PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek w kamienicy



Sasedon
16-05-2006, 17:30
Witam i proszę o radę.
Mieszkam w trzypiętrowej kamienicy na drugim piętrze. Kiedyś mieszkanie było ogrzewane przez piece kaflowe. Sprawdzałem przekrój komina to 15x15 cm. Chcę zbudować kominek w miejscu gdzie kiedyś stał piec. W oknach mam zamontowane nawiewniki więc z wentylacją nie powinno być problemu. Znalazłem w internecie ofertę firmy BLANZEK - małe wkłady kominkowe np. 8 kW z wyjściem fi 150 cm. Proszę o radę czy ten wkład to dobry pomysł? Jak wygląda budowa kominka w kamienicy od strony prawnej?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie

keny52
16-05-2006, 19:34
witam:)
prawo zabrania stawiania kominkow w budynkach powyzej 2 kondygnacji poniewaz jest za maly przekroj komina (15x15) bo kominy sie lacza na samej gorze i gdy sie komin zatka to mozna zaczadzic sasiada. Mozna postawic sobie kominek jezeli dostawi sobie osobny komin nazewnatrz sciany

aishan
17-05-2006, 11:21
Niestety, ale poprzednik ma rację. Prawo zabrania. Najlepiej pogadać z kominiarzem, może możnaby to sklasyfikować jako remont pieca węglowego? Choć z tego co piszesz wynika, że pieców już nie ma, więc i ten pomysł odpada.

dusia2006
24-05-2006, 19:06
można spróbować wystąpić o odstępstwa od warunków technicznych

Mufka
24-05-2006, 21:05
Ja bede starala sie to nazwac renowacja pieca i juz....

dusia2006
25-05-2006, 12:45
Mufka
odezwij się jak coś popchniesz w tym kierunku
Ja chyba zacznę od kominiarzy........

Mufka
26-05-2006, 21:08
No ja ruszam z tym dopiero w lipcu, piece rozebralam w pazdzierniku, ale co tam, kto mi udowodni ze rozebralam, ja go tylko odnawialam i rozlozylam do przeczyszcenia :wink: i tego sie bede trzymac

Diro
13-06-2006, 15:28
A to widzę, iż więcej chętnych na kominki w domach, trzeba zacząć od kominiarzy, jeżeli jest tkz. wolny komin (tylko my z niego korzystamy) to już jest dobrze, co prawda prawo mówi o budynkach 2 kondygnacyjnych, ale jest również przepis mówiący, iż w szczególnych przypadkach można w budynkach do 4 kondygnacji postawić kominek, ogólnie rzecz ujmując, jeżeli kominiarz wyda oświadczenie, iż można to jesteście w domu, oczywiście na początku rozmowy kominiarz zawsze mówi i nie można, ale to z czasem może się zmienić :lol:

keny52
13-06-2006, 17:33
witam
inie moze sie laczyc toj komin z innym czyli sasiada pozd. :wink:

pan qq
13-06-2006, 21:16
Ja niestety po wizycie w zakładzie kominiarskim jestes załamany. Okazuje się że w moim mieszkaniu są możliwości instalacji kominka, jest przewód wolny oraz jest przewód wentylacyjny itp. Natomiast pojawił się inny problem. Co roku kominiarze robią przeglądy w mieszkaniach i niestety sąsiedzi z pietra wyżej nie wpuszczają kominiarzy od lat. Najgorsze, że Ci ludzi wogóle tam nie miaszkają, nikt nic nie wie co się z nimi dzieje, podobno mają nakaz eksmisji. Problem poważny ponieważ do momentu aż kominiarze ich nie odwiedzą tak długo nie wydadzą mi decyzji. Na planach kominy są wolne jednak musza mieć pewność że nikt nic nie poinstalował nade mną. Zaczynam remont mieszkania i myślałem że od razu zamontuję kominek - a tu chyba będę miał kłopot potężny. Nie mam pojęcia jak to rozwiązać. Jutro rano będą u mnie kominiarze z wizytą, aby wskazać mi przewód który mogę wykorzystać do wentylacji w łazience - możliwe że jeszcze coś uda się załatwić.

Pozdrawiam, oby nikt nie trafił na takich sąsiadów !

keny52
13-06-2006, 22:39
musisz poczekac na decyzje , nic nie mozesz zrobic (to jest blok)......

lucek156
23-03-2009, 17:50
WITAM JA NIE WIDZĘ ŻADNEGO PROBLEMU PIEC BYŁ WIEC KOMINEK TEZ MOŻNA POSTAWIĆ CZĘSTO SIĘ WYBURZA PIECE I NA ICH MIEJSCE STAWIA SIĘ KOMINKI ŚMIAŁO MOŻNA STAWIĆ KOMINEK POSTAWIŁEM OKOŁO 7 TAKICH KOMINKÓW W MIEJSCE GDZIE BYŁ PIEC KAFLOWY , PRZY CIĄGŁYM SPALANIU TO NIE ROBI ŻADNEJ RÓŻNICY SAM MIESZKAM W BLOKU MAM CENTRALNE , KOMINEK STOI W MIEJSCU GDZIE STAŁ PIEC KAFLOWY POZDRAWIAM

WRAZIE CZEGO TO NA GG 8232504

A KWESTIA KOMINA TO RURA OCYNK I WSZYSTKO GRA W SWIETLE PRAWA WSZYSTKO LEGALNE PIEC BYŁ I STOI NOWY POZDRAWIAM

rogacek
29-03-2009, 20:13
ja też mam kominek w miejscu po piecu kaflowym :D

spewak
15-10-2009, 11:53
Witam serdecznie - odświeżam kotleta...

Mieszkam na warszawskiej Pradze w 3 piętrowej kamienicy ( parter + 3 piętra + strych) na 3 piętrze. Mieszkanie komunalne.

Chciałbym postawić coś ala kominek, albo zwykłą "kozę" żeby ogrzać mieszkanie. Niestety nie znam historii tej kamienicy, ale podejrzewam że były tam piece kaflowe.

Zacząć od kominiarza?
Co będę musiał jeszcze załatwić?

maristez
15-10-2009, 12:22
mam 3 pietro- poddasze stara kamienica.
w miejscu po piecu zrobiłem i potem wezwałem kominiarza. pomierzyli czy cug jest i cos tam kazali poprawić z dolotem powietrza i przedłużyć komin. zrobiłem to i na tym sie skończyło. nie pamiętam czy byli odbierać to. mam juz ok 5 lat. co roku chodzą sprawdzają kratki wentylacyjne w kuchni i łazience a jak wspomnę o kominku to jakby ich to nie interesowało tylko powiedział ze jak bedzie na dachu to zobaczy czy nie zapchany jest.. mimo przedłuzenia komina mam słaby ciąg. ale pale i jest ok tylko wkurza to. aha. palenie ciągłe.
nie wiem czy prawnie jakieś odbiory na to powinny być.