PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie pod?ogowe a kominek z DGP



MagdazMichałem
04-03-2003, 09:05
1.problem : podłogówka + kominek z DGP
Chcielibyśmy tez zrobić rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka ale opadły nas wątpliwości. Podłogówka ma dużą bezwładność (podobno), a zapalenie w kominku błyskawicznie zmienia temepraturę w domu. No i myslę tak: zapalam kominek, w domu robi się zaraz ciepło, podłogówka się wyłącza. Kominek dogasa, w domu robi sie zimno, podłogówka się włącza, ale zanim nagrzeje mija dzień! (taką opinię wyczytałam na forum) Jak to jest? Plotę bzdury? Proszę o opinie.

2.problem z podłogą
Czy ktoś z Forumowiczów ma doświadczenie z drewnianą podłoga na ogrzewanej podłodze? Chcielibysmy zrobic cały parter (czyli część dzienną) z wodnym ogrzewaniem podłogowym, ale w pokoju dziennym ma byc parkiet (albo mozaika). Naczytałam sie róznych (nie całkiem sie pokrywających) informacji w Muratorze i innych czasopismach. Że trzeba dobrać drewno o małym współczynniku skurczu,OK, ale dalej schody - jedni piszą że może być parkiet, tylko mniejszej grubości, inni że tylko parkiety warstwowe (typu deski barlineckiej - błeee). Co wy na to?

Pozdrawiam,
Magda

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: MagdazMichałem dnia 2003-03-04 11:36 ]</font>

SYSTEM KISAN
04-03-2003, 09:52
Szanowna Pani,
Na ogrzewaniu podłogowym faktycznie można ułożyć parkiet klepkę lub inne materiały o większych właściwościach izolacyjnych. Oczywiście najlepszy jest jakiś kamień lub coś podobnego.
Należy pamiętać, że materiał wykończeniowy musi posiadać dopuszczenie przez jego producenta do wykorzystania go w ogrzewaniu podłogowym. Dotyczy to także klejów, na które jest montowany. Szczególnie dotyczy to wykładzin dywanowych z tworzywa sztucznego. Jeżeli producent dopuszcza swój wyrób np. klepkę do ogrzewania podłogowego to spokojnie można ją zastosować oczywiście, jeżeli jej grubość jest rozsądna i nie wyizoluje wszystkiego.
Pozdrawiam
Zapraszam do nas http://www.kisan.pl

MagdazMichałem
04-03-2003, 11:38
Prośba do wszystkich użytkowników forum, którzy mają wiedzę lub doświadczenie na temat różnych wariantów instalacji CO - wypowiedzcie się w kwestii współpracy orzewania podłogowego z kominkiem z DGP!

04-03-2003, 12:24
No ten sposób nie jest za ciekawy.
Proponowałbym promienniki lub konwektory elektryczne, które mają temrostat w każdym pomieszczeniu osobny. Gdy kominek wygaśnie i obniży się temp. promienniki lub konwektor się włączy i pomieszczenie nie wyziębi się. Zaletą jest też to, że w salonie będzie najcieplej, a w pozostałych pomieszczeniach trochę chłodniej.Jak kominek wygaśnie to najpierw włączy się ogrzewanie w najodleglejszych pomieszczeniach, a na samym końcu w salonie.
PZDR Michu
P.S. Sorry mam komputer od niedawna jak wy to zrobiliście że pojawia się wasze imie, a u mnie pisze ANONIM???

am
04-03-2003, 16:40
Generalnie łączenie źródeł ciepła o wysokim i niskim poziomie bezwładności jest problematyczne. Było na ten temat kilka wątków na tym forum.
Ostatnio słyszałem na ten temat ciekawą opinię od instalatora - nie wiem, na ile jest to prawda:

W momecie uruchomienia kominka, temperatura pomieszczenia gwałtownie wzrasta, oczywiście automatyka zadziała (o ile jest termostat w domu) i obniży/wyłączy zasilanie podłogówki. Problem oczywiscie polega na tym, że odczuwalne to bedzie po kilku/kilkunastu godzinach. Instalator twierdzi, że podłogówka ma istotną zaletę - bardzo stabilizuje temperaturę w długim okresie czasu. Aby doszło do wymiany ciepła pomiędzy ciepłą podłogą a powietrzem, musi byc różnica temparatur. Oznacza to, że przy zwiększonej temperaturze powietrza mniej ciepła jest przekazywane przez podłogówkę - woda w rurkach wolniej się ochładza. W ten sposób nastepuje pewna "samoregulacja".
Nie jestem do końca pewien, czy to jest prawda, skoro większość ciepła w podłogówce jest przekazywana przez promieniowanie a nie przez konwekcję (nie bardzo rozumiem, czym obie metody sie róznią)

am
04-03-2003, 16:42
Do anonimowego Michu - musisz się zarejestrować na forum i ustalić swój nick. Prawy górny róg - znajdziesz link.

Darkop
04-03-2003, 19:49
Mam ten sam problem.Chciałem zrobić podłogówkę w salono-kuchni i kominek.Powiedzieli mi że to nie ma sensu(jeśli chodzi o oszczędność).W pokoju jest np.20C,rospalam kominek,temp. rośnie otwieram okna.Ciepło ewentualnie rozchodzi się do innych pomieszczeń .Nie podobało misię to,przekonałem żonkę aby zrezygnować w salonie z podłogówki i założyć kaloryfery.Dziś rozmawiałem z instałatorem,który będzie mi to wszystko zakładał,on zamieszał mi znowu.Proponuje zainstalować hydro-kominek.Przychodzisz po pracy,rozpalasz kominek kocioł się wyłącza,a podłogówka (i nie tylko) ogrzewana jest kominkiem.W pomieszczeniu gdzie jest kominek temperatura rośnie nieznacznie ponieważ "całae ciepło idzie w ogrzanie wody.Dziś przekonuje moją żonkę do tej opcji(już prawiesię udało) Jakie jest Wasze zdanie,co najlepsze(najoszczędniejsze)
Pozdrowionka Darek :-0

RINO
04-03-2003, 20:14
Co do samoregulacji: samoregulacja występuje w momencie, gdy pętle na danym poziomie są w miarę o porównywalnych długościach w tedy następuje rodzaj samoczynnej regulacji hydraulicznej i temperatury wody zasilającej wyrównują się w całej podłogówce powodując równomierne rozchodzenie ciepła. W o. podłogowym jest duża bezwładność i na to się nie poradzi. Co do kominka ok dobre rozwiązanie tylko jak ogrzewanie podłogowe z tworzywa sztucznego- pamiętaj o wymienniku ciepła.
Pozdrawiam RINO

bedi
04-03-2003, 22:03
Właśnie z powodu bezwładności i problemów z wykończeniem podłogami drewnianymi nie zdecydowaliśmy sie na ten typ ogrzewania. Nie myśleliśmy nawet o kominku, ale o sytuacjach gdy wracamy do domu i jest nam zimno, to przy ogrz. podł musielibyśmy czekać jakies 8 - 12 godz aby zrobiło się cieplej.
Sądzę, że podłogówka ma rację bytu tylko przy wykończeniu podłogi kaflami lub wykładzinami.

MagdazMichałem
05-03-2003, 08:54
Do Darkopa.
Rozważalismy proponowane przez Ciebie rozwiązanie - tzn. kominek z płaszczem wodnym współpracujący z piecem CO. Przeczytałam gruntownie wątki dotyczące takich kominków na forum.
Mam tylko taką obawę, czy to wszystko razem nie zrobi się zbyt skomplikowane, zbyt wymyślne - czy będzie dobrze działać, krótko mówiąc? No bo tak: podłogówka - czyli niskotemperaturowe ogrzewanie tam gdzie kafelki + grzejniki na poddaszu i ewentualnie w salonie (żeby bezpiecznie dać parkiet) - czyli piec CO i pompa mieszająca gorącą wodę z pieca z zimną wodą na potrzeby podłogówki, dwa osobne obiegi ogrzewania (jakieś problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym??? ki pies? nie znam się na tym, ale padło takie hasło), a do tego jeszcze kominek z płaszcem wodnym, wymagająctm podobno otwartego układu (jak yto się ma do podłogówki ??? nie mam pojęcia).
Czy ten twój instalator jest wiarygodny? Tzn. czy robił już u kogoś taki układ? Może masz możliwość u któregoś z jego klientów podejrzeć jak to działa i czy się sprawdza?
Acha, przeczytałam na forum że przy kominku z płaszczem wodnym obudowa musi być "rozbieralna" (cokolwiek to znaczy). Cgyba żeby był dostęp do tych rurek?
Ciekawa jestem twoich dalszych wionsków, daj znać.
Magda

abram
05-03-2003, 12:14
Też wydaje mi się to skomplikowane. Wolałbym wtedy kotłownię.
Będę miał kominek wspomagany ogrzewaniem elektrycznym: promienniki i konwektory.
Przynajmniej tak mi się dzisiaj wydaje.

rafi27
05-03-2003, 14:48
Przyznam się że po przeczytaniu tego wątku, mój entuzjazm opadł co do wyboru źródeł ciepła. Miałem w planie jak Ty, wybrać podłogówkę w całym domu (na parterze) i dodatkowo DGP. Ale teraz widze że to może ni być takie proste. Poszukam wśród firm od podłogóek i DGP opinii na ten temat, zapytam też mojego inspektora. Mam znajmoych którzy mają podłogówkę i kominek z dystrybucją ale nie w 100% domu. Funkcjonuje to całkiem nieźle i nie ma włączeń i wyłączeń podłogówki w przypadku różnić temp. Wszytsko zalezy od tego gdzie umieści się czujnik temp. Jeżeli jest on w miejscu które w miarę ma stabilną temp czyli nie ma nagłego skoku temp po rozpaleniu w kominku nie będzie wariował i wyłączał podłogówki. Takie mam wrażenie.
Popytam wśród firm.

