PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie koszty po zakupie działki do...



AAgnieszk@
16-05-2006, 08:12
Witajcie! :P

Ile jeszcze wydam mając już działkę budowlaną z ważnym planem nim wbiję pierwszą łopatę? Architekt zaproponował projekt indywidualny z adaptacją, cena nam odpowiada, ale tak naprawdę co powinna taka adaptacja zawierać?

Tomek23
16-05-2006, 08:56
Witajcie! :P

Ile jeszcze wydam mając już działkę budowlaną z ważnym planem nim wbiję pierwszą łopatę? Architekt zaproponował projekt indywidualny z adaptacją, cena nam odpowiada, ale tak naprawdę co powinna taka adaptacja zawierać?

U mnie wygląda to następująco:

1. Projekt domu - dom na 5 - 1 586,00 zł
2. Warunki przyłączenia do sieci energetycznej - 146,40 zł
3. Warunki przyłączenia do sieci wodociągowej - 0,00 zł
4. Znaczek za wypis z planu zagospodarowania - 5,00 zł
5. Wypis z planu zagospodarowania - 150,00 zł
6. Mapki 1:500 do celów projektowych - 350,00 zł
7. Badania geotechniczne - 500,00 zł
8. Adaptacja projektu (bez elektryki) + projekt zagospodarowania działki - 500,00 zł
9. Projekt przyłącza elektrycznego + adaptacja części elektrycznej projektu - 450,00 zł
10. Projekt przyłącza wodnego - 300,00 zł
11. ZUD - 46,00 zł
12. Dziennik budowy - 20,00 zł

W sumie wyszło 4053,40 zł brutto.

Z powyższego badania geotechniczne są nie obowiązkowe, ale wołałem spać spokojnie. Wszystko załatwiałem sam i dla tego ceny są dość rozsądne. Załatwianie zajęło mi w sumie około 4 godzin

Tamlin
16-05-2006, 21:27
Hmm
a od kiedy płaci sie za wydanie warunków przyłączenia?
wypis z planu - cena zalezy od gminy, u mnie 90 zł
a co z wybudowaniem przyłączy energetycznego i wodnego? -cena zalezy od odległości (woda) a prąd od mocy jaka chcesz mieć
ZUD 46 zł???? sam sobie uzgadniałeś?
4 godziny???? jesteś Superman czy inny Iniemamocny?
Nic nie czekałes na wydanie decyzji??
I zapomiałeś o tablicy informacyjnej - też ze 20 zł

Proponuje ogrodzić teren choćby jakimś najprostrzym ogrodzeniem - pijaczek wpadnie ci do wykopu i będziesz bulić odszkodowania
To co powinna zawierać adaptacja tak naprawdę zalezy od widzimisię wydziału architektury do którego składasz wniosek o pozwolenie. Nalepiej sama tam sie udaj i poproś o aktualne wytyczne - u mnie ostatnio zmienił sie naczelnik wydziału i jutro lecę odebrać projekt do poprawek (mój architekt sporo robił juz adaptacji i wszystko było OK)

Pozdrawiam
Tamlin

Tamlin
16-05-2006, 21:30
Aha no i jeszcze zdjęcie humusu z terenu pod domem 60-80 zl/h pracy spychacza
i wytyczenie budynku przez geodetę myślę że około 1000 zł (nie wiem dokładnie jeszcze tego nie robilem)

Tamlin

Tomek23
16-05-2006, 22:42
Hmm
a od kiedy płaci sie za wydanie warunków przyłączenia?


