PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kabel i na jakiej głębokości



acca5
19-05-2006, 11:51
Na jakiej głębokości zakopac główny kabel elektryczny idący od skrzynki głównej prądowej do skrzynki budowlanej. Enea proponuje mi abym zakopała od razu główny kabel a nie prowizoryczny bo będzie mi prościej. Jaki to ma byc i czy w peszelu czy bez?

rafałek
19-05-2006, 12:03
Zakop w peszelu, a jak przechodzi pod chodnikiem lub podjazdem to koniecznie w peszelu. Mój jest trochę głębiej niż do kolan czyli tak coś około 60 cm.
Pamiętaj o taśmie powyżej kabla. Może się to kiedyś przydać.

acca5
19-05-2006, 13:30
A do czego ta taśma?
Jaki kabel: KY 4x16?? cos takiego chodzi mi po glowie, chce zakopać kabel juz główny bo mam okazję i umowiłam sie z gosciem od mini kopareczki na 30cm szer, ze mi wykopie rowy pod fundament ogrodzenia , więc go wykorzystam w celu wykopania rowu dla kabla bo obiecali mi za 2 tyg prund.

rafałek
19-05-2006, 13:34
Jaki mam kabel dokłądnie już nie pamiętam. Taśmę kłądziesz na lekko zakopanym kablu by w przyszłości robiąc jakieś prace ziemne nie wyrwać lub przeciąć kabla. Włąśnie dla tego kłądzie śię go warstwie piasku nad kablem a nie na kablu. Wszystkie instalacje w ziemi powinny mieć coś takiego (różne kolory taśmy w zależności od tego co jest pod nią).

acca5
19-05-2006, 14:07
Dziekuje Rafał, jesteś zawsze pomocny.

przemekk74
19-05-2006, 14:12
a ten piasek pelni role tylko informacyjna czy ma zniechecac cholera wie... gryzonie?
Przemek

Heimnar
19-05-2006, 14:19
Rola informacyjno ostrzegawcza. Znając determinację gryzoni to bardziej będzie przyciągał niż odstraszał (jak wszystko :D).

Yoric
19-05-2006, 14:48
a teraz po kolei:

- kabel energetyczny prowadzimy na glebokosci 80 cm lekkim slalomem (nie powinien byc naciagniety)
- przy skrzynce licznikowej oraz przy wejsciu do budynku robimy petle +- 2 koleczka - dlatego kable nalezy kupic z zapasem
- kabel na wejsciu do budynku jak rowniez wejsciu do skrzynki powinien biec w peszlu - najlepiej rurze Arotha - takim lepszym peszlu ;-)
- w ziemi lepiej jak kabel nie idzie w peszlu - w piasku ma lepsze chlodzenie niz owiniety peszlem
- jesli planujemy przecie trasy kabla energetycznego z innymi rurami, kablami - odcinek 1-2 m w okolicach krzyzowania sie przewodow nalezy prowadzic w rurze Arotha
przekroj wykopu
- 90 cm dno wykopu
- 10 cm podsypki z piasku - 80 cm
kladziemy kabel
- 10 cm obsypki kabla z gory - 70 cm
- 20 cm ziemii rodzimej - 50 cm
na tej glebokosci kladziemy cimnoniebieska folie ochronna (jesli wykop szeroki i kabel idzie duzymi lukami (ten slalom) to mozna dac 2 pasy folii
zayspujemy calosc i zapominamy o sprawie ..pamietajac jednak, gdzie ulozylismy ten kabel.

I jeszcze pare sprostowan/ wyjasnien:

- piasek pelni role ochronna - chroni kabel przed ostrymi elementami gruntu (kamienie) przy osiadaniu ziemi i innych ruchach gorotworczych
- tasme NALEZY klasc minimum 30 cm powyszej kabla - inaczej kopara kopiac przetnie folie razem z kablem
- kabel na pewno w czarnej izolacji
- przekroje kabla powinny byc w projekcie przylacza 5x16mm2 powinien byc ok - chyba ze nie masz jeszcze projektu i w domu planujesz maly piec hutniczy albo szkole spawania otworzyc to wtedy dalbym 5x25mm2

(Y)

kroyena
19-05-2006, 15:10
Dodam że przy np instalacji wodociągowej niektóre zakłady życząsobie żeby taśma była zbrojona.
Tzn. miała wstawki z drukiców, zeby operator szpadla po jakimś czasie robiąc przekop poczuł że coś przecina.
Co do kabla to powinien być raczej doziemny, a przekrój poprzeczny jego zył i ich ilość zależy od przydzielonej przez ZE mocy dla odbioru.

I jeszcze jedno wszelkie instalacje podziemne/doziemne prowadzić się powinno w odległości zalecanej normami od pozostałych instalacji podziemnych/doziemnych.