MagdazMichałem
05-03-2003, 15:14
Moja najnowsz koncepcja :smile: jest taka: tak jak pisałam wczesniej, planujemy podłogówkę w tej części domu gdzie mają byc kafelki (kuchnia, jadalnia, łazienki, hol), a w sypialniach na poddaszu i prawodopodobnie w salonie (ze względu na drewnianą podłogę, która ma wyższy priorytet :smile:) mają być grzejniki. No i tera będzie mój sztański plan: czujnik temperatury (umieszczony na poddaszu) miałby wyłączać tylko grzejniki, a podłogówka ma grzać dalej, chyba że się zima skończy :wink:.
Tylko nie wiem czy to się da, no i czy to ma ręce i nogi...
Oczywiście nadala pozostaje antykoncepcja z kominkiem z płaszcem wodnym.:razz:

Darkop
05-03-2003, 20:31
Jestem po rozmowie z dystrybutorem hydrokominków i zniechęciłem się totalnie.wygląd kominka nieciekawy(delikatnie mówiąc),jest niebezpieczeństwo zagotowania się wody(ponoć wszystko będzie pod kontrolą,ale ja drżę na samą myśl o tym,skomplikowanie podłączeń jest ogromne przynajmniej dla mnie ,cena z wszystkimi ustrojstwami powalająca.Chyba muszę zaakceptować grzejniki,a podłoóka tylko w holu i łazience.Mam teraz inny problem ,w salonie mam 3duże okna planowałem aby zaczynały się na 25cm od podłogi(mamy super zagospodarowany ogród,tzn.mnie się podoba)teraz mam problem jak tam zmieścić grzejniki Purmo ma 30cm wysokości,conwektory 20cm plus 10 od dołu i góry ,no i te conwektory trochę się ich boję bo opinie są raczej nieciekawe-przypalanie kurzu itp.Podpowiedzcie Wasze OPINIE
Pozdrowionka Darek :???:

eco-partner
05-03-2003, 20:48
W takim wypadku można zamontować promienniki na suficie lub w formie obrazów grzejnych na ścianie. Nie ma problemu z kurzem.Promienniki nie powodują żadnego ruchu kurzu,gdyż działają dzięki promieniom cieplnym a nie konwekcji.

http://www.eco-partner.prv.pl

Darkop
05-03-2003, 22:16
U mnie odpada prąd,jest to troch chora sprawa.Ja buduję dom na działce letniskowej.Koszt prądu u nas jest ogromny(letnisko to luksus :lol: )Oczywiście będziemy tam mieszkać, mam w nosie ich przepisy, ale meldunku nie dostanę Rozgadałem się
Prąd odpada,myślę o przyszłości,a moje dochody będą na bank niższe bo jest coraz gorzej
Pozdrowionka Darek

RINO
05-03-2003, 23:02
Są grzejniki kanałowe, kwestia kominka tak jak kiedyś mówiłem tylko przez wymiennik. Ja osobiście uważam ze wkład CTM nie jest aż taki brzydki widziałem gorsze jak i ładniejsze wkłady, ale i tak cały wizualny efekt tworzy obudowa.
Pozdrawiam RINO

rafi27
07-03-2003, 10:19
Do MadziazMichałem
Czy w takim układzie rezygnujesz ze swojej koncepcji pt. kominek z DGP i podłogówka. Przeznam że to połączenie było moim faworytem od początku.

MagdazMichałem
07-03-2003, 10:45
Rafi,
chyba nie wyraziałam się jasno: ten mój szatański plan :wink: ma polegać właśnie na tym że gdy sie napali w kominku z DGP i ciepłe powietrze zacznie nam się rozchodzić po domu, mają się wyłaczyć grzejniki (bo ogrzewanie będzie mieszane, podłogówka + grzejniki, tak jak pisałam wcześniej, to juz postanowione), a podłogówka ma grzać sobie spokojnie dalej, zwłaszcza że właśnie do tych pomieszczeń gdzie będzie podłogówka powietrze z kominka ma najdalej. No i wtedy odpada problem bezwładności ogrzewania podłogowego, bo grzejniki mają bezwładność malutką.
Niemniej, muszę to jeszcze skonsultować z jakimś doświadczonym instalatorem.

Pozdrawiam,
Magda

rafi27
07-03-2003, 10:58
Teraz wszystko jest jasne. Ja co prawda nie mam poddasza tylko duży parter ale planuję umieścić czujnik tak żeby nie wariował. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak się ostanio duzy wpływ na prace czujnika ma też kierunek wiatru i układ domu. Powietrze razem z wiatrem przechodzi w pewnien sposób przez dom i dystrybuuje powietrze. Ile to trzeba wiedzieć żeby wybudowac domek???!!!

Marek K
07-03-2003, 11:07
Trzeba, też wziąść pod uwagę, że nie cała moc kominka jest wydzielana do płaszcza wodnego!. Część ciepła, ok. 1/3-1/4 mocy kominka z płaszczem wodnym, to ciepło promieniowania np. z szyby. I tak, kiedy kominek ma 24kW, to wkład wodny- ok. 18kW, a reszta, to promieniowanie z szyby i ciepłe powietrze, ogrzane przez część paleniska nie obudowaną płaszczem wodnym.
Marek.

MagdazMichałem
07-03-2003, 15:24
Do Rafiego jeszcze raz.
Rafi, tak się jeszcze zastanawiałam nad tym Twoim rozwiązaniem i wydaje mi się że popełniasz błąd w rozumowaniu (z góry przepraszam jeśli sie mylę :smile: ): no bo jeśli podłogówka NIE BĘDZIE SIĘ WYŁĄCZAĆ pomimo ogrzewania domu kominkiem (a to się pewnie da zrobić umieszczając czujnik w odpowiednim miejscu), a grzejniki też sie nie będą wyłącząć bo ich w Twoim domu nie będzie, to na czym ma polegać oszczędność w zużyciu gazu czy też oleju? Tzn. po co ci wtedy DGP? Wystarczy sam kominek (dla ozdoby i przyjemności) bo dom ogrzewa dalej podłoga... Ale może nie mam racji.
Tak czy siak pozdrawiam,
Magda


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: MagdazMichałem dnia 2003-03-07 15:27 ]</font>

MagdazMichałem
07-03-2003, 15:35
AM.
Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem: twój znajomy instalator sugeruje że ciepło "zaczeka" sobie w podłodze aż kominek przestanie grzać i powstanie różnica temperatur między chłodnym powietrzem a ciepłą płytą podłogi? Ciekawa koncepcja...
(nie ironizuję, ja się na tym naprawdę nie znam i właśnie usiłuję pospiesznie nabyć potrzebną wiedzę)
Może Panowie Instalatorzy obecni na forum się wypowiedzą czy ta koncepcja ma sens?

am
07-03-2003, 15:49
Straty ciepła z podłogi oczywiście będą, jednak ilość przekazanego ciepła zależy również od różnicy temperatur pomiedzy czynnikiem grzewczym (woda/podłoga) a otoczeniem (powietrze). Naprawdę nie wiem, czy jest to słuszne rozumowanie.
Ja w calym domu bedę miał podłogowe, będę miał również kominek z DGP.
Jednym z pomysłów, które miałem:
Na stałe ustalić taką temperaturę dla podłogówki, żeby otrzymać np. 18 stopni we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowo palić w kominku, przez co podniosę temperaturę do jakiś 20st. W łazienkach, gdzie nie rozprowadzam ciepłego powietrza z kominka i tak będę miał niezalezy układ z grzejnikami i tam moge wysterować na 25st. Tylko to wymaga ciągłego palenia w kominku. Kupuję wkład do ciągłego palenia - nie wiem tylko czy będzie mi się chciało stale utrzymywać ciepełko z kominka.
W ostateczności zawsze mogę ustalić podłogówkę na 20 st i palić w kominku dla przyjemności - tylko wtedy zostaje problem ewentualnych przegrzanych pomieszczeń (co w zimowe mroźne wieczory też ma swój urok - jestem ciepłolubny - jakoś przeżyję:grin:)
Jestem zdecydowanym zwolennikiem podłogówki i kominka (nawet jeżeli jest to trudne do wysterowania)

Wladek
07-03-2003, 17:11
Zdolność do samoregulacji ogrzewania podłogowego polega właśnie na b. niskiej temp. czynnika grzewczego. W przeciwieństwie do grzejników ( gdzie różnica temp. między czynnikiem grzewczym a otoczeniem jest znaczna ) dodatkowe zyski ciepła w pomieszczeniu spowodują wyrównanie temp. a co za tym idzie zmiejszy się różnica temp. czynnika na powrocie i zasileniu - czyli energię ładowaną w układ. Dodatkowo dobre sterowniki wykryją taką sytuację i odpowiednio wyregulują piec. Procesy te będą zachodzić tym intensywniej im niższą temp. ma czynnik. Oczywiście nie można tu mówić o całkowitym zaprzestaniu oddawania energii do pomieszczenia ale i tak jest zdecydowanie większa niż przy ogrzewaniu wysoko temp., "Samoregulację" można zintensyfikować odpowiednim regulatorem no i prawidłwymi nastawami.

Pozdr.

krzysiek.w
07-03-2003, 22:33
Można wykonać ogrzewanie podłogowe na kominku z płaszczem wodnym, ale trzeba zastosować zawór trójdrogowy w celu zmniejszenia temperatury zasilania i dodatkowo zastosować zabezpieczenie pompy przed przegrzaniem systemu. Są trzy rozwiązania 1. Zawór trójdrogowy ustawiany ręcznie 2. Zawór trójdrogowy ustawiany termostatycznie 3. Zawór trójdrogowy z siłownikiem. Takie rozwiązania pracują z Turbokominkiem firmy Makroterm

pik33
08-03-2003, 11:54
Mam zamiar mieć ogrzewanie podłogowe typu Legalett, a tam czynnikiem grzewczym jest powietrze i można dać interface ( :wink: ) do kominka.
Nie chcę jednak resygnować z DGP klasycznego, właśnie ze względu na wyjątkowo dużą bezwładność Legalettu. DGP pozwoli na błyskawiczne podgrzanie pokoju, podczas gdy reszta ciepła z kominka będzie grzać podłogę.

Darkop
31-03-2003, 23:04
Do Magdy z Michałem
Walczyłem ze sobą bardzo długo(nie tylko ze sobą ale i z instalatorem)Decyzja ostateczna podłogówka łazienka i hol, a reszta grzejniki i dobry kominek.znalazłem ładne grzejniki o wysokości 20cm Jeśli jesteście z okolic Łodzi to możecie zobaczyć podłogówkę zgraną z termokominkiem Instalował to mój instalator i ponoć chodzi idealnie (Zduńska Wola)
Pozdrowionka Darek

Joasia
01-04-2003, 00:40
Darkop,
A jakie to grzejniki?

magmi
01-04-2003, 08:55
Darkop,
(tu dalej MagdazMichałem, tylko nick został skrócony :smile:). Czy ostatecznie montujesz kominek z płaszczem wodnym czy z DGP?
Jak ten cały układ będzie współpracować? Tzn. czy piec CO będzie się wyłączał gdy rozpalisz kominek i temperatura się podniesie, czy tylko jakoś odłączy grzejniki, a podłogówka będzie dalej grzać? Jakiej firmy wybrałeś piec, jaki kominek, jaką podłogówkę?

gaga2
01-04-2003, 12:55
Przyglądam się waszej dyskusji z zainteresowaniem. My jesteśmy zdecydowani na podłogówkę w całym domu - i na GDP okazyjne, w razie nagłych spadków temperatury na zewnątrz. Właśnie GDP w naszym zamyśle miało rozwiązań problem bezwładności podłogówki.
Więc jak to ma być - napalenie w kominku skutkować będzie ochłodzeniem temperatury w ogrzewaniu podłogowym - za kilka godzin (bezwładność) czy też całość się "wyreguluje". Nie bardzo to wszystko rozumiem. Czy ktoś może podpowiedzieć?
AM - czy to wszystko już u Ciebie działa?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: gaga2 dnia 2003-04-01 12:57 ]</font>

am
02-04-2003, 10:19
NIestety jeszcze nie :smile: To tylko teoria. Za rok będę mądrzejszy :grin:

02-04-2003, 10:53
Witam. Ja też na parterze będę miał podłogówkę elektryczną, na poddaszu konwektory a to wszystko będę wspomagał kominkiem. Uważam że problem może być wtedy, gdy ma się podłogówkę akumulacyją i po wygaśnięciu kominka trzeba albo długo czekać aż system się nagrzeje, albo szybko zapalić w kominku. Z ogrzewaniem bezpośrednim reakcja jest niemal natychmiastowa.

magmi
02-04-2003, 10:58
Tylko że podłogówka elektryczna jest w eksploatacji znacznie droższa od wodnej i w związku z tym nie piszę się na nią.

marekrzy
02-04-2003, 12:10
Owszem, ogrzewanie prądem jest drogie, ale instalacja jest tańsza. Nie mam gazu, więc wszystkie instalacje zasila mi elektryka (podłogówka, płyta kuchenna, CWU, DGP, wentylacja). Średnio rocznie zużywam prądu za ok. 3 000 zł (otatnie trzy lata). Dużo? A jeszcze latem spawam, hebluję i tnę drewno (w zakresie majsterkowiczowskim tylko).
Podłogówka tylko w kuchnii i łazience, kominek ogrzewa salon, DGP rozprowadzone po poddaszu użytkowym. Innych źródeł ciepła nie posiadam (poza żoną oczywiście, ale jest to ciepło innej kategorii)
Pzdr

02-04-2003, 12:11
Z tego co wiem, to efekty współdziałania podłogówki z DGP są raczej słabe, jest tak jak pisze "MagdazMichałem" po włączeniu kominka, podłogówka staje, a potem budzisz się rano i zima !!

