PDA

Zobacz pełną wersję : Ostateczna rozgrywka: sciany silikatowe vs beton komorkowy



MariuszP
03-03-2003, 13:51
Już wykluczyłem inne rodzaje ścian, pozostaly te dwa, co byście polecili dla domku 160m2, parterowy z poddaszem użytkowym? Ziemia na której bedzie stał jest dosyć wilgotna i muszę wybrać materiał który ma najmniejszą nasiąkalność. Izolacja cieplna nie jest ważna bo będzie dodatkowa wartswa styropianu. Co jest tańsze SILKA czy BK o tej samej grubości?

03-03-2003, 13:55
BK od lokalnego producenta jest tańszy.

03-03-2003, 13:56
P.S. A co ma wilgotna ziemia wspólnego z materiałem na ściany?

lechu5
03-03-2003, 15:03
Też miałem identyczny(130m2,24cm+ocieplenie) problem Silka/BK, najpierw byłem 100%zdecydowany na silkę, ale ostatecznie wybrałem BK i jeszcze po drodze walczyłem z problemem jaki BK, żeby optymalnie wybrać paramerty/cena.
Zrezygnowałem bo bałem się niewiadomego: tu i tam pisali że duża wilgotność we wnętrzu budynku, więc nie chciałem sprawdzać, a i statystycznie rzecz biorąc jakoś na forum mało osób budowało z silki, co też mi dało do myślenia.

lechu5

Maciej
03-03-2003, 15:10
Zdecydowanie silkat. Buduję pod Gdynią a silikat zciągałem z Ostrołęki. Bloczki z dostawą na dom 140 + garaż 36m kosztował 7 tyś. O innych zaletach jakie posiada silikat nie wspominając. Pozdrawiam.

Jasiu
03-03-2003, 16:00
Przy wilgotnym podłożu materiał na ściany nie ma znaczenia. Ważna jest IZOLACJA.

Musisz bardzo starannie zrobić izolacje pionową ścian fundamentów, oraz izolacje poziomą pomiędzy fundamentem, a ścianami parteru. Będziesz musiał również wykonać opaskę drenażową. Dokładnie co i jak ci nie napiszę, bo ja mam dla odmiany ziemię b.suchą (piach), ale poczytałem sobie o budowaniu domów w wilgotnuym terenie (można nawet na podmokłym).

A wybór BK czy silka to już inna sprawa - tu nic nie pradzę, bo nie widze jakichś zdecydowanych przewag jednego z nich

Złe pytanie :smile:

MariuszP
03-03-2003, 16:06
OK, bede pamietal, zeby sprawe izolacji zrobic dobrze, takze zrobie drenaż wokół domku, bo obecny jest stary.

Czy są jakies rodzaje silikatow, czy silikato to silikat ? :smile:

Mariusz.

MariuszP
03-03-2003, 19:51
Dużo ciekawostek o silikatach znalazłem na stronie: http://www.silikaty.com.pl. Zaczynam się przekonywać do tej technologii coraz bardziej :smile:

rychu
03-03-2003, 20:32
Ja zdecydowałem się na ścianę potrójną z silikatów Jeśli bym kierował się niewolniczo ceną to są tańsze systemy..Kupować trzeba zimą ze względów na opusty i pilnować wykonawców którzy zepsuć mogą wszystko.Trzeba starannie układać dwuwarstwową izolację termiczną , kotwić ściany drutem ocynkowanym,
wentylować izolację termiczną,pamiętać o poziomych przeciw wilgociwowych itd.Wg mnie pomimo tego co napisałem to znakomite rozwiązanie techniczne

Pepe
03-03-2003, 20:39
A ja za BK na cały dom 130m2 ściany zewn.(24/500) + wszystkie ściany wewn.(24/600) i działowe zapłaciłem 8000 zł (w tym tona kleju).

lechu5
03-03-2003, 21:10
Pepe
Możesz zdradzić kiedy i jaki kupwałeś BK, chciałbym porównać ceny, bo ja podobnie 130m2+ scianki 24cm kl.500 ciągłem Solbet pod czeską granicę i wyszło ciut ponad 10 tys. ale bez kleju.