Żeby na ten przykład kabel nie szedł tyż przy wodociągu albo przez środek planowanego szamba.

acca5
19-05-2006, 16:05
Dziekuję jeszcze raz wszystkim

Yanek
19-05-2006, 18:45
U mnie około 80-90cm [jakoś tak bezpieczniej się czuję] bez podsypki [siakoś się zapomniało]. Na to z 15-20cm piasku i folia ostrzegawcza [miałem tylko żółtą].
Kabel YKY 5x10 w peszlu [chociaż przekrój kabla zależy od mocy jaką będziesz pobierać]. Kabel wchodzi przez fundament i wychodzi do skrzynki już w wew. garażu.
Pozdr

autorus
16-06-2012, 06:04
a na jakiej głę bokości ma wchodzić do taki kabel do budynku? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Chciałbym puścić go nad ławami i przepust zrobić w bloczku.

william.bonawentura
16-06-2012, 07:24
a na jakiej głę bokości ma wchodzić do taki kabel do budynku? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Chciałbym puścić go nad ławami i przepust zrobić w bloczku.
Kabel to nie woda i wysokość nie ma znaczenia. Byle nie za płytko tzn. do uszkodzenia w czasie utwardzania podwórka czy kopania grządek.

Kyniek123
19-03-2014, 21:36
a teraz po kolei:

- kabel energetyczny prowadzimy na glebokosci 80 cm lekkim slalomem (nie powinien byc naciagniety)
- przy skrzynce licznikowej oraz przy wejsciu do budynku robimy petle +- 2 koleczka - dlatego kable nalezy kupic z zapasem
- kabel na wejsciu do budynku jak rowniez wejsciu do skrzynki powinien biec w peszlu - najlepiej rurze Arotha - takim lepszym peszlu ;-)
- w ziemi lepiej jak kabel nie idzie w peszlu - w piasku ma lepsze chlodzenie niz owiniety peszlem
- jesli planujemy przecie trasy kabla energetycznego z innymi rurami, kablami - odcinek 1-2 m w okolicach krzyzowania sie przewodow nalezy prowadzic w rurze Arotha
przekroj wykopu
- 90 cm dno wykopu
- 10 cm podsypki z piasku - 80 cm
kladziemy kabel
- 10 cm obsypki kabla z gory - 70 cm
- 20 cm ziemii rodzimej - 50 cm
na tej glebokosci kladziemy cimnoniebieska folie ochronna (jesli wykop szeroki i kabel idzie duzymi lukami (ten slalom) to mozna dac 2 pasy folii
zayspujemy calosc i zapominamy o sprawie ..pamietajac jednak, gdzie ulozylismy ten kabel.

(Y)
Jeśli dodatkowo chcę w wykopie chcę umieścić bednarkę to gdzie ma być umieszczona, jaki wtedy będzie "przekrój wykopu" ?

elektrojar
19-03-2014, 22:36
Kabli w ziemi nie układa się w peszlach ale w rurach DVR tzw. AROT.

elpapiotr
19-03-2014, 22:48
Kabli w ziemi nie układa się w peszlach ale w rurach DVR tzw. AROT. Naprawdę ? A to dlaczego ?

wykrot
20-03-2014, 12:59
Żeby nie zmarzł.

elpapiotr
20-03-2014, 14:31
Żeby nie zmarzł.
Rozumiem, że arot będzie podgrzewany.
Niesamowite.

kasprzyk
20-03-2014, 20:06
Kable w ziemi układa się w ziemi ;)
One nie są przeznaczone do trwałego zanurzenia w wodzie, jakiekolwiek rury osłonowe mogą stworzyć warunki do gromadzenia się tam wody, działają jak drenaż - rzadko są hermetyczne przy długich odcinkach. W celach ochrony mechanicznej pod wjazdami, przejściami przez fundamenty itd. na krótkich odcinkach - owszem, w innych przypadkach unikajcie takich metod.
Pozdr.

Kyniek123 - do czego ta bednarka ?

Kyniek123
20-03-2014, 22:32
Kyniek123 - do czego ta bednarka ?
Przy wykonywaniu fundamentów nie pomyślałem o uziomie. Chciałbym go zrobić przy okazji przyłącza prądu ze skrzynki na granicy działki do skrzynki w domu. Odległość do granicy około 50m.

elpapiotr
20-03-2014, 23:10
Przy wykonywaniu fundamentów nie pomyślałem o uziomie. Chciałbym go zrobić przy okazji przyłącza prądu ze skrzynki na granicy działki do skrzynki w domu. Odległość do granicy około 50m.
O tym miał myśleć twój kierownik budowy, nie Ty, kolego Kyniek123.
Wychodz na to, ze za darmo kasuje szmal.

kasprzyk
21-03-2014, 18:58
Mleko rozlane, kierownik już nie zaleje uziomu ;)
Ten uziom będzie wykorzystywany w instalacji odgromowej? - jeśli tak to szukaj innej drogi, jeżeli nie masz polbruków, skał, betonów, super trawnika to zrób uziom otokowy wokół budynku.

wykrot
21-03-2014, 19:48
Przy wykonywaniu fundamentów nie pomyślałem o uziomie. Chciałbym go zrobić przy okazji przyłącza prądu ze skrzynki na granicy działki do skrzynki w domu. Odległość do granicy około 50m.

Uziom oddalony o 50 m to jak spanie z kobitą oddaloną o 50 m. Tyle ma skuteczności co Ty przyjemności.