Są dwa wyjścia:

1 - pogodzić się z tym

2 - zainstalować system ogrzewania o równie małej bezwładności np. nadmuchowy. Wtedy wszytko odbywa się płynnie, pozatym jak się zainstaluje kanały do ogrzewanie powietrznego to już nie trzeba rozprowadzać powietrza z kominka.

gaga2
02-04-2003, 12:47
Na wątku: http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=4538&forum=34
znalazłam wypowiedź Piotrka (użytkownika podłogówki), że u niego reakcja ogrzewania podłogowego następuje po 2 - 3 dniach, a nie po kilku godzinach. Tak sobie myślę, jako laik oczywiście, że te kilka godzin - gdy grzeje się kominek (dla przyjemności - to ważne), nie będą jednak miały wpływu na wodne ogrzewanie podłogowe. Czy moje rozumowanie idzie w dobrym kierunku.
Pozdrawiam,
Gaga2

lukabuka
02-04-2003, 13:01
A może rozważyć ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego? Po pierwsze odpada problem drewna i innych izolujacych materiałów na podłogi. Po drugie ogrzewanie ścienne (nawet wodne, nie mówiąc o ciepłowodowym) ma duża mniejszą bezwładność i znika problem konfliktu kominkiem. Właśnie się zastanawiam nad takim rozwiązaniem. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z ogrzewaniem ściennym np. Wath lub Lago?

magmi
02-04-2003, 15:08
Gaga,
to o czym piszesz rozważalismy wczesniej z AM - poczytaj od początku wątku. Myślę że coś w tym jest. (magmi=MagdazMichałem)

02-04-2003, 21:12
Zachowanie podłogówki przy kominku,

Właśnie taki układ będziemy mieć, podłogówka na parterze, +grzejniki na piętrze i w łazienkach. Kominek jako dodatkowe źródło ciepła.

Na podstawie moich studiów nt. temat i skromnej wiedzy jaką nabyłem spieszę donieść co zrozumiałem.

podłogówka ( wodna ) owszem posiada dużą bezwładność ale także znakomitą samoregulację. Oznacza to, że zakładając - jeśli woda w rurkach będzie miała constans. np. 35C, a w pomieszczeniu jest 20C, to ilość ciepła która będzie przenikać z układu grzewczego, będzie dużo większa ( szybsza ) niż jeśli w pomieszczeniu będzie 24C. Średnio 50W/m2 do 30W/m2. Tylko nie czepiajcie się szczegółów, podaję rząd wielkości. Może ktoś policzy ?
Chodzi o różnicę temperatur, trochę jak z różnicą potencjałów.

Tym samym jeśli uruchomimy kominek, to podłogówka faktycznie dużo słabiej będzie grzała, nawet jeśli regulator nadal będzie „nakazywał” co innego. Drugą sprawą jest fakt, że kominek nie stygnie natychmiast tylko w czasie. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spada, wzrasta ilość ciepłą która przenika z układu grzewczego podłogówki.

Podobnie jest z meblami. Woda pod kanapą lub szafą po prostu nie oddaje tak mocno ciepła, gdyż mniejsza jest różnica temperatur. Strumień płynie dalej.
Inaczej jest z ogrzewaniem elektrycznym, które grzeje zawsze. Ogrzewanie elektryczne posiada dużo mniejszą bezwładność ale należy dobrze planować przyszłe rozstawienie mebli.

Kolejną ważną sprawą jest sposób regulacji podłogówki.
Może to być 1) regulator pogodowy, 2) regulator termostatyczny i uzupełniające czujniki temperatury w podłodze oraz czujniki ( sprzężone z zaworem bezpieczeństwa ) temperatury wody w podłogówce, której temperatura nie powinna przekroczyć 50C.

W zależności od wybranego regulatora należy albo 1) ustalić właściwą dla domu krzywą grzewczą, 2) usytuować czujnik temperatury tak, aby wpływ kominka nie powodował ( jak najmniej wpływał ) zaburzeń pracy podłogówki.

Podsumowując :
Wierzę, a nawet jestem w stanie twierdzić, że kominek i podłogówka mogą ze sobą funkcjonować dając dobry komfort mieszkańcom. Jeśli do tego posiadamy wydajną wentylację mechaniczną z rekuperatorem, to wymiana powietrza zrobi pozostałą dobrą robotę.
Istotny jest projekt !!! lub sporo czasu, aby to rozgryźć.
Dużo tutaj zmiennych i teraz myślę, że warto dać tych kilka stówek za projekt.
Bo jak zalejemy betonem i będzie coś nie tak to już kaplica !

W połączeniu z ogrzewaniem ściennym mamy niemalże idealny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Ale tutaj znowu rozkład mebli i instalacji elektrycznej.
U nas będzie tylko podłogówka.

CZ.

P.S.
Jestem inwestorem, nie instalatorem, więc chętnie poddam się krytyce fachowców w tej dziedzinie.
Ponadto wpływ ma wiele, wiele innych czynników, odpowiadam na pytanie „kominek i podłogówka”

gaga2
02-04-2003, 21:40
Dzięki, anonim.
Mówiąc o projekcie masz na myśli projekt podłogówki, czy wszystko w jednym: podłogówka, rekuperacja i GDP?
Wiem, że przy obliczaniu ogólnego zapotrzebowania na ciepło uezględnia się projekt wentylacji, ale co z kominkiem, zwłaszcza gdy jest używany okazyjnie. Dać sobie spokój?
I czego mamy wymagać od projektanta?
Pozdrawiam,
Gaga2

02-04-2003, 22:06
gaga2
projekt domu to jedno, a projekt podłogówki to drugie.
Może projektant domu zrobić projekt podłogówki, ale wystrzegałbym się tego, chyba że jet to jakaś duża pracownia i robią komplektowo. Projekt może zrobić firma sprzedająca Ci system, za kilka stówek lub za darmo ( tzn. w cenie systemu ).

Do projektu podłogówki koniecznie trzeba zrobić bilans energetyczny. Nie jet to takie trudne. Dużo trudniejsza jest sama podłogówka. Aby zrobić bilans, MUSISZ być zdecydowana(y)
( sorry ale nie zwróciłem uwagi kto Ty ?) na konkretne materiały BK czy poroterm, może MAX, jakie okna i ile m2, jaki dach i jak ocieplony, podłoga. Po prostu wszystko.
Oczywiście uwzględnia się wentylację w bilansie zgodnie z normą.

Projekt podłogówki postanowiłem zrobić sam, bo ułomek umysłowy nie jestem, a cuś trzeba zrobić przy tym swoim domu.

Ponieważ norma, jakoś mi nie pasuje do tego co chciałbym, to trochę robię po swojemu. Wydaje mi się, że wiem co robię, gdyż 1) polska norma po prostu nie nadąża za zmianami. 2) tyle razy liczyłem, że już mi się to sni :wink:.

Same podłaczenie instalcji najlepiej, według mnie, aby jednak zrobił i sprawdził fachowiec.

CZ.

Chętnie podpowiem, na ile moje dwie szare komórki będą w stanie ...

02-04-2003, 22:09
jeszcze raz ja,

no właśnie rekuperator i gruntowy wymiennik ciepła - GWC, nie pasuje mi w normie na liczenie wydatku ciepła. W końcu mój dom to nie biurowiec !
A kominka nie liczy się do bilansu.

CZ.

gaga2
02-04-2003, 23:11
Jeszcze raz dzięki. Projekt podłogówki robią mi spece od pompy ciepła - bo ma być zaprojektowane na niskotemperaturowe zasilanie. Projekt budowlany już mam - od tygodnia:smile: Teraz trwają prace nad projektem wykonawczym - stąd moje pytania. Ja też mam w projekcie GWC - czyli ci spece od pompy ciepla muszą policzyć sami coś "na piechotę", żeby było OK? Może jakieś wskazówki?
Pozdrawiam,
Gaga2

02-04-2003, 23:42
gaga2
jeśli projekt robią Ci spece, to pewnie wiedzą o co chodzi, ja mogę tylko niepotrzebnie namieszać!
Wydaje mi się, iż norma mówi o obliczeniach dla wentylacji dla deltaT=40K ( zależy jeszcze od strefy :I,II,III, lub IV),
a na rekuperatorze z GWC, nigdy temp. na zasialniu nie spada poniżej zera. Inną sprawą jest ilość wymienianego powietrza w budynku. Owszem zgadzam się z normą, ale przeciż, zakałdając odrębną wentylację dla pomieszczenia gospodarczego z piecem, w domu nigdy nie korzystasz ciągle na maxa z wentylacji mechanicznej, tylko najczęściej wentylatory pracują np. na 1/3.
Jeśli policzę wentylację na maxa, a później będę korzystał z wentylacji na 1/3, to będę miał zimniejszą podłogę przy podłogówce, a my lubimy ciepłą. Należy też zwrócić uwagę, aby przy tzw. wietrzeniu, dom nie wyziębił się. Ale to juz raczej rola właściwie dobranego rekuperatora.

Jeśli spece będą mieli jakieś uwagi, to bardzo proszę.
Projektu jeszcze nie skończyłem, więc chętnie czegoś się jeszcze nauczę.

CZ.

gaga2
02-04-2003, 23:55
OK. Jeszcze raz - bardzo dziękuję. W przyszłym tygodniu może będę mieć wstępne wyliczenia dla mojego domu, to spróbuję się z tobą skontaktować na tym wątku.
Dobranoc,:smile:
Gaga2

magmi
03-04-2003, 09:02
Anonimie,
a powiedz jeszcze co z grzejnikami? Czy do grzejników i podłogówki ma być jeden i ten sam czujnik termostatyczny, czy jakoś to oddzielasz? Która z poniższych opcji ma miejsce:
1. Piec CO się wyłącza i wszystko, tzn. i podłogówka i grzejniki się wyłączają, tyle że podłogówka jako źródło o dużej bezwładności i opisywanej przez Ciebie zdolności samoregulacji będzie dalej grzała "z rozpędu", a grzejniki nie.
2. podłogówka dalej grzeje a grzejniki już nie (piec CO pracuje)

A jak by tpo miało działać z czujnikiem pogodowym? Czy on jest ZAMIAST czujnika termostatycznego, czy w uzupełnieniu?

