PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zmieniać te schody?



AAgnieszk@
17-05-2006, 08:49
Mam takie schody:http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m41e3a76e3136f i choć ten projekt będzie mocno modyfikowany to schody pozostają pod znakiem zapytania.. jakie macie dla mnie rady na ten temat. Czy te schody w projekcie sa ok. czy lepiej zmienic je na dwubiegowe?

AAgnieszk@
17-05-2006, 08:49
http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m41e3a76e3136f

motyczka
17-05-2006, 10:30
http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m41e3a76e3136f

osobiście uważam, ze dwubiegowe zwykłe, co przedstawia rysunek, są zdecydowanie bardziej funkcjonalne i bezpieczeniejsze...oczywiście wszystko jest uzależnione od ilosci miejsca którym dysponujecie...

http://www.budujemydom.pl/images/artykuly/679d.jpg
http://www.budujemydom.pl/images/artykuly/680d.jpg

motyczka
17-05-2006, 10:32
Jakie schody do domów jednorodzinnych?

Mogą być dowolne, wszystko w rękach inwestora, architekta i konstruktora. Najczęściej wykonywane są schody płytowe betonowe o biegach prostych lub zabiegowe. Popularne są też policzkowe schody drewniane oraz schody kręte złożone z gotowych segmentów. Kształt i konstrukcja schodów jest zawsze określona w projekcie domu, ale czasem konieczna jest zmiana ich przebiegu, wyglądu lub konstrukcji. Wprowadzenie takich zmian wymaga bardzo dokładnego przeanalizowania całego projektu, gdyż układ schodów wpływa na wiele innych elementów domu. Konieczne jest sprawdzenie, czy nowy kształt schodów lub zmiana ich wymiarów nie spowoduje potrzeby dokonania zmian konstrukcji stropu i czy na całej długości biegu zapewniona zostanie dostateczna wysokość przejścia, na przykład pod skosami dachu.

Wybierając rodzaj schodów trzeba uwzględnić wygodę poruszania się po nich, co może mieć zasadnicze znaczenie dla osób starszych. Najwygodniejsze są schody proste, ale jednocześnie zajmują najwięcej miejsca. Można je zastąpić schodami zabiegowymi, których konstrukcja pozwoli zaoszczędzić powierzchnię na obu łączonych poziomach.

kaskaa
17-05-2006, 11:31
A jak chcesz je poprowadzić? Pomieszczenia ma 3,19. Wejście na schody musiałoby być przy drzwiach dwuskrzydłowych, a wyjście na górze - na wprost ściany (między korzytarzem 1 i pokojem 5 na piętrze).
Dodatkowo, aby się zmieścić na wysokość należałoby zwęzić pokój 8 (na piętrze)...
Moim zdaniem korzystniejszy jest układ zaproponowany w projekcie.

motyczka
17-05-2006, 12:35
ja nie powiedziałam, ze mają byc takie jak przedstawia rysunek, tylko zasugerowałam, ze dwubiegowe są praktyczniejsze ...

jezeli projekt ma byc modyfikowany, to trzeba wiedzieć przede wszystkim jakie zostaną wprowadzone zmiany, by móc określić jakie schody fizycznie tam pasują...
mozna tez zrobić antresole z pokoju nr 8 (na piętrze) tymbardziej, ze jest piękne wyjscie na balkon....a moze by tez nie stawiac sciany przy drzwiach dwuskrzydłowych i zmienic uklad schodów z wejsciem od salonu, unikając przy tym przedpokoju samego tylko na schody...

mozliwości jest kilka...a co zmieniliscie Wy sami w projekcie AAgnieszk@??