Z tego co wiem to od zawsze. Oficjalnie nazywa się to "Przedpłata przyłączeniowa" i jest odliczana od opłaty przyłaczeniowej w przypadku podpisania umowy. Jeśli jej się nie podpisze to przepada. Oczywiście mam na to FV



wypis z planu - cena zalezy od gminy, u mnie 90 zł
a co z wybudowaniem przyłączy energetycznego i wodnego? -cena zalezy od odległości (woda) a prąd od mocy jaka chcesz mieć


W pytaniu chodziło o koszty do wbicia pierwszej łopaty. Przyłącza nie wykonuje się po jej wbiciu i nie są wymagane do pozwolenia. U mnie koszt wody to 1000 zł, a prądu 1817,22 zł za 13 kW - przyłącze ziemne (minus przedpłata)



ZUD 46 zł???? sam sobie uzgadniałeś?

Z powyższego wnioskuję, że dałeś więcej. Cóż jak ktoś chce dać więcej żal nie wziąć. Fakt pozostaje taki, że uzgodnienie kosztowało 46 zł. Mam FV, a cennik mojego ZUD jest dostępny pod adresem: http://www.powiatopolski.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_powop&id_zal=571&id_dok=129



4 godziny???? jesteś Superman czy inny Iniemamocny?
Nic nie czekałes na wydanie decyzji??

Załatwianie, nie oczekiwanie. Czytanie ze zrozuminiem się kłania. Przy takim podejściu do dolicz jeszcze namiot do koczowania pod starostwem.



I zapomiałeś o tablicy informacyjnej - też ze 20 zł


Koszt wykonawcy - ma to w umowie.




Proponuje ogrodzić teren choćby jakimś najprostrzym ogrodzeniem - pijaczek wpadnie ci do wykopu i będziesz bulić odszkodowania


Problem wykonawcy - ma to w umowie, a plac jest przekazany protokularnie. Też tak radzę postąpić, no chyba, że będzie budowa systemem gospodarczym.



To co powinna zawierać adaptacja tak naprawdę zalezy od widzimisię wydziału architektury do którego składasz wniosek o pozwolenie. Nalepiej sama tam sie udaj i poproś o aktualne wytyczne - u mnie ostatnio zmienił sie naczelnik wydziału i jutro lecę odebrać projekt do poprawek (mój architekt sporo robił juz adaptacji i wszystko było OK)

Pozdrawiam
Tamlin
To architekt, który bierze pieniądze za adaptację powinien dowiedzieć się co jest w zakresie jego obowiązków. Moim zadaniem akurat w tym przypadku Twoje pośrednictwo jest zbędne. Różnica między Tobą, a mną jest taka, że ja już mam prawomocne pozwolenie, a Ty projekt do poprawek.

Tomek23
16-05-2006, 22:47
Aha no i jeszcze zdjęcie humusu z terenu pod domem 60-80 zl/h pracy spychacza


600 zł za zdjecie humusu i wykonanie wykopu pod fundameny - jutro rano zaczynają kopać, ale to jest owo "wbicie pierwszej łopaty"



i wytyczenie budynku przez geodetę myślę że około 1000 zł (nie wiem dokładnie jeszcze tego nie robilem)

Tamlin

U mnie 400 zł, cena zależy od ilości punktów

Tamlin
18-05-2006, 06:24
Ha Chyba ktos się zezłościł... Miałem taka wene twórczą wieczorkiem i padło na Ciebie...
Ale skoro zaczelismy możemy popisać sobie :)

U mnie nie było żadnej przedpłaty przyąłczeniowej. Czyli ZE bierze "zadatek" zanim co kolwiek zrobi. Zasada nr1 nigy nie dawaj zadatków :) Ale z monopolistą ciężko walczyć...