03-04-2003, 18:22
magmi,
rozwiązań jest kilka ale ostatecznie podłaczenie zostawiam instalatorowi, gdyż nie znam się na tym. Samodzielnie dokonuję obliczeń dotyczących rozkładu rurek ( a tym samym temperatur )
i parę innych.

Odpowiadając na Twoje pytanie można to wykonać poprzez tak zwany mieszacz lub zawór trójdrogowy na wyjściu z grzejnika. Ale na ten temat niech wypowiedzą się specjaliści.

Ideą jest przepuszczanie określonej ilości strumienia ciepłej wody w zależności od zapotrzebowania w pomieszczeniu. Stąd lepiej jeśli mamy np. dwa niezależne czujniki, które będą np. zamykać zawóry określonego obiegu.

Inaczej mówiąc jeśli piec będzie dogrzewał zasobnik z wodą lub grzejniki na piętrze, to niekoniecznie woda musi płynąć do obiegu podłogówki i na odwrót. Jeśli popłynie do podłogówki to zawór termostatyczny przy grzejniku może odciąć lub ograniczyć strumień przepływającej przezeń wody.

U mnie nie planuję regulatora pogodowego. Jak wydumałem, przy stosowanym kominku, więcej z nim kłopotów niż pożytku.
Proszę o Wasze opinie na ten temat.

CZ.

am
03-04-2003, 22:43
Dlaczego twierdzisz, że przy pogodowym i kominku są kłopowy?

04-04-2003, 00:19
Am,
Nie mnie wyjaśniać takie sprawy, nie jestem specem w tej branży.
Ale chętnie mógłbym pomóc w dziedzinie w której obracam się zawodowo, gdyż w tym nieskromnie stwierdzam, jestem raczej dobry. Niestety nic nie ma to wspólnego z budownictwem.

Ale jeśli pytasz o moje zdanie to :
1. regulator pogodowy jest dodatkową zmienną niewiadomą, która decyduje za mnie jaka ma być temp. w domu. Chociaż z tego co rozumiem można ustawiać w tych regulatorach priorytety.

2. W dobrze ocieplonym domu z przyzwoitą akumulacją ciepła i rekuperatorem nagłe zewnętrzne zmiany temperatury ( tak w górę jak i w dół ) nie mają takiego wpływu na komfort cieplny wewnątrz domu, a w końcu i rekuperator z GWC ma jeszcze większą bezwładność, co stabilizuje te różnice - amplitudy,

3. Regulator pogodowy może wymuszać odwrotne działanie na podłogówce w chwili gdy akurat powinna grzać ( przypadek stygnięcia kominka ). I to jest prawdopodobnie to, o czym ktoś wyżej pisał. Jeśli pogodówka miałaby sterować zaworami na rozdzielaczu to jeszcze OK., ale jeśli steruje piecem, to masz zimno tam gdzie pracują grzejniki.

Niewykluczone, że jeśli ktoś z Was, bądź sprzedawca rzeczowymi argumentami przekona mnie, że może być inaczej tzn. prawidłowo, to założę pogodówkę. Obecnie jestem na nie. No i nie przesadzajmy z tak zwaną wygodą regulacji. Jeśli będę chciał mieć cieplej to wstanę i podkręcę regulator albo temp. wody w piecu. Albo rozpalę w kominku, w końcu między innymi po to go planuję.

Powyżej przedstawiam własne wywody, między innymi w tym celu na tym forum, aby przekonać się czy ktoś może je obalić. Tym samym weryfikuje ich słuszność. Proszę więc o komentarze.

To ci wyzwanie :wink:

CZ.

bws22
14-04-2003, 02:37
Magdo i Michale. Są programatory dla dwóch obiegów, więc szatański plan jest pyszny - spokojnie rozdzielicie podłogówkę od grzejników. Poza tym myślę sobie, że płaszcz wodny w kominku obniży koszty CO bo przy paleniu zastąpi piec. A co do przegrzania salonu to większość mocy pójdzie w wodę więc temperatura tak bardzo nie wzrośnie ja przy zwykłym kominku.
Ale może być jeden problem - wygląd. Ja znalazłem na razie jedną firmę która robi kominki z płaszczem wodnym, płaszcz podnosi cenę o ok. 1000 zł, a wybór mały.

am
14-04-2003, 09:56
Ja bym tak łatwo nie odpuszczał podłogówki.
Po pierwsze czujnik temperatury zewnętrznej nie działa na zasadzie skok temperatury o 1stopien = zmiana temp na piecu o określony współczynnik. Obecne podłogówki analizuja zmianę temperatury w dłuższym okresie czasu i poza zmiana chwilową temperatury biorą też pod uwagę pewna temperaturę ważoną, która lepiej odzwierciedla zmiane sytuacji na zewnątrz.
Moim zdaniem dobre ocieplenie to jedno, ale jednak róznica temperatur wewnątrz i na zewnątrz ma wpływ na potencjalne oszczędności energii (po co piec ma grzac wiecej, skoro jest mniej strat ciepła wynikajacych ze zmiany temperatur)
Sterowanie podłogówką to oddzielna hirstoria. U mnie zastosuję pogodówkę z czujnikiem temp na zewnątrz do sterowania temp. na piecu.
Dodatkowo zastosuję czujnik temperatury w pomieszczeniu, który bedzie sterował mieszczem do podłogówki. Jak temp. w pomieszczeniu wzrośnie - to mieszacz zamknie obieg z pieca i będzie sobie krążyła woda bez zasilania dodatkową temperaturą z pieca = mniejszy pobór energii= oszczędności. Czujnik wewnętrzny nie bedzie sterował bezpośrednio temp na piecu tylko mieszczem.
Dzięki temu w łazienkach, gdzie nie będę miał nawiewu powietrza z kominków bedę miał odpowiednio ciepłe grzejniki.

To tylko takie teoretyczne rozważania bez praktyki. Po pierwszej zimie będę wiedział, czy moje rozumowania miało sens :wink:

magmi
14-04-2003, 10:09
Dzięki za Wasze uwagi! Byliśmy w niedzielę na targach budowlanych i obejrzelismy sobie działającą na wystawie "na żywo" instalację DGP grawitacyjną. Bardzo mnie to podniosło na duchu: instalacja była na dworze - temperatura 10 stopni, a z kratek 5 metrów od kominka dmucha gorące powietrze, że hej, bez żadnej turbinki! AM, mam nadzieję że opiszesz w dzienniku funkcjonowanie twojego systemu po pierwszym sezonie grzewczym!

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: magmi dnia 2003-04-14 10:11 ]</font>

pierre
08-11-2003, 22:06
Intersująca i bliska mojemu sercu (i stopom) dyskusja.
Ja planuję DGP, ogrzewanie konwektorowe i promiennikowe oraz elektryczne maty grzejne w niektórych pomieszczeniach.
Podłogówkę zainstaluję w wiatrołapie (są opinie, że to znakomite rozwiązanie, b. mała powierzchnia oznacza niskie zużycie energii, naniesione błoto wysycha szybko, ciepły przedsionek stnowi śluzę i chroni resztę domu od zimna), łazienkach (włączana 20 minut przed pobudką oraz przed wieczornym myciem) i kuchni (z ciekawości jak się sprawdzi, być może uruchamiana w wyjątkowo ponure, zimne i wilgotne dni). W reszcie domu mam podłogi z desek i ogrzewanie ciepłym powietrzem oraz konwektorami lub promiennikami, przy czym w kuchni i łazienkach też mam małe konwektory na wypadek dużych mrozów. Podłogówka ma tylko czujniki podłogowe, co jest zrozumiałe bo jej celem jest tylko komfort a nie ogrzewanie pomieszczeń a w przypadku czujnika temp. w pomieszczeniu system wyłaczałby podłogę po rozpaleniu kominka a to nie o to chodzi. Ciepłą wodę grzeję kolektorami słonecznymi oraz nagrzewnicą umieszczoną w jednym z kanałów gorącego powietrza, tak więc i zimą i latem w boilerze (płaszczowy, 300 l, nierdzewka, firma Watt - Polska) mam szansę na ciepłą wodę bez załączania grzałek elektrycznych, tym bardziej że boiler jest tak dobrze zaizolowany, że trzyma ciepło przez kilka dni.
Jak to się sprawdzi? Opowiem za rok.

ori_noko
25-02-2004, 19:15
No i jak się macie po roku użytkowania DGP i podłogówki? Proszę o podzielenie się praktycznymi spostrzeżeniami. Zwłaszcza od użytkowaników wodnej podłogówki i DGP.Dzięki :wink:

Majkel_B
04-09-2006, 21:57
podciągam temat, proszę o wypowiedzi użytkowników podłogówki i kominka z DGP

ori_noko
05-09-2006, 11:20
Dawno temu pytałam... Dziś mogę spokojnie polecić to rozwiązanie. DGP - grawitacyjne w ocieplonym budynku nawet w mrozy rzędu - 25 st C nagrzewało dom do 22-23 st C. Do okresowgo przepalania kiedy jest wilgotno czy chłodniej też świetne.
Natomiast podłogówka - cudowny wynalazek. Przy mniejszym zużyciu gazu komfort cieplny bardzo wysoki. Jedynym minusem jest to, ze dzieci idą kolegów i nie mogą zrozumieć czemu nie wolno bawić się na podłodze, a ludzie noszą grube skarpety i górlaskie paputy w domu...

Darek Rz
05-09-2006, 13:50
Dawno temu pytałam... Dziś mogę spokojnie polecić to rozwiązanie. DGP - grawitacyjne w ocieplonym budynku nawet w mrozy rzędu - 25 st C nagrzewało dom do 22-23 st C. Do okresowgo przepalania kiedy jest wilgotno czy chłodniej też świetne.
Natomiast podłogówka - cudowny wynalazek. Przy mniejszym zużyciu gazu komfort cieplny bardzo wysoki. Jedynym minusem jest to, ze dzieci idą kolegów i nie mogą zrozumieć czemu nie wolno bawić się na podłodze, a ludzie noszą grube skarpety i górlaskie paputy w domu...

Witam

Czyli jesteś zadowolona z DGP . A jak wygląda sprawa rzekomych brudnych ścian przy kratkach którymi wylatuje ciepłe powietrze ??? Interesuje mnie również jak "zgrały sie " podłogówka i DGP .

pozdrawiam D.RZ[/img]

aik
05-09-2006, 19:11
Witam
Ja u siebie w domu mam zamiar zastosowac podlogowke na ok 60m2 + DGP +kaloryfery. Chce osiagnac taki efekt: podlogowka pracuje na stalych parametrach ogrzewajac pom. do ok 15 stopni, reszte dogrzewaja do wymaganej tem. grzejniki ktore sie wylanczaja w razie uruchomienia DGP i przegrzania pomieszczenia
Moj instalator nie ma problemow z skonfigurowaniem calego systemu, mowi tylko ze trzeba zastosowac mieszacz i czujnik wewnetrzny a nie pogodowke.
Poz

gosciu01
05-09-2006, 20:02
... A jak wygląda sprawa rzekomych brudnych ścian przy kratkach którymi wylatuje ciepłe powietrze ??? Interesuje mnie również jak "zgrały sie " podłogówka i DGP .

pozdrawiam D.RZ

załóż jakikolwiek filtr.

