PDA

Zobacz pełną wersję : ŻYWOPŁOT FORMOWANY - gatunki, sadzenie, cięcie, pielęgnacja



Józia S.
06-04-2004, 08:46
Czy ktoś z was ma żywopłot z lejlandów?
Słyszałan, że jest to odmiana szybkorosnących tuji. Czy ktoś spotkał się z tymi roślinami? Czy są łatwe w uprawie?

Jestem zupełnie "zielona" w temacie i nie ma nic wspólnego z zielenią w ogrodzie :oops:

ozzie
06-04-2004, 16:44
Nie jestem znawca drzew i krzewow, ale jako uzytkownik leylandi uwazam, ze najwieksza ich zaleta (co moze byc i wada, zalezy jak sie na to patrzy) jest fakt, ze bardzo szybko rosna. W naszym starym domu w Anglii mielismy sciane z leylandi, na wysokosc to byla ona 5 metrow i byla swietna oslona. Teraz w Polsce bedziemy sadzic tuje o nazwie zywotnik zachodni, a w niektorych miejscach leylandi. Duzo bylo roboty z przycinaniem tych krzewow. Pozdrawiam

Andike
10-04-2004, 17:26
Słyszałem, że leyland szybko rośnie ale i przemarza, zresztą chyba mu bliżej do cyprysika niż do thuji :)

agnikkrol
24-05-2006, 11:36
Mam ogrodzenie z siatki.Chciałabym odgrodzić sie od sąsiadów czymś zielonym.Co szybcjiej rośnie tuje czy klasyczny żywopłot? Żywopłot jest napewno tańszy ale jesienią listki opadają a tuje zielone. Tuj raczaj wolałabym nie przycinać a niech se rosną do nieba.Jaki gatunek tuj by sie nadawał?Oj juz sama nie wiem:( Co proponujecjie?

hanka55
24-05-2006, 12:12
Kolorowe żywopłoty – dobór gatunków,
czyli sztuka ich tworzenia

Zadbane, równo przycięte, wypielęgnowane są dumą gospodarzy niejednej posesji. Pełnią funkcję żywego "obronnego płotu", chronią przed kurzem, hałasem, spalinami i są niewątpliwie ozdoba każdego ogrodu. Mowa tu o żywopłotach

Choć cenimy żywopłoty przede wszystkim za ich użyteczność, to jednak głównym celem ich sadzenia jest dekoracyjność. Sztuka prowadzenia żywopłotów rozwinęła się we Francji, w okresie Renesansu. Wtedy to zaczęto tworzyć różnego rodzaju labirynty ogrodowe wykorzystując przede wszystkim bukszpan, buk i grab. Do dnia dzisiejszego możemy podziwiać te "zielone dzieła" sztuki ogrodowej przy zamkach, pałacach i dworach. Bogactwo odmian i gatunków daje nam obecnie dużo większe możliwości twórcze niż dwa, trzy wieki temu. Z uwagi na sposób prowadzenia żywopłotów możemy podzielić je na:
strzyżone (formowane),
niestrzyżone (nieformowane),
kombinowane.

Ze względu na wysokość prowadzenia możemy podzielić je na:
obwódkowe (niskie), z takich gat. jak: lawenda, bukszpan, ożanka, berberys m."Red Juwel", berberys th. "Bagatelle";
średnioniskie, z takich gat. jak: tawuła japońska "Goldmound", tawuła bumalda "Goldflame", pięciorniki krzewiaste, berberysy;
wysokie, z takich gat. jak: ligustr pospolity, tawuła Van Houtte’a, pęcherznica kalinolistna, laurowiśnia, kosodrzewina;
szpalerowe, z takich gat. jak: buk, grab, lipa, świerk.

Można również podzielić żywopłoty na: wiecznie zielone (z gatunków iglastych i zimozielonych liściastych), gubiące liście (tawuły, forsycje, itp.) i na te, które posiadają zdolność utrzymywania suchych liści aż do wiosny (grab, buk, dąb), w ten sposób tworząc szczelny w okresie zimy żywopłot.

więcej, tu : http://www.hortulus.com.pl/index.php?ps=opracowania/kolorowe_zywoploty

elofura
20-07-2009, 12:53
Witam wszystkich, proszę o pomoc przy podjęciu decyzji odnośnie żywopłotu. Chciałbym mieć gęsty zielony cało rocznie żywopłot. Może Tuja brabant, lub Liguster, co polecicie, a może coś innego. Jaka jest najlepsza pora na sadzenie, w jakich odległościach tak aby mieć za kilka lat zieloną ścianę.

Trochę mnie przeraża iż podobno jest siedliskiem komarów, ale fantastycznie wygląda. Proszę o jakieś sugestie odnośnie żywopłotu.

paskud
20-07-2009, 19:31
Wpisać słowo żywopłot w szukaczkę- cała masa wyników!

Żywopłot jako siedlisko komarów - ciekawa teoria ;)
a jeszcze ciekawsza to ten zimozielony żywopłot z ligustra.

Alvarez
20-07-2009, 22:40
Tuje mam uraz do nich, nawet dość duże mają problem z przymroskamii i potrafią odpaść, chyba, że jakieś mniej szlachetne odmiany wtedy owszem nadadzą się.

Elfir
21-08-2012, 14:22
dla fanów strzyżonych żywopłotów (głównie bukszpan i cis):
http://www.avantgarden.be/nl/private/projecten/villatuinen/project_2/
http://www.avantgarden.be/nl/private/projecten/villatuinen/project_4/

greywolf
26-08-2012, 20:39
Realizacje z tej strony powaliły mnie na kolana; bukowe/grabowe żywopłoty/kolumny/ekrany niesamowite.
Elfir, wiesz może co to za trawa z 'project 1', ostatnie pięc fotek, w kompozycji z pniami sosen i ostrokrzewami?

Elfir
26-08-2012, 20:49
z tego co widziałam w ogrodach holendrów i belgów, często stosują śmiałka darniowego.

http://farm4.staticflickr.com/3457/3761011371_eaafa02894_z.jpg

Ale lepiej zapytac Mariusza we wątku o trawach, bo zdjecie nie jest zbyt wyraźne.