Kyniek123
21-03-2014, 21:01
Mleko rozlane, kierownik już nie zaleje uziomu ;)
Ten uziom będzie wykorzystywany w instalacji odgromowej? - jeśli tak to szukaj innej drogi, jeżeli nie masz polbruków, skał, betonów, super trawnika to zrób uziom otokowy wokół budynku.Uziom nie będzie wykorzystywany w instalacji odgromowej. Nie ma polbruków etc. jest tylko fundament. Jak na szkicu do wykonania jest przyłącze wodne: studnia - dom; elektryczne: skrzynka na granicy - dom; kanaliza;
Wykorzystać któryś z wykopów i umieścić tam bednarkę + ewentualne szpile, czy jednak uziom otokowy wokół budynku?

grend
22-03-2014, 16:19
Jeśli dodatkowo chcę w wykopie chcę umieścić bednarkę to gdzie ma być umieszczona, jaki wtedy będzie "przekrój wykopu" ?

Żadnego układania bednarki z kablem odległość musi byc z tego co pamietam minimum 1 metr jezeli nie wiecej

grend
22-03-2014, 16:22
?????

elpapiotr
22-03-2014, 18:20
to co chcesz uziemiać ?????????????????????????????????????????????????? ??
Chce uziemić GSW - czy to takie mało zrozumiałe ?

grend
22-03-2014, 18:36
[

elpapiotr
22-03-2014, 18:41
to chce zrobić coś lepiej od energetyki ? Ż-z do czego służy ? Chyba juz skończyło sie 20 lat temu wrzucanie kabli 4x
Tak. Chce zrobić lepiej od energetyki. Tym bardziej, że uziemienie robocze w złączu kablowym nie może być traktowane jako uziemienie głównej szyny uziemiającej instalacji odbiorcy. Energetyka sobie tego nie życzy.
http://www.tauron-dystrybucja.pl/r/res/standardy_techniczne/standardy_krakow/1_DS_2009.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tauron-dystrybucja.pl%2Fr%2Fres%2Fstandardy_techniczne%2F standardy_krakow%2F1_DS_2009.pdf) (str. 15)
Właśnie zaczęło się wrzucanie kabli 4-żyłowych, o odpowiednich parametrach.

grend
22-03-2014, 18:46
...

grend
22-03-2014, 18:50
...

grend
22-03-2014, 18:55
...

elpapiotr
22-03-2014, 18:56
Kolego, Ty dalej nie rozumiesz zagadnienia, tak więc nie pisz, bo ... szkodzisz.
O uziemieniu też nie pisz, to to już całkiem czarna magia, jak widać.

PS. W układzie sieciowym TT też pociągnie kabel 5x ?

grend
22-03-2014, 19:03
...

elpapiotr
22-03-2014, 19:06
Skoro potrzebne konkrety - proszę bardzo :

http://www.edwardmusial.info/

Baaardzo dużo czytania przed Tobą, a jeszcze więcej nauki.

Rotan
22-03-2014, 19:06
yyyyyy w kązdym... na przyszłość


Tak notabene widze że kazdy wydział ma swojego guru który tylko pyszczy bez konkretów i zachwile napisze dziesiątki postów aby tylko udowodnic własną czesto watpliwa racje

Teraz jesteś elektrykiem?:lol2:

grend
22-03-2014, 19:13
Skoro potrzebne konkrety - proszę bardzo :

http://www.edwardmusial.info/

Baaardzo dużo czytania przed Tobą, a jeszcze więcej nauki.

zadałem pytanie myslę że proste - dlaczego Tauron wymaga 4 x a nie 5 x ?

grend
22-03-2014, 19:20
..

grend
22-03-2014, 19:22
...

elpapiotr
22-03-2014, 19:25
zadałem pytanie myslę że proste - dlaczego Tauron wymaga 4 x a nie 5 x ?
Dałem odpowiedź, myślę ze prostą :
uziemienie robocze w złączu kablowym nie może być traktowane jako uziemienie głównej szyny uziemiającej instalacji odbiorcy.
Więc jak to zrealizować przy kablu 5x i już rozdzielonym PEN na N i PE ? Uziemiając żyłę PE u siebie poprzez GSW siłą rzeczy łączymy uziemienie robocze w złączu z uziemieniem własnym budynku. Cały czas piszemy o układzie sieciowym TN, żeby nie było nieporozumień.
Natomiast rezystancja tego własnego uziemienia (dla ochrony przeciwporażeniowej) może być ... dowolna, kolego grend.
Tak wię te Twoje pomiary uziemień są mało wiarygodne.

grend
22-03-2014, 19:28
...

elpapiotr
22-03-2014, 19:29
Niby skąd się tam wziął kabel 5x ?
Krasnoludki położyły ?
No i do czego mam podłączyć tę piątą żyłę ?

grend
22-03-2014, 19:35
..

grend
22-03-2014, 19:39
...

elpapiotr
22-03-2014, 19:47
No cóż - trudny przypadek.
Pokłosie kulawego rozporzadzenia, robienie wody z mózgu elektrykom i nie tylko - skutkuje takim a nie innym działaniem.
Wróć do mojego postu #40 i spróbuj zrozumieć, co napisałem.
Jak nie, będzie kłopot, i niestety muszisz zacząć się uczyć ... tej elektryki (nie na forach)

I odpowiedz na pytanie z postu #42, jeśli łaska.