Nie mam DGP, ale mam kominek od wielu lat z wlotem powietrza u dołu i kratkami u góry obudowy. Po 2-3 latach przy kratkach widać było smugi.
Po remoncie włożyłem do kratek 1 warstwę włókniny ( taką jak w kurtkach, bo akurat taką miałem pod ręką ). Obecnie ani śladu smug.

gosciu01
05-09-2006, 20:06
i w druga część odpowiedzi dotycząca wychładzania domu przez bezwładność podłogówki, po paleniu w kominku.

Arbitralnie ogłaszam, że u mnie w domu nie ma miejsca fakt wychładzania domu.

Przecież akumulacja ciepła następuje w całej masie budynku, nie tylko w podłogówce. A wychładzanie w przeciętne zimowe dni, po wyłączeniu ogrzewania następuje z ok. 20-21C do 16C przez 3 dni.

ori_noko
06-09-2006, 16:12
Cóz smugi będą - taka natura DGP- ale przeczytałam podpowiedź więc założę włókninowe filtry i odwlekę to w czasie :)
Mamy połaczenie DGP+podłogówka+grzejniki. Instalatorzy zastosowali mieszadło, pompkę do poprawienia wydolności sytemu, czujnik radiowy wewnętrzny.
Użytkowanie wygląda njaczęściej tak: cały dzień DGP, gdyby temperatura spadła poniżej 18,5 st C to system wąłczy grzanie podłogowe i grzejniki. Choć z grzejników chodzą dwa w łązience do suszenia ręczników i drugi pod oknem - wszędzie indziej domownicy pozakręcali .
Około 5 nad ranem podłogówka jest załaczana żeby po godzinie pierwszy wstający mogli spokojnie wyprawiać sie do pracy i szkół . Śpiochy koło 8 rano pobudzają kominek do życia a podłogówka się nie wtrąca bo już wyraca impet - w pomieszczeniu jest 21 st C a tak jest ustawiona górna granica grzania. I już.

Majkel_B
09-09-2006, 16:43
proszę jeszcze o bardziej szczegółowe wyjaśnienia do tych co mają podłogówkę i kominek z DGP:

1. co macie na podłodze (kamień, terakota, drewno, panele itp?)
2. czy układ mieszany podłogówka + grzejniki to oznacza u Was podłogówka w jednym pomieszczeniu a grzejniki w innym pomieszczeniu? czy też podłogówka i grzejniki w jednym (ktoś tak podobno ma)
3. Jaki macie tryb ogrzewania domu zimą? czy zadana temperatura utrzymywać ma się przez cały dzień taka sama czy są ustalone pory dania na różne ogrzewanie - czy to ma jakieś znaczenie przy podłogówce i DGP?
4. Czy w trakcie grzania kominkiem z DGP podłogówka jest całkowicie wyłączona czy też utrzymuje jakąś niską temperaturę?


Ja planuję podłogówkę w salonie, kuchni i holu, w 3 sypialniach mają być grzejniki. Kominek z DGP w salonie z rozprowadzeniem powietrza do 3 sypialni i holu.

Nie wiem jak zachowywać się będzie podłogówka w sytuacji :

I. Zwykły (pracujący) dzień tygodnia

1. Rano 7 pobudka - wszyscy do pracy = w domu powinno być cieplutko
2. Rano 8 dom pusty zadana temperatura spada do minimalnej
3. Pierwsze powroty do domu np. 16-17 w domku powinno być cieplutko
4. Ok 17 rozpalenie kominka z DGP

Po godzinie 17 temperaturę w domu utrzymuje kominek, czy podłogówka wówczas powinna się wyłączyć zupełnie czy utrzymywać jakąś zadaną temperaturę? Dajmy na to że kominek utrzymuje temperaturę do nocy (24, 01 w nocy). Przy bezwładności podłogówki czy można ją tak wysterować na zasadzie czujników temperatury (nie programowania) aby zdążyła się włączyć i nagrzać dom o 7 rano gdy wszyscy wstają?

Na podłodze chcę mieć kamień. Zimą chcę mieć ciepłą podłogę, z tego względu wykluczam całkowite wyłączenie się podłogówki w trakcie grzania kominkiem z DGP. Z drugiej strony czy zaprogramowanie podłogówki aby chodziła cały czas i utrzymywała temperaturę podłogi (nie powietrza) na takim poziomie aby można było chodzić boso bez przemarźnięcia ma sens? Czy wówczas sterować np. kominkiem i rozprowadzeniem powietrza, ale w takim wypadku po co ono ma być skoro główną ideą DGP jest zapewnie ciepła z paleniska i ograniczenie zużycia innych źródeł energii? Proszę o więcej konkretów i wypowiedzi praktyków bo się trochę zapętliłem w rozważaniach teoretycznych.
Michał

iga9
09-09-2006, 20:19
Planuje podobnie jak Majkel_B i mam takie same dylamety. Chetnie poczytam o waszych opiniach na ten temat :wink:

Aga - Żona Facia
09-09-2006, 23:25
orinoko: Czy jak macie 21 stopni to nie jest za zimno? Czy zapach z DGP Wam nie przeszkadza?

ori_noko
11-09-2006, 11:33
Aga :) weź prosze pod uwagę dwie sprawy - wychowalam się w starej kamienicy gdzie 20 st C uzyskane ze starych grzejnikó to by sporadyczny acz niewątpliwy sukces palacza... Druga że podlogówka przy niższej temperaturze grzania daje wrażenie ciepla.
W kazdym razie 21 st C jest dla nas wystarczające - oczywiscie trudno mówić o przegrzaniu.Zimą chodzimy po domu w dlugim rękawie, na noc i tak zmniejszamy grzanie na 19 st C. Na początku roku podnieśliśmy temperature dla nowonarodzonej córeczki, ale po 2 tygodniach męczarni zeszlismy do 21 st i tak zostalo do końca sezonu.
W blokach tez tak mielismy więc chyba to kwestia adaptacji i przyzwyczajenia.

ori_noko
11-09-2006, 11:43
Ale przy naszym DGP zasadniczo nie ma żadnego zapachu. Taki troszkę inny przy mocno rozgrzanym kominku jest ale niezby specjalnie przeszkadza.
Zresztą kratki są z możliwością zamknięcia więc gdyby komuś przeszkadzal - zawsze moze się odciąć...

Majkel_B
19-09-2006, 17:39
podciągam temat, czy nikt nie ma podłogówki i kominka z DGP? 3 posty wyżej mam parę pytań, na które nikt jeszcze mi rzeczowo nie odpowiedział, może teraz się uda :D

ori_noko
19-09-2006, 22:45
Jak umiem tak podzielę się doświadczeniem:
Ogrzewanie podlogow na parterze domu w największym pomieszczeniu do tego awaryjny grzejnik do dogrzewania w wypadku wychlodzenia się domu - raz byl na razie użyty, na górze grzejniki oraz DGP na calości.
Tam gdzie podlogówka tam jest gres.
Mówiąc w skrócie nastawiane są dwie temperatury dzień/noc plus czujnik radiowy . Jak używamy DGP to czujnik informuje piec czy ma sie zalączyć czy nie.
Trochę trwalo nim wypraktykowalismy w którym miejscu domu ma stać czujnik by calość nie byla prze- lub niedo- grzana.

Rav
20-09-2006, 11:21
Mam chwilkę czasu, więc napiszę moje spostrzeżenia. Może komuś na coś się przydadzą.
Zanim odpowiem na pytania opiszę troszkę praktyki (nie teorii i opowiadań, tylko moje osobiste doświadczenia i spostrzeżenia.
Mam dom 160 m2. Na dole ok. 90m2, większość ok. 60m2 jest otwartą przestrzenią. Oddzielnymi pomieszczeniami są: wiatrołap, wc, pralnio-kotłownia i mały pokoik 9m2 zwany gabinetem.
Kominek jest praktycznie w centralnym punkcie domu. DGP grawitacyjne, żadnego uzależnienia od elektryki.
W tym momencie każdemu, kto ma zamiar mieć kominek z DGP sugeruję zastanowić się w jaki sposób chce wykorzystywać to ciepło i jak bardzo kominek ma wspomagać CO, może nawet zastąpić całkiem?
Ja nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie kominek z DGP jest podstawowym źródłem ciepła w domu. Jestem zbyt wygodny. Mam piec CO gazowy ze sterownikiem pokojowym, troszkę podłogówki (ok. 30m2) i grzejniki.
Natomiast założenie było takie, że jak już palę w kominku, to CO ma nie chodzić. Po jaki dzwon inwestowałem w kominek z DGP, żeby paląc w nim spalać jednocześnie drewno i gaz… ?!?!?
Dlatego DGP na górze rozprowadzone jest do wszystkich pomieszczeń, łącznie z łazienkami. Niektórzy twierdzą, że doprowadzenie kanałów od DGP do łazienek jest błędem. Ja twierdzę, że jest to bzdura i nie doprowadzenie ich tam nie jest niczym uzasadnione i powoduje wychładzanie się łazienek – pomieszczeń w których powinno być najcieplej by the way.
Na dole nie mam doprowadzenia DGP do gabineciku i do pralni = błąd, ale to tym później, poradziłem sobie jakoś.
Generalnie w praktyce zimą:
Sterownik do pieca gazowego CO jest w najchłodniejszym wg mnie miejscu w domu – na dole klatki schodowej (jest ona otwarta na dole i na górze).
Jeśli nie palę w kominku, mam ustawione na sterowniku:
5.30-9.00 – 21 stopni
9.00 – 16.00 – 18 stopni
16.00 – 23.00 - 21 stopni
23.00 – 5.30 – 19 stopni
I taka też temperatura utrzymuje się w całym domu. Na wszystkich grzejnikach mam głowice termostatyczne które pozwalają wyregulować temperaturę w przypadku, gdyby gdzieś grzejnik było przewymiarowany.
Jak palę w kominku piec do CO nie włącza się praktycznie wcale. Nie zmieniam ustawień na sterowniku a i tak temperatura nie spada poniżej 21 stopni na dole i poniżej 22 stopni na górze.
Jak wspomniałem nie mam doprowadzenia DGP do gabinetu i pralni. I pomieszczenia te wychładzają się bardziej, kiedy „jadę” tylko na kominku. Radzę sobie w ten sposób, że w gabinecie uchylam drzwi i temperatura wyrównuje się szybko z resztą domu. Do pralnio-kotłowni przekułem się kanałem z klatki schodowej i tam sobie spokojnie wymienia się powietrze z resztą domu. Oczywiście jest tam znacznie chłodniej, w duże mrozy nawet 14.-15 stopni, ale w przypadku pomieszczenia gospodarczego to nie przeszkadza.

