PDA

Zobacz pełną wersję : Irgi i Rdest Auberta - jak rozmnażać ?



agiszonek
16-05-2006, 20:55
Mam piękne Irgi płożące i Rdest Auberta - chciałabym je sobie porozmnażać , ale nie wiem ani jak ani kiedy to robić. Pomóżcie

hanka55
16-05-2006, 22:15
tERAZ, GDY RUSZYŁY SOKI I ROŚLINKI CHĘTNIE ROSNĄ.
Rdest sam chętnie się ukorzeni przez odkład ( gałązkę przyginasz do ziemi i nadsypujesz glebą). MOżna ją w połowie przeciąć, włożyć w szczelinę patyczek/zapałkę i posypać ukorzeniaczem. Na wiosnę będziesz miała gotową, ukorzenioną sadzonkę.
Irgę poleciłabym rozmanżać tylko z sadzonek półzdrewniałych, potraktowanych ukorzeniaczem AB ( hormony) - do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym.

http://ogrod.to.jest.to/ogrody/r_rozmnazanie.htm

jatoja
17-05-2006, 05:16
tERAZ, GDY RUSZYŁY SOKI I ROŚLINKI CHĘTNIE ROSNĄ.
Rdest sam chętnie się ukorzeni przez odkład ( gałązkę przyginasz do ziemi i nadsypujesz glebą). MOżna ją w połowie przeciąć, włożyć w szczelinę patyczek/zapałkę i posypać ukorzeniaczem. Na wiosnę będziesz miała gotową, ukorzenioną sadzonkę.
Irgę poleciłabym rozmanżać tylko z sadzonek półzdrewniałych, potraktowanych ukorzeniaczem AB ( hormony) - do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym.

http://ogrod.to.jest.to/ogrody/r_rozmnazanie.htm

Wydaje mi się że jest zbyt wcześnie na rozmnażanie z sadzonek - lepiej poczekać do połowy czerwca - zresztą tak właśnie jest napisane w linku który podajesz hanko

hanka55
17-05-2006, 10:39
Ja u siebie już od tygodnia ukorzeniam rdest - sadzonki wierzchołkowe odłamane podczas wykopywania. Sadzonki wierzchołkowe klonu Flamingo po 3 tygodniach ( gałązki z cięcia kształtującego) już mają listki i rozpulchnione końcówki - były w ukorzeniaczu.
Jest ciepło więc i ukorzenianie ruszyło pełną parą :)
Wiele osób ukorzenia końcówki z cięć formujących właśnie wczesną wiosną. Gdy jest zimno, włączam sadzonkom matę grzejną, by miały cieplutko w ukorzeniane nóżki :D

agiszonek
19-05-2006, 09:30
co do rdestu - rozumię :) a co do irg - mam poucinać półzdrewniałe gałązki i wsadzić do ziemi z ukorzeniaczem ? Jak długie mają być takie gałązki ? I jeszcze jedno pytanko - czy rdest nadaje się na doniczkowe pnącze do domu ?

hanka55
19-05-2006, 10:18
Hmmm..rdest jako roślina doniczkowa?
Oczywiście, że się nadaje, tylko jak będziesz walczyła z przyrostami rocznymi rzędu 6-8 metrów? Mój ogrodowy rdest w ciągu ostatnich dwóch tygodni ciepła i deszczu, wyróśł już pół metra, a to dopiero końcówka wiosny!!!
Na sadzonki tnie się "patyczki" 3-5 węzłowe. Dół tniesz ukośnie, by była największa powierzchnia pobierania wody, górę prostopadle, by była najmniejsza powierzchnie transpiracji. Nad ziemią pozostaje 1-2 oczka, pod ziemią 2-4 oczka. Ukorzeniacz na gałązce w całości musi być pod ziemią. By go nie strząsnąc w trakcie wkładania do ziemi, robi się dziurkę patykiem, następnie wkłada sadzonkę zanurzoną w pudrze hormonalnym i lekko dociska ziemię palcami.A potem tylko czekanie pół roku, rok, aż maleństwo będzie miało samodzielne korzonki :D