Moim zdaniem wbicie pierwszej łopaty to jednak kopanie fundamentów lub zdejmowanie humusu ale raczej to pierwsze (oczywiście wg mnie). Sam przyznałeś że wybudowałeś przyłącza czyli były Ci potrzebne. (Można oczywiście wbić pierwszą łopatę bez przyłaczy ale z następną trzeba czekać do wybudowania... lub pożyczać od sąsiada wodę i prąd)

Gratuluję Gminy (ZUD-u) u mnie 160+50 za każde następne

"Nie ważne co piszesz, ważne co inni zdrozumieją" - stara dziennikarska zasada. Czytałeś "Pana Tadeusza" A.Mickiewicza? Jeżeli tak to powiedz jka miał na inię sławny trębacz Wojski. To dopiero sprawdzian czytania ze zrozomieniem (jak odpowiesz to opowiem Ci ciekawą angdotkę snutą przez znawców literatury apropo interpretacji tekstu)
A namiot 1 czy 2 osobowy? :)
Powiedz jeszcze ile czasu czekałeś na poszczególne warunki, wykonanie czy uzgodnienia no i le płacisz firmie budowlanej

Cóż jak widać żyjemy w dziwnym kraju gdzie prawo za miedzą może być zupełnie inne... a urzędnik na stanowisku jest jak szlachcic na zagrodzie-równy wojewodzie...

Pozdrawiam
Tamlin
P.S Nie denerwuj sie tak zostaw sobie troche złości na czas budowy
T.

Tomek23
18-05-2006, 07:47
Ha Chyba ktos się zezłościł... Miałem taka wene twórczą wieczorkiem i padło na Ciebie...
Ale skoro zaczelismy możemy popisać sobie :)


Nie zezłościłem się, ani trochę. Wręcz przeciwnie miałem dobry humor bo następnego dnia było wbicie pierwszej łopaty. Przyjechała ogromna koparka i ściągnięto humus oraz wykopano dołek pod fundamenty. Całość trwała 3,5 godziny.



U mnie nie było żadnej przedpłaty przyąłczeniowej. Czyli ZE bierze "zadatek" zanim co kolwiek zrobi. Zasada nr1 nigy nie dawaj zadatków :) Ale z monopolistą ciężko walczyć...


Tu raczej nie ma nic do gadania. Takie rzeczy precyzuje taryfa zakładu zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. W taryfie EnergiaPro dostępnej pod adresem : http://www.energiapro.pl/klient/taryfa/taryfa_zmiana.pdf w punkcie 9.15 pisze co następuje” Podmiot występujący o wydanie warunków przyłączenia uiszcza przedpłatę w wysokości: a) 120,00 zł dla podmiotów przyłączanych na niskim napięciu” Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, więc odpuść sobie Twoje zasady



Moim zdaniem wbicie pierwszej łopaty to jednak kopanie fundamentów lub zdejmowanie humusu ale raczej to pierwsze (oczywiście wg mnie). Sam przyznałeś że wybudowałeś przyłącza czyli były Ci potrzebne. (Można oczywiście wbić pierwszą łopatę bez przyłaczy ale z następną trzeba czekać do wybudowania... lub pożyczać od sąsiada wodę i prąd)


Przyłaczy przed rozpoczeciem nie miałem. Wczoraj zrobiłem sobie przyłącze elektryczne choć wcele się z tym nie paliło bo sąsiad się zaoferował ze swoim prądem. Co do wody jeszcze nie mam. Firma administrująca wodociągami podłaczy mnie jak już będą funamenty i będzie gdzie wprowadzić rurkę (w mojej gminie nie robi się studzienek, rurka wchodzi bezpośrednio od budynku i tam jest licznik- czyli jakieś 800 zł zaoszczędzone). Cenę za przyłączenie mam już ustaloną.



Gratuluję Gminy (ZUD-u) u mnie 160+50 za każde następne


Raczej starostwa, ale dziekuję.




"Nie ważne co piszesz, ważne co inni zdrozumieją" - stara dziennikarska zasada. Czytałeś "Pana Tadeusza" A.Mickiewicza? Jeżeli tak to powiedz jka miał na inię sławny trębacz Wojski. To dopiero sprawdzian czytania ze zrozomieniem (jak odpowiesz to opowiem Ci ciekawą angdotkę snutą przez znawców literatury apropo interpretacji tekstu)


Przypomnę, że to jest forum budowlane.



A namiot 1 czy 2 osobowy? :)
Powiedz jeszcze ile czasu czekałeś na poszczególne warunki, wykonanie czy uzgodnienia no i le płacisz firmie budowlanej

Cóż jak widać żyjemy w dziwnym kraju gdzie prawo za miedzą może być zupełnie inne... a urzędnik na stanowisku jest jak szlachcic na zagrodzie-równy wojewodzie...

Pozdrawiam
Tamlin
P.S Nie denerwuj sie tak zostaw sobie troche złości na czas budowy
T.

Co do czekania:
- Gmina: 1 dzień
- ZE: 9 dni
- Starostwo na pozwolenie: 11 dni

thomasso
18-05-2006, 14:08
Witajcie! :P

Ile jeszcze wydam mając już działkę budowlaną z ważnym planem nim wbiję pierwszą łopatę? Architekt zaproponował projekt indywidualny z adaptacją, cena nam odpowiada, ale tak naprawdę co powinna taka adaptacja zawierać?

Wstepnie to co mnie czeka
- projekt- gotowy od 1500 PLN w gore, indywidualny- dowolnosc jest duza- sa i za 3000 i takie za 10000
-warunki przylaczy- woda i kan- 100, energetyczne -146 PLN, gaz- nic
-adaptacja projektu, 1200-1500
-plan zagospodarowania terenu-500-700
-projekty przylaczy od 400 do 1500 za kazde
-uzgodnienia ZUD 600
-wylaczenie gruntu z produkcji - 26

To wszystko do PB-pozwolenia na budowe- reszta zalacznikow w/g wymagan starostwa

Pozniej geodeta 450-600-

Tamlin
19-05-2006, 16:06
Hej
Z grubsza by sią zgadzało, pod warunkiem że nie robisz przyłączy. Moim zdaniem skoro robisz projekt idndywidualny to nie potzreba adaptacji - powinien on być od razu przystosowany do warunków miejscowych. Uważam także że Można wynegocjować w cenie projektu indywidualnego projekt zagospodarowania działki.

Mam pytanko do kolegi Tomka, jak to "zrobiłeś sobie przyłącze" wstałeś rano i wpadłeś na taki pomysł? napisz cos wiecej...

A co z wodą na budowę? też od sąsiada? A ile jeżeli można wiedzieć życzy sobie firma administrująca za podłaczenie?

na co czekałeś w gminie 1 dzień?
Gratuluje ZE - 9 dni bez znajomości to chyba rekord świata i okolic
11 dni też nieźle, a który numer pozwolenia masz jeżeli można wiedzieć?

Wg tego co piszesz budowanie domu (przynajmniej na razie) to bułka z masłem albo kawałek ciasta jak mówią Amerykanie :lol:

Sprytnie wybrnąłeś z "Pana Tadeusza", mimo wszystko polecam w wolnej chwili. :wink:

Pozdrawiam
Tamlin

Tomek23
20-05-2006, 18:31
Hej
Z grubsza by sią zgadzało, pod warunkiem że nie robisz przyłączy. Moim zdaniem skoro robisz projekt idndywidualny to nie potzreba adaptacji - powinien on być od razu przystosowany do warunków miejscowych. Uważam także że Można wynegocjować w cenie projektu indywidualnego projekt zagospodarowania działki.

Mam pytanko do kolegi Tomka, jak to "zrobiłeś sobie przyłącze" wstałeś rano i wpadłeś na taki pomysł? napisz cos wiecej...

A co z wodą na budowę? też od sąsiada? A ile jeżeli można wiedzieć życzy sobie firma administrująca za podłaczenie?

na co czekałeś w gminie 1 dzień?
Gratuluje ZE - 9 dni bez znajomości to chyba rekord świata i okolic
11 dni też nieźle, a który numer pozwolenia masz jeżeli można wiedzieć?