Nie wyobrażam sobie natomiast NIE ZROBIENIE doprowadzenia DGP do łazienki ! Jadąc tylko na kominku mam 15 stopni w łazience? Specjalnie dla łazienek uruchamiam CO? Włączam elektryczne maty grzejne w łazienkach? Wstawiam piecyki… ??? ;-)

Rav
20-09-2006, 11:26
proszę jeszcze o bardziej szczegółowe wyjaśnienia do tych co mają podłogówkę i kominek z DGP:

1. co macie na podłodze (kamień, terakota, drewno, panele itp?)
2. czy układ mieszany podłogówka + grzejniki to oznacza u Was podłogówka w jednym pomieszczeniu a grzejniki w innym pomieszczeniu? czy też podłogówka i grzejniki w jednym (ktoś tak podobno ma)
3. Jaki macie tryb ogrzewania domu zimą? czy zadana temperatura utrzymywać ma się przez cały dzień taka sama czy są ustalone pory dania na różne ogrzewanie - czy to ma jakieś znaczenie przy podłogówce i DGP?
4. Czy w trakcie grzania kominkiem z DGP podłogówka jest całkowicie wyłączona czy też utrzymuje jakąś niską temperaturę?


Ja planuję podłogówkę w salonie, kuchni i holu, w 3 sypialniach mają być grzejniki. Kominek z DGP w salonie z rozprowadzeniem powietrza do 3 sypialni i holu.

Nie wiem jak zachowywać się będzie podłogówka w sytuacji :

I. Zwykły (pracujący) dzień tygodnia

1. Rano 7 pobudka - wszyscy do pracy = w domu powinno być cieplutko
2. Rano 8 dom pusty zadana temperatura spada do minimalnej
3. Pierwsze powroty do domu np. 16-17 w domku powinno być cieplutko
4. Ok 17 rozpalenie kominka z DGP

Po godzinie 17 temperaturę w domu utrzymuje kominek, czy podłogówka wówczas powinna się wyłączyć zupełnie czy utrzymywać jakąś zadaną temperaturę? Dajmy na to że kominek utrzymuje temperaturę do nocy (24, 01 w nocy). Przy bezwładności podłogówki czy można ją tak wysterować na zasadzie czujników temperatury (nie programowania) aby zdążyła się włączyć i nagrzać dom o 7 rano gdy wszyscy wstają?

Na podłodze chcę mieć kamień. Zimą chcę mieć ciepłą podłogę, z tego względu wykluczam całkowite wyłączenie się podłogówki w trakcie grzania kominkiem z DGP. Z drugiej strony czy zaprogramowanie podłogówki aby chodziła cały czas i utrzymywała temperaturę podłogi (nie powietrza) na takim poziomie aby można było chodzić boso bez przemarźnięcia ma sens? Czy wówczas sterować np. kominkiem i rozprowadzeniem powietrza, ale w takim wypadku po co ono ma być skoro główną ideą DGP jest zapewnie ciepła z paleniska i ograniczenie zużycia innych źródeł energii? Proszę o więcej konkretów i wypowiedzi praktyków bo się trochę zapętliłem w rozważaniach teoretycznych.
Michał

To jeszcze troszkę poodpowiadam na pytania:

1. co macie na podłodze (kamień, terakota, drewno, panele itp?)
Tam gdzie terakota tam jest podłogówka - na dole w hallu, kuchni i wc, na górze w obu łazienkach i garderobie.

2. czy układ mieszany podłogówka + grzejniki to oznacza u Was podłogówka w jednym pomieszczeniu a grzejniki w innym pomieszczeniu? czy też podłogówka i grzejniki w jednym (ktoś tak podobno ma)
W łazienkach mam i podłogówkę i grzejniki.

3. Jaki macie tryb ogrzewania domu zimą? czy zadana temperatura utrzymywać ma się przez cały dzień taka sama czy są ustalone pory dania na różne ogrzewanie - czy to ma jakieś znaczenie przy podłogówce i DGP?
Ustalone są pory grzania naturalnie. Nie ma potrzeby przez całą dobę trzymać jednakową temperaturę typu 22 stopnie. Chyba, że cały czas jest ktoś w domu.

4. Czy w trakcie grzania kominkiem z DGP podłogówka jest całkowicie wyłączona czy też utrzymuje jakąś niską temperaturę?
W trakcie grzania kominkiem z DGP nie tylko podłogówka nie grzeje, ale nie włącza się w ogóle CO. Temperatura nie spada poniżej zadanych. Jeśli spadnie, CO naturalnie się załączy.

Należy pamiętać, że stosowanie sterownika pogodowego zewnętrzego do pieca CO przy grzaniu kominkiem z DGP to nieporozumienie !
Sprawdziłem to. Pogodówka głupieje i załącza CO nawet wtedy, kiedy palimy w kominku i w domu jest ciepło. Bzdura i nieuzasadnione zużycie gazu.

Rav
20-09-2006, 11:31
Na podłodze chcę mieć kamień. Zimą chcę mieć ciepłą podłogę, z tego względu wykluczam całkowite wyłączenie się podłogówki w trakcie grzania kominkiem z DGP. Z drugiej strony czy zaprogramowanie podłogówki aby chodziła cały czas i utrzymywała temperaturę podłogi (nie powietrza) na takim poziomie aby można było chodzić boso bez przemarźnięcia ma sens? Czy wówczas sterować np. kominkiem i rozprowadzeniem powietrza, ale w takim wypadku po co ono ma być skoro główną ideą DGP jest zapewnie ciepła z paleniska i ograniczenie zużycia innych źródeł energii? Proszę o więcej konkretów i wypowiedzi praktyków bo się trochę zapętliłem w rozważaniach teoretycznych.
Michał

Bez sensu. Sam sobie odpowiedziałeś. Jeśli robisz kominek z DGP to po to, aby wykorzystać ciepło kominka do ogrzania domu i tym samym ograniczyć zużycie innych paliw. Jaki ma sens palenie w kominku, zużywanie coraz droższego drewna i jednocześnie ciągłe podgrzewanie podłogi??? To lepiej sobie zrobić w pełni automatyczne CO i kominek bez DGP, który używamy tylko dla klimatu...

MCB
20-09-2006, 11:50
U siebie planuję tak:

1. Jako podstawowe ogrzewanie podłogowe - płyta Legalett.
2. Dodatkowo jako ogrzewanie awaryjne i dla przyjemności - kominek z grawitacyjną DGP oraz kominkowym wymiennikiem ciepła Legalett.
3. W pomieszczeniach na poddaszu grzejniki akumulacyjne.

Termostat ogrzewania podłogowego w płycie. Grzanie sterowane dodatkowo zegarem ustawionym na II taryfę.
Włączenie kominka spowoduje podniesienie się temp. w pomieszczeniu z kominkiem i pomieszczeniach, do których dotrze (mam nadzieję) gorące powietrze. Rozprowadzenie grawitacyjne, bo podstawowym założeniem jest wykorzystanie kominka wtedy gdy nie ma energii elektrycznej.
Grzejniki na poddaszu wyłączą się (wentylatory).
Wzrost temp. w pomieszczeniach parteru spowoduje zmniejszenie oddawania ciepła przez fundament.
W nocy ładowanie płyty nastąpi w sytuacji gdy jej temp. będzie niższa od ustawionej na termostacie. Kominek nigdy nie zapewni odpowiednio wysokiej temp. płyty wobec czego płyta zacznie się ogrzewać, ale ilość energii dostarczonej będzie mniejsza od tej, która byłaby potrzebna gdyby kominka nie było.

Zmian temperatury w ciągu doby raczej nie przewiduję. Mam nadzieję, że tak uda się wysterować płytę, żeby pewien spadek temp. w pomieszczeniach następował w godzinach nocnych co zbiegnie się z początkiem okresu ładowania płyty.

Czy się uda? Zobaczę za rok.
MCB

darpil
20-09-2006, 12:04
Też szukam porady. zamierzam budowac się w przyszłym roku ale juz na etapie projektu muszę zdecydować jak z tym ogrzewaniem będzie.
Myślałem o zastosowaniu kilku wariantów.
1. pomieszczenia z terrakotą - ogrzewanie podłogowe (najlepiej pompa ciepła)
2. Chciałbym wykorzystać również ciepło z kominka ale nie wiem jak to włączyć w całość (pytanie czy "gra warta świeczki")
3. tym bardziej, że jako główny system ogrzewania to miałoby być ogrzewanie nadmuchowe (prawdopodobnie kocioł gazowy - propan-butan)

dom ma wyglądać mniej więcej tak: http://stylowydom.com.pl/projekty/wt2/wt2.htm
mam nadzieję, że tak będzie wyglądał.

Co myślicie o tym?
Dom jest rozłożysty a nie chciałbym dogrzewać ekektrycznie. jeśli ktoś z forumowiczów może doradzić to proszę o podpowiedź.

Frankai
19-03-2007, 19:03
Wiele razy się zastanawiałem nad problem połączenia kominka i bezwładności podłogówki. Początkowo za bardzo chciałem oszczędzać każdą złotówkę i próbowałem jak wydusić maksa z 1st.C=6% oszczędności przy podłogówce, oraz jak zmusić piec by reagował z wyprzedzeniem na pogodę, oraz by się wyłączał jak napalę w kominku, oraz co zrobić z łazienkami i jedną sypialnią, do których nie ciągnąłem DGP, oraz jak piec da sobie radę z tymi trzema pomieszczeniami, bo przecież będzie miał za dużą moc (niska sprawność).
Potem przestałem myśleć, bo mnie głowa rozbolała ;-) Miałem też przerwę w budowie (wyjazd zagraniczny) no i teraz już wiem :) Ori_noko i Rav ciekawie i wyczerpująco przedstawili swoje podejście. U mnie będzie podobnie.
Teraz muszę tylko ładne grzejniczki wyczaić do części salonowej i gabinetu, bo Vasco i Zehnder są za drogie, a Viessmann Carat tylko biały :( Może jakaś CosmoNova?

dominikams
19-03-2007, 23:23
Też szukam porady. zamierzam budowac się w przyszłym roku ale juz na etapie projektu muszę zdecydować jak z tym ogrzewaniem będzie.
Myślałem o zastosowaniu kilku wariantów.
1. pomieszczenia z terrakotą - ogrzewanie podłogowe (najlepiej pompa ciepła)
2. Chciałbym wykorzystać również ciepło z kominka ale nie wiem jak to włączyć w całość (pytanie czy "gra warta świeczki")
3. tym bardziej, że jako główny system ogrzewania to miałoby być ogrzewanie nadmuchowe (prawdopodobnie kocioł gazowy - propan-butan)

dom ma wyglądać mniej więcej tak: http://stylowydom.com.pl/projekty/wt2/wt2.htm
mam nadzieję, że tak będzie wyglądał.

Co myślicie o tym?
Dom jest rozłożysty a nie chciałbym dogrzewać ekektrycznie. jeśli ktoś z forumowiczów może doradzić to proszę o podpowiedź.

My będziemy mieć pc (thermogolv) i kominek z płaszczem. Cały czas planowaliśmy DGP, ale w ostatniej chwili zmieniliśmy zdanie - bo kominek z płaszczem będzie podłączony do tego bufora (zbiornika), w którym woda jest ogrzewana przez pc, więc lepiej będzie wspomagał ogrzewanie i nie będzie problemu za wysokiej temperatury w momencie odpalenia kominka. Musieliśmy jedynie zamówić zbiornik przystosowany do podłączenia dodatkowego zasilania - przez kominek i/lub solary.
Koszt kominka nie zmieni się za bardzo - bo bufor już jest. Rozprowadzenie kanałów DGP też tanie nie jest, i trzeba to jakoś zamaskować.

Frankai
20-03-2007, 06:42
Rozprowadzenie kanałów DGP też tanie nie jest, i trzeba to jakoś zamaskować.

