PDA

Zobacz pełną wersję : Kary umowne w umowach - ile???



grer
11-05-2006, 21:07
Witam!
Pilnie proszę o radę:
- na jakim poziomie określić w umowie wysokości kar umownych jakie powinien płacić wykonawca, kierownik budowy i inwestor.

- jakie przypadki podlegaja pod te kary?

Z góry dzięki za dobre rady!

Heath
12-05-2006, 08:29
U mnie jest tak:

1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne w przypadku zwłoki w należytym wykonaniu umowy w wysokości 0,1 % wartości umowy za każdy dzień zwłoki,
2. Zamawiający zapłaci Wykonawcy karę umowną za spowodowanie przerwy realizacji robót z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, w wysokości 0,1 % wynagrodzenia umownego za każdy dzień przerwy (opóźnienia) lub zaległości w zapłacie. Brak zapłaty w terminie powoduje wstrzymanie prac.

poszukaj gotowych umów, są gdzieś na forum.

Jankes
17-05-2006, 13:43
W moich umowach zwykle byla kara za nieterminowe wykonanie zlecenia w wysokosci 1% za kazdy dzien zwloki dla wykonwacy( potracane z wynagrodzenia). Z tymze z zasady to wykonawca kiedy decydowal sie podpisac ta umowe to podawal jaki termin uwaza za niezbedny do wykonania zlecenia( uwzgledniajac przestoje i przerwy technologiczne). I byla klauzula, ze kara nie bedzie egzekwowana w przypadku niekorzystnych warunkow atmosferycznych( roboty na zewnatrz ). DOdoatkowo jest klauzula o koniecznosci wczesniejeszego powiadomienia o innych przyczynach opoznien. Zazwyczaj te zapisy motywowaly wykonawcow, z wyjatkiem jednego, ktory nie wierzyl chyba, ze to zrobimy. Mial totalny zlew i przyjezdzal kiedy chcial. Spoznil sie o miesiac. Potracilismy mu 20%. W innych przypadkach nie zdarzylo nam sie potracac kar. Okna spoznily sie o 2 tygodnie, ale poniewaz zawinil producent profilu i wykonawca uprzedzal nas i informowal na biezaco, potraktowalismy sprawe bez zadnych kar, widzac zaangazowanie i podejscie wykonawcy. Jestesmy zadowoleni z tej wspolpracy mimo opoznienia. Tak wiec kary to jedno, a podejcie indywidualne do wykonawcy to druga rzecz.
Pozdrawiam
Jankes

janrenovate
17-05-2006, 21:16
Nalezało przeciagnac wykonawce do 100dni,mielibyście chałupe za free:)

Tomol
09-05-2007, 16:40
Jutro podpisuję umowę na wykonanie stanu surowego. Mam pytanie jaką wysokość kary umownej mam wpisać za odstąpienie od umowy z własnej winy przez którąkolwiek ze stron?

Pozdrawiam

saper
09-05-2007, 16:57
Mysle ze 1% za dzien zwloki jest OK. Dla rownowagi wpisywalem w umowy ze ja place 1% za kazdy dzien opoznienia w platnosci.

Z odstapienie od umowy 20%.

Kara 0,1% za 1 dzien to przeciez smiech. Gosc spozni Ci sie o ROK hehe i mozesz mu potracic 36%.