PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie rośliny dać na balkon stale nasłoneczniony latem????



M.Nowak
04-03-2003, 20:33
Mam balkon, na którym latem ciągle świeci słońce i chcę tam urządzić odród (balkon ma 20 metrow powierzchi) zastanawiam się jakie rośliny to wytrzymają. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie proszę o pomoc.
Dziękuję :smile:

Agacka
05-03-2003, 13:40
Witam! Posiadam póki co balkon w południowej wystawie! Czysta sahara, ale da się zazielenić! Nie wiem jaką posiadasz balustradę, ale ja w jej cieniu postawiłam doniczki z brzózkami i jak podrosły dają juz swój cień! Świetnie sobie radzą tylko dużo wody.Polecam jeszcze lawendę, karłowatą wierzbę ,a w skrzynkach na balustradzie mam iglaki - tez dają cień , a i jeszcze mam irysy tylko nie wiem jaka odmiana bo dostałam w prezencie kilka kłączy - na pewno nie bagienne :grin:
Pozdrawiam Aga

Smok
05-03-2003, 18:59
Surfinie, pelargonie, będą pięknie kwitnąć, często podlewać.

M.Nowak
11-03-2003, 16:46
bardzo dziękuję może uda mi się coś wyhodować.

dociak
31-03-2003, 14:24
surfinie sa OK, tyle, że jak jest gorące lato to potrzebują podlewania nawet dwa razy dziennie. Dla mnie to ciut przy dużo. Po południu czy wieczorkiem to owszem ale rano przed pracą to raczej nie mam szans (zawsze za mało czasu - a nijak nie daję rady wcześniej wstać) :smile:

Smok
02-04-2003, 16:03
Myślę, że jeśli posadzisz Surfinie w dużych pojemnikach, to wystarczy podlać raz dziennie, miałem na południowym balkonie w zwykłej skrzynce 4 szt na 1,5 m skrzynki, podlewałem raz dziennie (w upały- południowa strona bloku) i kwitły przepięknie. Do każdego podlewania daj nawóz.

miła
11-05-2003, 14:16
Trochę znalazłam i podaję za Działkowcem maj 99
pozdrawiam Ewa

Balkon słoneczny
Balkon w kolorach białym, zielonym i czerwonym.
Balkon o wystawie południowo-zachodniej. Dla roślin jest to stanowisko suche i słoneczne
Główny element tej kompozycji to parasol z gruszy wierzbolistnej (Pyrus salicifolia) umieszczony w narożniku południowo-zachodnim balkonu, tak by dawał cień w upalne lato.
Po przeciwnej stronie posadzono rośliny iglaste, aby widać je było przez drzwi balkonowe również w zimie.
Na ścianach po obu stronach okna rozpięto kratki dla powojników. W tych samych donicach co powojniki posadzono inne rośliny trwałe, które ocienią korzenie pnączy. Uzupełnienie dekoracji okna stanowi skrzynka z czerwonymi pelargoniami zarówno rabatowymi (Pelargonium x hortorum), np. Grand Prix, jak i bluszczolistnymi (Pelargonium x hederaefolium) Feuer Cascade o pojedynczych kwiatach, dających masę mase spływającego w dół kwiecia. Te same pelargonie zwisają z balkonu od strony zachodniej. Zahartowane sadzonki pelargonii można sadzić do skrzynek już po 15 kwietnia, jednak do połowy maja trzeba uważać na późnowiosenne przymrozki. Do skrzynki o długości 50 cm wystarczą 3-4 rośliny. W maju na biało zakwitnie srebrzysta rogownica (Cerastium tomentosum) oraz begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) Perła. Pamiętajmy, że begonia wymaga nieco więcej wody. W czerwcu dołączą krzewy: pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) Abbotswood i tawuła japońska (Spirea japonica) Albiflora, kępki niskich bylin: bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) Album i rozchodnik biały (Sedum album). Czerwień pojawi się także w drugiej połowie maja u wspomnianych pelargonii, u werbeny z grupy Temari o nazwie Scarlet i powojnika (Clematis) o nazwie Matka Siedliska. W czerwcu zakwitnie powojnik Kardynał Wyszyński i utrzyma kwitnienie aż do września. W sierpniu po raz drugi zakwitnie Matka Siedliska. Od września do października jesienna czerwień wystąpi u rozchodnika okazałego (Sedum spectabile) o nazwie Herbstfreude.
Późną jesienią pojemniki z roślinami wieloletnimi trzeba przygotować do przetrwania zimy, a powojniki i byliny okryć dodatkowo z wierzchu jedliną.