Niekoniecznie :wink: Ja mam tak zaprojektowany dom, że kominek ogrzeje większość pomieszczeń praktycznie bez kanałów:
- salon,
- jadalnię (połączona z salonem)
- kuchnię (otwarta, za jadalnią)
- hall i schody
- gabinet,
- 2 sypialnie na piętrze

Nie będą ogrzewane:
- łazienki,
- 1 sypialnia,
- wiatrołap,
- kotłownia

Kocioł więc będzie sobie chodził na minimum, żeby dogrzać te pomieszczenia.

listek
03-01-2009, 15:08
Podnosze temat.
Sam u siebie planuje ogrzewanie podłogowe w całym domu (na poddaszu jeszcze nie wiem, ale chyba też + małe grzejniki pod oknami połaciowymi).

Jak Wam sie sprawdza podłogówka a z DGP?
Czy nie ma problemu z bezwładnością podłogówki? (wątpliwości z pierwszego postu)

"Chcielibyśmy tez zrobić rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka ale opadły nas wątpliwości. Podłogówka ma dużą bezwładność (podobno), a zapalenie w kominku błyskawicznie zmienia temepraturę w domu. No i myslę tak: zapalam kominek, w domu robi się zaraz ciepło, podłogówka się wyłącza. Kominek dogasa, w domu robi sie zimno, podłogówka się włącza, ale zanim nagrzeje mija dzień! Jak to jest? "


Co o takim rozwiązaniu myśłą Fachowcy?

Frankai
03-01-2009, 16:21
Co o takim rozwiązaniu myśłą Fachowcy?

Fachowcy na ogół nie lubią kombinacji. Ja już nie pamiętam, ale generalnie wyszło, że udziwniam, kiedy zastanawiałem się nad sterownikiem pogodowym i ożenieniem tego z kominkiem. Wyrosłem z tego. Jako automatyk powiem, że problem jest i automatyka tego nie załatwi nawet jak damy czujnik przy kominku. Faktycznie ciepło z kominka pojawi się zbyt szybko względem bezwładności podłogówki. Trzeba ręcznie wyłączyć kocioł/podłogówkę na kilka godzin przed napaleniem w kominku.

pblochu
03-01-2009, 17:33
Nie wiem jak podłogówka + DGP ale podłogówka + kominek sprawdza się dobrze ale pod warunkiem dobrego doboru kominka.
Niedawno zamieniliśmy kominek 16kW na kozę 8kW ponieważ w momencie rozpalania robiło się na parterze pieruńsko gorąco. Obecnie kozę rozpalamy bardzo powoli - stopniowo nabiera ona temperatury a podłoga stygnie (inaczej mniej oddaje ciepła ze względu na zmianę różnicy między uśrednioną wypadkową temperą powierzchni podłogi a otaczającą ją przestrzenią odbiorczą) i na odwrót - wiadomo Δtą2°C w pomieszczeniu (ciężko zapanować nad procesem spalania drewna)
Bezwładność podłogówki w przypadku domu w którym obecnie mieszkam - od 17°C do 20°C około 2 - 2,5h w zależności od warunków zewnętrznych (im zimniej na dworze tym szybciej)

W każdym razie jestem bardzo ciekawy opinii ludzi którzy połączyli oba systemy

pblochu
03-01-2009, 17:38
I jeszcze jedno - Ciekawe jak działa podłogówka + reku + kominek
Teoretycznie układ wentylacji powinien rozprowadzić ciepło z kominka po całym domu a przynajmniej do łazienek
Ale wiadomo jak to ma się z teoriami
Ma ktoś już jakieś doświadczenia w tym zakresie?
A może jednak lepiej podłogówka + reku + kominek +DGP?

listek
03-01-2009, 17:41
A może jednak lepiej podłogówka + reku + kominek +DGP?
W sumie mając reku nie potrzeba (chyba) dgp. Reku rozprowadzi ciepło.
Z drugiej strony chcę dgp jako uniezaleznienie sie od elektryki

pblochu
04-01-2009, 16:00
W sumie mając reku nie potrzeba (chyba) dgp.

no właśnie jak jest z tym "chyba"??????????

listek
04-01-2009, 17:34
Gdzieś w postach o wentylacji był poruszany ten temat (nawet chyba z Adamem). Warto było zastosować dodatkowy wywiew znad kominka.
Nie mówię tutaj o łączeniu tych dwóch układów (czyli wpinania kominka do WM).

pblochu
05-01-2009, 07:07
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem idee, ale umieszczenie „wywiewu nad kominkiem” spowoduje zaciągnięcie gorącego powietrza do wymiennika, co może spowodować jego uszkodzenie. Ponadto trzeba by tam zainstalować jakiś filtr.

listek
05-01-2009, 09:24
Nie w komorze kominka, tylko na zewnątrz. Temperatura bedzie tylko kilka stopni wieksza.

pblochu
07-01-2009, 18:06
Napiszę tak - ja tam już jestem prawie zdecydowany na DGP - uważam że dom w którym jest podłogówka lubi być od czasu do mocno przesuszony.
Na 100% osobne kanały z własnym dystrybutorem i osobnymi anemostatami. Cały czas myślę jak to wpłynie na REKU?
Ostatnio rozglądam się też za kominkiem w którym można palić węglem
Czy ktoś ma już taką hybrydę i może się pochwalić?

ori_noko
08-01-2009, 10:17
Witajcie !
Czwarty rok korzystam z układu DGP i ogrzewanie podłogowe. Kominek zasilany kanałem powietrznym z zewnątrz daje napływ do domu ciepłego i świeżego powietrza . Bardzo dobre połączenie. Dom nie jest przesuszony,a komfort cieplny jest duży.

listek
08-01-2009, 10:25
Witajcie !
Czwarty rok korzystam z układu DGP i ogrzewanie podłogowe. Kominek zasilany kanałem powietrznym z zewnątrz daje napływ do domu ciepłego i świeżego powietrza . Bardzo dobre połączenie. Dom nie jest przesuszony,a komfort cieplny jest duży.

Czyli żadnych problemów nie stwierdziłeś :D
Ogrzewanie podłowgowe wszedzie czy mieszane?
Jaka wentylacja (grawitacyjna czy mechaniczna) ?

ori_noko
08-01-2009, 11:11
Parter podłogówka na wierzchu gres , poddasze grzejniki na podłodze drewno
Wentylacja i DGP grawitacyjne.
Kominek mała Harmony Jotul z rozporwadzeniem DGP - bez problemu ogrzewa prawaie 150m2 domu .

listek
08-01-2009, 11:33
Ok. Dzięki.

Doprowadzeni powietrza masz pod obudowę czy bezpośredni wpietę w kominek?
Jak z brudzeniem szyby?

ori_noko
08-01-2009, 12:02
Doprowadzenie zewnętrzne pod kominek - powietrze opływa kominek ,ogrzewa sie idzie dalej rurami DGP , a obudowa nagrzewa sie dodatkowo oddając ciepło na pokój - oczywiscie prócz kratki wylotwej
Brudzenie szyby jest zalezne od tego czym palimy, sezonowane drewno = minimalne zabrudzenie
Szybki nie są czyszczone chemią , ale ściereczką z mikrfibry plus ewentualnie do tego szare mydło - wszystko elegancko schodzi .
Mniejsze zabrudzenie maja komiki z naprowadzeniem kurtyny powietrzenj na szyby, ale porównanie u znajomych nie wykazało aż takiej różnicy na korzysć tego rozwiazania. Też muszą czyścić :)

Frankai
08-01-2009, 12:07
ori_noko - dzięki za dobrą wiadomość. Mam podobnie jak Ty, tylko że wkład z tym rozwiązaniem zapobiegającym zabrudzeniom szyby. Więc jak zdecyduję się na używanie (generalnie chcę używać gazu), to nie będzie problemu

listek
08-01-2009, 12:26
Doprowadzenie zewnętrzne pod kominek - powietrze opływa kominek ,ogrzewa sie idzie dalej rurami DGP , a obudowa nagrzewa sie dodatkowo oddając ciepło na pokój - oczywiscie prócz kratki wylotwej

Jesli dobrze rozumiem, kominek spala sobie tyle ile potrzebuje, a nadwyżka idzie ogrzana od obudowy do DGP?


Drugie pytanie.
Czy nie ma u Ciebie dyskomfortu/problemów z tym, że na dole jest sama podłogówka a na górze grzejniki?
Podobno zaleca sie równiez podłogówke na poddasze :-?

PS. Dzięki za odp i mam nadzieję, że Cię bardzo nie męczę :oops:

ori_noko
08-01-2009, 12:59
Kominek pobiera z domu "stare" powietrze, ogrzewa i rozprowadza świeże z dworu, a grawitacyjnie następuje wymiana.
Owszem podłogówka jest tez zalecana na poddasza, jednak nie zdecydowaliśmy się ze względu :
1) nieduze pokoje tam są - więc łóżko, biblioteczki i biurko i już powierzchnia grzewcza mocno ograniczona no i by wykorzystać ciepło powina byc podłoga - przewodnik , a chcielismy drewno
2) większe ryzyko że przy uszkodzeniu szlag trafi i podłoge i sufit w jednym podjejściu (jakby cieknący grzejnik nie dawał podbnego efektu... no, ale ten ostai mozna zawsze odłaćzycod systemu i wymienić )

Odrobina latania jedynie jest pod wieczór jeśli nie jest napalone w kominku, wtedy na dole zakręcamy podłogówkę , a rozkręcamy grzejniki by trochę dogrzać górę domu. Jednak to rzadkosć - dobrze napakowany kominek i delikatnie włączona podłogówka = wszystko gra i buczy

listek
08-01-2009, 13:08
Kominek pobiera z domu "stare" powietrze, ogrzewa i rozprowadza świeże z dworu, a grawitacyjnie następuje wymiana.

Kominek pobiera powietrze z pomieszczenia. Zimne powietrze z zewnatrz dociera rura pod obudowę i kanałami z komory dekompresyjnej trafia ogrzane do salunu.
Tak?



Owszem podłogówka jest tez zalecana na poddasza, jednak nie zdecydowaliśmy się ze względu :
1) nieduze pokoje tam są - więc łóżko, biblioteczki i biurko i już powierzchnia grzewcza mocno ograniczona no i by wykorzystać ciepło powina byc podłoga - przewodnik , a chcielismy drewno

U mnie podobnie: przedpokój i dwie sypialnie.
Podobno pod drewno (panele, cienka deska/parkiet) tez można.

Frankai
08-01-2009, 13:14
U mnie podobnie: przedpokój i dwie sypialnie.
Podobno pod drewno (panele, cienka deska/parkiet) tez można.

Móc można ale nie zaleca się. Znacznie gorzej oddaje ciepło, dłużej się nagrzewa, a dodatkowo - to może najgorsze - powoduje zwiększanie "pracy" drewna, więc szpary będą większe.
Ja na piętrze w łazience też mam podłogówkę, ale już w sypialniach generalnie się nie zaleca. Dając drewno w sypialniach poleciałem z nim też po korytarzu. W sypialniach oczywiście grzejniki i wloty powietrza od kominka.

listek
08-01-2009, 13:36
Móc można ale nie zaleca się. Znacznie gorzej oddaje ciepło, dłużej się nagrzewa, a dodatkowo - to może najgorsze - powoduje zwiększanie "pracy" drewna, więc szpary będą większe.
Ja na piętrze w łazience też mam podłogówkę, ale już w sypialniach generalnie się nie zaleca. Dając drewno w sypialniach poleciałem z nim też po korytarzu. W sypialniach oczywiście grzejniki i wloty powietrza od kominka.

