PDA

Zobacz pełną wersję : wykusz czy okno dachowe?



tom soyer
03-03-2003, 13:14
co lepsze? jakie sa wady i zalety obu rozwiazan?
kilka mi sie nasuwa ale z Wami na pewno bedzie wiecej ...

januszek
03-03-2003, 13:29
okno dachowe
dużo więcej światła (nie wiem czy to wada czy zaleta)
a poza tym same wady.
problem z przeciekaniem
problem z zaparowaniem okien
problem ze sniegiem (brak światła w zimie)
problem z hałasem
i wiele innych

ps: mam 4 w dachu plus wyłaz też z szybą.

Daark
03-03-2003, 13:49
Lukarny moim zdaniem są lepsze, ale trudniejsze w wykonaniu i droższe. Nie bez znaczenia jest to też dla architektury.
ps. mam 3 lukarny i jedno okno dachowe.

paj^
03-03-2003, 13:51
wszystko jest umowne, na moim dachu nie wyorazam sobie lukarn, poza tym nie podobaja mi sie, okno dachowe maja wady, ale .... jw

03-03-2003, 14:00
lukarna to 'prawdziwy dom', okno połaciowe to taki 'ersatz'.

03-03-2003, 16:04
stwierdzacie to jednoglosnie?!
co przyjdzie dekarz do mnie to radzi mi zrezygnowac z wykuszy/lukarn/kafrow bo .. taniej.
mi przede wszystkim chodzi o zagospodarowanie poddasza a ze nie mam scianki kolankowej zastosowanie wykuszy wydaje mi sie jak najbardziej uzasadnione.

PS: dach kopertowy, w projekcie dwa wykusze "trapezowe" trojokienne.

tom soyer
03-03-2003, 16:05
powyzej to moje info

chcialbym jeszcze was zapytac o ile % calych kosztow dachu jest wstanie podrozyc jeden taki wykusz? chodzi o jakas szacunkowa wartosc ...

03-03-2003, 16:39
Czy wy rozmawiacie o wykuszach czy o lukarnach? Co ma wykusz do okna dachowego?

avzi
03-03-2003, 16:41
Czasami lukarna jest niezastąpiona. W moim projekcie z początku nie miało być żadnych lukarn. Jednak po rozważeniu perspektywy pokoju z czterema oknami dachowymi od strony południowej, postanowiłem zastąpić je jedną szeroką lukarną. W letnie upały pomieszczenia od południa z zamontowanymi veluxami przypominają terrarium w ogrodzie zoologicznym.

Daark
03-03-2003, 16:50
Anonimowy, rozmawiamy o lukarnach - to chyba wynika z kontekstu.
Tom soyer - co do kosztów to musisz niestety sam policzyć powierzchnię i porównać. Tego Ci raczej nikt nie poda - ja np. nie wiem ile kosztował konkretny kawałek dachu. Dekarze mówią że nie warto dlatego, że jest to bardzo pracochłonne. Ja mam lukarny z dachem kopertowym (coś jak naczółek) i w czwórkę nie mogli przyciąć i zamontować dachówek w jeden dzień. Myślę, że dla nich jest to dużo pracy - dłubaniny, a mało kto umawia się na dniówki. Daj do wyceny swój dach w dwóch wersjach i się dowiesz ile jest różnicy. Tak samo zapytaj dekarza.
Czym będziesz krył dach?

tom soyer
04-03-2003, 09:03
z tymi poludniowymi oknami dachowymi to duzo racji. mozna jednak sobie z tym poradzic (rolet, szyba atermiczna). ja mam w projekcie dwie lukarny poludniowo-wschodnia na ogrod i poludniowo-zachodnia od frontu. zastanawiam sie czy nie zrezygnowac z frontowej ze wzgledu na koszty. Na razie mam wyceniam dach z obiema lukarnami - bedzie za drogo to mam z czego rezygnowac.

tom soyer
04-03-2003, 09:03
dach raczej bede kryl blachodachowka.