PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można dokonać odbioru częściowego domu jednorodzinnego?



golewo
11-05-2006, 07:45
Witam,

Mam problem oczywiście największy z Bankiem i prawem którego nikt nie rozumie;)
Budujemy z kredytu domek, w umowie z Bankiem zaznaczony mamy wstępny termin ukończenia na grudzień 2006, jednakże w tej samej umowie napisano że do czerwca 2006 mamy dostarczyć do Banku odpis z księgi wieczystej w której będzie ujawniony budynek i wpisana własność banku na 1 miejscu. Oczywiście po konsultacji z panią z sądu z wydziału ksiąg wieczystych już wiem że nie będzie wpisane w księdze wieczystej że budynek jest ujawniony dopóki nie dostarczę wyrysu z mapy ewidencyjnej z NANIESIONYM BUDYNKIEM a w starostwie w wydziale geodezji oczywiście mi powiedzieli że na mapie nie mają naniesionego budynku ponieważ on jeszcze nie jest skończony i tym samym nie istniej(!) czyli dopóki nie będzie odebrany to go nei ujawnimy;)
I tu się kółko zamyka (sic) ....jedyna porada od niemiłej pani ze starostwa to taka że może jakoś uda mi się budynek częściowo odebrać (w tej chwili jesteśmy dopiero na etapie kładzenia instalacji) tylko ona nie wie kto i jak i czy wogóle może to uczynić;)
oczywiście bank idzie w zaparte że tak jest w umowie i taki odpis musi być...heheheh
please pomóżcie poradą:)

pozdrawiam
golewo wściekły na prawo

aneska
11-05-2006, 08:26
witaj
odbiorów dokonuje PINB, i tam musisz się dowiedzieć, czy możliwy jest odbiór częściowy twojego domu.
a na początek proponuje ci, żebyś zatrudnił geodetę, który wykona geodezyjny pomiar powykonawczy i przygotuje komplet dokumentów do wykonania wpisu do ewidencji gruntów, a to z kolei stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Yogi66
11-05-2006, 17:56
Oczywiście, że można dokonac odbioru częściowego.
Taki odbiór zgodnie z ustawą musi być poprzedzony kontrola przeprowadzoną przez inspektora PINB.

Piszesz
w tej chwili jesteśmy dopiero na etapie kładzenia instalacji
Dzisiaj mamy już 11 maja. Na dostarczenie zaświadczenia do banku masz czas do końca miesiąca czerwca. Nierealne. Biorąc pod uwagę zakres koniecznych do wykonania jeszcze prac oraz czas na skompletowanie dokumentacji to radzę renegocjować umowę z bankiem lub też wyjaśnić to czego naprawdę bank potrzebuje.

aneska
11-05-2006, 19:03
dlatego radzę jednak zatrudnić geodetę i zrobić ten pomiar powykonawczy, o ile golewo masz wybudowane juz wszystkie przyłącza.
może uda się dokonac wpisu do księgi wieczystej tylko na podstawie wpisu do ewidencji zmian gruntowych. a samego odbioru budynku dokonać gdy faktycznie prace zostaną zakończone.
no a poza tym geodezja powykonawcza i tak będzie potrzebna...

Yogi66, z tymi odbiorami częściowymi to nie taka oczywista sprawa.
np. nasz miejscowy PINB takowych nie robi.
ale to zupełnnie inny temat.

golewo
11-05-2006, 22:29
wielkie dzięki wam za te porady.......dzwoniłęm juz do geodety i umówiłem się na budowie:)
do banku też próbowałem ale tam to jak głuchy telefon - wkółko to samo paplają bo takie mają wytyczne z Wawy a do Wawy za chiny się nie dodzwonię bo takich maluczkich tam nie obsługują;)
będę działał co mogę:)
pozdrowienia

GrześS
12-05-2006, 12:50
...jedyna porada od niemiłej pani ze starostwa to taka że może jakoś uda mi się budynek częściowo odebrać (w tej chwili jesteśmy dopiero na etapie kładzenia instalacji) tylko ona nie wie kto i jak i czy wogóle może to uczynić;)....

z tego co piszesz trudno wywnioskować na jakim etapie budowy jesteś więc porada będzie gdybyś miał :
przyłącza, część do zamieszkania tj. kibelek, aneks kuchenny, coś do spania -w tej części kable elektryczne nie mogą wisieć ściany muszą być pomalowane.
idziesz do PINB z wnioskiem o pozwolenie na częściowe użyktowanie np. w części parteru budynku pokój kuchnia i łazienka

dołączając komplet dokumentów:
- pomiar geodezyjny powykonawczy
- uzupełniony dziennik budowy
- protokoły z odbioru przyłaczy
- protokoły z odbioru instalacji : gazowej, elektrycznej, kominiarz - oczywiście w zakresie którzy oddajesz

idziesz do PINB-u i mówisz, że ci się spieszy - z regóły pracują tam ludzie i w miarę szybko przyjdą na kontrolę i wydadzą pozwolenie na użytkowanie.
prosisz o wydanie zaświadczenia o wybudowaniu też w PINB

z zaświadczeniem o wybudowaniu i opisem i mapą do ksiąg wieczystych otrzymanym w geodezji (ok.150zł) idziesz do KW i piszesz podanie o uwidocznienie (opłata ok 30zł) przy dobrym układzie po 2 tygodniach wydają Ci odpowiedni "kwitek" i możesz spokojnie pokazać go w Banku

a tak na marginesie to gdzie jest twój kierownik budowy - przecież za to mu płacisz