żólty mostkuje z niebieskim i zakładam różnicówkę
Też dziwne działanie - gdzie wykonujesz ten mostek ?

grend
22-03-2014, 20:14
...

grend
22-03-2014, 20:18
...

elpapiotr
22-03-2014, 20:28
No dobra - kolejna lektura - http://www.tauron-dystrybucja.pl/r/res/standardy_techniczne/standardy_krakow/WYTYCZNE_PRZY_2007_WWW.pdf

Jaki dowód - nie narzuca ! Elektryk wykonuje zgodnie z wiedzą techniczną, której Tobie jednak brakuje.

Co do postu #47 - dla domków jednorodzinnych należy wykonać uziemienie fundamentowe, które następnie łączy się z GSW, połączoną z przewodem PE rozdzielnicy. Do GSW podłącza się wszystkie przewody połączeń wyrównawczych.

I podstawowe pytanie kto mierzy i robi badania uziemienia w tym momencie wykonanego przez odbiorce - bo na to też zapomniałes odpowiedziec Nic nie zapomniałem, ale najpierw bądź łaskaw napisać, jaka ma być ta wartość rezystancji uziemienia oraz podaj źródło tej informacji.

grend
22-03-2014, 20:29
...

grend
22-03-2014, 20:39
...

Kyniek123
22-03-2014, 20:48
Jednak pytanie było dlaczego nie mozna się podłaczyć z uziemieniem do energetyki ?? JA zawsze od lat uziemiam ż-z... Szkoda czasu na tłumaczenia.. i niech szczęcie dopisuje Twoim klientom. Proste pytanie w sumie zadałem i liczyłem na prostą szybką odpowiedź, a tyle syfu na forum narobiliście. Dla zainteresowanych - dłuższe dyskusje na ten temat można odnaleźć przez wyszukiwarkę forum. Generalnie ideałem jest uziom fundamentowy, wykonywany podczas zbrojenia fundamentów. Dobrze tego dopilnować, bo jest to najtańszy i najlepszy sposób. Jednak wykonawcy z różnych powodów ten temat olewają. Druga opcja - wcześniej wspominana to uziom otokowy, który wymaga jednak dodatkowych wykopów wokół domu co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzecia opcja to umieszczenie bednarki w wykopie podczas doprowadzania kabla od skrzynki w granicy działki do domu lub innym wykopie ale radzę skonsultować to wcześniej z elektrykiem który będzie odbierał instalacje i zrobi odpowiednie pomiary. Pozdrawiam

grend
22-03-2014, 20:52
..

grend
22-03-2014, 21:03
Szkoda czasu na tłumaczenia.. i niech szczęcie dopisuje Twoim klientom. Proste pytanie w sumie zadałem i liczyłem na prostą szybką odpowiedź, a tyle syfu na forum narobiliście. Dla zainteresowanych - dłuższe dyskusje na ten temat można odnaleźć przez wyszukiwarkę forum. Generalnie ideałem jest uziom fundamentowy, wykonywany podczas zbrojenia fundamentów. Dobrze tego dopilnować, bo jest to najtańszy i najlepszy sposób. Jednak wykonawcy z różnych powodów ten temat olewają. Druga opcja - wcześniej wspominana to uziom otokowy, który wymaga jednak dodatkowych wykopów wokół domu co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzecia opcja to umieszczenie bednarki w wykopie podczas doprowadzania kabla od skrzynki w granicy działki do domu lub innym wykopie ale radzę skonsultować to wcześniej z elektrykiem który będzie odbierał instalacje i zrobi odpowiednie pomiary. Pozdrawiam


albo 4 opcja pilon jak dotrzesz do wody jest zupełnie wystarczajacy.
jezeli masz odgromówkę(otok) i wyciagnietą z fundamentu bednarke do tego celu to juz nie mozesz zrobic otoku dla uziemienie rozdzielni elektrycznej
Co moze grozić moim klienta ? Bo jestem zainteresowany

grend
22-03-2014, 21:23
....

Kyniek123
22-03-2014, 21:41
Kyniek decyzja nalezy do ciebie czy warto tobie rzucać bednarke. Zastanów się czy sie różni uziemienie które ty wykonasz z uziemieniem wykonanym przez energetyke - NICZYM. Uziemienie nie polega tylko na rzuceniu bednarki tylko musisz tą bednarkę "doprowadzic" do rozdzielni. Możesz to zrobic linką o wielkosci nie mniejszej niż przekrój żyły kabla ale i tak pozostaje połaczenie bednarka linka. Czym sie różni uziemienie energetyki od twojego ty mozesz mieć problemy z uzyskaniem 20 om a energetyka ma 1-2 omy. Podzwoń po innych elektrykach i sie dowiedz bo nie dowiesz sie takich rzeczy od np elpapiotr który jest jakims zaczytanym teoretykiem.
Praktykiem nie jestem stąd moje pytanie na forum. Technikiem elektrykiem z wykształcenia - owszem i mimo że szkołę skończyłem jakieś 13 lat temu to coś tam mogę na szybko w tym temacie napisać. Czym się różni uziemienie wykonane przez energetykę a uziemieniem np. fundamentowym? Może tym iż do końca nie wiesz jak ono zostało wykonane po stronie energetyki, a fundamentowe uznawane jest za wieczne. Po drugie odległość domu do skrzynki rozdzielczej to około 50m, a uziom fundamentowy tuż pod domem. Wiadomo iż prąd podąża drogą najkrótszą, o najmniejszym oporze. Którą drogę wybierze jeśli będę miał uziom fundamentowy oraz 5 żyłowy kabel podłączony do uziomu w rozdzielni oddalonej o 50 m od obudowy komputera która przypadkiem zwarła się z żyłą "L"?

grend
22-03-2014, 22:08
..

elpapiotr
22-03-2014, 22:16
Ale herezje wypisuje - faktycznie, nie na darmo Rotan się wyśmiewał : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?58421-Jaki-kabel-i-na-jakiej-g%C5%82%C4%99boko%C5%9Bci/page2 w poście #36

Kyniek123
22-03-2014, 22:26
Zgadzam się z Tobą i zamierzam mimo wszystko podłączyć się także 5 żyłowym kablem do skrzynki en. Jednak w sumie dorzucenie nie wiem 20 czy 30 metrów bednarki plus może jakieś szpilki do i tak już wykopanego rowu pod przyłącze prądu do domu to nie wielki koszt, a osiągamy uziom który wiesz, że jest, był mierzony, sprawdzony itd. Pewności nie mam ale wydaje mi się, że będzie o wiele bardziej skuteczny niż ten z energetyki, zapewni szybsze działanie zabezpieczeń. Przekrój wykopu to bym zaproponował taki: 90 cm wykop - podsypka 10cm- bednarka - podsypka 10cm- kabel itd. Czyli wykop pogłębiony, bednarka 10 cm pod kablem..

grend
22-03-2014, 22:34
...

Kyniek123
22-03-2014, 22:41
Jeżeli masz glinę to statystycznie 15metrów wykopu starczy aby uzyskac 30 om. W piachu to wyglada baaardzo różnie. Akurat na bednarce nigdy nie pojawi sie wiecej niż 400V wiec problemu nie ma z dystansem do kabla. Jak robisz odgromówke to tutaj jest probem

Odgromówka to już inna sprawa, którą pomijam w swoim przypadku. Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

wykrot
23-03-2014, 06:59
Cały czas piszesz jakieś banały - jestes zwykłym teoretykiem ? Powiedz mi gdzie tobie robia uziemienie fundamentowe - wogóle co przez to rozumiesz ???? Jezeli ze zbrojenia fundamentów jest zrobiona bednarka to tylko w jednym celu - odgrom.. Nie wiem czytasz jakąś literaturę i to wklapujesz - bo na to wyglada. Czy moze jestes projektantem ? Standardowym uziemieniem szyny wyrównawczej w rozdzielni jest podpiecie pod ż-z w szafce kablowej - dlaczego to się robi.

Ło matko, tego jeszcze nie było. Co to za "standard"? Z jakiej normy, z jakiego przepisu? Z jakiej szkoły?

kkas12
23-03-2014, 10:24
...dlaczego Tauron wymaga 4 x a nie 5 x ?
Bzdura.
TAURON niczego takiego nie wymaga.

grend
23-03-2014, 10:33
Ło matko, tego jeszcze nie było. Co to za "standard"? Z jakiej normy, z jakiego przepisu? Z jakiej szkoły?

ze szkoły praktycznej

kkas12
23-03-2014, 11:02
Proponuję Ci jednak korepetycje do tej szkoły praktycznej.
Na początek: http://www.pp.org.pl/wojtek/?s=blog%202003-12-29%2017-56-34

kasprzyk
23-03-2014, 14:10
Uziom nie będzie wykorzystywany w instalacji odgromowej. Nie ma polbruków etc. jest tylko fundament. Jak na szkicu do wykonania jest przyłącze wodne: studnia - dom; elektryczne: skrzynka na granicy - dom; kanaliza;
Wykorzystać któryś z wykopów i umieścić tam bednarkę + ewentualne szpile, czy jednak uziom otokowy wokół budynku?
Zrób uziom otokowy wokół budynku.
Na pewno w instalacji będziesz stosował ochronniki przepięciowe, w/g zaleceń producentów wartość uziemienia powinna być poniżej 10om, jeżeli nie uda się Tobie osiągnąć takiej wartości, dobijesz pilony pionowe. Tak jak kolega elpapiotr pisał - uziom roboczy energetyki to jedno, uziemienie szyny G.S.W. to drugie i nie należy tych rzeczy ze sobą kojarzyć.

Pzdr

Kyniek123
23-03-2014, 20:09
Zrób uziom otokowy wokół budynku.
Na pewno w instalacji będziesz stosował ochronniki przepięciowe, w/g zaleceń producentów wartość uziemienia powinna być poniżej 10om, jeżeli nie uda się Tobie osiągnąć takiej wartości, dobijesz pilony pionowe. Tak jak kolega elpapiotr pisał - uziom roboczy energetyki to jedno, uziemienie szyny G.S.W. to drugie i nie należy tych rzeczy ze sobą kojarzyć.

