PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze eleltryczne i wodne - ile płaciliście wykonawcy



kanati
16-05-2006, 18:21
Witam wszystkich budujących, :)

Ile płaciliście za przyłącze wodne i elektryczne?

Mamy zamiar z żoną zaczać naszą budowe, ale oczywiście bez prądu i wody ani rusz. U mnie przyłącze to raptem kilka metrów, ale część zalicznikowa to ok. 150 m

Bede wdzięczny za wszystki informację jak to wyglądało u was (kolejność wykonywania, czas wykonywania, namiary na solidnych wykonawców, koszty itd.)

Ponadto napiszcie gdzie doprowadzaliście wodę i prąd - wszak narazie to pusty kawałek gruntu. Słyszałem że prąd na budowę doprowadza się do skrzynki - ale jestem narazie zielony i bede wdzięczny za wszystkie rady.
Dodam że na czas budowy mam zamiar postawić blaszaka, czy może doprowadza się media do blaszaka??

Pozdrawiam
Kanati

Tamlin
16-05-2006, 20:09
Witaj,
Odnośnie przyłączy jest kilka dróg postepowania
I. Własna
1. Składasz w Zakładzie energetycznym i w wodociągach wnioski o wydanie warunków przyłączenia do sieci
2. Po 4 (hura) tyg dostajesz odpowiedż
3. W międzyczasie załatwiasz mapki do celów projekowych
4. jak dostaniesz warunki szukasz projektanta (ów) który zrobi projekty przyłączenia do sieci (polecam zapytać w ZE i wodociągach - pomaga w późniejszych sprawach)
5. projektanci nanoszą na mapki przebieg przyłączy i z taką mapką pędzisz do ZUD i uzgadniasz ją (zorientuj sie przy okazji czy nie potrzebujesz jakiś ekstra uzgodnień poza ZUD-em (wojsko, archeolodzy). Warto uzgadniać oba przyłącza na raz - płacisz dużo mniej niz oddzielnie. Czekasz 3 tyg na uzgodnienie
6. I tutaj drogi przyłaczy się rozzstają
7. prąd - Składasz projekt i deklaracje podpisania umowy z ZE do ZE i czekasz aż przysla ci do podpisania umowę - płacisz opłatę przyłaczeniową zależną od mocy jakiej sobie zarzyczyłeś i podpisujesz. Następnie umowę ta podpisuje ważny dyrektor i nabiera ona mocy prawnej. Czekasz cierpliwie aż ZE wybuduje sam na swój koszt przyąłcze, a na działce (w linii ogrodzenia) postawi Ci skrzynke. Może to porwać od 2tyg do 2 lat... Jak już ZE postawi ci skrzynkę musisz zatródnić elektryka który ją doprowadzi do stanu urzywalności (zrobi uziemienia, założy zabezpieczenia) i to odbywa sie na Twój koszt. Po całej operacji na skrzynce powinieneś mieć wtyczke standardową i nieco większą do lini 3-fazowej. Możesz sobie zażyczyć inaczej zamiast wtyczek na skrzynce podciągnięcie kabli do baraku - Twoja wola.
8a. Załatwiasz odbiór przez ZE
Co do kosztów: projekt ja płaciłem 400, opłata przyłączeniowa: 1400, Elektryk 1000 (robocizna+materiały +załatwianie wszystkich papierów oprócz warunków przyłączenia ale łącznie z załatwieniem projektu).
8. Woda - sam szukasz wykonawcy i robisz wszystko na swój koszt ale za to wodociąg jest Twoją własnością. Mnie kosztowało to około 7000 za 80m wodociągu i nie interesowało mnie nic (nawet uzgodnienie prądu gość załatwił).
9. Załatwiasz sanepid i odbiór przez MPWiK

Druga droga to znalezienie miejscowych wykonawców tego typu prac
- mają znajomości w ZE czy wodociągach - załatwią warunki w 2 dni (tak zrobił u mnie gośc od wody)
- mają znajomośći w ZUD-ie uzgodnią Ci przyłacza na najbliższym zjeździe ZUD-owców (j.w)
- szybko maja projekty - sami robią lub mają znajomych projektantów (j.w)
Co do kosztów to wcale nie musi być drożej - Jak mówił gośc od wody "jakbym miał czekać aż klient mi wszystkie papiery załatwi to bym z głodu umarł"

Pozdrawiam
Tamlin

kanati
17-05-2006, 06:43
dzięki Tamlin,


Co do prądu to wybrałem wersję że we własnym zakresie robie przyłacze, nie interesuje mnie czekanie 2 lat. Tylko teraz szujkam wykonawcy, który mi to wszystko zrobi przyłącze + ok 150 m częśći zalicznikowej. Jeżeli macie jakiś namiary bede wdziczny za infirmacje.

pozdrawiam

marcin714
22-05-2006, 16:39
Witam.

To elektryczne przyłącze to chyba jako tymczasowe budowlane czy tak?, bo nie widzę możliwości aby samemu zrobić sobie przyłącze docelowe no chyba ,że bardzo by to się opłacało ZE.


Pozdrawiam marcin714