Ja ogólnie zastanawiam sie nad poddaszem w drewnie (znaczy się panele :oops: oraz boazeria zamiast kartongipsu)

Frankai
08-01-2009, 14:21
Ja ogólnie zastanawiam sie nad poddaszem w drewnie (znaczy się panele :oops: oraz boazeria zamiast kartongipsu)

O ile panele rozumiem, bo to jednak znacznie tańsze niż parkiet może być, o tyle boazerii już nie bardzo. Oczywiście kwestia gustu. U teściów jest na korytarzu i nie podoba mi się takie rozwiązanie. Jakoś tak ciaśniej się wydaje i nie można za wiele pokombinować - np. malowane gwiazdki nad łóżkiem dziecka ;)
Jako dzieciak wywinąłem też niezły numerek i omal chaty nie sfajczyłem. To też mnie troszkę wstrzymuje przed drewnem "na okrągło"

ori_noko
08-01-2009, 21:28
na podłogę jest też wyjscie pośrednie deska barlinecka kładzie się prosto jak panele a wyglada jak parkiet :) . To tak a propos podłogi, bo nad podłogówke zalecana jest terakota, kamien, gres , ba są też panele specjalne do tego typu ogrzewania - jednak zabawa robi się wtedy zdecydowanie droższa.

A co do obiegu powietrza -i dealnie zrozumiałeś

listek
09-01-2009, 09:12
Dzieki, na razie więcej pytań nie mam.:D

PS. ja szukam szczelnego kominka (powietrze do spalania tylko z zewnątrz) o ile takie są, najlepiej z jedna boczna szybą, może szamotem i wykorzystaniem do DGP. Trudno coś takiego znaleźc (zawsze czegoś brakuje) :(

Frankai
09-01-2009, 09:25
Dzieki, na razie więcej pytań nie mam.:D

PS. ja szukam szczelnego kominka (powietrze do spalania tylko z zewnątrz) o ile takie są, najlepiej z jedna boczna szybą, może szamotem i wykorzystaniem do DGP. Trudno coś takiego znaleźc (zawsze czegoś brakuje) :(

Jeżeli chodzi o szczelne kominki, to 3 lata temu jak ja szukałem, to były praktycznie 2 typy - Jotul i Spartherm. Mój kominkarz powiedział, że wycofał się z tych drugich, bo miały sporo reklamacji. Coś tam w nich pękało. Jotula mógłby mi zainstalować (sprowadza pod zamówienie), ale nie bardzo nam odpowiadał stylistycznie. Ostatecznie posłychałem gościa i jest Turbo Fonte model 767 (o ile dobrze pamiętam). Powietrze z zewnątrz doprowadzone jest pod wkład. Wkład już zamontowany blisko rok temu, a w tym tygodniu gość zakłada mi obudowę. Zastanawiam się kiedy zrobić test. Ja bym zrobił już, ale żona może mi nie pozwolić. Chyba że wyczyszczę każde zabrudzenie po teście.

listek
09-01-2009, 09:50
Turbo Fonte model 767 (o ile dobrze pamiętam). Powietrze z zewnątrz doprowadzone jest pod wkład. Wkład już zamontowany blisko rok temu, a w tym tygodniu gość zakłada mi obudowę. Zastanawiam się kiedy zrobić test. Ja bym zrobił już, ale żona może mi nie pozwolić. Chyba że wyczyszczę każde zabrudzenie po teście.
Dzieki
Na razie ma jeszcze czas :D

ZaKontyK
09-01-2009, 12:37
... dodatkowo - to może najgorsze - powoduje zwiększanie "pracy" drewna, więc szpary będą większe.


Jeśli obawiasz się temperatury 22-24 stopni musisz rozwiązać problem przegrzewania podłogi latem przez słońce - fragmentami może się rozgrzewać do 50 stopni (np. przy oknie tarasowym)

Pozdrawiam

ori_noko
09-01-2009, 15:11
Standartowo w przypadku nagrzewania się w podłogi via okno warto założyć np żaluzje/zasłony/rolety/okiennice , albo zadaszyć taras .
Można tez pomyśleć odrobinę wcześniej i taras mieć umieszczony nie od strony południowej...

Frankai
09-01-2009, 15:37
... dodatkowo - to może najgorsze - powoduje zwiększanie "pracy" drewna, więc szpary będą większe.


Jeśli obawiasz się temperatury 22-24 stopni musisz rozwiązać problem przegrzewania podłogi latem przez słońce - fragmentami może się rozgrzewać do 50 stopni (np. przy oknie tarasowym)


A czy ja napisałem, że boję się temperatury? Pomijając meritum, to idę o zakład, że mój parkiet nie nagrzeje się do 50 stopni nawet za szybą w lecie. Jest jasny i będzie z połyskiem.

Problemem związanym z parkietem jest przesuszenie. Szpary robią się zimą!!! W lecie - choć tempereatura w domu nierzadko długie tygodnie jest 20-30 stopni, a w zimie tylko 18-22 stopni, to szpar nie ma. Powietrze w zimie jest suche, bo na dworze to załatwia mróz, a w domu grzejniki.
Ja sobie częściowo poradzę ze szparami, poprzez nawilżacze. Jeżeli ktoś ma parkiet/panele na podłogówce, nie da rady - powietrze może będzie nawilżone, ale drewno będzie suche jak pieprz. Jeżeli chcież utrzymać w domu 22 stopnie, to temperatura podłogi musi być powiedzmy 24-25 stopni. Jeżeli podłogówkę przykryje drewno, to trzeba podnieść jej temperaturę, bo drewno jest izolatorem ciepła.

Pytanie końcowe - gdzie będą większe szpary zakładając średnią temperaturę 22 stopnie:
a) w parkiecie położonym na zwykłej wylewce, w pokoju z grzejnikami, gdzie przy podłodze mamy 18-20 stopni, a powietrze jest skutecznie nawilżane i ta wilgoć może wnikać w drewno,
b) w parkiecie położonym na podłogówce, gdzie drewno ma temperatuę 28 stopni od dołu i 25 stopni na wierzchu, a drewno nie może wchłonąć wilgoci z powietrza?

lukasz_p
30-05-2009, 07:22
Witam serdecznie.

Mam pytanie: czy na forum znalazłby się ktoś, kto potrafiłby dobrze zaprojektować podłogówkę? Oczywiście odpłatnie...


..mój wykonawca zwrócił się do mnie o to, gdyż podłogówka ma być w 100% i nie chce popełnić błędu..

maggieQ
14-08-2010, 09:45
Witajcie,
Widzę, że ten temat od roku leży a nie ukrywam, że bardzo mnie ucieszyło kiedy go wygrzebałam byłoby super gdyby znalazł się jeszcze ktoś kto mógłby w tym temacie się wypowiedzieć, od kilku tygodni szukam rozwiązania mojego problemu a im więcej czytam tym mam wrażenie, że mniej wiem. A ten temat zawiera dokładnie problem który mnie interesuje.

Do wpisu dołaczam rzuty mojego parteru i poddasza. Na zielono zaznaczyłam pomieszczenia które chciałabym ogrzewać tylko podłogowo (wodne) są to:

na parterze:
1-kuchnia
2 - przedsionek
3 - korytarz
4 - lazienka

na poddaszu:
9 - łazienka

W pozostałych pomieszczeniach planuje zainstalować zwykłe grzejniki - sa to pomieszczenia zaznaczone na czerwono.

Dodatkowo w salonie (zaznaczonym na niebiesko nr 5) bedzie kominek, który chciałabym wykorzystac do DGP i rozprowadzic z niego ciepło do pomieszczeń:
5 - salon na parterze, 6 - sypialnia na parterze, 11 i 10 - sypialnie na pietrze (i byc może 12 - sypialnia na pietrze)

Moje pytania sa takie:
1. czy takie roplanowanie jest w miare sensowne?
2. czy ktos ma u siebie podobne rozwiazanie i jak sie sprawdza?
3. zastanawiam sie czy grzejniki zwykłe będą dobrym rozwiazaniem do salonu nr 5 na parterze? chyba wolalabym tam drewno na podlodze i jakis dywan wiec pewnie tak?
4. Jak bedzie sie zachowywac przy takim rozwiazaniu automatyka?
5. może ktoś zaproponuje jakies zmiany ktore warto by było wprowadzic a ja na nie nie wpadłam.

Dodam , ze kotłownia bedzie sie znaldować w pomieszczeniu nr. 7 i bedzie obnirzona kilkadziesiat centymetrów od poziomu pomieszczeń. I planuje ogrzewanie piecem na opał (drewno -wegiel czy czyms w tym stylu) dodatkowo

6. jak w takiej sytuacji rozwiazalibyscie kwestię CWU???

Bede wdzieczna za rady opinie i uwagi gdyz niedługo musze podjac decyzje w tej kwesti. A chcialabym miec jakeis pojecie w tym temacie w czasie rozmowy z fachowcami, zeby nie wcisneli mi jakiegos "super" (czyt. super kosztownego nie do konca najlepszego) rozwiazania. Lubię miec pojęcie o tym za co planuję płacić.


Z gory dziekuje za wszelkie opinie
pozdrawiam
magda

maggieQ
17-08-2010, 13:59
nie ma nikogo kto mógłby sie wypowiedziec w temacie?
może jednak ktos sie znajdzie,
doradzcie prosze

mariobros35
06-09-2010, 12:40
zajmuje się instalacjami grzewczymi i moim zdaniem warto by było na całej powierzchni domu zainstalować ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem garażu gdzie mógłby być grzejnik i w łazienkach gdzie będą zapewne grzejniki drabinkowe i nie trzeba się bać że na podłogach będzie drewno podłogówka funkcjonuje z powodzeniem w pomieszczeniach z podłogą drewnianą trzeba jedynie odpowiednio gęsto rozłożyć ogrzewanie podłogowe a i kotłownia przy podłogówce powinna być odpowiednio zbudowana szczególnie jeżeli źródłem ciepła jest piec na paliwo stałe potrzebny jest zasobnik buforowy no i odpowiednia automatyka

whitewolf
09-01-2012, 19:05
I jeszcze jedno - Ciekawe jak działa podłogówka + reku + kominek
Hmm właśnie testuję. Duży dom (de facto dwa domy w jednej bryle) powierzchnia około 430m2. Wykończyłem małą część (jakieś 130m2 + około 40m2) parter + poddasze. Wszędzie podłogówka pokryta deską barlinecką, w łazienkach i kuchni gres. Rekuperacja. W w salonie na dole koza (duża koza). Piec kondensacyjny. Gaz z butli. Rekuperacja pracuje cały czas na drugiej prędkości. Od połowy listopada grzeję. Od początku grudnia grzeję ze sterownikiem wewnętrznym i mieszkam. Dom ostatnie 3 w budowie w październiku 2011 zamontowana podłogóka. W listopadzie 70m3 gazu. W grudniu prawie 300m3.