PDA

Zobacz pełną wersję : Komu zgłosić budowę przyłączy?



qdlaty
15-05-2006, 10:12
Gdzie się zgłasza budowę przyłączy wod-kan?
Myślałem, że w gminie. I po 30 dniach mogę robić.

Mój wykonawca twierdzi, że on zgłasza w zakładzie komunalnym i od razu robi.
Ma rację?

Qdlaty

anpi
15-05-2006, 10:38
Zgłasza się w starostwie. Ale jest też druga możliwość - bez zgłoszenia. Wtedy musisz mieć tylko projekt zrobiony, jeśli dobrze pamiętam. Ostatnio pisali na ten temat w Muratorze.

Najlepiej zadzwń do starostwa i dowiedz się jak to załatwić bez zgłaszania. Ja zgłaszałem (dla świętego spokoju, żeby mieć papierową "podkładkę").

Tomek23
15-05-2006, 11:56
Gdzie się zgłasza budowę przyłączy wod-kan?
Myślałem, że w gminie. I po 30 dniach mogę robić.

Mój wykonawca twierdzi, że on zgłasza w zakładzie komunalnym i od razu robi.
Ma rację?

Qdlaty

Ja zgłaszałem w starostwie. Powiedzieli mi, że tego typu prace wymagają obowiązkowego zgłoszenia, chyba że miałeś projekty przyłączy dołączone do projektu budowlanego i uzyskałeś pozwolenie na budowę domu z przyłączami – wtedy nic nie zgłaszasz.

Janewa
15-05-2006, 12:06
Zgłaszałam w Wydziale Architektury, tam skąd otrzymałam pozwolenie na budowę. Obecnie nie wymaga się pozwolenia na budowę przyłączy, ale należy dokonac zgłoszenia.

Daroll
15-05-2006, 14:02
Witam.
To ja juz nic nie kumam:( mi powiedzieli w wodociagach ze musze miec obowiazkowo projekt przylaczy?? Jeden projekt jest zrobiony ogolnie dla calego osiedla ( jakies 19 domkow) a teraz kazdy ma sobie jeszcze zrobic indiwdualnie od domu do studzienek????????????
Za taki projekcik chca 800zl :cry:


------------------------------------------
POZDR BEATA :)

qdlaty
15-05-2006, 14:35
Właśnie rozmawiałem z zakładem komunalnym i urzędem gminy (starostwo).
Powiedzieli, że zgłaszam albo w starostwie, albo w zakładzie komunalnym.

Jeśli w starostwie, to powinenem odczekać 30 dni zanim zacznę prace.
Jeśli w zakładzie komunalnym, to mogę zacząć pracę właściwie od razu, jak zakład zaakceptuje mój projekt.
A projekt już mam zaakceptowany, więc np. dzisiaj zgłaszam - jutro robię :)

Janewa
15-05-2006, 15:00
Składając wniosek - zgłoszenie budowy przyłącza wodnego musiałam miec projekt tegoż przyłącza ( w nim jest m.in. projekt studzienki wodomierzowej, uzgodnienia z innymi mediami ), uzgodnienie w ZUD, zgodę właściciela drogi na wykonanie przyłącza i to chyba wszystko...Zatem pozwolenie, czy zgłoszenie to w zasadzie to samo jeśli chodzi o zakres formalności. Przyłącze poza studzienką wykonuje na własny koszt zakład wodociągowo - kanalizacyjny. Tak jest w każdym razie u nas.

Daroll
15-05-2006, 21:27
Składając wniosek - zgłoszenie budowy przyłącza wodnego musiałam miec projekt tegoż przyłącza ( w nim jest m.in. projekt studzienki wodomierzowej, uzgodnienia z innymi mediami ), uzgodnienie w ZUD, zgodę właściciela drogi na wykonanie przyłącza i to chyba wszystko...Zatem pozwolenie, czy zgłoszenie to w zasadzie to samo jeśli chodzi o zakres formalności. Przyłącze poza studzienką wykonuje na własny koszt zakład wodociągowo - kanalizacyjny. Tak jest w każdym razie u nas.


Mieszkamy nie daleko Bytomia ( Chorzow) ale my musimy zaplacic calosc za przylacze sami

izat
15-05-2006, 21:37
projekt, uzgodnienia
zgłoszenie w Starostwie
decyzja gminy zezwalająca na wcinkę
zgłoszenie w wydziale komunalnym
budowa przyłącza
protokół odbioru w wydziale komunalnym
podpisanie umowy i zalakowanie wodomierza

maro74
16-05-2006, 00:06
[quote="anpi"]Zgłasza się w starostwie. Ale jest też druga możliwość - bez zgłoszenia. Wtedy musisz mieć tylko projekt zrobiony, jeśli dobrze pamiętam. Ostatnio pisali na ten temat w Muratorze.

Najlepiej zadzwń do starostwa i dowiedz się jak to załatwić bez zgłaszania. Ja zgłaszałem (dla świętego spokoju, żeby mieć papierową "podkładkę").[/quot

Możesz robić bez zgłoszenia zgodnie z nowym prawem budowlanym. Musisz tylko na koniec zrobić inwentaryzację geodezyjną powykonawczą. I nie daj sobie wmówić, że potrzebne jest zgłoszenie bo wcale nie. Jak chcesz to zgłaszasz ale nie musisz.

maro74
16-05-2006, 00:09
Zgłaszałam w Wydziale Architektury, tam skąd otrzymałam pozwolenie na budowę. Obecnie nie wymaga się pozwolenia na budowę przyłączy, ale należy dokonac zgłoszenia.

Bzdury kolego piszesz, albo Ci tumany urzędasy ciemnotę wciskają. Nie ma obowiązku zgłaszania w obecnym stanie prawnym budowy przyłączy, ale urzędasy tępe łby nie zawsze chyba o tym wiedzą.

Tomek23
16-05-2006, 06:54
Zgłaszałam w Wydziale Architektury, tam skąd otrzymałam pozwolenie na budowę. Obecnie nie wymaga się pozwolenia na budowę przyłączy, ale należy dokonac zgłoszenia.

Bzdury kolego piszesz, albo Ci tumany urzędasy ciemnotę wciskają. Nie ma obowiązku zgłaszania w obecnym stanie prawnym budowy przyłączy, ale urzędasy tępe łby nie zawsze chyba o tym wiedzą.
To Ty kolego piszesz bzdury, a do tego obrażasz kompetentne osoby. Twoje wypowiedzi mogą skutkować nieprzyjemnościami dla osób, które Cię posłuchają. Zerknij na prawo budowlane Art. 30. p 1. który brzmi: ”Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga: 1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21”, a art.29 pkt 20 (czyli objęty powyższym) brzmi: „przyłączy do budynków: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych”. Jasno z tego wynika, że zgłaszać trzeba. Z drugiej strony nawet jakby nie było trzeba, a urząd by sobie tego zażyczył wolałbym zgłosić niż się później z nimi „szarpać” i tracić niepotrzebnie czas i nerwy.

maro74
16-05-2006, 13:20
Ja niestety mam rację.
A mianowicie mówi o tym art 29a ust. prawo budowlane wprowadzony ustawą z dnia 28 lipca 2005 r o zmianie ustawy prawo budowlane oraz o zmienie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 163 poz. 1364) której przepisy weszły w życie z dniem 26 września 2005r. Proszę się zapoznać z tym artykułem a potem zabierać głos. Dodany art.29a daje inwestorowi możliwość realizacji przyłączy bez zgłoszenia. Zobowiązuje natomiast do wykonania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego przyłącza. Do planu tego będą miały zastosowania odpowiednie przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłączy - w zalezności od rodzaju przyłącza - Prawa energetycznego bądź ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Tak na marginesie to przez ludzi z takim podejściem jak Pan to te niedouczone urzędasy robią z petentami co chcą i interpretują przepisy jak swoje widzimisię i ludzie chodzą i klną na nich. Bo wiedzą ,że jak przyjdzie taki miętki ziomek to mu wszystkoo każą zrobić. Ciekawy jestem czy jak by ci niedwuznacznie zasugerowali załącznik w postaci koperty to też byś wolał dać żeby się z nimi nie użerać.

Posiadam pismo GUNB kierowane do wojewodów w całym kraju informujące o tym, że można wykonywać przyłącza bez zgłoszenia !!!. Ponieważ właśnie tępe urzędasy nie mogły sobie z tym poradzić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wystosował takie pismo .Moje jest do wojewody Zachodnop. ale przepisy obowiązuje w całej Polsce. Jak ktoś jest zainteresowany moge wysłać mailem skan.

Arco
16-05-2006, 14:53
Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30.";

maro74
16-05-2006, 15:04
Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30.";

No właśnie. Niech ci "kompetentni inaczej" się z tym zapoznają.

Tomek23
16-05-2006, 22:57
Ja niestety mam rację.
A mianowicie mówi o tym art 29a ust. prawo budowlane wprowadzony ustawą z dnia 28 lipca 2005 r o zmianie ustawy prawo budowlane oraz o zmienie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 163 poz. 1364) której przepisy weszły w życie z dniem 26 września 2005r. Proszę się zapoznać z tym artykułem a potem zabierać głos. Dodany art.29a daje inwestorowi możliwość realizacji przyłączy bez zgłoszenia. Zobowiązuje natomiast do wykonania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego przyłącza. Do planu tego będą miały zastosowania odpowiednie przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłączy - w zalezności od rodzaju przyłącza - Prawa energetycznego bądź ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Tak na marginesie to przez ludzi z takim podejściem jak Pan to te niedouczone urzędasy robią z petentami co chcą i interpretują przepisy jak swoje widzimisię i ludzie chodzą i klną na nich. Bo wiedzą ,że jak przyjdzie taki miętki ziomek to mu wszystkoo każą zrobić. Ciekawy jestem czy jak by ci niedwuznacznie zasugerowali załącznik w postaci koperty to też byś wolał dać żeby się z nimi nie użerać.

Posiadam pismo GUNB kierowane do wojewodów w całym kraju informujące o tym, że można wykonywać przyłącza bez zgłoszenia !!!. Ponieważ właśnie tępe urzędasy nie mogły sobie z tym poradzić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wystosował takie pismo .Moje jest do wojewody Zachodnop. ale przepisy obowiązuje w całej Polsce. Jak ktoś jest zainteresowany moge wysłać mailem skan.

W takim razie zwracam honor. Opierałem się na ustawie przed nowelizacją. Co do koperty do chyba lekka przesada, toż to łamanie prawa. Wypisanie zgłoszenia do 1-2 minuty, na ich formularzu, ich długopisem, w moim przypadku przy okazji odbierania pozwolenia na budowę (projekty w cenie każdy daje w 4 egzemplarzach).

qdlaty
17-05-2006, 08:06
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
Robię bez zgłoszenia - szkoda czekać 30 dni :)

Q.

Tomek23
17-05-2006, 20:37
Mam kolejną odsłonę tematu zgłoszenia przyłączy. Dziś byłem w zakładzie energetycznym w sprawie zgłoszenia przyłącza do odbioru i co ... i proszono mnie ładnie o potwierdzenie zgłoszenia budowy przyłączy. Oczywiście podparłem się o przytaczany powyżej artykuł i usłyszałem, że mogę umówić się z dyrektorem rejonu i mu to wytłumaczyć, oni nie przyjmą i już bo obowiązuje ich dokument wewnętrzny regulujący wymagane dokumenty. Pierwszy wolny termin dyrektora do 29 maja. Jutro jadę ponownie z potwierdzeniem zgłoszenia. Potrzebuję prądu, a nie czekania i dyskusji do dyrektorem.,

qdlaty
18-05-2006, 08:31
Dziś byłem w zakładzie energetycznym....

Ufff,
a Pani Dyrektor zakładu komunalnego sama mi powiedziała, że wystarczy zgłoszenie do niej, a nie do starostwa.

Spoko, przy budowie 3-ciego domu będziemy znacznie mądrzejsi :)