lechu 5

Ryszardj
03-03-2003, 21:11
Pomyslcie tez o robociznie z BK budujesz sciane jednowarstwowa bez docieplania Silka ktos wspomnial o 3 lu 2 warstwowej + ocieplenie chodzi mi o czas + pieniadz za murowanie Jest latwiej i krocej to tez wezmy pod uwage.Pozdrawiam Ryszardj

lechu5
03-03-2003, 21:11
Pepe
Możesz zdradzić kiedy i jaki kupwałeś BK, chciałbym porównać ceny, bo ja podobnie 130m2+ scianki 24cm kl.500 ciągłem Solbet pod czeską granicę i wyszło ciut ponad 10 tys. ale bez kleju.

lechu 5

MariuszP
03-03-2003, 23:39
Ryszardj: u mnie w projekcie silka jest 2 warstwowa: bloczek + 15cm styropianu.

Jeszcze jedno pytanie: jak obliczyc przyblizony koszt scian zewnetrznych? W kosztorysie wskaznikowym projektu podano mi ilosc m3 bloczkow na sciany, a na stronie producenta bloczkow podana jest wycena sciany za m2.

Ryszardj
04-03-2003, 05:30
O ile pamietam to 1m3 = 0.60m2 czyli 100m3 Bedzie okolo 60m2??? Niech mnie ktos poprawi jak jest inaczej Pozdrawiam Ryszardj

Jasiu
04-03-2003, 07:23
Eeeee...
Żeby 1m3=0.6m2 toby ściana musiała miec ponad metr grubości :smile:
Teoretycznie 1m3=1/<grubość_przegrody_w_metrach>m2
Od tego należy odjąć straty (cięcie) i dodać spoiny.

Chyba, że czegoś nie skubnąłem :smile:

MariuszP
04-03-2003, 08:53
Jasiu: czy "grubość_przegrody_w_metrach" go szerokość bloczka?

inwestor
04-03-2003, 11:17
Gdy brałem silikaty pod uwagę to budowlaniec mi odradzał twierdząc, że są bardzo duże trudności w tynkowaniu (tynkiem tradycyjnym) tynk nie chce się trzymać a nawet jak się uda otynkować to po kilku latach będą kłopoty. Nie wiem ile w tym prawdy może ktoś ma doświadczenia w tym zaktesie. Ze swoich obserwacji mogę potwierdzić bo często widziałem ściany z silikatów z tynkiem w opłakanym stanie. Bardzo często również spotyka się nie tynkowane sciany z silikatów być może z tego powodu.
Pozdrawiam

04-03-2003, 12:58
Widze w tym wade fachowcow od tynkowania a nie wade silikatow.
Ale fachowcy ci maja wady genetyczne, chyba ze nauczyli sie pracy na zachodzie.
Tym kazdy tynk sie trzyma wszystkiego i (o zgrozo) rowny jest

Jasiu
04-03-2003, 13:35
On 2003-03-04 09:53, MariuszP wrote:
Jasiu: czy "grubość_przegrody_w_metrach" go szerokość bloczka?


Jak najbardziej.
Tylko nie wiem, czy Twoja "wydjaność" na m3 obliczona jest ze spoiną i czy uwzględnia straty wynikłe z cięcia bloczków. Nie jest tego dużo, ale piszę o tym, żeby ktoś się nie czepiał :smile:

Czyli z 1m3 bloczków 24x24x59 powinno wyjść
1/0.24 = 4,16(6) m2 muru (+spoina -ubytki)

Tak samo z 1 m3 styropianu wychodzi 10 m2 ocieplenia o grubości 10cm i 8,33 m2 ocieplenia o grubości 12cm i 6,66 m2 ocieplenia grubości 15cm :smile:

Cavallino
04-03-2003, 15:00
Co jest tańsze SILKA czy BK o tej samej grubości?


Silka jest droższa niż tani BK.
Ale tani silikat jest tańszy.

Cavallino
04-03-2003, 15:02
On 2003-03-03 22:11, Ryszardj wrote:
Pomyslcie tez o robociznie z BK budujesz sciane jednowarstwowa bez docieplania


To taki BK który do tego się nadaje będzie duuużo droższy od silikatów.

Pacul
04-03-2003, 15:42
Mariusz, skoro na placu boju pozostały tylko te dwa materiały, to proponuję... ostateczną rozgrywkę zakończyć remisem.
Na ściany zewnętrzne BK jednowarstwowo, a na wewnętrzne silikat(same zalety)- szczególnie na parterze gdzie nie ma ograniczeń związanych z podatnością stropu.

MariuszP
04-03-2003, 16:06
Tu znalazlem ciekawe rozwiazanie: http://www.silikaty.lezajsk.pl/rozwiazania/rozwiazania.php

Najprawdopodobniej wybiore: Dwuwarstwowa ściana zewnętrzna z bloków silikatowych, materiał termoizolacyjny styropian lub wełna mineralna. Tynk wewnętrzny grubości 0,01 m. Cienki tynk zewnętrzny grubości < 0,01 m. A dokladniej, zeby miec porządny wspolczynnik U wybiore bloczki 25cm grubosci + 15cm steropianu i bedzie U=0,21, a to chyba juz dobrze.

Teraz koszty: kosztorys opiera sciany na 320m3. Producent podaje cene takiej kompletnej sciany z ociepleniem na 130zl/m2. Policzylem, ze przy grubosci 0,25cm bloczka koszt bedzie okolo 10tys zl. Moze ktos sprawdzic moje obliczenia? :smile:

RomanP
05-03-2003, 08:36
Jeśli ma być tanio i dobrze to ściana nośna jak najcieńsza. Przy dobrej ekipie możliwa jest ściana z silikatów 18 cm. Tanio i wystarczy. Ciepło uzyskuje się z izolacji.

MariuszP
06-03-2003, 21:10
A czy 18cm silki + 10cm steropianu bedzie dobrze? Slyszalem, ze 15cm steropian jest strasznie drogi.

Jasiu
07-03-2003, 07:55
Cene styropianu podaje się "za m3"

Czyli 1m2 styropianu 15cm kostuje 1.5 raza więcej niż 1m2 styropianu 10cm

Ponieważ cena m3 styropianu FS-15 wacha się od 80 do 120 zł/m3 (w zależności od producenta i rabatów), więc m2 styropianu 15cm będzie kosztować pi razy drzwi od 10 do 20 złotych.

Reasumując - dodatkowe 5cm izolacji styropianem będzie kosztować w okolicy 5 zł za metr kwadratowy ściany

tczarek
07-03-2003, 08:00
Myślę, że BK będzie lepszym materiiałem od sylikatu. Sylikaty są teraz w miarę popularne, ale przy pracach wykończeniwowych lepszy jest BK.
Ja wybrałem BK.
Pozdrawiam

semiramida
09-04-2014, 21:32
ja wybrałam silikaty. z BK będzie poddasze rzadko używane. i do tego BK się nadaje: na domki letniskowe...

pollo_loco
12-04-2014, 10:24
ja wybrałam silikaty. z BK będzie poddasze rzadko używane. i do tego BK się nadaje: na domki letniskowe...

Ja też wyszedłem z tego założenia, dlatego z betonu postawiłem garaż :) A dom z porothermu...

semiramida
16-04-2014, 19:54
faktycznie ten porotherm taki ok? bo stoje przed dylematem czy dokupowac porotherm do dwoch palet co mi zostały z innych budów czy kupic na te poddasze ytonga...

Balto
16-04-2014, 20:31
semiramida: porotherm to taki kiepski i słaby pustak typu max

pollo_loco
26-04-2014, 20:55
semiramida: porotherm to taki kiepski i słaby pustak typu max

Bzdura... MAX to kompletnie inny materiał niż porotherm! Różnica jest zasadnicza, bo MAX to pustaki bez dodatkowych porów, a porotherm (jak sama nazwa wskazuje) te pory ma. Efekt końcowy jest taki, że ceramika poryzowana ma kilkukrotnie lepsze parametry termiczne. Z Porothermu możesz sobie postawić ścianę jednowarstwową i mieć dom spełniający normy. Max bez ocieplenia nadaje się do wymurowania stodoły, letniej altanki albo garażu. MAXy ciągle w budownictwie funkcjonują, bo mają lepszą wytrzymałość na ściskanie i często są po prostu tańsze... Zresztą sam producent porothermu jeszcze kilka lat temu oferował pustaki MAX - co świadczy o tym, że te technologie jakoś tam się uzupełniają. Natomiast rzucenie bez argumentów, że coś jest kiepskie niczego nie wnosi do dyskusji!!

aleksander909
26-04-2014, 23:02
tak, docencie moc porothermu. :lol2:

Balto
27-04-2014, 19:18
Dobra powinienem teraz znaleźć ładną fotkę gdzie leżę na pleckach i łapki mi skaczą ze śmiechu....
W zasadzie fakt, że porotherm ma lepszą izolacyjność od max-a świadczy tylko o tym, że ma więcej powietrza - izolatora w sobie i nic innego. Z racji swej konstrukcji i "grubości" ścianek cieńszych od maxa jest słabszy. Pamiętam jak budując domy z maxa jak się źle ułożyło pustak to ekhm dziurę można było wywalić na poł pustaka.
Przy okazji - z racji zmieniających się wymagań i możliwości jakie dają materiały używane w izolacji (choćby styro czy wełna) maks, porotherm czy coś tam innego pełnią w zasadzie jedynie rolę konstrukcji nośnej, a i to nie do końca, bo muszą być zwykle związane jakąś opaską na górze. Dawno dawno temu kiedy nie było jeszcze takich atrakcji potrafiono budować i z cegły 10-tki, tylko, że ściana miała i pół metra grubości. Były dopuszczone do użycia cegły cementowe czy betonowe których wytrzymałość była circa 5 MPa albo i mniej i też się dało. Ściany w chwili obecnej mają zasadniczo wytrzymać ciężar dachu, ocieplenia i śniegu. Bo szafek nie przykręca się jak do betonu w dwóch miejscach ale do długich listew które są wkręcone w wielu miejsach do ściany, i na ich obciążenie pracuje nie jeden punkt czy fragment ściany, ale cała...

kasiasz1230
09-05-2014, 15:22
faktycznie ten porotherm taki ok? bo stoje przed dylematem czy dokupowac porotherm do dwoch palet co mi zostały z innych budów czy kupic na te poddasze ytonga...
pewnie,ze porotherm:p

kamilb1987b
04-06-2014, 17:42
na ściany nośne nie ma złych materiałów tylko zależy co się chce osiągnąć. ja planuję budować dom pasywny a do tego najlepszy jest materiał który dużo akumuluje czyli o dużej masie i tu albo ściany żelbetowe albo silikat. ze względu na to że chcę budować sam z pomocą rodziny to wybiorę silikat. ale jakbym budował dom energooszczędny to pewnie wybrałbym BK. porotherm też jest fajny bo można go robić na pianie i szybko idzie. to co najtańsze jest najlepsze. najlepiej jest robić ściany dwuwarstwowe niż jednowarstwowe. ale jak ktoś chce szybciej mieć domek i nie bawić się potem w ocieplenie to jednowarstwowa ściana też może być. ale to wszystko zależy co się chce osiągnąć.

Ralfii_VR
11-06-2014, 11:24
A czy 18cm silki + 10cm steropianu bedzie dobrze? Slyszalem, ze 15cm steropian jest strasznie drogi.

Moim zdaniem 10cm to zdecydowanie za mało, minimum 15cm
Ja robię dom z Silka E18 i daje 20cm, ale ja buduje wg wytycznych dla domu energooszczędnego

finf
04-07-2014, 02:35
.. a te ludy dalej tak źle myślą, a później w domu zimno, ogrzewanie kosztuje i grzyb.....

Jeżeli chcesz wykorzystać zalety silikatów - to docieplaj wełną, tynkuj tynkami silikatowymi, silikonowym lub ich mieszaninami zarówno od wewnątrz jak i w środku. Maluj farbami silikonowymi lub silikatowymi...

A jak chcesz gładź w środku, pomalować tanim akrylem, docieplić styropianem i walnąć tynk akrylowy - szkoda kasy na silikat - kup tańszy, lżejszy, cieplejszy, ale także naturalny biały gazobeton, gdyż te bloczki betonowe to tak naprawdę spieniony silikat.

10 czy 15 cm.. to było dobre w PRLu :) na taką ścianę (gazobeton) kładziesz 20-25 cm styropianu, a zakładając dom ok. 120-130 m, parterowy, wentylacja mechaniczna z rekuperacją - lub minimum hybrydowa, przy założeniu, że ogrzewasz dom gazem (metanem) to koszt grubszej warstwy styropianu zwróci się w 2-3 lata.. jeżeli masz ograniczenie na grubość daj minimum 15 cm PIR...

Masz już ścianę z silki... no cóż 25-30 cm wełny...