Pzdr

Dziękuje za odpowiedź i poważnie jednak wezmę pod uwagę uziom wokół budynku zamiast w wykopie. Na jakiej głębokości powinna być umieszczona bednarka w tym wypadku? 70 cm wykop wystarczy? W jaki sposób najlepiej łączyć odcinki bednarki? Spawać czy raczej połączenie śrubowe lub inny sposób?

elpapiotr
23-03-2014, 20:16
uz\iemienie grzewcze to jest takie potoczne okreslenie uziemienia instalacji stalowych przy CO i CU co było stosowane w XXwieku (obecnie króluje plastik a nie stal) - jakbym zaczął mówić że to uziemienie budynku to by nikt nie wiedział o co chodzi Masz na myśli instalację wewnątrz budynku, czy też instalację wprowadzoną do niego ?

kkas12
23-03-2014, 20:18
Raczej spawać, ale należy miejsce spawu zabezpieczyć przed korodowaniem.

kasprzyk
23-03-2014, 20:35
Min. 1m od budynku, oraz min. 50 cm głębokości - zrób próbny wykop, warto sprawdzić czy ziemia jest jednolita, nieraz kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów głębiej i są zupełnie inne warunki. Jak do tej pory przy otokowym nie przekraczałem 10 om, nawet w 1 jednostce się mieściłem - ale to były duże obiekty.
Połączenia spawane, miejsca łączeń pomaluj, albo zabezpiecz np. środkiem "Woda stop"
pzdr

Elfir
24-03-2014, 00:01
hmmm.. Co do połączenia z uziomem w skrzynce elektrycznej - tak mi poradzili pracownicy energetyki...

kkas12
24-03-2014, 08:35
Temat był wielokrotnie wyjaśniany.
Uziom przewodu PEN w złączu kablowym jest własnością ZE i użytkownikowi nic do niego.
Użytkownik ma wykonać uziom GSW do której przyłączy szynę PE swej rozdzielni oraz wszystkie części przewodzące obce występujące w jego budynku.
Oczywiście uziomem tym powinien być sztuczny uziom fundamentowy.
Wartość rezystancji tego uziemienia nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej i to niezależnie od układu w jakim skonfigurowano instalację.
Ani w normie 4-41 dotyczącej ochrony przeciwporażeniowej, ani w normie 5-54 dotyczącej uziomów nie ma żadnych wymogów tej rezystancji GSW dotyczących.

Wynika z tego, że piąta żyła w kablu zasilającym budynek jest żyłą zbędną i jej obecność niczemu (poza nabijaniem kasy producentom miedzi, kabli i hurtowniom) nie służy, gdyż to uziemienie GSW w budynku bierze udział w ochronie przed porażeniem w awaryjnych sytuacjach a nie uziom w złączu odległym kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od obiektu, gdyż w układzie TN pętla zwarcia jest całkowicie metaliczna i w czasie normalnej pracy istnienie uziomu jest bez znaczenia.
Dopiero w przypadku "przywleczenia" napięcia z zewnątrz przez przewód PEN istnienie uziomu GSW, połączeń wyrównawczych a co za tym idzie i szyny PE nabiera znaczenia.
Wtedy powoduje on, że napięcie pomiędzy podłożem a częściami obcymi nie przekroczy niebezpiecznej wartości, a połączenia wyrównawcze zapewnią że w zasięgu rąk nie pojawią się części obce i dostępne pomiędzy którymi również nie będzie utrzymywało się niebezpieczne napięcie.

Kabel zawierający trzy fazy i PEN (TN-C) lub trzy fazy i N (TT) jest kablem wystarczającym z punktu widzenia logiki i jest zgodny ze standardami.
Oczywiście musi być spełniony warunek minimalnego przekroju PEN, który wynosi 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al.

I to jest praktycznie wszystko co w tym temacie napisać można.

Franzelot
09-12-2014, 13:17
Co kraj to obyczaj. Kolega wykonywał instalacje na terenie TAURON'a i tam rzeczywiście wymagają przewód 4x bo ochronę i przewód PE odbiorca jeśli chce ma organizować we własnym zakresie i nie łączyć tego przewodu z ich instalacją. ENERGA znowu zezwala na wykonanie WLZ-Wewnętrznej Linii Zasilającej od złącza/skrzynki do rozdzielnicy głównej w budynku (a nawet wymaga aby ten przewód był 5x). Przewody PE i N są łączone w złączu a rozdzielane w instalacji odbiorcy, gdzie można zastosować ochronę p. porażeniową przy zastosowaniu popularnej "różnicówki".
Co do układania kabli i przewodów w ziemi, mówią o tym przepisy, zależy od typu gruntu, a u siebie na działce to możesz go zakopać 10cm pod powierzchnią (bo kto Tobie to sprawdzi)-jednakże pamiętaj, że stwarzasz zagrożenie dla siebie i otoczenia. 60-70 cm na działce budowlanej, na Twoim własnym terenie będzie w zupełności wystarczyło. Folia ochronna niebieska lub czerwona (niebieska na napięciu niskim do 1kV, czerwona na średnim 1-30kV, czerwoną wolno stosować na niskim za to niebieskiej na średnim napięciu już nie).
Pisanie, że WLZ do domu powinien mieć przekrój 16mm2 to istna bzdura niczym nie poparta. Bo po kiego grzyba mi WLZ o takim przekroju jeśli zabezpieczenie będę miał 20A?(Mam na myśli przewód miedziany a nie aluminiowy). Tak jak ktoś już napisał przekrój przewodu zasilającego budynek dobiera się do zapotrzebowania w energię elektryczną dany budynek. U Nas w regionie (kujawsko-pomorskie) do domków jednorodzinnych zazwyczaj kładziemy 5x10 miedź. Po pierwsze wystarczy, a po drugie jest zapas obciążalności długotrwałej dla takiego domku przy wykorzystywaniu tradycyjnych urządzeń elektrycznych.
Skrzyżowania z innymi mediami jak najbardziej AROT a nie peszel. To drugie to trochę plastiku karbowanego, i to coś nie przeżyje kilku miesięcy w ziemi. Giętki AROT i tyle. Podsypkę i nadsypkę stosuje się, jak to ktoś także napisał, aby uniknąć różnego typu obiektów o ostrych krawędziach, które mogłyby uszkodzić izolację przewodu.
Przepisy przepisami a życie idzie swoim torem. Nie spotkałem się z elektrykiem, i kierownikiem budowy, który będzie łaził z miarką i sprawdzał czy podsypki jest 10cm czy 15cm a może 8cm. Nikt także nie będzie sprawdzał czy kabel w ziemi jest u kogoś na 50, 60 czy może 100cm. No chyba, że wkurzysz PINB. To to co jest istną fikcją stanie się największym koszmarem. Tyle ode mnie. Instalacje wykonuje kilkanaście lat-zastrzeżeń nie było nigdy. Do pomiarów należy się przyłożyć bardziej niż do głębokości ułożenia kabla w ziemi. Ale to już oddzielny temat :)

kkas12
09-12-2014, 15:53
...bo ochronę i przewód PE odbiorca jeśli chce ma organizować we własnym zakresie i nie łączyć tego przewodu z ich instalacją.
Co to znaczy "jeśli chce"???
Gdzie narzuca się wykonywanie instalacji odbiorczych w układzie TT zabraniając układu TN-S???

Przewody PE i N są łączone w złączu a rozdzielane w instalacji odbiorcy, gdzie można zastosować ochronę p. porażeniową przy zastosowaniu popularnej "różnicówki".Nie kolego, w tym przypadku podział PEN występuje już w tym miejscu gdzie Twym zdaniem mamy do czynienia z "łączeniem PE i N. I znów brednie o "możliwości" zastosowania ochrony przed porażeniem w postaci RCD.


Uznane zasady wiedzy technicznej zebrane w normach są w niczym świetle kolegi wypowiedzi bo ma 5x10 i 20A.
A ja mam YAKY 4x35 i 32A.
I co z tego wynika???

elpapiotr
09-12-2014, 17:36
Kolego kkas12 - on tak sie naucył i tak robi.
Nic nie poradzi na bzdurne działanie :bash:

grend
09-12-2014, 19:27
Kolego kkas12 - on tak sie naucył i tak robi.
Nic nie poradzi na bzdurne działanie :bash:

....i znowu jakze nieracjonalne zachowanie 2 "ekspertów" forum. Do WAS nic nie dociera - proponuję w tym samym stylu tłumaczyć Ustawe o podatku VAT albo Konstytucje. Moze do WAS dotrze ze jakość instalacji to pomiary a nie tony skonsumowanych przepisów i anegdotek

elpapiotr
09-12-2014, 19:41
Moze do WAS dotrze ze jakość instalacji to pomiary a nie tony skonsumowanych przepisów i anegdotek Nie zapomnij również o oględzinach :p
Może dotrze do mnie, jak mi wytłumaczysz, po co ta piąta żyła w kablu zasilającym budynek, jeżeli ma on właściwy przekrój ?
Jesteś w stanie wyjaśnić ?

Chyba że napiszesz, że pan z elektrowni kazał, to zrozumiem.

grend
09-12-2014, 21:14
Nie zapomnij również o oględzinach :p
Może dotrze do mnie, jak mi wytłumaczysz, po co ta piąta żyła w kablu zasilającym budynek, jeżeli ma on właściwy przekrój ?
Jesteś w stanie wyjaśnić ?

Chyba że napiszesz, że pan z elektrowni kazał, to zrozumem.

Musze sie znowu do czegoś przyznać - znowu zabiłem kilkanascie osób i kilka firm.... podpiołem uziemienie do uziemienia zrobionego przez energetyke. Jezeli chcesz robic SAMEMU uziemienie to rób tylko nie proponuj nowicjuszą spawanie do bednarki albo pilonu bo tego uziemienia nie bedzie - chociaz bedzie super bo papier tak mówi...
Każdy robi jak uważa ale jak ktos robi coś inaczej i jest przez takiego teoretyka oceniany personalnie[wycieczki osobiste - moderacja]. Najlepsze jest to że TAURON tak KARZE# ?! :jawdrop: - a w innym przypadku jak firma produkujacy jakis produkt (podgrzewacz ???) KAZAŁA podłączać kabel 4 kwadrat to [wycieczki osobiste - moderacja]i udowodniłeś PRODUCENTOWI - bo chyba nie mi - że ma być 6kwadrat bo tak obliczyłes :)
ŻENADA

elpapiotr
09-12-2014, 21:28
To, że każdy robi jak uważa nie znaczy, że robi dobrze.

podpiołem uziemienie do uziemienia zrobionego przez energetyke.
Tu na pewno zrobiłeś źle, i nie mam na myśli ortografii.

Jezeli chcesz robic SAMEMU uziemienie to rób tylko nie proponuj nowicjuszą spawanie do bednarki albo pilonu bo tego uziemienia nie bedzie - chociaz bedzie super bo papier tak mówi... Gdzie coś takiego proponowałem ? Bzdury waść piszesz.