Wg tego co piszesz budowanie domu (przynajmniej na razie) to bułka z masłem albo kawałek ciasta jak mówią Amerykanie :lol:

Sprytnie wybrnąłeś z "Pana Tadeusza", mimo wszystko polecam w wolnej chwili. :wink:

Pozdrawiam
Tamlin

Z przyłączem to w sumie nie wiele minąłeś się z prawdą. Mam firmę zajmującą się teletechniką i mam niezbędne uprawnienia więc po prostu wziąłem pomocnika, materiały, narzędzia, pojechaliśmy je zrobić :)
Woda na razie od sąsiada. Cena za przyłączenie to tak jest wcześniej pisałem 1000 zł.
1 dzień w gminie czekałem na wypis i wyrys z planu oraz warunki techniczne na wodę.
ZE ma na wydanie warunków 14 dni więc 9 to chyba żadna rewelacja.
Przy oddawaniu papierów do starostwa powiedziano mi, że jeśli nie ma błędów w dokumentach na wydanie pozwolenia czeka się u nich do 14 dni, było po 11 więc ciut szybciej.
Co do „bułki z masłem” to nie miałem jak na razie większych problemów, urzędnicy mili, wszystko szybko. Pierwszy zgrzyt był przedwczoraj kiedy to wyrzuciłem z budowy geodetę wytyczającego budynek. Dziś przyszedł inny w załatwił wszystko szybko i profesjonalnie. Ekipa zrobiła wykopy pod ławy, w poniedziałek szalunki :)

P.S. Pana Tadeusza czytałem dwa razy. Potem były studia techniczne, a teraz cały wolny czas jaki posiadam staram się poświęcać rodzinie i forum Muratora :)

Basia Z.
20-05-2006, 20:05
My znaleźliśmy architekta, który zrobi za nas wszystkie formalności aż do pozwolenia na budowę, czyli wszystkie dokumenty, mapy, odwierty, przekwalifikowanie, kasyfikatora gruntów, konstrukotara , wszelkie zmiany w projekcie uzgodnienia, których (jak potwierdzili inni architekci) więcej już być nie mogło).
Ponieważ pracownia podaje tylko całkowitą kwotę za swoją pracę, więc postanowiliśmy sprawdzić, ile te wszystkie formalności kosztowały by nas, gdybyśmy sami zalatwiali:
-mapa 1000 zł (działka 5100 m2)
-odwierty koło 600 zł
-konstruktor - 1500-2000 zł
-adaptacja projektu 1200 zł
-ZUD (nie wiemy)
-przekwalifikowanie gruntu (nie wiemy)
-projekty i uzgodnienia przyłaczy (nie wiemy)
-projekt deszczówki (nie wiemy)
samych uzgodneiń mamy bardzo dużo, łacznie z Marynarką Wojenną.
My płacimy pieniażki i odbieramy od architekta gotowe pozwolenie na budowę. Tylko, że nie bardzo wiemy czy cena nie jest zbyt wygórowana za taką usługę. Ma to nas kosztować łącznie 10 tys zł. Budowa będzie w Gdyni, więc zdajemy sobie sprawę, że czas na zalatwienie tych dokumentów będzie strasznie długi bez jakiś przetartych ścieżek. Goni nas równiez czas, bo wkrótce wejdzie w życie plan miejscowy i wówczas może być dla nas nieciekawie. Tutaj mamy zapewnienie, ze do września będą złożone dokumenty do pozwolenia na budowę.
Potrzebujemy waszej rady, czy jest to cena do przyjęcia czy raczej kategorycznie za wysoka?

Kamila79
09-11-2006, 13:15
Hmm
a od kiedy płaci sie za wydanie warunków przyłączenia?
Tamlin

Wczoraj płaciliśmy za warunki przyłączenia wody w gminie Strzelin 90zł +7% Vat

dudek28
09-11-2006, 18:23
czy wiecie jaki może być koszt podłączenia wody i prądu do 50 metrów