AAgnieszk@
18-05-2006, 07:23
Motyczko dziekuje za odzew! Tak, zgadzam sie z tobą, że schody dwubiegowe są zdecydowanie najwygodniejsze, ale też zajmuja najwięcej miejsca. Podobaja mi się też schody trójbiegowe ze spocznikami. Nasz projekt oparty na gotowcu będzie indywidualny wiec w zasadzie możemy go modyfikować do woli, jednak układ salon, jadalnia i kuchnia zostaje bez zmian (jedynie poszerzamy przejście z salonu do jadalni). Likwidujemy spiżarke i tam zamierzaliśmy umieścić schody dwubiegowe poszerzając koniecznie dom o pól metra by sie zmieściły.Jednak takie posunięcie zmienia układ pomieszceń na górze i sama nie wiem co tam wówczas sie wykluje :o ... Na pietrze chiałabym by zmieściły sie trzy w miare duze pokoje i jeden mały gabinecik i oczywiście łazienka.

Druga opcja to pozostawienie schodów w obecnym miejscu ale ich "udoskonalenie" tzn, wg mnie wygospodarowanie spoczników tak by były to schody trójbiegowe... co o tym myslisz?

Nastepne zmiany, to poszerzenie balkonu w pokoju nr8 (na wejściem) oraz poszerzenie garazu do max.pół metra.

Twoje schody są piekne - absolutnie!

Kaskaa obawiam sie tego, by w końcu nie pozotało tak jak jest w tej chwili... nie widziałam w żadnym domu takich schodów i wolałabym je zmienić. Zauważyłam, że dom w winorośli2 ma taki sam układ pomieszczeń na parterze, ale schody w innym miejscu niz u mnie i pokoje na górze ładnie sie wkomponowały, a przeciez dom duzo mniejszy od mojego...więc może się da zmienić te schody na dwubiegowe poszerzając troche dom.

motyczka
18-05-2006, 12:46
witam :) ...przede wszystkim nie rezygnowałabym ze spiżarki...to jest bardzo przydatne pomieszczenie w domu...
schody pozostawiłabym w tym samym miejscu i raczej starała się wygospodarować miejsce przy tych obecnych, aby były dwubiegowe...
jak też widzisz osobiscie gustuje w schodach w salonie, gdyż tworzą dodatkowy element wykończeniowy pokoju oraz optycznie większą przestrzeń...

zatem podtrzymuje to co napisałam wcześniej, zrezygnowałabym na górze z czwartego pokoju nr 8 na korzyśc schodów, zrobiłabym piękną antresole z mini gabinecikiem dostępnym dla wszystkich domowników i wyjsciem na duzy balkon, a na dole wejście na schody zrobiłabym od strony salonu, rezygnując przy tym ze sciany z dwuskrzydłowymi drzwiami...zostawiając tylko belki nośne... :)

AAgnieszk@
18-05-2006, 13:08
Witaj! Myslę o przeniesieniu ich k. wiatrołapu ponieważ mogłyby być oświetlone naturalnym światłem, natomiast będąc w środku domu pozostanie tylko oświetlenie sztuczne :( A toaleta niestety musi powedrować w miejsce spiżarki ponieważ planuję na parterze kabinę prysznicową, ale jesli schody faktyvcznie umieściłabym k. wiatrołapu to wówczas łazienka powstałaby w miejscu terażniejszych schodów....

Niestety na zbyt otwartą przestrzeń nie mogę sobie pozwolić, do salonu nie planuję drzwi, jednak schody chcę mieć w holu, ale by były piekne i funkcjonalne, co jak widac nie jest takie proste :(

Zastanawiam się juz na tym etapie czym je obłożę, będą wylewane żelbetowe, ale ciągle się waham między drewnem a marmurem...
Boję sie, że przy marmurze będzie ślisko!? :wink:

motyczka
18-05-2006, 13:42
decyzje bedziesz musiała podjąc sama, zyczę dobrej :wink: i sama jestem ciekawa jak z nimi wybrniecie...

jak widzisz u mnie sa granitowe...marmuru na schody nie polecam, a slisko jest jedynie w skarpetkach jak zresztą na kazdej powierzchni, natomiast w papciach, butach, na boso noga dobrze sie trzyma stopnia... :) ...z kamienia zdecydowanie trwalsze, wrazenie zimniejszych, ale mozna ocieplić drewnianą balustradą i wyśrodkowana temp. dla oka :lol: