PDA

Zobacz pełną wersję : Czy dodatkowo zbroi się nadproże L ??



Jakub Wilkoński
24-05-2006, 10:19
Czy trzeba pomiędzy nadproża L wstawić dodatkowo pręty zbrojeniowe i dopiero je zalać betonem ??
Czy jest to wymagane dopiero przy jakiejś większej długości nadproży ??


Kuba Wilkoński

anpi
24-05-2006, 10:23
Ja nie zbroiłem - same nadproża mają w sobie zbrojenie.

Geno
24-05-2006, 10:25
Zwykle nośność jest wystarczająca więc nic sie dodatkowo nie zbroi.

AldonkaS
24-05-2006, 10:43
Mi murarze robili, a i kierownik budowy czepiał się tego szczegółu. To zbrojenie jakie znajduje się w profilach L to jest robione z drutu fi6 - a to raczej cienkie zbrojenie (przynajmniej tyle zauważyłam po przecięciu takiej L-ki - nie pamiętam juz dokładnie długości ale w wykuszu musiałam skrócić jedną belkę z 2,2 na chyba 1,9 metra).

Geno
24-05-2006, 10:50
Mi murarze robili, a i kierownik budowy czepiał się tego szczegółu. To zbrojenie jakie znajduje się w profilach L to jest robione z drutu fi6 - a to raczej cienkie zbrojenie (przynajmniej tyle zauważyłam po przecięciu takiej L-ki - nie pamiętam juz dokładnie długości ale w wykuszu musiałam skrócić jedną belkę z 2,2 na chyba 1,9 metra).

http://www.stropex.pl/?s=02&s2=06

Kierownik mógł sobie przeliczyć obciążenia i sprawdzić - wg mnie jednak bardzo rzadko to przekracza dopuszczalne.

Jakub Wilkoński
24-05-2006, 10:54
to dla swojego spokoju dam 2 pręty 12 fi w dłuższe otwory 160 i 180 cm a w okna i drzwi dam tylko nadproża

dzięki

Kuba Wilkoński

aru
24-05-2006, 10:56
Mi murarze robili, a i kierownik budowy czepiał się tego szczegółu. To zbrojenie jakie znajduje się w profilach L to jest robione z drutu fi6 - a to raczej cienkie zbrojenie (przynajmniej tyle zauważyłam po przecięciu takiej L-ki - nie pamiętam juz dokładnie długości ale w wykuszu musiałam skrócić jedną belkę z 2,2 na chyba 1,9 metra).
jaki wtedy ma sens prefabrykacja? (poza ekstremalnymi przypadkami)

Jeremiasz
24-05-2006, 11:30
Czy trzeba pomiędzy nadproża L wstawić dodatkowo pręty zbrojeniowe i dopiero je zalać betonem ??
Czy jest to wymagane dopiero przy jakiejś większej długości nadproży ??


Kuba Wilkoński
Pręty zbrojeniowe nie, ale można by ocieplenie :).
Ja dałem 3 szt. ze stopką dolną 9 cm.
Zresztą w projekcie jest podana nośność w kN chyba.

pasco
24-05-2006, 11:37
Dodatkowe zbrojenie jest zbędne - jeżeli w projekcie masz określone nadproża i kupujesz właśnie takie. Nadproża są robione m. in. po to, żeby nie trzeba było dodatkowo zbroić. Ale jak masz za dużo prętów to możesz powkładać - na pewno nie zaszkodzi..

Jakub Wilkoński
24-05-2006, 12:59
a właśnie ocieplenie
czy daje się ocieplenie pomiędzy dwie L ?? i to zalewa betonem czy ociepla sie tylko z zewnątrz razem ze ścianą ??
Ja mam ściane z silikatów i takie zwykłe nadproże nie będzie chyba jakimś ekstra mostkiem termicznym

Kuba Wilkoński

aru
24-05-2006, 13:08
nie pomiędzy tylko od zewnątrz, nawet tylko do zlicowania ze ścianą

pasco
24-05-2006, 13:12
Mój majster do środka dawał kawałki siporeksu na zaprawę - trochę lepiej niż zwykły beton.[/img]

gibzwein
24-05-2006, 18:32
Sprawa przeliczenia na szybko nie jest taka prosta, może sam moment zginajšcy tak ale co ze œcinaniem i strzemionami. Wszystko zależy od tego co jest powyżej nadproża, jaka jest odległoœć nadproża od stropu etc. Docieplanie L styropianem stosuje się przy œcianach z siporexu, przy silikacie można se darować.

Geno
24-05-2006, 19:17
Sprawa przeliczenia na szybko nie jest taka prosta, może sam moment zginajšcy tak ale co ze œcinaniem i strzemionami. Wszystko zależy od tego co jest powyżej nadproża, jaka jest odległoœć nadproża od stropu etc. Docieplanie L styropianem stosuje się przy œcianach z siporexu, przy silikacie można se darować.

Tabele nośności tez są podane na ścinanie a to nie jest konstrukcja specjalnie wielkiej komplikacji co by jej w pamięci nie można było policzyć :wink:

Jeremiasz
24-05-2006, 21:47
Mój majster do środka dawał kawałki siporeksu na zaprawę - trochę lepiej niż zwykły beton.[/img]
Ja dałem styropian jako wypełniacz.