agnes
12-05-2003, 08:01
Mam identycznie ustawiony taras /pd-zach./i 20 m2 ,ale to jest zaleta nie wada ,cień może dać parasol :smile: .Jesli chodzi o rośliny to posadziłam glicynię - lubi południe,rosnąc stworzy naturalne zacienienie z boku tarasu.W donicach mam oleandry ,one uwielbiają słońce,ketmię syryjską /hibiscus ogrodowy/ także lubi wystawę słoneczną ,różę i clematisa. Z pnączy dobry jest również rdest auberta szybkorosnący ,może byc winolbuszcz który dobrze rośnie wszędzie,na pewno nie begonie-słońce je spali,azalie czy rododenrony i hortensje -one wolą cień. Dużo jest roslin egzotycznych np.figa ,ma piękne liście,oliwka ,akebia-cudowne kwiaty -wszystkie te cudowności wymagają dużo cieopła i słońca więc jak najbardziej na takie tarasy .Pamiętać nalezy jednak o codziennym obfitym podlewaniu.Ze skrzynkowych polecam pelargonie - one nie zwiędna jeśli zapomni sie ich nie podlać jakiegoś dnia.

Anja
09-05-2007, 08:13
Pozdrawiam z Berlina. Wprawdzie nie mam balkonu lecz oszklona werande, ale z okien podziwiam rdest, ktory przez 10 lat nieprawdopodobnie sie rozrosl i co roku kwitnie bialym gronami od lipca do mrozow. Jest to pnacze malo wymagajace, tyle ze trzeba pilnowac przycinanaia bo bez kontroli zarasta kazda powierzchnie. Wyjatkowo szybko rosnace pnacze, bardzo tu popularne.:P

DPS
09-05-2007, 08:51
U mnie na południowej ścianie doskonale się czuje i pięknie kwitnie co roku milin amerykański. Wygląda wspaniale, wszyscy goście o niego pytają. Jest samoczepny, więc nie wymaga podpór. Podlewanie - bez przesady, nie musi mieć stale wilgotno. Polecam!

Olenka717
09-05-2007, 11:02
pięknie kwitnie co roku milin amerykański
a właśnie jak wyglada ta roślinka? może jakieś zdjecie?

DPS
09-05-2007, 11:22
Tak wyglądają kwiaty z bliska:

http://www.pnacza.pl/graph/ph_art0505_campsis_radicans_ursynow.jpg

a to mój milin w zeszłym roku latem - to to największe, na domu, z czerwonymi kwiatami, panoszące się niemiłosiernie:

http://images20.fotosik.pl/321/800a0b7d0d0b99ff.jpg (www.fotosik.pl)

Monika B
09-05-2007, 11:52
Pozdrawiam z Berlina. Wprawdzie nie mam balkonu lecz oszklona werande, ale z okien podziwiam rdest, ktory przez 10 lat nieprawdopodobnie sie rozrosl i co roku kwitnie bialym gronami od lipca do mrozow. Jest to pnacze malo wymagajace, tyle ze trzeba pilnowac przycinanaia bo bez kontroli zarasta kazda powierzchnie. Wyjatkowo szybko rosnace pnacze, bardzo tu popularne.:P
O! A mi rdest kojarzy się tylko z podmokłymi łakami. Możesz piodać pełną lub łacińska nazwę, żeby zobaczyć co to?

Anja
10-05-2007, 13:44
Lacinska nazwa to chyba Poligonum, niemiecka Knöterich. Jesli podac w google wyswietli sie na pewno. Czekajac na slonce w Berlinie