PDA

Zobacz pełną wersję : galerie regałów i szaf z płyt gipsowo-kartonowych



konstanty91
12-05-2006, 21:54
Na jednej ścianie w pokoju dziennym zamierzam postawić regały/szafę/półki na książki, płyty, TV i audio - jeszcze nie wiem w jakiej formie - i właśnie szukam inspiraji. Podajcie, jeśli znacie, linki do galerii internetowych ze zdjęciami pomieszczeń z regipsami.

mwoznica
16-07-2006, 22:48
podciągam.
interesuje mnie technologia wykonania - jak rozmieścić profile i jak mocować do podłogi - do betonu, czy do wykończonej posadzki?

2112wojtek
17-07-2006, 08:36
interesuje mnie technologia wykonania - jak rozmieścić profile i jak mocować do podłogi - do betonu, czy do wykończonej posadzki?

Jesli budujesz regały czy nisze to chyba robisz to przed polozeniem posadzki , bo jest to element architektoniczny tak samo jak scianka dzialowa.
Czy w ogole montuje sie konstrukcje szkieletowa do posadzki ?
Tylko wowczas jesli jest to niezbedne np wolnostojacy slup lub kolumna. Potrzeby takiej nie ma w przypadku filara czy "dolepionej" scianki.
Kazde polaczenie na sztywno sufitu z podloga dziala tak samo jak dusza w skrzypcach - przenosi drgania i pogarsza akustyke wnetrza.
Jesli stosujesz duze obiciazenia /np.regal na ksiazki/ musisz sie liczyc , ze wzmocnienia trzeba dac gesciej, niz w przypadku zwyklej scianki. Dobrze jesli polki maja w przyszlosci swoja niezalezna konstrukcje tzn profile przeznaczone sa do utrzymywania polek a nie sa przy tym jednoczesnie takze zasadnicza konstrukcja nosna scianki.
To samo tyczy sie polek wykonanych z g-k. W przypadku polek dlugich jednostronnie kotwionych czy mocno obciazonych warto zastosowac plyte z dodatkami wlokniny np plyte typu Fermacel. Dla bardzo duzych obciazen mozna zrezygnowac z plyty g-k a zastosowac plyte ze spienionego polistyrenu lub poliuretanu, wzmacniana siatka z wlokien szklanych np plyta typu Wedi.
Sa to plyty o grugosciach od 4 do 50 mm i chociaz przeznaczone glownie do pomieszczen mokrych to znakomicie nadaja sie na mocne elementy konstrukcyjne .
Plyta taka o gr. 5cm ma wlasnosci mechaniczne w niektorych kierunkach zblizone do wlasciwosci laty drewnianej /swierkowej/o zblizonych wymiarach.
Pamietac nalezy , ze w przypadku konstrukcji g-k zawsze ograniczeniem rozstawu, grubosci, szerokosci jest wymiar samej konstrukcji /5cm/poszerzonej o grubosc plyty lub 2 plyt a wiec minimum ok5- 6 cm /dla obudowy jednostronnej min ok. 8cm dla konstrukcji oblozonej obustronnie.
Mozna czasem stosowac na konstrukcje wezszy profil np przyscienny ale wytrzymalosc takiej konstrukcji jest duzo nizsza i dobrze przewidziec z gory czy mozna zastosowac takie rozwiazanie.

2112wojtek
17-07-2006, 09:32
Przyklad takiej konstrukcji. Polka tv-kinkiet , takie 2in1 :P .
Zdjecie pstrykniete w czasie realizacji , dorysowalem idee polek jakie zostaly pozniej dorobione.
Forma tego "urzadzenia" wynikala troche z architektury pomieszczenia, troche z koniecznosci a troche na zapotrzebowanie inwestora.
Srodkowy slupek podtrzymuje polke z tv-plazma i ma grubosc 8cm, ale tam gdzie widac gniazda/tam tez zostanie ukryte swiatlo/ "pilaster" odstaje od sciany zaledwie 5cm

http://img80.imageshack.us/img80/2627/polkanr6.jpg

Tu nie bylo koniecznosc stosowania mocnych konstrukcji i wytrzymalych plyt, czesc obciązen przejmie sciana i polki kotwione na podobnej zasadzie jak ma system Lack w Ikea /niewidoczne mocowanie półek/.
TV dosyc wysoko, bo to w sypialni a dolna polka musi pomiescic dosyc
ciezkie i duze "klocki" hi-fi oraz pozostalego sprzetu .

mwoznica
17-07-2006, 20:44
serdeczne dzięki za odzew, jednak mam nadal wątpliwości.



Czy w ogole montuje sie konstrukcje szkieletowa do posadzki ?
Tylko wowczas jesli jest to niezbedne np wolnostojacy slup lub kolumna. Potrzeby takiej nie ma w przypadku filara czy "dolepionej" scianki.
Kazde polaczenie na sztywno sufitu z podloga dziala tak samo jak dusza w skrzypcach - przenosi drgania i pogarsza akustyke wnetrza.


zacytuję ze strony rigipsa (pogrubienie ode mnie):
"Profile przyłączeniowe UW mocuje się do posadzek i stropów za pomocą uniwersalnych elementów mocujących, rozmiesz-czonych maksymalnie co 100 cm. Dla uzyskania wymaganej dźwiękoszczelności wszystkie profile mocowane do podłoża muszą być podklejone taśmą uszczelniającą."

więc dlaczego piszesz, żeby nie mocować? ma sie to trzymac tylko ściany nośnej?

2112wojtek
17-07-2006, 22:13
zgadza sie. Profil lezacy mocujesz do podloza, a przedzielony powinien byc tasma tlumiaca lub korkiem od posadzki. Profil lezacy nie laczy wszak sufitu z podloga.Pionowe konstrukcje usztywniajace plyte mocujemy tylko do plyty - koniec profila zas pionowego zeby sie nie przesuwal wpuszczony jest w U ale nie mocowany na sztywno do profila lezacego (tego przymocowanego). :D Wszystko wiec jest tak jak napisano w "regipsach".

mwoznica
17-07-2006, 22:18
:D no właśnie - moje początkowe pytanie - do czego mocować? - dotyczyło właśnie profilu leżącego U. i teraz wszystko już dla mnie jasne - do betonu.