóż, spece od kominków se liczą, ja za rozprowadzenie z materiałem (6 punktów) i montaż kominka płaciłem 3400, rury podłogowe już z izolacją, za obudowę, bardzo prostą (wygląda to jakby kominek był w ścianie) zażyczyli sobie 3200 +ok 500 za kratki

abromba
10-05-2006, 08:16
Sprzedawca odradza mi montaż większego wkładu motywując to faktem, że zdominuje on salon a poza tym w tym pomieszczeniu może być za ciepło (duża moc wydzielana przez szybę). Czytając forum, natknąłem się na opinie, że lepiej mieć pewną nadwyżkę mocy, poza tym większy wkład bardziej mi się podoba i ma doprowadzenie zewnętrznego powietrza bezpośrednio do komory spalania. Czy ktoś bardziej doświadczony w tej kwestii mógłby rozwiać moje wątpliwości?

Czy Jotul zdominuje Ci salon, to rzecz gustu i obudowy, a pewnie i dobrego wnętrzarza warto się poradzić. Natomiast rzeczywiście grzeje przez szybę strasznie - ja mam Harmony 18 i przy solidnym grzaniu w salonie 33 -metrowym połączonym z kuchnią i szeroko otwartym na hall było ok. 23 - 24 stopni a wilgotność około 30%, co dla mnie było nie do wytrzymania, tyle że wieczorem w salonie rozstawialiśmy pranie, głównie żeby jakoś nawilżyć... :roll:
Natomiast z tą mocą Jotulów to jest chyba jakoś inaczej niż z innymi - tam jest podana moc nominalna i jeszcze jakaś. Moim zdaniem , jeżeli masz dobrze posadowiony kominek (gdzieś w środku) no i oczywiście dobrze zrobione rozprowadzenie, to ten wkład 15 zupełnie powinien Ci wystarczyć na 120 m (ja mam prawie 180m).

spawalniczy
12-05-2006, 07:37
Moim zdaniem , jeżeli masz dobrze posadowiony kominek (gdzieś w środku) no i oczywiście dobrze zrobione rozprowadzenie, to ten wkład 15 zupełnie powinien Ci wystarczyć na 120 m (ja mam prawie 180m).
Jestem przekonany, że wystarczy. Obawiam się tylko, że będzie za mocno grzał w samym salonie, który nie jest zbyt duży. Dlatego pod uwagę biorę mniejszy 12 kW.

kaltam
12-05-2006, 07:59
Mam Panoramę 18 w salonie o powierzchni 37 m2 i wysokości od 1,8 do 6 m (antresola). Całość jest wykonana jako kominek kaflowy (kumulacja ciepła). Po dwóch sezonach grzewczych a w szczególności tej zimy mogę stwierdzić że moc grzewcza + promieniowanie cieplne przez szybą jest bardzo duża. Według mojej oceny dla twoich warunków jest on po pierwsze za duży gabarytowo a przede wszystkim przy pełnym spalaniu będzie bardzo gorąco. Weź pod uwagę, że ogrzewanie kominkiem bardzo wysusza powietrze i doprowadza do spadku wilgotności do nawet 25% - nawilżam powierze na poddaszu w pokoju w którym śpię.
Radzę kupić o mniejszej mocy grzewczej.