PS. Dziękuję za uznanie ... teoretyczne.
Swoją drogą nie moja wina, że Tauron Cię karze. Rób dobrze, nie będziesz karany.

Elfir
09-12-2014, 22:20
Swoją drogą nie moja wina, że Tauron Cię karze. Rób dobrze, nie będziesz karany.

Ja zrozumiałam, że Tauron nakazuje, a nie kogoś karze.

elpapiotr
09-12-2014, 22:30
Ja zrozumiałam, że Tauron nakazuje, a nie kogoś karze.
No przecież grend napisał :

Najlepsze jest to że TAURON tak KARZE# ?! - a w innym przypadku jak firma produkujacy jakis produkt (podgrzewacz ???) KAZAŁA Jak to rozumieć ? :D Że aż tak go karze ? Współczuję. Bardzo.

irqul
10-12-2014, 06:50
Nie zapomnij również o oględzinach :p
Może dotrze do mnie, jak mi wytłumaczysz, po co ta piąta żyła w kablu zasilającym budynek, jeżeli ma on właściwy przekrój ?
Jesteś w stanie wyjaśnić ?

Chyba że napiszesz, że pan z elektrowni kazał, to zrozumem.

Z rozumem krucho.
Piąta żyła może być tak potrzebna jak piąte koło w samochodzie. Tak można by uzasadnić wymóg Tauronu -o ile taki jest !?

elpapiotr
10-12-2014, 06:58
Ja zrozumiem, Ty nie zrozumiesz. Rzeczywiście krucho.
Ale o piątej żyle masz rację, tylko skąd ta wiedza ?
Nauczyli ?

grend
10-12-2014, 18:11
No przecież grend napisał :
Jak to rozumieć ? :D Że aż tak go karze ? Współczuję. Bardzo.

Każdy rozumie jak uważa ...jakie ma ograniczenia. Jeszcze ponowię pytanie które zadawałem tobie juz kilkakrotnie. Dlaczego jest popyt na kable doziemne 5x jezeli uzywanie 5 żyły jest nielegalne wręcz zabójcze dla wszystkich bo tą 5 żyłą jest żółto -zielona. To co Producenci znowu czegoś nierozumieją niepotrafia nie douczyli sie ??? może tysiace firm elektrycznych które kupuja też nie rozumieja nie douczyli sie ?? Zastanów się nad tym - no chyba że jesteś takim energetycznym Jezusem i kazde twoje słowo to swietość

elpapiotr
10-12-2014, 18:35
A czy ja mam coś przeciw kablom np. YKY 5x6 mm2 ?
Nie mam nic, to czego pyszczy ?

Zastanów się nad tym - no chyba że jesteś takim energetycznym Jezusem i kazde twoje słowo to swietość Ciekawa propozycja, warta rozpatrzenia. Pomyślę nad tym.

zbich70
10-12-2014, 20:35
Dlaczego jest popyt na kable doziemne 5x jezeli uzywanie 5 żyły jest nielegalne wręcz zabójcze dla wszystkich
Nie jest ani nielegalne ani zabójcze. Jest zwyczajnie bezsensowne.

A popyt bierze się z durnych nakazów i ich bezwolnego wykonywania.

Ale skoro kolega grend nie rozróżnia "karze" od "każe" to nic dziwnego, że ma z tym problem.

janek_kos
10-12-2014, 21:01
Panowie nic nie zmienimy zbędnymi kłótniami na temat 4x czy 5x. ZE wydawały warunki na 5x i trzeba było sie dostosować(ZAROBILI PRODUCENCI PRZEWODÓW.) Teraz większość ZE w warunkach chce 4x.
W naszym kraju tak było i tak będzie ze są układy i układziki. A co do 5x6 to raczej musi być 5x jak dobrze pamiętam ze względu na minimalny przekrój PEN. dobrze myślę czy mi się wydaje :D

elpapiotr
10-12-2014, 21:03
Bardzo dobrze kolega myśli, mając na uwadze minimalny przekrój żyły ochronno-neutralnej.

zbich70
10-12-2014, 21:23
Panowie nic nie zmienimy zbędnymi kłótniami na temat 4x czy 5x. ZE wydawały warunki na 5x i trzeba było sie dostosować(ZAROBILI PRODUCENCI PRZEWODÓW.) Teraz większość ZE w warunkach chce 4x.
W naszym kraju tak było i tak będzie ze są układy i układziki. A co do 5x6 to raczej musi być 5x jak dobrze pamiętam ze względu na minimalny przekrój PEN. dobrze myślę czy mi się wydaje :D
Przekrój PEN jest jasno określony.

ZE wydaje WTP w zakresie jego kompetencji, czyli do granicy własności (miejsca dostarczania energii). W szczególnych przypadkach, zwłaszcza gdy układ pomiarowy jest/będzie w innym miejscu niż granica własności, dostawca może mieć pewne wymagania.

Ale instalacja od granicy własności i tym bardziej od układu pomiarowego, jest poza zainteresowaniem dostawcy. Przekrój, materiał i liczbę żył WLZ określa projektant odbiorcy a nie Zakład Energetyczny !

janek_kos
12-12-2014, 21:00
Tak zgadzam się co do WTP I ZE. czasem jak się robi dwie rzeczy na raz to można je pomieszać ;-)