PDA

Zobacz pełną wersję : Szalowanie fundamentów



zorro
14-05-2006, 11:43
Witam

Mam pytanie odnośnie fundamentów, czy szalunek robiliście od samego dołu fundamentu czy nad wierzchem. Mój KB powiedział żeby w wykopany ma 1,2m fundament dać 20cm podsypki i na to walić beton z "gruchy". Pod wierzchem dopiero dać szalunek (30cm względem gruntu) w dół + 20 cm nad powierzchnię i w to zbrojenie. Czy to jest zgodne ze sztuką budowlaną w/g mnie szalunek powinien być od samego dołu wykopu> Na jaką szerokość robiliście fundament pod budynek jednopiętrowy (bez piwnic) a jaki przekrój zbrojenia.
Pozdrawiam

poltomy
14-05-2006, 12:18
Jak masz zwarty grunt i sie nie obsypuje to mozesz nie robic szalunku tylko powinno sie dac folie, zeby woda z betonu nie wsiakala w ziemie. Co do zbrojenia to raczej powinno byc na dole fundamentu.
Poltomy
-------------------
Chcialem dobrze a wyszlo jak zawsze.

dejna
14-05-2006, 12:22
Przeczytaj 50 razy ten topik http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=26837 ale wez go dobrze przeczytaj, kup sobie miarke. Dskowania nie musisz dawac do dna jesli grunt sie nie obsypuje.

HenoK
14-05-2006, 13:15
Witam

Mam pytanie odnośnie fundamentów, czy szalunek robiliście od samego dołu fundamentu czy nad wierzchem. Mój KB powiedział żeby w wykopany ma 1,2m fundament dać 20cm podsypki i na to walić beton z "gruchy". Pod wierzchem dopiero dać szalunek (30cm względem gruntu) w dół + 20 cm nad powierzchnię i w to zbrojenie. Czy to jest zgodne ze sztuką budowlaną w/g mnie szalunek powinien być od samego dołu wykopu> Na jaką szerokość robiliście fundament pod budynek jednopiętrowy (bez piwnic) a jaki przekrój zbrojenia.
Pozdrawiam

To co proponuje ci kierownik budowy, to typowy fundament betonowy z wykonanym na górze wieńcem żelbetowym. Nie widzę jedynie uzasadnienaia do podsypki pod fundamentem (może źle zrozumiałeś kierownika budowy).
Sądzę, że kierownik budowy posiada dużo większą wiedzę na temat konstrukcji Twojego budynku i warunków posadowienia (nośność gruntu) niż wszyscy uczestnicy tego Forum.
Jeżeli takie rozwiązanie jest w projekcie to jest ono poprawne.
Jeżeli nie - to wymaga z pewnością potwierdzenia projektanta - konstruktora.
Rezygnacja z szalunku może być uzasadniona w gruncie spoistym, jednak należałoby w takim wypadku oddzielić fundament od gruntu przy pomocy np. folii.
Szerokość fundamentu wynika jego obciążenia i z warunków gruntowych - powinna być obliczona.

Więcej uwag na temat fundamentów znajdziesz w wątku:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1177618&highlight=#1177618

Pawel78
14-05-2006, 15:05
1,2m i pionowe ściany poczekaj na PIP.

Geno
14-05-2006, 20:55
Witam

Mam pytanie odnośnie fundamentów, czy szalunek robiliście od samego dołu fundamentu czy nad wierzchem. Mój KB powiedział żeby w wykopany ma 1,2m fundament dać 20cm podsypki i na to walić beton z "gruchy". Pod wierzchem dopiero dać szalunek (30cm względem gruntu) w dół + 20 cm nad powierzchnię i w to zbrojenie. Czy to jest zgodne ze sztuką budowlaną w/g mnie szalunek powinien być od samego dołu wykopu> Na jaką szerokość robiliście fundament pod budynek jednopiętrowy (bez piwnic) a jaki przekrój zbrojenia.
Pozdrawiam

Trochę chaotycznie napisaen ale jakąś namiastkę daje. Podsypkęz regyuły daje się wtedy kiedy naruszono grunt rodzimy w dnie wykopu albo został przemarzniety/uplastyczniony, i trzeba go było usunąć ,ewentualnie dno wykopu nie jest równe- zastępuje się podsypką z piasku,tłucznia albo żwiry odpowiednio zagęszczoną - zbrojenie jeśli łąwa jest zbrojona wtedy powinno być min. 7,5 cm nad podsypką - ewentualnie stosuję chudy beton i wtedy otulina może mieć zamiast 7,5 cm tylko 4,5 cm. Zbrojenie z reguły to co najmniej 4xfi10 plus strzemiona np. z fi6 różnie od 50 do 25 cm w rozstawie. Nie zawsze się zbroi łąwy betonowe ale jest to zalecane ze względu na raczej nieczesty przypadek zbadania gruntu i wg tego wykonywanego projektu ławy fundamentowej.

15-05-2006, 07:23
zorro - zrobiłem tak podobnie jak proponuje Twój kierownik ...
szalunek tylko nad terenem
ale nie robiłem wieńca górą ... a tak jak proponuje Poltomy - czyli zbrojenie dołem ...
podsypka dałem dlatego aby wyciekające z betonu mleczko cementowe nie trafiło do ziemi - a na podsypke - tworzac tym samym z mieszanki piaskowo - zwirowej - namiastke chudego betonu ...
zmniejszyłem też warstwe podsypki (w stosunku do proponowanej przez Twojego kierownika ) do 5 - 8 cm (bo w wykopie nie ma mozliwości dobrze jej zagęscic ze wzgledu na ciasnote i ryzyko osypania sie ziemi ...)

pzdr

HenoK
15-05-2006, 10:11
podsypka dałem dlatego aby wyciekające z betonu mleczko cementowe nie trafiło do ziemi - a na podsypke - tworzac tym samym z mieszanki piaskowo - zwirowej - namiastke chudego betonu ...
zmniejszyłem też warstwe podsypki (w stosunku do proponowanej przez Twojego kierownika ) do 5 - 8 cm (bo w wykopie nie ma mozliwości dobrze jej zagęscic ze wzgledu na ciasnote i ryzyko osypania sie ziemi ...)

pzdr
Właśnie ze względu na trudności z zagęszczeniem podsypki nie powinno się jej stosować zastępując chudym betonem.
Ponadto chudy beton dostatecznie zabezpieczy ławę fundamentową przed utratą mleczka cementowego, czego nie można powiedzieć o podsypce, nawet najlepiej zagęszczonej.
W przypadku ławy betonowej wykonywanej bez szalunku można nie komplikować sprawy i wylać beton do wykopu wyłożonego folią budowlaną - zabezpieczy ona beton przed utratą mleczka cementowego, a jest dużo tańsza od szalunku. Oczywiście jeżeli grunt jest dostatecznie spoisty i wykopy nie są zbyt głębokie (patrz ostrzeżenie przed PIP).

Andrzej.K
17-11-2011, 21:33
o jakiej podsypce wy mówicie wczoraj sciągnołem jeszcze 40 cm i mam sam żwirek jaka ziemia pod findamentem o czym wy mówicie?

jajmar
17-11-2011, 23:36
o jakiej podsypce wy mówicie wczoraj sciągnołem jeszcze 40 cm i mam sam żwirek jaka ziemia pod findamentem o czym wy mówicie?

a Ty z jakiej bajki się urwałeś ?

Raźny
20-11-2011, 20:53
A ja przestrzegam przed szukaniem oszczędności na chudziaku. Chudziak ma jeszcze jedną istotną rolę.

Jeśli ktoś wykłada wykop pod ławę folią. Owszem oszczędzi nieco na koszcie betonu ale naraża się na większe koszty później. Podczas instalacji elektryki. Czytałem niedawno, że folia, papa może (a raczej na pewno to zrobi) zablokuje uziom i swobodny odpływ prądu i będzie problem miał elektryk. Będzie problem miał elektryk Ty za to zapłacisz. Miedziane pręty są chyba kosztowne zwłaszcza gdy trzeba zainwestować w kilkadziesiąt mb. Jak znajdę źródło to jutro przytoczę o co dokładnie chodzi.

Tomek73
20-11-2011, 21:43
Nie jest tak straszniej jak piszesz. W ławach robi sie uziom fundamentowy. Ale równiez mozna go zrobić wokól domu, z bednarki wokół budynku, wbijanych szpilek albo z profilowanej w okrąg bednarki (AH). Nie trzeba tez robic tego z miedzi. 99% uziomów jest wykonana z pocynkowanej stali. Natomiast plusem uziomu fundamentowego jest jego długowiecznośc. Zwykły uziom tyle nie wytrzyma.